Spanje. Engeland. Duitschland. Italië. Oostenrijk. Amerika. UITVOERINGEN. BINNENLAND. iemand uit zijn districtdie hem een biljet verzocht voor dien dag. Sauzet had tr geen meerwaarop Ligolsdat is de naam van den vragerdan een entrée verzocht voor Dinsdag. Door het ongunstige voorkomen van den man onaangenaam aangedaan, wei gerde de afgevaardigde. Den volgenden dag ontving deze bezoek van twee geheime agenten, die hem kwamen vragen, of het waar was dat Ligols getracht had, zich toegangskaarten voor de kamer te verschaffen. Op zijn be vestigend antwoord deelden zij hem mee dat Ligols een Zondag jl. uit Londen over- gokomen anarchist was, die het voornemen had in de kamer een dynamietaanslag te wagen. De man is gearresteerd. Van de twee aanslagen van Dinsdag wordt Bastard verdacht deze gaf bij zijn verhoor de onbeschaamdste antwoorden. De eigenares van het hotel, madame Calabrési is, na een harden doodstrijd, Woensdagavond overleden. De zaak van Emile Henry komt tegen het einde dezer maand in behandeling. Eugène Pottier, onlangs te Bar-le-Duc gearresteerd, is tot drie jaar gevangenisstraf en 10 francs boete veroordeeldwegens zijn bedreigingeen gebouw in de lucht te doen springen. Deze volgeling van Ravacholofschoon hij eerst 22 jaar is heeft reeds acht veroordeelingen in Belgie en drie in Frankrijk achter den rug» De Times verneemt uit Madrid, dat er geen vertrouwen kan geschonken worden aan de optimistische berichten omtrent den loop der onderhandelingen met den sultan van Marokko, althans tenzij de houding van den sultan in de allerlaatste dagen geheel veranderd ware. Is dit niet het geval, dan zal Campos' missie waarschijnlijk met een fiasco eindigen, ten minste voor zoover hij eene krijgsschatting heeft gevorderd. De sultan weigert eenige schadeloosstelling te betalen. Campos zou de onderhandelingen dan ook zeker afbreken, indien hij rekenen kon op den moreelen steun van eene der groote mogendheden. Gelukkig voor Spanje, worden de eischen dcor Campos gesteld door de mogendheden, ook door Frankrijk, althans tot zekere grenzen ge steund. De afloop der onderhandelingen zal nu voornamelijk afhangen van het beleid der Spanjaarden tegenover de chauvinistische drijverijen in Marokko. De Daily News verneemt uit Madrid, dat de toestanden in Zuidelijk Spanje weer erg veel te wenschen laten. De boeren maken zich aan allerlei rooverijen schuldig, en de overheid durft niet gestreng op te treden, daar het haar bekend is, welke socialistische en anarchistische neigingen er onder de boeren bestaan. Ook in de steden wordt de toestand hoe langer hoe bedenkelijker; vooral te Granada is de werkeloosheid groot, daar de suikerfabrieken als protest tegen de wijze, waarop de nieuwe belasting wordt geheven, ettelijke duizenden arbeiders hebben ontsla gen. In de provincie Malaga wordt het aantal werkeloozen op 8000 geschat. De ellende moet in deze en andere zuidelijke provinciën verschrikkelijk zijn. In de St. Sebastiaanskerk te Madrid is Zondagmiddag gedurende de godsdienst oefening een paniek ontstaan door een ge rommel als het gedempt geluid van een ontploffing. Al de aanwezigen vluchtten in wilde haast naar buiten en in het gedrang werden velen gewond, vooral vrouwen. Weldra bleek, dat het gerommel veroor zaakt was door het vallen van een aantal dakpannen, welke bij de jongste stormen losgeraakt waren en die men verzuimd had behoorlijk te laten vastleggen. Een voortgezet onderzoek der politie heeft tot de ontdekking geleid dat de jongste aanslag op het leven van den gouverneur van Barcelona in betrekking staat tot een wijdvertakte anarchistische samenzwering. Zes personen zijn gearresteerd; 60 moeten er in het complot betrokken zijn. LONDEN23 Februari. De politie