Nummer 34. Zondag 29 pril 1894. 17eJaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen» UITGEVER- ANTOON TIELEN VERKIEZINGEN VOOR DE TWEEDE KAMER. Staatkundig overzicht. BUITENLAND. öelgie. Frankrijk. Duitschland. Italië. Amerika. iVaalwykscbe en Langstraatseke Courant, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00. Frauco per pos! door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Waal wij k Advertentiën 1—7 regeli 0,60 daarboven 8 cent per regel" groote letters naarplaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitse!:- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Nu de uitslag van de herstemmingen te Dokkum, Goes en Hontenisse bekend is, waar gekozen zijn de heeren Sckaafsma (v) de Savornin Lobman (t) en van Deinze (v), blijkt het eindresultaat van alle verkiezingen te zamen te zijn, dat in bet geheel gekozen zijn 57 tegenstanders en 43 voorstanders van Tak's kieswetsontwerp. De 43 voorstan der» bestaan uit 34 liberalen, 3 radicalen, 5 anti-revolutionairen en 1 katholiek; de 57 tegenstaders, als men v. Limburg Stirum onder de liberalen en Schimmelpenninck onder de anti-revolutionairen mag rekenen, uit 28 liberalen, 6 anti-revolutionairen en 23 katholieken. Gelijk wij reeds opmerkten, zullen er nog voor 7 zetels aanvullingsverkiezingen noo- dig zijn. Volgens de bepalingen der kieswet moet een benoemd kamerlid binnen 3 weken na de dagteekening van bet bewijs, dat hij afschrift van het proces-verbaal der stemming ontvangeü beeft, kennis geven, of hij de benoeming aanneemt. In de veronderstelling, dat bedoelde dagteekening voor de verkie zingen op 10 April is geweest 11 April, zou dus voor 2 Mei door de in meer dan één district gekozenen moeten worden beslist, of zij hunne benoeming bij de eerste ver kiezingen aannemen. Bedankt een gekozene voor de benoeming, dan zou hij, om over zijne benoeming bij de herstemmingen te beslissen, ook nog 3 weken tijd na 25 April hebbon. Het is niet wel aan te nemen, dat van dien termijn geheel gebruik zal worden gemaakt. Men mag integendeel ver wachten, dat het voor Mei bekend zal zijn, voor welke districten de in meer dan één district gekozenen opteeren. In de districten, waarvoor de benoemden bedanken, moeten dan binnen 14 dagen nieuwe verkiezingen plaats hebben. Behalve vooi de districten, waar ten gevolge van de nieuwe verkiezin gen weder herstemmingen noodig mochten blijken, kan dus de tweede kamer op 16 Mei, dat is op den dag, waarop de nieuwe staten-generaal bijeenkomen, voltallig zijn. ggggggggggsgaga De parlementen van Europa zijn, op eene enkele uitzondering na, alle aan den arbeid en zoo af en toe wordt er, tusschen vruchte- looze debatten in wel eens een beslissing genomen van politieken en economischen aard die te denkeu geeft en als onderwerp dienen kan voor belangrijke beschouwingen. Zoo werd door Engelands lagerhuis bij twee de lezing met 281 tegen 194 stemmen aan genomen de wetwaarbij de duur van den arbeid der werklieden in de mijnen wordt gesteld op ten langste acht uur. Dit wetsvoor stel is reeds 't vorige jaar in behandeling geweest en toen in de eerste lezing aan genomen met 280 tegen 201 stemmen, 't Zal nog heel wat voeten in de aarde hebben eer dit voorstel door het parlement definitief tot wet wordt verheven en er is wel kans dat er met kracht geijverd wordt voor de verandering, in dien zin, dat de week wette lijk wordt gesteld op acht-en-veertig uur of Gladstone's amendement wordt ingelascht, waardoor de mijnwerkers van een district zich bij meerderheid van stemmen zouden kunnen onttrekken aan de wettelijke bepaling. Heel veel belangrijks is er niet in 't midden gebrachtzoomin ten voordele als in 't na deel der regelingDe minister van binnen- landsche zaken Asquith, verdedigde de wet telijke regeling en zeide o. a. dat hij een vermindering van de productie niet verwachtte. De werknemers hebben de regeering niet willen steunen door betoogingen of meetings, ten gunste van de vaststelling van den ma ximumwerktijd op acht uur per dag doch de werkgevers of liever een delegatie uit hun midden, heeft bij den premier lord Rosebery eD den minister van binnenlandsche zaken geprotesteerd tegen de „Eight hours bill". Niet alleen hun eigen belangen heetten zij benadeeld en in groot gevaar gebracht, doch zij releveerden het feitdal de werklieden in de mijnen van Northumberland en Durham evenals in zekere districten in Wales zich hebben uitgelaten tegen de tusschenkornst der regeering in deze. De woordvoerder sir Joseph Pease zoowel als zijn lastgevers (de leden der vereeniging van mijneigenaren) heb ben vergeten of eigenlijk hebben verzwegen, dat die meerderheid