Bijvoegsel IE EM VAN IET ZIE», ZONDAG 15 April 1894. Engeland. Duitschland. Oostenrijk, Italië. UITVOERINGEN. BINNENLAND. UITSLAG der verkiezingen voor de tweede kamer. (Vervolg.) AMSTERDAM (22055) Handelsberichten. ADVERTENTIËN. VAN VERVOLG NIEUWSTIJDINGEN. Ernstige feiten van insubordinatie hebben te Belfast plaats gehad onder de soldaten van het regiment Dorset. Ontevreden over de al te veelvuldige wapenschouwingen, hebben de soldaten zich aan allerlei buitensporigheden schuldig gemaakt. Een aantal hunner zijn gearresteerd en een onderzoek is ingesteld. Het is tusschen de Mohammedanen en Hindoes weder tot eene botsing gekomen. Ditmaal in het district Malabar in Madras. Eene bende van 50 Moplah Moslemen wierp zich in fanatische woede op alle Hindoes, die hun in den weg kwamen, en sloeg hen dood. De heiligdommen der Hindoes ver nielden zij. Toen zij uitgeraasd hadden, namen zij de vlucht. Tot hunne vervolging werden onmiddellijk 50 soldaten en veertig politieagenten uitgezonden. Dezen stuitten Zondag op eene afdeeling van 35 Moplahs en sommeerden hen zich over te geven. Maar in blinde dweepzucht wierpen de Moplahs zich op de troepen. Drie en dertig van deze zinneloozen werden atgemaakt;de twee overige stierven nog niet aan hunne wonden. BERLIJN, 13 April. De tijdingen uit Ka- merun, geschikt om de haren te doen te berge rijzen, zijn waarschijnlijk afkomstig van een voorloopig onbekend blijvenden ambte naar. Gij weet dat zij en den rechter Wehlau en den kanselier Leist van de schandelijkste gruweldaden beschuldigen, die ons tot d4e tijden van Uncle Tom terugvoeren. Over de even vieze als wreede despotiek dezer twee hooge ambtenaren is ten slotte zulk eene woede ontstaan onder de inlandsche soldaten en de verdere bevolking, welke zonder twijfel aan deze oorzaak moet worden geweten, en waarbij de regeeringsgebouwen geplunderd en andere wandaden bedreven zijn. De on middellijke aanleiding tot het oproer is de openbare geeseling van soldaten vrouwen geweest, door Leist bevolen. De couranten van alle richtingen bevatten artikelen, waaruit eene begrijpelijke ontstel tenis spreekt, door de verschrikkelijke ont hullingen van het dagboek ontstaan. Eugen Richter vond van alle zijden bijval, toen hij in de gisteren gehouden zitting van den rijksdag de regeering over de zaak in terpelleerde en er nadruk op legde dat de wet tuchthuisstraf bedreigt tegen menschen, die dingen doen als door Wehlau en Leist zijn bedreven. De staatssecretaris Marschall antwoordde dat de regeering reeds een specialen ambte naar naar Kamerun heeft gezonden wiens rapporten zulke bezwarende dingen tegen den kanselier Leist hebben aangevoerd, dat deze terstond is ontslagen en naar Europa is ont boden. Het onderzoek tegen Wehnau duurt nog voort. De regeering heeft beloofd alles zoo nauwkeurig mogelijk te zullen onderzoe ken en met de grootste gestrengheid te werk te zullen gaan. Al de bijzonderheden van het onderzoek zullen worden openbaar ge maakt, en er zullen maatregelen worden ge nomen om de herhaling van droevige dingen als deze onmogelijk te maken. Deze verklaring vond den luiden bijval van den ganschen rijksdag. Zelfs Bebel zag er van af de zaak nog verder te bespreken, nu de regeering deze verklaring had afgelegd. Er wordt beweerd dat de beschuldigden onder den invloed van het klimaat niet meer in het volle bezit hunner geestvermogens zouden zijn. Het volgende is eene officieele mededeeling: zij kan van