Nieuwjaar. Advertentién, Visitekaarten, UITVOE RINGEN. BINNENLAND. Engeland. Duitschland. Italië. Handelsberichten. Burgerlijke stand. Enveloppen, Antoon Tielen. *e oordeelen blijkbaar in afwechtiug van iets dat moest gebeuren. „Onmiddellijk na de ontploffing„aldus besloot de heer Berry," keek ik op naar de tribune, vanwaar de bom geworpen was en merkte op, dat de galerij als door een too- verslag ontruimd was, terwijl de toeschouwers op de andere galerijen nog niet van hun ontsteltenis waren bekomen." Het blijkt, dat de tot de Nederlandsche nationaliteit behoorende anarchist Alexander Cohen nog niet over de Fransche grenzen is gezet. De Parijsche politie houdt hem nog steeds in hechteniswijl te zijnen huize in beslag genomen stukken zeer ernstige be schuldigingen tegen hem doen rijzen. Vele anarchisten zijn op het oogenblik verdwenen, doch ze stellen zich voor, zoodra de kou hevig wordt, inzamelingen te houden langs de huizen, om in staat gesteld te wor den evenals de twee vorige jaren, den nood lijdenden soep te geven. Ze zijn overtuigd, dat velen, uit vrees voor een paar bommen, rijkelijk geven zullen. In de schouwburgen ducht de politie nieuwe aanslagen; tal van agenten, met tooneelkijkers gewapend, moeten nauwlettend de bezoekers van de hooggelegen rangen in het oog houden. Overigens is last gegeven omin geval van een ontploffing onmiddellijk de deuren van het theater te sluiten. In de kamer heeft men ook maat regelen genomen om minder welkome per sonen als Vaillaut cs. te weren. naar het platte land. De stad is bezet door een escradron cavalerie uit Palermo. WAALWIJK. Zondag 17 dezer, 's middags 12 uur, zal de harmonie l'Espérance, op de zaal bij de erven A. N. van Riel, uitvoeren 1. Hochzeitstag, Marsch. Mendelsohn. 2. Ouverture de Concours. Langlois. Bouquet de mélodies de divers opéras. Verdi. WAALWIJK, 16 Dec. 1893. Benoemd tot controleur der directe belas tingen alhier, J. H. Rochell, adjunct controleur te Rozendaal. In de tweede kamer hebben Donderdag de heeren Schaepman en Mackay gesproken over het gebrek aan onderwijzers, v,'aardoor de bijzondere scholen buiten staat zijn de verplichting na te komen, die de haar toe gekende subsidien haar opleggen om een bepaald aantal geëxamineerde onderwijzers te hebben. De stand dezer zaak zij hier kortelijk aan geduid. Volgens het koninklijk besluit van 18 April 1890 (Stbl. no 64) zijn de bestuur ders van bijzondere scholen, indien zij aan spraak willen maken op geldelijken onderstand i luinn» c^hnlpn hpt Tot den speaker van het lagerhuis is het verzoek gericht door een net van ijzerdraad de publieke tribune van de vergaderzaal te scheiden. Dinsdagavond zijn 250 artilleristen te Dover aan het muiten geslagen. Sedert eenige dagen hadden zij zich reeds aan baldadighe den schuldig gemaakt, doch vooral Dinsdag avond hebben ze op een vreeselijke manier huisgehoudeu. In de kazerne werd alles verbrijzelddaarna in de herbergen; geen van de burgers durfde zich op straat ver- toonen. Het regiment is Woensdagmorgen naar Portsmouth getransporteerdom zijn besteraming naar Gibraltar te volgen. Daar zullen de muiters voor den krijgsraad terecht staan, terwijl al de soldaten van het regiment de aangerichte schade zullen betalen. Geweldige stormen teisteren deze eilanden en richten groote schade aan. De windkracht was op sommige plaatsen zoo grootdat menschen er door opgetild werden. Deze ongestadige weersgesteldheid schaadt ten zeerste den gezondheidstoestand. De sterf gevallen in de afgeloopen week te Londen overtroffen dan