Spanje. Italië. Bulgarije. Rij kspostspaarbank. UITVOERINGEN. BINNENLAND. Ingezonden stukken. Burgerlijke stand. Veroorzaakt. De vorige week is het blad niet verschenen. Emile Pouget, de hoofdredacteur, is er in geslaagd naar Engeland te ontkomen. Herhaaldelijk was een bevel tot arrestatie tegen hem uitgevaardigd. PARIJS, 2 Febr. De minister van marine heeft een telegram ontvangen van generaal Dodds, gedagteekend Cotonou 1 dezer, waarin gemeld wordt dat koning Behanzin van Daho mey zich onvoorwaardelijk heeft onderworpen. Hij is te Goho gevangen. De gouverneur van Cadix heeft het minis terie van binnenlandsche zaken een rapport gezonden over den economischen en socialen toestaud der provincie. Na eenige drijijachten door de gendarmerie, zijn de roovers gearres teerd of naar andere provincies gevlucht; de veiligheid is voor het oogenblik volkomen maar duizenden uitgehongerde boeren en werklieden loopen in troepen te bedelen en kunnen ieder oogenblik ernstige conflicten veroorzaken. Bij den gezant der Unie te Rome is onder verzwarende omstandigheden ingebroken. Men vond de brandkast opengebrokenwaarin trouwens geen waarde geweest wasmaar bovendien ettelijke zeer belangrijke papieren en bescheiden verbrand. De justitie is de inbrekers nog niet op het spoor. De telegraaf bracht reeds het bericht, dat vorst Ferdinand door zijn vrouw gelukkig gemaakt is met een zoon. Men zou, als een voudig burgerechter gaan denken, dat het geluk den vorst te groot geweest is, wanneer men in de door hem uitgevaardigde procla matie leestdat de kleine jongen, die zich nog slechts de moeite gegeven heeft" geboren te worden niet alleen benoemd is tot prins van Tirnova, hertog van Saksen, chef van het 4e regiment cavalerie en van het 3e regiment artillerie, maar ook tot ridder van de militaire orde wegens dapperheid De jongen schijnt zich kranig gehouden te hebben bij de blijde gebeurtenisWat moeten de Bulgaren fier zijn op zulk een jongen held Aan het postkantoor te Waalwijk en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Jan. ingelegd f4942,31; terugbetaald f 3716,15. Het laatste, door het kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 1764. WAALWIJK. Zondag 4 Febr., 'smiddags 12 uur, zal door de liedertafel »Oetening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooienop de zaal Musis Sacrum worden uitgevoerd PROGRAMMA AD LIBITUM. BAARDWIJK. Zondag 4 Febr., 's avonds 7 ure, CONCERT, te geven door de liedertafel „Tot Bloei der Toonkunst», in het lokaal van den heer Jac. van Woensel. (Zie programma's). DRUNEN. Aanst. Dinsdag, voorm. ÏO1/^ ure, CON CERT door de harmonie „De Eendracht" bij den heer D. W. van der Westen. WAALWIJK, 3 Febr. 1894. Naar wij vernemen, stelt de harmonie l'Espérance zich voor Vastenavond Maandag eene serenade te brengen aan haren hoog- geachten beschermheer, den WelEdelen heer Henri Witlox Bressers. Gehoor gevende aan een van verschillende zijden tot haar gericht verzoek, zal zij zich bij die gelegenheid ook voor 't publiek laten hooren. De werkende leden (tegenwoordig 46 in getal) zullen omstreeks 2 uur aan den Hoek bijeenkomen om en corps, onder het spelen van vroolijke marschen, achtereenvol gens door de Groote en de Stationsstraat te trekken. Gedurende dezen tocht zullen aan ver schillende ingezetenen ovaties gebracht worden. 