I ,1 BroecLeieren. Broedeieren BEKROONDE RASKIPPEN, Advertentién, C. MANDERS, Duitschland. Italië. Oostenrijk-Hongarije. Amerika. UITVOERINGEN. BINNENLAND. Per telegraaf. Burgerlijke stand. Handelsberichten. Joseplius Lodcvikus Franciscus Kuslcr, GEBOREN Aleida Josephina Maria, LOUS J. F. ADRIANA J. III. Allen die iets te vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan de nalatenschap van Mej. Henriet te Daleu, overleden te Bezooien worden verzocht daarvan op gave te doenvoor den 13 Mei 1894, ten sterfhuize te Bezooien. MolenaarDRUNEN. van 14 verschillende soorten a 15 CENT PEE STUK. dom onder de arbeiders van Montmartre waarvan er, volgens hem, 100000 ongedoopten zijn. 's Avonds was er een leestwaar de geestdrift zeer groot was. In de kamer heeft de minister van justitie verklaarddat de regeering op de uitlevering van Herz blijft aandringen. Men verzekert, dat Henry binnen zeer korten tijd zal terechtgesteld worden. Hij volhardt in zijn aangenomen houding. Maandag ochtend brak in het dorpje Gatow een brand uit, die weldra twee woonhuizen, twee schuren en drie stallen aangetast had en zeker het geheele plaatsje zou in asch gelegd hebben, indien er niet dadelijk kracht dadige hulpdoor den keizer in persoon aangevoerd, aanwezig geweest ware. De keizer was iuist op zijn jacht Alexandra in de na bijheid en begaf zich dadelijk aan wal. Hij gaf bevel, dat de manschappen van het jacht dadelijk alles tot redding in het werk zouden stellen, dat zij een keten zouden vormen waarlangs de emmers van hand tot hand zouden worden aangereikt en snelde vervol geus elk brandend huis binnen, om te ver nemen, ol zich aldaar nog menschen of dieren bevonden. Hij hield zelf het oog op de door de inmiddels aangerukte brandweer in het werk gestelde pogingen en zijne naaste om geving werkte ijverig tot het blusschen mede. Te midden der brandende gebouwen verricht ten hooge officieren reddingsdiensten en een oude generaal hanteerde langen tijd met groote behendigheid de slang. Vooral hielp de keizer mede tot het redden van de have der bewoners, tweemaal nam hij zelf een bijl ter hand 0111 eenige hinderpalen uit den weg te ruimen. Tegen den middag gelukte het den brand meester te worden en om twee uur was het gevaar voor verdere uitbreiding geweken. Eerst over zessen was de Berlijn- sche brandweer weder in de hoofdstad terug gekeerd. Te Rome is Dinsdagavond om 9 utir een bom ontploft voor de deur van het paleis Odescalchi. De slag was verschrikkelijk en deed de ganschc wijk toestroomen. De con cierge, een sterke zwavellucht ruikende, had zijn vrouw en twee buren geroepen, om te vragen, of zij ook nie: een dergelijke lucht merkten. Men zocht in de gang; de con cierge ging op straat. Eenklaps had de ont ploffing plaats; het gas werd uitgedoofd, de vleugels der deuren sloegen toe, zoodat de concierge zich alleen op straat bevond, zijn vrouw en de buren binnen waren. Alle drie waren gewond,doch niet gevaarlijk. Geen spoor van den dader. Vorst Odescalchi schijnt het mikpunt der anarchisten geweest te zijn, want in het paleis, dat hij op het Corso bewoont, is ook een bom geworpen. De vorst geniet de sympathie der arbeiders niet, daar hij het plan, het volgend jaar een tentoonstelling te Rome te houden, bestreden heeft, waardoor tal van menschen, die nu van honger sterven, werk zouden gehad hebben. Er heeft te