BUITENLAND. Belgie. Spanje. Italië. Amerika. BINNENLAND. Het Staatsblad zal Woensdagochtend de samenstelling van het nieuwe ministerie open baar maken. Persoonlijk ontvangen inlich tingen maken het ons mogelijk reeds nu mede te deelen, dat als president van den ministerraad belast met de portefeuille van binnenlandsche zaken zal optreden de heer De Burletvoor spoorwegen de heer Van- denpeereboom voor openb. werken de heer DeBruijn; voor oorlog generaal Brassine; voor buitenlandsche zaken de prins De Mérode. De heeren Beernaert en Le Jeune worden vervangen door de heeren De Smet de Naeyer voor financien en Begerem voor justitie, beiden afgevaardigden voor Gent. De ramp te Santander Reeds in ons vorig nummer deelden wij mede dat tengevolge van de ontdekking van dynamiet in het wrak der „Cabo Michicaco", het stoomschip, dat in den aigeloopen winter ter reede van Santander uiteensprong en een gedeelte der stad verwoesttede grootste ontsteltenis onder de inwoners heerschte. Onmiddellijk werd een aanvang gemaakt met de verwijdering der ontplofbare bestand- deelen, nog in den romp va:i het gezonken schip aanwezig. Helaas de meest pessimis tische vermoedens zouden bewaarheid worden. Het telegram uit Santander maakte gewag van 10 dooden en 27 gewonden, maar het is nog niet met zekerheid te zeggen of het getal dooden en gewonden niet grooter is want er worden nog verscheidene personen vermist. Onder de dooden zijn 3 duikers. De ontploffing had plaats om 9 uur 's avonds, zonder dat men met juistheid de oorzaak kan vaststellen. De gouverneur was onmiddellijk ter plaatse aanwezig en zorgde voor de noo dige reddingsmiddelentreinen werden om hulp naar Santona en andere naburige plaat sen gezonden. De bevolking is zeer opge wonden zij beschuldigt de technische com missie van de meest onverantwoordelijke on voorzichtigheid. In groepen trok men door de stratenin bittere kreten het hart lucht gevendtegenover de autoriteiten en de commissie. Afdeelingen soldaten doorkruisten de geheele stad in alle richtingen. Gebou wen zijn niet beschadigd, maar men is be vreesd voor een nieuwe ontploffing. Een later bericht meldt, det de kalmte is wedergekeerd, terwijl de minister van binnenlandsche zaken den gouverneur gelast heeft, zoo voorzichtig mogelijk te werk te gaan opdat de hand having der openbare orde verzekerd blijve. De telegrafische gemeenschap met Madrid, die door de ontploffing verbroken-was, is thans weer hersteldterwijl de technische commissie heeft gerapporteerd, dat de ont ploffing geheel onvoorzien heeft plaats gehad, maar ook volkomen is geweest en zij verder voorstelt daarvan zekerheid te verkrijgen door kruitpatronen te doen springen. Nog 7 personen werden vermist. De minister van binnenlandsche zaken gelastte dat den ge wonden en den nagelaten betrekkingen der slachtoffers van deze ramp de noodige hulp zal worden verleendmen gelooft, dat de geheele romp van het schip en al de ont plofbare stoffen, die er in waren gesprongen zijn. Toen de ontploffing plaats had, was men bij het wrak met electrisch licht aan 't werk. De begrafenis der slachtoffers heeft plaats gehad, zij gaf aanleiding tot een heftige be tooging, die op een gegeven oogenblik on rustbarende verhoudingen aannam. De be volking nam tegenover de commissie van ingenieurs en de autoriteiten een dreigende houding aan, zoodat de gewapende macht dringend tusschen beiden moest komen; toen evenwel het troepen-cordon dreigde verbroken te worden gaf de commandant bevel tot een charge, die de manifestanten uiteenjoeg. De Times verneemt uit Madrid dat de overheid de noodige maatregelen neemt tegen anarchistische aanslagen bij de aanstaande Cortes-opening. Alleen personen zonder mantel zullen tot de tribunes mogen ingaan, terwijl de genummerde toegangskaarten be perkt worden. Het proces tegen Tanlongo, gewezen di recteur van de