BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Duitschland. Oostenrijk. Griekenland. UITVOERINGEN. BINNENLAND. werd 't nuttigst zou zijn besteed, als men het voor de bewapening dienen deed, de schatkist zou er dus niets bij winnen. Na de mededeeling van den aanmaak van nieuwe geweren dien hr" volstrekt noodzakelijk acht, werd zijn begrooting door de commissie aangenomen. Het is al „boter tot den boom" op het oogenblik tusschen Bulgarije en den sultan die het hait der bevolking gestolen heeft door eene irade, waarbij aan de Bulgaarsche scholen in Macedonië zekere vrijheden worden verleend en de Bulgaarsche bisschoppen aldaar erkend worden. Dat heeft optochten en toespraken te Sofia gegeven, waar de kreet: „Leve de Sultan is gehoord, voor het eerst zeker in Bulgarije. Minister president Stambouloff heett zich gehaast den sultan per draad ran dit alles in kennis te stellen en hem gedankt voor zijne „edelmoedigheid en vaderlijke gevoelens tegenover Bulgarije." Zeker ander vadertje" zal een en ander mogelijk wel niet zoo aangenaam vinden. In Servie heeft een koninklijk decreet thans formeel de wetten afgeschaft, waarbij indertijd Milan's aftreden is geregeld en waarbij deze niet alleen afstand heeft gedaan van den troon, maar zelfs van zijn lidmaat schap der koninklijke familie, van zijn bur gerrecht als Serviër, van zijn recht om in Servie te verblijven, kortom van alles wat verkoopbaar was. Inderdaad is dat alles, gelijk ieder weet geschied moyennant en moyennant nog al veel ook. Geschiedt op dat gebied door Milan dan nu ook restitutie Of begint men weder met eene „schoone lei.Men weet er daar weg mede. 't Heeft wet iets van Von Münchhausen's door groote fantasie uitmuntende reisverhalen, als men leest, dat de werkloozen, die onder leiding of op initiatief van Coxey op weg zijn naar Washington, de stad, waar het par lement der Vereenigde Staten zetelt, zich meester maken van de spoortreinen, die hun onderweg passeeren en er dan mee van door gaan, achtervolgd soms door andere treinen en onderweg bedreigd door de politie en de militaire macht, doch in den grond is er toch wel reden tot eenige ongerustheid. Het op treden der werkloozen is over het geheel buitengewoon brutaaltoen zij aangehouden waren door de bondstroepen, weigerden zij den trein te verlaten en eerst toen de mi trailleuses waren opgesteld gaven zij zich over. Zooals 't is gegaan in Montana, zoo gaat 't ook in Oregon, in 't Westen, in Ma ryland en in Ohio. In 't geheel zijn er nu een 8000 man op weg naar Washington, de sterkste troep telt 1000 man, die onder Coxey zeiven 300. Coxey is nu dicht bij Washington en men hoopt, dat de min gunstige ontvangst der voorhoede de nakomenden zal afschrikken. De voorgenomen manifestatiebedoelende een uitkeering van 500 millioen dollars en inhouding der rente van de openbare schuld, zal men verhinderen, als er maar een wets bepaling is te vinden, die er recht toegeeft. Te Luik is Zaterdagavond op den drempel der kerk St. Jacques een bom gesprongen die gelukkig alleen materieele schade veroor zaakte. Zes anarchisten zijn gevangengenomen. F——MO——11 De directeur en zijne twee makkers hielden een druk gesprek. Zij bereikten de barrière, gingen tot net na burig station, waar drie vigelanten juist waren aangekomen, sprongen in een rijtuig, en Ovidius hoorde Lucien zeggen hen naar het goederen bureau te brengen aan den Lyon-spoorweg. Soliveau liet hem een weinig vooruitrijaer. en nam aan ook een rijtuig, tot den koetsier zeggend: Lyon-SpoorGoederenbureau „Niet verder vroeg de koetsier, 't Is nog al de moeite waard!" „Wees gerust, er valt een goed drinkgeld," ant woordde Soliveau. Kort voor half acht kwamen beide rijtuigen op een afstand van vijfentwintig a dertig schreden van elkander op de aangewezen plaats aan. Lucien betaalde en trad dan met zijne