belang zijn voor den uitvoerhan del in Nederland. In Belgische regeerings- kringen houdt men zich gestadig bezig met de questie der verzending van groenten en vruchten uit Belgie naar de markt te Berlijn en in andere plaatsen van Duitschland. Dat hiervoor nog geene goede regeling is getroffen, is hieraan toe te schrijven, dat de onderhan- lingen door het bestuur der Belgische spoor wegen met de Duitsche spoorwegen gevoerd over de verzending per sneltrein van de ge noemde producten nog tot geene uitkomst hebben geleid, lntusschen moet men thans daarmee een heel eind op weg zijn. Keizer Frans Jozef ontving Maandag op den Hofburg een aandoenlijk bezoek, name lijk van de weduwe van graaf Hartenau (wijlen Alexander Von Battenbergeerste vorst van Bulgarije), die aan Z. M. haren dank kwam betuigen voor de hartelijke deel neming, haar vanwege de keizerlijke familie betoond bij het overlijden van haar ridderlijken echtgenoot. Zondag over acht dagen komt keizer Frans Jozef naar Buda^Pesth. De bevolking maakt toebereidselen tot een bijzonder luis terrijke ontvangst, om aldus Z.M. te bewijzen, dat de aan Kossuth betoonde hulde geenszins samenging met minder eerbiedige of liefde volle gevoelens jegens het vorstenhuis. In het Volkshuis is men overigens zoo waar nóg eens op de Kossuth-quaestie ge komen. Naar aanleiding van een ook door de regeering goedgekeurd voorstel om dank :e brengen aan koning Umberto van Italië, wegens de, door Italië aan Kossuth gebrachte hulde, kwam de afgevaardigde Helfy ander maal aan met klachten over de niet voldoende officieele deelneming bij Kossuth's ter aarde bestelling. Minister Weckerle verzocht nu eindelijk van deze klachten en het voortdurend op roepen van Kossuth's schim verschoond te mogen worden, en het huis sloot zich hierbij aan door eenvoudig over te gaan tot de orde van den dag. Men is nu toch eindelijk weer gegaan aan de kerkelijke-staatkundige wetten. De politie te Rome had sedert eenige dagen vernomendat de anarchisten een nieuwen aanslag voorbereidden. Vandaar dat er bijzondere voorzorgen genomen werden in en buiten Montecitorio en in de schouwbur gen. Woensdag heeft de politie, tengevolge eetier aan haar gedane verklaring, twee anar chisten op straat gevangen genomen, van wie de een eene bom droeg. Zij boden een hardnekkigen tegenstand en een hunner ontkwam; maar de ander, die de bom droeg, bleef in handen der politie. Hij verklaarde wel, dat hij daarmede uit een industrieel oogpunt proeven wilde nemen voor eene nieuwe uitvinding; maar dit vond geen geloof, en hij weigerde verder opheldering te geven. ROME13 April. In de omstreken van het Kolysaeum is een nieuwe bom gevonden. Er hebben verscheidene arrestatiën plaats gehad, o. a. van den metgezel van den persoon, die eergisteren is gevangen genomen en die volgens de politie een blik met ontplofbare stoffen droeg. I)e politie is op het spoor van anarchistische vereenigingen. WAALWIJK. Zondag 15 April, 'smidd. 12 uur, zal door de liedertafel »Oetening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooienop de zaal Musis Sacrum worden uitgevoerd 1. Lentelied. Giessen. 2. Die Vesper. Van Beethoven. 