Nummer 32. Zondag 22 April 1894. 17e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. 1 BllOODDRUGSTER. UITGEVER- ANTOON TIELEN, Bij dit nummer behoort een BIJVOEGSEL. HERSTEMMINGEN. Staatkundig overzicht. FEUILLETON. BUITENLAND. Belgie. WaalwylsÉe en Langstraafschc Courant, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Waalwijk. Advertentiën 17 regels J 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscl- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. AMSTERDAM ALKMAAR APELDOORN BEVERWIJK BODEORAVE breukelen BRIELLE DELFT DOKKU-M DORDRECHT EEDE ELST ENSCHEDE GOES GOUDA HAARLEMMERMEER HARLINGEN HILVERSUM HONTENISSE LOCHEM LOOSDUINEN RIDDERKERK SCHIEDAM SLIEDRECHT SNEEK STEENWIJK WIJK BIJ DUURSTEDE Voor. W. K. M. Vrolik. L. Mr. M. W. F. Treub. R. Mr. J. A. Levy. L. Mr. M. W. F. Treub. R. Jhr. Mr. G. W. Mollerus. L. J. van Loenen Martinet. L. Van Löben Seis. A. A. Knijff Hzn. L. Dr. H. J. A. M. Schaepraan. K. H. Seret. A. ME H. A. van de Velde. A. Mr. E. Schaatsraa. L. P. van Vliet Jr. A. R. Dr. A. Kuyper. A. C. M. E. van Löben Sel9. A. E. D. de Meester. L. Mr. R. 15. Hattink. L. D. Stigter. L. T. G. G. Vallette. L. G. B. 't Hooft. A. A. Boama. L. Mr. Th. Heemskerk A. Dr. H. J. A. M. Schaepman. K Mr. J. G. van Deinse. L. J. van Alphen. A. C. Lely. L. Mr. H. A. v. d. Velde. A. Arie Smit. L. Mr. TH. Heemskerk. A. C. A. Maas. L. Dr. A. Kuyper. A. J. A. van Haaften. L. H. Pollema. A. Mr. H.iGoeman Borgesias. L. J. Meesters J.Bzn. L. S. M. van Wijck. K. Mr. J. G. Gleichraan. L. Jhr. ror. J. W. H. Ratgers van Rozen- Mr. W. H. de Beaufort. L. burg. L. Mr. M. J. Pijnappel. L. Mr. W. van der Kaay. L. Mr. W. van der Kaay. L. Mr. F. graaf van Bylandt. A. Mr. Th. L. M. H. Borret. K. Mr. W. J. Royaards r. d. Ham. L. Mr. G. J. Goekoop. L. Mr. W. H. de Beaufort. L. S. M. Hugo van Gijn. L. Jhr. A. W. van Borssele. L. Mr. W. A. van Basten Batenburg. K. Mr. A. F. Vos de Wael. K. Jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman. A. Mr. C. E. J. graaf van Bylandt. A. Mr. F. J. M. A. Reekers. K. Mr. T. P. baron Mackay. A. Mr. F. J. M. Walter. K. Mr. H. A. M. van Berckel. K. Mr. O. J H. gi*. v. Limburg Stirum. L. Jhr. mr. G. T. J. Beelaerts v. BloklandA. Jhr. mr. W. H. de Beaufort. L. Het voorjaar van 1894 heeft tot dusver eigenlijk nog maar heel weinig verrassends gebrachtde moeilijkheden, waarmede een Crispi in de kamer van Italiëeen Sagasta in de cortes van Spanje een Eosebery in het lagerhuis van Engeland bij voortduring te kampen hebben, zijn lang vooraf voorzien Naar het Fransch door W. v. R. {Overgenomen uit de Meierijsche Courant 7 Mary was uitgelaten vroolijk aan tafel en toen z ij zien reeds laat naar hare kamer begaf, scheen z ij volkomen genezen. „Dit huwelijk zou haar redden/ dacht de mil- lionnair. «Dat huwelijk zal plaats hebben Des anderendaags moest hij zich reeds vroeg naar Courbevoie begeven om bij het inpakken tegenwoordig te zijn van groote machines, die naar Bellegarde gezonden werden, waar op den oever van de Rhone aanzienlijke fabrieken in aanbouw waren. Een mecanicien en twee monteurs moesten medegaan om de machines te stellen, en deze lieden zouden veertien dagen afwezig zijn. Het was Zaterdag en 's Maandags moesten de stukken verzonden worden. Lucien was reeds op zijn post in de fabriek, toen Harmant aankwam. Vriendschappelijk stak hij hem de hand toe, en de jongman, die na het gesprek van daags te voren eenige koelheid ver wachtte, drukte deze met vuur. rls