Spanje. Engeland. Duitschland. Rusland. Rijkspostspaarbank. UITVOERINGEN. BINNENLAND. Burgerlijke stand. Handelsberichten. ontploffen en in brand geraken van een terpetijnbus, een matroos en een kameraad die hem te hulp wilde komen, de dood vonden. De stad Ajaccio heeft voor de slachtoffers een eigen graf (dat nooit „geruimd" mag worden) aangeboden, en Allerzielendag heeft de begrafenis plaats gehad. Vrijdag vertrok het eskader weder, maar Avellan heeft, na herhaald aandringen van den burgemeester, beloofd over drie maan den te zullen terugkomen en dan langer te blijven. Nu de telegraphische gemeenschap tusschen Madrid en Melilla is hersteld heeft men weer rechtstreeks nieuws omtrent de operatien der Spanjaarden tegen de KabylenDeze blijken geenszins te verachten vijanden te wezen. Niet alleen dat ze met groote dapperheid vechten, maar ze zijn ook uitstekend gewa pend met Remington-geweren, waarvan ze zich met groote vaardigheid bedienen. De Spanjaarden, die zulks tot hun nadeel onder vinden, verwonderen zich over den grooten voorraad patronen met metalen hulzen, waar over de vijand blijkt te beschikken. Over en weer blijft het musket- en kanon vuur aanhouden. Het pantserschip Alfonso XII heeft de „douais" van den Kebdane stam beschoten, tengevolge waarvan onder de kustbevolking groote onrust heerscht. Volgens vertrouwelijke berichten, door ge neraal Macias ontvangen, zijn de Kabylen - stammen, die tot nu toe den Spanjaarden gunstig gezind waren, naar den vijand over- geloopen. Men verwacht dientengevolge dat de bevolking der geheele kuststreek van het zoogenaamde Riff (van Chaffarinas tot Ceuta) de wapenen zal opnemen. De kolenprijzen zijn te Londen weer ge stegen. Er komen slechts weinig kolen en dan zijn het nog vooral voor fabrieken. Wat de staking reeds gekost heeft, is moeilijk te berekenen; dit weet men dat de weerstandskas van den mijnwerkersbond in Yorkshire, die drie maanden geleden 170.000 pond sterling bevatte, thans geheel leeg is. Ook vele mijn- bezitters hebben zware verliezen geleden. Uit Kaapstad is in Engeland het belang rijk bericht ontvangen, dat de troepen der Britsche Chartered Company de Matabeles in onderscheidene gevechten geheel verslagen en verstrooid hebben. Lobengula, hun oppei - hoofd, is op de vlucht en wordt vervolgd en zijn hoofdstad Baluwayo is in de handen der Engelschen, wier verliezen gering zijn. Het is thans voor goed vastgesteld, dat de nieuwe belastingen, die honderd millioenen Mark meer zullen moeten doen vloeien in de Duitsche rijkskas, bestaan zullen in eene tabaksbelasting, die 50 millioen, eene mijn- belasting, die 14 millioen, en eene zegelbe lasting, die 36 millioen zal moeten opbrengen. Sommige bestaande zegelrechten zullen daar toe verdubbeld, ja verdriedubbeld worden. Hoe 't met de bijdragen der verschillende staten aan de schatkist (de zoogenaamde Matricular Beitrage) zal worden geregeld, is nog aitijd niet duidelijk. De rijksdag zal den 16 a s. door den keizer in persoon worden geopend. Woensdagavond is uitspraak gedaan in het proces ter zake van woeker en spel. Meyerinck, F&hrle en Abter zijn elk veroor deeld tot vier jaren gevangenisstraf en tot verlies van eer gedurende vijf jaar; Selmann en Hess elk tot twee jaren gevangenisstraf en insgelijks tot verlies van eer gedurende vijf jaren; Julius Rosenberg tot eene boete van 750 mark en Sussmann tot eene van 1000 mark. Max Rosenberg is vrijgesproken. De Duitsche houtvester Reiss uit de nabuurschap van Schirmeck trof vijt Fransche stroopers op het Duitsch gebied, 200 M. van de grens at, aan. De stroopers schoten het eerst, de hout/ester