Ostrau een gevecht plaats ge had tusschen de werkstakers en de politie. Een klein deel der arbeiders wilde in de Drievuldigheids mijn afdalen de stakers ver zamelden zich voor het mijngebouw, dreigden degeuen, die afdalen wilden en maakten zich gereed het gebouw te bestormen. De daar geposteerde tien gendarmes trachtten de slor- mers tegen te houden; dezen vielen echier de gendarmes aan, zoodat verscheiden salvo's noodig waren22 arbeiders, meest jonge lieden, bleven op de plaatsnegen waren onmiddellijk dood, terwijl verscheidenen op den weg naar het hospitaal overleden zijn. De militaire macht kwam te laat aan, hoewel tijdig aangevraagd. Een paar van de geredden uit de Ltlgloch-grot bij Gratz hebben hun wedervaren verhaald aan interviewers. Toen de grotonderzoekers Zondags wilden terugkeeren door de kloof, die zij waren in gekomen, vonden zij die vol water, verstopt met hout en de grot overstroomd. De holte, waardoor het water gewoonlijk wegvloeit, was ook verstopt, en het water rees voortdurend. Zij konden niet terug naar een der andere grotten, maar moesten in de eerste blijven, op een soort van slijkerig eiland in 't midden, waar zij juist ruimte genoeg hadden om naast elkaar te liggen. Zij waren niet verwonderd over dien staal van zaken en niet angstig ook, want zij hadden nog proviand genoeg tot Maandag, en dan zouden zij stellig eruit komen, naar zij dachten. Maar toen het Dinsdag was en zij nog niet bevrijd waren, waren de levensmiddelen op en zij begonnen de eerst weggeworpen atge- klovene beenderen op te zoeken. Zij dronken van het modderig water, dat hen insloot. Woensdag werd een kist met eetwaren op- gevischt, die hun zoo goed te pas kwam en hen tevens verblijdde als een bewijs, dat men voor hen zorgde. Zij hielden om beurten wacht bij den in gang en daar zag Maandag eindelijk een van hen, Oswald, den duiker Fischer verschijnen. Eenigen van hen waren wat ziek geweest, maar weer beter geworden. Een hunner erg ste kwellingen was, in kleederen die nooit droog werden, te liggen op den slijkerigen grond. Den vierden en vijfden dag vielen hun de schoenen van de voeten, en toen zij einde lijk weer in de buitenwereld kwamen, zagen zij er deerlijk uit. Zij waren, gelijk reeds gezegd is, verzwakt, maar vrij welvarend, op den jongen Haidt na, die al den tijd als wezenloos geweest is en nog geen woord gesproken heeft. Hij is verbijsterd door de doorgestane ellende in de bergholte, waar een zoo hevig geraas was, dat men elkander niet anders dan hard schreeuwend kon verstaan. De Hongaarsche magnaten-tafel of eer ste kamer heeft het regeerings-ontwerp tot invoering van het verplicht burgerlijk huwelijk met eene meerderheid van 21 stemmen (139 tegeu 118) verworpen. De commonwealers hebben eenen trein vermeesterd van de Missouri Pacific Spmij., bij Pueblo, in Colorado, waarmede zij In ooste lijke richting zijn gestoomd, achtervolgd door eenen anderen trein, waarin de politie had plaats genomen. Men verwachtte dat het tot een ernstig gevecht zou komen, omdat tot deze groep van commonwealers een aantal lieden behooren, die afgeschilderd worden als zeer gevaarlijke sujetten. Naar de New-York Herald uit Caracas verneemt, zou eene aardbeving in den nacht van 28 April de steden Merida, Lagunillas, Chiguara en San Juan geheel en al verwoest hebben. Ook vele dorpen werden vernield. Het aantal omgekomenen worden geschat op tienduizend. WAALWIJK. Maandag 14 Mei, 'smidd. 