de verzending haast gereed?" vroeg de meester. „Ja, mijnheer. In een uur zal men beginnen in te pakken." „De kisten moeten morgen aan 't spoor zijn." „Gij kunt er op rekenen." „Zijn de monteurs en de mecanicien gewaar- a chuwd?" „Zij zullen Maandag morgen vertrekken." „Te Bellegarde moeten plannen opgenomen worden voor een nieuw fabrieksgebouw. Zou 't niet goed zijn, dat gij mede gingt?" „Ik ben gereed." „Het is een huis, waarmede wij belangrijke zaken zullen doen, en het zou du9 niet slecht zijn, dat gij mij daar vervingt. Is dat ook uw gevoelen niat, Lucien?" en voorspeld en over het vermoedelijk ver loop dier meer of minder scherpe conflicten, kunnen de voorspellingen eigenlijk moeilijk anders luiden dan vóór een paar weken. Nauwelijks is door Crispi's uitlatingen de kans op een ontbinding der kamer eenige percenten gedaald of men gewaagt van de waarschijnlijkheid eener kabinetscrisis en zoo „Wanneer zal ik vertrekken, mijnheer?" „Maandag morgen met de overigen." „Afgesproken 1" „Gij zult het oog op de verzending houden „Bekommer u over niets, mijnheer. Ik zal hier den nacht doorbrengen." „Welaan, ik schenk u eene schadeloosstelling van vijfduizend franken." „Dat is veel te veel, mijnheer," zegde Lucien. „Ik wil het zoo," antwoordde Harmant. „Gij zult een der bekwaamste werklieden aanwijzen om u gedurende uwe afwezigheid te vervangen." „Gilbert is daartoe zeer goed in staat. Ik zal hem daarvoor uitkiezen." „Goed!En dan schrijf mij eiken dag om mij op de hoogte te houden van hetgeen er te Bellegarde voorvalt." „Ik zal er voor zorgen, mijnheer." De twee personen namen afscheid. Paul Harmant begaf zich naar zijn kabinet en Lucien Labroue zette zijn werk voort. „Ik heb gemakkelijk mijn doel bereikt," dacht de millionnair, zoodra hij alleen was. „Lucien zal minstens veertien dagen afwezig zijnen zoo noodig, zal ik wel de gelegenheid vinden, die afwezigheid nog te verlengen. Gedurende dien tijd zal ik trachten middelen te beramen...Maar wie mag toch de vrouw zijndie zich van Lu- cien's hart heeft meestergemaakt?Dat moet ik vernemen Maar hoe zal ik er achter komen? Ik weet het nietmaar vernemen zal ik het 1 En wee haar, die zich als eene mededingster mijner dochter heeft opgeworpen! Ik zal haar vernietigen 1 „Haar vernietigen!" hernam Jacques Garaud na een oogenblik stilte„Eene nieuwe misdaad? Ja, maar, zoo die misdaad mijn kind kan redden, zal ik niet aarzelen. En overigens 't is mij ge makkelijk te handelen zonder mijn persoon in gevaar te brengen. Ik ben rijk genoeg om het verdwijnen eener vrouwParijs telt lieden in overvloedwier geweten zich tegen dergelijke daad niet verzet en die voor een handvol goud tot alles bereid zijn." De gewezen meesterknecht stond eensklaps stil en hernam dan weer, na een cogenblik te hebben nagedacht „Een medeplichtige mompelde hij. „Maar dan stel ik mij ook weer in de macht van dien man, even als dit met mij het geval is tegenover draait men eigenlijk in een kringetje rond als het laatste nieuws wordt datgene gedebi teerd, wat als punt van uitgang is genomen voor de breedvoerigste beschouwingen, ettelij ke weken geleden reeds. In Spanje is de toestand sinds de vorige week ook in geen enkel opzicht gewijzigd de commissie voor de handelsverdragen uit den senaat zal een uiterst grondig en tij.l- roovend onderzoek instellen naar al de acten en nota's, dan begint een formeele enquête en zoo zijn de verdragen eigenlijk voor onbe- paalden tijd veilig opgeborgen. William