1 Dezer dagen werd door eene ingezetene van Bezooien een gewatteerde kinderdeken vermist. Door de activiteit van den gemeente veldwachter dier gemeente en van de rijks politie gelukte het het verminste voorwerp terug te vinden onder een hoop spaanders in den kelder bij eene buurvrouw. Natuurlijk is tegen deze proces-verbaal opgemaakt. De commissaris-generaal voor de Ne- derlandsche ardeeling van schoone kunsten op de wereldtentoonstelling te Antwerpen in 1894, deelt mede, dat de programma's voor de inzendingen eerstdaags aan belanghebben den zullen worden toegezonden. De termijn van inzending zal in geen geval vóór 15 Maart gesteld werden. De off. van gez. 2e kl. J. H. M. van Dortmond, van het le reg. infant, te Leeu warden, wordt met 1 Maart overgeplaatst bij het 3e reg. infanterie te Bergen-op-Zoom. Het gerechtshof te 's-Bosch heeft ver nietigd het vonnis der arrondissements recht bank te Maastricht waarbij J, M. Blokpoel oud 19 jaren arbeider te Sittardter zake van mishandeling het toebrengen van een messteek in het hoofd den dood ten ge volge gehad hebbende, tot 4 jaren gevange nisstraf werd veroordeeld, en, opnieuw recht doende, beklaagde schuldig verklaard aan het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel met doodelijken afloop en hem te dier zake veroordeeld tot eene gevangenisstraf van 5 jaren. Bij de behandeling in hooger beroep van de Ossche moordgeschiedenis voor het gerechtshof te 's Bosch op 14 dezer 'zal als verdediger van beklaagde A. van Berkum optreden mr. L. W. van Gigh, advokaat- procureur te Amsterdam, en voor de andere beklaagden mr. J. A. Loeff, advokaat-procureur te 's Hertogenbosch. De prijs der beetwortelen In een afdeelingsvergadering der Noord- brrbantsche Maatschappij van Landbouw, te Steenbergen gehouden, is eindelijk een voor- loopig besluit genomen, om de kracht van den bond der suikerfabrikanten zooveel mo gelijk te fnuiken. Scherp bitter zelfs waren de uitlatingen over de prijsverlaging nu weer door den bond toegepast. „Hatelijk en verachtelijk" werd deze maat regel o. a. genoemd, omdat hij genomen was, eenig en alleen uit overweging, dat de prijzen van alle andere landbouwprodructen op het oogenblik zóó laag zijn, dat de landbouwer wel gedwougen is, om desnoods tot eiken prijs beetwortelen te teelen. Nog niet tevre den met hun enorme hooge dividenden, haal den zij uit de prijsverlaging met f 1 nog weer een gezamelijke winst van f 800.000. De pogingen om Nederlandsche bieten te gen beteren prijs naar het buitenland af te zetten, schenen schipbreuk te moeten lijden op de hooge kosten van vervoer. Doch merk waardig was het ook te hooren, hoe sommige Belgische suikerfabrikanten, die mede aan- deelen in Nederlandsche fabrieken hebben met hun collega's één lijn trekken tegen de landbouwers. Met aandrang werd ten slotte voorgesteld, dat de landbouwers nu eindelijk elkaar de hand zouden rijken. Als maar velen té zamen hun rechtmatige eischen deden gelden, moest de dwingzieke fabrikanteubond uiteen sprin gen. Zij zouden tegen elkaar moeten opbieden, wanneer de boeren slechts te zamen in groote perceelen van b.v. 50 tot 100 H A. bijeenge nomen, wilden coniracteeren. Velen hebben aan deze roepstem gehoor gegeven. Terstond na afloop der vergadering werd ruim 100 H.A. bijeengebracht, waar voor men bij een binnen- of buitenlandsche fabriek betere voorwaarden zou zien te be dingen. Stand. Blijkens eenige gegevens omtrent de vermogensbelasting, door den minister van financien aan de eerste kamer medegedeeld, zijn te Amsterdam 7062 personen aangeslagen of 16 op de 1000 ingezetenen; te Rotterdam 3701 of bijna 17 op de 1000; te Den Haag 5527, of bijna 33 op de 1000, en te Utrecht 2201, of 24 op de 1000. Te Amsterdam hadden slechts 32 belas tingschuldigen geen aangifte gedaan en moes ten daarom ambtshalve worden aangeslagen. Door „minnelijke verhooging" werd daar, na oproeping door den inspecteurhet bedrag der belastbare vermogens vermeerderd met f4.155.621. In Den Haag beliep de „minnelijke