bleef ongedeerd en schoot toen twee stroopers dood. Het Duitsch parket heelt zich terstond ter plaatse begeven. Bij onderzoek is gebleken dat de houtvester Reiss bloot ter eigener verdediging heeft gehandeld. Het gerucht van den dood van generaal Gurko, dat eenige dagen geloopen heeft, is veroorzaakt door een heel ernstig feit. Eenige dagen geleden gevoelde de generaal, toen hij van zijn ontbijt opstond, zich ongesteld. Gelukkig ontmoette hij zijn geneesheer, die dadelijk begreep wat er gaande was en den 'generaal een tegengift toediende, zoodat de militaire gouverneur van Warschau er met eene ongesteldheid van eenige dagen af kwam. Een nauwkeurig onderzoek van de overblijfselen van het ontbijt heeft doen con- stateeren, dat de kok van Gurko getracht heefc zijn meester te vergiftigen. De kok heeft het hazenpad gekozen. Aan het postkantoor te Waalwijk en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Oct. ingelegd f 5550,573; terugbetaald f 1721,17. Het laatste, door liet kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 1713, Aan het postkantoor te Kaatsheuvel en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Sept. ingelegd f 2868.85 terugbetaald 1 1648.46. Over de maand OCTOBER. Ingelegd t 2665.77. Terugbetaald f 1430.89. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 1016. WAALWIJK. Zondag 5 dezer, 's middags 12 uur, zal de harmonie l'Espérance, op de zaal bij de erven A. N. van Riel, uitvoeren 1. Legeria, Marsch Canivez. 2. Grande Ouverture Leutner. 3. Avondlicht, Fantaisie Minne. Zondag 5 Nov.'s avonds 7 ure, Eerste Winterconcert, te geven door de Zangveree- niging «Cecilia» van Waalwijk en Bezooien, in de zaal bij den heer H. F. van Krechtcn. (Zie programma's). WAALWIJK, i Nov. 1893. In de gisterenavond ten 7 ure gehouden raadsvergadering zijn de gemeente- en de armenrekening over 1892 onveranderd goed gekeurd. Evenzoo de gemeentebegrooting voor 1894,behoudens enkele kleine wijzigingen, noodig tengevolge van sedert het opmaken voorgekomen omstandigheden. Uitgetrokken is een post van f 250 om den weg in de Stationsstraat vanaf de le tot de 2e Zeine van weerszijde met iepenboomen te beplanten, zooals thans 't geval is vanat de markt tot den parallelweg. Een voorstel van den heer Van Schijndel om f 360 uit te trekken voor het aanschaffen van eene muziekkiosk, is verworpen met 7 tegen 3 stemmen. Voor de heeren Van Schijndel, Timmermans van Turenhout en Van Tilburg. Bij de behandeling der begrooting is verder gebleken dat de gasprijs vanaf 1 Jan. 1894 voor Waalwijks ingezetenen verlaagd zal wor den met 1 cent per M'. Naar aanleiding van een verzoekschrift van Witlox' boekhandel om zijn aandeel te heb ben in de leverantie van drukwerken enz. ten behoeve der gemeente, is besloten de leve rantie voorloopig te doen geschieden zooals tot dusverre, door de twee hier gevestigde boekdrukkers. De voorzitter gaf den raad in overweging het bestraten van den Parallelweg tot de Putsteeg en van de Putsteeg zelve. Begroo ting der kosten was echter niet gemaakt. De heer Timmermans van Turenhout op perde het denkbeeld om de som, uitgetrokken voor de brandmeesters, niet uit te betalen als salaris maar bij wijze van premie. Hij gaf B. en W. in overweging hieromtrent een stelsel uit te denken. Door gebrek aan tijd en aan plaatsruimte zien wij ons verplicht het uitvoerig verslag te laten liggen tot het volgend nummer, zoowel als een paar adressen van de kamer van koophandel. Maandag jl. had op de gewone plaats van schietoefeningen de onderlinge wed strijd om prijzen plaats van de scherpschulters- vereeniging „Nederland en Oranje." Deze