Engeland. Duitschland. Oostenrijk. Griekenland. Amerika. BINNENLAND. ontevreden was en trachtte onlusten te ver wekken heeft zich onderworpen. Generaal Dodds is naar Frankrijk vertrokken. In de Notre Dame heeft Zondag eene indrukwekkende plechtigheid plaats gehad ter gelegenheid van de zaligspreking van Jeanne d'Arc. Meer dan 10.000 personen waren te genwoordig, onder anderen generaal Mercier, minister van oorlog, geueraal Saussier, militair gouverneur van Parijs, de pauselijke nuntius, de Oostenrijsche en Russische gezanten, eeni- ge leden der lamilie Orleans, enz. In een gevangenis te Orthez, departe- tement Beneden Pyreneën, hebben recidivis ten den cipier Moras, op het oogenblik dat zijne vrouw de etensbakken haaldebij de keel gegrepen en sloegen er een band om zoodat hij na een hevigen strijd want de cipier was iemand van buitengewone lichaams kracht, geworgd werd. Vervolgens hebben de ellendelingen de vrouw deerlijk mishandeld, zoodat zij voor dood op den bodem bleef liggen. Toen de misdadigers nu meester in de gevangenis waren, grepen zij de sleutels uit den zak van den cipiernamen het geld dat zij in zijn zak en in dien zijner vrouw vonden, en gingen, begunstigd door de duis ternis op de vlucht. Zij werden weldra al- lerwege gesignaleerd, zoodat men hoopt dat zij teruggebracht zullen worden ter plaatse waar zij behooren. In Londen kan weer een conflict tusschen de reeders en sjouwers verwacht worden. Eerstgeuoemdeu willen zich ontdoen van de leden van den dokwerkersbond en slechts vrije arbeiders gebruiken. Eenige reeders zijn daarmee reeds begonnen en hun kans staat gunstig wijl door de overbevolking 100000 sjouwers werkloos zijn. In de Victoriadocks heeft een vergadering van 1200 werklieden plaats gevonden, waar de bekwaamste leiders Harris, Keir Hardie, Tillet, Mac Carthy de arbeiders bezworen hebben, zich als één man te verzetten om het met zooveel moeite en opofferingen verkregene niet te verliezen. LONDEN23 April. De politie heeft gistermiddag te Stratford, in het Oosteu van Londen, den anarchist Carnot gearresteerd die, naar men meent, een medeplichtige van Polei is. Polei ondervraagd, heeft letterlijk de gansche anarchistische organisatie bloot gelegd. Daaruit blijk-, dat Carnot de knapste van alle anarchisten door de daad is. Hij staat bekend als het hoofd der anarchistische beweging. Hij was belast mét de fabricatie van bommen en met de bezorging er van ten huize van de anarchisten. Polei heeft ook verklaarddat Carnot niet van een of andere groep afhing, maar dat hij gekozen was in een vergadering van gedelegeerden uit alle landenwelke vergadering een of twee jaar geleden te 's Gravenhage gehouden is. Volgens zekere détails van Polei, zou Belgie een der grootste anarchistische broei nesten zijn. Van daar zou het geld naar alle landen en vooral naar Londen gezonden worden. Carnot is, volgens Polei, kleermaker van beroep en in de werkplaatsen, waar hij arbeidde, heeft hij volgelingen kunnen winnen. Carnot gaf Bourdin het geld voor de ver vaardiging van zijn bom. Bij die gelegenheid gaf hij Polei te verstaan, dat als hij een held wilde worden hij geld in overvloed zou hebben en dat, als hij er in slaagde een ontploffing te bewerken, hij gedurende zijn gansche leven een pond sterling per week zou hebben. „Diezelfde berekening had ook ik gemaakt, toen ik Mary's liefde voor Lucien ontdekte,* antwoord de de valsche Paul Harmant. „Welnu?" „Welnu, dat huwelijk is niet mogelijk!" „En waarom niet? Is de jongman, misschien reeds gehuwd „Hij is niet gehuwdmaar bemint een ander meisje en heeft gezworen haar te trouwen." „Dat meisje moet dan wel rijk zijn „Het kind bezit niets." „Wat een dwaaskopMaar dat is onbegrij pelijk, onwaarschijnlijk „En toch is 't waar, dat Lucien Mary's hand geweigerd heeft." „Thans begin ik u te vatten 1 't Is 't meisje dat verdwijnen moet!' „Geraden „Wanneer die verloofde van het wereldrond verdwenen is, zal Lucien Labroue niet langer