Dames- en Hinderhoeden Modemagfazij n Notaris KANT, ERFHUIS twee kostheeren. Zooileder Java Pakpapier GEETALEEED mm, MOEIEN, mill GAISMTI !l£\. I L. Wagemakers-Dam Advertentiën, NOTARIS RANT, lander ij en, Kost- en Inwoning! Ontvangen Anton Tielea. voorheen Swinkels-Giebels, ea verder alle louveauté's mr geschikt ?eor le H. Communie en Geloofsbelijdenis. Bij de HAVEN WAALWIJK. Handelsberichten. publiek verkoopen: bij J. MADIOL. tegen 3'\ °|0 renten 's-jaars. GRIJS PAKPAPIER; 0. 9e oèoefc. tegenover de Groote Kerk EENE VOLLEDIGE SOKTEEBJNG voor H. Communie en Belijdenis. de Platei tot aan de monding der Vërnagt- beek, alwaar van half 11 tot 11 ure rust werd gehoudenwaarna men over zeer slechte sneeuw brokkelige rotsen en ijs ten half 3 het zeer ingesneeuwde hospiz bereikte, waar zij overnachtten. Dinsdag ochtend te 7 ure giugen zij verder, kwamen 's middags tegen 2 ure onder veel sneeuwjacht over het Hoch- joch, bereikten vervolgens Kurgraz en kwamen nog denzelfden avond te Meran, alwaar zij door leden van de afdeeling der Alpenclub werden ontvangen. Ledertentoonstelling. In hei: Museum van Kunstnijverheid te Haarlem is Zondag eene belangwekkende tentoonstelling van lederwerk geopend. De uitgestalde voorwerpen zijn onder drie ru brieken te brengen geperst leder, bewerking van boekbanden, en gesneden (met de hand bewerkt) leder. Het sterkst zijn de voorwerpen uit de tweede categorie vertegenwoordigd. De heer Nijhoff uit Den Haag zond een groot aantal banden, o. a. Duitsch werk van 1570; een band met vergulden stempel uit de 18e eeuw; een marokkijnen band met fleur de lys en gekroonde L uit het jaar 1602; eene reliure jansénisïe met citroen marokkijn gedoubleerd. Italiaansch werk uit de 17de en Spaansch uit de 16e eeuw. Ook ae heer Frederik Muller uit Amsterdam zond ver scheidene bandeno. a. een Mercure de France (de oude natuurlijk). Interessant is eene eerste complete uitgave van de werken van Molière, in bandjes van rood Oostersch marocco leder, met de hand verguld. Ze zijn van den heer C. J. Mensing van Amsterdam. Verder vindt men in de afdeeling uit den nieuwen tijd het boek, dat bekroond is op de boekverkooperstentoonstelling. Het is van den heer K. M. de Haan uit Amsterdam: een Bijbel in rooden kalfslederen band met ver guld en zilver. Vergelijkt men dezen band met banden uit vroeger tijden, dan kan men niet zeggen, dat de kunst vooruitgegaan is. De stempels zijn groot van stuk en op min der smaakvolle wijze gegroepeerd. Zeer merkwaardig is echter een boek uit de verzameling van den heer Von Saher waarvan de band ontworpen is door den heer Dijsselhoff. Deze band kan ten voorbeeld strekken voor allen, die zich op deze kunst willen toeleggen. Hij is zeer smaakvol, de kleuren zijn mooi en men kan zien dat er moeite en zorg besteed is aan het vinden van eene compositie. Men vindt verder op deze tentoonstelling voorwerpen van den meest verschillende aard. Zoo zijn o. a. door den heer Timmer, van Amsterdam twee karytieden ingezonden alkomstig van eene boekenkast uit de 18e eeuw. Dit is hoog relief. Zij zijn zeer be zienswaard. Van den heer Schöffer uit Amsterdam ziet men er een eikenhouten koffer met leer over trokken, uit de 16e eeuw, een wijnkoopersrnes met versierd lederen scheede van 1701, een kruithoorn enz. De heer Pit uit 's Gravenhage zond een zeer merkwaardig met leder bekleed kistje waarschijnlijk een reiskistjeom aan een zadelknop te bevestigen. In het deksel is een houtgravuretje aangebracht. Denkelijk is dit Vlaamsch werk uit de 15e eeuw. De aandacht trekt ook een keurig bewerkt leeren behangsel uit de 17 eeuw. Verder inzendingen van den heer Merkel- bach uit Utrecht, die van de lederindustrie sinds jaren druk werk maakt. (Het bovenstaande is een extract van een uitvoerig verslag in de Haarl. Ct. Nieuwkuik13 Febr. Gisterenavond ten zes ure werd alhier bij F. Driessen „Gouden Leeuw door den heer van Huiten uit Baard wijk voor M. v. d. Sterren aanbesteed het afbreken van een oud huis en het opbouwen van eene nieuwe landbouwerswoning. Vijftien biljetten werden ingeleverd. De hoogste in schrijver stond aan f1700.