Nieuwjaar. Notaris RANT, Notaris BINK, Advertentiën, Visitekaarten, Handelsberichten. publiek verkoopen POVISIONEEL verkoopen Enveloppen, Antoon Tielen. wordt mum i JONGMENSCH. ding van die, waarvan de bestelling op den gewonen tijd moet geschiedenbehooren voorzien te zijn van een op in het oog val lende wijze over de geheele lengte van het adres getrokken kruis, en uiterlijk den 31sten dezer, te 12 uur 's namiddags, ter plaatse van bestemming moeten zijn aangebracht. Het publiek wordt uitgenoodigd, om, zoowel in zijn eigen belang als in dat van den dienst, van de aangeboden gelegenheid tot vroegere ter postbezorging bij de jaarwisseling zooveel mogelijk gebruik te maken. Vermoedelijk zal de tweede kamer na de Kerstvacantie op 6 Februari haren arbeid hervatten met de behandeling der kieswet. Men verwacht dat de regtering in hare ontwerpen nog eenige wijzigingen zal brengen om aan de gerezen bezwaren tege moet te komen. (Hblad.) De civiel-ingenieur jhr. Ram te 's Her togenbosch is met ingang van l Januari benoemd tot tijdelijk adjunct ingenieur bij de werken tot verlegging van den Maasmond. Van de uitgevers, gebroeders Oukoop te Breda, ontvingen wij een exemplaar van den Provincialen Noord Brabantschen Al manak", afdeeling 's Hertogenbosch en om streken. Deze almanak ziet er zeer goed uit, en bevat o. a. een twaalttal goedgeslaagde ge zichten uit de steden van Noordbrabant benevens tal van opgaven, ook uit kleinere gemeenten. Een viertal brutale, trouwens plaatselijk zeer goed bekende dieven hebben in den nacht van 13 op 14 December 1.1. ingebroken bij den landbouwer C. te Schayk, waar zij boter, vet en wijn ontvreemdden. Daarna trokken de nachtvogels naar Reek, waar zij echter bij R. werden verjaagd, en dan bij H. opnieuw hun werk voort zettend, daar beter slaagden, en eenig vet, boter en brandewijn stalen. Men is de inbrekers intusschen op 't spoor. In 1894 zal het een zeer vroegere Pa- schen zijn (25 Maart). Slechts eenmaal is dit in deze eeuw nog eens geweest, namelijk in 1883; in de volgende eeuw zal het maar eenmaal zoo zijn (1951.) Te Echt (Limburg) is aangehouden en naar Roermond overgebracht de werkman H. S., uit die gemeente, die verdacht wordt van poging tot manslag op den spoorwegwachter S. te Maasbracht, door middel van een schot uit een geweer. H. S is in Pruisen geboren, heeft zich sedert een paar jaren onder Echt gevestigd en leefde daar steeds in onmin met zijne naaste buren. Eerst was het de spoorweg wachter P. G., die het te verduren had, nu de spoorwegwachter J. S. en diens vrouw, Vooral als H. S. wat gedronken heeft, is hij gevaarlijk. Het moet vaststaan, dat de ge loste schoten door hem gedaan zijn en wel in de richting waar vrouw J. S. stond, lukkig zonder haar te treffen. Door den wachtmeester der marechaussées te Echt is de winkel opgespoord, waar H. S. kruit en lood gekocht heeft, even vóór het gepleegde misdrijf, en er zijn personen ontdekt aan wie hij te kennen heeft gegeven, dat hij J. S., of diens vrouw, zou dooden. H. S. ontkent te hebben gevuurd. Een treurig ongeluk is eenen arbeider te Menaldum overkomen. Met zijne handen geraakte hij tusschen de raderen van eenen watermolen. Beide lichaamsdeelen werden verbrijzeld en moeten worden afgezet De ongelukkige is gehuwd en vader van zeven kinderen. Naar men mededeelt, zou de politie te Zundert (N.