Nummer 99. Zondag 10 December 1893. 16e Jaargang «I BK0ÖDDR1MH ïoegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen, Staatkundig overzicht. FEUILLETON UITGEVER: ANTOON TIELEN, V BUITENLAND. Frankrijk. Duitschïand. De Echo van het Zuiden. Waalwfjfesclie en Langslraalsche Courant, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond Abonnementsprijs per 3 maanden fl,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukkeu, gelden enz., franco te zenden uftn den Uitgever. In Frankrijk gaat nu alles kalm en naar behooren Donderdagmiddag nam de nieuwe president der kamer, Charles Dupuybezit van zijn zetel ten aanschouwe van een nieuws gierige menigte en hij sprak natuurlijk de gewone phrases van zich beijveren om zich de eerhem door zijn collega's aangedaan waardig te maken van vrijheid der tribune; hij deed amende honorable voor vroeger in drift uitgesproken woorden en beloofde zi n best te zullen doen om rechtvaardig en hof lelijk te zijn en aan 't eind kwam natuurlijk het knaleffect c de verwachting, dat de nieuwste wetgevende vergadering door haar werkzaam heid en het verstandige gebruik van de haar geschonken talenten, de hoop niet zal be schamen, welke de republiek en 't vaderland in haar stellen. Daarna ging 't alles volgens het programma in Frankrijk's kamer alvorens de behandeling van de nog restende verkie zing voort te zetten stelde socialist Basly voor een commissie te benoemen van 44 leden om een onderzoek in te stellen naar de werkstakingen in het Noorderdepartement en in Pas de-Calais. Op voorstel van den minister van openbare werken werd de be handeling uitgesteld tot Maandag a. s. 't Zal nu wel een tijdje kalm blijvende uiterste linkersijde is zelfs zoozeer doordron gen van de onwaarschijnlijkheid, dat zij met een interpellatie over de algemeene politiek op 't oogtnblik eenig haar gunstig resultaat bereikt, dat zij er vooralsnog maar van afgezien heeft. Dat de heeren der oppositie 't eene nalatenbehoeft hen echter niet te doen besluiten er ook al hun overige plannen aan te geveu en zoo zal in de kamer worden voorgesteld: grondwetherziening, invoering van een inkomstenbelasting, verandering der wet op het mijnwezen, benoeming van een com missie tot onderzoek van de spoorwegtarieven en bij de behandeling van het wetsontwerp betreffende het recht tot vergaderenzou dan opnieuw een balletje worden opgegooid Waalwijk. Naar het Fransch door W. v. R. (Overgenomen uit de Meierijsche Courant) 39 y't Is de eerste keer! Dat verzeker ik u plechtig! Da zweer ik „Bezweer niets! Acht gij mij naïef genoeg om aan den eed van een dief geloof te hechten «Nochtans «Zwijg, en geef mij die tasch Ovidius gaf onmiddellijk het gevraagde over en Jacques ging dan voort «Weet gij wat er in is?* //Ja, goud en bankbilletten.' «Tot welk bedrag?* „Zestigduizend franken ongeveer.* «Goed! Wacht mij hier!* Soliveau staarde verbaasd zijn neef aan. «Wat gaat gij doen vroeg hij met- bevende stem. «Kunt gij dat niet raden «Neen.* *Ik gu het gestolene aan den rechtmatigen ei genaar teruggeven.* «Maar,*hernam Ovidius, wien eene koude rilling over het lichaam liep. «Geen woord meer!* Deze woorden deed de gewezen 'meesterknecht van een strengen blik gepaard gaan en richtte zich dan naar den passagier met de witte haren. «Pardon, mijnheer l« sprak hij, naderbijtredend en hem het gestolene aanreikend, «is deze tasch niet van u De reiziger bracht haastig de hand aan ziine zijde. J «Bestolen!