Banca Romana, zal den 5 April in openbare behandeling komen. Geen twijfel dat het lang zal duren. Het publiek zal niet toegelaten worden dan op vertoon van eene uitnoodigingskaart. Voor de jour nalisten zijn 50 plaatsen beschikbaar gehouden. De regeering, op bezuiniging bedacht en daarbij in aanmerking nemende, dat verschei dene universiteiten slechts weinig studenten tellenheeft besloten tot opheffing van 6 universiteiten, namelijk die te Modena, Panna, Catania, Messina, Sassari en Sienna. In den laatsten tijd hoort men hier her haaldelijk van min of meer bedenkelijke dynamiet-aanslagen. Erg is wat nu te Pittsburg gebeurd is, maar het moet gezegd worden dat de moedwil nog niet gebleken is. De ontploffing had plaats in de kruitfabriek der Acme-maatschappij. De gebouwen werden alle vernield, en daarbij een aantal woon huizen in den omtrek. Vijf menschen vonden den dood en een aantal werden gewond. Er lag in de fabriek vijf ton dynamiet. Engeland en Italië worden gezegd voor de opstandelingen, die in handen van Pei- xoto zijn gevallen (b. v. da Gama en zijne officieren als zij uitgeleverd worden) tus- schenbeide te zijn gekomen. Zij dringen op clementie aan: dat althans gespaard mogen worden wie zich niet aan het gemeene recht vergrepen hebben 1 De Vereenigde Staten wenschen daarentegen ook in dezen onzijdig te bhjven en zich van inmenging te onthou den. Men vreest nu voor het lot van een groot aantal staatkundige gevangenen. Door het weder van kracht stellen der oude plak katen waardoor vreemdelingen, die in eenig opzicht aan een opstand deelgenoot kunnen worden geachtaan parate executie bloot staan loopen buitenlanders te Rio ernstig gevaar, en met name Portugeezen en Engel- schen, op wie de regeeringspartij gebeten is. De New York Herald heeft weder tijding ontvangen van eene overwinning der op standelingen. Santa Maria, eene versterkte plaats, moet in hunne handen gevallen zijn en de tegenpartij aanmerkelijke verliezen hebben geleden. WAALW IJK, 28 Maart 1894. Dag aan dag zijn de dagbladen gevuld met beschouwingen over de kamerontbinding, de houding van het ministerie in het al gemeen en van minister Tak in 't bijzonder, over de candidaten voor voor de nieuwe kamer en den te wachten uitslag der verkie zingen. Wij besparen onzen lezers deze weinig ver kwikkelijke litteratuur, die zeer veel gelijkt op een doolhofmen moet al zeer goed op de hoogte van personen en toestanden zijn, wil men niet in de war raken, daar, hetgeen de een wit noemt door den ander vaak voor zwart wordt uitgekreten. Daarbij, in ons dis trict zal 't wel heel kalm afloopen. De R.C. Kiesvereeniging zal ongetwijfeld den oud-af gevaardigd 2 Mutsaers candidaat stellen en oppositie zal er wel niet zijn. Gisteren namiddag ten 2 uur hebben de katholieke leden van de eerste kamer en die van de ontbonden tweede kamer der staten-generaal in het Hotel de Twee Steden te 's-Gravenhage eene samenkomst gehouden ter bespreking van de gedragslijn der room sche partij bij de aanstaande veikiezingen. De vergadering was niet publiek en ook niet toegankelijk voor de pers. Eventueele besluiten zullen in de Katholieke bladen worden bekend gemaakt. De nieuwe muntbiljetten, van t 10 zullen deze week bij de rijksbetaalmeesters verkrijg baar zijn. Zij zijn gedrukt op de plaat van het munt biljet van f50. Terwijl deze laatste echter blauw getint zijn, hebben die van f10 eene lichtbruine kleur. Het bedrag wordtin tegenstelling var. de biljetten van 50 gulden, op de achterzijde niet in cijfersmaar in letters uitgedrukt: Tien gulden. Te 's Hertogenbosch is per telegraaf bericht ontvangen van het plotseling overlij den van „Prins Carnaval," iemand, te 'sHer- togenbosch geboren eu aldaar tot eene geachte familie behoorende, die elk jaar de rol van „Prins" vervulde bij de Bossche carnaval- feesten en daartoe uit Birmingham, zijne