Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Amerika. BINNENLAND. Schijndel opmerken dat zij binnen een dag oi veertien wel zullen gebruikt zijn." De voorzitter„Waaraan De heer Hoffmans „Wel, daarachter, dat weet u wel." De voorzitter „Ik weet er niets van." De heer Van Schijndel„Nu is 't al heel mooi! De wethouder zegt dat de buizen worden gebruikten de voorzitter zegt dat hij er niets van weet en het werk is uitgesteld tot het kanaal klaar is. Jammer, dat de voor steller van dit werk niet heeft gewetendat het kanaal reeds meer dan twee jaar in de pen was." De voorzitter,,'t Is waar, mijnheer Van Schijndel ik weet er niets van. Nu kan 't gebeuren dat de schuld aan mij ligt, dat mijn- geheugen mij in den steek laat zoodat ik mij in 'tgeheel niet kan herinneren, wat de heer Hoffmans bedoelt. Maarook 't omgekeerde kan waar zijn." De heer Van Schijndel„Hoe dit zij die duikers kunnen zoo niet blijven liggen." De voorzitter„Zoo mogelijk zullen wij ze laten lichten en opbergen." „Is er nog iemand die het woord verbngt voor eene zaakte bespreken in de open bare vergadering Niemand Dan sluit ik de openbare vergadering." In de gesloten vergadering was aan de orde de vaststelling van het kohier van den hoofdelijken omslag. Een nieuwe kabinetsformatie in Frankrijk in 't zichtde definitieve oplossing van de crisis van Hongarije over het burgerlijk hu welijk nader gerukt door de ruggespraak tusschen keizer Frans Joseph en den premier Weckerle en in Italië de beraadslagingen over de financieele maatregelen zoover ge vorderd dat een votum elk oogenblik kan volgen elk dezer aangelegenheden zou wel stof kunnen opleveren voor vele kolom - men druks als er slechts eenige zekerheid bestond met betrekking tot het een zoowel als ten aanzien van het ander. In Frankrijk is 't juist zoo geloopen als geleerd door een veeljarige ondervinding, is voorspeld Brisson heeft gedaan zooals de heeren Peytral en Bourgeois vóór hem heb ben gedaan hij heeft bedankt voor 't in hem gestelde vertrouwen doch wees als geschikt kabinetsformeerder Bourgeois aan: En zoo draaide men dan weer in een krin getje rond PeytralBourgeois en Brisson zijn allen geneigd op te treden als minister, doch niet als premier en beurtelings hebben zij elkaar genoemd als 't meest geschikt voor president van den ministerraadOpnieuw aangezocht door Sadi Carnot, heeft Bourgeois zijn standpunt gehandhaafd en nu bleef den president geen andere uitweg over dan zich weer eens te richten tot Dupuydie vóór Perier's optreden het premierschap waarnam en het toen met dezen verruilde voor het presidentschap der kamer. Volgens de laatste berichten echter hebben de door Dupuy gevoerde besprekingen niet tot eene oplossing der crisis geleid. Het schijnt twijfelachtig, dat Dupuy in die omstandighe den de vorming van een kabinet op zich zal nemen. Thans loopen er geruchten dat Casimir Périer wel geneigd zou zijn een nieuw minis terie samen te stellen, waarin de ministers, die het vorige ministerie verzwakten, nl. Ray- nal, Dubost en Jonnart, geen zitting zouden hebben. fen bij mij voor een balkostuum dat zij over morgen te Golombes moet gaan passen en Zater dag avond om negen uur afleveren. En daar valt op te rekenen en er zal ook niets aan ont breken." „Te Colombes!' hernam Ovidius, de grootste verwondering veinzend. «Een balkostuum „Wat zonderlings is daarin gelegen? 