be sloot te elfder ure geen optocht achter Bour- din's lijkwagen te gedoogen, ook geen toe spraken bij het graf. Voorts is de weg, langs welken het lijk grafwaarts zal worden gebracht, gewijzigdDeze maatregelen moeten onder de anarchisten de grootste verbittering te weeg hebben gebrachtte meer omdat vele Fransche geestverwanten overgekomen waren om de begrafenis bij te wonen. Op verzoek der Fransche regeering heeft de politie te Londen zekeren Petitjean gear resteerd als beschuldigd van moedwillige verwonding, van inbraak, enz.in Frankrijk. Zij vroeg zijne arrestatie en uitlevering. Het blijkt eene belangrijke vangst te zijn. De ware naam van den gevangene moet Gallon of Gallan wezen. Hij zou een allergevaarlijkste anarchist zijn. Bij eene huiszoeking te zij neut nam de politie althans allerlei anarchistische geschriften, het portret van Ravachol en et telijke exemplaren van het onderdrukte Fran sche tijdschrift Père Peinard in beslag, hetwelk de thans te Londen vertoevende redacteur Ponget hier wil voortzetten. De alhier gezonden Fransche politie-die- naren hadden eene bijeenkomst met de hoog ste overheid der Londensche politie ter zake van het vaststellen van antianarchistische maatregelen. Het schijnt vast te staan dat de dezer dagen geworpen dynamietbommen ook die van Bourdin, in Engeland vervaardigd waren. LONDEN, 23 Febr. De begrafenis van^den anarchist Bourdin op het kerkhof van Finchley heeft heden zonder dat de orde verstoord werd plaats gehad. De anarchist Quinn, trachtte de menigte toe te spreken, maar de politie maakte zich van hem meester en voerde hem weg. Een volksoploop, waaronder een aantal studenten, wierp heden de vensters van eene sociëteit in. De politie heeft de orde hersteld, na eenige personen te hebben gevangen ge nomen. De lijkstoet van Bourdin werd, zoo lang hij door de straten van Londen trok door eene dichte menigte omstuwd, welke grooten- deels tot den arbeidersstand behoorde. Zij wierp met modder naar den lijkwagen, balde de vuisten tegen de personen in de volgkoets en riep weg met de anarchisten. De menigte wist door eene dubbele haag van politieagenten te breken. Bij de Dinsdag te Kiel plaats gehad heb bende ter aardebestelling van het stoffelijk overschot der slachtoffers, had prins Heinrich, die te Wilhemshaven vertoeftzich doen vertegenwoordigen door kapitein Von Rüx- leben. Op het garnizoenskerkhof werden 30 en op het stedelijk keikhot 6 lijken begraven, terwijl 6 lijken per spoor, op verlangen der verwanten, zijn vervoerd. De stad zelve, zoowel als de haven te Kiel, waren ter gelegenheid van de begrafenis als in rouwgewaad. Van het marinehospitaal tot het garnizoenskerkhof stonden niet minder dan 25000 personen geschaard om den som beren stoet te zien voorbijtrekken. De stoet werd voorafgegaan door een muziekkorps dat treurmuziek speelde, dan volgden 6 on derofficieren met kransen, waaronder een van den keizer en van prins Heinrich; 17 lijk wagens met 30 kisten, alle onder bloemen en kransen bedolven. Langs eiken lijkwagen liepen 6 mannen van de „Brandenburg». Achter het laatste rijtuig kwamen de verte genwoordiger des keizers en des prinsen generaal Waldersee het korps officieren het stadsbestuur enz. De stoet bestond uit 5000 personen. Op den doodenakker werden 9 lijken in afzonderlijke graven en 21 ineen gemeenschappelijk graf aan den schoot der aarde toevertrouwd. De plechtigheid ging gepaard met gebed en lijkreden, uitgesproken door katholieke en protestantsche geestelijken. Wederom is Dinsdag een der gewonden de machinist Stephany bezweken. Toen de ontploffing plaats had bevond zich o.a. de Ober-ingenieur Flohr van de „Vulcan" inde machinekamer; hij dankt aan zijn tegenwoor digheid van geest het