v BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Duitschland. Italië. BINNENLAND, van de gezanten, deels gunstig, deels ongunstig en ook wel onbeslist waren, 'niet zoo heel veel wijzer. Casimir Périer viert ondertusschen triomt op triomf in zijn qualiteit van premier, het eene votum ten gunste der regeering is niet gevallen, of er valt gewag te maken van een nieuw, zoo mogelijk nog schitterender en de ministers hebhen zichvoor zoover zij tot spreken werden genoopt, in de afgeloopen week persoonlijk ook zoo kranig gehouden dat met kalmte en gerustheid de vacantie kan worden ingetreden. Dat heeft Vaillant met zijn bom uitgewerkt. Terwijl Italie's nieuwe kabinet onder Crispi nog moet debuteeren, wat echter niemand verhindert den heeren reeds allerlei plannen toe te dichten, welke scherp gegispt of aller vriendelijkst geprezen worden, dreigt Belgie getroffen te worden door een gedeeltelijke ministerieele crisis. De minister-president Beernaert, die ook de portefeuille van finan cien voert, heeft zijn collega's in kennis ge steld van zijn voornemen om zijn ontslag te nemen als de kamer zijn proportioneele ver tegenwoordiging niet goedkeurt. 't Schijnt Beernaert nu werkelijk ernst te zijn. De nieuwe bewindvoerders van Italië heb ben reeds zoo 't een en ander van zich doen hooren. De minister van buitenlandsche zaken Blanc heeft een rondschrijven gericht tot Italie's vertegenwoordigers in 't buitenland waarin hij belooft al 't mogelijke te zullen doen ter handhaving en cultiveering der be staande vriendschappelijke relatien met de mogendheden. De regeering heeft inlichtingen doen toekomen aan 't adres van de houders van Italiaansche waarden in 't buitenland aangaande de rentebetalingGiolitti vertelt in den breede zijn kiezers, waarom hij zijn ontslag heeft genomen als premier en generaal, vertelt aan elk die 't weten wil, dat hij de portefeuille van oorlog niet heelt gekregen omdat hij 80 millioen wilde bezuinigen waarvan 20 op marine en oorlog. De ver klaring komt Donderdagdoch eerst het financieel programma na Kerstmis, zal een oordeel mogelijk maken. De vereeniging van katholieke studenten te Luik heeft haar twintigjarig bestaan ge vierd; de studenten van Leuven waren van de partij. Het ging nu aan het betoogen. De liberale studenten er tegen in Lantaarns uitgedraaid, ruiten ingegooid, builen geslagen en koppen aan het bloeden. Te Parijs beginnen de anarchisten het hoofd weer een weinig op ie steken. Ano nieme dreigbrieven zijn ontvangen o. a. bij het bestuur derfroorder-spoorwegmaatschappij waarin de aanstaande verwoesting van het station wordt aangekondigd, en zoo voorts. De politie neemt in alle stilte hare maat regelen en houdt wal ze heeft. Alexander Cohen bv. wordt nog steeds door haar vast gehouden. Grooten spijt heeft men er over dat men Paul Réclus liet ontsnappen, inge nieur en heer anarchist (neef van den be kenden geograaf en gewezen commune-man Elisé)die met Vaillant bekend, aan dezen beefdenzijn gelaat kreeg een roodachtigen tint en in zijn oog begon thans een zonderling vuur te schitteren. „Gij zijt ziek neefhernam üvidius, een onge rust uiterlijk vertoonend.Wat schort u toch?" Jacques stond eensklaps stil en antwoordde met een langen schellen lach. //Ik, ziek? Kom, kom 1 Waarom zou ik ziek zijn „Gij hebt te veel gewerkt, en. moet u thans rust gunnen." „RustNeen, nooit 1 Ik ken geen vermoeid heidIk