beide makkers een klein koffiehuis binnendat juist geopend werd, waar zij de aankomst der wagens wilden afwachten. Ovidius zond zijn rijtuig weg er. nam plaats in een café aan de overzijde. Twintig minuten over acht arriveerden de zware wegens, en de voerlieden reden het binnenplein op, waar Lucien Labroue en de beide mecaniciens reeds wachtten. Ovidius bleef in zijn café. ,'t Zou nutteloos, zelfs onvoorzichtig zijn, mij daar te toonen," dacht hij. „Mijne tegenwoordig heid heelt geene reden van bestaan en zou zeer verdacht zijn. Hijwien ik zoekzal hier wel voorbijkomen. Hier moet ik hem dus afwachten.' En hij bleef op zijn observatiepost. Soliveau wachtte geruimen tijd. 't Was half elf, toen de wagens met de voer lieden en de mecaniciens vertrokken Lucien Labroue was niet met hen. //Saperlipopette 1" riep Ovidius ongerust uit, 'zou hij een anderen weg genomen hebben Dat zou minder aangenaam zijn Dan wendde hij zich tot den caféhouder en vroeg „Ik verwacht iemand, die uit de goederenloods moet komendoch reeds geruimen tijd vruchte loos. Is er nog een andere uitgang?" „Ja, mijnheer, een klein trapje, dat van boven naar de Bercystraat geleidt." „Drommelsdan neb ik hem gemist 1' dacht Soliveau. De Fransche ministers begaven zich naar Lyon ter inwijding der tentoonstelling. Bij de receptie was de geestelijkheid niet ver tegenwoordigd en eenige katholieke jonge lieden verstoutten zich zelfs tot eene vijandige betooging. Twintig hunner werden aangehou den, doch later weer losgelaten. Emile Henrydie de bom wierp in het café van het Hotel Terminus te Parijs en die ook de hand had in een vorigen aanslagwaardoor zes menschen het leven verloren is Zaterdag door de jury na drie kwartier beraadslagens schuldig bevonden en ter dood veroordeeld. Lachend hoorde hij het vonnis aan. „Moedkameraden Leve de anarchie riep hij terwijl hijover de banken heenstappend de zaal verliet. Gedurende het geheele geding gaf Henry blijk van de meest stuitende onverschilligheid en het brutaalste cynisme. Waar hij kon den president afsnauwend, verklaarde hij onom wonden in het koffiehuis in quaestie, dat hij uitgekozen had omdat daar vele„mestburgers," gelijk hij ze noemdeplachten te komen tijden te hebben zitten wachten tot het er vol genoeg was, om met succes zijn bom te kunnen werpen. In tegenstelling met Vaillant, die alleen had willen wonden en daarom zijn bom slechts met spijkers geladen had, ver klaarde i enry wel degelijk en wel zooveel mogelijk bourgeois te hebben willen dooden, en daarom had hij dan ook kogels in zijn bom gedaan. In den loop van het geding is met tamelijke duidelijkheid aan het licht gekomen dat Henry in de laatste tijden moet hebben ge leefd vau de opbrengt van diefstal, bepaalde lijk van een zeer weinig eervollen en zeer aanzienlijken ten huize eener alleen wonende oude dame. Ook de verheerlijkte Ravachol weet men voorzag door het vermoorden liefst van weerloozen in zijn onderhoud en de kosten van vervaardiging zijner bommen. De soort wordt steeds minder. Tegen dit doodvonnis hoort men dan ook van veel minder, zoo al eenig verzet, dan tegen dat van Vaillant. Te Berlijn is uit Kamerun bericht ont vangen van nieuwe troebelen en geweldda digheden waartegenover de bezetting-troep machteloos zou zijn gebleken. Keizer Wilhelm moet zich met nadruk verzet hebben tegen elk denkbeeld van ai- stand der Samoa-eilanden aan Nieuw-Zeeland. Te Weenen dreigt weer eene werkstaking en wel op groote schaal. Niet minder dan 30000 arbeiders bij het bouwvak verlangen vermindering van werkuren, of anders staking. Uit Athene wordt aan de Times gemeld, dat een hevige aardschok weder groote schade heeft aangericht te Atalanti, waar ten gevolge van de vorige aardbeving niet minder dan 300 menschen het leven hebben verloren. Te Thebe in Chalcis zijn vele huizen ingestort. Te Larissa