in enkele weinige dis tricten tegen de wettelijke regeling heel klein is en dat de „Bond der mijnwerkers van Groot-Britteunie" met zijn honderdduizenden leden, de regeling van den werkdag van acht uur, dringend wenscht. Rosebery heeft den gedelegeerden te kennen gegevendat hij persoonlijk de wettelijke tusschenkornst goed keurde doch dat dit niet de opinie is van de regeering, in haar geheel, zoodat de „Eight hours bill" nimmer een kabinetsquaestie kan doen stellen. John Morleyde minister van Ierland en Burt, de titularis van handel, zijn aanhangers van hel persoonlijk initiatief, al 't mogelijke verwachten zij ervan, 's staats tusschenkornst achten zij in beginsel verder felijk dat zijn de zuiver-conservatieven op economisch gebied De premier Rosebery heeft op het twintigste jaarfeest van de liberale club te Londen ge zegd, dat de regeering bereid was een beroep te doen op het land en met vol vertrouwen den uitslag zou tegemoet zien. Meeningsver- schillen over de buitenlandsche en koloniale politiek hebben de unionisten uit de liberale partij doen treden aldus sprak Rosebery doch dat zal geregeld worden 't is de vraag of die quaesties zoo ernstig waren om tot een scheiding te moeten leiden. Hftj deed ten slotte een beroep op de unionisten om hen tot terugkeeer te bewegen tot de partij, die Engelands vlag in 't buitenland weet te doen eerbiedigen en de eenheid van de drie koninkrijken waarborgt. Er is weer alle kans, dat Rosebery's stem zal klinken als die des roependen in de woes tijn terwijl hij tevens de Ieren verbittert door dit pogen, welks welslagen hun belan gen ernstig in gevaar zou brengen. Donderdag moest Frankrijks kamer de be grootingscommissie kiezen, welke voortvarend heid der meerderheid als een werkelijke verdienste is aan te rekenen. De benoeming dezer commissie is van belang, omdat zij zal hebben te beraadslagen over hervormingen van beteekenis, terwijl de oppositie zich in het bijzonder zal beijveren om der regeering het leven zoo moeielijk mogelijk te maken. Cavaiguac's verkiezing tot rapporteur zou al een mooi begin zijn en dan kan er uit de 33 leden der commissie, waarvoor 100 can- didaten zijn, wel een aardige minderheid zijn te vormen. De wijzigingen in het belas tingstelsel, door Burdeau in zijn begrooting voorgesteld, zijn nog al in het belang der conservatieven en der bezittende klasse, zoo dat verrassingen met deze wijzigingen ten grondslag, niet uitgesloten zijn. Ten aanzien van de uitgaven loopt Burdeau geen gevaar wel met betrekking tot de inkomsten. Prins Ferdinand van Coburg, die zoo juist in zijn hoofd- en residentiestad Sofia is teruggekeerd, zal heel wat te doen hebben om zijn ministers tot de orde te brengen. De titularissen van handel en landbouw Slavkoff en van oorlog Savoff hebben 't om persoonlijke redenen samen geducht aan den stok gekregen, zoo zelfs, dat de machtige Stambouloff, de B.ulgaarsche Bismarck, er mee verlegen zit. Het beste zal zijn beide heeren hun particuliere aangelegenheden te doen regelen buiten het kabinet, zoodat voor beiden plaatsvervangers zouden moeten ge vonden worden. Zoolang Stambouloff gehand haafd blijft, zijn dergelijke persoonsverwisse lingen van weinig belang. Dinsdag namiddag is mevr. Joniaux onder geleide van twee onderofficieren der gen darmerie in burgerkleeding, per trein van 1 uur 43 aan het Noorderstation te Brussel aangekomen, waar zij wegens haar hooger beroep tegen hare gevangenhouding voor de raadkamer van het hof van Brussel verschij nen moet. Zij was in rouwkleederen en had het gelaat bedekt door een zwarten sluier, maar hare overbrenging, zegt de Indépen- dance, was met zoo groote discretie georga niseerd, dat zij door het publiek, hetwelk gelijk gewoonlijk met den middagtrein zeer talrijk was, niet werd opgemerkt. In een ge sloten rijtuig werd zij naar de gevangenis der „Kleine Karmelieten" overgebracht. De anarchist Matha is door de Parijsche politie gearresteerd. Ze zocht hem sedert den aanslag op het café-Terminus. Men meent, dat hij, die kapper van beroep is, Ortiz en diens medeplichtigen grimeerde, wanneer zij uitgingen om te stelen. Matha, die redacteur van het anarchistische blad de En-dehors geweest is, heeft nog 18 maanden gevangenistral te ondergaan wegens aanspo ring tot moord, en 2 jaar wegens aansporing van soldaten tot ongehoorzaamheid. Uit Laon wordt meegedeeld, dat twee individuen in hechtenis genomen zijn; een hunner Al- baret, wordt sedert lang gezocht. Men be schouwt hem als een gevaarlijk anarchist. Entile Henry is zeer ontdaan over de pogingen, die zijn moeder doet, om hem te redden. De prefectuur van politie heeft maatre gelen