BUITENLAND. Frankrijk. Spa anje. Duitschland. Italië. Bulgarije. ^BINNENLAND. „Handelsberichten. hat volgendeEen soldaat van het strafba - taljon, zekeren Favren, die aan een door hem gevangen Moor de beide ooren had afgesne den, liet hij fusilleeren, terwijl hij den oor- loozen Moriaan, zekeren Amani, met duizend pesetas (een peseta is ongeveer een halve gulden) naar zijn kamp terugzond. Onder de Riff-Kabylen heett dit geval grooten indruk gemaakt. Ze zullen ook de betrekkelijke edelmoedig heid weten te waardeeren, waarmede Campos de hem uitgeleverde hooiden niet zelf strafte maar ter bestraffing opzond naar Tanger hoewel daar de straf als ze ten minste niet geheel uitblijft wat óók niet onwaar schijnlijk is, allicht heel wat wreeder wezen zal. Nog voor de sluiting van 't jaar verwacht men eenen gunstige» uitslag der langdurige onderhandelingen met Frankrijk over het han delsverdrag. Uit Rio Janeiro komt bericht, dat het bombardement met meer kracht dan ooit te voren is hervat. Verscheidene personen wer den gedood en de bevolking verkeert in grooten angst. De meeste winkels zijn ge sloten. Hierbij komt nog de gele koorts, die zich vertoont in haren ergsten vorm (de zoogen. „vomito negro" of zwarte braakloop) en waaraan reeds vijt personen bezweken. Graaf de Parco d'Arcos, de Portugeesche gezant te Rio, moet op last van president Peixoto worden gevangen gehouden, zoodat hij zijn voorgenomen reis huiswaarts niet heeft kunnen volbrengen, wat te Lissabon groote opgewondenheid veroorzaakt. Dynamiet-vrces. Zaterdagavond moest een jongen, werkzaam bij een handelaar te Parijs, een klein vaatje zuurkool naar een der klanten brengen. Onderweg kwam hij echter op het onzalig denkbeeld een kameraad op te zoeken, wiens woning hij zoo juist passeerde. Zijn vaatje zette hij onder aan de trap neer. En kele oogenblikken later ziet de concierge het daar staan. Men heeft een bom in den gang gelegd! schreeuwt zij verschrikt uit, we springen zoo in de lucht Politieagenten worden te hulp geroepen en na rijp beraad besluiten zij het gevaarlijk tonnetje naar het commissariaat van politie mede te nemen. Met de grootste omzichtig heid gaat men ten slotte daartoe over Denk eens aan: een helsche machine, straks springt de heele s:raat in de luchtEr wordt in- tusschen geteletoneerd aan de pretectuur van politie; weldra is het rijtuig van het gemeen: telijk laboratorium ter plaatse en wordt het helsche werktuig in bezit genomen, op last van den heer Giraid, die in eigen persoon is medegekomen, opdat er later in de bladen zou komen te staan dat onder de autoriteiten o.a. werd opgemerkt de heer Giraid. Juist vertrok het rijtuig, toen de rampzalige krui deniersbediende zijn vaatje weder wilde me- denemen. Mijn zuurkool, o, mijn zuurkool! zoo riep hij uit op klagenden toon. Maar dat hielp niet; de zuurkool werd medegeno men naar het laboratorium om scheikundig te worden onderzocht. Daarna zal het den rechtmatigen eigenaar worden ter hand ge- sseld. Deze week is voor het hof van assises te Angoulême het proces begonnen tegen de 17 personendie beschuldigd worden van moord of poging tot moord op de Italianen, die te Aigues Mortes arbeidden. Dertien advokaten hebben de verdediging op zich genomen. Tal van correspondenten van Fransche en Italiaansche bladen waren tegen woordig benevens de consul-generaal van Italië te Marseille. Nadat de acte van beschuldiging voorge lezen was, werd de beschuldigde Giordano verhoord. Hij verklaarde een middagslaapje te doentoen zijn makkers hem kwamen zeggen, dat er strijd ontstaan was tusschen de Italianen en Franschen; hij stond op, begaf zich naar de plaats van het gevecht en wierp met