—. De laagste aan f 1312.zoodat J. de Bont, alhier, het werk gegund is. STORM. Uit den Haag wordt gemeld Op verschillende plaatsen in en om de stad richtte den storm Zondagnacht schade aan. Een van de wijzers van den St.Jacobs- toren aan de zijde van de Schoolstraat werd onbruikbaar, zoodat deze klok des morgens stilstond. In de Koningstraat woei een groot stuk zink van een dak en trot eenen agent van politie, wiens neus daardoor gespleten werd. In de Prinsestraat liet een groot stuk dak- lood los en hing over de lijst (een politie agent werd er geplaatst ter waarschuwing.) Voorts zijn tal van. dakpannen, schoorstee- nen, takken, en dakvensters afgewaaid. Met de hooge zee zijn gedurende den storm, die uit het Westen woei, Zondag ter hoogte van de Kerkwerf te Scheveningen aange spoeld twee wrakstukken, vermoedelijk af komstig van een oud kolenschip of een vaartuig dat spoorweg-onderliggers vervoerd heeft. Die overblijfselen waren zeer oud en hebben waarschijnlijk reeds eenige jaren om de West onder water gelegen. Voor het oogenblik zijn de wrakken aan ankers vastgelegd in het belang der veiligheid van de visschersvloot. De storm heeft van de zeewering weer een groot stuk afgenomen, waardoor eene geul in het strand is ontstaan. Zondagnacht is te Delft een zware boom omgewaaid en gevallen op de basculebrug bij de Oostpoort, waardoor het bovengedeelte der brug verbrijzeld werd. Op een schip met graan geladen, aan de Van Wijkskade te Utrecht is Zondagavond 6 ure een boom neergekomen, die door den hevigen storm was ontworteld. De schipper, die juist met zijne vrouw en twee kinderen aan tafel zat, werd door den boom getroffen en gedood, de vrouw werd eveneens gekwetst, doch verkeert niet in levensgevaar, terwijl de beide kinderen ongedeerd bleven. Door den hevigen wind woei Zondagochtend op de spoorbrug te Kuilenburg een conducteur uit eenen remwagen van den goederentrein, die circa half zeven aldaar van Utrecht aan komt. De man kwam gelukkig met lichte kwetsuren vrij. Men meldt uit Elburghet water in de Zuiderzee is bij westenwind geklommen tot 1 74 boven A.P., zoodat de buitenwaarden tot de zeedijken onderslaan. De sterkste winddruk was 131 Kg. De postboot van Terschelling is niet te Harlingen aangekomen. Tengevolge van den hevigen storm is de dienst op de Linker Kheinbahn Zevcnaar Cleve—Cöln moeten worden gestaakt. Maandag ochtend kwamen te Bokstel bij het rangeeren met trein 502 door den storm ruim 30 wagens in beweging en daardoor in aanraking met het rangeerend gedeelte van genoemden trein, die teruggezet werd. Vier wagens ontspoorden. Een der hoofdsporen is versperd. Er had den geen persoonlijke ongelukken plaats. In den dienst is geen vertraging. Zondag avond verkeerde de stoomboot .Walcheren, van de provinciale stoomboot maatschappij, varende tusschen Vlissingen en Breskens, na vertrek uit laatstgenoemde plaats in groot gevaar. Door een defect aan de machine, veroor zaakt door het hevige stampen, kon de boot niet meer voor- of achteruit, zoodat zij een speelbal werd der woedende golven. Gelukkig werd dit spoedig van Vlissingen uit opgemerkt, zoodat de