Italië. BINNENLAND. Spanje. Engeland. Duitschland. prijs geven, is niet waardig politieke rechten te hebben." Keizerin Frederik zal binnenkort haar dochter, de hertogin van Sparta, een lang durig bezoek brengen. In een hol bij Gelsenkirchen is een dynamiet bewaarplaats ontdekt: 38 patronen werden gevonden; een mijnwerker werd ge arresteerd en in de gevangenis gebracht. De sociaal democraten hebben in den rijksdag tot de regeering de vraag gericht welke maatregelen zij denkt te nemen, om den heerschenden nood tengevolge van de voortdurende werkloosheid en den gedrukten toestand der nijverheid, te lenigen. Ook is het voornemen het gedrag der politie te bespreken. Van anarchistische zijde zal ook een open bare volksvergadering gehouden worden, om tegen het gedrag der politie op Donderdag te protesteereu. Vrijdagavond liepen te Rome verontrusten de berichten over de soliditeit van de spaar bank aldaarzoodat de loketten door een enorme massa menschen belegerd werden. Aan alle verzoeken om teruggave der ingelegde gelden kon voldaan worden, omdat de instel ling werkelijk solide is. Zaterdag was de toeloop niet veel minder. Te Rome zijn 13 personen, beschuldigd van deelneming aan de opstootjes, ten tijde van het gebeurde te Aigues Mortes, vrijge sproken; een persoon werd tot 13 francs boete veroordeeld. De twee dronken luidie te Genua steenen geworpen hebben tegen het wapen schild van het Fransche consulaat, zijn op verzoek van den Franschen consul generaal in vrijheid gesteld. PISA, 22 Januari. Er is werkstaking van de bakkers en de koetsiers. Volksoploopen worden door de cavalerie uiteengejaagd, maar deze wordt op hare beurt met steenen ont vangen. Uit Florence is hulp gezonden. WAALWIJK, 24 Jan. 1894. Door den minister van financiën is belast met de waarneming der betrekking van adjunct-controleur bij 's rijks directe belas tingen, invoerrechten en accijnzen, te Waal wijk, F.W. J. Ligtenbcrg, ontvanger te Vlodrop (station.) De zich in alles mengende influenza met haren onvermijdelijken nasleep zal zeker wel grootelijks de oorzaak geweest zijn, dat het concert, verleden Zondag door de liedertafel Oefeningen Vermaak gegeven, niet zoo druk bezocht was, als anders wel 't geval is. Ge lukkig echter toonden de zangers niet onder haren invloed te staan. Vooral de eerste afdeeling van het programma en het laatste gedeelte der tweede, werden uitstekend ge zongen; over het le gedeelte dezer laatste lag een waas van onrustigheid, misschien een gevolg van de te langdurige pauze. Van de koren muntte vooral uit de uit voering van Omhoog van Jos. Beltjens. Dit eenvoudige toonstuk kwam, door de meester lijke opvatting en de uitstekende leiding van den directeur, den heer Frans de Cortie, tot zijn volle recht en maakte een zeer aan- genamen indruk. De Krooningscantate (vooral het 2e ge deelte zooals wij boven reeds opmerkten) werd zeer goed ten gehoore gebracht. De solisten, de heeren P. v. R. en C. de C. kweten zich uitstekend van hunne zware taak. De heer P. 8, zong die Theilung der Erde en wel zoo mooi en zoo zuiver, als wij hem nog zelden hoorden, en dat zegt wat. De heer v. R. oogstte met het Air du Sommeil van Auber welverdienden lof in. Over 't geheel een goed geslaaigd concert. Denzelfden avond gaf de tooneelvcreeniging Ensgezindheid eene voorstelling ten koffie- huize van den heer A. J. Gerris op de markt. De verschillende nummers, reeds vroeger door ons vermeld, liepen goed van stapel en vonden luiden bijval bij het aanwezige publiek. Tusschen de regeering en het water schap N. O. Noord-Brabant is geschil gerezen over de uitvoering der overeenkomst in 1883 tusschen den staat en het waterschap gesloten. Het waterschap verbond zich daarbij tot betaling eener som van twee millioen gulden in de kosten van de verlegging van de uit monding der Maas naar den Amer en van eenige in hef contract aangegeven werken. Nu wordt door het waterschap beweerd, dat de staat de overeenkomst niet naar geest en strekking uitvoert, en op