Harcourt's financieel exposé vormt den basis van de meest ingaande beschou wingen in Engelands pers en als men uit de natuurlijk zeer verschillende beoordeelingen een resumé maakt, komt men tot de conclusie, dat deze minister van financiën met bewon derenswaardige handigheid de geit en de kool heeft weten te sparen. De verhooging der belasting op den brandenwijn en het bier kan de ontevredenheid wekken van Parnell's volgelingen onder John Redmond en wellicht nog van een deel der overige Iersche afge vaardigden, doch dit is een geringe minder heid tegenover de groote massa, die verhoo ging der marine lasten noodig en onvermijde lijk heet en de dekking daarvan eveneens. Ook ten aanzien van de middelen, aangegeven ter dekking van de hoogere uitgavenis Harcourt, naar de algemeene opinie, gelukkig geweest, hij heeft ook in deze den middelweg weten te houden de nieuwe lasten drukken in hoofdzaak op hen die 't bes1: zoo iets dragen kunnen doch niet uitsluitend. De verhooging van den accijns op het bier met 4 pence per hectoliter (1/24 penny per glas!) en van den alcohol-accijns met elf shilling per hectoliter (nog geen penny per flesch) levert der regeering een voordeeltje van zes tien millioen gulden. Bij derde en laatste lezing is door Hon- Ovidius." De millionnair huiverde bij het uit spreken van dien naam. „Ovidius Soliveau 1" herhaalde hij. „Waarom zou ik mij niet tot hem wenden Zijn belang brengt mede, dat hij mij diene, en het vooruitzicht geld. te kunnen winnen zal hem tot alles in staat doen zijn. Ovidius is bepaald de persoon, dien ik noo dig heb, doch vooreerst moet ik weten wie het meisje is, dat Lucien's hart veroverd heeftWat is hij dwaas! Zoodra dit jonge meisje opgehouden zal hebben te bestaan, wed ik, dat hij zich maar al te gelukkig achten zal Mary's hand met hare millioenen te aanvaarden. Achttiende Hoofdstuk. Jacques Garaud, die op nieuw begonnen was op en neder door zijne kamer te loopen, stond in eens stil. „En hij vertrekt!" ging hij dan voort. „Het is eene onbehendigheid van mij geweest hem zoo spoedig te verwijderen. Wellicht brengt hij een afscheidsbezoek aan Mary, en zoo deze dan eens mijn bedrog ontdekt! En zijne afwezigheid zal het mij ook moeilijker maken het meisje te ont dekken, dat hij bemint en dat zoo spoedig mogelijk moet verdwijnen. Zoo ik zijne reis eens uit stelde Neen, neen, dat hij vertrekkeDoor bemiddeling van Georges Darier, zijn vriend, zal ik mijn doel wel bereiken. Die moet toch op de hoogte van alles zijnIk heb mij thans eerst te vergewissen of ik op Ovidius rekenen kan Heden avond nog ga ik toe hem. Tegen vier uur des namiddags kwam Lucien Labroue den heer Harmant waarschuwen, dat alles gereed was voor de verzending en de wagens geladen konden worden. „Goed," antwoordde de industrieel, en dan eenige papieren op zijn bureau tezamenrapend, voegde hij er bij„Ziehier de plannen der wer ken, die gij te Bellegarde zult te leiden en op te nemen heb. Gelief die onder weg goed te bestudeeren om in staat te zijn onmiddellijk bij aankomst daarover met mijne klanten te onder handelen." „Ik zal er voor zorgen, mijnheer." „Ziehier bovendien twee bons voor de kas, een van vijfduizend franken, het bedrag dat ik u als indemniteit heb toegeschat, en een tweede van vijftienhonderd voor de drie werklieden gedurende hunne afwezigheid. Ik hoop dat gij garije's huis van afgevaardigden het wetsveor- stel, regelende het burgerlijk huwelijk, aan genomen en de kansen staan in het