heb dorst, ik wil drinken Geef op 't Beste dat er is 1 Ik ben rijk, zeer rijk Ovidius schonk de tas half vol brandewijn, en zijn slachtoffer ledigde, thans alweer in een teng deze sterke dosis alcohol. „Eindelijk ga ik op de hoogte komen," dacht Ovidius en voegde er dan luide bij„Gij zijt rijk, jadank zij de uitvindingdie gij gedaan en verkocht hebt." „Die ik verkocht heb aan Jacob Mortimer, mijn schoonvader," antwoordde Jacques Garaud. „Neen, die uitvinding is 't niet, waarvan ik spreek," hernam Ovidius. „Ik spreek van de ma chine, die gij hebt uitgevonden in den loop der vijf jaien, dat wij elkander niet gezien hebben." De gewezen meesterknecht brak in een schater lach uit. „Hal ha! ha!" riep hij dan. „Heb ik u vroe ger ooit gezien Kenae ik u, Ovidius Soliveau?" En hij trad op zijn gewaanden neef toe met dreigend uiterlijk, terwijl zijne oogen vlammen schoten. Ovidius stond min of meer ongerust op en was gereed voor Paul Harmant te wijken. „Ben ik van Dijon?" ging deze dan voort. „Heet ik Paul Harmant?Waarachtig nietl Paul Harmant is dood; in het hospitaal te Genève is hij overleden. Ik was een zijner makkers. Hij had mij zijn zakboekje toevertrouwd om het aan zijne iamilie te zendendoch daar mijn hoofd op het spel stond heb ik den naam van Paul Harmant aangenomenDat hadt gij niet ver moed, domkop! Gij dacht dat ik uw neef was!" Jacques saamgetrokken gelaat nam een schrik barende uitdrukking aan. Zijne wangen 'stonden hol en waren van rood thans vaal en lijkkleurig geworden. Schuim stond pp zijne lippen. de middelen schijnt verschaft te hebben um zijn daad te volbrengen. Bij eene huiszoeking in de woning van Vaillant moet men, onder een hoop halfverbrande papieren in den haard, verscheidene recepten voor ontplofbare stoffen gevonden hebben, geschreven door niemand minder dan door Paul Réclus, die het land heeft verlaten. Hij is dus waarschijnlijk ook de „anarchist van de daad», die aan Vaillant de honderd francs heeft verschaft om zijn bom te vervaardigen. „Van de daad" is zeker anders voor een dergelijk laag bedrijf achter de schermen eene wel al te vleiende qualificatie. Le Figaro had al aanstonds gewezen op een krachtig woord van veroor deeling gesproken over de halfslachtige, half af- en half goedkeurende wijze, waarop een ontwikkeld man als Réclus tegenover een verslaggever van het blad zich over den aan slag en den bedrijver had uitgelaten. Der gelijke heeren met witte handschoenen achter de schermen, die 't leelijke werk laten ver richten door den daartoe aangehitsten en in staat gestelden minderen man zijn op dit gebied zeker wel de gevaarlijkste vijanden der maatschappij. In de Fransche Alpen zijn een onder officier en drie soldaten van een detachement der genie ep den Col du Partaillon door een sneeuwval bedolven en om het leven ge komen. AMIENS19 Dec. Gistermiddag, om kwart voor zes, heeft men aan de deur van een politiebureau een blikken doos gevonden, waar de rook uit opsteeg. Het voorwerp werd onderzocht en men bevond, dat het deksel door een ijzerdraad neergehouden werd. Midden in het deksel was een gat waarin een lont stak, die wel in brand ge stoken doch spoedig uitgegaan was. De ketel was gevuld met een zelfstandigheid, die veel op pleister geleekmidden in zat de lontdie in een zekere hoeveelheid kruit eindigde, onder in den ketel. De witte stof was gemengd met stukken ijzer, spijkers en schroefmoeren. De