grond daarvan werd bezwaar gemaakt om eenen termijn vau f 90,000, die op 31 December 11. verschenen was, te betalen. Hoofd-ingelanden waren in hunne verga dering van heden opgeroepen om in deze zaak te beslissen. Met 72 tegen 5 stemmen werd genomen het navolgende besluit Onder handhaving van zijn recht, biedt het waterschap den staat aan een bedrag van f 90,000, doch alleen onder deze voorwaar de dat de uitvoering van het kanaalplan van 's Hertogenbosch naar Drongelen, in ver band met de sluiting van den Baardwijkschen Overlaat en de regeling van het stroomgebied der Beersche Maas niet zal plaats hebben voordat de uitwerking van den Nieuwen Maasmond zal zijn gebleken, en dat ook inmiddels de uitvoering der overeenkomst aan de zijde van het waterschap, wat de mogelijke verplichtingen van het waterschap betreft, zal worden geschorst en de plannen omtrent de bijzondere werken voor 't stroom gebied der Beersche Maas, zonder goedkeu ring van het waterschap, niet zullen worden vastgesteld. Inlandsche Remontepaarder.. Naar aanleiding van een klacht in het orgaan der Friesche Maatschappij van Land bouw over de wijze, waarop hier re lande de aankoop geschiedt van trekpaarden voor de bereden artillerie, komen in dat blad eenige hoogst belangrijke mededeelingen voor van den kapitein der veldartillerie K. D. Punt, omtrent de voorwaarden, waaraan die paarden moeten voldoen. De eisch, die aan goede artilleriepaarden moet gesteld worden, is, dat zij, aangespannen voor de kanonnen, een draf van i a 2 uur goed kunnen volhouden, dikwijls over zeer ongelijk terrein, en ook desvereischt goed vlot in galop over alle terreinen kunnen gaan, dit alles (wat de rijpaarden en bijdehandsche paarden aangaat) onder een last te dragen van 100 a 120 K.G., het gewicht van den ruiter, met bepakking en tuigen. Behalve dezen grooten eisch voor het volhardings vermogen wordt tevens gevorderd, dat de paarden gemiddeld tien jaar diensttijd in de batterijen hebben, reden waarom dan ook jaarlijks zooveel remonte-paarden worden aangekocht, als het Vlo der vredessterkte bedraagt. De aankoop van remontepaarden w dus in hoofdzaak beheerscht door de vraa, f zullen de paarden 10 jaar goede diensten \M de batterijen kunnen bewijzen Deze vraa;j$ nu moet proefondervindelijk van de meer derheid van de tot nu toe in het binnenlan( aangekochte paarden ontkennend beanlwoori worden. De keuringen van dekhengsten in dr| provincie Noordbrabant zullen dit jaar ge houden worden te Os, Eindhoven, Heusdei en Zevenbergen op den 19 Februari e. k./j 1°. voor niet in het buitenland geborene er opgefokte dekhengsten, minstens drie jarer oud; 2°. niet in het buitenland geboren ec opgefokte tweejarige hengsten en op 20 Fe bruari voor merrien minstens vier jaren oud«| Te Teteringen op 26 Februari e. k. voo: dekhengsten van buitenlandsch ras, minsten; drie jaar oud en in het buitenland geboren. De miliciens der vesting-artillerie de: lichting 1893, die tusschen 1 en 15 Maari zijn ingedeeld en niet voor het blijvend ge deelte zijn aangewezen, zullen 28 Februar in het genot van onbepaald verlof worden J gesteld. Die voor het blijvend gedeelte zijriffl aangewezen blijven tot 15 Juni onder dt wapenen. Personeele belasting Het aangekondigde wetsontwerp tot wijzi ging van enkele artikelen van de wet op de personeele belasting en het daarmede in ver band staande ontwerp tot wijziging van de successiewet, zijn door den minister van ft-j» nancien bij de tweede kamer aanhangig gemaakt. Deze ontwerpen hebben de strekking l wat het personeel betreft, in hoofdzaak om personen, die woningen van betrekkelijk ge- ringe huurwaarde bewonen, vermindering van belasting toe te kennen naar gelang van het aantal kinderen, welker remissie in sommige gevallen klimt tot 60 pCt. Het daaruit voor de schatkist voortvloeiende verlies wenscht de regeering te dekken, door verhooging van het successierecht bij verervingen in de zijlinie, i Carnaval 1 De in aantocht zijnde carnavalsfeesten be loven dit jaar