steenen, evenals de anderen. De be schuldigde Denecause meende, dat de twist ontstaan was, omdat de Italianen het werk alleen wilden doen, ten nadeele der Franschen. Toen de Italianen zich op de Franschen wierpen, riepen ze: „Weg met Frankrijk leve Italië!" De beschuldig le Joubert zeide, dat een zijner makkers hem was komen wek ken met de woorden: Als ge een Franschman zijt, moet ge vluchten; de Italianen dooden onze broeders. Joubert antwoordde. „Als dat zoo is, moeten we niet vluchten Bij het tooueel van den strijd gekomen, zag hij de Italianen met steenen werpen en de Franschen met messen te lijf gaan. De vrederechter van Aigues-Mortes verklaarde dat hij door de Italianen geslagen was, doch dat hij ze niet herkennen zou; de toestand was van dien aard, dat de brigadier degen- darmes zeide: „Onze reglementen zijn stellig: wij verkeeren in doodsgevaar, doe de bij de wet vereischte sommaties, dan kunnen we schietenDe vrederech-er wilde hieraan geen gehoor geven. Een opzichter verklaarde, dat de Franschen aangevallen waren. Daar er 70 getuigen moeten gehoord worden, zal de beslissing wel niet voor Zondag vallen. Verschillende bladen bevatten uiltreksels uit de zoogenaamde Gedenkschriften van Ravachol. De prefectuur van politie betwist er de echtheid van en beweertdat het uitgeven hiervan een speculatie is; alles wat Ravachol in de gevangenis geschreven heeft, is verbrand. Den 5en Januari zal Vaillant voor het hot der assises van de Seine verschijnen. Het hof, in raadkamer vereenigd, heeft besloten de zaak naar de rechtbank te verwijzen. Den eersten Kerstavond ontstond er onder het publiek in den koninklijken schouwburg eene paniek. La Juive werd vertoond de tenor Due zou debuteeren, en men verwachtte de koningin-regentes en de infante Isabella in hare loge; maar zij kwamen niet. Plotse ling hoe het kwam is een raadsel ver spreidde zich het gerucht, dat beiden afwezig waren gebleven uit vrees voor een aanslag der anarchisten. Tal van personen verlieten nu haastig den schouwburg en verspreidden het onrustbarend gerucht in de geheele stad. De prefect begaf zich naar het paleis om de koningin-regentes gerust testellen en verscheen daarna zelf in den schouwburg, om op dat gedeelte van het publiek, hetwelk er gebleven was, ingelijks geruststellend te werken. Er z:jn te Madrid weer zes anarchisten gearresteerd, van welke eenigen uit Barcelona kwamen. Men vermoedt dat zij waren geko men om een dynamiet-aanslag op het paleis van justitie te doen geduren le het proces, dat er thans tegen drie anarchisten gevoerd wordt. Te Berlijn is het bedenkelijk bericht ont vangen dat het gouvernements gebouw te Kamerun de Afrikaansche kolonie, waarop de Duitscher zoo trotsch is, is bestormd en geplunderd, nog wel door een aan 't muiten geslagen troep politie-soldaten. Wel heeft de bemanning van het oorlogsschip Hydne net aanstonds weer in bezit genomen, maar eerst na een gevecht,.waarin verscheidene dooden vielenonder welke waarschijnlijk ook de vroeger reeds als overleden gerapporteerde eerste officier der Hyane, graaf Alexander Monts. Koloniseeren kost leergeld, dat moet Ger- mania nog ervaren. Graat Wilhelm von Bismarck, tweede zoon van den vorst en gouverneur van Hanover ontving een brief, waarin men hem dreigde met het in de lucht doen vliegen van zijne woning. Het huis wordt nu bewaakt. Op het stuk van veiligheid geeft Sardinië aan Sicilië niet veel toe. Bij Cagliari is eene patrouille soldaten door roovers overvallen die twee daarvan doodden en de overigen op de vlucht sloegen. De Bulgaarsche Sobranja heeft het regee - ringsvoorstel om een jaargeld van 40,000 francs uit te keeren aan de weduwe en kin- derén