12 uur, zal door de liedertafel Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooien op de zaal Musis Sacrum worden uitgevoerd Elslein van Caub Filcke. Schweigen der Nacht Kücken. Looft den Heer De Vliegh Maandag 14 Mei's middags 12 uurzal de harmonie l'Espérance, op de zaal bij de erven A. N. van Riel, uitvoeren 1. Marie Henriëtte, ouverture. Montagne. 2. Concertino, duo voor clari- nettes met acc. van Octet. Danclar 3. Les Brigands, marche. Briffaux. WAALWIJK, 12 Mei 1894. Volgens de St.-Ct. zullen de ministers van justitie, binnenlandsche zaken, marine financien, oorlog, waterstaat en koloniën res pectievelijk audiëntie verleenen op: Dinsdag, Zaterdag Vrijdag Donderdag Donderdag, Zaterdag en Vrijdag. Deze week zijn er nog geene audiënties. Tiendrquaestie De Staatscourant no 107 bevat de konink lijk goedgekeurde statuten der vereèniging „Eendracht«te 'sGravenzende. De leden dezer vereeniging zijn Westlandsche landbouwers van wier landen, die zij deels in eigendom, deels in huur bezitten, eene jaarlijksche schat ting onder den naam van „tienden" wordt geheven. De vereeniging heeft ten doel een onder zoek in te stellen naar de rechtmatigheid van de titels, krachtens welke in het Westland de tiendheffing geschiedten meer speciaal een onderzoek betreffende de vraag van welke vruchten op tiendplichtig land tiend ver schuldigd is. Volgens bericht van den geneeskundigen inspecteur voor Zeeland en West-Noordbrabant zijn sedert 1 Mei gevallen van pokken of gewijzigde pokken waargenomen te Werken dam 5 Kapelle 1Giessen 1, 's Gravemoer 1, Woudrichem 1 en te St. Jansteen 1. Het hof te 's Bosch heeft vernietigd eene beschikking van de arrondissements rechtbank te Maastrichtwaarbij twee per sonen uit Heerledie uit aardigheid een valsch tweemark-stuk in den hoed van een harmonicaspeler hadden geworpen naar de terechtzittiug waren verwezen. Donderdag heeft het gerechtshof te 's Bosch uitspraak gedaan in de zaak tegen D. W., 54 jaar, geboren te Zelhem, wonende te Dieden, appellant van een vonnis der recht bank aldaar, dat vonnis bevestigd, hem schul dig verklaard aan het als ambtenaar aanne men van eene gift, wetende dat zij hem gedaan wordt, ten einde hem te bewegen, in strijd met zijn plicht, in zijne bediening iets na te laten, 3 malen gepleegd en hem veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. Het openbaar ministerie bij dat gerechtshof eischte tegen den gewezeu burgemeester Van Engelen d. B. bevestiging van het vonnis der rechtbank (18 maanden gevangenisstraf). Mr. Hengst concludeerde tot vrijspraak. Uitspraak Woensdag a.s. Den 22en dezer maand zal voor de rechtbank te 's Bosch dienen de zaak tegen J. J. v. d. K. te Bezooien, en zijne medebe schuldigden. De uniformen, voor de onderofficieren zooals diena het verbod om buitenmodel li kleeding te dragen, gewijzigd zijn, zijn thans i, goedgekeurd. In coupe enz. is verbetering I aangebracht. O. a. worden de geel wollen passanten en bij de infanterie de dito foura- gère vervangen door zijden passanten en fouragère. De schoenmaker J. Z. te Overlangel gemeente Herpen, had dezer van zijnen patroon, den heer S., schoenfabrikant te Ra- venstein, het benoodigde leder ontvangen voor het te vervaardigen schoenwerk. In plaats echter van de schoenen bij den heer S. ,af te