"binnenland. Spanje. Engeland. Duitschland. Italië. Oostenrijk, Amerika. UITVOERINGEN. Burgerlijke stand. Handelsberichten. spreekt van hun invrijheidstelling en aldus grond geett aan de meening, dat alle gearre steerden ook gevaarlijk zijn. Emile Henry zal de wereld verrijken met de vruchten van zijn geest. Hij houdt zich in de gevangenis bezig met het schrijven van een boek, geti teld: „De anarchie in de 19e en de volgende eeuwen." Dit werk bevat de geschiedenis van zijn standpunt gezien en niet steunend op documenten, van de vorderingen, die de anarchie sedert 1795 gemaakt heeft. Te Cadix is bericht ontvangen, dat maar schalk Martinez Campos van zijne zending naar den sultan van Marokko terugkeerende, te Mazagan is scheep gegaan, en den 18den Maart weer in 't land kan wezen. Men had hem vroeger verwacht, maar na de onderteekening van het verdrag heeft de sultan het gezantschap niet willen laten gaan en het drie dagen bij zich gehouden om allerlei feesten te vieren en te banketteereu Een aanvoerder der Matabelen, die oog getuige was van den dood van den wakkeren majoor Wilson en diens handvol Britsche soldaten, heeft nog eenige treffende bijzon derheden medegedeeld, omtrent het sneuvelen dier dapperen. De kleine troep nog geen veertig man was omsingeld door 2500 a 3000 inlanders. Zij schoten aanhoudend, en hun geweervuur verflauwde alleen, toen er velen gewond waren en de ammunitie opraakte. Het gevecht duurde drie uren. Wilson stond, op verscheidene plaatsen ge wond met bloed overdektgeweren af te schieten welke een ander gewonde laadde en hem aanreikte. Op het laatste oogenblik gingen de weinige Engelschen, die nog overeind konden komen, naast elkander staan en hieven met ontblooten hoofde, een lied aan, hetwelk het stamhoofd aanduidde als een lieddat hij wel door de zendelingen voor de inlanders had hooren zingen waarschijnlijk het God save the Queen. Ieder blanke man dus besloot het hoofd of Induna heelt wel acht Matabelen ge dood, en als gras lagen de zwarten om de lijken der blanken. Zoo vielen de wakkere mannen onder de vijandelijke assegaaien, een heldendood zoo poëtisch, dat hij, naar Daily News te recht opmerkt, verdient alleen dus kortelijk in een onopgesmukt verhaal bewaard te blijven, en niet in een of ander tot heldendicht gerekt poëem verheerlijkt te worden. Na levendige debatten heelt de rijksdag, hoe wel de regeering de som onvoldoende verklaar de, zich vereeuigd met het voorstel der com missie en slechts vier millioen toegestaan voor het monument voor Wilhelm I. De redenaars van verschillende partijen verklaarden, dat als het planBegas te kostbaar is, men een ander moet makenBebel en Singer hebben door hun anti-monarchale redevoeringen tot levendige incidenten aanleiding gegeven. De progressisten de volkspartij uit het zuiden en de sociaal democraten stemden tegen. Ondanks de hulp der Polen zijn de cre- dieten voor het adviesjacht „Falke" met 157 tegen 127 stemmen verworpen. Het DuitschRussisch handelstractaat is door den rijksdag met groote meerderheid van stemmen aangenomen. De commissiebelast met de verdeeling van de schadeloosstelling door Frankrijk aan de slachtoffers der incidenten te Aigues- Mortes of hun familie, toegestaan, heeft een deel daarvan, nl. 100.000 gulden, toegewezen. In een zitting van den gemeenteraad van Rome heeft de burgemeester verklaard, dat, wanneer het financieel programma der regeering goedgekeurd wordt, de financiën der stad zoozeer zullen lijden, dat het on mogelijk zal zijn, de aagegane verplichtingen na te komen. De schuld bedroeg