Notaris RANT, HiH, Schoenfabrikanten! WITLOX' Kunsthandel, waalwijk. HEILIGEN- Advertentiën, AGENTUREN BOEK- IK Italië. Rusland. UITVOERINGEN. BINNENLAND. Burgerlijke stand. Handelsberichten. te Waalwijk, zal publiek verkoopen PO VISION EEL op Vrijdag 22 Dec. 1893 DEFINITIEF op Vrijdag 29 Dec. 1893 ter herberge van deweduwe Ver doorn aldaar, telkens des namiddags 5 uur. Een huis, erf, tuin en boomgaard EEN NET PERSOON, R. C. bekend met het SCHOENENVAK en in het bezit van cliëntèle, VRAAGT SOLIDE in fijn en burger werk. Prachtige keuze in alle grootten (eigen polychro mie) fijnste uitvoeringbillijke prijzen. De keizerin zal een door de vrouwen der Russische officieren gewerkt zeer groot tafel kleed krijgen dat bij dezeltde gelegenheid zal overhandigd worden. Een paar dagen geleden las men in de Duitsehe bladen, dat de post omnibus van Löwenberg (in Pruisisch Silezie) naar Herms- dorf onderweg was aangevallen en geplunderd. Blijkens nader bericht heeft de koetsier bij zijne aankomst te Hermsdorf aangifte gedaan, dat er eensklaps vier a vijf man uit het kreu pelhout waren te voorschijn gesprongen, het rijtuig hadden tegengehouden en geplunderd, hem daarbij twee geldzakken, te zamen me: 680 markhadden ontrukt en toen waren verdwenen. Reeds spoedig is het gelukt een der daders in handen te krijgen; doch nu wordt nog gemeld, dat dientengevolge ook de koetsier is gearresteerd. Volgens het eerste bericht zouden de roovers eene waarde van ongeveer 20.000 mark hebben medegenomen, doch later daalde dat cijter tot op 2000 en thans schijnt het te blijven bij ongeveer het bedrag, hetwelk de koetsier verklaart dat hem is ontrukt. De luitenant der huzaren Von Schach ten, die een werkman gekwetst had, is ont slagen. Het slachtoffer van zijn brutaliteit heeft bovendien een eisch tot schade vergoe ding, een groote som bedragende, tegen hem ingesteld. ROME, 8 December. Verscheidene bladen melden, dat Crispi belast is met de vorming van het kabinet. Tot heden is nog geen of ficieel mandaat gegeven. De Nadelja spreekt van twee circulaires waarin een gouverneur, wiens naam niet ge noemd wordtbeveeltvoor de inning der belastingen, de nieuwe zoowel als de het vorige jaar schuldig geblevene te zorgen althans bij de arme boeren. De grootgrond bezitters moeten hier zacht behandeld worden, daar zij veel geleden hebben door het dalen der graanprijzen. De Russische regeering heeft een wijd vertakte samenzwering ontdekt tegen het le ven van den czaar. Grootendeels zijn het studenten, vooral ook vrouwelijke, die hierin betrokken zijn. De hoofdkwartieren van de saamgezworenen waren Petersburg Kiew en Czeinikow. Tal van personen zijn gearresteerd. WAALWIJK. Zondag 10 Dec., 's middags 12 uur, zal door de liedertafel Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooien op de zaal Musis Sacrum worden uitgevoerd 1. Vrede des gemoeds. 2. Bede. 3. Omhoog. De Vliegh. Heinze. Heinze. WAALWIJK, 9 Dec. 1893. De Nederlandsche bank heeft hare rente koersen (ingang 8 December 1893) met V2 pet. verlaagd; zij zijn nu als volgt gesteld Wisselbrieven met 3 handteekeningen 3*/^ pet. (witte aanvraag biljetten.) 2 en promessen 4 pet. (blauwe aanvraag biljetten). Beleening ran binnenl. effecten 31/a pet. buitenl. 4 goederen (handels waren) 3l/z pet. Intrest voor korte beleeningen met onderpand van effecten 41/2 pet. Voorschotten in rekg. courant met onderpand van effecten 4Vg pet- Nadere inlichtingen verstrekken de cor respondenten der Nederlandsche bank te Waalwijk. De minister blijft bij zijn vroegere meening dat verbetering van het lot der onderwijzers bij het lager onderwijs alleen is te verkrijgen door wetswijziging. De minister is niet geneigd weder een nadere wetswijziging ten opzichte van den termijn voor verplichte invoering van het onderwijs in de vrije en ordeoefeningen der gymnastiek te bevorderen. Leerplicht Het wetsontwerp op den leerplicht van den raad van state is bij