-Br.) een paar personen, vermoe delijk stroopers, in arrest genomen hebben, die verdacht worden op den burgemeester dier gemeente, terwijl hij onder Rijsbergen op jacht waseen paar geweerschoten te hebben gelost. Het moet gebleken zijn, dat de geweren met kogels waren geladen. Gelukkig troffen de schoten geen doel. Een gevaarlijke oplichter, die te Weg berg, Pruisen, achter slot en grendel zat, is ontvlucht. Hij zou zich, volgens de Pruisische politie, die zijne opsporing verzoektin Limburg ophouden. Hij is genaamd Joseph Behm. Volgens het signalement heeft hij zwart haar en geen knevel of baard, en was hij gekleed in donkere kleeding. Nederland op de tentoonstelling te Antwerpen. Voor eene Nederlandsche afdeeling op de wereld-tentoonstelling, welke te Antwerpen van 5 Mei 1894 af, gedurende zes maanden gehouden wordt, heeft zich eene Nederland sche commissie samengesteld. De commissie zendt nu een schrijven rond, waarin zij aan spoort tot deelneming aan deze tentoonstel ling van nijverheid, wetenschap en kunst. De Nederlandsche commissie bestaat uit de heeren August Heudrichs, voorzitter van de kamer van koophandel en fabrieken, Am sterdam, voorzitter en commissaris generaal; C. N. J. Moltzer JEz. en mr. Th. Stuart beiden te Amsterdamonder voorzitters Edward van Hoboken van Oudelande, Sche- veningen, voorzitter der atd. schoone kunsten; Alfred Daniels, Amsterdam, penningmeester; mr. J. H. L. Bergsma, Amsterdam, secretaris; en verder de leden: mr. A. J. E. A. Bik s Gravenhage; H. F. Bultman, Haarlemmer meer; Jos. Th. J. Cuypers, Amsterdam; Louis Dobbelman, Rotterdam: jhr. F. R. Groeninx van Zoelen. Bergen op Zoom; mr. G. ridder Huijssen van Kattendijke, 's Gravenhage; J. H. Krelate, Haarlem; R. Lehtnann, Amster dam; dr. D. de Loos. Leiden; W. Prins Wormerveer; W. J. H. Prinzen, Helmond; C. T. J. Louis Rieber, Amsterdam; J. W. F. Schefter Jr., Weesd; F. Adama van Schelte- ma, Amsterdam en J. E. Scholten, Groningen. Aan de Noordbr. wordt gemelddat alle daartoe aangezochte advocaten te 's- Bosch bezwaar maakten om als verdediger op te treden van den ouden Van Berkum, die tegen een door de rechtbank aldaar bij verstek tegen hem gewezen vonnis in verzet kwam. (Van Berkum is betrokken bij de zaak van Osch Men meldt uit Budel In den laatstee tijd passeereu hier vele Russische landverhuizers, die in Amerika niet zijn toegelaten en de terugreis naar hun vaderland dan moeteu aanvaarden. Dinsdag morgen werd dit grensstation door maré- chausecs bezet, daar de Pruisische politie last ontvangen heeft om die vreemd dingen aan de grenzen, dus te station-Dalheim te keeren. Ter voorkoming nu, dat wij met die lieden opgescheept worden, zullen zij aan 't grens station alhier geweerd worden, zoo zij geen voldoende middelen hebben. Ongeveer een 400 worden eerstdaags verwacht. Dinsdag is aan het station te Arnhem de machine voor trein 135 naar Zutfen op verkeerd spoor en met volle vaart tegen drie nog ledige rijtuigen aangeloopen. Machine en wagens zijn zwaar beschadigd. Omstreeks 8 uur Maandagavond is te Kampen brand uitgebroken bij den visch- handelaar en herbergier B. Dekker aan den IJselkautonmiddellijk bij de stroopapier fabriek van den heer Kalf. De