leven. Onmiddellijk wierp hij zich op den grond en kroop toen op den buik langzaam naar den uitgang, het gelaat steeds op den grond houdend. Zijn plan gelukte, ofschoon het ademhalen hem nagenoeg onmogelijk was. Een valsche munters werkplaats in een gevangenis is in de oude Italiaansche stad Bergamo ontdekt. Een aantal gevangenen maakteu daarvan al de noodige gereed schappen voorzien, valsch geld, en een paar opzichters, die hen behulpzaam waren, brach ten het geld in omloop. In het proces tegen de Omladina is Zie- gloser veroordeeld tot 8 jaren opsluiting onder een streng régime; Worget, Stieha en Hradetz zijn elk veroordeeld tot vijf jaren opsluiting onder hetzelfde régime, diezelfde strai viel ten deel aan Wenzel; Cizek is veroordeeld tot 6 jaren, Holzbach tot 13 maanden de journalist Hain tot 18 maanden opsluiting. De straf tegen de andere beschuldigden va rieert van drie jaren opsluiting tot 2 en 6 maanden gevangenisstraf. In het spoorwegstation te Houston in Texas trachtte een politieagent eenen misdadiger in hechtenis te nemen. Deze trok toen eene revolver en vuurdede politieagent schoot terug. Een aantal schoten werden zoo ge wisseld, en het eind is geweest dat de poli tieagent en twee omstanders gedood en drie anderen, onder wie twee vrouwen, doodelijk gewond waren. Met moeite werd het volk weerhouden den booswichtdie ten slotte gevat was, op staanden voet te lynchen. Naar de Times uit Rio de Janeiro ver neemt, blijkt definitief dat de Peixotoïsten bij de gevechten te Armacao 550 dooden en gewonden en 60 krijgsgevangenen verloren, terwijl Da Gama's verliezen slechts 146 be droegen. Zijne manschappen waren zeer strijdlustig. Da Gama verzekert dat hij voor vele weken krijgsbehoeften en levensmiddelen heeften dat het zal uithouden totdat de troepen uit het Zuiden aankomen. Hij ont vangt voortdurend versterkingen. De regeeringskruiser Cid verliet Bahia met troepen voor Santos en de Aquidaban verliet Rio tien dagen geleden om den Cid op te vangen. De overige schepen der regeering blijven voortdurend te Bahia, verhinderd om te vertrekken door de onmogelijkheid om bemanningen te vinden. Volgens sommige Bahianeu is enkel de Aurora daaronder wat mans. Volgens berichten van Desterro namen de troepen van De Mello Paranana eenen bloedigen strijd, waarbij de Peixotoïsten 600 krijgsgevangenen verloren. De Peixotoïstische overste te Santos seinde aan de regeering dat de troepenmacht onvoldoende is om den oprukkenden generaal Salaiva tegen te houden. Peixoto versterkt de nationale garde. Hij staat te Sao Pauló en beval aan de garni zoenen van Porto Alegre en Pelotas om noordwaarts op te rukken. Het bericht van het gevecht bij Nictheroy wordt bevestigd. De opstandelingen hebben de zege behaald, zij maakten achttien ka- norfnen buit en verbrandden het arsenaal Het verlies der regeeringstroepen bedraagt 728, dat der opstandelingen 272. Partijgangers v^n de Mello hebben getracht het gebouw van het regeeringsblad Tempo met dynamiet te vernielen. WAALWIJK. Zondag 25 dezer, 's middags 12 uur, zal de harmonie l'Espérance, op de zaal bij de erven A. N. van Riel, uitvoeren 1. Marche des Chasseurs Autri- chiens. Eilenberg. 2. Louise Ouverture. Canivez. 3. Fleurs des Champs, fantasie. Perck. 