van wijlen vorst Alexander von Bat- tenberg (graaf Hartenau) bij acclamatie goed gekeurd. Voor een ruiterstandbeeld, voor den over ledene op het Alexanderplein voor het paleis te Sofia op te richten, wordt eerlang, onder leiding der regeering, eene openbare inzame ling geopend. Botermijn te Waalwijk Donderdag 4 Januari 1894; weekmarkt als naar gewoonte Vrijdag 5 Januari. WAALWIJK, 31 Dec. 1893. Verplaatst de controleur der belastingen Arnoldts van Geertruidenberg naar Waalwijk, met intrekking van zijne verplaatsing naar Gennep, terwijl Rochell, benoemd controleur te Waalwijk, thans gaat naar Helmond. Bij de gisteren door B. en W. gehouden verpachting van het marktgeld over 1894 was de hoogste bieder H. van Poppel, alhier, voor f 1315. Te Baardwijk heett zich een geval van pokken voorgedaan. De aangetaste had eeni gen tijd vertoefd in een huisgezin te Rotter dam, waarin deze ziekte geheerscht had. Als een zeer werkzaam middel tegen de influenzawaarvan men dan ook druk gebruik maakt, wordt honig aanbevolen. Men neemt dagelijks eenige theelepeltjes vol honig en laat die op de tong oplossen honig in water opgelost en door den neus opgeslurpt, bespoedigt het genezingsproces. De influenza uit zich vooral in een ont steking der slijmvliezen, en het in den honig aanwezige mierenzuur is een voortreffelijk middel om die ontsteking tegen te gaan of te bestrijden. Zoo zeggen de dokters ten minste. De honig moet evenwel echt zijn, want deze alleen bevat het noodige mieren- zuur. Gelukkig is het dit jaar niet moeilijk echten honig te krijgen. Onder de werkloozen te jArasterdam bevond zich volgens het D. v. N. een man, die voor eenige maanden f 17000 heett geërfd en dat kapitaaltje veilig heeft belegd. De baldadigheden schijnen te Bergum zoo meldt men van daar geen einde te nemen de straatschandalen nemen zelfs gaandeweg toe. Dinsdagavond kwam het tot een gevecht tusschen de marechaussee's en de politie ter eenre en een vijftigtal bel hamels ter andere zijde. Van te voren was de burgerij gewaarschuwd iri huis te gaan. Gelukkig behielden de mannen van het gezag de overhand. Met grond mag men echter aannemen dat erger tooneelen ons nog wachten. De toestand heeft te lang geduurd en de brigade der marechaussees te Veenwouden gestationneerd is te ver verwijderd om steeds tijdig te kunnen optreden. Omtrent de ongelukken, te Amsterdam door den mist veroorzaakt, meldt het Han delsblad Uit de Baangracht zijn Vrijdag morgen opgehaald het lijk van eene vrouw van 30 jaar en dat van een kind van 8 jaar. Uit de Keizersgracht bij de Hartenstraat is het lijk opgehaald van een kind en nabij de Nieuwe Groentenmarkt dat van eene vrouw. Twee broeders, die Donderdagavond naar huis wilden gaan, geraakten in de Prinsen gracht bij de Reesluis te water. Een der jon gelieden, de kostwinner zijner blinde moeder, verdronk; de ander werd gered. Om half vijf liep Donderdagavond een jongen van 15 jaar in de Stadhouderskade (bij de Ruysdaelkade) en verdronk. Aan de Nassaukade is een echtpaar te water geraakt. Beiden zijn verdronken; Vrij dag ochtend werden hunne lijken opgehaald. Een gezin in de Rozenstraat mist tot heden 3 kinderen; men vreest dat zij den dood in het water gevonden hebben. In de Prinsengracht bij de Lauriergracht geraakten niet minder dan 4 menschen te water, die allen verdronken. Vrijdagochtend is het lijk van eenen man opgehaald, en om half een dat van eene vrouw van 60 jaar. Men dregt nog naar de andere lijken. Verder werden Vrijdag uit de Leidschekade drie lijken opgehaald, en om half één nog het lijk van eene vrouw uit de Leliegracht. Voor zoover bekend, zijn er in het geheel 79 personen in het water geloopen. Het