vereeniging was sedert eenige jaren in verval geraakt, doch geholpen door den steun van den kapt. komm. der dd. schutterij alhier en de overige officieren, tracht zij weer door voortdurende oefening met frisschen moed haar ouden roem te herwinnen; de uitslag van dezen wedstrijd, die hieronder volgt, toont dan ook zeer duidelijk, dat het corps nu reeds verschillende schutters telt, die zich gerust bij groote wedstrijden met andere wapenbroeders kunnen meten. Uit achting en toegenegenheid boden de leden den officieren twee prachtige prijzen aan, bestaande uit een fraaie kamerbuks en een zeer aardig geciseleerd en gemonteerd bierglas. Beide prijzen werden welwillend aanvaard. De wedstrijd had onder begunstiging van goed weer en onder eene vroolijke stemming plaats. De prijzen werden behaald, als volgt: le pr. fourier Sonneveld, met 45 p. in 5 schot. 2e schutt. Papenhoven, 40 3e Hendrikx, 40 4e korp. Mattie, 39 5e luit. Timmermans, 38 n 6e offi. v. gez. Sweens, 37 7e schutt. Lammers, 36 8e de Brouwer, 34 9e Tieman, 33 Verder nog consolatieprijzen door: korpor. v. d. Mooren, luitent. Wiesman, luitent. van Leeuwen, schutt. Evers en schutt. Govaerts. De rozenprijs werd behaald door fourier Sonneveld, met 5 rozen in 5 schoten; en de officiersprijzen le prijs luitent. Timmermans, met 32 punten, 2e prijs officier v. gezondh. Sweens, met 31 punten in 5 schoten. Het salvo, uitgevoerd door luitenant Tim mermans, fourier Sonneveld, korporaal Mattie en de schutters Hendriks en Papenhoven ieder met 5 schoten wees met 23 treffers, 157 punten aan. De uitreiking der prijzen had dien avond ten 8 ure plaats in het gewone vergaderlo kaal onder eenige toespraken en het genot van een glas wijn, bij welke gelegenheid het aftredend bestuur oin zoo te zeggen met al- gemeene stemmen herkozen werd Wij wen- schen de vereeniging verder het beste succes en hopen het volgend jaar zeer zeker eene overwinning bij den provincialen wedstrijd te kunnen meedeelen. Bij de verkiezing van een lid der tweede kamer in het hoofdkiesdistrict Roermond zijn uitgebracht 1067 stemmen; blanco 99; vol strekte meerderheid 485. Gekozen is Mgr. dr. W. Everts met 882 stemmen. Naar men verneemt, zijn in de zaak van den moordgepleegd op den wacht meester G. Hoekman der kon. maréchaussée te Osch die aanstaande Maandag en Dins dag voor de arr.-rechtbank te Den Bosch behandeld zal worden, ruim 60 getuigen ge dagvaard. Aan de wed. Hoekman is een rijkspensioen toegekend van f250.'sjaars. De veehandel is in de Betuwe de laatste weken zeer levendig. Bijna dagelijks worden transporten ossen naar het buitenland, hoofd zakelijk Belgie, verzonden. Een aantal bui- tenlandsche kooplieden rijden de boerderijen af en doen belangrijke inkoopen. Zij besteden voor vette ossen, eerste qualiteit f 0.56 k 0.66 per kilo. Dragend vee is hoog in prijs en geldt tot f 280 per stuk. Aan den handel De commissaris van politie te Leeuwarden heeft aan de nieuwsbladen aldaar verzocht het publiek tot voorzichtigheid aan te sporen bij het doen van bestellingen aan zekeren Hendrik Schneiders, houder van een zooge naamd magazijn van muziekwerken alhier, die in verschillende couranten tegen vooruitbe taling per postwissel muziekinstrumenten aanbiedt. Tengevolge van minder te verdedigen handelingen van enkele officieren, te 's Bosch in garnizoen, is de verhouding daar tusschen de militairen (officieren) en burgers minder gewenscht. Voor ongeveer acht dagen moest de politie proces verbaal opmaken tegen een officier der huzaren, die een jongetje van pl. rn. 8 jaar, diens vader, moeder, benevens een politieagent met de karwarts