ook de geboorten. De eerst- genoemden beliepen ruim 3pct. van de totale bevolking, zijnde 870 boven het gemiddelde cijfer over de laatste tien jaren. In verschillende groote steden, te Berlijn, Hamburg, Leipzig, enz., hebben huiszoekin gen plaats gehad bij anarchisten, doch hebben geen resultaat gehad. Prinses Elisabeth van Beieren, die thans met een tweede luitenant getrouwd is, was het vorige jaar door koning Humbert voor zijn zoon, den kroonprins, ten huwelijk ge vraagd. Het Beiersche hof had echter de zaak slepende gehouden, omdat toen reeds bekend was, dat Elisabeth hartstochtelijk baron. Von Seefield beminde. Te Leipzig is Donderdag morgen voor het rijksgerechtshof het proces ter zake van spionnage begonnen tegen de Fransche offi cieren, die ra Augustus te Kiel zich door teekeningen en photographische" afbeeldingen op de hoogte hebben gesteld van bijzonder heden, waarvan de geheimhouding in het belang der Duitsche landsverdediging werd geëischt, en die, wat zij te weten kwamen, hebben willen gebruiken om er de Fransche regeering mededeeling van te doen. Te Partinico en Gardiuella, in het Paler- mitaansche, houdt de gisting aan en weigert het volk de belastingen te betalen. Troepen houden beide plaatsen bezet. In het dorp Bitonto, bij Bari, heeft Zondag het verbieden van een vuurwerk ter gele genheid van een kerkelijk feest aanleiding gegeven tot een gevecht tusschen een volks menigte en soldaten. Drie boeren werden daarin doodgeschoten, maar de menigte be hield ten slotte de overhand en dreef de gewapende macht terug. Het woedende volk maakte zich toen meester van den ambte naar, die het vuurwerkmaterieel in beslag had willen nemen, overgoot hem met petroleum en stak toen zijne kleederen in brand.Maan- dag leefde de ongelukkige nog; maar zijn toestand was hopeloos. De opgewondenheid te Partinico duurt ten gevolge van de wanordelijkheden van den 9 Dec. voort. Verscheidene troepen boeren doorloopen de omstreken, hun makkers ver hinderende te werken. De bevolking dwingt de handelaars den prijs der waren te ver lagen. Sedert drie dagen betaalt niemand inkomende rechten. De gemeenteveldwachters hebben de vlucht genomen. Te Gialdinello hebben de opstandelingen de vlucht genomen van het rijk, verplicht op hunne scholen het aantal onderwijzers te hebben, vermeld in art. 24 der wet. Ten einde echter aan dit voor schrift geleidelijk uitvoering te geven, is er tevens bepaald dat het gevorderde cijfer berekend naar evenredigheid van het aantal leerlingen in vier termijnen, den len Jan. 1894, '95, '97 en '99, bereikt moet worden. Voor de openbare scholen werd in genoemd koninklijk besluit het tijdstip, waarop zij met de vereischte onderwijskrachten toegerust moeten zijn, gesteld op 1 Januari 1891. Evenmin als echter alle openbare scholen bij machte geweest zijn op laatstgenoemden datum aan den wettelijken eisch te voldoen, is dit thans met de b jzondere scholen het geval. Er zijn er, naar de heer Schaepman mededeelde, op den len Januari aanstaande 116, die niet aan den eisch der wet voldoen. Voor de meeste daarvan is er van zorgeloos heid ot onwil geen sprake; zij zijn, doordien de christelijke normaallessen en kweekscholen, benevens de andere opleidings inrichtingen voor bijzonder onderwijs, volgens opgave van den heer Mackay, eerst over een paar jaren het benoodigde aantal geëxamineerde kwee- kelingen kunnen afleveren, buiten staat zich onderwijzers te verschaffen, en tegen den len Januari 1895 zal er andermaal een tekort zijn. De minister van binnenlandsche zaken