'tIs voor de vrouw van den maire, die door deD prefect der Seine is uitgenoodigd. „En moet die juffrouw Lucia dat kostuum daar ginds gaan passen. „Zij gaat natuurlijk met de trein, en dan is 't zoo ver nietIk zelve ben verscheidene malen naar die dame geweest. Men neemt de trein te St. Lazare en stapt af aan het station van Bois- Colombes, men gaat daar de lijn over van Ver sailles en volgt daarlangs een binnenweg, die recht naar het huis van de maire leidt, 't Is een zeer schoone weg in 't midden van den dag, maar 's nachts is hij natuurlijk minder aange naam.' „Gij zijt dan 's nachts reeds daar geweest Ja, eenmaal.' «Alleen „Neen, met Lucia. Wij gingen dezelfde dame een avondkostuum brengen dat zij in onze te genwoordigheid moest passen om te zien of er ook nog iets aan haperde. U, zij is zoo moeilijk tevreden te stellen Wij zijn er tot over tien uur gebleven.' «En toen moest gij de trein nog nemen te Bois- Colombes «Ja, om twaalf uur. De dame dacht er niet aan ons in haar rijtuig te laten terugbrengen.' «Dat moest waarachtig Diet zeer aangenaam zijn. Waart gij niet bang?' «O, dat verzeker ik u 1 Wij beefden als een riet.' «En gij zult thans nogmuals daarheen moeien gaan «Dat is zeer te vreezenWat is het toch vervelend dergelijken stiel uit te oefenen I" „GeduldI Geduld, liefsteI 't Zal zoo lang niet meer duren. Er zal spoedig iemand oplagen om u eene schitterende positie te verschaffen.' „En wie zal dat zijn vroeg het meisje met eene zeer behaagzieke tronie. „Dat weet gij wel, kleine. Wie anders dan ik?" Op dit oogenblik stond het rijtuig stil tegen over nummer 9 op de Bourbonkade. Mocht het presidentschap der kamer va cant worden dan zou, daar de regeerings- gezinde republikeinen, wanneer Casimir Pé rier zich terugtrekt, niemand tegenover Brisson kunnen stellen, Lockroy moeite willen doen, om die betrekking machtig te worden. Weckerle is Zaterdag in den voormiddag gedurende anderhalf uur te Weenen op au diëntie geweest bij den keizer—koning en 's avonds reisde hij terug naar Pest, doch een beslissing is er niet gevallen en die zal, naar luid vertrouwbare mededeeliugen, eerst Woensdag a. s. komen. In die vertraging nu kan evengoed worden gezien een gunstig als een ongunstig symptoon:Weckerle's voorstellen zijn van zóó ingrijpenden aard, dat er eenige tijd van voorbereiding noodig is, aldus spreekt de een; uit het uitstel der beslissing spreekt duidelijk 's keizers ongezindheid om ja en amen te zeggen op alles wat de premier hem voorzet, zoo zegt de ander. In elk geval zijn we dichter bij een oplossing gekomen, doch men kent 't eigenaardige van den toestand: de liberalen heeteu het verplicht burgerlijk huwelijk noodig en gewenscht ter handhaving der orde de clericalen achten de wettelijke regeling in strijd met de goddelijke rechten en zien er een gevaar in voor de toekomst terwijl Frans Josef zelf der regeling-Weckerle ongunstig gezind is. Toch wil de keizer koning als constitutioneel vorst van Hohgarije rekening houden met den wil van 't volk en hij heelt de verschillende voorstellen van de regeering in studie genomen. Spoedig wordt nu de algemeene beraad slaging over de financieele voorstellen der regeering in Italie's kamer gesloten en dan wordt aangevangen met de discussie over de artikelen. De stemming over de sluiting der algemeene beraadslagingen levert geen gevaar op voor het kabinet Crispi: de leiders der verschillende groepen zijn geen van allen belust op de erfenis. Maandag heeft te Brnssel, volgens het vastgesteld programma, ten paleize de huwe lijksvoltrekking plaats gehad van prinses Jo- séphine, dochter van den graaf van Vlaan deren, met prins Karl von Hohenzollern. Volgens berichten uit Antwerpen loopt er een geruchtdat mevrouw Joniaux die gevangen zit, onder beschuldiging van moord op drie harer bloedverwanten nóg schuldig zou wezen aan een vierden moord, op haren neef Lionel Ablaydie in 1890 zooals tot dusver geloofd werd door een ongelukkig toeval in een vijver viel en verdronk. I)e justitie moet, naar men verzekert, voornemens zijn ook het overschot van dien doode te laten opgraven. Eene nieuwe mijnramp te Anderlues. De verkalkte overblijfselen der slachtofters van de vreeselijke