de regeering terug. De indiening bij de tweede kamer zal volgen zoodra de loop van den wetgevenden arbeid zulks, naar het oordeel der regeering, moge lijk maakt. De minister van oorlog heeft bepaald, dat de tijd voor eerste oetening voor de lo- telingen 1894, geen graad bekleedende die bij de infanterie, vesting-artillerie, het korps pontonniers, het korps torpedisten en het korps genietroepen worden ingedeeld tot negen maanden wordt verminderd, indien zij binnen genoemden termijn blijken geven, dat zij hunne verplichtingen als milicien kennen. Door het O. M. bij de arrondissements rechtbank te 's Bosch is mede appèl aange- teekend van het vonnis in zake den moord op wachtmeester Hoekman te Oschwaarbij G. van Gelder werd veroordeeld tot eene levenslange, en A. van Berkum tot eene vijf tienjarige gevangenisstraf, en door hetzelfde O. M. is appèl aangeteekend van hetzelfde vonnis, waarbij J. en C. de Bie werden vrij gesproken. Door den commissaris der koningin in Noordbrabant is o. a. aanbesteed De uitvoering van herstellingen en vernieu wingen van de werken van de Baardwijksche overlaat met het onderhoud tot 31 December 1894, benevens het zoo noodig leggen in 1894 van de zomersluiting, begroot op f 5200. Minste inschrijver A. de Kort, te Baardwijk, voor f4675. Sedert eenige dagen zijn te Amsterdam valsche muntbiljetten in omloop. Zij zijn van de echte te onderscheiden door eene meer blauwe tint; voorts dragen zij het jaartal 1892 (1) met de handteekening Beaufort, als mi nister van financiën (in welk jaar de heer Pierson reeds als zoodanig was opgetreden). Eindelijk ontbreekt het watermerk. (U. D.) De hoofdcommissaris van politie te 's Gravenhage waarschuwt dat men op zijne hoede zij bij het aangaan van handelsbe trekkingen met Catherina Maria Budding huisvrouw van Albertus Jacobus Raveling, laatst wonende aldaar v. Leeuwenhoekslraat 9. Te Harlingen heeft de »Commissie voor Volksvermaak» besloten in het volgende jaar een wedstrijd te houden onder handwerks lieden in Nederlandwaarbij de werkman zelf, die het in te leveren voorwerp maakt zal mededingen uaar de bekroning, waaraan is verbonden een diploma en geldelijke be looning. De vakken van deelneming zijn: timmeren, steenhouwen, metselen, smeden, stukadooren, schilderen en decoratieschilderen, behangen en stoffeeren meubelmaken houtsnijden draaien, koper- en blikbewerking, zink- en loodwerk, en voorts alle andere vakken, die wenschen mede te dingen. Aan dezen wedstrijd is verbonden een tentoonstelling van kunstvoorwerpen ook dames handwerken, waaronder diploma's en eervolle onderscheidingen zijn te behalen. Deze tentoonstelling zal worden gehouden van 12 tot en met 20 Mei 1894. De commissie heeft zich verzekerd van de medewerking van den president der Vereeniging Bouwkunst en Nijverheid. Op den stal van J. van Poppel te Tilburg, is een geval van miltvuur voorge komen. Bij den landbouwer M. Scherders, te Til burg komen neg geregeld gevallen van milt vuur voor ondanks de genomen maatregelen. Men wil nu het vee tegen miltvuur inenten. Bij den landbouwer J. Vugs, te Euschot bij Tilburgis eene koe aan miltvuur ge storven. Te Helmond is uit de Zuid—Willems vaart het lijk opgehaald van den infanterist Van Osch, uit het garnizoen 's Hertogenbosch. De justitie uit Roermond is Donderdag naar Helmond vertrokken, om een onderzoek naar de oorzaak van den dood van Van Osch in te stellen. Men zegt dat hij gewurgd en daarna in het kanaal geworpen is. De marechaussées uit Htlmond hebben in verband hiermede, eene vrouw gearresteerd. Bij gelegenheid van de installatie van den heer P. Kreijelmans als burgemeester van Nederweert was het geheele dorp netjes ver sierd. Eerebogen, vfaggen,groen en lampions prijkten in de straten. Den geheelen dag heerschte er vreugde en vierde men feest, 's Avonds echter was het anders: op meer dan 20 plaatsen werden de ruiten ingeworpen en hier en daar werd gevochten. Bij eene