braken de gevangenen los; zij werden door soldaten teruggedreven, maar twee wisten te ontsnappen. WAALWIJK. Donderdag 3 Mei 1894 des nam. ten 5 En een zilverstuk op het buffet werpend, liep hij haastig naar buiten, zonder op het kleingeld te wachten, dat men hem wilde teruggeven. „Ik heb geen oogenblik te verliezen," dacht Ovidius. „Wellicht is hij naar huis gegaan om zich te kleeden, alvorens hij tot zijn duifje snelt. Dat schijnt mij duidelijk." Na vijf minuten geloopen te hebben, ontmoette hij een ledigen fiacre en sprong er haastig in, terwijl hij den koetsier toeriep „Drie frs., oudeMaar haast u wat 1 Ik heb geen tijd te verliezen 1" 'Waarheen Miromesnilstraat, nummer 75 „Genoeg!Vooruit Cocotte!" Dit bevel ging van een krachtigen zweepslag vergezeld en het paard zette zich met eene be trekkelijke snelheid op weg. Eenentwintigste Hoofdstuk. Sinds haar vader de verzekering had gegeven, dat zij eenmaal Lucien Labroue's vrouw zou wordenwaren er geen perken meer aan Mary's vreugde. De toekomst lachte haar allervriendelijkst toe. Nog slechts achtenveertig uren waren er ver- loopen, sinds z'.j dat goede nieuws vernomen had, en reeds was van haar gelaat, die verontrustende bleekheid verdwenen, en de roode vlekken ver toonden zich ook niet meer op hare wangen. Haar vader had, zooals wij reeds vroeger ver nomen hebbende gewoonte den Zondag steeds met zijne dochter door te brengen. Door een boodschap van Paul Harmant ge waarschuwd, dat hij niet zou komen dineeren, was zij daags te voren alleen aan tafel gegaan en verder steeds den ganschen avond alleen geweest. Dit had haar vrij onaangenaam gestemd, want zij brandde van verlangen om met haar vader over Lucien Labroue te praten en iets nieuws van hem te vernemen over hare huwelijksplannen. Evenals alle personen, die door eenig vast idéé i geleid worden, dacht zij slechts aan het geluk, dat uit die echtverbintenis zou voortvloeien; het ji zou haar goed gedaan hebber; daarover steeds te I kunnen spreken. Des morgens was zij vroeg opgestaan, en zoo- j! dra zij met haar toilet gereed was, begaf zij zich j; naar het kantoor haars vaders. Deze verwachtte wel dat zijne dochter hem ure, CONCERT, te geven door de harmonie „l'Kspérance" in den tuin van den heer V, J. Gerris, Mussis Sacrum, heeren honorairen leden van den „Koninklijken Oranje Doelen" aangeboden. (Zie programma's.) CAPELLE. Donderdag 3 Mei 1894, des nam. ten 21/2 ure, UITVOERING, te geven door de lie dertafel „Oefening Kweekt Kunst", met me dewerking van den heer Montéin de zaal van den heer L. van Dongen. (Zie programma's.) Jaarmarkt te Waalwijk, Vrijdag 4 Mei 1894. De botermijn zal, den geheelen zomer door, aanvangen om 9 uur. WAALWIJK, 2 Mei 1894. Naar aanleiding der veelvuldige klachten, bij onze kamer van koophandel enz. inge komen wegens den ongunstigen loop der treinen, hoofdzakelijk van den laatsten trein uit 's Boschzijn gisteren de heeren J. B. Timmermans Wz. en S. Fano, president en vice president van genoemde kamernaar Utrecht geweest, ten einde een onderhoud met den dir.-generaal der S. S. te hebben en te trachten te verkrijgen, dat de laatste trein uit 's Bosch zóóveel later van daar zou vertrekken, als noodig is om trein no. 9, die ten 6,15 van Amsterdam vertrekt, en te 7,42 te 's Bosch aankomt, te doen aansluiten. Het resultaat van dat onderhoud was, dat de heer dir. gen. der S. S. ten volle die klachten beaamde, en ook gaarne bereid was daarin te gemoet te komen, indien het met de arbeidswet in overeenstemming te bren gen is. Genoemde heeren twijfelen dan ook geens zins dat, als het bezwaar der genoemde wet is op te heffen, aan het verzoek der kamer zal worden voldaan. Ook brachten beide heeren nog de slechte verlichting van het stations emplacement alhier ter sprake en ontvingen de verzekering, dat ook deze zaak in overweging genomen