* riep hij vol angst uit. «Waarover beklaagt gij u, daar uw goed u wordt teruggegeven hernam Jacques glimla chend. «Ziehier uw taschjeOvertuig u of er iets uit ontbreekt." «Zonder een oogenblik te verliezen bracht de grijsaard een sleuteltje voor den dag, opende voor de scheiding van kerk en staat. Zooals men ziet, gaan die heeren van de stelling uit, dat vragen vrij staat In Italië wordt de toestand hoe langer hoe ingewikkelder en op het oogenblik is er eigenlijk niemand die met besliste zekerheid kan zeggen of het land een nieuw bewind heeft dan wel of de regeerslooze periode onverpoosd voortduurt. Het gaat Zanardelli, den kamer-president maar niet voor den wind in zijne pogingen tot vorming van een nieuw kabinet en toen Donderdag morgen te Rome het gerucht werd verspreid dat hij het al had afgelegd, dat zijn veel te licht vaartuigje nog voor t goed en wel het ruime sop had gekozen, was gezonken, (oen was er eigenlijk geen enkele reden om die tijding gefingeerd te wanen en even waarschijnlijk klonk 't dat Crispi per draad door den koning naar de hoofdstad was ontboden. Toen bleken de berichten al spoedig voorbarigZanardelli was Woensdag avond drie uur saamgeweest met de door hem uitverkoren departements hoofden en om elf uur Donderdag morgen toog hij naar koning Humbert om dezen te doen beslissen, in hoeverre hij er in geslaagd was een regeering met een zekere levensvat baarheid saam te stellen. Het schijnt dat Zanardelli zijn vorst toen duidelijk heeft doen verstaan, dat hij zelf zijn werk eigenlijk zoo onberispelijk niet vond en de koning achtte het dan ook maar beter geen beslissing te nemen. Over het heden doen zeer uiteen- loopende geruchten de ronde en over de toekomst nog veel meer. Zanardelli's wensch om de parlementszitting dadelijk te sluiten, de afwezigheid van een titularis vau finan cien, en de aanwezigheid van generaal Baratieri in de nieuwe combinatie, zijn even zoovele moeielijke punten. In elk geval is Zanardelli niet met een compleet kabinet bij den koning gekomeu en dan is Baratieri toch ook minder geschikt voor de portefeuille van buitenlandsche zaken. Deze generaal is Oostenrijksch deserteur en zou, om in zijn geboorteland te mogen ko- haastig de tasch en onderzocht den inhoud. «Neen,.... neener ontbreekt niets!* ant woordde hij vol vreugde. „Alles is er, mijn gansch fortuin mijnheer Zeventigduizend trunken, welke ik niet zonder moeite verzameld heb gedurende dertig jaren van zwaren arbeid. Ihans ga ik die som naar mijne dochter brengen Maar hoe is mijne tasch toch in uwe handen gekomen „Volg mij en ik zal 't u zeggen.* De gewaande Paul Harmant richtte de schreden naar Ovidius, die bleek als een doode de bewe gingen zijns neefs volgde. De grijsaard vergezelde hem. Jacques stond tegenover Ovidius stil, wiens beenen wankelden en die heel wat zou gegeven hebbenzoo hij op dit oogenblik een sombere schuilplaats onder in de boot had kunnen vinden «Ziedaar den kerel, die u bestolen heeft," zegde de gewezen meesterknecht, en daar Soliveau wilde sprekenonderbrak hij hem met de woorden „Ik ken dien kerelen ik wensch dat hij niet worde in arrest genomen. Hij verdient dit wel is waar ten vollegelief u echter tevreden te stellen met de bekentenis zijner misdaad. Hij zal tevens uwe vergiffenis afsmeeken." Er viel niet te aarzelen. Ovidius stamelde op nauwelijks hoorbaren toon: «Ik beken het, mijnheer, ik beken het, en vraag u nederig om vergiffenis «Ik vergeef het u op verzoek van mijnheer,* antwoordde de passagier op een toon van ver achting. «Ga heen en laat u elders aan de galg brengen. Want deze zult gij toch wel eens ter rI Cl ,1 Tlr nnl nm 1 Advertentien 1-7 regel, 0,60 daarboven S cent per repel groote letters naarplaatsruimte. Advertentien 3 maaTte/plaaSini Et Tfu' woI,den asI berekend. Advertentien voor Duitset" AnnrvT™™1;» nen ïangnomen 1oor het advertentiebureau van Adolf Steimer, Homburg. Reclames 15 cent per regel. men, eerst begenadigd moeten worden door den keizer. Donderdag vertelde men zelfs, dat tegen de generaals benoeming protest was aangeteekend door de Oostenrijksche regeering. De mogelijkheid ot eigenlijk waar schijnlijkheid, dat Zanardelli op 't oogenblik zijn mandaat heeft neergelegd, doet spreken van Saracco, Sonino en Crispi als kabinets formeerders. 