genomen, om iederen anarchist, waar hij zich ook bevindt, te doen nagaan. In zijn woning, in het koffiehuis, op de werkplaats, overal zullen onbekenden hem aanspreken en ronduit bekennen, dat zij belast zijn met hem na te gaan. Zoo hoopt men de lui van het anarchisme af te brengen. Uit Castres wordt gemeld, dat de werk staking een zeer ernstig karakter aanneemt; de stakers versperren den weg voorde goe deren, die onder begeleiding van gendarmes aan de maatschappij verzonden worden. Men vreest ernstige ongeregeldheden. Uit Atrecht wordt gemeld, dat er eene werkstaking is ontstaan in de schoenfabriek van tien afgevaardigde Fanien te Lillers. Deze heeft nu de volgende bekendmaking op zijne werkplaatsen doen aanslaan „Volksmenners hebben eenige werklieden, wier loon hooger is dan in eenige stad in Frankrijk, zelfs te Parijs, den arbeid doen staken. Ook hebben zij een groot aantal andere werklieden, die tevreden waren met hun loon en die zich van eiken eisch ont houden hebben, medegesleept. „De verlaten werkplaatsen zullen niet her opend worden. Alle arbeiders worden uitge- noodigd de hun toebehoorende gereedschap pen terug te halen." zetten, dien hij tot dusver heeft gedaan. Hij heeft nml. tot aller verrassing, besloten de hem door wijlen graaf Schack vermaakte schilderijenverzameling te laten blijven waar zij is, te Mttnchen. In de Beiersche hoofd stad was men reeds zeer mistroostig over het voor haar verloren gaan van dezen kunst schat en de bladen waren vol klaagliederen. Nu heerscht aldaar zóó groote vreugde over het besluit des keizers, dat het stedelijk be stuur besloten heelt eene afzonderlijke depu tatie naar Berlijn te zenden om den keizer den dank der bevolking over te brengen alsmede eene marmeren plaat in het gebouw der schilderijen-galerij te doen aanbrengen met een opschrift, dat van 's keizers groot moedigheid aan de nakomelingschap zal ge tuigen. Ofschoon de Berlijnsche bladen hunne sterk plaatselijk-patriotische teleurstelling over het onverwachte besluit niet onderdrukken erkennen zij toch onvoorwaardelijk dat de keizer hijzonder tactvol en edel gehandeld heeft, door op deze wijze voor zijne popula riteit in Zuid-Duitschland te zorgen. In ver band met de stemming, welke daar in de laatste jaren, met name in Beieren, meer en meer veld gewonnen hadkrijgt het besluit des keizers bepaaldelijk de beteekenis van eene gewichtige politieke gebeurtenis. Volgens telegrammen uit Italië, zijn 500 studenten van de universiteit te Padua, zich door de conservalieve Gazetta di Venezia beleedigd achtende, onder aanvoering van professor de Giovanni met een extratrein naar Venetie gegaan, om daar voor het bureau van het blad eene betooging te houden. De overheid kreeg nog tijdig de lucht van den toeleg en stelde voor het bureau de gewapende macht op. Pogingen om de 'afsluiting te ver breken mislukten waarop de studenten van eenige nummers der courant een plechtig autodafé aanrichtten om daarna zich door tie stad te verstrooien en baldadigheid uit te halen. Eenige inhechtenisnemingen waren het einde. Van verschillende zijden wordt bevestigd dat de regeering der Vereenigde Staten krachtdadige maatregelen wil nemen tegen de Commonwealers. Het gevolg zal daarvan waarschijnlijk zijn dat de verschillende afdee- ltngen verstrooid zullen worden, lang voordat zij Washington zullen hebben kunnen bereiken. Aanleiding tot dit optreden heeft de regeering gevonden in het gebeurde te Butte in Montana, waar de Commonwealers zich hebben meester gemaakt van een trein der Northern Pacific en hiermee honderden mijlen zijn voortge- stoomd in de richting van Dakota, in weerwil der pogingen van het treinpersoneel om hun dit te verhinderen. Wel is waar haalde de sheriff van Montana den trein der Common wealers bij Billings in, ntaar zijn politiemacht bleek te zwak tegenover de van geweren voorziene Commonewealersdie daarop de reis in oostelijke richbng voortzetten onder aanvoering van Hogan. Hierop besloot de regeering tusschen beide te komen en kreeg de bevelhebber van het tweehonderd mijlen oostelijk geleden fort Keogh bevel den trein met Commonwealers op te wachten en tegen te houden en al de daarin aanwezige Com monwealers tegen te houden. Enkele afdeelin- gen Commonwealers zijn in Sowa tot opstand gekomen; zij worden aangevoerd door Kelly, tegen wien een moordaanslag is gepleegd welke is verijdeld. De keizer heeft Woensdag een besluit ge nomen dat ougetwijfeld kan gekenschetst worden als een der verstandigste politieke Jaarmarkt te Waalwijk, Vriidae 4 Mei 1894. De botermijn zal, den geheelen zomer door, aanvangen om 9 uur.

Echo van het Zuiden | 1894 | | pagina 1