op het einde van 1891 112 millioen gulden, waarbij intusschen niet veel gekomen zal zijn. De financieele toestand der stad laat te wenschen over, tengevolge van de vele nieuwe gebou wen, die in de laatste jaren zijn opgericht. De staat heeft reeds de helpende hand uit gestrekt; in 1890 nam hij den bouw van enkele inrichtingen op zich en gedurende de eerste 60 jaar geeft hij een jaarlijksche sub sidie van H/d millioen gulden. Dit schijnt echter niet voldoende te zijn. De politie meent den bommenwerper van het Monte Citorio plein op het spoor te wezen, maar bewaart een diep stilzwijgen. Het proces der Jong-Czechen, beschuldigd van de. moord- op Mrva wegens politieke redenen, is voor de rechtbank gekomen. Uit de acte van beschuldiging blijkt, dat Dolezal en Dragon den moord begaan hebben door middel van een mes, door Kriz geleend; de secretaris van de club der Jong Czechen wordt beschuldigd, den moordenaar geld gegeven te hebben. Prendergast, de moordenaar van den bur gemeester van Chicago, Harisson, wordt den 23en Maart opgehangen. Ken Ier, Kelly, is Maandag te New York gearresteerd. Hij werd in het bezit gevonden van 9 dynamietpatronen en 3 bommen. WAALWIJK. Zondag 18 Maart, 'smiddags 12 uur, zal door de liedertafel »Oetening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooien op de zaal Musis Sacrum worden uitgevoerd 1. Op het Kerkhof De Vliegh. 2. Duo aus eine Nacht auf dem Meere Tschirch. 3. L'amour Massenet. WAALWIJK, 17 Maart 1894. Openbare vergadering van den gemeente raad op Dinsdag 20 Maart, namiddags 6V2 ure, ter behandeling van plan en begrooting betreffende de verandering der gasfabriek. Uit dat plan blijkt het volgende De bouwlengte langs de rooilijn is 56 M. De voorgevel der eigenlijke fabriek is lang 31 M. en vormt het zuidelijk gedeelte; ver volgens noordwaarts in krijgt men een ijzeren afsluit hek, met dito poort als hoofdingang samen 17 M. lang, de poorten van den hoofdingang zijn bevestigd in gemetselde pijlers, waarop candelabres. Het noordelijk gedeelte wordt ingenomen door de directeurswoning en kantoren, heb bende eene gevellengie van 11.9 M. Dit gebouw, dat in teekening een zeer goeden indruk maakt, is ontworpen in den vorm van een ch&let. Achter het afsluithek komt een plein, 26 M. diep; daarachter eene kolenloods, voor berging van 4000 HL. kolen. De gashoudermet eene capaciteit van 600 M3., komt op een afstand vau ongeveer 50 M. van de tabrieksgebouwen. De geheele diepte van het in te nemen terrein is 73 M. Alles wordt zoo ingericht dat men des gevorderd kan komen tot eene gasproductie viermaal zoo groot als de tegenwoordige. De kosten worden geraamd op ongeveer f 27.000. Dit is een betrekkelijk hooge som maar men dient in 't oog te houden, dat verandering en uitbreiding der fabriek nu eenmaal onvermijdelijk zijn en dat deze uitgaaf hare renten ruimschoots zal opbrengen, terwijl de ingezetenen zullen gebaat worden door overvloediger en beter licht. Ons compliment aan den directeur voor zijne uitmuntend uitgevoerde teekeningen, en voor de wijzewaarop hij ons welwillend inlichtingen verstrekte. De namen van 333 kiesgerechtigden komen voor op de door burgemeester en wethouders vastgestelde kiezerslijsten. Deze liggen tot 24 dezer ter secretarie voor eenieder ter inzage en een exemplaar is aangeplakt in de vestibule van het gemeentehuis. Nog ligt ter secretarie ter inzage een afdruk van het kon. besluit van 15 Februari 1894, No. 25, tot aanwijzing van perceelen, die krachtens de wet van 13 December 1892, Stbl. No 272, onteigend moeten worden voor den aanleg