dezer vechtpartijen werd de landbouwer P. S. met een mes vrij ernstig verwond. De marechaussées zijn de daders op het spoor. Ook is een persoon aan arm en been ge kwetst door een schot met hagel. Donderdagavond werd te Arnhem aan gehouden een zekere L. Heinze, die onder den naam van Muller in de Nieuwstraat aldaar woonde en wiens uitlevering door de Duitsche regeering was aangevraagd wegens valschheid in geschrifte, waardoor hij zich een vrij aan zienlijk bedrag had toegeëigend. Het spoorwegongeluk te Winschoten. Men schrijft Door een tot heden nog niet opgehelderde oorzaak is de trein van 6.53 van Groningen naar Winschoten, even voor het binnenkomen bij het station gederailleerd Vermoedelijk is door het breken van den wissel de tender uit de rails geraakt en deze daarop door de volgende waggons gevolgd. Deze laatste waggons zijn dan ook geheel of gedeeltelijk vernield. Een goederenwagen kwam tegen het wachthuisje van den wisselwachter en verbrijzelde dit zoodanig, dat er geen steen op den anderen bleef. Door eene zeer toe vallige oorzaak was dit huisje leeg. Anders brachten de kinderen van den wachter Woud- sma dezen steeds om dien tijd koffie en wachtten dan zoolaug in het huisje tot de trein gepasseerd was, .en juist dien morgen waren zij daarvoor te laat. De waggen le en 2e klasse, die gelukkig geheel zondei passagiers was, lag onderst boven gekeerd. De zeven passagiers, die in een anderen waggon zaten, bleven ongedeerd. Een der conduteurs werd uit den goederen- waggon geworpen, doch gelukkig zouder eenig lëtsel. Doordat de locomotief en tender op een ander spoor liepen, bleef de gereed staande goederentrein bij het station gelukkig voor eene botsing bewaard, waardoor de materieele schade anders zeker veel grooter ware ge worden. De weg is natuurlijk versperd en alle krachten zijn bezig om de baan zoo spoedig mogelijk te herstellen. Vooral de rails schijnen zeer veel geleden te hebben. Met een extra-trein van 10 uur arriveerden reeds de inspecteur en dubbele ploegen werklieden. De directeur-generaal was Woensdag middag op het terrein om de ramp te overzien. Men roemt algemeen het actief optreden van den stationchef den heer van der Noorda. Baardwijk, 9 Dec. Omtrent den diefstal der horloges bij C. v. Dr. alhier kunnen wij nader melden, dat bij den heer burgemeester een ambtelijk bericht is ingekomen, dat de vermoedelijke daders en een der horloges opgespoord waren. Gisteren zijn een paar der betrokkene personen naar 's Bosch ont boden en herkenden, zooals zij meenden, den aangehouden persoon (niet twee) als den koopman, die bij hen potlooden enz. trachtte te verkoopen. Beide horloges zijn terecht en waren verkocht tegen den civielen prijs van respectievelijk f 3 en f 4.25. Door deze hor loges zal de dader nu wel weten hoe laat het is. Nicuwkuik, 7 Dec. Gisterenavond onge veer half elf, toen de meeste onzer dorps- genooten reeds te rusten waren gegaan, weerklonk eensklaps door de stille strateu, het gillend geschreeuw van „branddaarop hoorden wij dadelijk het brandsignaal op den hoorn blazen en ieder repte en spoedde zich zooveel mogelijk om te weten waar eigenlijk de brand woedde. Al spoedig wist men dat de woning van onzen geachten burgervader in lichte laaie vlam stond. Onze brandspuit met hare dappere en kloeke gasten was in minder dan geen tijd op het terrein aanwezig en de spuit gaf volop water Vele boeken en huisraad benevens het vee werden nog aan de vlammen ontrukt. Gunstige windrichting en het beleidvol optreden van ons hulpvaardig volk belette dat de brand zich verder kon verspreiden. Jammer, jammer dat den eer- biedwaardigen grijsaard op ruim 81 jarigen leeftijd zulk een ramp nog moet overkomen Tilburg, 4 Dec. Op dc looiersbeurs ging heden ondanks den goeden gang der schoen makerijen in leder weinig om. Er was veel aanbod van zwaar zoolleer, van prima en inferieure qualiteiten en wichten doch zonder veel vraag. Alleen