is nog niet met zekerheid te zeggen hoeveel personen er verdronken zijn, daar men nog op verscheiden plaatsen in de stad bezig is te dreggen. In het binnengasthuis worden tien personen verpleegd; de toestand der patiën ten is vrij gunstig Men vreest voor het leven van éénen drenkeling. Iu het buitengaslhuis werden twee personen opgenomenin het Israëlietische gasthuis geene. Donderdag nacht te 21/2 uur is een geladen meubelwagen van de firma Allan Co.komende van 's-Gravenhage, tusschen Delft en Overschie door den zwaren mist in de Schie gereden. De beide daarvoor ge spannen paarden verdronken en de koetsier werd met moeite gered. In den nacht van Woensdag op Don derdag is uit een stal op de boerderij van B. Huijskesop den hoek van de Hoofd straat en de Nieuwe Haven te Schiedam een paard gestolen. De dader daarvan ze kere J. J.wonende aldaar, werd kort daarop door de politie met het paard op straat aan gehouden en ingerékend. (S. Ct.) Woensdag nacht omstreeks half 12 werd te Nunspeet de brigadier der rijksveldwacht J. Pley, terwijl hij, van surveillance komende, zijne woning wilde binnengaandoor een schot uit een vuurwapen in de beenen ge troffen. Hij had juist nog de gelegenheid den ver moedelijke» dader te arresteeren. Door de maréchaussée te Echt is onder eenen houten vloer, in de keet alwaar H. S., thans te Roermond achter slot, verdacht van poging tot manslag, nabij Echt woont, een geweer gevonden. Het lijdt geen twijtel of H. S. heeft van dat wapen op den 10 Dec. gebruik gemaakt om op den spoorwegwach ter S. te schieten. Te Waddingsveen is de 18jarige De Man, machinist op de machine van den Middelburgschen polder, met het vliegwiel in aanraking gekomen en totaal verbrijzeld. De commissaris van politie te Sneek nam Donderdag vier personen uit Ijlst in verhoor, die den Zondag te voren een nacht agent op eene stoep wierpen en hem daarna verscheidene wonden aan het hoofd toe brachten. Allen hebben hunne schuld bekend. Door een onbekende oorzaak is de nieuwe polderdijk onder ^Engwirden (Fr.) doorge broken. Reeds was eene belangrijke opening in den dijk, toen het ontdekt werd. Met den meesten spoed snelden de naastwonenden derwaarts, en niet minder dan 63 man waren onvermoeid werkzaam om het gat in den dijk te dempen, dat hun eindelijk na veel inspanning gelukte. Door deze doorbraak is het water in den nieuwen polder belangrijk gestegen en hebben de wijken en slooteu onder ^Engwirden en Schoterland een water- verlies geleden van ruim U/a voet. Men meldt uit Huisen, van 21 Dec.: Heden middag zijn door de gemeente- en rijkspolitie alhier een paar landloopers opge pakt, die in het bezit werden bevonden van een aantal inbreekwerktuigen. Zij zijn onder behoorlijk geleide naar Arnhem overgebracht en aan de justitie overgïleverd. Men meldt uit Bruinisse van 28 Dec.: Heden werd door eenen mosselvisscher alhier aangebracht een op het Krammer ge- vischt zwaard van een hoogaars en eene mosselmand. Men vreest nu dat een Bruinisser hoogaars, met mosselen geladen bestemd naar Rotterdam, is verongelukt en de opva renden verdronken zijn. Men meent het vaartuig als wrak drijvende gezien w hebben ter hoogte van den Steenbergschen vliet, Donderdagnacht zijn pogingen aange wend om zich in het station Kesteren meester te tinken van het geld, dat daar in eene lade in een der bureau's bewaard wordt. Men heeft zich toegang weten te verschaffen, door eene ruit in een raampje te verbreken, dit te openen en door de opening te kruipen. Vervolgens heett men door middel van een scherp voorwerp, wellicht eenen beitel, be proefd het slot der lade te verbreken. Dit is niet gelukt; want toen men tot de ont dekking kwam