leveren, heeft hij den geheelen voor raad bij dezen en genen verkocht. De zaak is spoedig uitgelekt. De mare- chaussée der brigade te Grave stelden een onderzoek in en namen bij verschillende landbouwers het vermiste schoenwerk inbeslag. Te Winschoten is zekere H. E., in den laatsten tijd aldaar zonder middel van bestaan rondzwervende, ter beschikking van den offi cier van justitie gesteld, verdacht van diefstal van 15,000 aan bankpapier op 't kantoor van de kassiersfirma G. J. en A. E. Groene- veld. Het feit werd gepleegd in het bijzijn van het bureaupersoneel en eenige bezoekers, die hem onmiddellijk aanhielden en de politie waarschuwden. De dief wenschte opgenomen te worden in eene der rijkswerkinrichtingen en had daarom reeds herhaaldelijk in het openbaar gebedeld. Waarschijnlijk heeft hij het misdrijf begaan, met het doel om een einde te maken aan zijn zwervend leven. Een eigenaardige verwoesting hebben de hevige rukwinden der laatste dagen aan gericht in de Millingsche Waard, een teirein met veel houtgewas en hooge populieren. In deze laatste bouwen tallooze kraaien jaar op jaar hunne woningen; soms kan men 20 tot 30 nesten tellen in één boom. Vrijdag en Zaterdag nu zijn door de sterke windvlagen honderden van die nesten uitge waaid. De bouwstoffen liggen ver in de rondte verspreid. Eierschalen en jonge vogels, waar van de meeste nog kaal, bedekken gras en paden. Een oorverdoovend geschreeuw maken de oude vogels, welke blijkbaar in de grootste verwarring en ontsteltenis zijn over 't plotse ling verlies van have en kroost. Te Bergen-op Zoom brak Dinsdagavond circa 7 uur brand uit in eene houtschuur toebehoorende aan den broodbakker Bühler De Haar op de Haven. Dank zij den vloed, waardoor geen gebrek aan water was konden een tweetal spuiten spoedig den brand blusschen. De voorraad hout en de schuur zijn door het vuur ver nield. Alles is tegen brandschade verzekerd. Ruim twee jaren geleden maakte zich een Pruisisch horlogemaker, die te Posterholt (L.) woonde, schuldig aan verduistering van uurwerken ten nadeele van een landbouwer uit Montfort. Toen Dinsdag de sedert ge vluchte horlogemaker genaamd A. B., uit Derichweiler zich op ons grondgebied waagde, werd hij door den veldwachter van Montfort gearresteerd en naar de gevangenis te Roer mond overgebracht. Toen de gemeente-politie te Roermond Donderdag n.m. drie dronken scharenslijpers, uit Bergen (L.)in arrest wilde nemen trokken zij het mes, sloegen den scharen slijperswagen uit elkaar en vielen met de stukken de politie aan. De marechaussees ter assistentie geroepen, werden eveneeus aangevallendoch trokken de sabels, ver wondden een der woestelingen en brachten met behulp der gemeente-polite twee scha renslijpers in arrest. Wat een scène Een paartje uit de Goudbloemdwarsstraat te Amsterdam zou door den echt verbonden worden. „Zij" met haar fonkelnieuwe trouwjapon aan „hij" den hoogen hoed op en achter beiden de feestelijk gestemde bloedverwanten, waarvan de vrouwelijke gewikkeld in haar besten omslagdoek, zóó zou men, nage oogd door de spraakmakende gemeente uit de buurt, optrekken naar het raadhuis. Alles was gereed, maar...... de bruid niet. Tot groote ontsteltenis van al de aanwezige bloedver wanten verklaarde zij, „geen zin" te hebben. Onbeschrijfelijke consternatie! Redeneeringen, jammerklachten smeekbeden om toeh geen „sjène" te