tegenwoordige woonplaats, wel wilde over komen naar zijn geliefd Oeteldonk. De Oeteldonksche club te 's Hertogenbosch, welke in den overledene een zeer gewaardeerd medestander verliest, zond een brief van rouwbeklag met een prachtigen grafkrans naar Birmingham, als blijk van sympathie voor den doode, die nog bij de jongste car navalfeesten een zoo schitterend figuur maakte. Men meldt uit 's Gravenhage Zaterdagmorgen is in het midden van het Alexanderveld, te circa 5 uur, een man ge vonden, stervende. Gedurende het transport is hij overleden. De man is 1.77 M.. lang, niet zwaar van postuur, had blauwe oogen, dpn donker haar, dito kneveltje, grijzend, dikken gebogen neus, gave tanden, rond gezicht. Hij was knap gekleed met zwart kamgaren demisaison, dito jaquet en vest, grijze broek met zwarte streepen, tricot onderbroek, Jager wollen borstrok of hemd, gemerkt Rot, wit overhemd met staanden boord met omge slagen punten, lage rijgschoenen, bruine wollen sokken, flanellen borstlap met rooden rand, grijze gezondheid met witte streepjes, grooten wit katoenen doek gemerkt M. R., blauwe strikdas met witte figuurtjes. Hij droeg een nog zeer goeden fantaisie- hoed, zwart, waarin William Hill, Hatter, 136, Edgware Road W. London, waarboven het Engelsche wapen. In zijn zak had hij f 0.18, een Engelsch geldstuk, penning, terwijl zijn boord aau het overhemd was bevestigd door een knoopje met veer. Voorts had hij in zijn zak een sigaar in een zakje van Lenz op de Hoefkade. De man schijnt een gewelddadigen dood te zijn gestorven. De commissaris van politie der centrale atdeeling verzoekt beleefd spoedig inlichting omtrent dezen persoon. Vrijdag tegen den avond is uit het riviertje de Aa, onder Beek en Donk, het lijk opgehaald van J. L., tapper uit Helmond, die na in den avond van den 4 dezer zijne woning verlaten te hebben, ondanks de na sporingen der politie nergens te vinden was. Zaterdag werden te Tilburg zwaar ge boeid binnengebracht vier personen uit Oos- terwijk, die bij de daar plaats gehad hebbende ongeregeldheden gearresteerd zijn. Deze onlusten zijn het gevolg van de weigering van een kastelein om enkele schoenmakers in zijne herberg toe te laten. Toen 'daarop de maréchaussée de zaal ontruimden, ontstond een volksoploop, waarbij de wachtmeester een slag tegen het hoofd kreeg, die hem deed duizelen; hierop trok hij zijn revolver en schoot driemaal op het volk. De beide maréchaussée en de veldwachter, die eenige sneden over zijne jas ontving, waren niet in staat de menigte te bedwingen en moesten een arrestant loslaten. Vrijdag avond kwamen vijttien maréchaus sée te Oosterwijk, welke de vier personen arresteerden, die Zaterdagmorgen naar Breda werden vervoerd. Donderdag middag werd te Gelder- malsen een meisje van 14 a 15 jaar door eene der wieken van den in vollen gang zijnden korenmolen getroffen en vreeselijk aan het hoofd verwond. Na twee dagen in bewusteloozen toestand te hebben doorge bracht, is zij Zaterdagmiddag overleden. Uit Amsterdam meldt men De eigenaar eener slachterij op den hoek van de Ceintuurbaan en de Van der Helst- straat J. J. Schut, een jonge man, die eerst kortelings eene eigen zaak was begonnen is Zondagochtend door zijnen knechtdie omstreeks half negen den winkel binnenkwam, in het voorhuis vermoord gevonden. De verslagene lag in half zittende houding tegen het slachtblok geleund, met zijne kleederen op de borst opengescheurd en met eene ga pende wond aan het voorhoofd en eene diepe snede aan den hals. In zijn onmiddellijke nabijheid lag een bijl met bloed bevlekt zoodat het vermoeden voor de hand ligt, dat de misdaad met dit wapen is gepleegd. De slagersknechtop zijn bellen geen gehoor krijgend, had bemerkt, dat de deur niet ge sloten was en vond binnentredend den toe stand als boven beschreven. Natuurlijk maakte hij alarm en werd de politie