sleepboot John Buil naar buiten stoomde om de Walcheren uit hare benarde positie te helpen en veilig in de haven te brengen. Vele telegrammen uit het buitenland ont breken tengevolge van storing op de tele graaflijnen door den storm. In het Haagsche Bosch heeft de storm ook nog al schade aangerichtenkele boomen werden ontworteld, en van vele braken groote takken af. Omstreeks half zeven viel Maandagochtend een boom om staande langs den grooten rijweg. De boom, van pl. m. 15 meter lengte, kwam terecht op het dak van de 3e Bosch - tent. Het dak en de rechterz'jde van de tent werden geheel gekloofd. Gelukkig bleef het bij groote schade aan meubilair enz.de be woners kwamen met den schrik vrij. De boom werd op circa 25 cM. van de slaapplaats der bewoners in zijnen ral gestuit. Een der torenspitsen der nieuwe Roomsche kerk te Woerden is Maandagnacht van het gemetselde afgeslagen, in den val een gedeelte van een ijzeren hek beschadigeude. Uit Enkhuizen meldt men De storm was oorzaakdat Maandag alle stoombootdiensten werden 'gestaakt. De veerboot van hier naar Stavoren deed Maandag ochtend ééne reis, maar moest het toen ook opgeven. De reizigers, die met den sneltrein van 11 uur 7 min. van Amsterdam alhier waren aangekomen kregen de gele genheid terug te keeren; de reiskosten werden hun vergoed. Sommigen bleven echter ho pende dat de hevigheid van den wind zou afnemen en de dienst zou worden hervat. In de stad richtte de storm nogal eenige schade aan ramen werden uit de kozijnen geslagen en pannen van de daken geworpen; een zware olmboom werd ontworteld. Per soonlijke ongevallen hadden niet plaats. Men schrijft uit Tessel: Woest joeg de hoogopgezweepte zee Maandag over de zee dijken, en begroef van tijd tot tijp de haven hoofden ouder bergen schuimend water. Geen vaartuigje was op zee te zien, maar het gezicht reikte niet ver. Alleen de stoomboot Ada van Holland, die de post vervoert tusschen hier en Den Helder, bewoog zich in de schuimende watermassa, en werd dik wijls voor de oogen der toeschouwers ver borgen onder de stuifzeeën. Terwijl de postgemeenschap aan land vertraging onder vond, had die over zee op den gewonen tijd plaats. De orkaan heeft vele daken van kerken en woningen zeer gehavend. Zeerampen had den gelukkig aan ons strand niet plaats. Of de zeeweringen schade leden, is door den hoogen waterstand nog niet te zien. Zondag in den laten avond is te 's Bosch een zwaar stuk van hel dak van de kathedraal van St. Jan afgewaaid en terecht gekomen op het stoelen en stovenhok, waar het door dak en zoldering heen viel, gelukkig alleen stoffelijke schade veroorzakende. Van de schipbrug te Hedel zijn twee brugvakken losgeslagen; zij liggen een eind verder. De passage is gestremd. Te Nijmegen hebben in den nacht van Maandag verscheidene gebouwen in de bui tenwijken van den storm geleden; drie aaneen gesloten heerenhuizen aan de St. Annastraat werden zelfs van hunne daken berooid. De gierbrug moest den overtocht naar Lent staken, wat voor dc marktbezoekers uit de Betuwe groot ongerief opleverde. Uit Meppel schrijft menHet water steeg te Zwartsluis tot 1.65 M. -f- A. P. en hier is het naar verhouding ook buitengewoon hoog. Om de stad staat alles blank, evenals van hier tot Zwartsluis. De stoomboot op Amsterdam is Maandag niet afgevaren en de kleine booten op Zwartsluis hebben den dienst ook gestaakt. Maandagmorgen is de trein welke te 8 50 Greenwich tijd van Assen vertrok, te 9.18 Greenwich tijd aldaar wegens den hevi gen storm teruggekeerd. Nadat er 25 wagens waren afgehaakt, vertrok de trein weder t.e 9.27 Greenwich tijd. Uit Zwolle wordt gemeld