ver hooging" van hen, die zich in hun voordeel vergist en hun vermogen te laag berekend hadden, f2.188.252. Diezelfde „minnelijke verhooging" bedroeg in Rotterdam f 1.523.941, in Delft f188.475, in Schiedam t 63.579 en in Dordrecht f126265. In het geheel kwamen op deze wijze, door de hulp van den fiscus, de inwoners der grootere gemeenten tot de aangename ont dekkingdat zij tezamen f 12.584.000 meer bezaten dan zij „in gemoede" gemeend hadden. En dat de overigen niet overmatig zijn belast, blijkt wel hieruit, dat er in het geheel slechts 86 bezwaarschriften bij den inspec teur en 50 bij den raad van beroep inkwamen. In deze belasting draagt Amsterdam f 1.076 405 bij, Den Haag f907.566; Rotter dam f496.724; Dordrecht f122.374; Delft f32.641 en Schiedam f24.381. Een hoogst treurig voorval bracht Woens dag avond groote opschudding te weeg in de St. Jacobstraat te 's Gravenhage. De koop man E. aldaar had onder meer in de afge- loopen week een revolver gekocht, waarbij de verkooper hem had verzekerd dat het wapen ongeladen was. Woensdagavond schijnt de kooper in tegenwoordigheid van zijn kinderen het wapen in handen te hebben genomen en door een tot nu toe niet opge helderde oorzaak waarschijnlijk heeft hij onbekend met dergelijke wapenen tegen den trekker gedrukt ging plotseling een scho<r af en trof een kogel zijn 12-jarig dochtertje, dat zwaar gewond in de borst ineenstortte. Het kind werd dadelijk naar het ziekenhuis overgebracht. De wanhoop van den armen vader laat zich beter begrijpen dan beschrijven. Noodlottige dood Een korporaal bij de infanterie, te Am sterdam in garnizoen, bracht Woensdagmor gen een bezoek aan de ouders van zijn meisje, die te Broekerhaven, gemeente Bovenkarspel, in een watermolen wonen. Bij het verlaten van den molen werd de korporaal door een der wieken gegrepen en 40 A 50 meter weg geslingerd. Op eenigen afstand vond men zijn lijk, letterlijk doormidden geslagen. Dat muisje zal wel een staartje hebben! Een huisheer had de „roekeloosheid,, in persoon bij een lastig bewoner der Jacob van Campenstraat te Amsterdam zich te ver- vervoegen, ten einde eenige weken achter stallige huurpenningen te innen. De huurder was juist niet erg „frisch" naar hij zeide, en had „een goeden zin." Die goede zin bleek daaruit, dat hij den huisheer optilde en van twee verdiepingen hoog naar beneden wierp. De huisheer brak bij dien val een arm. Vrijdagmorgen had te Winschoten een treurig familie-drama plaats. M. M., klerk telegrafist bij de staatspoorweg-maatschappij, zou per eersten trein vertrekken naar zijne nieuwe standplaats Zevenaar. Het is er echter niet toe gekomen. Kort voor hij in den trein zou stappen, loste hij op zijn bij het station aanwezigen vader J. S. M. eenige schoten uit een kleinen revolver. De man werd ernstig gewond aan het hoofd en in den rug. Treurige familie aangelegenheden zijn ongetwijfeld de ooszaak van het voorgevallene. De gespannen verhouding, die er bestond en de dood der moeder hebben den jongeling zeker tot ver twijfeling gebracht. Ook meent men opge merkt te hebben, dat hij in den laatsten tijd (ten gevolge der oneenigheden niet al te wel bij het hoofd was. Hij is in verzekerde bewaring gebracht. Na de eerste geneeskun dige hulp van dr. Van Olm te hebben ont vangen, is de gewonde naar het academisch ziekenhuis te Groningen vervoerd. (P.G.C.) Het lijk van den marechaussee Van Damme is thans in de kom der nieuwe sluis te Sas van Gent gevonden. De verklaring van het raadselhoe de verdronkene bijna acht weken onder water kon blijven, ligt hierin, dat een voet, blijkens afdruksels aan de laars, heeft vastgezeten aan een der voor werpen welke