BUITENLAND. België. Frankrijk. Engeland. Italië. Oostenrijk. Servie. BINNENLAND. een enkele overwinning al zijn natuurlijke grenzen zou terugkrijgen, wat doelt op Nizza en Savoye zoowel als op Triönt en Trië.t. Onmiddellijk voegde Crispi er bij, dat de nationaliteitenvraag geen groote rol meer speelt in 't leven der volkeren zooals in 't jaar vijftig of zestig. Op Crispi volgde Blanc weder, die de politiek in verband bracht met de economie en er nadrukkelijk op wees, dat de Fransche republiek Zwitserland behandelt zooals zij Balie doet, terwijl toch de Zwit- sersche bond niet dezelfde bondgenooten heeft. Baron Blanc was in zijn voorspellingen ten aanzien van Italie's toekomst heel opti mistisch hij achtte het hoogste punt der ellende gekomen en sprak zelfs van verbe teringen in de handelsbetrekkingen met Frankrijk. Met Blanc's redevoering waren de debatten over de begrooting van buitenland- sche zaken gesloten. Lord Rosebery heeft een redevoering ge houden te Manchester, welke gelden kan en wellicht ook gelden moet als een rectificatie van zijn vóór eenige dagen uitgesproken be toog, bedoelende een verzoening met de liberale unionistendoor welke speech hij den voorstanders van horae-rule voor Ierland geen pleizier heeft gedaan. Rosebery hield eigenlijk een lofzang op zijn eigen bewind en op dat van zijn collega'swier daden hij hoogelijk prees, terwijl hij eindigde met een aanval op de onafhankelijke werkliedenpartij, welker beginselen hij veroordeelde. Over home-rule liet hij zich niet zeer duidelijk uit. Enkele uren nadat Rosebery te Man chester had georeerd, sprak Chamberlain te Birmingham en zijn woorden waren voor de ijveraars voor aansluiting der liberale unio nisten bij de regeeringspartij, weinig bemoe digend. Van een dergelijke verbroedering kan, volgens Chamberlain,niets komen, zoolang home-rule niet overboord is geworpen en Rosebery is niet de man, die beide fracties tot elkaar zal brengen. Salisbury, de ex-pre mier, hield een redevoering te Trowbridge en sprekende over den tegenwoordigen toe stand, gispte hij de handelingen der regeering, die er alleen op uit is kleine overwinningen te behalen ter handhaving van een geringe onbeduidende meerderheid. Een of twee etmalen lang is er in de En- gelsche pers een edel vragen- en antwoor- denspelletje gespeeld met betrekking tot William Harcourt's plannen. Van zijn aftre dingsgezindheid om gezondheidsredenen of wijl Rosebery's politiek hem te tam is, gewaagt de een, van zijn aanblijven als minister van financien tegen alle berichten van tegenover- gesteldeu zin in, spreekt de ander en de Daily Telegraph, die op 't oogenblik het laatste woord heeft, weerlegt alle geruchten van aftredingsplannen. Met Gladstone is 't ook zoo gegaan 1 De regeering van Spanje heeft in den senaat een overwinning behaald, welke de taktiek der conservatieven onder Canovas in een minder gunstig daglicht plaatst. Gebleken is namelijk, dat de conservatieven hetzelfde modus vivendi met Frankrijk hebben bestre den, dat zij zelve indertijd hebben voorgesteld en dat er dus partij-belangen voorzitten bij hun handelingen. Na breedvoerige discussien over en weer, heeft de senaat met 136 tegen 84 stemmen, de regeling der regeering goed gekeurd. Aan eene sub-commissie van 7 leden uit de Fransche begrootings-commissie is opge dragen rapport uit te brengen omtrent het al of niet wenschelijke der invoering eener doek, dien eene jonge juffrouw van de zesde ver dieping van dit huis heeft laten vallen.'» En hij reikte haar het fijne doekje aan dat een lichten maar aangenamen geur uitwasemde. „Van de zesde verdieping?" herhaalde de por tierster. „Daar woont de modiste, mejuffrouw Lu ciaDank ubrave man ik zal hem haar ter hand stellen." „Ik kom," riep Lucia boven van de trap. Ovidius wist reeds genoeg. Hij wilde vertrekken, en toen hij zich omkeerde, stond hij tegenover Marywelke