't Is een heel moeilijke toestand: Crispi heeft nog te weinig steun in de kamer en wendt men zich naar rechts, dan vindt men in hoofdzaak tegenstanders der triple- alliantie en ijveraars voor reduction in het Evenals de combinatie-Zanardelli is ge- heeten een ove gangskabinet, alleen bestemd om den weg te bereiden voor Crispi, zoo betitelt men in Servie het bewind Gruitsch als een voorlooper van Paschitsch. Het zal heel mooi zijn als het de tegenwoordige Skupchtina zitting overleeft. In Poitugal is nu eindelijk gevolg gegeven aan het reeds zoo lang gekoesterde plan om de cortes te ontbinden, en tevens wordt een wijziging verwacht in het kabinet zoo tegen half Januari. De wijnopbrengst in Fraurijk bedraagt volgens officieele opgaven, dit jaar 50 millioen H L.21 millioen meer dan het gemiddelde cijfer der laatste jaren Ofschoon in vele stre ken, waar het gewas niet van zoo goede kwaliteit is en ook niet zoo lang bewaard kan worden, de wijn niet duur is, schat men toch den oogst op een waarde van 629 mil lioen gulden. De gemiddelde prijs bedraagt dus f 12.50 per H.L.wat ruim 3 gulden minder is dan de gemiddelde prijs in 1892. De politie-ambtenaren die onlangs door p glJ vrei eens lei prooi worden. Ik zal uw gelaat niet vergeten.. Ik ga ook naar .New-York en ik ken den heer Mortimer bij wien gij gaat werken.... Nog slechts korte oogenblikken geleden hebt gij mij het doel uwer reis medegedeeld. Ik luisterde naar u en schonk mijn vertrouwen; ik was naïef genoeg om te gelooven, dat ik met een eerlijk en bekwaam werkman te doen hadBekwaam kunt gij zijn, maar tevens zijt gij dan een ellendeling, en een woord van mij zou voldoende zijn om de oogen van uwen patroon te openen." i^Ti^u-s s':amclde enkele woorden van veront schuldiging, welke hem echter nauwelijks hoor baar over de lippen kwamen. «Ik moest u aanklagen," zegde de grijsaard. Hier kwam Jacques tusschenbeide. «Deze les zal hem voldoende zijn,* zegde hii //althans ik hoop het. Ik verzoek u geene rucht baarheid aan deze zaak te geven. Ik herhaal het u, ik ken den schuldige en diens familie ook die algemeen geacht wordt. Zijn straf, zijn oneer zou op haar nedervallen.* //Voor zijne familie en vooral voor u, mijnheer ^ie miJ ontroofde hebt teruggeschonken, zal' ik het stilzwijgen bewarenDoch ik wil den naam van dien kerel kennen .Ovidius Soliveau, heet hij,» antwoordde de valsche Paul Harmant. De werkman verging van angst. «Ovidius Soliveau!» herhaalde de passagier. «Dien naam heb ik meer gehoord. OThans herinner Ik het mij. Deze Soliveau is geboren in het departement der Cótes d'Or en ik heb tegen hem een mandaat van gevangenneming in handen gehad wegens diefstal met inbraak.* Zes en dertigste Hoofdstuk. Jacques Garaud staarde Ovidius strak in de oogen, die op 'tpunt scheen te zijn in onmacht te vallen. «Ik kende het verleden niet van dien man," zegde hij«doch uit achting voor zijne familie zal ik voortgaan hem onder mijne bescherming te nemen.... Gij hebt mij beloofd....* vEn ik zal mijn woord houden, mijnheer. Gii kunt van mijne erkentelijkheid verzekerd zijn..,.. Ik zal zwijgen; niemand zal zijne vroegere misdaad noch die van heden kennen; het gebeurde zal ik niet vergeten, doch zoo die ellendeling zich nog- ma-ls vergrijpt in mijne tegenwoordigheiddan zal ik zonder barmhartigheid zijn." Dan reikte de oude passagier Jacques Garaud de hand, er bijvoegend „Gij hebt eene schoone daad gepleegd, mijnheer. Zoo ik u ooit van dienst kan zijn, bij nacht zoo wel als bij dag, gelief dan over mij te beschikken. Mijn naam is Itene Bosc; ik ben een Franschraan en behoorde vroeger tot de brigade der openbare veiligheid. Ik heb mijn eervol ontslag verkregen en ga thans bij mijne dochter wonen te New-York no 5b in de Elfde Avenue.