zal worden. Dezer dagen waren wij met de meeste welwillendheid in de gelegenheid gesteld om het schoeisel te bezichtigen, dat door de Wed. J. Klijberg-Van Ree en A. van Iersel Zoon te Antwerpen zal tentoongesteld worden. De collectie van eerstgenoemde firma bestaat alleen uit dameswerk in verschillende model len en hoofdzakelijk vervaardigd uit leder als goudleder, lak, glacé, veaumat, chagrin, jucht, enz. Alles munt uit door élégance en is zeer net afgewerkt. De verzameling van de firma Van Iersel is uitgebreider en bestaat uit dames- en heerenschoenen in alle genres, zoowel voor binnelandsche behoefte als voor export naar de Indien. Ook hier zagen wij zeer chike modellen en vooral degelijk werk voor da- gelijksch gebruik en naar de eischen van den tegenwoordigen tijd met zorg afgewerkt. 't Doet ons groot genoegen de overtuiging te hebben mogen opdoen, dat de Waalwijksche schoenenindustrie te Antwerpen op waardige wijze zal zijn vertegenwoordigd. Aan de openbare school alhier is tijdelijk werkzaam gesteld de onderwijzer Loonen, en allerlei vragen zou stellen en hij wellicht weer fenoodzaakt zou worden zijn toevlucht tot nieuwe eugens te nemen. Om zich daaraan zooveel mo gelijk te onttrekken, had hij het plan gevormd aen omgang met Mary te vermijden. Bovendien hield Ovidius aanhoudend zijn geest bezig, en ook dit deed hem verlangend naar de eenzaamheid uitzien. Toen Jacques Garaud merkte, dat de deur var. zijn kantoor geopend werd, was hij niet in staat eene beweging van ongeduld te onderdrukken. Zijn voorhoofd vertoonde diepe rimpels. Dit ontging niet aan Mary's doordringenden oogopslag. „Stoor ik u, vader?' vroeg zij. „Ja, mijn kind, wel een weinig. Ik ben thans met zeer ingewikkelde berekeningen bezig," ant woordde de millionair„Maar kom mij toch omhelzen, liefste, nu gij hier zijt!" Het jonge meisje haastte zich te gehoorzamen en hernam „Gij zijt gisteren avond laat thuis gekomen." „Neen, tegen elf uur reeds. Ik heb bij een mijner voornaamste klanten, met wien ik over belangrijke zaken te spreken had, gedineerd." „Wat zullen wij heden doen?" „Ik heb 't zeer druk kind, en zal den ganschen dag geen oogenblik vrij zijn." „Zijt gij van plan den geheelen dag te werken?' „Het is bepaald noodig." „En van avond?" „Van avond zal ik mij enkele nren moeten ver wijderen.' „Gij zult toch met mij ontbijten en dineeren?" „Wij zullen samen ontbijten, ja; doch samen dineeren, dat zal moeilijk gaan." „Dan verdwijnt hij nu reeds, mijn schooen droom „En wat hadtgij gedroomd, mijn kind?" „Dat gij Lucien Labroue zoudt vragen om met ons te komen dineeren „OnmogelijkGij ziet het zelf." „Hij zou toch met ons kunnen ontbijten „Evenmin 1 De heer Labroue heeft voor zijn vertrek eene menigte boodschappen te doen.' „Voor zijn vertrek!" herhaalde zij op ontstelden toon. „Gaat de heer Labroue dan Parijs verlaten?' „Ja." „Waarom Wordt vervolgd. zulks in afwachting van het infunctie tre den des heeren Prinsen, onlangs door den gemeente raad benoemd. Met gunstigen uitslag is gisteren het examen als onderwijzeres afgelegd o.a. door mej. Jos. Witlox, te Dongen. De heer Gleichman heeft de benoeming tot lid der tweede kamer voor het district Amsterdam, de heer Van Limburg Stirum, die voor het district Schiedam aangenomen. Voor de kiesdistricten 's Gravenhage en Sneek zijn de aanvullingsverkiezingen op 11 Mei bepaald. Een zeer nuttige wenk In de Haarl. Ct. wordt de volgende vraag gedaan: ,/Zou het geen aanbeveling verdienen, als het vloerstof, waar daarvoor gelegenheid be staat, in fornuis of kachel verbrand werd Zou dit niet menigmaal verbreiding van som mige ziekten voorkomen Op deze vraag kan slechts een bevestigend antwoord gegeven worden. De wenk verdient behartiging huisvrouwen, laat voortaan het opgeveegde vloerstof in het fornuis verbranden! Uit Amsterdam meldt men: De 74jarige