Maandag ochtend te 6 uur werd de keer sluis der Willemsvaart gesloten bij eene hoogte van 1.30 M. -{- A. p. Den geheelen dag bleef het water langzaam stijgen. De Buitenkant stond spoedig onder en op de Thorbeckegracht kon men niet meer passeeren, terwijl natuurlijk ook het Groote Weezenland onder liep. Omstreeks drie uur zakte het iets. Men vermoedt dat hier of daar een dijkje is bezweken. Een boerenhuis, bewoond door Albert Knol aan den Hasselterdijk, gemeente Zwolle is omvergewaaid. De bewoners hebben nog zonder letsel het perceel kunnen verlaten en het op stal staande vee gered. Uit 's Heerenbroek wordt bericht dat door den hoogen waterstand en den aanhoudenden krachligen westenwind de overtocht aan het veer aldaar is gestremd. Uit Kampen wordt aan de Zw. Ct. gemeld dat de postboot Minister Havelaar, die op den gewonen tijd van Kampen naar Urk en Enkhuizen vertrok, is teruggekeerd, daar het weder te onstuimig was. De IJsel was sterk wassendehet Kampereiland begint in te loopen al de laaggelegen landerijen staan onder water. Het boezemwater is in Friesland's zuid oosthoek zóó gestegen dat de landen ten oosten en ten westen van den spoorweg tus schen Oudeschoot en Wolvega eene zee ge lijken. In de trambaan JoureSneek zijn bij „de Kooi" drie gaten geslagen. Een groot aantal werklieden is bezig om de doorbraak te be letten. De baan ligt op deu Slachtedijk, die eigendom is der provincie. Bij Sneek is een polderdijk doorgebroken. Bij stijging van het water wordt de trambaan gevaarlijk. GÖRÏNCHEM ~12 Febr". De prijzen der Granen waren als volgt: Ristarwe f6,50 a 6,75, roode dito f6,10 a 6,30 witte dito f6,— 6.25, inl. rogge f5,a 5,10 buitenl. dito f4,80 a 4,90, gerst 1'4,75 a 4,85, haver f3,5ü a 3,75, duiveboonen f6,25 a 6.50, blauwe erwten f0,— a 0,— alles per hectoliter. ROfTERDAM, 12 Febr. Tarwe Vlaamsche, Zeeuwsche, Flakk en Overm De beste f 4.50 f 5.90. Mindere en geringe f 0.a 0, Rogge. Vlaamsche, Zeeuwsche en Overmaassche de beste f 4.— 4.80 dito mindere f0,— &0.— Gerst. ZeeuwschFlakk. en Overm. Winter f 3.50 a 5,2ó mindere f 0,a 0,beste Zomei f3,40 a 4.50; mindere f0,a 0. Haver. De beste f2.it 4. Mindere f0.a 0. Koolzaad. Puik Zeeuwsch en Overmaasch zak- goed tot f0,— afO.Zomerzaad f0,totfO. .Kanariezaad f6.50 tot f8. Paardenboonen. De beste f5.£t 5.60. Duivenboonen van f0.a 0. Bruine boonen de beste f4,a 7,50; Mindere f 0.it 0. Witte boonen. De beste f9.it 11.25. Mindere f0.0. Blauwe erwten.* De beste f7.a 8. Mindere f0.a. 0. Kookerwtende beste partijtjes van 10.— 0.mindere van f0.a 0. to Waalwijk, zal voor Mejuffrouw de Wed. L. G. 1)1 MOULIN-Brekelmans en Kin deren aldaar, op Woensdagen 28 Februari en 14 Maart 1894, telkens 's avonds 7 uurter herberge van de Erven VAN RIED, aan de Markt te Waalwijk, Onder Waalwijk Een dubbel HUIS met woning daarachtererven en tuin, sectie C nos 145 1054, 1354, 1355 en 1356, groot te zamen 12 aren 70 centiaren Vrijdag 16 Februari 1894, 10 uur voormiddags TE WAALWIJK, verstrekt van de Rotterdamsche Hypotheekbank voor Nederland te RotterdamKapitalen van minstens f5000,- onder eerste hypotheek uitsluitend op Kunnen terstond geplaatst worden Adres franco onder lett. K L.M. aan het bureau dezer courant. van goéde kwaliteit en straf be leerd, van 16-18 en 19-20 kilo VRAAGT men offertes met uiter sten prijs. Onder motto zooileder franco brieven bij den uitgever van dit blad. eene GKOOTE PAKT IJ best in boeken en rollen, ook voordeelige prijzen. bericht aan hare geachte clientèle, dat zij vanaf heden ontvangen heeft een PRACHTIGE SORTEERING Mij aanbevelende, Hoogachtend,

Echo van het Zuiden | 1894 | | pagina 3