hem den weg versperde. Met eene verbazing, gemakkelijker te begrijpen dan te beschrijven, wierp hij zich ter zijde en wendde het hoofd af om niet herkend te worden. Doch Mary staarde hem zelfs niet aan. „Mejuffrouw Lucia, de modenaaister vroeg zij. „Op de zesde verdieping, mevrouwde deur rechts." „Ik dank u." Het jonge meisje wendde zich naar de trap den metselaar met zorg vermijdend, wiens klee deren geheel met kalk besmeurd waren. Ovidius haastte zich naar buiten. Lucia kwam naar beneden. „Gij hier, mejuffrouw!" riep zij ©p vroolijken toon uit. In dit huis?" „Ik ben gekomen om u een bezoek te brengen, beste Lucia," antwoordde Mary. „O, gij maakt mij waarlijk gelukkig!Wat zult gij verbaasd staan!...." „Verbaasd?Ik?...." „Ja mejuffrouw." „Ik zeg u op 't oogenblik niets meer. Dadelijk zult gij 't zienStijg langzaam op, mejuffrouw, en vermoei u niet te zeer. 't Is zes verdiepingeri hoog,"voegde er Lucia bijden zakdoek uit de handen der portierster overnemend. Op de tweede verdieping stond Mary stil om adem te halen. Zij kon niet verder, machteloos hijgde zij naar adem. „Wilt gij op mijn arm leunen, mejuffrouw vroeg Lucia. „Volgaarne." En Paul Harmants dochtermet de eene hand de leuning vasthoudend en met de andere zich vastklampend aan den arm der modiste, vervolgde moeilijk haren weg naar boven. rijks-inkomstenbelastingop breeder leest geschoeid dan het ontwerp, door den minister van financiën, den heer Burdeau, op de be grooting gebracht. Deze belasting zou dan, alle bronnen van inkomsten treffendalle bestaande directe belastingen moeten vervangen onder vrijstel ling zoo ver mogelijk der kleine inkomsten. Dat belooft dus een belangrijk rapport. Zaterdag is te Antwerpen de wereld-ten toonstelling geopend. Heel de koninklijke familie, uitgezonderd prinses Clémentine, die nog eenigszins lijdende is, was tegenwoordig, en werd overal levendig toegejuicht. Ouder gewoonte stonden de weezen der stad langs den weg geschaard en wisselde hun muziek het volkslied af. Vijf ministers toonden huu belangstellingdoor de feestelijke opening bij te wonen. Het gedrang was verschrikkelijk. De Pret Roose de Calesberg hield een rede voering evenlang als zijn naam; de koning ant woordde heel kort, maar was daarna veroor deeld, nog een rede te hooren van den minister De Bruijn. Vervolgens werd een bezoek ge bracht aan verschillende afdeelingen, die nog verre van gereed zijn. Om zes uur verliet de koninklijke trein Antwerpen. De toestand der slachtoffers van de ontploffing te Luik is dezelfde. Eerst binnen een paar dagen zal men met meer zekerheid over de kansen op herstel van dr. Renson kunnen spreken. De instructie van de ontploffing te Luik heeft twee sporen doen vinden, die raissch.en :ot ontdekking kunnen leiden van de misda digers. Een huurkoetsierdie een twintig meters van het huis van dr. Renson woont spande zijn paarden in 'op de binnenplaats van zijn inrichtinghij zag twee individuen die eenige oogenblikken na de ontploffing in de richting van de place de Bronckart vluchtten. Hij kon den rechter van instructie het signa lement dier twee personen geven. Verder wordt medegedeeld, dat een paartje, op den boulevard op een bank gezeten tegenover de rue de la Paixdoor een individu dat zich dronken hield, op brutalen toon uitge- noodigd werd, elders een plaatsje te zoeken. Ook het signalement van dezen persoon is bekend. Van de 15 anarchisten, die gearre steerd zijn heeft men er slechts twee in hechtenis gehouden. De toestand van dr. Renson is iets verbeterd intusschen is het zoo goed als zekerdat hij het gezicht zal verliezen: het linkeroog is door een hard lichaam geheel doorboordterwijl ook het rechter ernstig gekwetst is. Bovendien is een zijner beenen op twee plaatsen gebroken. Frankrijk verloor een zijner beste gene raals den oud-minister van oorlog Ferron die Vrijdag, na te Lyon eene afdeeling ca valerie