meer aarzelen het prachtig aanbod aan te nemen, dat hem gedaan wordt." „Daarop reken ik om het leven mijner dochter te redden." „Welnu, neef, gij kunt ook op mij rekenenl Gij hebt vertrouwen in mij gesteld, en dat vereert mij. Gij zijt onmiddellijk tot mij gekomen dat vleit mijn hoogmoedIk ben uw man Wees gerust, weldra zal mijn nichtje Mary mevrouw Lucien Labroue heetenMaar hoe heet de deerne? Waar woont zij „Ik weet er niets van." „Die mededeeling zal mij niet ver brengen.' „Dat erken ik, doch ik heb er iets op bedacht. Luister." „En dat is?» „Ik zend Lucien drie weken naar Bellegarde om machines te plaatsen en plannen op te nemen.» „Uitstekend 1 Dan hebben wij ons toch niet met hem te bekommeren.» „Van nacht slaapt hij in de fabriek om morgen bij tijds gereed te zijnbij 't overbrengen aer machinerieën naar het station.» „En dan?' „Hij verirekt Maandag morgen.» „Genoeg! Genoeg)" onderbrak hem Ovidius. „Begrepen. Morgen heeft hij na de verzending een vrijen dag en zal daarvan zeker gebruik maken om een roerend afscheid van zijn duifje te nemen.» De jeugd moet den ouderdom eeren, maar de ouderdom ook de jeugd vooral wan neer het jonge prinsjes betreft. Aldus oordeelde het openbaar ministerie van de rechtbank te Berlijn, dat twee maan den gevangenisstraf eischte tegen een vrouw van 78 jaren, die zich oneerbiedig had uit gelaten over de twee jongste kinderen van keizer Wilhelm Hoogheidjes van H/o en 3 jaar. De rechtbank was echter genadig voor de oude vrouw eD sprak haar vrij. De stadjes Hongaarsch Hradisch in Moravie en Neu-Sandec in Galicie zijn door brand gedeeltelijk vernield. In de eerstgenoemde plaats zijn 30 groote gebouwen, waaronder eene kerk, een klooster, het hosp:taal en eene school afgebrand. Daar er gevaar voor het tuchthuis bestond, werden de gevangenen onder militair escorte naar buiten gebracht, waar zij in de open lucht bleven kampeeren. Een felle wind maakte het blusschen zeer moeilijk en daar de telegraphische gemeen schap door het smelten der draden verbroken was, duurde het zeer lang alvorens er hulp uit de omliggende plaatsen kwam. Te Neu-Sandec heeft het vernielend ele ment nog veel sterker gewoed. Daar ontstond de brand in eene bakkerij en aangewakkerd door den hevigen wind, zette het vuur weldra alle huizen aan de groote markt in vlammen. De brandbluschmiddelen waren geheel onvol doende tegenover het vernielend element en zoo zijn er 132 huizen afgebrand, waaronder het postkantoor, het stadhuis, twee kerken, een klooster en het gymnasium. Twee derden van de stad is in een puinhoop veranderd. De aardbeving, die over Griekenland ge woed heeft, blijkt niets minder ernstig te zijn geweest dan die verleden jaar het eiland Zante heeit geteisterd, waarmede ze ook in zooverre overeenkomst heeft, als ze zich herhaalt. Van Zondag wordt gemeld, dat de aardschokken, die zeer hevig zijn, zich met korte tusschenpoozen herhalen. Ook te Athene werden ze waargenomen. Verscheidene onge lukken hebben plaats gehad. De koning en- de minister van binnenlandsche zaken zijn naar de streek vertrokken, waar door de ramp de meeste schade is aangericht. Dat is vooral het geval geweest in Locris, waar drie dorpen verwoest en 129 menschen gedood en ettelijke gewond zijn. Larissa is mede zeer geteisterd. Het klooster te Thebe heeft veel geleden, te Chalcis zijn 5 personen gedood en te Athene zijn verscheidene huizen zwaar beschadigd. WASHINGTON. 