ramp van 13 Maart 1892 zijn nog niet eens opgeruimd, of weder heeft Zondagmorgen een mijngasontploffing te An derlues nieuwe stachtoffers gevorderd. De 104 lijken die nog op den bodem van den put no. 3 rusten, zijn thans weer vermeerderd met de lijkeu van slachtoffers, wier dood te Anderlues schrik en ontsteltenis verspreidt. Er waren 52 werklieden aan het werk toen een hevige knal gehoord werd. Onmiddellijk daarop stelde men een onderzoek in en al lereerst vond men 5 gewonden. Een weinig Amanda nam het pakje en stapte uit. „Gij zult mij wachten, niet waar, vriend?" zzede zij. In vijf minuten ben ik terug." En dan verdween zij door de poort in het huiswaar Lucia woonde. Ovidius verschool zich in een hoek, sloot de oogen en begon na te denken. Licht als eene gazelle had Amanda de zes ver diepingen bestegen. Zij klopte aan Lucia's deur. „Binnen riep het meisje. „O, zijt gij het?' sprak Lucien's verloofde, toen zij Amanda zag binnentreden. 'Ik wed dat gij mij weer zeer presseerend werk brengt „Dan hebt gij uwe weddenschap gewonnen, 't Is werkelijk zeer gepresseerd." „En voor wie is 't?' „Voor iemand, die niet gemakkelijk is. Raad eens 1" „O, dan is 't voor de maire's vrouw van Co- lombes I* „Juist, een baltoilet." „Wanneer moet ik gaan passen P" „Overmorgen." „Dat is niet mogelijk!* „Waarom niet?" „Omdat ik een pak onderhanden heb voor me juffrouw Hnrmant, dat zoo spoedig mogelijk moet gereed zijn." „Laat dat liggen. Madame wil het zoo. Over morgen om drie uur moet gij gaan passen. De dame wil haar toilet hebben voor de receptie van Zaterdagavond bij den prefect der Seine." „Zaterdag 1" riep Lucia uit, de handen ten hemel verheffend. „En 'tis reeds Woensdag!" „Ja, 't zal nachtwerk voor u worden. Maar madame laat u zeggendat gij op eene goede gratificatie kunt rekenen." „Welnu, ik zal er voer zorgen. Moet het kostuum thuis gebracht worden „Ja, even als de laatste maal. Ik zal u verge zellen." „O, wat hebben wij toen een angst uitgestaan!" „Wij zullen een liedje zingen om den schrik te verjagen." „Madame kan op mij rekenen. Ik zal Vrijdag gaan passen.' „Goed, dan kom ik u Zaterdag afhalen. Tot weerzien, juffrouw!" „Tot wederzien I" Wordt vervolgd» verder lagen de lijken van 5 jonge mijnwer kers. Een der gewonden overleed, toen men hem transporteerde. Een onafzienbare me nigte verdrong zich den ganschen dag op de plaats des onheils, terwijl de meest hart verscheurende tooneelen zich voordeden. De lijken waren vreeselijk verminkt. Van een hunner was de hersenpan weggeslagen, even als de onderkaak, terwijl zijn beenen letterlijk doorgesneden waren en de darmen hem uit het lichaam liepen. Alle lijken waren ont zettend verbrand. De toestand der 4 gewonden is bevredigend. BRUSSEL, 29 Mei. Een heden door het gouvernement ter tafel gelegd ontwerp stelt een invoerrecht voor van 25 fr. op 100 kilo margarine-boter, van 2 fr. op 100 k. haver, 1.50 fr. op 100 k. meel, 10 fr. op 100 k. geconserveerde groenten, 3 fr. op 100 k. haver meel, en 30 fr. op 100 k. in blikken inge maakte conserven, wild, vleesch en gevogelte. Ook op geweven stoffen worden verschillende invoerrechten voorgesteld. De kroon van koning Behanzin van Da homey, wordt, gelijk reeds bericht is, tijdelijk bewaard in de bureelen van het ministerie van marine, te Parijs. De ambtenaren hebben echtervolgens Le Figaroder regeering verzocht ze ten spoedigste naar een andere bewaarplaats te laten brengen. Wie namelijk in de nabijheid van het koninklijke hoofdsieraad komtdien waait alles behalve „een geur van ietwat lieflyeks" tegen. De kroon verspreidt een zeer on aangename luchtdeels te wijten aan de individualduft van Z. M. Behanzindeels veroorzaakt door het liggen in den raoeras- sigen grond van Abomey, waar de koning zijn schatten had begraven. De waarde van