te hebben geinspecteerd van het paard viel en, tengevolge van zware verwon dingen daarbij aan het hoofd en inwendig opgedaannog dien eigen avond overleed. Uit Douai wordt gemelddat er te Aniche in den nacht van Zaterdag op Zondag twee bommen gesprongen zijndie tegen twee nabij elkander gelegen huizen geworpen werden. Een der bewoners is zwaar gewond. Men gelooft dat de misdaad h:t uitvloeisel is van persoonlijke wraakzucht. „Wat is het lief en beminnelijk van u, mejuf frouw sprak Lucia, „dat gij hier tot mij zijt gekomen Want 't is wel voor mij dat gij komt. uw pak is nog niet gedriegd." „Ja, ja, 't is voor uvoor u alleen,.... liefste. Reeds lang was ik van plan u te komen opzoeken!" „Gij maakt mij waarlijk gelukkig!.... En wat zal hij verwonderd zijn „Hij?Wie dan?" vroeg Mary nieuwsgierig. „Ziedaar mijn geheim Dadelijk zult gij 't wel zien." Na op elke verdieping wat gerust te hebben kwam men eindelijk waar men wezen moest. Lucia naderde de deur harer kamer. Na 't vertrek zijner verloofde was Lucien we der naar 't venster gegaan, en staarde verwonderd naar de victoria, die voor het huis stilstond. „Dat is zonderling!" zeide hij. „Die paarden, die livrei! Maar die ken ik IMen zou zeggen dat het een rijtuig is van mijnheer Harmant Doch wellicht vergis ik mij. Er zijn te Parijs zoovele ekwipages, die goed op elkander gelijken." Toen hij de deur hoorde openen, wendde hij het hoofd om en zag op enkele stappen van de deur de jeugdige Mary, geheel buiten adem, maar maar met lachend gelaat. Zij en hij stieten tegelijk een kreet van verbazing uit. Lucien werd doodsbleek. Mary wankelde op hare voeten en bracht de hand aan de linkerzijde harer borst. „Welnu, wat zegt gij van deze verrassing vroeg Lucia, die geheel van vreugde vervuld, niet den zonderlingen aard der ontroering be merkte van de twee personen, die elkander daar zoo toevallig ontmoetten. Paul Harmant's dochter kon bijna niet op de beenen staan en haar hart werd door een droevig voorgevoel zeer benepen, al wist zij nog niet juist waarom Lucien daar was. „Gij hier, mijnheer Labroueriep zij eensklaps uit, hare ontroering bedwingend. „Ik verzeker u, dat ik er niet aan dacht u hier te ontmoeten. Verklaar mij dan eens welk toeval u hier bij mejuffrouw brengt!" Lucien wilde een antwoord stamelendoch Lucia nam eensklaps het woord. „Dat is geen toeval, mejuffrouw," zeide zij glimlachend. „Men kan mijnheer Lucien alle Zondagen hier ontmoeten." Gest, de chef van den kolonialen dienst te Marseille, is naar Parijs geroepen, om zich wegens de tegen hem gedane aanklacht te rechtvaardigendat hij van verscheidene leveranciers geldsommen aangenomen en hen bij aanbestedingen voorgetrokken heeft. Het onderzoek moet bewezen hebben, dat aldus de schatkist door Gest voor aanzienlijke sommen benadeeld is. Het is thans zeker, dat Henry zich niettegenstaande zijn ontkennen, schuldig ge maakt heeft aan gewone afzetterij. Toen de bende, waarvan hij deel uitmaakte niets vond bij mevrouw Potel te Fiquefleur, schreef Henry een brief, waarin hij 30000 francs eischte, en haar met den dood dreigde, indien ze die som niet gaf. Deskundigen hebben het handschrift van Henry erkend. Eene reusachtige betooging had Zondag namiddag in het Hyde park te Londen plaats. Er heerschte volmaakte orde. Op twaalf tribunes spraken zeer talrijke redenaars, onder welken de Franschen Guesde, Lafargue en Delescluze, de Hollander Van der Velde en de Duitscher Lessner. Er werden resoluties aangenomen tot het eischen van den inter nationalen achtuurschen werkdag en van algemeen kiesrecht. Te Waltham Abbey, nabij Londen, heeft er eene verschrikkelijke ontploffing plaats gehad in eene fabriek van rookvrij kruit. Een opzichter en twee anderen vonden den dood; een aantal arbeiders werden gewond. De ramp gaf aanleiding tot huiveringwekkende tooneelen in het stadje. Naar de heer Woodall in den loop