brandweer en ook de spuit der militairen van het instructie bataljon waren spoedig aanwezig, in een halt uur was men de vlammen meester. Het bovenhuis is geheel uitgebrand en van den daar aanwezigen inboedel kwam weinig terecht. Alles was verzekerd. In den korenmolen van de heeren gebr. Vellekoop te Hazerswoude heeft een zeer treurig ongeluk plaats gehad. Terwijl de jongste der firmanten een ijzeren spil in pas gebilde molensteenen zou plaatsen, is het hijschblok defect geraakt, waardoor hem een blok, voorzien van een ijzeren haak, met groote kracht tegen het achterhoofd werd geslingerd, dit had eene hevige verwonding tengevolge, waaraan de ongelukkige spoedig daarna is overleden. Eenige boosdoeners hebben in den nacht van Zaterdag op Zondag zich toegang weten te verschaften tot de woning van mevrouw Alengry te Boujan, nabij Montpellier. Daarna drongen zij de slaapkamer der dame binnen, wierpen zich op haar bed en deden haar een zakdoek om den hals om haar te doen stikken en dan zich meester te maken van een geld kist, die 150 kg. woog. Gelukkig was mevr. Alengry niet dood, doch slechts in zwijm gevallen. Zij schreeuwde uit alle macht om hulp, maar de dieven waren reeds gevloden. Op 4 kilometers afstand vond men de kist de dieren hadden den bodem ingeslagen een bedrag ran 150.000 trancs hadden zij meegenomen. Een vreeselijke ramp wordt uit New York gemeld. Van de brug over de rivier de Ohio, die Jefferson met Louisville verbindt, stortte plotseling een groot gedeelte naar beneden, met het gevolg dat tal van personen te water geraakten en 25 tot 50 menschen verdronken. Duikers, die den bodem der rivier onderzochten, gewagen van een ont zettend schouwspelgevormd door de ver minkte lijken en de stukken hout en ijzer van de brug, die daar door elkander liggen. Een later bericht meldtdat op het noodlottig oogenblik 51 menschen zich op het gedeelte der brug bevonden, dat is ingestort, dat 10 hunner zich nog hier of daar konden vast grijpen, maar dat de overigen allen van een hoogte van 110 voet te water stortten. Spoe dig waren tal van booten bemand, om hulp te bieden waar dat maar mogelijk was. Een der in 't water gestorte personen redde zich met zwemmenvan de overigen werden er verscheidenen ter nauwernood aan een wissen dood ontrukt. Op het oogenblik zijn 12 lijken gevischt, maar vermist worden nog verschei dene personen. Toen de brug in aanbouw was nu eenige jaren geleden had een dergelijk ongeluk plaats als thans en kwamen 21 personen om. Door een tijger aangevallen. De heer Giatdirecteur eener school te Bariaop honderd en twintig kilometer van Saigon, is het slachtoffer geworden van een vreeselijk jachtavontuur. Onlangs had hij in de omstreken van Baria een tijger gedood en nu vernam hij weder, dat de inboorlingen een drijtjacht op touw hadden gezetom zich van een dier onaan- genaame gasten, die iederen nacht den om trek onveilig maakte te ontdoen. Hij nam zijn geweer op en vergezeld van een Anna- miet sloot hij zich bij de jagers aan. Nauwelijks was hij een half uur op 't pad, toen hij het ondier regelrecht op zich zag arkomen. Voor een schutter, als den heer Giat, was aanleggen, vuur geven, en raak schieten slechts het werk van een oogenblik. Ongelukkigerwijze maakte de verwonding den tijger dol