nabij de sluisdeuren in de muren worden aangetroffen. Overigens werden geen sporen van geweld bespeurd en was de ontbinding van het lijk nog nauwelijks ingetreden. Op het lijk werd o. a. gevonden een zil veren horloge dat op 10 u. 20 m. stond. Men houdt het er voor, dat de man 's avonds het was ruw weer bezijden de sluis deurleuning is gestapt en boven de deur in het water gevallen. Drunen 1 Febr. J 1. Maandag gaf onze gunstig bekende harmonie „De Eendracht» met welwillende medewerking van „Vondels Zonen" haar tweede winteiuitvoering, in de zaal bij den heer C. van Huiten, die hetzij ter hunner eere gezegd ten volle geslaagd mag heeten. De verschillende nummers van het programma werden keurig uitgevoerd. De toehoorders waren, men kon het hun aanzien, ten zeerste voldaan. Ieder muziekstuk of ieder persoon in 't bijzonder te bespreken zou ons te ver voeren, en te veel plaats eischen toch komt een bijzonder woord van lof toe aan onzen direc teur den heer J. Brok en den bekenden en bij zulke feesten onmisbaren vriend Sjaak wat heeft hij toch dien avond zijn besc ge daan, wat heeft hij het publiek doen lachen, trouwens dat schijnt voor hem geen kunst te zijn. Zeer aangenaam werd ook het publiek verrast door het dikwijls optreden van de heeren C. Bogaerts en J. de Gier, die zoowel in hunne drama's als kluchtige voordrachten in alle opzichten voldeden. Ook /,Vondels- zonen" gaven allen blijken op de hoogte te zijn, daar het blijspel „Heerenknechts" door hen onverbeterlijk werd uitgevoerd. Zitting kantongerecht Waalwijk. UITSPRAKEN 2 Febr. 1894. G. v D. te Capelle, jachtdelict, vrijspraak. J. E. te Sprang, voerwezen J. Th. H. Lzn, Waalwijk, openb. dr. f 2, 1 dag J. H. K., Waalwijk, p. o. YVaspik enz. 2 boete elk van f 1 sub. 1 dag. S. v. B. en C. v. W. te Loonopzand, nacht gerucht f 5 ieder. H. K. Loonopzand, strooperij f 1,50 sub 2 d. G. H. M. en J. E., Tilburg, valsche naam 110 ieder sub. 3 dagen. C. de H. Waspik, pol. o. Waspik, f 0,50.1 d. J. v I., Tilburg jachtdelict enz. 2 boeten van f 6 en van f 1 sub. 3 d. I dag verbeurd verklaring van het geweer. C. S., onbek. woonpl. nachtgerucht f 3 boete sub 2 dagen. J. de W. te Eethen overtr. hondsdolheid f l sub 1 dag. F. H. onbek. woonpl., openb. dronkenschap f 2 sub 2 dagen. J. de V. idem idem f 2 sub 2 dagen H. B, te Baardwijk, jachtdelict bij herhaling, vernieling der strikken hecht. 7 dagen J. A de J. te Waspik dronkenschap f2, 2d. P. J. de H. pol overtr Waspik fl sub 1 dag A. v. E. te Waalwijk, openb. dronkenschap, hecht. 1 week, bij 2e herhaling C. J. v K. idem alsvoor f 5 sub. 3 dagen A. v H Gzn. Drunen jachtd. f 10 sub 4 d J v d M. Udenhout alsvoor met valsche naam opgave 2 maal f 15 sub 6 d iede e boete L v d M. idem alsvoor f 20 sub vierr dagen. J O. Vrijh Cappel pol overtr Wasoik f 1,50 G M V Capelle hondsdolh f0,50 sub. 1 dag M L te Loonopzand strooperij f 0,50 sub. 1 d. N Th L f 0,50 1 G v d B te Tilburg loopen over grond met vrucht zonder recht of vergunning 2 m. f 5 sub 3 dagen G. W. R. Dongenpol. overtr. Waspik 1 b. van f 1 en 1 van f 0,50 sub. ld. ieder, C. J. J. Waspik overtr. dankwet f 3 sub 3 d. G. A. de H. Heusden, openb. dron tviO schap f 2 sub. 2 dagen J. v. d. V. Loonopzand hondsdolh. f 1 sub 1 d. J. N. Waalwijk strooperij f 1.50 sub 2 dagen W. v d V. idem overtr. ijkwet f 1 sub. 1 dag L. B. Loonopzand alsvoor f 1 sub. 1 dag A. v. R. Waalwijk alsvoor f 1 sub 1 dag. H. K. Loonopzand hondsdolheid 2 maal f 1 sub 1 dag ieder H. B. en J. B. Baardwijk jachtdelict bij her haling 7 dagen ieder met verbeurd ver klaring der strikken. J. S. Waspik openb. dronkensch. f 2 sub. 2 d. D. H. Loonopzand alsvoor f 2 sub 2 dagen. A. de