tante van den diamantslijper Mulder, de vrouw, die bij de ramp in de Nieuwe Kerkstraat bewusteloos uit het bran dende perceel werd gedragen is Zondag ochtend in het Israêlietisch Ziekenhuis over leden. Uit het voorloopig verhoor van den Rus Similauw, diens vrouw en de andere bewoners van het uitgebrande perceel moet de indruk verkregen zijn, dat de brand in het bene denhuis niet anders dan door een ongeluk is ontstaan en dus in geen geval aan moedwil valt te denken. Similauw's haDglamp zat niet al te stevig in de zoldering bevestigd, waarom hij reeds vroeger meermalen zijnen bovenbu ren had verzocht, de kinderen niet op den vloer te laten stampen en springen, wat hunne gewoonte schijnt geweest te zijn. Op den 'oewusten avond is de hanglamp, hetzij door dreuning der zoldering, hetzij door andere oorzaak, losgeraakt en gevallen. Dat Similauw en zijne vrouw naar het achterplaatsje weken, zou alleen geschied zijn, wijl zij zich den toegang naar de voordeur door de vlammen versperd zagen. Niettegenstaande dit alles heeft de justitie de zaak ter hand genomen en is van harentwege het lijkje van het oudste der omgekomen kinderen van Cardozo opgeëischt ter schouwing. Similauw's inboedel en schoenmakerij waren voor eene som van duizend gulden tegen brandschade verzekerd. Uit 's Gravendeel wordt gemeld Zaterdag avond is alhier in de haven ver dronken Luc. Sintnicolaas. Men vermoedt dat de man door de duisternis den weg bijster is geworden. Tijdens de kermis te Meppel geraakten Vrijdagnacht twee broeders te water. Een van hen is verdronken, zijn lijk werd den volgenden dag opgehaald. Daar het gerucht ging, dat vooraf tusschen hen een hevig geschil zou hebben plaats gehad, wordt door de politie een onderzoek ingesteldin verband met door sommigen gehoord hulpgeroep. Het schijnt, dat de overgeblevene geen poging tot redding van zijn broeder heett aangewend en zich, toen hij weer op het droge was, dadelijk heeft verwijderd. Hij heeft opgegeven te meenen, dat zijn broeder, die, kon zwemmen, aan de overzijde van het kanaal op den wal was gekomen en stil was heengegaan. Men meldt uit Enkhuizen Bij het stormweer van Vrijdag was een Enkhuizer visscher met zijne beide zoons op de ansjovisvisscherij; zij hadden zich in een vlet van hunne boot verwijderd, om de netten op ondiepe plaatsen uit te zetten; toen zij terug wilden keeren, konden zij hun vaartuig niet meer bereikenen werden zij in hun vlet door den storm voortgedreven. Duidelijk kon men aan den havenkant alles zien, maar hulp bieden was gevaarlijk. Toch verlieten de gebroeders Zult met hunne boot de haven, en mochten na een moeilijken tocht het genoegen smaken, de drie in nood ver keerenden alhier binnen te brengen. Uit Hengeloo (O.) deelt men nader mede, dat van de commissaris van politie in Den Helder bericht is ontvangen, dat aldaar 2 personen (de makelaar O. en zijne vrouw) vermist worden, terwijl men om opgave van signalement verzocht. Het zal afgewacht moeten worden of de heer en damedie zelfmoord pleegden, deze 2 personen zijn. Te Oldenzaal, waar zij, komende van Bentheim eenig oponthoud hadden, trokken zij door hun vreemd gedrag de aandacht en is door de douane een koffertje gevonden, hetwelk hun klaarblijkelijk toebehoorde. De inhoud ervan bevatte niets, wat tot vaststelling hunner identiteit kan leidenuit eenig ondergoed waren duidelijk de merkteekens verwijderd. Eene gedane analyse heeft inmiddels de zekerheid verschaft, dat het door hen inge nomen vergift cyankali is. De personentrein, die Zondag morgen te 9.3 van Groningen naar Zwolle vertrok is even voor de viaduct gedeeltelijk ontspoord. Door een tot nog toe onbekende oorzaak, maar in elk geval, naar wij vernemen, niet door de schuld van het personeel, liepen een bagagewagen en de tender uit de rails, ter-

Echo van het Zuiden | 1894 | | pagina 2