van woede in plaats van hem op de vlucht te jagen het dier sprong op den jager toe, die, vreeselijk gewond achterover vielmet den tijger op het lichaam, zoodat hij zich niet kon opheffen. Wel beproefde dc heer Giat het dier van zich af te werpen, doch het gelukte hem niet, want de tijger vermorzelde hem de beenen met zijn geduchte tanden. Toen de inboorlingen toegesneld op de angstkreten van den ongelukkigen onderwijzer en den Annamiet, die hem niet had verlaten, ondanks zijn natuurlijke vreesden tijger hadden afgemaakt, constateerden zij tot hun schrik, dat den ongelukkige het vleesch letterlijk van de beenen was gescheurd. De amputatie der beide beenen zal daardoor noodig zijn en dat is daar ginds zulk een gevaarlijke operatie, dat de gencesheeren niet voor het leven van den ongelukkige durven instaan. In geheel Cochin China heeft het voorge vallene ni ;t weinig deelneming verwekt, daar de onderwijzer algemeen bekend en bemind was. Waspik 18 December. Uit het verslag der alhier bestaande onderlinge veeverzekeiing blijkt, dat daarin verzekerd zijn 557 runde ren, terwijl het aantal deelnemers 146 be draagt. 't Bedrag der premie is bepaald op Ws Pct- der verzekerde som. De verzekerde som bedraagt f83500. Voor 12 runderen werd uitgekeerd f 1196. Er zijn in 1893 43 runderen meer verze kerd dan in 1892, de deelnemers vermeerder den met 17. De premie steeg van 1 pet. tot Ws pet. In 1892 werd uitbetaald f 829 20 voor 8 runderen. 19 Dec. Gisteren avond werd in de zaal van den heer L. Schroot door de rede rijkerskamer „Crescendo" van Waspik (Vaart je), eene uitvoering gegeven, die in den volsten zin des woords wel geslaagd mag heeten. De opgevoerde stukken Henri Burton de vadermoorder en De hoed van den horloge werden uitstekend opgevoerd. Tusschen de pauzen.werden nog eenige zangnummers ten beste gegeven die wel in den smaak vielen. Kortom alle leden hebben zich uitmuntend van hunne taak gekweten. Dat het gezelschap ons nog menigen genoeglijken avond verschaf te en steeds in bloei moge vooruitgaan is zeker aller wensch. Nieuwkuik 18 Dec. Door de eendrachtige samenwerking van eenige kloeke landbouwers onzer gemeente werd er heden avond eene onderlinge, kostelooze veererzekering opge richt. Zij, die deze zaak op zeer eenvoudige wijze op touw hebben gezet en een reglement ontwierpen, hebben eer van hun werk. Reeds ongeveer 200 stuks vee werd in hunne ver zekering opgenomen. GORINCHEM, 18 Dec. De prijzen der Granen waren als volgt: Ristarwe f6,75 a 7,— roode dito f6,20 a 6,40 witte dito f6,50 ét 6.75, inl. rogge f5,— a 5,20, buitenl. dito f4,90 h 5,—, gerst f4,75 a 4,90, haver f3,50 3,75, duiveboonen f6,50 a 6.75, blauwe erwten f0,— a 0,— alles per hectoliter. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 162 runderen. Ie qual. Kalfkoeien f230 270 Kalfvaarzen f140 170 Melkkoeien f 140 él 160 Hokkeling ossen f 27* jarige ossen f 140 él 180 Guiste vaarzen f 70 él 100 Pinken f 40 70 Graskalveren f 30 a 50 Nuchtere kalv. f g a 14 Aangevoerd 10 varkens van 20 a 24 c., per half kilo, '157 biggen van f 7,— a 10.