witte stof zal door een scheikundige ontleed worden. Men heeft reeds den koopman gevonden, die den ketel verkocht en men hoopt ook spoedig den bewerker van den aanslag in handen te hebben. Uit St. Etienne wordt gemeld, dat de zaak dergenen, die het paleis van justitie en de prefectuur in de lucht wilden doen springen, diep geheim gehouden wordt. Huiszoekingen hebben plaats gehad door de veiligheidspo litie bij drie personen, die gisteren gearresteerd zijn en men heeft bij een mijnwerker, Jourgon, patronen ontdekt van grisontine; bij de ande ren heeft men niets gevonden, zoodat ze in vrijheid gesteld zijn. Jourgon is door den procureur generaal verhoord. In Februari zullen groote wintermanoeuvres plaats hebben tot bijwoning waarvan ver schillende Duitsche souvereinen en prinsen zullen uitgenoodigd worden. Men zal wachtentot er sneeuw ligt, om proeven te kunnen nemen met de Noorweeg- sche sneeuwschoenenevenals met gewone sleden en die, welke door zeilen voortbewo gen worden. De paarden mogen niet meer geschoren worden, om ze, evenals die van de Russische cavalerie, beter in staat te stellen, het gure weer te verdragen. De correctioneele rechtbank te Metz heeft een mijnwerker, die verscheideue dyna- mietpatronen meegenomen had, tot vier maan den gevangenisstraf veroordeeld. Ovidius huiverde en zijne ongerustheid veran derde weldra in grooten angst. „Had hij niet eene al te groote dosis van liet vocht gegeven Stond hij niet tegenover iemand, die aan zinsbegoocheling leedtegenover een gevaarlijken waanzinnige Ten derde male begon Jacques te lachen, doch zijn lach klonk somber en angstig, zooals een dier kreten, welke men in een krankzinnigenge sticht opvangt. „Heb ik niet goed gedaan hernam hij, weder op Ovidius toetredend, die voor hem achteruit week. „Heb ik niet gehandeld zooals het een sluwen vos betaamt? Begrepen?Ik had de fabriek van Alfortville, waar ik meesterknecht was, in brand gestoken; ik had mijn patroon, den ingenieur Labroue vermoord; ik had zijne plannen gestolen en uit zijne kas honderd tachtig duizend Iranken mede genomenDat was een klein fortuintjeSteeds op alles bedacht, ben ik dan teruggegaan naar de plaats des onheils. Daar onderscneidde ik mij door mijn kloek op treden, door mijnen heldenmoed. Ik wierp mij in het raidden der vlammen om de kas te redden, die ik bestolen had, en dan, op het oogenblik dat het paviljoen instortte, sprong ik door het venster en bevond mij in het openveld. Ik was vrijEn men waande mij onder de puinhoopen begraven, als het slachtoffer van mijn moed en mijne toewijding. Jeanne Fortier, tegenover wie ik gevoelens van wraak had ie koelen, werd in mijne plaats veroordeeld. Van al dien tijd bestaat Jacques Garaud niet meer. Ik stak naar Engeland over onder den naam van Paul Harmant, die thans de mijne is, en scheepte mij naar New-York in. Op het stoomschip, de Lord-Maire, ontmoette ik een dwaaskop, een zekeren Ovidivs Soliveau, wien ik wijsmaakte, dat ik zijn neef was. Mijne roode haren had ik keurig zwart gemaakt. Hij twijfelde geen oogenblik aan de waarheid mijner woorden. Van hem vernam ik eene menigte zaken over Jacob Mortimer en zijne dochter NoëmiO, ik ben een sluwe vosl Ik huwde de dochter en werd de ven oot des vaders 1 Dat is al kras 1 Heden ben ik niet slechts een mil- iionnair, maar tevens een eerlijk manJa, een eerlijk man, op mijn woord een zeer eer lijk man