heeft in de memorie van antwoord zich tot eene wijziging der regeling van het koninklijk be sluit van 1890 niet bereid verklaard. Ook op de vraag van den heer Schaepman gaf hij thans mondeling te kennen, dat hij tot eene verzwakking dier regeling, gemaakt door eenen ambtsvoorganger wien niemand van kwade gezindheid ten opzichte van het bijzonder onderwijs kan verdenken, de hand niet wil leenen. Het tekort is voor een deel te wijten aan den overgrooten ijver, waarmede men sedert de wet van 1889, aan het stichten van bijzondere scholen is gegaan. Teneinde echter tegemoet te komen aan het onloochen bare gebrek aan onderwijzers, is de minister voornemens eene overgangsbepaling in het leven te roepenwaardoor de bijzondere scholen, die bij het einde van 1893 subsidie genieten, deze over 1894 zullen behouden op voorwaarde dat het aantal op de school dienstdoende onderwijzers het was de heer Kerdijk die deze nadere omschrijviug uitlokte in den loop van 1894 geen vermindering onderga. In 1895 vertrouwt de minister, op grond eener berekening aan het cijfer der kweekelingen op de opleidingsinrichtingen ontleend, dat het gevorderde aantal onder wijzers te krijgen zal zijn. Op onvoorwaar delijke handhaving van den overgangstermijn, die eerstdaags vervalt, werd door niemand in de kamer aangedrongen, De rechtbank te 's Bosch deed Donderdag uitspraak in de zaak tegen den gewezen telegrafist-waarnemend stationchef N. M. van H. bij de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen te Vlijmen, die een lOtal dagen geleden terechtstond als schuldig aan het spoorwegongeluk van 25 December 1892 aldaar. De rechtbank verklaarde beklaagde schuldig en veroordeelde hem tot drie maanden ge vangenisstraf. Kanaal 's Bosch-Drongelen. In de memorie van antwoord op 't verslag der tweede kamer omtrent de begrooting van waterstaat voor 1894, naar aanleiding eener vraag, wat er is van de geruchten, dat de regeering het kanaalplan zou willen uitstellen, antwoordt de minister „De meening dat de provinciale staten van Noordbrabant aan de regeering voorstelden om de werkzaamheden aan 't uitwaterings kanaal 'sHertogenbosch—Drongelen te staken en dat de regeering dit voorstel had afge wezen, is onjuist. Op grond, dat de grootste rampen zouden zijn te duchten, kan de uitvoering van het kanaal niet worden uitgesteld? In de Woensdagavond gehouden ver gadering der commissie tot het oprichten eener katholieke spaarbank te 's Bosch, bleek voor meer dan f 100.000 te zijn ingeschreven voor de kapitaalvorming. Aangenomen is het waarborg-kapitaal te stellen op f 100.000; het percentage te stellen op 286/ioo5 en de spaarbank onder den naam de Katholieke Spaarbank met 1 Januari te openen. Het bestuur zal bestaan uit 15 commissa rissen. Voorts werd nog besloten dat, wanneer eenmaal uit de winst het waarborg-kapitaal teruggegeven en eene reserve-kas van f 100000 zal gevormd zijn, de verdere winst tot be vordering van katholieke belangen zal worden aangewend. (Nbr.) Terwijl de huiden, het materieel waaruit schoenen en laarzen worden vervaardigd, in de laatste jaren belangrijk in prijs zijn gedaald, stijgen daarentegen de wilgenboomen waar van de klompen worden gemaakt. Wilgen die vroeger f 5 a f 7 per stuk kostten, gelden nu fll a 12 op openbare verkoopingen, waar dan nog de onkosten bijkomen, aan zulk een verkooping verbonden. De heer S. Warendort Jr van de uit geversfirma Van Holkema en Warendorf, te Amsterdam, is bij den aanslag ra del'ransche kamer tegenwoordig geweest. Hij had toe gang gekregen voor de