ranselde en Woensdag tegen een infanterie officier, die een burger een klap in het aangezicht gaf, omdat deze de deur zijner woning sloot. De heer J. v. d. H., te Amsterdam kwam Dinsdagavond van de huizenveiling in Frascati. Een weinig vermoeid, zette hij zich op een stoep op de Keizersgracht bij den Amstel neder, waar hij werd aangesproken door eene steeds in de buurt zwervende vrouw; eenige oogenblikken later zijnen weg willende vervolgen ontdekte hij dat zijne portefeuille met circa f 2000 weg was. De vrouw is zoek. (Ochteudbode.) -- Een dienstmeisje liet een bankbiljet van f 100dat ze zou gaan wisselen, over de leuning van de brug voor de Beerenstraat. in de Prinsengracht te Amsterdam waaien. Een schuitenvoerder haalde het voor haar uit het water en eischte voor zijn moeite een. zoen. In verwarring gaf het meisje den schuitenvoerder te kennen, dat zij niets mocht geven, maar dat hij het bij meneer thuis kon halen! Men meldt uit Rozendaal. Een geacht ingezeten alhier, den heer Luykxbankieris Woensdag een ernstig ongeluk overkomen Hij reed te paard naar Bergen op Zoom; onder weg werd het dier schichtig en sloeg op hol, met het noodlottig gevolg, dat de heer L. viel en met den voet in den stijgbeugel een eind werd medege- sleurd. Inwendig gekneusd en geheel bebloed werd hij opgenomen en per rijtuig naar Ro zendaal vervoerd, waar dadelijk geneeskun dige hulp werd ingeroepen. Donderdag is de heer Luykx overleden. Donderdag ochtend werd te 's Bosch de dienstbode van den heer O. naar het politiebureau gebracht. Zij wordt verdacht van diefstal van geld, waarvan zij haren ver loofde, zeggende uit de loterij getrokken te hebben, in eene eigen slachterij had gezet. Zij zou juist Donderdag in ondertrouw worden opgenomen. Donderdag ochtend had aan boord ran het voor Schiedam liggende Engelsche stoom schip Beresford een ernstig ongeluk plaats. Te 91/4t sprong de schroefdop van de ope ning, voor het ledigen van den ketel bestemd, eensklaps los. Onverklaarbaar is het dat, terwijl de dop de 17 dagen van de reis den vollen stoom druk heeft doorstaan, zij bij de geringe span ning, noodig voor het werk met de donkey, door haren schroefdraad heen scheurde. Van de 9 man, die in de machinekamer waren, wisten 7 zich tijdig te bergen, terwijl één onmiddell jk werd gedood en een ander ernstige brandwonden, Yooral aan de armen bekwamde toestand van den gewonde is vrij goed. Van de onderzoekingen bij Laren zegt het Handelsblad Datgene wat de recherche bij deze gele~ genhe.len heeft opgedaan, beperkt zich tot geheimzinnigheden, als daar zijn doeken met roode vlekken, kousebanden, losse knoopen, korsetbaleinen en meer dergelijke voorwerpen van intiemen aard. De booze wereld wil weten dat ook deze dingen zijn voortgekomen uit den geest van meerdere opgewektheid, waarmee men in deze streek de zaak is gaan beschouwen. Er zou zich namelijk een syndicaat hebben gevormd met het doel om dergelijke voorwerpen te vondeling te leggen en er aldus eene soort van loterij van te maken, opdat heden de eene zou kunnen zeggen „Ha mijn kouse band is er uit gekomen 1" Morgen een tweede: „Kijk, mijn korsetbaleinen staan in de krant" en overmorgen een derde: „Neen, mijn in expressibles zijn er nog in". Maar dat zal wel laster zijn. Tot de onmogelijkheden zou zoo iets anders niet behooren want waarlijk de ernst is er uit. Zoo begon Woensdag het menu van een particulier diner in het Hotel-Hamdorff te Laren met potage k la recherche om te ein digen met pudding:chef de police terwijl er, als wij ons niet vergissen, ook nog iets was met eene sauce-reportage, een menu dat wij op grond van