I" Hier zweeg Jacques een oogonblik. „Waarom staat gij mij daar zoo aan te kijken?' Het te Leipzig zetelende Duitsche Reichsgericht veroordeelde Zaterdag wegens spionneering den Franschman Delgony tot zes en diens makker Duguet tot vier jaar vestingstraf. Tuchthuisstrat was geëischt en de Duitsche bladen blijven niet in gebreke het betrekke lijk humane van dit vonnis in het licht te stellen, waar in Frankrijk eene uitzonderings wet op hetzelfde misdrijf de doodstraf stelt. Overigens hebben de beide Franschen, toen ontkennen niet meer hielp, ten slotte openlijk erkend tot de Fransche marine te behooren en hunne verspiedingsreis naar Duitschland te hebben ondernomen op last hunner chefs. Omkooperij van Duitsche onder danen was hun daarbij verboden en de uiterste voorzichtigheid aangeraden. Deswege ont kenden ze het eerlooze van hun bedrijf en verzochten van de onteerende tuchthuisstraf verschoond te blijven. Dienovereenkomstig is dan ook geschied, ondanks de krachtige pleidooien der advo- ten van het openbaar ministerie, die er aan herinnerden hoe in de laatste tien jaren het Reichsgericht bijna jaarlijks een dergelijk ver spieders-proces heeft te behandelen gehad, waar de Fransche regeeriug in gemengd was. Dit wijst op het stelselmatig besnuftelings-" plan, op een weefsel als van een netwerk van verspieders, en waartoe in dit geval van valsche passen en namen voorziene officieren in werkelijken dienst gebruikt waren en de Engelsche vlag misbruikt was. Het stellen van een voorbeeld was dus noodig. De rechtbank echter liet het bij vestingstraf blijven Voor de internationale verhouding is zulk een geding niet onleerzaam. Ten opzichte van Sicilië is de minister president Crispi reeds aanstonds krachtig handelend opgetreden. Na een onderhoud met zijn voorganger Di Rudini die zich destijds door zijn flink beheer op Sicilië grooten naam verwierf, heeft de heer Crispi besloten, ter voorkoming van verdere onlusten, eene groote troepenmacht op het eiland te verzamelen. Niet minder dan te zamen vijf regimenten zijn derhalve naar de brandpunten der ontevredene beweging gezonden en het aantal oorlogsschepen in de wateren van Pa lermo is tot zes gebracht. Z. H. de Paus heeft Zondag de mis gecelebreerd en genoot blijkbaar dus wordt gemeld eene uitstekende gezondheid. Z. H. hield daarna eene toespraak, waarin hij wees op de goddelijke roeping, door de Voorzie nigheid aan Rome ter vervulling gegeven. PALERMO18 December. Bij eene be tooging, gisterenavond te Montréal tegen de octrooien gehouienzijn 5 soldaten en 12 betoogers gewond; 32 betoogers werden ge vangen genomen. Heden ochtend werd de betooging herhaald; zij had echter geen be- teekenis. WAALWIJK, 20 Dec. 1893. De gisterenavond gehouden openbare ver gadering van den gemeenteraad werd bijge woond door 9 leden, onder voorzitterschap van den burgemeester, jhr. Van Grotenhuis. De heer Van der Heijden was door ziekte belet tegenwoordig te zijn en de heer Mom bers gaf schriftelijk kennis van verhindering. De volgende benoemingen hadden plaats: snauwde hij Ovidius dan weer toe, die meer en meer angstig werd. „Gij hebt mij nooit gezien Gij kent mij niet!....,. Jeanne Fortier alleen heeft de misdaad gepleegd".Jacques Garaud is onder de puinhoopen van de fabriek te Alfortville be dolven. lieden ben ik Paul Harmant, de vennoot van Jacob Mortimer." Op dit oogenblik bracht de ellendeling de hand aan de borst. Een scherpe smart knaagde hem aan het hart. 