4. Jeanette Walzer. Tack. WAALWIJK, 24 Febr. 1894. De handel in 4- en Sjarige paarden was de laatste dagen hier in de streek vrij le vendig. Verscheidene werden verkocht voor f400 a 600. Dit is zeker ook voor een groot gedeelte een gevolg van de aanwezigheid alhier van de remonte-commissie, bestaande uit kolonel Ramaer, kapitein Wagner en majoor paar denarts Schroderwelke heeren zich sinds een paar dagen onledig houden met den aankoop in de omstreken van paarden voor het leger9 stuks zijn bereids door hen gekocht. Tot besteller aan het rijks post- en te legraafkantoor alhier is, met ingang van 17 Februari jl. benoemd J. Hoefnagel, postbode te Capelle. Alzoo is niet vervuld de algemeen gekoes terde verwachtingdat Johan Reiners de plaats zou innemen van zijn vader, die juist met het oog daarop zijn eervol ontslag had gevraagd, niettegenstaande hij nog best twee jaar in dienst had kunnen blijven, om zoo doende vol pensioen te halen. Johan Reiners was ruim 5 jaar hulpbesteller, waarvan ééns 9 maanden onafgebroken in dienst; gedurende al dien tijd gaf hij steeds groote blijken van activiteit en geschiktheid. We willen hopen dat hij bij eene eventu- eele volgende vacature benoemd zal worden. Zaak De Jong. Naar wij verne men, zal te Amsterdam het onderzoek in zake de vermiste vrouwen weder heropend worden, naar aanleiding van gewichtige me- dedeelingen, die de politie uit Engeland geworden zijn. Het onderzoek naar De Jong's geestesver- mogens schijnt dus vrij bevredigend te zijn afgeloopen. Een schat gevonden. Ieder in Amersfoort kent het huis in de Nieuwstraat, waar vroeger dr. Fock woonde en dat verleden jaar October verkocht is aan mej. Anna Elisabeth Van der Heijden. Maandag, bij het afbreken der keuken, vond men op tien centimeter onder den grond drie groote potten. Een daarvan woog 28 halve kilo's, een tweede 13 en de derde had een gewicht van 6 halve kilo's. Deze potten waren geheel gevuld met groote gouden en zilveren munten, onbescha digd en van zuiver gehalte. Er zijn meer dan 4000 goudstukken. De munten zijn uit den tijd van Karei V en vroeger. Sommige zijn zoo groot als een rijksdaalder. Er zijn ongeveer 80 soorten van geldstukken, zoo fraai bewerkt, dat voor een daarvan terstond f 100 geboden werd. De munten zijn, overeenkomstig art. 642 burg. wetb., verdeeld tusschen de eigenares van den grond, mej. A. E. van der Heijden, te Amersfoort en de vinders, de opperlieden Elzenaar en Van de Wetering aldaar. De eigenares kreeg de helft en de vinders be kwamen de wederhelft, in welke wederhelft zij voor een derde den bouwmeester, den heer M. van der Heijden te Bussum, deden mededeelen. Volgens deskundigen vertegen woordigt de vondst een waarde van ongeveer f 20,000 Nog een schat Een arbeider vond te Ruurloo bij het uit graven van de wortels van een geveld bosch een half vergaan zakje met geld. Na telling bleek de schat te bestaan uit bijna 500 zil veren munten en één goudstukje. De munten waren dun en ter grootte ongeveer van een halven gulden. Ze dateeren waarschijnlijk alle uit de 9e tot en met de 12e eeuw. De vinder bleek geen hoogen dunk van zijne vondst te hebben, want hij deed de stukken van de hand voor ongeveer 1 cent het stuk aan den tegenwoordigen bezitter, den winke lier J. t. B te Ruurloo. Terwijl Donderdag namiddag het vaar tuig van visscher G. Klop uit Hardingsveld in de haven van Moerdijk gemeerd lag, ver- wijdeide de schipper zich met zijnen knecht een oogenblik van zijn vaartuig, ten einde eenige levensmiddelen te koopen. Bij zijne terugkomst kwam hij tot de ontdekking, dat zijn vaartuig, waarin eene kachel brandde, in volle vlam stond. Vermoedelijk had het zeil, hetwelk aan den mast hing, door de kachel vuur gevat. Dit zeil is, met fok en touwwerk, benevens een bed met toebehooren, totaal verbrand, terwijl ook aan het vaartuig zelf eenige brandschade is toegebracht. Niets was verzekerd. De schade wordt op ruim f 100 berekend. Te Wervershoof is een veertienjarig meisje door het ijs gezakt en verdronken. Gelijk ongeluk overkwam te Grootebroek een elfjarig knaapje. Het buitengoed de „Gemullehoeken," nabij Oosterwijk, werd Donderdag mid.lag 3 uur een prooi der vlammen. De brand nam zoo plotseling in omvang