gewaarschuwd; dr. Pijnappel, bij het bloedende lichaam ge bracht, kon slechts den dood constateeren. De slagader aan den hals was doorgesne den, en het bloed moet met zulk eene kracht opgespoten zijn, dat de tooubank op eeuigen afstand bevlekt werd. Eene blauwe wond aan een der handen doet vermoeden, dat Schut, den eersten slag, op zijn voorhoofd gemunt, heeft trachten af te wenden gevallen is, en dat daarop de wond in den hals is toegebracht. Bloedsporen waren van het lijk tot de ach terkamer te volgen waar men een bijl bij een opengebroken kist vond. Toch is nog niet uitgemaakt, of diefstal is gepleegd. Wel werd door de familieleden verteld, dat Schut in die kist geld bewaarde in een blikken trommeltje. Het trommeltje werd gevonden, geheel ledig. Maar op het lijk vond men een bankbiljet van veertig gulden in de por- temonnaie, en de meening der bedienden van den verslagene, dat er omstreeks f 30 in de toonbanklade moest zijn geweestook deze was ledig bleek later onjuist te zijn. Ter wijl dus niet met zekerheid aan diefstal kan worden gedacht, bleek uit het verhoor vau familieleden buren en kennissen van den verslagene, welk verhoor door de justitie ter plaatse werd ingesteld, dat Schut geene vij - anden had. Onlangs had hij eenen knecht moeten ontslaan, wegens beperkte geldmid delen maar was van dezen in der minne gescheiden. Het bed in de achterkamer was nog warm, zoodat de moord waarschijnlijk eerst in den morgen is gepleegd, terwijl Schut reeds aan het werk was getogen; er lag een stuk aangesneden kalfsvleesch op het slacht blok. Een der buren meende, des morgens om streeks half acht, dus een uur voor het ver schijnen van den knecht, een man uit den winkel te hebben zien komendie eene beweging maakte, als groette hij iemand in den winkel. De man is echter nog niet gevonden. Schut had verkeering met de dochter van een behanger in de Albert Cuypstraat, en zou binnenkort gaan trouwen. Ook dit meisje en haar vader zijn door den rechter commissaris en den officier van justitie, die tot laat in den middag het onderzoek in het huis zelve bleven voortzetten, gehoord. Zij kunnen echter niet de geringste aan wijzing doen. Des Zaterdags avonds was het meisje met hare moeder bij Schut geweest. Na afloop der zaken, was te ongeveer 1 uur de vloer van den winkel aangedweilden daarna moet Schut nog even een glas bier zijn gaan drinken in een bierhuis in de buurt. Reeds een half uur later meenen eenige heeren hem weder te hebben zien thuis komen. Maandagmorgen zijn het meisje en de vader weder door den rechter-commissaris gehoord, maar evenals gisteren zonder eenig resultaat. Niemand weet ook maar een enkel persoon aan te wijzenmet wien Schut ooit een ernstige twist zou hebben gehad. En behalve de reeds genoemde voorwerpen vond men niets, dat de aandacht kon trekken. Alleen werd in een papiermand een lapje met wat bloed gevonden. Het winkelhuis is onder bewaking van politie gesteld en ook het lijk van den ver slagene was daar nog achtergelaten Het spreekt van zelf, dat de misdaad in de buurt veel sensatie heeft verwekt en men allerlei gissingen waagt. Zoo brengen sommigen zelfs het voorval in verband met het feit, dat in den nacht van Zaterdag op Zondag een po litieagent in burger kleeren in die buurt door een paar mannen is aangevallen en mishan deld. Het gerechtelijk onderzoek heeft even wel reeds de zekerheid gegeven dat de moord in geenerlei verband tot die zaak kan staan. Men meldt nader uit Amsterdam: Omtrent den moord op den slachter J. J. Schut gepleegd, kan nog worden medegedeeld dat het lijk naar het schouwlokaal in het oude gymnasium is vervoerd. De officier van justitie, mr. Pelerin, heeft eene kenuisgeving van de misdaad verspreid, waarin hij tevens aan allen, die meenen eenige ophelderingen te kunnen geven of aanwijzing te kunnen doen, verzoekt zich aan het parket in het gebouw der