van het afwateringskanaal 's Bosch Drongelen en voor het maken van wegen en waterleidingen, tot herstel van ge meenschap en afwatering der te doorsnijden landen. De crisis ontstaan ten gevolge van het intrekken der kieswet, houdt nog steeds aan. Er worden ministerraden gehouden, de ko ningin-regentes raadpleegt de ministers en andere autoriteiten maar tot een besluit is 't nog niet gekomen. Inmiddels worden er in de couranten ellenlange artikelen over geschreven, vergaderingen worden gehouden door kies- en politieke vereenigingen, adressen worden aan H. M. en aan den minister Tak gezonden zoodat de beslissing voor de re gentes verre van gemakkelijk gemaakt wordt. Ter bewaking van den „Groenendijk," nabij Megen, vertrok Woensdag morgen uit 's Hertogenbosch een detachement van het 2e regiment infanterie. Men vreest namelijk dat de boeren in hun werkelijk of vermeend belang die waterkeering zullen doorsteken. In zake den moord te Osch voor het hof te 's Bosch, luidt de eisch tegen Gijs- bertus van Gelder levenslange gevangenisstraf, tegen Antonius van Berkum en de beide De Bie's ieder 15 jaar, allen met ontzetting van burgerschapsrechten, de drie laatsten gedu rende 20 jaren. De verdedigers pleitten vrijspraak voor al de veroordeelden. Onder beschuldiging van poging tot moord op zijnen broeder stond Dinsdag voor arrond. rechtbank te Maastricht terecht J. L. d. W., oud 25 jaren, horlogemaker te Sittard. Het was in den avond van 10 Dec. 1893, dat beklaagde, die met zijnen broeder, een candidaat-arts op gespannen voet verkeerde, op dezen een of meer revolverschoten loste, die echter door weigering van het wapen geen letsel hebben veroorzaakt. I11 deze zaak werden 8 getuigen, onder welke 2 deskundigen, gehoord. Uit de ver klaring van deze laatsten bleek, dat bij een genomen proef de beide schoten, die op den revolver zaten, om welke reden dan ook, niet afgingen. Beklaagde gaf voor zijnen broeder slechts vrees te hebben willen aanjagen, eene ver klaring, die met die der getuigen en vooral met uitingen tegen den brigadier der maré- chaussée in strijd was. Het O. M., waargenomen door rr.r. Gerardts, achtte de schuld van den beklaagde wettig en overtuigend bewezen, beriep zich op de door Z. E. A. vroeger ontwikkelde leer van poging tot moord, en requireerde, onder aan neming van verzachtende omstandigheden, eene gevangenisstraf van 5 maanden. De maréchaussée te Nijmegen heeft gearresteerd den aldaar verblijfhondenden Th. Konrad, ex-advocaat uit Breslau, tegen wiens internationale zwendelarij, onder fraai klinkende firma-nameu, het Clever Kreisblatt onlangs waarschuwde. Als curiositeit verdient vermelding, dat L. Pincoffs, wiens naam onafscheidelijk aan de geschiedenis van Rotterdam verbonden is, thans ook te Chicago, waar hij verblijf hield, is gefailleerd. De pasiva overtreffen de activa met 65000 dollars (f 162.500). Men zegt dat een kapitaaltje van ongeveer 4 ton gouds (f 400.000) op naam zijner vrouw staat. Jammer dat de schuldeischers daarop geen aanspraak kunnen maken. Bij den kleermaker M. te Arnhem brak verleden week brand uit. Hij had van den koopman d. V. eenige manufacturen ontvan gen en volgens zijn zeggen waren die door den brand vernield. Later echter zijn zij ongeschonden in de bank van leening ge vonden. De politie heeft hiervan procesverbaal opgemaakt. Arnh. Ct. Een man op krukken, die vergeten had bij den militieraad vrijstelling van dienst aan te vragen, is bij de grenadiers ingedeeld en onmiddellijk naar het hospitaal gezonden. Daar zit meer achter Eenige dagen geleden werd de