Geldleening'. Artikelen, Steenkolen, TURF en andere BRANDSTOFFEN! Baardwijk A. Vissenberg, Advertentiën, Een degelijk agent Gemeente Waalwijk. Oud Schippershuis, P. J. TROMMELS, Opnieuw ontvangen: Parijier enWeener Antoon Tielen Handelsberichten. Ondergeteekende LIKEUREN enz. enz. Ondergeteekende maakt bij deze bekend heeft gevestigd onderhoudenaanleggen planten snoeien en ver sieren van TUINEN enz. tuinman, BAARDWIJK. comité van Januari jl., om inlichtingen ten aanzien van de werking van het pachtwezen in Noordbrabant. Brief van de afdeeling Neder-Veluwe der Geldersch—Over'.jselsche Maatschappij van Landbouw, om ondersteuning van een adres aan den minister van justitie en van water staat enz., tot wijziging van de wet ter voor koming van knoeierijen in den boterhandel. Brief van het bestuur der „vereeniging tot bestrijding van knoeierijen in den boterhandel" om ondersteuning van een aan de minister van justitie en waterstaat,, H. en N.,'gericht adres, om de toepassing der wet van 23 Juni 1889 (de zoogenaamde boterwet)»op te dragen aan een tweetal inspecteurs. Brief van het bestuur der vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noorderkwartier, om ondersteuning van een adres, aan den minister van financien gericht, betreffende de oprichting eener Staats-Hy potheekbank. Benoeming van een bijzondere commissie tot het bezoeken van eenige zuivelfabrieken. Coöperatieve aankoop van meststoffen. Ontwerp tot wijziging van het reglement der maatschappij. Te Tilburg heeft de commissie voor de viering van het 25jarig amblsteest van den burgemeestervan den jubilaris zelf een schiijven ontvangen, waarbij deze als zijn verlangen te kennen geeft, dat geen verdere feestelijkheden welke aanvankelijk op 7 Juni e.k. waren vastgesteld zullen gegeven worden. De feestcommissie heeft nu naar aanleiding van dat schrijven, hare taak als geëindigd beschouwd en zich ontbonden. 155 Ministers Het ontslag dat de leden van 't ministerie hebben gevraagd, na slechts ruim 21/3 jaar aan het bewind te zijn geweest, herinnert weder aan de groote broosheid van alle mi nisteries, vooral in Nederland. Sedert 13 Mei 1848, toen het kabinet De Kempenaar Donker Curtius optrad, dat de grondwetsherziening van dat jaar tot stand bracht, zijn bijna 46 jaren verloopen. Weet men wel hoeveel ministeries ons land in die 46 jaren gehad heeft? Niet minder dan 20 keeren heeft het hoofd ran den Staat, sedert die grondwetsherziening, van raadslieden moeten veranderen bijna altijd wegens geschillen tusschen regeering en vertegenwoordiging. Gemiddeld heeft elk dier ministeries Dog niet 21/2 jaar geleefd. De tijdelijke waarnemingen (ad interim) niet medegerekend en evenmin de departe menten of afdeelingen voor de eerediensten, wier afzonderlijk bestaan'in 1871 voorgoed werd opgeheven zijn er na 1848 geweest: 23 ministers van buitenl. zaken; 22 van jus titie; 20 van binnenl. zaken; 20 van marine; 20 van oorlog; 19 van financien; 6 vaD wa terstaat (sedert 1877), en 25 van Koloniën. Te zamen heeft ons land binnen een hal ve eeuw dus niet minder dan 155 ministers versleten (behalve nog de vele ministers voor de eerediensten)! Onder deze 155 zijn er enkelen die meermalen als minister op traden. Is het wel te verwonderendat bij zoo talrijke en snelle afwisseling van regeerings- personen de wetgeving achterlijk is gebleven? Er is veeleer reden tot verbazing, dat nog betrekkelijk zoo veel tot stand is gebracht. Men mag waarlijk van geluk spreken, dat nog zoovele bekwame mannen zich bereid hebben verklaard een portefeuille te aan vaarden en een goede en vaste positie op te offeren voor een zoo onzekere plaats als een ministerieelen zetel. Er is heel wat plicht gevoel of..... eerzucht noodig om in ons land