't Was alsof verterende vlammen in zijn binnenste woedden. Een niet gearticuleerde klacht, een soort van droevige zucht ontsnapte aan zijne lippen. Eens klaps door hevige zenuwkrampen overvallen, draaide hij als een tol rond en viel met uitge strekte armen bewusteloos op den vloer neder. Haastig sprong Ovidius toe. „Dood 1 Zou hij dood zijn vroeg hij zich vol angst af. „En ik rekende op hem om mijn fortuin te verzekeren!" Haastig onderzocht hij zijn slachtoffer en toen hij Jacques Garaud de hand op de borst legde voelde hij zich onmiddellijk gerustgesteld. Het hart klopte onstuimig. „Neen, neen! Hij is niet dood!" zegde dan Garaud's gewaande neef met een zegevierend lachje, „doch het Kanadeesche vocht is nog aan 't wer kenZoodra hij bij kennis komt zal hij zich niets meer herinneren. O Gii valsche Paul Har- ment, al zijt gij ook zoo sluw als een vos, dat zal u tegenover mij niet baten. Ik heb u ontmas kerd Gij zijt rijk, neef! Dat is juist wat er noodig is. Ik zal er mijn deel van hebben Gij hadt mij een oogenblik in uwe handen, doch thans beschik ik over u. Alles wat gij mij ver teld hebt, is diep in mijn geheugen gegrift. Ik zal er geen woord van vergeten. Ik zal ook voorzichtig genoeg zijn dit alles onmiddellijk op te schrijvenO, wat een heerlijke staat van dienst!.... Moordenaar! DiefBrandstichterEn hij wilde mij nog wel zijne zedepreeken voor houden Odat is te sterk, al te sterk Gij zult mij uwe zedelessen duur betalen, neef; zij zullen u hoog komen te staan Jacob Mortimer's vennoot lag nog steeds buiten kennis. „Naar de mededeelingen van Cuchillino," dacht Ovidius, „kan deze toestand nog wel enkele uren voortgaandoch er is geen gevaarIk zal neef op zijn bed leggen, en zoodra hij ontwaakt, Tot onderwijzer a3n de openbare school de eenige sollicitant Adr. G. Pulles, met al- gemeene stemmen; Tot gemeente-ontvangerCorn, van der Heijden met 5 stemmen; Wiesman 2, J. van Dooren 1, F. A. Baijens 1; Tot havenmeester: Chr. van der Werft"met algemeene stemmen; Tot lid van het algemeen armbestuur: L. Mombers met algemeene stemmen; Tot lid vau het R. C. Gasthuisbestuur P. C. Baijens met 7 stemmen; J. van Calker 1, blanco 1; Tot leden der gascommissie: Timmermans van Turenhout 8, Quirijns 6, Van Tilburg 9, Baijens 7 stemmen; Verbunt kreeg 2 stemmen. Tot ambtenaar van den burgerlijken stand: J. Timmermans Wz. met 8 stemmen; I blanco. Aan B. en W. is machtiging verleend het marktgeld voor 1894 op de bestaande voor waarden te verpachten. Eenige noodige wijzigingen in de begroo ting voor 1893 werden goedgekeurd. Een voorstel van den heer Van Schijndel, om eene nieuwe oproeping te doen voor de nog onvervulde betrekking van onderwijzer aan de openbare schoolwaartoe onlangs besloten was, tegen een salaris van f550, is gesteld in handen van B. en W. Een voorstel van den heer Verbunt, om op kosten der gemeente premiën uit te loven voor bekeuringen bij verkoop van sterken drank zonder vergunning, werd verworpen. Een adres van den onderwijzer Briels, om verhooging van salaris met f50 'sjaars, werd overeenkomstig het voorstel van B. en W. verworpen met algemeene stemmen. Aan W. Brok, huurder van den grond der veldtent, werd voor 1894 vermindering van huur toegestaan tot f 75. De bepaling van den huurprijs van het lokaal voor de commissie van aanslag voor de bedrijfsbelasting is