maken, alles tevergeefs! Den brui degom bleef niets anders over dan met te leurstelling in het hart naar huis terug te keeren en zich lijdelijk de onbarmhartige spotzucht te laten welgevallen van de intus- schen steeds aangroeiende menigte van Goud- bloemdwarsstraters. Capellc12 Mei. Na een hevige ziekte van slechts eenige wekenoverleed alhier 1 )onderdagmorgen de weledele achtbare heer J. v. d. Hoek, oud-burgemeester van Capelle en oud-lid der staten van Noordbrabant. De overledene bereikte den leeftijd van ruim 77 jaren. Heden is zijn stoffelijk overschot, onder groote blijken van belangstelling, ter aarde besteld. Door het schrikken van het paard ge raakte de heer P. de R. gisteren met paard en tilbury te water. Door spoedig toe geschoten hulp werd hij vlug op het droge gebracht en zettezonder letsel te hebben bekomen, met hetzelfde paard zijne route voort naar de Waalwijksche markt. Donderdagavond ontstond een begin van schoorsteenbrand in het logement van den heer L. F. van Dongen. Door het spoedige inwerpen van eenige emmers water was het vuur direct gebluscht. Eenige ingezetenen onzer gemeente hebben het plan gevormd een adres te richten aan den heer directeur-generaal van de maatschappij tot exploitatie der staatsspoor wegen, om te verkri'gen dat de halte Capelle- Nieuwevaart genoemd worde 's Grevelduin- Capelle. Bestelgoederen, bestemd voor 's Grevelduin- Capelle, moeten aan Kaatsheuvel-Capelle wor den afgehaaldwat voorzeker eene groote last is. UITSLAG der aanvulliiigsvcrkicziiigcn voor de tweede kamer. 's GRAVENHAGE. Geldig 5033. Herstemming tusschen Bevers 2094 en Hor dijk 1697. Van Royen 1242. SPRANG. Over de maand April. GEBOREN: Maria Elisabeth, dochter van G. Vos en E. Ophorst. Abel Dirk, zoon van J. Ebels en l'a. Vos. Adriana, d. van M. F. van Thielen en A. van Dommelen. Petronella Johanna, d. van A. Balvers en P. van Elk. Geertruij, d. van S. A. Rara- steijn en G. Schiedon. Maria Wilhelmina Antonia, d. van L. Dalmaijer en G. van Peer. OVERLEDEN: Maria Petronella Werther, 15 maanden. Elisabeth de Bie, 3 maanden, Marinus van den Ende, 8 maanden. HUWELIJKS-AANGIFTEN en AFKONDIGING: Franciscus Loramers, 36 jaren van Loon- opzand met Clasina Morval, 31 jaren. WAALWIJK, 11 Mei. Wederom was de veemarkt druk bezocht en de handel vlug, bij flinken aanvoer van kalf- beesten en weivee. Kalfkoeien golden f 135.f240.af Dito vaarzen f105 175,f Weilammeren 225 stuks aangevoerd, meestal verkocht van f4.tot 7-25. Jonge varkens j aangevoerd 155 stuks verkocht aan f7.25 tot f16. Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 472 kg. van f0,99 fl,ll per kg. Eieren f 3,a 3,50 per 100 stuks. I11 huiden, schors en leder is over 't geheel wat meer handel. Prima zwaar zooileder blijft gevraagd aan vorige prijzen. Voor licht zoolleder en inferieure soorten is ook meer kooplust. Men biedt veel Fransche schors aan, nieuw gewin, tegen prijzen van f65, f70 tot f72 per 1000 Kg., franco station te leveren. Heden overleed, tot diepe droefheid! van mij en mijne nog jeugdige kin deren tijdig voorzien van de H.H. Sacramenten der stervenden mijn innig geliefde echtgenoot, de heer in den ouderdom van ruim 60 jaar. Mede namens wederzijdsche familieleden Wed. J. L. F. KUSTER- Hurkens, Waalwijk, 2 Mei 1894. p DOCHTER VAN en Kezooien, 3 Mei 1894. VERKRIJGBAAR bij:

Echo van het Zuiden | 1894 | | pagina 2