zoo wordt uit 's Hertogen bosch geschreven zeer luisterrijk te zullen zijn. De „Road van Elf" is met zijn pro gramma gereed en bewijst daarmede dat de „Oeteldonksche Club" waardig voor den dag zal komen. Was Z. K. H. prins Amadero. Riscosto di Carnavallo, heer en meester van Oeteldonk en omliggende watervrije moerassen en zand woestijnen, ridder van Reksam, enz., enz., ten vorigen jare verhinderd zijn „geliefkoosd Oeteldonk" en zijne „getrouwe Oeteldonkers" te bezoeken, ditmaal zal hij in hoogstdeszelfs eigen persoon verschijnen otn in eene plech- «Troonrede" tot zijn „beminde onder danen" te spreken. Zoomede zal aan het Oeteldonksche hof een bezoek worden ge bracht door Z. K. H. Ching, Chang, Chung, Keizer van China, in wiens gezelschap en gevolgd door een stoet van 300 personen 120 paarden en 5 praalwagens, vergezeld door 3 muziekkorpsen, Z. K. H. de Prins e.^ne &r00te revue zal houden over al wat tot zijn uitgestrekt rijk in eenig verband staat en de „Borgemeister" van Oeteldonk, Peer van den Muggenheuvel, die uit den aar.l zijner betrekking de honneurs zal waarnemen de gelegenheid zal vinden om den hoogen gast zijns vorstelijken gebieders op de vele merk waardigheden van Oeteldonk opmerkzaam te maken. Oe „groote revue" en het uitspreken der Troonrede, ongetwijfeld de belangrijkste gende biivoèging „Arton, den 16en Augus tus 1843 te Straatsburg geboren is wegens verduistering en medeplichtigheid aan valsch- heid in geschrifte en het desbewust gebruik maken daarvan, tot twintig jaar dwangarbeid veroordeeld." De ernstigst gewonden bij den dyna- mietaanslag van Vaillant hebben thans het ziekenhuis verlaten. De kamer heett drie groote commission benoemd die voor de zaken betreffende den arbeid, die voor de sociale voorzieningen en die voor het tarief. De oud-minister-president Ribot is benoemd tot voorzitter van de eer ste commissie; de oud-minister Bourgeois tot voorzitter van de tweede, en de heer Méline tot voorzitter van de derde. Na diens be noeming heeft hij eene toespraak gehouden tot zi'ne medeleden, waarin hij van de ge matigdheid der vorige commissie voor het tarief sprak; de gematigdheid is weer geble ken uit het van alle kanten openbaar ge maakte verlangen om het tarief te verhoogen. Verder maande hij de commissie aan spoed achter haar werk te zetten, en de commissie heeft toen besloten zich het eerst bezig te houden met de quaestie betreffende de graan rechten. Zondag eerst heeft maarschalk Campos de reis voortgezet. Volgens telegrammen uit Algersiras zou de maarschalk aan de plaat selijke autoriteiten verklaard hebben, dat hij zich tegen het aanleggen van een nieuwe haven te Punta-Mayorga, in de baai van Algesiras zou verzetten, zooals hij zich verzet heeft tegen den aanleg van een zijtak van San Roque naar de spoorlijn Bobadilla- Algesiras, omdat die lijn in strijd zou zijn met de heilige belangen van het vaderland. Het ernstige conflict, dat tusschen de regeering en de afgevaardigden der Baskische provinciën dreigde te ontstaan, is bezworen. Na langdurige conferentie heett men besloten, van weerszijden toe te geven. De regeering zal het eerst de voor de Baskische provinciën vastgestelde cijfers der belastingen verminde ren en de afgevaardigden hebben een hooger loon toegestaan, dan zij eerst wilden geven. Wie er eenen vroolijken dag moeten hebben gehad, toen hun bleek hoe de Engelschen en de Franschen, beiden op weg om hen te tuchtigenelkander in den maneschijn op blauwe boonen hadden getracteerd dat waren de Sofas in het achterland van Sierra Leone. Doch thans zal hun wel de lust tot lachen zijn vergaan, nu de kogels der blanken beter doel getroffen hebben. Berichten van kolonel Ellis melden dat hij op 2 dezer :e Bagoeana eene groote overwinning behaalde, bij welke er van den vijand 200 gedood en 77 gevangen genomen werdeu, terwijl er uit zijne handen 400 slaven werden bevrijd. De Sofas zijn namelijk snoode slavenjagers. De redacteur van de Socialist Ellendt is tot zes maanden gevangenisstraf