3. De Nornen. Gevaert. WAALWIJK, 14 April 1894. Zaterdag den 7e dezer, werd alhier het toelating9-examen als leerling bij de voor bereidende klasse gehouden, waartoe zich 9 adspiranten hadden aangemelddie bijna allen blijk gaven, dat zij in staat zijn het onderwijs in die klasse met vrucht te volgen, weshalve ouder nadere goedkeuring van den heer Districts-schoolopziener, tot hunne toe lating werd besloten. Wij vernemen, dat de heer G. Goossens, hoofd der openbare school te Vlijmen en leeraar aan de rijksnormaallessen alhier, be noemd is tot deskundige bij het reeds in gang zijnd voorjaars-examen als onderwijzer. Voor de vacante betrekking van on derwijzer met akte voor de Frausche taal aan de openbare school met uitgebreid leerplan alhier, hebben zich vijf sollicitanten aange meld, waarvan een in 't bezit der akte voor hoofdonderwijzer. Op de onderwijzersvergadering te houden 24 April a.s. op de zaal Musis-Sacrum alhier, zullen de volgende punten behandeld worden 1. Kennis van de eerste beginselen der hygiène, verplichtend voor den onderwijzer, door den heer A. C. v. d. Heijden alhier. 2. Het hoofdonderwijzers-examen, door den heer Rutgers van Geertruidenberg. Bestellingen op Zondag 1 De Maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen heeft bepaald 2e. Het afleveren van bestelgoederen ge schiedt .op Zon- en algemeen erkende chris- stelijke feestdagen slechts van 8 tot 10 uren voormiddags. 3e. Bestelgoederen die op Zon- en al gemeen erkende christelijke feestdagenten vervoer zijn aangenomenworden slechts dan op die dagen besteldof buiten de hierbovengaande uren afgeleverdwanneer zij als spoedbestellingen ten vervoer zijn aangeboden. 4e. Bestelgoederen, die op den dag, een Zon- of algemeen erkenden christelijker! feest dag voorafgaande, ten vervoer zijn aangeno men, zullen door de stations, waar de maat schappij zich met de bestelling van bestel goederen belastbesteld wordenvoor zoo verre zij met de eerst aankomende treinen ter bestemmingsplaats worden aangevoerd. 5. Bestelgoederen zullen op Zon- en algem. erkende christelijke feestdagen niet worden afgehaald. 6e. IJlgoederen (uitgezonderd diewelke aan bestelgoederen zijn gelijkgesteld) worden op die dagen niet ten vervoer aangenomen niet afgeleverd, niet afgehaald en niet besteld. 7e. Vrachtgoederen worden op die dagen niet ten vervoer aangenomen, niet afgeleverd, niet afgehaald en niet besteld. 8e. De bestel- en hulpbestelkantoren en de bestelhuizen in de steden zullen op die dagen gesloten zijn. 9e. Als algemeen erkende christelijke feest dagen worden beschouwd 2e Paaschdag Hemelvaartsdag, 2e Pinksterdag, alsmede le en 2e Kerstdag. Men meldt uit Werkendam Sedert jaren had hier geen ernstige brand gewoed. Donderdag middag één uur luidde de brandklok echter en spoedig bleek, dat woon huis en slagerij van C. d. D. in vlam stonden. Door de krachtige werking van de spuiten dezer gemeente en van De Werken gelukte het den brand tot het aangetaste perceel te beperken. Alles was verzekerd hoewel niet hoog. Oorzaak onbekend. Een tweetal nog jeugdige marine-ma trozen deserteerden Donderdag van Hs. Ms. fregat Atjeh, maakten zich meester van een aan het strand bij Huisduinen liggende haring- vlet en zijn daarmede in zee gegaan. Daar de wind spoedig na hun vertrek begon op te steken, zullen zij het, wanneer zij niet ergens hebben kunnen landen, zwaar te ver antwoorden hebben gehad. De machinist De Groot, te Zwolle, die Donderdagmorgen per goederentrein van het centraal spoor naar Utrecht vertrok, is te Nunspeet van de locomotief gevallen, waar door hem het linkerbeen onder de knie werd afgereden. Te Zwolle per trein aangekomen is hij omstreeks 11 uur onder toezicht van dr. Tresling ter verpleging naar het