de kroon wordt geschat op f 500. Een prins, wiens naam in den Almanach de Gotha staat, namelijk prins André van Looz Corswarem, is dezer dagen te Parijs als oplichter tot vijf jaren gevangenisstraf veroordeeld, maar bij verstek. Want de prins een volleerde schurk, die een groot aantal menschenvooral damesoude en jonge, opgelicht en afgezet heeft, onder trouw beloften en verschillende bedriegelijke voor spiegelingen is naar Amerika gevlucht. PARIJS, 29 Mei. De volledige samenstelling van het ministerie is als volgtDupuy, voor zitter en binnenlandsche zaken en eeredienst; Guerin, justitie; Hanoteau of Cambon, buitenl. zaken, Leygnes, onderwijs en fraaie kunsten; Barthou, openbare werken; Delcasse, koloniën Lourdes, koophandel. Koningin Victoria heeft de aangename ge woonte op haren verjaardag min of meer verdienstelijke onderdanen te verrassen met een ridderkruisje of een adellijk titeltje. Eene gansche reeks van mannen in allerlei vakken en werkkringen geleerden, ambtenaren ingenieurs, kunstenaars en artsen kwamen ditmaal voor deze onderscheiding in aanmer king. Ook eenige hooge militaire titels werden uitgedeeld. Zoo ontvingen generaal Stewart, generaal Garnet Joseph en generaal Wolseley den rang van veldmaarscha'k. De Times deelt mede, dat den aanvoer der der arbeiders, John Burns, na het ontslag van Gladstone, een staatsbetrekking aange boden is, met een hoog inkomen. Na het uittreden van Mundella moet lord Rosebery, de minister president herhaaldelijk Burns uitgenoodigd hebben, lid van het ministerie te worden, doch deze heeft geweigerd, wijl hij meende de belangen der arbeiders beter in een onafhankelijke positie te kunnen be hartigen. Een groote brand heeft Zaterdag de stoomweverij van Rooderay, te Moldgreen bij Huddersfield, in de asch gelegd. Er waren 1200 arbeiders in de fabrieks gebouwen maar geen van allen is gewond. Twaalt mannen moesten zich langs touwen uit vensters laten afglijden. De schade wordt geschat op f 500000. De tariefoorlog met. Spanje is thans ver klaard, daar Duitschland van nu dadelijk af het invoerrecht op Spaansche artikelen met 50 percent heeft verhoogd. Gelijk men weet stelde Spanje reeds vroeger voor Duitsche waren het maximum-tarief vast. Een en ander strekt natuurlijk tot groote schade en ongerief der handelaars en van het publiek in beide landen. In den dierentuin te Dusseldorp is Donderdag een paniek verwekt door twee welgekleede heerendie naar den uitgang snelden en riepen: „daar komt de leeuw!" De talrijke bezoekers liepen zoo hard zij konden naar den uitgang. Er ontstond een hevig gedrang, waarin verscheidene menschen gekwetst werden, en later, toen het gerucht valsch bleek, misten velen hun portemonnaie. Hevige onweders, stormen en hagel buien hebben in geheel Beieren en de daar aan grenzende Wurtembergsche streken zeer groote schade aangericht. Op sommige plaatsen zijn alle te veld staande gewassen geheel vernield. Drie mannen werden door den blik sem gedood en vele anderen werden gewond. Een dansfeest, dezer dagen te Schützen, bij Oedenburg gevierdter eere van den beschermheilige der plaats, heeft een bloedig eind gehad. Eenige jongelieden kregen twist over meisjes. Een gendarme kwam tusschen- beide maar nu keerde zich de woede der jongelieden tegen hem. Zij drongen op hem aan en wilden hem zijn geweer afnemen. De gendarme weerde zich en schoot zijn geweer afwaardoor een jonkman en een meisje d^e samen dansten, gedood werden. De an deren vielen nu woedend op hem aan en sloegen hem dood, maar niet dan nadat hij nog drie van hen had neergeveld. Zoo lagen er zes dooden op den vloer van de balzaal. De onlusten duren voort in de mijndistricten. De goeverneur van Illinois heeft een detache ment troepen naar Lasalle gezonden. In de Strong-Mine bij Cripple Creek