dienstbode van den burgemeester van Haarlemmermeer, des avonds, in de nabijheid van diens woning door een onbekend persoon aangerand en van het in haar bezit zijnde geld, ongeveer tien gulden, beroofd, zonder dat het der politie is mogen gelukken den dader te ontdekken. Maandagmorgen, vond men in een der buiten vensterkozijnen bij den burgemeester liggen de ontrolde portemonnaie met het ontroofde geld, vergezeld van een schrijven, dat de dienstbode voor eene volgende gelegenheid op hare hoede moet wezen. De commissaris van politie der centrale afdeeling te 's Gravenhage verzoekt op te sporen, aan te houden en voor hem te doen geleiden H. N. Tempelman, 30 jaar, koet sier, laatst wonende Laan Copes van Catten- burch 77. Niet onwaarschijnlijk is het dat hij naar Brussel of Antwerpen is uitgeweken. Hij wordt verdacht van verduistering en valschheid in geschriften. Woensdagavond is te Middelburg een onbekend persoon, die op een rijdende tram sprong, daaraf gevallen. Zijn hoofd werd verbrijzeld en beide armen werden gebroken. Hi! was onmiddellijk dood. Te Steenderen is in de openbare school ingebroken. De dieven hebben zich door het verbreken van de deur eener kast meester gemaakt van ongeveer 20 M. katoen, alsmede eenige meter lint en kant, hetwelk gebruikt moest worden bij het onderwijs in de nuttige handwerken. De rangeerder Van de Pol, te Hilver sum, kreeg, toen hij bezig was personen wagens af te haken, eensklaps eene hoeveel heid stoom in zijn gezicht, waardoor hij hevige brandwonden bekwam. Zijne oogen zijn zeer ernstig beleedigd, doch men heeft hoop, dat de man het gezicht zal behouden. Te Maastricht zijn gevankelijk binnen gebracht twee personen uit Heer, verdacht een persoon aangevallen en van zijn geld (200 franc) beroofd te hebben. Na 25 jaren Vóór 25 jaren verliet zekere Kalmer Stop pelman het ouderlijk huis te Oude-Pekela en de familie bleef in het onzekere omtrent zijn verblijf. Nu arriveerde daar dezer dagen een pseudo keizerlijk „Russisch Hofjager" met gedresseerde beren. Een paar kinderen hadden gehoord dat „de baas van 't spul" had geroepen Karl Stoppelman en vertelden thuis dat er ook een Karl Stoppelman bij den berenleider was. Ondervraagd, ontkende hij, en verklaarde geboren te zijn te Mann heim. Den volgenden dag vroeg de familie aan den baas om de bereu eens te mogen zienwat terstond werd toegestaan en de knecht nam de honneurs waar. Eensklaps greep een der broeders Karl bij den kraag en zei„Zeg mij, of ge mijn broeder zijt ofEn overbluft en bevreesd stamelde hij«Ich bin dein Bruderlebt mein Vater noch Men kan zich de gewaarwordingen voor stellen van de familie, die hun doodgewaan- den broeder en zoon weder levend terug zagen! Zooals men weet, bestaat te Nijmegen het plan, eene groote scheepwerf in te richten, waarop zoowel houten als ijzeren en stalen schepen, van de grootste afmetingen, voor de Rijnvaart gebouwd zullen kunnen worden. Thans deelt de Nijm. C. nog volgende bij zonderheden mede: De heeren Wiegerink en Terwindt, aanne mers te Groenlo, hebben van het polderdistrict „Circul v/d. Ooij" behoudens nadere goed keuring van heeren gedeputeerde staten en van den minister van waterstaat, gekocht een perceel wilgenpad en watergroot circa 2 hectaren, gelegen buitendijds van den Ooij- schen bandijk ten oosten van en aanvangende bij de uitwatering van de Ooij-Sluis. Op dit terreindat na verkregen goedkeuring tot dijkskruinhoogte zal worden opgehoogdzal dan behalve eene machine-werkplaats van 65 meter lengte, ook eene gieterij, draaierij, kantoor en bergplaats voor