toe, dat er weinig van den inboedel is gered kunnen worden. Alles was tegen brandschade ver zekerd. Maandagavond ging de waker van eene in het Koninginr.endok te Amsterdam lig gende stoomboot met zijne vrouw ter ruste, nadat beiden den avond gezellig in „Het Tolhuis" hadden gepasseerd. Teen de kok Dinsdagmorgen in de hut kwam, vond hij tot zijne groote ontzetting beiden dood in bed. Bij het onderzoek is gebleken, dat zij door kolendamp waren gestikt. Het schijnt dat zij onvoorzichtig ge noeg waren geweest, ter verwarming van het vertrek, een pot met brandende kolen te bezigen, met het bekende noodlottige gevolg. Spoedig ingeroepen geneeskundige hulp mocht er niet in slagen de levensgeesten der ongelukkige echtelieden op te wekken. Men meldt uit Surhuisterveen: Betreffende de bloedige vechtpartij, waar omtrent van den lüden 11. werd melding ge maakt, kan nader worden bericht dat zij heeft plaats gehad onder Groninger-Opende, on- middelijk aan de Friesche grens. Te tien uren was de herberg de Lauwers aldaar geslotenals naar gewoonte. De talrijke bezoekers, Friezen en Groningerlanders, had den haar toen verlaten zonder dat iemand iets te veel had. Een deel moet toen nog naar Surhuisterveen zijn gegaan, waar wegens de tooneelvoorsteiling dien nacht eene herberg open was. Omstreeks twaalf uur werd de kastelein van De Lauwers gestoord in zijne rust door geschreeuw van moord. Spoedig daarna bracht de politie twee personen bij hem binnen, van wie de een een lid van den duim miste en de ander o.m. een diepe wonde in den rug had; even daarna kwam er nog een, die een diepen steek boven de knie had gekregen. Een vierde was met eene geduchte wonde boven het oog nog zelf naar den arts te Surhuisterveen geloopen. Bovendien zijn twee andere dermate gehavend dat zij nog niet kunnen arbeiden. De verwonde aan de knie is naar het hospitaal te Groningen ge transporteerd. Minnenijd en rassenhaat schij nen de hoofdoorzaken te zijn geweest. Dynamiet! Wat wij hier vertellen, is niet lang geleden gebeurd in eene groote handelsstad, gelegen aan een groote rivier in ons vaderland. In een sterfhuis werd 's avonds een kistje gebracht met de schaal en de gewichten voor het wegen van goud en zilver. Eene vrouw kwam met het kistje voor het bewuste huis en schelde aan. Eene dienstbode deed haar open. „Komplement van meneer(de naam werd niet duidelijk uitgesproken, want de dienstbode zou hem dan wel herkend hebben), en hier is het kissie," zeide de vrouw, zette het ding in de gang neer, en was weg. Eene rilling ging de dienstbode door de leden. Zij stoof naar de keuken, en zei met een doodsbleek gezicht tot hare kameraad „O God, daar is een oud mensch de vrouw was al oud geworden met een kissie ge komen ze zei wat van: komplement van meneer ik-weet-niet-wie, en toen gooide ze het kissie zoo maar in de gang, en als het eens dynamiet was De kameraad dacht het ookhet zou wel dynamiet wezenWat te doen Er was niemand verder in huis. De politie! Ja, de politie. Een van beide zou naar de politie gaan. Maar, nieuwe angstom de deur uit te kunnenmoest men dat verschrikkelijke kissie. voorbij. Met een vaart was zij er eindelijk voorbij en de straat op. Voor den inspecteur op het bureau, deed de arme bevende het verhaal: „Och, meneer, daar is me zoo'n raar oud wijt met een kissie gekomenenz. En als het eens dynamiet was De inspecteur zette een bedenkelijk gezicht. Het is een booze tijd en men hoort zooveel van aanslagen „tegenwoordig." In alle ge vallen moest de zaak onderzocht worden. Twee agenten kregen last, met de dienstbode mee te gaan, en erg voorzichtig te wezen. Zij gingen. Zij zouden hun plicht doen. Zij belden aan. In de gang hoorden zij iemand

Echo van het Zuiden | 1894 | | pagina 2