R. K. Gesticht van Liefde overgebracht Te Katwijk aan den Rijn geraakte een kind van drie jaar al spelende in den Rijn en werd eenigen tijd later dood opgehaald. Even voor het station te Wesel zou Maandag de stoker van een in volle vaart zijnde passagierstrein naar de signalen zien. Hij kwam met zijn hoofd tegeu een der seinpalen, met het treurig gevolg dat dit lichaamsdeel geheel werd verpletterd. Te Kralingen is Woensdagnacht half drie een herige brand uitgebroken in een schuur aan het Toepad bij de Oude Plantage, welke evenals eenige andere daarbij staande schuren geteerd was. Als in een oogwenk stonden vier dezer schuren in lichte laaie, benevens de woning van een armen arbeider, wiens inboedel niet verzekerd was. Bij dezen brand zijn omgekomen een paard, een hond en eenige kippen. De brandweer van Kralingen en Rotterdam heeft al het mogelijke gedaan om den brand te beperken. Den 1 April kochten een paar jonge lieden te Arnhem twee van de bekende kleine luchtballons die op straat verkrijgbaar zijn. Uit scherts bonden zij die aan elkander en hechtten er een briefje aan wegens het gewicht van mailpapier waarop zij het verzoek deden aan den vinder om ze aan het adres van hun vader terug te zenden. Een postzegel was er bijgevoegd. Den 10 ontving deze de ballons terug met een kort begeleidend schrijven uitMühl- heim bij Keulen, vanwaar zij terstond na het vinden waren teruggezonden. Waarschijnlijk zijn zij in hooge luchtlagen voortgedreven, waar zij weinig gas verloren. Dat deze luchtballonnetjes de reis van Arnhem naar Keulen kunnen doen, zou men niet verwacht hebben. A. C. Wederom heeft brand gewoed in de Hoog-Soerensche bosschen. Ditmaal is onge veer 3V2 hectare jong dennenhout in de naaste omgeving van het zoo algemeen be kende Aardhuis, en toebehoorende aan het kroon-domein, eene prooi der vlammen ge worden. Als immer, is de oorzaak onbekend. Door de gemeentepolitie te Breda is eene hoeveelheid van 500 kilogram haver geborgen in 10 zakken en vermoedelijk van diefstal atkomstig, in beslag genomen. Zekere H. isals verdacht van helingin arrest genomenterwijl de bewoner van een kermiswagen, dien men van medeplichtigheid verdenktis gevluchtmet achterlating van eene vrouw en 3 kinderen. De kermiswagen is op last van den officier van justitie in beslag genomen. (N. B. Ct.) Eenigen tijd geleden kwam de 19jarige dienstbode van den heer Jolink te Doesburg op den zolder, waar zakken te drogen hingen, en bevond dat die gedeeltelijk in brand stonden. Spoedig werd de brand gebluscht en men verdiepte zich in gissingen naar de oorzaak. Verleden Zondag avond werd men opnieuw verontrust door een vreemdsoortig geklop, soms gevolgd door een gestommel alsof er vreemde lieden in huis waren. Een onderzoek bracht geen opheldering. Den vol genden ochtend overhandigde de dienstbode aan de vrouw des huizes een briefje, gevonden, naar zij zeideonder de waschkuip en de grofste bedreigingen bevattendeom vrouw en kinderen te vermoorden en het huis in brand te steken. Toen des avonds het leven opnieuw begon, waarschuwde men de politie, die evenwel niets ontdekte. De brigadier van de rijksveldwacht verborg zich nu Dinsdag nacht en betrapte de dienstbode, die weldra door de mand viel en bekende, dat zij door het geschrijf en geklop de huisvrouw had willen verontrusten, omdat deze eene vroegere belofte niet had vervuld. Zij werd aangehouden en zal zich nu voor de justitie te verantwoorden hebben. Donderdagavond