zulk een zetel te gaan innemen H b 1. Men schrijft uit Geertruidenberg Bij het doen van opgravingen in het koor der groote of protestantsche kerk alhier, een monumentaal gebouwkwam de heer Van Seters, architect, tot het vermoeden, dat onder dat koor eene ondergrondsche kerk of crypte kon aanwezig zijn. Hij besloot tot een nader onderzoek, en thans liggen een 5tal kolommen en bogen en één lichtraam bloot, die op een grootsch werk uit vervlogen tijden wijzen. Men schrijft uit Breda De bezoekers der Antwerpsche wereldten toonstelling zullen in de afdeeling Tuinaanleg een eigenaardige groep van photographien opmerken, namelijk een aantal gezichten in den tuin „Soekasari II" van den heer Mr. H. O. van der Linden van Snelrewaard te Te- teringen bij Breda. Deze tuin onderscheidt zich van andere door zijn bijzonderen aanleg, en wel in een stijl, die geheel afwijkt van den gewonen Engelschen of landschapstijl. De lieer Van der Linden noemt dezen stijl Natuurstijl omdat men bi' dezen aanleg gebruik maakt van alles, wat ook door de natuur wordt gebruikt om schoon" voort te brengen. Zoo wordt b.v. hier het bodemschoon, dat in den Engelschen stijl bijna geheel verwaarloosd wordt, tot een voornamen factor gemaakt. Ook worden door oordeelkundig gebruik van de planten en bloemen, lettende op hun geheelen vorm, op vorm en kleur der bladeren en de kleur der bloemen, harmonische over gangen, aardige verrassingen, licht en schaduw verkregen, waartoe ook de paadjes hier breed daar zich versmallende medewerken. Of de Natuurstijl zich baan zal breken moet de tijd leeren. Als met alle nieuwigheden, zoo ging het ook hiermede. Men spotte in 't eerst, en lachte en haalde de schouders op. Enkelen brachten veelbeteekenend den wijsvinger aan 't voorhoofd; maar thans wordt de zaak door tal van mannen au sérieux genomen, hetgeen ook het geval is met de vakbladen als het Nederlandsch Tuinbouwblad en Floralia. Op een enkele plaats in den lande werd reeds door anderen een tuin in Natuurstijl aan gelegd. Zondag nacht zijn door eene sterke politiepatrouille in de Lage Nieuwstraat in Den Haag gearresteerd drie beruchte per sonen, twee mannen en eene vrouw, verdacht van een heer in of nabij het Haagsche bosch te hebben gelokt en hem aldaar te hebben beroofd van geld en have. Nader verneemt men, dat twee der gear resteerden behooren tot de vechtersbazen die vóór veertien dagen de Hobbemastraat in rep en roer brachten, en bij eenen tapper alle ruiten stuk wierpen. Bij hunne arrestatie werd liet zilveren horloge, den aangerande toebehoorende, in hun bezit gevonden. Zondagavond is te Zwolle door de poli tie aangehouden de 17jarige E. G. K., die in den nacht te voren door een raampje van het privaat de woning van den heer T. H. was binnengekomen en toen van een boven kamer, waar een der huisgenooten sliep, eene portemonnaie had weggenomen, waarin zich een bankbiljet van f 40 en eenig zilvergeld bevond. Na het bankbiljet te Olst te hebben gewisseld, had hij van het geld reeds een horloge gekocht. Aan het station Beek-Elsloo ontspoorden Maandag middag eenige wagens van eenen goederentrein, waardoor de dienst niet kon voortgezet worden, daar de lijn versperd was. Reizigers van Maastricht naar richting Venloo en omgekeerd moesten overstappen in andere treinen. Zaterdag met den hoogen vloed is achter Pieterburen aangespoeld het lijk eens zeemans, de laarzen aan, de pet op het hoofd. Voorloopig is het lijk geplaatst in het lijken huisje op het kerkhof. „Uwe bruiloft zal niet van de pleizie- rigste zijn," zei zekere J. K. te Budel (Noord Brabant) tot zijne zuster, die de vorige week in 't huwelijksbootje zou stappen. En het moet gezegd worden, op hoogst treurige wijze stoorde hij zelf de algemeene