22 April. Er heerscht groote ongerustheid over het leger der werk- loozen, waarvan afdeelingen uit alle streken van het land naar Washington oprukken, om hunne grieven aan het congres bekend te ma ken. Eene voorhoede van 200 man, behoorende tot eene 1000 man sterke afdeeling uit Philadelphiais reeds aangekomen. Eene bende van 5000 is te Council Bluffs, in Jowa, aangekomen. De spoorweg - maatschappijen weigeren hen te vervoeren en staken den dienst, daar zij vreezen, dat de bende zich van de trein meester zal maken. De bende dreigt nu het land te zullen verwoesten. „Waarschijnlijk 1' „Zeker!" „Ik zal den jongman in 't oog houden,hernam Soliveau, „en vun af het oogenblik dat hij de fabriek verlaat, zijn spoor volgen.' „Goed „Wij zullen dra op de hoogte zijn dat beloof ik uen doe ik eene belofte dan houd ik die ook.' „Hebt gij geld noodig?» vroeg Jacques Garaud. „Ziedaar een vraag, die van doorzicht getuigt," antwoordde Ovidius lachend, „'tls niet moeilijk te zien dat ik met een praktisch man te doen heb.... Zeker zal ik geld noodig hebben onver mijdelijke onkosten zullen moeten gemaakt wor den. Doch ik ben altijd even lief voor u, neef! Ik vraag u niets voor 't oogenblik. Later zullen wij alles wel regelen. Zoodra wij op de hoogte van 't werk zijnkunnen wij den prijs bepalen. Ik zal u wel weten te zeggen, wat mijn werk waard is. Hoe laat zal Lucien Labroue morgen de fabriek verlaten!» „Tusschen vijf en zes uur." „Waar woont hij?" „In de Miroraesnilstraat, nummer 87.» „Genoeg! Hij zal nagespeurd worden 1.... Nu ben ik op de hoogte; laat ons gaan dineeren, want ik heb een vreeselijken honger.' „Laat mij eerst uitgaan.... Mijn koetsier wacht mij aan den ingang aer straat. Ik zal hem zeggen dat hij naar huis kan rijden, met de boodschap, dat ik niet kom dineeren.» „Ik zal u wachten in de restauratie van vader Lahire. Men is er in 't geheel niet slecht. Ik dineer daar gewoonlijk.» „Onmiddellijk ben ik bij u.' De twee personen verlieten het paviljoen, de een na den andere. De valsche Paul Harma. ?^egaf zich naar zijn rijtuig en sprak tot den koesier „Keer naar huis terug en waarschuw de juffrouw, dat zij niet op mij wachte. Ik zal in de stad dineeren en weet nog niet, wanneer ik zal terug zijn.' „Goed, mijnheer.» De koetsier wendde de paarden en vertrok in gestrekten draf. Mary was aan dergelijke afwezigheid al te zeer gewoon om zich ongerust te toonen. Zij dineerde alleen en begaf zich dan naar hare kamer. WAALWIJK, 25 April 1894. Openbare vergadering van den gemeente raad van Waalwijk op Vrijdag 27 dezer, des namiddags ten 7 ure. Onderwerpen ter behandeling Benoeming van een onderwijzer (voordracht ter visie.) Wijziging begrooting 1893. Aanbieding kohier hoofdelijken omslag 1894. Maaudagnamiddag 2l/2 ure had op het marktplein alhter plaats de keuring van paar den voor het leger. De commissie bestond uit de heeren Luit. kolonel der huzaren Lagerwerf! uit Venlo, Kapitein der veld-artillerie C. J. Greve uit Breda en den districts veearts Jannée, uit Roermond. In 't geheel werden voorgebracht 68 paar den, als 16 rij- en 52 trekpaarden. Goedgekeurd werden 4 rij-, 3 batterij- en 6 trekpaarden. Vóór de keuring was het marktplein de schouwplaats van een komische vechtpartij in 3 afdeelingen, beginnende tusschen twee hondenvoortgezet door twee jongens en gesloten door twee mannen. De talrijke getuigen amuseerden zich na tuurlijk uitstekend. Tegen den afloop der keuring werd de aandacht der op het marktplein aanwezigen eensklaps getroffen door eene voor Waalwijk ongewone vertooning, namelijk een ouder- wetsche verhuizing. De landbouwer v. W. zou van Baardwijk naar Loonopzand verhuizen, waar hij eene hoeve gehuurd heeft. Een zestal karren van boeren uit laatstgenoemde gemeen te hadden heel zijn huisraad opgeladen en waren nu op weg naar de nieuwe bestemming. Alle karren en paarden, alsook de geleiders en geleidsters, waren versierd met linten, bloemen, gekleurd papier en vlaggetjes. Zooals te begrijpen is trokken onze Waal- wijksche jongens mede de Stationsstraat in. Hierbij kwamen zij tot de ontdekking, dat bij zoo'n verhuizing de flesch niet ontbreekt, maar lustig rondgaat. Nauwelijks was dit opgemerkt of zij wisten een volle flesch in hunne macht te krijgen en dronken nu mede op het welzijn van den verhuizende. Alles liep in de beste verstandhpuding af. Verleden Zondagnamiddag ure bood de koninklijke doelen „Recht door Zee" zijnen honorairen leden een concert aan, ge geven door de harmonie l'Espérancebrj