te ruim 11 uur brak er te Ridderkerk aan den Gebroken dijk een felle brand uit bij den landbouwer B. Visser Pz. Nog voor één spuit er bij kon zijn, lag de schuur in asch en waren ruim dertig stuks vee verbrand. Het daarnaast staande heeren huis bleef gespaard. De oorzaak is onbekend, het verbrande was verzekerd. Sprang, 13 April. In plaats van wijlen "J. Craayo is bij herstemming tot lid van den raad dezer gemeente benoemd de heer Jan Cornelis Maijer met 67 stemmen; op den heer C. van Beek waren 35 'stemmen uitge bracht. Waspik, 12 April. A.s. Zondag avond zal het tooneelgezelschap „Crescendo" alhier in het lokaal vati den heer L. Schrootde laatste winteruitvoering geven. Er zullen worden opgevoerd„Bernard de advokaat der armen" of „Vader en Zoon," tooneelspel in 3 bedrijven en „De gefopte Communist" of „Eigen belang boven alles", blijspel in een bedriji. Dron^elen, 10 April. Ter verkiezing van een lid van den raad dezer gemeente, wegens vertrek van den heer D. Millenaar naarDussen, werden heden uitgebracht 17 stemmen waar onder 2 blanco. Van de overige stemmen werden 14 uit gebracht op Joh. Burghout, zoodat deze tot lid van den raad gekozen is. Gisteren werd de excavateur (ijzeren man) langs het veer alhier vervoerd om weldra dienst te doen om het laatste gedeelte grond zittende tusschen de beide gedeelten nieuwe rivier, bij het Drongelsche veer, uit te graven. Uitgebr. 9330 gek. Heldt V met 6147. Hartogh V met 5784. Kerdijk V met 5748. Tak V met 5506. Cremer V met 5260. Herstemming tusschen Vroolik V met 4201. Treub V met 4139. Gleichman T met 3518. Rutgers T met 3456. Beaufort T met 3421. Levy V met 2883. Van der Kaay T met 2571. Pijnappel T met 2841. HELDER (3675) 1198 gek. S. T. Land V met 1021. OOSTBURG (3148) 2188 gek. Mr. P. C. J. Hennequin met 1586. GOES (4045) 2451 Herstemming tusschen Jhr. Mr. A. T. de Sav. Lohman T met 1224 en Stigter V met 699. ZIERIKZEE (3432) 2465 gek. J. J. van Kerkwijk V met 1657. ENKHU1JZEN (4266) 3022 gek. J. Zijp V met 1842. DOKKUM (3034) 2422 gek. Schaafsraa V met 1027. Van Vliet V met 1008. HONTENISSE (3426) 2467 Herstemming tusschen Wal ter T met 1196 en Van Deinze V met 653. WAALWIJK13 April. Bij goeden aanvoer ter veemarkt was de handel met veel vraag voor hoornvee in alle soorten vlug. Kalfkoeien golden f 125.— f225.—, af Dito vaarzen f105 è- 175,f Vooral was voor weivee veel handel tegen hooge prijzen. Het grasgewas staat buitengewoon gunstig, zoodat vele veehouders reeds in- scharen. Varkens aangevoerd ruim 136 stuks verkocht van f 9,25 k f 16,—. Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 786 kg. van f 0,86 k fl,12 per kg. Eieren f 2,50 a 3,50 per 100 stuks. In ruwe huiden is de handel niet vlug tenzij in de prima soorten, waarvan reeds eenige partijen zware gezouten nieuwe slach ting onmiddellijk bij aankomst werden ge nomen. De prijzen zijn even hoog, zelfs nog iets hooger dan verleden jaar op het corres- pondeerend tijdstip. Voor zwaar mooi beleerd zooileder houdt de vraag aan. De behoefte zal zich naar mate de zomer nadert, in alle soorten doen gevoelen. Of de prijzen er echter wel veel op zullen verbeteren is wel te betwijfelen. Voor schors bestaat meer kooplust tegen hoogere prijzen. Er is ook meer vraag naar goede qualiteit Garouille en Valoneazoowel als in andere vreemde looimiddelen. ONDERTROUWD PIETER VAN MIEROP EN HENRI ËTTE VAN DE GOOR. Waalwijk, 12 April 18 94.

Echo van het Zuiden | 1894 | | pagina 5