van dezen avond in het lagerhuis verklaarde, heeft de ontploffing den dood van 4 personen tengevolge gehad terwijl er 20 gewond werden. Het proces Taulongo begint belangwekken 1 te worden. Tanlongo beweerde, dat hij met tegenzin in 1881 de betrekking van directeur der Banca Romana aannam, daar het stam kapitaal van 15 millioen toen niet meer be stond. Bovendien wilde de Nationale Bank de Romeinschen Bank ten onderbrengen en had deze zich groote opofferingen te getroos ten, om het Italiaansche crediet in den vreem de te handhaven. Verder ontving Tanlongo bevelen om den staat te hulp te komen waaraan voldaan moest worden. Vooral Maglianidie de rente der staatsschuld tot pCt. wilde reduceereneischte zware offers. Hij en Depretis verzochten hem ge heimhouding; belovende door een wet op de circulatie van papier-geld de geleden verliezen te zullen vergoeden. De documenten, op deze zaken betrekking hebbendehad hij geborgen in een lade van zijn schrijftafel bij de huiszoeking zijn ze niet gevonden. Namen wilde Tanlongo verder niet noemen, daar toch alles geloochend zou worden wanneer die documenten niet teruggevonden worden. Zijn verklaringen die den schijn van waarheid voor zich hadden, hebben een diepen indruk op het publiek gemaakt. Acht leden van de Stiermarksche „Vereeniging tot het onderzoeken van grot ten," die in het Lffgloch van den Schockel- berg bij Graz waren gegaan, om een nieuw ontdekte stalactietgrot te onderzoeken, zijn Mary's angst verergerde nog. *0," antwoordde zij met bevende stem, „dan kent gij reeds lang mijnheer Labroue." „Reeds twee jaar, mejuffrouw," antwoordde Lucien. ,Voor ik inde Miromesnilstraat ging wo nen had ik mijne kamer in dit huis." „Wij waren buren op dezelfde verdieping," voegde er Lucia bij, „en huurlieden ontmoeten elkander, maken kennis, praten vaak samen en worden goede vrienden „Goede vrienden herhaalde op drogen toon de dochter van den millionnair, die thans alles begreep, en wier hoogmoed in opstand kwam bij de gedachte, dat zij tot mededingster en tot over gelukkige mededingster een meisje had als Lucia. „Wij beminnen elkander reeds lang," hernam de modiste. Mary was op 't punt in onmacht te vallen en moest al hare wilskracht te hulp roepen om op de beenen te kunnen blijven. „Wij beminnen elkander en zullen weldra door éen zachten band verbonden worden," ging Lu- cieD's verloofde voort. „Van hem sprak ik u mejuffrouw, toen ik u zeide, dat ik mijn hart geschonken had. Wij zijn verloofd en dank zij uwe goedheid en die uws vaders, dank zij de betrekking, die Lucien in de fabriek uws vaders bekomen heeft, zal onze droom spoedig werke lijkheid worden, zullen wij het zoo lang ver wachte doel bereiken „Door samen een huwelijk aan te gaan vroeg Mary met onherkenbare stem. Lucien kon, na de bekentenissen hem door zijn patroon gedaan, gemakkelijk begrijpen wat Mary op dit oogenblik lijden moest. Ook hij werd zwaar gepijnigd. Maar wat kon hij er aar: doen Liefde ontvangt geene bevelen. Hij beminde Lucia, Mary niet. De modiste zag hare bezoekster wankelen. Zij haastte zich het meisje een stoel te bieden, terwijl zij uitriep „Maar juffrouw, wat hebt gij?Gij wordt doodsbleekGij schijnt zwaar te lijdenl Gij hebt u bij 't opstijgen zeker al te zeer vermoeid Ga zitten, mejuffrouwHier is een stoel," Ook ditmaal vond Mary in haar diep gevoel van hoogmoed de noodige kracht om niet in onmacht te vallen. Wordt vervolgd. daar sinds Maandag der vorige week gevangen. Het water in de grotten rees plotseling zoo zeer, dat hun de uitweg afgesneden werd. Alle pogingen om hen te redden, door het water af te voeren of met behulp van ont ploffingen een nieuwen weg te banen, waren dagen achtereen vruchteloos. Een duiker trachtte naar hen heen te zwemmen en hun hulp te brengen. De pioniers hadden Zaterdagmiddag den dam klaar gekregen en het water uit de grot verwijderd. Maar er waren