loge der anciens députés" en was juist daar binnengetreden toen van de tegenoverliggende tribune de helsche machine werd geworpen en de verwar ring ontstond. In dezelfde loge werden per sonen getroffen, maar de heer W. bleef ge lukkig geheel ongedeerd. Hij is vol bewondering over de wijze, waarop de orde was hersteld, en de snelheid, waarmede de menigte uitgangen van het groote gebouw waren afgesloten. Alle bezoekers moesten zooals men weet blijven, maar het wachten dat voor den heer Warendorf van halfvijf tot bij achten aanhield werd hun zoo aangenaam mogelijk gemaakt, want hun werd toegang verleend t ot de restauratie en de rookkamers, waar ook ministers en afgevaar digden zich ophielden en met Fransche hof felijkheid de gevangenschap veraangenaamden, totdat allen waren verhoord. Een boerenknecht van den heer H., te Woerden, moet deerlijk mishandeld zijn door een stier. Tweemalen werd hij door den stier opgenomen en tegen de zoldering ge worpen. De tweede maal kwam hij in de krib terecht en werd hij door eene opening uit den stal getrokken. Zijne wonden zijn niet levensgevaarlijk. Die knecht moet het dier onlangs geslagen en het beest scheen dit niet vergeten te hebben. Wat een gelukkige menschen en paardenfaioilie Uit Zwammerdam wordt gemeld, dat voor het paard van W. van Dam aldaar, het hoogste lotingsnummer is getrokkenterwijl bij de loting der nationale militie aan vijf zijner zouen in de laatste jaren steeds het hoogste nummer ten deel viel. Maandag avond is nabij Schore een vischverkooper, gedomicilieerd te Katwijk aan Zee, maar meestentijds te Ierseke woonachtig, in eene sloot verdronken. Hetzelfde ongeluk trof, eveneens dien avond, eene vrouw van Schore, die door de duisternis misleid bij de Schoorsche brug in het Zuid-Bevelandsche kanaal geraakte. De politie te Rozendaal heeft aldaar een meisje in arrest genomen en naar Breda overgebracht, dat verdacht wordt op een der kantoren van de suikerfabrieken eene aan zienlijke som geld te hebben ontvreemd. In de stoomkoffiesiroop- en chicoreifa- briek De Burg te Alkmaar geraakte Donder dag morgen een werkman, sedert 27 jaar daar werkzaam beklemd tusschen een der breekmolens. Vrij ernstig gewond werd hij naar het stedelijk gasthuis vervoerd. -- Woensdag nacht hebben te Dinteloord naar gissing 8 a 9 manspersonen getracht in te breken in het huis, bewoond door P. V., landbouwer in deu Koningsoordpolder onder die gemeente. De bewoner, daardoor uit den slaap gewektheeft zijnen arbeider gebeld die op 5 minuten afstand van zijn huis in in een arbeidersvertrek woont. Toen de in brekers dezen hoorden, hebbén zij hem gelast terug te gaan en een schot gelost, waarop de arbeider onmiddellijk huiswaarts snelde. De inbrekers hebben daarop geëischt een bedrag van f20. Met het aanbod van f 12 (1.50 per man) waren zij niet tevreden. Na herhaalde bedreigingen van brandstich ting enz.heeft de landbouwer hun f 20 aan rijksdaalders door een bovenraam toegewor pen. tie d. van Arie van Noordenne en Elizabeth Brandwijk Teuna d. van Johannes van Beek en Jenneke de Rooy Gerrit Willem, z. van Cornelis Johannes van Campen en Adriana Hilkhuijzen Johannes Martinus, z. van Antonie Johannes Bogers en Elisabeth de Bie Gerrit Adrianus z. van Jan Verha gen en Jenneke Timmermans Maria d. van Frans Heurter en Maria van Tilborgh. OVERLEDEN: Johanna Bouwman, 70 jaar, we duwe van Gerrit Mouiliaan Pieternella Zwart 51 j., echtgenoote van Hendrik Pieter van Dommelen Anna Bogers 72 jaar, we duwe van Hendrik Zwart. GEHUWD: Gerrit Swart 30 jaar en Christina de Rooij 32 jaar. WAALWIJK, 15 Dec. Bij redelijken aanvoer ter veemarkt was de handel tamelijk vlug en de prijzen voor kalf- koeien wel zoo hoog als vorige week. Op de stallen werden ookhoewel nog wat vroeg, eenige beesten verkocht. Kalfkoeien golden f 125.f 235.a f -. Dito vaarzen 1105, 165,f0. Jonge varkens ongev. stuks ter markt, ver kocht van f 6.a f 16,25 per stuk. Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 2581 kg. van f0,80 k f 1,19 per kg. Eieren f4,50 a 6,per 100 stuks. De huidenmarkt blijft, bij grooten voorraad op bijna alle Europeesche markten, stil en de prijzen flauw. Voor zwaar leder, evenals in lichte prima soorten, bestaat goede vraag. Prijzen ferm. In schors gaat weinig om, daar de meeste looiers voorzien zijn. In vreemde looimiddelenzooala Garouille, Valoneaenz. was de laatste tijd meer vraag en dewijl de prijzen sedert eenigen tijd zeer billijk zijn', werden dezer dagen eenig mooie partijtjes dadelijk bij aanvoer verkocht. ANTWERPEN, 14 Dec. Huidenveiling op Donderdag 21 December 1893, nam. 21/2 ure, in de verkoopzaal Courte rue des Claireszonder eenige kosten teil laste der koopers, voor rekening van wie 't behoort, door het ministerie van deurwaardets: Aangeboden zullen worden Ongeveer 7135 gezouten Santa Elena os be schadigd nos 1944/50. 189 San Javier koe be schadigd nos 4423/24. 177 droge Buenos Ayres Campos koe en os beschadigd nos. 236. T axaat Droge Plata. No 236 tax 38. Gezouten Plata os. No 1944 tax 32. No 1948 tax 32. 1945 36. 1948 45. 1946 51. 1950 50. 1947 57. Gezouten Plata koe. No 4423 tax 33. No 4424 tax 29. Hierbij zullen nog gevoegd worden: Gezouten Plata os. No 1839 tax 35. No 1959 tax 41. 1957 37. 1962 45. 1958 45. Gezouten Plata koe. No 4199 tax 32. No 4416 tax 47. 4214 40. Gezouten Rio Grande koe. No 7015 tax 41. Zitting, kantongerecht Waalwijk. UITSPRAKEN 14 Dec. 1893. W. M. Bezooien f 5 boete s. 3d., G. L. Loonopz. f 3 boete s. 2 d.P. P. Drunen vrijgespr.; A. H. id f3 b. s. 2 dagen; A. B. Vlijmen f3 b s. 2 dagen; M. v d B.'Sprang t 2 b. s. 2 dagen; J. H. Waalwijk f2 b. s. 2 dagen; H. v W. Lzn Drunen f 6 b. s. 3 d. L. v. H Waalwijk 2 X f 10 b. s. 2 X 4 dagen met verbeurdverklaring geweer te vervangen door f 8 b. s. 8 dagen J. J C. id f 5 b. s. 3 dagen J. G. v R. id f 1 b. s. 1 dagH. v H. onbekend f l b. s. 1 dag; M. K. Capelle f 1,50 b. s. 1 dag G. v R. Waspik 11,50 b. s. 1 dag; C. v B. Czn Loonopz. f 10 b. s. 4 d.; C. v B. Loonopzand f2 boete s. 2 dagen; Th. H. Lzn. Waalwijk, ingetrokken; A. de L. Vlijmen, 1 of 1 d. H. G. d. B. cs. Waal wijk, 1 of l d. ieder; G. v. R. Waspik, 1.50 of 1 d. G. K. Tilburg, 0.50 of l d. M. M. 's Bosch, 1 of 1 d. W. d. J. cs. Udenhout, no. 1 10.— of 4 d. no. 2 f 3 of 2 d. P. C. M. Waalwijk, 1 of 1 d. M. K. Capelle, 1.50 of 1 d. J. H. K. Waalwijk, 1.50 of 1 d. Th. Sch. 's Gravemoer, 0.50 of 1 d. J. v. d. B. Waalwijk. 1 of 1 d. J. M. Vrijhoeven-Capelle, 1 cf 1 d. M. C. Tilburg, 3 of 2 d. H. v. W. cs. Waalwijk, 050 of 1 d. ieder. J. G. v. R. Waalwijk, 0.50 of 1 d. Voorspoedig bevallen van een MEISJE Marie Witlox-Bressers. Waalwijk, 10 December 1893. SPRANG. Van 1 tot 15 December. GEBOREN: Willem Hendrik z. van H. L. Rolfs en J. M. van Dongen. OVERLEDEN: Willem Hendrik Rolfs 2 dagen. CAPELLE. Van 15 November tot 15 December. GEBORENJenneke d. van Gerrit Kruger en Elisabeth Bouraan Barbera d. van Cornelis Kerst en Maria Hendrika Oerlemans Teun- a f0.65, a 0,75 en f 1,—p. 100 stuks. vanaf 25 cent de 100 stuks. Spoedige opgaaf gewenscht.

Echo van het Zuiden | 1893 | | pagina 2