vreugde. Ter wijl toch bijna de geheele familie in de kerk was ging hij naar de schuur en sneed zich •met een hakselmes de keel door. Men stelle zich de ontzetting voor,- waaraan de moeder van den ongelukkige ten prooi was, toen zij eenige oogenblikken later hem daar vond liggen, badende in zijn bloed. Hoewel toen van alle kanten hulp opdaagde, was redding niet meer mogelijk en bezweek de beklagens waardige na eenige uren. Drunen 7 Mei. Heden bood de harmonie rDe Eendracht", gevestigd bij den heer C. van Huiten alhier, haren leden eene matinée aan, die onder alle opzichten uitstekend ge slaagd mag genoemd worden. De schoone nummers van het program werden accuraat uitgevoerd. Ook de tooneelclub Vondels Zonen» mag voor haar onberispelijk spel een woord van lof niet onthouden worden. Aan gename afwisseling bood ons de heer P. van Ree uit Waalwijk met zijne comische voor drachten. Ofschoon genoemde heer zich reeds herhaalde malen hier heeft doen hooren, wenscht iedereen hem een hartelijk tot weer ziens toe. Capellc 4 Mei. Op Hemelvaartsdag j.l. werd hier door de liedertafel Oefening Kweekt Kunst,» met welwillende medewerking van den heer Monté, een concert gegeven, dat een bijzonder groote menigte volks had uit gelokt. Deze uitvoering had vroeger plaats in het schoollokaal in de Heistraat, maar werd thans in de zaal van den heer Van Dongen gegeven, die blijkbaar niet op zulk een be zoek gerekend had, want te vergeefs zochten velen naar eene zitplaats. Het programma dat 13 nummers bevatte, werd over 't alge meen goed ten gehoore gebracht. De komieke voordrachten van den heer Monté en de Bont uit Kaatsheuvelvielen wel in den smaak van het publiek en brachten de lach spieren in beweging. Ook werden we nog verrast door den heer Timmermans van Raamsdonksveer, die zich ook gerust op de planken kan wagen met zijne nette en degelijke voordrachten. Dank zeggend aan de liedertafel, den di recteur en aan allen, die aan het concert hebben meegewerkt, eindigen we hiermede en roepen Oefening Kweekt Kunst» een spoedig „wederzien" toe. (Te laat ontvangen voor 't vorig nummer). GORINCHEM7 Mei. De prijzen der Granen waren als volgt: Ris tarwe f6,75 a 7,— roode dito f6,— a 6,25 witte dito f5,90 it 6.10, inl. rogge f5,— a 5,10, buitenl: dito f4,75 a 4,85, gerst f4,75 a 4,85, haver f3,50 a 3,75, duiveboonen f6,50 a 6.75, blauwe erwten fO,a 0,alles per hectoliter. Op de veemarkt waren lieden aangevoerd 321 runderen. Ie qual. Kalfkoeien Kalfvaarzen Melkkoeien Hokkeling ossen P/a .jarige ossen Guiste vaarzen Pinken f230 270 f140 a 170 1180 k 210 f a f100 k 120 f130 k 130 f 60a 80 Graskalveren f 40 50 Nuchtere kalv. f 7 a 11 Aangevoerd 2 varkens van 20 a 22 c., per half kilo, 724 biggen van 17,— a 12.— per stuk Eieren f 0.85 a 0.90 per 26 stuks. Boter 50 a 55 ct. per J/a kilo. ROrTERDAM, 7 Mei. Tarwe Vlaamsche, Zeeuwsche, Flakk en Overm De beste f 4.25 k f 5.60. Mindere en geringe f 0.a 0, Rogge. Vlaamsche, Zeeuwsche en Overmaassche de beste f 4.— k 4.50 dito mindere f0,— 0.— Gerst. Zeeuwsch Flakk. en Overm. Winter f 3.50 a 5,mindere f 0,a 0,beste Zomei f3,25 a 4.50; mindere f0,k 0. Haver. De beste f2.k 3.90. Mindere f0.a 0. Paardenboonen. De beste f4.25 k 5.20. Duivenboonen van f0.a 0. Bruine boonen de beste f4,50 a 7,50; Mindere f 0.0. Witte boonen. De beste f0.it Mindere f0.it 0. ROTTERDAM, 8 Mei. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 59 paarden, 0 veulens, 0 ezel, 500 vette runderen, 1531 magere dito, 159 vette en graskalveren, 425 nuchtere kalveren, 14 schapen of lammeren, 0 varkens, 294 biggen, 3 bokken De bestede prijzen liepen als volgt Runderen: le kw. 76 act. 2e lew. 70a ct. 3e kw. 62 a ct. Kalveren le k w. 105 a ct., 2de kw. 95 u 00 ct.3de kw. 80 a ct. Schapen: le kw. ct., 2e kw. ct. Boter 55 k 65 cent per half kilo. Bericht van den loop der Traanmarkt in Bergen, van A. HOOGENDIJK Jzn. Vlaardingen Heden noteer ik: Puike bruine Berger looiertraan f24,p. ton. u bruinblanke Bergertraan f34, ,1 blanke Bergertraan f 35, Groenlandsche Robbentraan (smeertraan) in petroleum fusten van pl.m. 190 L. in Ïewone fusten van pl.m. 00 L. f30.