gelegenheid der installatie van den weledelen heer A. P. Witlox, als beschermheer van den doelen. Tengevolge van het ongunstig weder moest de plechtigheid plaats hebben in de kolfbaan en, vooral met het oog op deze omstandig heid, kunnen wij met genoegen constateeren dat l'Espérance zich uitstekend van hare taak kweet; de verschillende nummers van het keurige programma werdeu onder de leiding van den bekwamen directeur uitmuntend ten gehoore gebracht. Aan den directeur van „Recht door Zee", de heer E. Klijberg was de vereerende taak opgedragen den nieuwen beschermheer te installeeren. Spreker deed uitkomen dat het doel der vereeniging niet alleen is het beoetenen van den edelen handboog, maar ook de bevor dering van het gezellig verkeer en het ka meraadschappelijk samenzijn der leden. 't Gezelschap kan niet roemen op 't bezit Tegen elf uur des avonds verliet Jacques Garaud zijn gewaanden neef. „Ovidius is juist de man, dien ik noodig heb," dacht hij, den kortsten weg nemend naar de Mu- rillostraat. „Met hem zal ik wel alle hinderpalen weten te overwinnen.» En terwijl de valsche Paul Harmant zich met deze gedachten bezighieldsprak Soliveau tot zichzelve „Oude jongen, gij moet voor uwe renten zorgen! Wat den prijs van mijn werk aangaat, ik zal wel zorgen, dat die in evenredigheid zij met de op mij genomen taak. Neef is rijk genoeg. Hij kan goed betalen.» Zoo sprekend trad Soliveau zijne woning binnen. Zijn eerste zorg was zijne garderobe in oogen- schouw te nemen, die hij met Jacques Garaud's geld vrij goed voorzien hadom daaruit een kostuum te kiezen, d-t niet al te zeer de aandacht op hem zou vestigen. Hij vond echter niet wat hij zocht. l)e man had nog wel de kleederenwaarmede hij van New-York gekomen was, doch dit pak toonde een buitenlandsehe coupe; bovendien had Lucien hem daarmede gezien in het ^kabinet des heeren Harmant, en hij wilde in geen geval dooi den jongman herkend worden, Ovidius kon toch niet des morgens om vijf uur op de kaai te Courbevoievrij elegant gekleed op schildwacht gaan staan, zonder de aandacht op zich te vestigen. Dat was duidelijk genoeg. En waar zou hij om middernacht gaan zoeken wat hem ontbrak Eensklaps scheen hij dit raadsel te hebben op gelost. 'tls van daag Zaterdag", dacht hij, „betaaldag... De werkliedendie er vroolijk het hunne van nemen, zijn r.og in de assommoirs. Uitstekend Ik ben gered! Haastig trok hij zijn Amerikaansch kostuum aan, dat op reis nog al veel geleden had, zette een ouden hoed met breede randen op en verliet dan zijoe woning. Ovidius sloeg den weg in naar het beneden gedeelte der Avenue, dat den weg wijst naar de barrière. l)e drankwinkels waren nog open en de zalen met volk gevuld. Ovidius naderde de glazen deur van een der assommoirs en wierp een nieuwsgierigen blik naar binnen, Wordt vervolgd. van een vaandel, versierd met medailles op ii verschillende schietwedstrijden behaald; wel j echter mag het wijzen op het feit, dat de ii leden steeds getrouw bleven aan huu devies „Recht door Zee,» en dat de kameraad schappelijk geest hen voortdurend in staat stelde mede te werkenwanneer het gold feesten op te luisteren door andere gezelschappen georganiseerd of te hunner eere aangelegd. Zoo heeft de vereeniging ook deel genomen aan den verleden jaar gehouden luisterrijken optocht bij gelegenheid van het lOOjarig bestaan van »St. Chrispijn. Bij die gelegenheid was de heer Witlox voorzitter der jury van beoordeeling en de wijze, waarop hij zich van deze moeielijke taak kweet, deed bij ons het plan rijpen en tot uitvoering komen den heer Witlox te ver zoeken het beschermheerschap over ons ge zelschap te aanvaarden. ZEd. deed ons de groote eer aan het te aanvaarden, en ik kan niet anders dan ons zeiven nogmaals daar mede geluk te wenschen. Namens zijne medeleden gaf spreker den heer Witlox de verzekering, dat meer dan ooit „Recht door Zee" er naar zou streven, om meer en meer zijn naam met eere te doen noemen onder