J. Capelle alsvoor f 2 sub 2 dagen. M. v L. c.s. Tilburg loopen over eens anders grond zonder recht ieder f 5 sub 3 dagen J. v R. Waalwijk loopen van vee op eens anders grond f0,50 boete sub. 1 dag. K. V. Sprang openb. dronkensch. t 5 sub. 3 d. A. H. Sprang Hondsdolheid f 1 sub. 1 dag. G. V. alsvoor f 1 sub. I dag i J. A. II. idem alsvoor f 1 sub. 1 dag M. K. Drongelen voerwezen f 1 sub. 1 dag J. v Z. Sprang alsvoor f 1 sub. 1 dag. J. v. d. A c. s. Waalwijk loopen over eens anders grond zonder recht ieder f2, 2d. H. J. v V. onb. woonpl. hondsdolh. fl, 1 d H v W. Waalwijk alsvoor fl sub. 1 dag N. de B. Nieuwkuik niet aangifte van een kind boete f 0,50 sub. 1 dag. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) Het concert, op Zondagavond 28 Januari door de zangvereeniging Cecilia gegeven, werd zeer druk bezocht en nog wel door een groot aantal liefhebbers. Nuhet programma beloofde zeer veel, en was een bezoek overwaardig. De koren, zoo als das Gebet van Mendelsohn, Klslein von Caub van Filke, Sterrenwacht von Storch, de Stem der Zee van Frans Coenen, en Ont waakt van Dierikx, werden flink en zuiver uitgevoerd. Ik vermeen gerust te mogen zeggen dat Cecilia de laatste tijden zeer is vooruitgegaan, dat flink gerepeteerd wordt, bewijze de degelijke uitvoering van dien avond. De pianos waren alle even zacht en mooi, de fortos flink en vol, zonder over drijving, alle nuances werden goed in 't oog gehouden, de stemmen aan elke partij smolten zoo mooi in een zelfs in de verschillende unisons, of men maar één klank, één geluid hoorde, en dit is juist het ware waarna elk gezelschap moet streven ter vol making. Verders het Zeemanslied van Hol is zeer goed gezongen, alhoewel de tempos (denkelijk schuld de bariton solist, over welke rol men ook niet min moet denken) te lang zaam waren, ik had dat meer opgewekt ge wild, wat een ieder die den tekst leest en begrijpt, met mij eens zal zijn. Wat de solos en duetten aangaat, kan ik kort zijn. Den heer J. v. Bladel met zijn Ik ken een lied, de beide heeren solisten van Egmond en Hoorn en Vergeet mij niet, hebben eer van hun werk. Zij hebben stukken gekozen in hun macht en tevens prachtig uitgevoerd. Den heer A. van de Ven, bas, die het lied der Blinde zong, spant de kroon in mooi geluid, goede voordracht en als deze zanger wat minder vibreerde beschouw ik hem als een der béste bas solisten uit onze streek. Een waar woord van lof en dankbaarheid voor den directeur N. van Bladel, die ons zulk een kunstavond heeft verschaft, mag zeker ntet ontbreken, en koesteren de hoop dat hij met dezelfde ambitie den ingeslagen weg moge volgen om bij een voorkomend concours eens met lauweren uit het strijd perk te treden. Dat wij weer spoedig zulk een avondje mogen genieten, is ons afscheid. X: DRUNEN. Maand Januari. GEBORENAntoinette Josepha Maria, d. van Josephus Hendrikus Adrianus Loeff en An- Da Maria Josephina Henrica van Dijck. Johannes, z. van Johannes Siegers en Maria Anna van Huiten. Petrus Adrianus, z. van Johannes van Beek en Cornelia de Jong. Anna Maria, d. van Adrianus Elshout er. Elisabeth Lommers. Johannes, z. van Wilhelmus van der Putten en Jo hanna Koppens. Maria, d. van Adrianus van Weert en Maria Pelders. Adrianus, z. van Cornelis Dekkers en Paulina van Helvert. Johanna Maria Engelina, d. van Lambertus Snijders en Johanna Maria van Drunen. Theodorus Adriaan Josephus, z. van Antonius Brok en Johanna Maria van Engelen. OVERLEDENJohannes Siegers, 4 d. Cor nelia Houtdijk, 3 j. Wilhelmina Brok, 4 m. Adrianus Dekkers, 5 d. Mar- tinus Vrijhoeven, echtgenoot van Adriana van de Water, 33 j. Allegondade Vaan, 13 j.

Echo van het Zuiden | 1894 | | pagina 2