Colorado zijn elf man gedood ten gevolge van een ontploffing, door de stakers veroorzaakt. Ook het schachthuis aldaar werd vernieldwat een schade van 62500 gulden veroorzaakte. Volgens de Herald verbergt de gouverneur van den staat Colorado zijn sympathie voor de stakers niet. De enquête-commissie uit den senaat heeft haar rapport, in zake de beschuldiging van omkooping bij de hervorming van het tarief, uitgebracht. De twee senatoren Hous ton en Kyle acht zij onschuldigmaar het oud-lid van het congres majoor Buttver klaart zij schuldig aan poging tot omkooping. WAALWIJK, 30 Mei 1894. 1021.48 gulden bedraagt de som, in de gemeente gecollecteerd door de dames der commissiewelke zich geconstitueerd heeft om den dag feestelijk te herdenken, waarop de eerw. zusters van het gezelschap J. M. J. hier 50 jaar zullen gevestigd zijn. Verder zijn circulaires gezonden aan per sonen, die vroeger in de gemeente gewoond hebben. Reeds zijn bijdragen ingekomen van een drietal, wier voorbeeld zeker door anderen zal gevolgd worden. Het plan bestaat om als feestgeschenk aan te koopen een kruisweg voor de kapel der eerw. zusters. In verband met het bovenstaande kunnen wij nog mededeelendat de kruisweg zal geleverd worden door eene hier nog niet lang gevestigde firma, welke zich druk bezig houdt met den handel in en het polychro- meeren van religieuze beelden. Dit is voor onze gemeente een nieuwe nijverheidstak, die aan verscheidene personen werk en loon ver schaft. Wij verheugen ons daarover, te meer, omdat bij deze gelegenheid weder duidelijk is uit gekomen dat men in Waalwijk bijna alles vinden kan, wat voor het dagelijksche leven en zelfs voor buitengewone gevallen gezocht wordt. Want onbetwistbaar is het, dat onze winkeliers sn industrieelen voortdurend er op uit zijn om in hunne magazijnen alles voorhanden te hebben wat sommigen nog denken alleen in grootere plaatsen te kunnen bekomen. Daarbij komt nog, dat over 't alge meen de prijzen hier eer lager dan hooger zijn in vergelijking met elders. Wij hopen dat de ingezetenen, vooral zij, die over ruime middelen beschikken, dit steeds meer en meer zullen waardeeren dat zij nooit elders zullen koopen, alvorens zich te hebben overtuigd, dat zij hier niet even goed terecht kunnen en dat zij zoodoende hunne medeburgers zullen in staat stellen de con- curentie op schitterende wijze vol te houden. Want de bloei van handel en industrie komt toch de heele gemeente ten goede. Aan A. van Breugel, brieven- en telegram besteller alhier, is opzijn verzoek, met ingang van 1 Juli a. s., eervol ontslag uit 's Rijks dienst verleend. De liedertafel Oefening en Vermaak van Waalwijk en Bezooien, die er steeds op uit is om hare abonné's in staat te stellen de grootste talenten op muzikaal gebied te hooren, is er thans in geslaagd voor de Matinée met kermis te engageeren den heer en mevrouw Orelio, le baryton en le dugazon aan de Nederl. Opera te Amsterdam. Deze goede tijding zal zeker door alle kunstliefhebbers met vreugde begroet worden. Belanghebbenden worden opmerkzaam gemaakt op achterstaande advertentie be treffende de eerlang te houden keuring van wege de afdeeling „Noordbrabant" van het Nederlandsch Paarden-Stamboek. Ten over vloede zij nog herinnerd aan de bepalingen van het provinciaal reglement op de paar denfokkerij in Noordbrabant, volgens welke de met eene provinciale premie bekroonde dieren moeten ingeschreven zijn in het stam boek of althans ter inschrijving zijn aange boden, alvorens aanspraak op de toegekende premie te kunnen maken. Voor drachtige merrien, die voor een bewaringsprijs zijn aangewezen, zijn die bepalingen evenzeer geldend. Bij vonnis der rechtbank te 's Hertogen bosch van Dinsdag zijn le, J. J. v. d. K.koopman te Bezooien

Echo van het Zuiden | 1894 | | pagina 2