rechtbank aan de Prinsengracht te vervoegen. Het is intusschen reeds zeer onwaarschijnlijk geworden dat het in de pa piermand gevonden doekje, met bloed bevlekt, in eenig verband met de misdaad zou staan; daarentegen is het vrij zeker gebleken, dat Schut in het bezit moet zijn geweest van eenige premieloten. Zooals men weet is niets van dien aard gevonden, en zijn daarentegen de kist en het bewuste blikken trommeltje opengebroken. Trouwens, meer en meer schijnt de justitie de meening toegedaan, dat de moord om der wille van diefstal is gepleegd. Thans houdt zij zich bezig met het opsporen der personen, met welke Schut Zaterdag avond in gezel schap is geweest. Het feit dat hij voor de Paaschdagen een belangrijken inkoop had gedaan kan dezen of genen hebben doen vermoeden dat hij eene flinke som gelds in huis had om het gekochte dezer dagen te betalen. Voorts heeft men hoop onder de papieren van den verslagene eene opgave te vinden van de nummers der vermiste loten. Nader is gebleken dat Schut behalve het bankbiljet van veertig gulden nog ongeveer vier en vijftig gulden in den zak had, waar onder veel klein geld, zoodat hij den inhoud der toonbanklade, welke ledig werd gevonden, bij zich schijnt gestoken te hebben. Er liep een gerucht dat twee reizende stoe- lenmatters in hechtenis zouden zijn genomen. Dit is echter onwaar. Den man, dien de buren des morgens te half acht uit den winkel hebben zien komen, zoekt men nog te vergeefs. Hij moet eene gekleede jas en een pet gedragen hebben. Volledigheidshalve kan nog worden gemeld dat bij onderzoek een blad uit het rekenin genboek van den slachter bleek gescheurd te zijn. Men meldt uit Haarlem Zaterdag werden ter beschikking van den officier van justitie alhier gesteld de 19jarige Pieter B..kleermaker van beroep en de 17jarige Wessel Y., verdacht van diefstal. Eerstge noemde, die ook het beroep van hardlooper uitoefent, is reeds wegens diefstal tot gevan genisstraf van één jaar en zes maanden veroordeeld en de ander komt thans voor de vierdemaal in handen der justitie. Zondagnacht is te Enschede in eene loods der firma Serphos Zonen, waarin vrij wat brandbare materialen, als machine olie, losse turf en afval van katoen, waren geborgen, brand ontstaanna lang wachten op de brandweer mocht men er in slagen den brand te blusschen en het gevaar dat er voor de fabriek bestond, af te wenden. Eindelijk zijn de medeplichtigen aau de verschillende diefstallen te Holwierde e^ omstreken ontdekt. Zekere K. Kuiper, die zwaar ziek is, heeft op aandringen zijner moeder eene volledige bekentenis afgelegd. Als aanvoerder der bende werd genoemd H. Alting, slager te Holwierde, en als zijne medeplichtigen aan den diefstal onder Nan- sum, J. Weert, J. van Dijken, K. Kuipers en de jongste der gebr. Dering; aan den diefstal te Eenum dezelfden, met den oudsten der gebr. Dering. De gestolene goederen waren gedeeltelijk in eene gracht geworpen. De politie heeft reeds vijf koffieketels opgehaald, in een waren gouden en zilveren voorwerpen geborgen. H. Altiug en J. Weert zijn gevan kelijk naar Groningen gebracht, terwijl de gebr. Dering reeds vroeger in handen der politie kwamen. J. van Dijken is pas in militairen dienst getreden. Aangaande een vermoedelijk geval van vergiftiging, dat te Pernis zou zijn voorge komen, wordt van daar aau de D. C. gemeld dat in een gezin, waar de verhouding tusschen de echtgenooten, ofschoon eerst sederc vier jaren getrouwd, nog al te wenschen scheen over te laten, de man Douderdag van zijne bezigheden thuis kwam om te eten. Spoedig bespeurde hij aan zijn maal een zonderlingen smaak en toen hij koit daarop onpasselijk werd en begon te braken, rees bij hem het vermoeden dat men hem door vergif uit den weg had willen ruimen. Terstond deed hij daarvan aangifte bij de bevoegde autoriteit,

Echo van het Zuiden | 1894 | | pagina 2