* Toen Ovidius de woorden vernam: [k behoorde vroeger tot de brigade der openbare veiligheid bekroop hem opnieuw een hevige angst. Jasques Garaud zelf, alhoewel hij geheel buiten de zaak stond, was min of meer ontroerd en de de Fransche regeering naar Berlijn gezonden werden, om een onderzoek in te stellen naar de zaak van de helsche machines, die aan keizer Wilhelm en den rijkskanselier uit Or- leans gezonden zijn, zetten hun naspooringen voortmaar tot nog toe is niet uitgelekt, of hun nasporingen met succes bekroond zijn. Met het oog op de ontdekking van mede plichtigen, als die er zijn, hebben de ambte naren'de stadswijk bezocht, waar de meeste Berlijnsche anarchisten wonen. Zij werden daarbij vergezeld door eenige leden van de Berlijnsche politie, wier kennis van het district hun van zeer veel waarde was. Vescheidene sociaal-democratische dag bladen hadden beweerd, dat bij het Dresden- sche garnizoen, vooral bij het garderegiment, zieke manschappen hard behandeld zijn ge worden. De van regeeringswege ingestelde onderzoekingen hebben, volgens het Dresde- ner Jonrnaal, de onwaarheid dezer bewerin gen bewezen, zoodat tegen verscheidene dag bladen vervolgingen werden ingesteld. Thans is de eerste veroordeeling gevolgdde re dacteur Heinrich van „der Wahler", is wegens beleedigmg van het corps officieren van het garderegiment tot 250 mark boete veroordeeld. Een eigenaardig kerstgeschenk zal de czaar van Rusland den Duitschen keizer zenden. Op bevel van Alexander zullen van de regimenten, wier chef Wilhelm is, photo- grafische groepen gemaakt worden, die bij gelegenheid van het Kerstfeest dezen over handigd zullen worden waarschijnlijk door een commissie uit het officierskorps. Behalve groote photografieen, waarop de troepen vóór de kazernes in gr lot-tenue staan, zal ook een collectie kleinere afbeeldingen samengesteld wordendie tooneelen uit den velddienst weergeven. (Photographies instantanées.) De afbeeldingen zullen vergezeld worden van een adres, door alle officieren onderteekend, dat niet alleen betrekking zal hebben op het kerstgeschenk maar ook nog een een geluk- wensch zal bevatten wegens het ontkomen van den keizer aan den dynamiet-aanslag. reden daarvan is zeer gemakkelijk te raden; weldra echter kreeg hij zijne gewone kalmte weder. .Rene Bosc, Elfde Avenue no 56," herhaalde bij. Lk zal noch uw naam noch uw adres ver geten mijnheeren misschien eenmaal zeer ge lukkig zijn uwe hulp te kunnen inroepen, want ook ik ga te New-York wonen.* «Ik zal mij steeds gelukkig achten u een dienst te kunnen bewijzen.* «Mag ik u thans verzoeken, mijnheer, mij alleen met dezen man te laten?« De gewezen agent drukte de hand van den valschen Paul Harmant en verwijderde zich na nog een blik vol verachting op Ovidius Soliveau geworpen te hebben. Deze stónd met gebogen hoofd sprakeloos tegen over Jacques. «Zoo," sprak deze, toen zij alleen waren, «zijt gijdien het toeval mij op dit schip onder de oogen gebracht heeft, gij, die door de banden des bioeds aan de Harmants verbonden ziit, wier reputatie steeds zonder eenige vlek is geweest, gij, wien ik gelukkig was weer te vinden, slechts een ellendige schurkeen boosdoener door de politie op de hielen gevolgd, een dief van beroep!' Jacques sprak op zuchten toon. „Niet zoo luid, neef. als ik u verzoeken mag niet zoo luid!" stamelde Ovidius met droge keel! «Daar de oude mij, u zij dank, niet verraden zal, is het toch volkomen nutteloos allen aan boord te laten weten wat er gebeurd is. Ik heb een oogenblik van ijlhoofdigheid gehad.... Wat kan men daarvan zeggen? Ik ben niet rijk. Eene menschelijke zwakheid vindt licht vergiffenis. Zien wij dat niet alle dagen?.... Ik had goud en bankbiljetten gezien en deze hadden mij het hoofd opgewonden.* Ën dan voegde Ovidius, in wiens oogen tranen stonden, er huichelachtig bij «O neef, gij zijt waarlijk eene voorzienigheid voor mij geweest, daar gij niet geduld hebt, dat ik eene ongerechtigheid beging!' „Gij erkent dus, dat ik wel gelijk had te han delen zooals ik gedaan heb „Ja, dat erken ik, en ik zou het overal willen rondbazuinen, zoo dit mocht gehoord worden.* "Hebt gij geen spijt de aanzienlijke som weer verloren te hebben, die gij gestolen hadt?' Ovidius aarzelde. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1893 | | pagina 1