en verlies zijner politieke rechten veroordeeld, wegens majesteitschennis. De president Rieck moti veerde deze verzwaring van straf als volgt „Hij, die den geheiligden persoon des keizers, welke, Gode zij dank, nog heilig is voor een groot aantal burgers, aan de verachting durft antwoordde Lucien n»et eene nieuwe buiging. „Gij treft mij in mijn zwak, mijnheer," her nam de schilder glimlachend. Arti9ten houden van loftuigingen, en ik maak geene uitzondering op den algemeenen regel." «Woont gij te Parijs/ vroeg Georges aan zijn vriend. «Ja, twee jaar reeds. «Eene onweerstaanbare roeping dreef u naai de werktuigkunde. Gij staat wellicht aan 't hoofd van eene of andere groote imichting?" «Neen, helaas!" «Wat! Neen? Met uwe uwe verdiensten....* „Wat gij wel verdiensten wilt noemen heeft mij tot nu toe nog tot niets gebracht. Ik heb niets. Ik ben genoodzaakt van schetsen en teekeningen te leven." «Hoe is 't mogelijk «Toch is het zoo, geachte vriend, en niettegen staande dien droevigen toestand heeft de moed mij niet ontbroken." «Hebt gij stappen gedaan om eene betrekking te vinden «O jamaar alles is vruchteloos gebleven en bijna wanhopend kom ik thans tot u." «Dat hadt gij reeds veel vroeger moeten doen. Een jongmenschzooals gij, moet de vleugelen openspreiden en zijn vlucht nemen,niet op denzelfden voet blijven staan. Gij had eene tan te «Ja, de zuster mijns vaders, eene goede, heilige vrouw, die overleden is korten tijd na den dag, dat ik u laatstmaal gezien heb." Heeft zij u niets nagelaten P" «Enkele brieQes van duizend franken, die mij in staat gesteld hebben mijne studiën te voltooien?" «Wel, wel, beste Lucien, ik betreur slechts eene zaak, en dat is, goede vriend, dat ge zoolang ge aarzeld hebt alvorens u tot mij te wenden Reeds morgen zal ik mij met u bezighouden en op ernstige wijze." «Hebt gij iets in 't oog «Ja." «Wat dan «Wat dunkt u van eene betrekking als direc teur in eene groote machinefabriek «Dat zou al mijne hoop te boven gaan," ant woordde de oude schoolmakke.r «Die betrekking zal ik trachten voor u te ver krijgen, Lucien." «In Frankrijk «In de onmiddellijke nabijheid van ParijsEen Fransch ingenieur-werktuigkundige, die te New- York eene zeer aanzienlijke forinin verzameld heeft, is thans naar Frankrijk teruggekeerd met de bedoeling daar eene groote fabriek te bouwen, volkomen gelijk aan de inrichting van aller- eersten rang, welke hij te New-York geëxploi teerd heeft." „Deze ingenieur is een klant van mij,„ ging de jonge advokaat voort, zijn vriend Lucien vriendelijk aanstarend. „Ik zal het genoegen heb ben hem een uitstekenden dienst te bewijzen, dus heb ik ook het onbetwistbaar recht hem eene gnnst voor u te vragen. Op het oogenblik leidt hij den bouw van zeer uitgestrekte ateliers op den oever der Seine te Courbevoie, en weld"a zal hij teekenaars, werktuigkundigen, ajusteurs en monteurs noodig hebben om een aanvang te maken met de mechanische bouwwerken, die zijn naam in Amerika hebben beroemd gemaakt. Ik verzeker u, dat uwe benoeming het eerst getee- kend contract zal zijn voor de fabriek van den grooten industrieel Paul Harmant." „Paul Harmant 1" herhaalde Lucien. „De gewe zen vennoot van Jacob Mortimer in New-York „Hij zelf! Gij kendet hem dan reeds?* „Wie zou dien man, althans zijn naam niet kennen Aan Paul Harmant is de industrie de Silencieuses verschuldigdnaaimachines eener zeer verbeterde soort en de geperfectionneerde fnillocheermachine, die mijn vader, een zeer be- waam ingenieur en werktuigkundige, naar het zeggen mijner tante, ook reeds bedacht had." «Welnu, gij zult de rechterhand worden van een groot en bekwaum man," zeide Georges. «O, welke dankbaarheid zal ik u dan verschul digd zijn „De zaak zal zeker goed afloopen, doch voor alsnog geen woord, aan wien het ook zij. Aan vragen zullen van alle zijdeu in overvloed toevloeien, doch ik wil de eerste zijn met de mijne. Reken overigens op mij!Gij blijft bij mij dineeren, natuurlijk!" //Maar,begon Lucien. „Geen uitvluchten! bid