huis van Magnaten vrij goed: de meerderheid eenige achtereenvolgende malen verworven voor het regeeringsplan, zal haar invloed doen gelden. Zelden wel is een voorspelling alB die, welke Weck'erle's val onvermijdelijk heettezoo glansrijk gelogenstraft door den loop van zaken. Door de commisse uit Duitschlands rijks dag, welke het voorstel ter belasting van de tabak in behandeling had, is paragraaf 4 bedoelende belasting ook van bewerkte tabak, met 17 tegen 11 stemmen verworpen een uitspraak gelijkstaand met de verwerping van het geheele voorstel, welks kern zij was. Tegen stemden het centrum, de vrijzinnigen, de sociaal-democraten en de anti-semieten. De rijksdag gaatj wellicht tot November uiteen. ANTWERPEN18 April. Heden ver spreidde zich door de stad het gerucht dat mevr. Joniaux, de voornaamste verdachte in de geheimzinnige zaak der driedubbele ge waande vergiftiging, in het kabinet van den onderzoeksrechter was aangehouden. Een Brusselsch blad gaf heden morgen over dit voorval zeer uitvoerige bijzonderheden. Later op den dag werd het nieuws bevestigd door andere hier en elders verschijnende couranten. Het proces wordt waarschijnlijk een der meest geruchtmakende welke wij gekend hebben het wordt dus noodzakelijk er eenige inlich tingen over mede te deelen. De aangehoudene mevr. Joniaux is 52 jaar oud en behoort door geboorte en stand tot voorname farailiën, haar vader was de ruiterij- generaal-Ablaytwee harer ooms zijn insge lijks generalen, een harer broeders is kapitein in het keur-regiment der guides. Zij huwde in den noodigen ijver aan den dag zult leggen, mijnheer Lucien." „Reken daarop, mijnheerl Gij zult tevreden zijn." „Qij vertrekt dan Maandag morgen?* „Ja, mijnheer met den eersten trein." „Goede reis, beste vriend, schrijf mij alle dagen.* „Goed mijnheer." „Ik zal u niet meer zien voor uw vertrek, want ik keer onmiddellijk naar Parijs terug." Lucien Labroue drukte de hand, die hem ge boden werd, en vertrok. De industrieel gaf bevel, dat men met het rij tuig voor zou komen. Op het oogenblik, dat hij instapte, vroeg de koetsier „Naar uw hotel, mijnheer?" „Neen, naar Batignolles, Avenue de Clichy." „Welk nummer?" „Bij den ingang der straat zal ik uitstappen." Op de aangeduide plaats hield de koetsier stil. Jacques Garaud steeg uit, beval den koetsier, dat hij wachten zou en liep dan te voet tot het door Ovidius medegedeelde nummer. Op die plaat9 bevond hij zich tegenover een grooten muur met een klein deurtje, en daarachter ontdekte Harmant het dak van een klein pavil joen, met boomen omringd. Terzijde der deur hing de trekker eener schel. Garaud bracht deze in beweging en enkele seconden later hoorde hij op een beklinkerd pad naderende voetstappen. De deur werd geopend, en Ovidius Soliveau kwam te voorschijn met versch geschoren gelaat, den hoed op het hoofd, de parapluie in de hand, met zorg gekleed, fijn geschoeid en keurig ge- ganteerd. Blijkbaar was hij gereed uit te gaan. „Gij hier, neef!" riep hij uit, zoodra hij Har mant ontdekte. „Dat treft gij 1 Vijf minuten later zoudt gij mij niet meer geroDden hebben." „Dat zie ik. Gaat gij voor belangrijke zaken uit?" „In 't geheel niet!Ik wilde maar wat gaan wandelen op den boulevard, en een absynthje ge bruiken voor 't diner." „Blijf dan hier en laat ons wat samen praten.* „Ik ben geheel tot uwen dienst, neef." Ovidius liet Jacques Garaud voorgaan en sloot de deur. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1894 | | pagina 1