was de lade nog gesloten- en miste men niets. In het begin der maand December werd de herbergier J. C. uit Swalmen onder de gemeente Breijell (Pruisen) door een onbekend persoon aangevallen. C. loste een revolverschot op zijnen aanvaller en deze viel dood neder. Het bleek een fabrieksar beider, J. H., uit Breijell te zijn. Na 24 dagen in voorloopige hechtenis te hebben doorgebracht, is C. nu van rechts vervolging ontslagen, daar hij uit zelfverde diging gehandeld heeft. Men meldt uit Amsterdam: Vrijdag reeds voor achten vertoonden en kele der bekende relletjesmakers (opgeschoten jongens) zig'h fovden omtrek van den Dam, waar aanvankelijk weinig nieuwsgierigen wa ren. Te ruim half negen werd onder het zingen der socialistische liederen door om streeks 30 jongens eene wandeling door de winkelstraten begonnen, met het gevolg dat eene talrijke menigte nieuwsgierigen zich achter de zangers voegde. In de Joden Bree- straat was de verschijning van acht agenten genoeg om allen te doen uiteenstuiven. Na dat deze acht man verdwenen waren, liep men weer samen en beleedigde een alleen staand agent, die daarop met zijn sabel honderden deed vluchten, waarna een deel weer op den Dam bijeenkwam. Een aanruk kend detachement politie werd met op den tochf verzamelde steenen bestookt, welke aanval met eene charge werd beantwoord- Op dep Dam bleef het tot 11 uur nog druk. Toen hadden de nieuwsgierigen er genoeg van. Capelle 28 December. Heden avond gaf de rederijkerskamer /Vriendentrouw" haar eerste winteruitvoering in de zaal van den heer M. Boeser. Opgevoerd werden„De valsche munter" (Dramatische schets)en „Jocrissede vondeling" (Blijspel)welke stukken beide uitstekend werden afgespeeld. De zaal was geheel door het talrijk publiek g-evuld. Dat het prachtig strijkorkest van de heeren Wolff en Scherp uit Geertruidenberg,het genot van den avond zeer verhoogde, behoeft geen betoog. Met een bij uitstek geauimeerd bal werd de uitvoering gesloten. Naar men uit goede bron verneemt zal waarschijnlijk de halte Capelle—Nieuwe- vaart den 15 Januari voor den dienst open gesteld worden. Uit het door de politie ingesteld on derzoek aangaande den zelfmoord van den zoogenaamden A ai Teut, is gebleken, dat niet armoede en gebrek hem aanleiding heb ben kunnen geven tot zijne wanhopige daad. Er waren in zijne woning nog genoegzaam spijzen en zelfs geld voorhanden. Voor eene met 1 Jan. a. s. openvallende betrekking van onderwijzer aan de openbare school in de Nieuwstraat, waaraan eene jaar wedde van 550 gulden is verbonden heeft zich tot nog toe geen enkel sollicitant opge daan. WAAI/W WK29 Dec. De laatste marktdag van 't jaar kenmerkte zich door een druk bezoek. In hoornvee flinken aan voer en vluggen handel. Kalfkoeien golden f 110.f 235.a f -. Dito vaarzen f 105, 180,f0. Jonge varkens ongev. stuks ter markt, ver kocht van f 7,a f 13.50 per stuk. Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 2713 kg. van f0,94 fl,36 per kg. Eieren f 4,a 5,per 100 stuks. Ter graanmarkt met veel aanbod was de handel flauw. Ristarwe Roode dito Zeeuwsche witte Binnenlandsche rogge Helena per 80 Kg. Inlandscbe gerst f7.- ,6.- v 6.80 f135 a 140 per 2250 Kg. 145 150 u ,0.065 0.07 per Kg. Buitenlandsche gerst f 0.057* a 0.0572 Inlandsche haver f0.0772 a 0.08 per Kg. Duivenboonen f6.70 iü 7.10 per 85 Kg. Voedererwten f6.a 6,50 per 80 Kg. Voor huiden, leder en schors, wellicht nog meer dan voor vele andere handelsartikelen, is de stille tijd al sedert eenige weken aan gebroken. Men koopt slechts voor onmid dellijke behoefte. De prijzen blijven tamelijk stationnair. Bijzonderheden vallen niet te vermelden.

Echo van het Zuiden | 1894 | | pagina 2