ik u. Ik neem er geen aan. Morgen zult gij den verloren tijd wel weder inhalen! Gij zijt thans bij mij en blijft hier!" „Welnu, dan neem ik uw vriendelijk aanbod aan mijn vriend, en met groote vreugde." „ZooDat is beterWat zullen wij van avond heerlijke uurtjes samen doorbrengen Georges schelde. De oude dienstmeid vertoonde zich aan de deur. „Nog een couvert Leentje," zeide de jeugdige advokaat. „Breid uw menu wat uit en 'voeg bij den Gorton twee llesschen Champagne." Leentje vertrok met deze boodschap. „Zooeven zegdet gij, dat uw vader een bekwaam man was op het gebied der uitvindingen, niet waar mijnheer?" vroeg Stephaan Gastel aan Lucien. „Ja, mijnheer." „Zijt gij dan de zoon van den heer Jules Labroue, wiens werkplaatsen tweeëntwintig jaar geleden zijn afgebrand?" „Ja, mijnheer, en mijn ongelukkige vader werd het slachtoffer van een vuigen moordaanslag in het midden der brandende fabriek." „Uw vader werd vermoord 1" riep Georges ont steld uit. „Dit vreeselijk drama hebt gij mij nooit medegedeeld „Ik wist het zelf niet, dierbare Georges. Ge durende mijne kinderjaren en mijne eerste jeugd heeft men deze bijzonderheden steeds voor mij verborgen gehouden, om mijn jeugdig gemoed voor eene al te groote ontroering te sparen Slechts toen mijne tante stierf vernam ik de schrikbarende waarheid." Zich tot Stephaan wendend, voegde Lucien er bij: „Kendet gij mijn vader, mijnheer?" „Ik heb hem nooit gezien, doch, evenals ieder een, zeer vaak van hem hooren spreken. Het drama, dat te Alfortville werd afgespeeld, vormde stof voor alle gesprekken en de naam van Jules Labroue bleef in het geheugen gegrift." „Wat eene zonderlinge speling des lots," dacht hierbij de artist, „die van den zoon des slacht offers den innigsten vriend maakt van den zoon des moordenaars." „Werd de schuldige gestraft vroeg Georges. „Eene vrouw, schuldig verklaard aan doodslag en brandstichting, werd tot levenslange gevange nisstraf veroordeeld," antwoordde Lucien „Eene vrouwriep Georges uit. „JaNa de misdaden, die te Alfortville be dreven werden, had zij de vlucht genomen. In den tuin eener pastorieniet verre van Parijs werd zij in hechtenis genomen." Georges wierp een ondervragenden blik op den schilder „Gij vergist u niet," antwoordde Stephaan.De vrouw, waarvan hier gesproken wordt, is dezelfde, die nog slechts korte oogenblikken geleden de stof leverde van ons gesprek, en op den voor grond staat van het schilderstukdat ik voor u bestera." «Dan hebt gij die vrouw ooit gezien?" vroeg Lucien vol levendigheid." „Gezien en gesproken." „Waar dan toch?" Op de pastorie van Chevry, bij den waardigen pastoor Laugier, de oom van Georges." Driëenvijftigste Hooidstuk. „En welke vrouw was 't?' vroeg Lucien. „Eene schoone vrouw, wier gelaat iedereen zeer vriendelijk en welwillend toescheen," antwoord de Stephaan. „Zij scheen zwaar te lijden." „Zij ontkende de misdaad bedreven te hebben?" „Met kracht. De ongelukkige beweerde cehoel onschuldig te zijn, het slachtoffer van vaïschen schijn. „En misschien sprak zij de waarheid wel." Georges en Stephaan staarden elkander ver wonderd aan. „Zij werd veroordeeld," hernam de schilder. „En wat bewijst dat, mijnheer? Hoevele rech terlijke dwalingen levert ons de geschiedenis niet „Alles liep samen om de onschuldige aan te klagenBewijzen vaD schuld waren in over vloed aanwezig." „En zoo men eens met leugenachtige bewijzen heeft te doen gehad? Hebt gij het proces gevoW mijnheer „Ja, met de grootste aandachtIk verlangde te weten of aie vrouw ons waarheid had ge sproken „En uwe overtuiging na de debatten „Wa9, dat de aangeklaagde wel de schuldige kon zijn." „De schuldige kon zijn!" herhaalde Lucien, op elk woord nadruk leggende. „Gij zoudt dan de schuld niet durven uitspreken en als lid der jury op de vraag der rechters „neen" geantwoord hebben „Dat is mogeliik," antwoordde Stsphaan, na een oogenblik te hebben nagadacht. „Het is zelfs waarschijnlijk. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1894 | | pagina 2