naar schatting wel 10 vademen drijfhout opgehoopt in de nauwe kloof, welke toegang geeft tot de grot, en dat hout moest weggeruimd worden voor men gemeenschap kon hebben met de ge vangenen. Er zat o. a. een boom van 10 meter vast, welke slechts met groote moeite verwijderd kon worden. Maandag echter zijn de opgeslotenen ein delijk uit hun benarden toestand verlost. Zij bleken geenerlei ernstig letsel te hebben bekomen. Een zeker aantal rechters van het hof van cassatie te Belgrado hebben geweigerd de geldigheid fe erkennen van de ukase des konings, betreffende Milan. Zij hebben hun ontslag genomen. De koning heeft besloten zijn wil te doen eerbiedigen. WAALWIJK, 9 Mei 1894 p Een gisteren namiddag door ons ontvangen en onmiddellijk aan ons bureau aangeplakt telegram bracht het bericht, dat het nieuwe ministerie definitief is samengesteld als volgt: Roell, buitenlandsche zaken. Van der Kaay justitie. Van Houten biunenlandsche zaken. Van der Wijck marine. Sprenger van Eijck, financiën. Schneideroorlog. Van der Sleijden waterstaat. Bergsma koloniën. De benoemden zijn heden naar Soestdijk vertrokken ter eedsaflegging. Bij de Maandag gehouden verkiezing van een lid van den gemeenteraad waren in 't geheel ingeleverd 237 stembriefjes. Bij de opening bleken er 9 blanco en 1 van onwaarde te zijn. 't Getal geldige stemmen was dus 227 en de volstrekte meer derheid 114. Uitgebracht waren op de heeren Pieter Verwiel 106 stemmen. J. van Dooren-De Greeff 88 stemmen. H. Mulders 17 stemmen. B. Hendriks 7 stemmen. Jhr. van Grotenhuis, Mr. Claessen en M. van Loon ieder 2 stemmen. Frans de Cortie, Jac. van Riel en Corn. Moonen ieder 1 stem. Er moet dus eene herstemming plaats heb ben tusschen de heeren Pieter Verwiel en J. van Dooren-De Greeff. Ze is bepaald op Maandag 21 Mei a.s. De heer Herman Zeegers, firma P. J. van Gils, alhier, verzond gisteren zijne étalage naar de wereldtentoonstelling te Antwerpen. Zooals steeds, als de heer Zeegers aan exposi ties deelneemt, zag zijne inzending er ook nu weder allerkeurigst uit; dit, gevoegd bij de bekende puike qualiteit van zijne elixer soorten en bij de vele reeds behaalde be kroningen, waarborgt zijn succes ook op deze worldsfair. Op de lijst der hoogstaangeslagenen in de rijks directe belastingen in de provincie Noordbrabant, komen 339 personen voor. We merken hieronder uit deze streek J. P. N. F. Allard, Geertruidenberg, N. P. C. Allard, Geertruidenberg, C. J. v. Andel, Andel, M. M. van Baasbank, De Werken, mr. E. H. J. v. Zinnicq Bergmann, 's Bosch, A. Blankers, Veen, L. J. C. Bogaerts, 's Bosch, A. P. Bolsius, 's Bosch, jhr. mr. P. J. Bosch van Drakestein, 's Bosch, G. Branderhorst Jhz. i 'eesbeen, H. den Dekker, Almkerk, D. den Dekker, Almkerk, P. H. van Dusseldorp, Werkendam, J. Gulden, Woudrichem, L. Hanedoes, Woudrichem, mr. G. J. H. Heere, Raamsdonk, M. Hijmans, Capelle, J. van den Hoek, Capelle, P. L. Honcoop, Heusden, A. van Iersel, Waalwijk, W. de jong, Almkerk, C. M. Maliugré, Heusden, A. Meyring, 's Bosch, J. H. van Moock, Woudrichem, A. NaaijenAndel mr. H. C. F. Rits, 's Bosch, C. de Roon Mz.. Capelle, W. de Roon, Waspik, G. M. Sigmond, De Werken, B Snoek, Almkerk, A. B. Snoek, Almkerk, J. A. van Tienhoven, Werkendam, J. J. van Tienhoven van den Bogaard, Werkendam, J. B. Timmermans Wz., Waalwijk, J. Tim mermans WzWaalwijk, Mgr. W. van de Ven, 's Bosch, L. J. Verberne, Dussen, S. Verhagen, Heusden, H. A. J. Verhoeven, Heusden, L. G. C. Verhoeven, Heusden, M. Vermeulen, Loonopzand, G. Vermeulen Wz., Capelle, D. Vermeulen, Capelle, G. Ver meulen Dz., Capelle, H. Vos, Wijk, P. H. C. Wijten, Waalwijk, D. Zijlmans, Raams donk. De Noordbrabantsche Maatschappij van Landbouw zal den 21 Mei e. k. te Tilburg eene hootdbestuurs vergadering houden. De punten van behandeling zijn o. m. Brief van het Nederlandsche Landbouw-

Echo van het Zuiden | 1894 | | pagina 2