brandstoffen en materialen worden gebouwd. Bovendien zal ten noorden van dat terrein aan den kant van het bestaande kanaal of uitwatering van de Oude Waal ook aangelegd worden eene dwarshellingwaarop zelfs schepen van 75 meter lengte zullen kunnen opgehaald worden. Het kanaal of uitwatering van den Ooij- polder, alsmede het 111 de Waal uitloopende Wylermeer, zal door bovengenoemde firma op behoorlijke diepte worden gebracht en gehouden, terwijl niet alleen hun eigen ma terieel dat reeds zeer uitgebreid is, aldaar zal worden vervaardigd en onderhouden, maar ook andere industrieelen en particulieren ge legenheid zullen hebben in eigen gemeente hunne schepen en werktuigen te laten repa- reeren, waartoe men zich thans bij gebrek aan voldoende gelegenheid, dikwijls naar Arnhem of Holland moet begeven. Sprang, 16 Maart. Op de Sprangsche vaart alhier heeft zich een geval van 'diphtheritis voorgedaan met doodelijken afloop. Capelle16 Maart. Te 's Grevelduin- Capelle ontstond heden morgen circa 4 uur brand in de landbouwersschuur van J. R., waardoor een woonhuis benevens het aan grenzende landbouwersbedrijf van P. V., een prooi der vlammen werden. Door het vreeslijk geloei van het vee ontdekte men den brand maar toen viel aan blusschen niet meer te denken. Al het vee is gered ook nog een gedeelte van het meubilair. Een en ander was verzekerd maar voor een lage som. De oorzaak van den brand is niet bekend. Alle lof aan de Capelsche brandweer voor haar spoedig optreden. SPRANG. Van 115 Maart. GEBORENHerraanua Petrus, z. van Wouter van Rijswijk en tiijsbertha van Elk. Pieternella Johanna, d van Jan Arn. Ha- verhals en Cornelia van der Hoeven. Dina, d. van Marinns de Bie en Johanna Timmermans. Catharina Johanna, d. van Casper Poelenyé en Jacoba Kerst. Teunis, z. van Johannes Vos en Aaltje van Dongen. OVERLEDENMaria Cornelia van Thielen, 6 m. Marinus Petrus Beeri, 28 j. WAALWIJK, 15 Maart. Het prachtige voorjaarsweder droeg er niet weinig toe bij, dat de jaarmarkt van heden een buitengewoon druk bezoek ten deel viel. De aanvoer van hoornvee was ook groot; ongeveer 450 stuks waren aan de lijn. De handel was vlug voor wei-en vetvee, maar voor kalfbeesten minder willig. Kalfkoeien golden f 120.f230.afO. Dito vaarzen f 110,f 175. Varkens aangevoerd ruim 150 stuks verkocht van f 10,25 h f 16,50. Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 869 kg. van f0,82 fl,23 per kg. Eieren f 2,50 a 3,50 per 100 stuks. De looiersbeurs werd druk bezocht. In ruwe huiden ging tamelijk veel om, vooral in de inferieure soorten voor de lichte looierij zoowel in zool- als overleder. In zwaar leder bestaat momenteel veel prijsverschil gebaseerd op de kwaliteiten. Zoo wordt b.v. bedongen voor huiden van 32 tot 40 h. k. en hooger 57 tot 60 cent en 65 tot 721/2 cent per half kilo. Licht zoolleder 521/2 tot 621/a cent. Voor alle soorten bestaat meer vraag. In Geldersche schors schijnt veel behoeite te bestaan. De prijzen loopen op. Ook in Fransche schors en in diverse vreemde looi- middelen bestaat meer vraag. AMSTERDAM, 16 Maart 1894. Bericht van den makelaar BROUWER ANCHER. Sedert laatste bericht zijn verkocht ex „Utrecht'-' diverse 116 Soerabaya buffelhui den. Ex „Hector Glaucus" en //Gedeh" 1500 Batavia buffelhuiden. De inschrijving op 20 Maart bestaat uit volgens notitie Brouwer Ancher 17802 Soerabaya runderhuiden. 11853 Samarang 542 Tjilatjap 472 Batavia 2285 Padang 1072 Macassar 1141 Batavia buffelhuiden. 697 Cheribon 3366 Samarang H 1483 Soerabaya 611 Tjilatjap 455 Padang n

Echo van het Zuiden | 1894 | | pagina 2