—p. 100 L. u Maaslevertraan f25.p. ton. Nat. Med. levertr le soort f44.p. ton. u 11 h (stroogeel) 2e h f38.p. ton. Stoommedicinale levertr. ie f54.p. ton. 11 n 2e f 48.p. ton. Heden overleed, tot diepe droefheid! van mij en mijne nog jeugdige kin deren tijdig voorzien van de H.H. Sacramenten der stervenden mijn innig geliefde echtgenoot, de heer Jospplius Lodcvikus Franciscus Kusler, in den ouderdom van ruim 60 jaar. Mede namens wederzijdsche familieleden Wid. J. L. P. KUSTER- Hukkens. Waalwijk, 2 Mei 1894. GETROUWD PIETER VAN MIEROP EN HENRIËTTE VAN DE GOOR, die, mede namens wederzijdsche familie hartelijken dank betuigen voor de vele blij ken van belangstelling bij bun huwelijk ondervonden. Waalwijk, 1 Mei 1894. Voorspoedig bevallen van een welgeschapen DOCHTER Mevrouw Joss. J. F. Nieuwenhuijs- geb. Hamerslag. Deunen, 28 April 1894 GEBOREN Aleida Josephina Maria DOCHTEK VAN LOÜIS J. F. ADItlAM J. M. VERWIEL—VAN LOON. Kezooien, 3 Mei 1894. Allen die iets te vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan de nalatenschap van Mej. Henriette Daleuoverleden te Bezooien worden verzocht daarvan op gave te doen voor den 13 Mei 1894, ten sterfhuize te Bezooien. -i-engevolge van de menigvuldige blijken van deelneming in ons dubbel feest, nemen wij de vrijheid langs dezen weg vrienden oud-leerlingen en leerlingen onzen,oprechten dank te brengen voor de buitengewoon groote blijken van deelneming en toegenegenheid op 30 April en 1 Mei IJ. ondervonden, W. G. TREFFERS en Echtgenoote, 's Grevelduin-Capelle, 9 Mei 1894. ervaren reiziger en goed verkooper, wenscht eene te vertegenwoordigen. Br. fr. lett. P. 0. bij dep. boekh. J. A. SLEESWIJK, Nieuwe Heerengracht 7, Amsterdam. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Waalwijk maken bekend, dat krach tens raadsbesluit van 4 April 1894, goed gekeurd door heeren gedeputeerde staten van Noordbrabant bij beschikking van 24 April daarna, G. no. 26, ten behoeve dezer ge meente eene GELDLEENING zal worden aangegaan tot uitbreiding der gemeente- gasfabriek, groot f28000, rentende 3720/0 sjaars. ^De inschrijvingen moeten vóór of uiter- üjk 1 Juni aanstaande bij burgemeester en wethouders zijn ingekomen. De storting der bedragen van de aange nomen inschrijvingen moet plaats hebben vóór of op 15 Juni a s., ten kantore van den gemeente-ontvanger alhier, op welken dag de rente ingaat. liet leeningsplanis gratis verkrijgbaar ter secretarie te Waalwijk. Aan bankiers, kassiers, makelaars en com missionairs in effecten wordtvoor het bedrag der door hunne tusschenkomst aan genomen aandeelen l/4 °/0 als commissieloon toegekend. Waalwijk, 5 Mei 1894. Burgemeester en wethouders voorn. AUG. VAN GROTENHUIS. De Secretaris, F. W. VAN LIEMPT. heeft de eer ter algemeene kennis te brengen, dat hij zich gevestigd heeft in het aan de HAVEN, alhier. Hij beveelt zijne HERBERG ten zeerste aan, alsook zijnen handel in WAALWIJK. eene keurige collectie fijne geschikt voor VERSIERING van salons en kamers, als Albumtafels, étagères, rooktafels, brieven— en courantenhangers bouquets, dientafels, beelden, schil derijen, wandversieringen enz. Voor een bezoek houdt zich ten zeerste aanbevolen, dat hij zich heden te ALS TUINMAN en zich houdt aanbevolen tot het Mij minzaam voor uwe geëerde orders aanbevelend verblijf ik Uw Dw. Dienaar

Echo van het Zuiden | 1894 | | pagina 3