werden in overleer, zwart en grauw, eenige koopen gedaan tegen oude prijzen. In huiden ging niets om. Oistcrwijk, 6 Dec. De heden gehouden leerlooiersbeurs werd vrij druk bezocht. In zwart overleder was de handel vlug te noe men. De prijzen der huiden van 4 a51/sKg. waren f 0.90, die van 7 a 8V2 Kg. f 0.75 per half Kg. Zwaar zooileder was weinig voorradig, de handel in dit artikel onbedui dend; naar licht zooileder was veel vraag doch de aanvoer eveneens gering. Eenige partijtjes werden van de hand gedaan tegen f 0.47 a 0.50 per half Kg. De traan gold f 19.50 per ton. Eindhoven. De looiersbeurs had Donderdag een nogal druk bezoek, doch zooals gewoon lijk in dit seizoen, was er in den leerhandel en de aanverwante vakken weinig leven. Looiers en schoenfabrikanten hebben eenigen voorraad van huiden en leder, en nieuwe aankoopen zullen de eerste twee maanden wellicht van weinig beteeken is zijn. De voorraad leder is niet groot, en aange zien het droog seizoen voorbij is, zal bij hervatting der inkoopen door leerhandelaars en schoenfabrikanten, de voorraad makkelijk te plaatsen zijn. In schots en huiden is het eveneens stil. BAARDWIJK. HUWELIJKEN Adrianns Johannes Fooij, 25 j. en Wilhelmina Kools, 24 jaren. OVERLEDEN Laurens van Helvoirt wedr. van Catharina Pullens, 49 j. Joanna Baijens weduwe van Peter van Krieken, 83 j. Maria Anna van Ilulten echtgenoot van Gerardus van Beijnen, 51 jaren. Johanna Kipping echtgenoot van Adrianus Pullens eerder van Josephus Lambertus Soijer, 50 iaren. Jacoba de Haan weduwe van Jo hannes van Helvoirt, 87 j. GEBOREN Wilhelmina Louisa Quirina, dochter van Q. Schijvensen M. A. L. H. Kluijskens. Petrus Cornelia, zoon van J. C. Vermeer en J. Pullens. Petrus Nicolaas, z. van C. Schonis en A. M. van Huiten. Johanna Susanna, d. van G. H. Brekelmans en H. Eekels. DRüNEN. Van 530 November. GEHUWD: Joannes Tielemans, 30 jaren met Allegonda Adriana van Huiten, 29 j. GEBOREN: Anna, dochter van Hendrikus, Se- bastiaan van der Pennen en van Adriana van de Wiel. Marinus Lambertus, zoon van Josephus van Oers en van Hendrika van Giersbergen. Adrianus Johannes Jo sephus, zoon van Leonardus van Oudheus- den en van Theodora Engelina Klijn. Johanna, d. van Franciscus Klerkx en van Pieternella Prinsen. Petrus Johannes, z. van Cornelis Stevens en van Adriana Fitters. Hendrikus, z. van Wilhelmus van de Wiel en vaa Johanna Boom, OVERLEDENGerdina Johanna van Veggel, 10 maanden Adrianus Vrijhoeven, 16 dagen. Hendrikus Vermeulen, weduwenaar van Engelina van den Hoven, 79jaren. Petrus van Wezel, 3 j. Elizabeth Maria IJpelaar, 4 weken. Antonia Allegonda Johanna Tielen echtgenoote van Petrus Matheus van Rooij, 33 jaren, overleden te Waalwijk. WAALWIJK,.7 Dec. Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 2313 kg. van f0,80 i' 1,18 per kg. ANTWERPEN, 8 Dec. Huiden. Vraag matig; prijzen onveranderd. Stock 233.000 huiden. Afgedaan de laatste 8 dagen 17.221 stuks. Tot onze diepe droefheid overleed heden na langdurig lijden onze geliefde dochterzuster en behuwdzuster Mejuffrouw Annette Jacqueline Rant, in den ouderdom van 35 jaren. Wed. A. J. RANT-Sterk. A. J. RANT. H. C. RANT. A. A. RANT-Mansfeldt. G. J BOLK-Rant. J. BOLK. W AALWIJK,) k n 1ont, r> (5 Dec. 1893. Rosendaal, ter herberge van Blees Brander- horst te EETHEN, en ééne week daarna Ten verzoeke van den heer Adriaan Smits, te Geertruidenberg Een huiswerf met uitmuntenden jongen boomgaardte Eethensectie A nos. 208, 333 en 334, groot 78 aren 30 centiaren. II. Ten verzoeke van den he der Beek, te Eethen te Eethen, op den Kleiberg, sectie B nos, 196 197 en 198, groot 33 aren 50 cent. III. Ten verzoeke van den lieer Petrus Klerkste Waalwijk. Een perceel Weilandter plaatse Broeksehen Hoekte Meeuwen(afkomstig van H. van Edenburg)sectie B nos. 307 en 308 groot 1 hectare 53 aren. Brieven met opgaven van conditiën bureau van dit blad, motto AGENTUUR.

Echo van het Zuiden | 1893 | | pagina 2