de Waalwijksche ge zelschappen, opdat de beschermheer steeds met genoegen op de vereeniging zou kunnen neerzien. Hiermede verklaarde spreker den heer Witlox als beschermheer geinstalleerd, en bood ZEd. het diploma met insigne aan. Hij uitte de hoop dat hij dit kleine blijk van erken telijkheid wel zou willen aanvaarden, en dat het diploma hem steeds in herinnering moge brengen dat hij beschermheer is van een ge zelschap, wiens leden die eer op hoogen prijs stellen en die voor zijn welzijn de beste wenschen koesteren. Langdurig applaus volgde, waarna de har monie speelde „Lang zal hij leven." De beschermheer bedankte in eenige ge voelvolle woorden het gezelschap voor de hem aangedane eer en gaf de verzekering dat hij zich steeds zou toonen een bescher mer te zijn in alle opzichten. De onder-voorzitter van den doelen, de heer Corn, van Wijck, nam vervolgens het woord. Na in herinnering te hebben gebracht de groote verdiensten, welke wijlen de heer Adr. van Lieshout tegen over het gezelschap had, door steeds zijn ongeëvenaard talent als teekenaar beschikbaar te houden waar dit hem in 't belang van „Recht door Zee" gevraagd werd, bracht spreker hulde aan den vervaardiger van het aan den heer Witlox overhandigde diploma. Hij deed er de groote verdiensten vau uitkomen, die de beste ver wachtingen rechtvaardigen voor de toekomst van den jeugdigen kunstenaar, den heer Adri- anus Pulles Thz. Hij bracht hem den dank van 't gezelschap en uitte de beste wenschen voor zijne verdere loopbaan. Teu slotte hield de heer J. van Gooi eene rede, waarin hij namens het gezelschap dank bracht aan het eerelid, den WelEd. heer J. Timmermans Wz., die de plechtigheid met zijne tegenwoordigheid vereerdeaan de harmonie l'Espérance, die haar zoo heerlijk had opgeluisterd en aan het aanwezig publiek, dat van zijn belangstelling had doen blijken. Bij deze gelegenheid gaf hij ook te kennen dat de harmonie mocht rekenen op een muziekstuk haar door den beschermheer van „Recht door Zee" aan te bieden. Onder 't genot van een glas wijn bleven de werkende leden nog eenigen tijd bijeen waarna ieder hoogst voldaan huiswaarts keerde. Gisteren werd alhier de eerste vergade ring gehouden van de onderwijzers in het arrt. Waalwijk op de zaal van Musis Sacrum. Voorlezing werd gedaan van den toestand der vereeniging en de behandelde onderwer pen in het afgeloopen jaar. De heer Van der Heijden gaf in een degelijk opstel de voordeelen aandie het kind ten goede kunnen komen, indien de onderwijzer bekend is met de beginselen der gezondheidsleer. Bij afwezigheid van den heer Rutges werd diens inleiding van het onderwerp„Het examen voor hoofdonderwijzer" door den heer Mollenberg voorgelezen. Na afloop der ver gadering had een bijeenkomst plaats van de leden der afdeeling Waalwijk van het N. O. G. De leerlingen van de rijks-normaallessen te Waalwijk: J. B. Loonen, alhier, en Van de Wiel, te Vlijmen, hebben gisteren met gunstig gevolg het onderwijzers examen afgelegd. Eenigen tijd geleden reeds wezen wij op de voor de Langstraat en voor het land van Heusden en Altena ongunstige zomer dienstregeling van de staatsspoorwegen.Daar- toe van verschillende zijden aangezocht ves tigen wij nogmaals hierop de aandacht van de autoriteitenwie zulks aangaatopdat alsnog pogingen in het werk gesteld worden om daarin verbetering te krijgen. Personen, die 't weten kunnen, verzekeren dat er alle kans van slagen bestaat, indien de zaak goed aangepakt wordt. Bij grooten aanvoer van hoornvee, vooral van weikoeien in Langstraat, was de handel over het algemeen vrij vlug; verschei dene kooplieden waren aanwezig. Prijzen als volgtkalfkoeien 1 180 a 220, dito vaarzen f 160 a 190, weikoeien f 100 a 160, hokke- lingen f 50 a 80, jarige kalveren f 25 a 30, biggen f 11 a 16 (berekend naar f 1.50 a 2.50 per week;) slachtvee le qual. 70 a 72 ct., 2e qual. 60 a 65 ct., vette varkens 56 a 57 ct. per Kg. (schoon.)

Echo van het Zuiden | 1894 | | pagina 2