— per stuk Eieren f 1.30 a 1.40 per 26 ^tuks. Boter 60 it 70 ct. per 7a kilo. ROrTERDAM, 18 Dec. Tarwe Vlaamsche, Zeeuwsche, Flakk en Overm De beste f 5.25 ét f 6.30. Mindere en geringe f 0.a 0, Rogge. Vlaamsche, Zeeuwsche en Overmaassche de beste f4.25 ét 5.20 dito mindere f0,— A 0. Gerst. Zeeuwsch Flakk. en Overm. Winter f3.75 a 4,60; mindere fO,— a 0,— beste Zomei f 3,75 a 4.25 mindere f 0,0. Haver. De beste f2.25 ét 3.90. Mindere f0.a 0. Koolzaad. Puik Zeeuwsch en Overmaasch zak- goed tot f0,ifö.Zomerzaad f0,tot f0. Xanariezaad f7.tot f8.50 ROTTERDAM, 19 Dec. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 82 paarden, 0 veulens, - ezel, 550 vette runderen, 1090 magere dito278 vette en graskalveren, 68 nuchtere kalveren, 5 schapen of lammeren, 0 varkens, 175 biggen, 0 bokki De bestede Tijdig voorzien van de H. II. Sa- cramenten der Stervendenoverleed heden in het Klooster te Oorschot onze innig geliefde Zuster en Behuwd zuster de Eerwaarde Zuster MAR6ARETHA, (ANNA MARIA VAN IEKSEL) in den ouderdom van ruim 65 jaar. 18 Decembta" 1893. A. VAN IERSEL. E. J. H. VAN IERSEL-Van Nuenen. J. VAN IERSELDeken en Past. JOS. VAN IERSEL, Burgemeester. W. VAN IERSEL Past. A. II. VAN IERSEL, Past. Eenige en algemeene kennisgeving. te Waalwijk, zal op Vrijdag 22 Dec. 1893 ter herberge van Blees Brander horst te EETHEN, en ééne week daarna DEFINITIEF op Vrijdag 29 Dec. 1893 ter herberge van deweduwe Ver doorn aldaar telkens des namiddags 5 uur. ITen verzoeke van den heer Adriaan Smiti, te Geertruidenberg Een huiswerf met uitmuntenden jongen boomgaardte Eethensectie A. nos. 208333 en 334groot 78 aren 30 centiaren. II. Ten verzoeke van den heer Abraham van der Beekte Eethen Een huis, erf, tuin en boomgaard te Eethen, op den Kleiberg, sectie B nos. 19b197 en 198groot 33 aren 50 cent. III. Ten verzoeke van den heer Petrus Klerkste Waalwijk. Een perceel Weiland, ter plaatse Broekschen Hoek te Meeuwen (afkomstig van H. van Edenburg)sectie B nos. 307 en 308 groot I hectare 53 aren. te Waalwijk, zal voor de Erven van Dew. C. J. BROK te Elshout, 1. Op 21 Dec. bij INZET en 28 Dec. 1893 bij TOESLAG, telkens namiddags 5 uur, bij F. BROK te Elshout, WEILAND te Elshout in de Achterste Oudheusdensche weidesectie B. no 4-72 groot 51.70 aren. 2. Op 21 December 1893, voormiddags ten 10 ure, ten sterfhuize van Dew. C. J. BROK, te Elshout, 1 paard, 2 melkkoeien karn hond, karren, hooi en stroo, land bouwgereedschappen en meubelen en huisraad. prijzen liepen als volgt Runderen le kw. 70 a ct. 2e kw. 60 a c 3e kw. 50 it ct. Kalveren: le kw. 95a ct., 2dekw. 80 60 ct.3de kw. a ct. Schapen: le kw. ct., 2e kw. ct. Boter 60 ét 70 cent per half kilo. Bericht van den loop der Traanmarkt in Bergen van A. HOOGENDljk Jzn. Vlaardingen Heden noteer ik Puike bruine Berger looiertraan f21,p. ton. u bruinblanke Bergertraan f 23,50 r blanke Bergertraan f 25, Groenlandsche Robbentraan (smeertraan) f 30, u Maaslevertraan f25, Natuurlijk med. levertr. le soort f33, a nu 2e soort f26, Stoom medicinale le f41, 2e f35,— IJs voorbehouden. 100 L. per ton. a f 0.65, a 0,75 en f 1,p. 100 stuks. vanaf 25 cent de 100 stuks. Spoedige opgaaf gewenscht. In een SCHOENEN-MAGAZIJN tegen genot van KOST, INWONING en SALARIS een netvlug R. C. Zijdie in dergelijke betrekking werk zaam zijn geweest, geniettn de voorkeur; in diensttreding half of einde van Januari. Brieven franco onder letters C. S. Eirma. G. J. SLUITER, Groningen.

Echo van het Zuiden | 1893 | | pagina 3