ondervinding aan iedereen zeer kunnen aanbevelen. Waspik. Op Maandag den ;6 Nov. a s. zal des avonds ten 6l/z ure bij den heer T. Gijsman eene algemeene vergadering worden gehouden van de Onderlinge Veeverzekering- Maatschappij Waspik. Aan de orde wordt gesteld 1. Rekening over 1892; 2. Verslag van den toestand der verzekering 3. Btnoemiug van een geheel nieuw bestuur en een secretaris-penningmeester. Door het bestuur is met algemeene stemmen besloten, dat allen op den 6 Nov. a.s. zullen aftreden. Bij publicatie zijn alle deelhebbers opge roepen, om ter vergadering te verschijnen. SPRANG. Over de maand October. GEBOREN: Arnoldus, zoon van Johannes van Zeist en Cornelia Maria van Peer. Tho mas, z. van Martinas de Rooij en Christina Johanna Chabot. Jacoba Maria, dochter van Roelof Johan Timmermans en Anna llaria Quirijns. Adriana Jacoba, d. van Josephus Bogers en Elisabeth Timmermans. Catharina Adriana, d. van Reinier Willem van der Esch en Anna Geertruida Vos. GEHUWD Henricus Sips, 30 jaren, van Tilburg en Jenneke van Vuuren, 22 j. Corneli9 de Bie, 59 j. met Bernardina Cornelia Tim mermans, 36 j. HUW.-AFK.Machiel Vos, 23 j. met Adriana Goverdina Gouda, 23 j. OVERLEDEN Grietje van Gorcum, 82 jaren weduwe van Jacobus Oosterling. Johan Marinus de Rooij, 16 maanden. Een le venloos aangegeven kind van het vrouwelijk geslacht van Jan Hendrik Scholt en Helena Cornelia van Ballegooijen. Willemina van der Schans, 80 j., weduwe van Zacha- rias Wouter Vos. Adriana van Domme len, 5 m. Jacobns Adrianus Geenen4 maanden. CAPELLE. Van 1531 October. GEBOREN: Cornelis, zoon van Aart van Pas en Maria de Bruijn. Pieternella, dochter van Cornelia Sulsters. Leendert, z. van An- tonie Verduijn en Henarika Pitronella Blom» Catharina, d. van Peter Verduijn en te* lena Elisabeth Mes. Pieter, z. van Jo hannes van Gijzel en Pietronella Vink. OVERLEDENMartinus van der Schans. 54 j., echtgenoot van Catharina Rijken, vroeger weduwnaar van Anna Zwart. Geertrui den Ronden64 j., echtgenoote van Pieter Johannes Geenen. Aariaan Pieter Ver duijn, 3 j. HUW.-AFK.Machiel Vos, 23 j., te Sprang en Adriana Goverdina Gouda, 23 j., te Sprang, vroeger te Capelle. DRUNEN. Over de maand October. GEHUWD Adrianus Hendrikus Gabriël van der Heijden, wed. van Henrietta Johanna Hu- berta Schellen, 58 jaren, met Cornelia van den Boogaard, 47 j. Hendrik Klijn, wed. van Johanna de Jong, 48 i., met Petronella Verdijk, 32 j. GEBOREN Hendrikus, zoon van Hendrikus de Gouw en Agnes Merx. Maria, dochter van Adrianus Spee en Ida Verdiesen. Adrianus, z. van Martinus Vrijhoeven en Anna Maria Bataille. Cornelia, d. van Andries van Boxtel en Maria van Bladel. Anna Adriana Jacoba, d. van Cornelis Ca- rolus Manders en Cornelia Oomen. Eli sabeth Maria, d. van Johannes Evangelist IJpelaar en Johanna Maria van de Wiel. Gerardus, z. van Martinus Vrijhoeven en Adriana van de Water. OVERLEDEN: Andrieska Brok, 45 j. Willem de Weijer, 7 j. Petrus Hombergen, 62 j. Josephus Elshout, 44 j. Marius Jo sephus Kools, 4 maanden. WAALWIJK, 3 Nov. Wegens de invallende Gorichemsche markt was da aanvoer van hoornvee heden gering. Voor vetvee werden dezer dagen iets betere prijzen besteed. Jongvee en vaarkoeien daaren tegen lager met weinig handel. Ter botermarkt werden afgeslagen en verkocht 871 Kg. van f 1.15 a f 1.35 per Kg. Kippeneieren f5,50 a f6.25 per 100 stuks. Ook de graanmarkt werd tengevolge der St. Hubertusraarkt te Gorcum, hier slecht bezocht. De handel had weinig te beteekenen. Voorde bak kerij werd verhandeld. Ristarwe f6,75 a 7.25 per 80 K.G. Zeeuwsche witte tarwef 6.50 7.—

Echo van het Zuiden | 1893 | | pagina 2