overgelaten aan B. en W. De heer Timmermans van Turenhout bracht ter sprake de slechte toestand van den kerk- pad en gaf B. en W. eenige wenken, die zouden kunnen leiden tot verbetering. De voorzitter beloofde behartiging door B. en W. Na eene bespreking met gesloten deuren besloot de raad aan te nemen een voorstel van notaris Loeff te Drunen, tot aankoop van grond naast en achter de gasfabriek alhier, voor de som van f2200. De in deze vergadering gevoerde discussies in 't volgend uummer. Bij grooten aanvoer was de handel in de Langstraat in Hoornvee slap, wel waren er verscheidene kooplui aanwezig, doch weinig werd gekocht. Prijzen als volgt: kalfkoeien f 175 a 270, dito vaarzen f 160 a 230, hok- kelingen f40 a 80, biggen f8 a 12, berekend naar f 2 per week; vette varkens 58 a 59 cis. per kg. (schoon). Hooi. In dit artikel is op 't oogenblik veel handel. Voor de persen wordt druk gekocht tegen f25 per 500 kg. Stroo geldt f 15 per 500 kg. De aanvoer van groenten in de Boven- Langstraat, zooals roode, witte, savooie, spruit en boerenkool was groot, tegen zeer lagen prijs gingen zij van de hand. Ter bevordering van eene geregelde bezorging der bij de jaarwisseling ter post komende stukken, wordt wederom de gele genheid opengesteld, om brieven, kaartjes en gedrukte nieuwjaarswenschen, welke men op 1 Januari a.s. aan de geadresseerden uitge reikt weuscht le zien, reeds van 22 dezer af ter post te bezorgen. De bedoelde stukken zullen ter onderschei- zullen wij te zamen praten." Soliveau richtte Jacqes' lichaam op met eene kracht, die men bij hem niet zou gezocht hebben, legde hem te bea en plaatste twee oorkussens onder zijn hoofd. Dan begaf hij zich naar zijne kamer, waar hij op zijne beurt spoedig insliep. Bij 't krieken van den dag ontwaakte Ovidius kleedde zich haastig en begaf zich dan naar de kamer van zijn gewaanden neef. Deze scheen nog geen enkele beweeging gemaakt te hebben, doch zijne zware ademhaling getuigde duidelijk ge noeg, dat hij vol leven was. Ovidius naderde het bed en voelde Garaud den polsdie zeer regelmatig klopte. „Ik zal hem niet wekken," dacht hij en zette zich aan tafel neder, waarop nog al de papieren lagen van den avond te voren. Haastig maakte hij het werk af. Ongeveer een uur ging voorbij. Eensklaps wendde Ovidius het hoofd om. Hij meende gehoord te hebben, dat Gai'aud eenige beweging maakte, en had zich daarin niet be drogen. Ovidius stond van zijn zetel op en wachtte voor het bed van den valschen Paul Harmant diens ontwaken af. Eindelijk opende Jacques de oogen, sprong haastig in zijn bed op en wierp een verwilderden blik om zich heen. Deze blik drukte verwondering en ongerustheid uit. Jacob Mortimers vennoot was blijkbaar niet op de hoogte van den toestand en kon zich geen rekenschap geven van zijne tegenwoordigheid in deze vreemde kamer. Tweemaal haalde hij de hand over het voorhoofd, alsof hij een sluier van daar verwijderen wilde. „Waar ben ik dan toch riep hij eensklaps uit. „Te Kingston, in het hotel de Ster," antwoord de Ovidius. „Maar waarom lig ik hier geheel gekleed te bed „Herinnert gij u dan niets meer, geachte neef Jacques liet zich zachtjes uit het bed glijder, en bleef op den kant zitten, terwij hij antwoordde „Slechts eene enkele zaak herinner ik mij, alleen dat wij daar ginds aan die tafel zaten te Werken." Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1893 | | pagina 2