6 i „J Notaris LOEFF, Brandverzekering-Maatschappij Advertentién, De Haarlemsche Zensa. Oostenrijk, Rusland. Amerika. BINNENLAND. Burgerlijke stand. Handelsberichten. en corps wegens afzetterij en verduistering van gelden op de bank der beschuldigden te zien verschijnen. Giolitti, het waardige pen dant van zijn thans in de gevangenis logee renden vriend Chauvetden directeur der Popoio Romano, zal, als er nog rechtvaardige rechters zijn in Italië, binnenkort waarschijn lijk dezelfde woning betrekken. Tot het laatste oogenblik heeft de oud minister de kunst verstaan zich voor te doen als man van eer, zoodat nog bij zijn aftredende publieke opinie hem als zoodanig beschouwde. Thans wordt het een en ander van Giolitti bekend, dat de algemeene verontwaardiging opwekt. Zoo heeft hij, premier zijnde, schriftelijk de invrijheidstelling van een gemeenen mis dadiger beloofd, wanneer de familie van den boef beloofde, bij de verkiezingen voor den candidaat der regeering vijftig stemmen te winnen. Zoo schijnt ook bewezen, dat de zelfde man een proces in schijn begon en Tanlongo trachtte over te halen, te zwijgen, door te beloven, hem in laatste instantie te doen vrijspreken. De inspecteur van finan cien Montalto heeft in den breede verteld hoe de geheime papieren die door den directeur der Romeische Bank bewaard waren, en die de volledigste en compromitteerendste bijzonderheden bevatten over de handelwijze van de meest geziene politieke persoonli'k- hedenin zijn tegenwoordigheid door de politie weggenomen zijn. Van dien dag af is Montalto steeds het voorwerp geweest van de vervolgingen van de quaestuur. De com missaris van politie Felzanidie omtrent dezelfde zaken getuigenis aflegde, werd door het aanwezige publiek voortdurend uitgejouwd, omdat het overtuigd was, dat zijn getuigenis van leugens aaneenhing. Dezelfde Montalto heeft nog verzekerd, dat iemand Tanlongo, terwijl deze de trap afging, om naar de ge vangenis gevoerd te wordende woorden toevoegde „Wees niet bang, als ge maar zwijgt." Tanlongo had dit reeds medege deeld; thans komt Montalto het bevestigen en hij voegt er bij, dat Forl;s die woorden gesproken heeft. De sociaal democratische afgevaardigde Colajanni, die het bankgeknoei ontdekt heeft, zal den minister van justitie naar aanleiding der onthullingen interpel- leeren. Crispi komt het gebeurde natuurlijk ten goede. Giolitti zal thans wel niet meer trach ten, een portefeuille machtig te worden. De hofkringen zijn pijnlijk getroffen door de vrijspraak van den journalist SchS-ffer^ die drie aartshertogen op een allerheviste wijze aangevallen had. Tal van berichten spreken over den vreeselijken hagelslag, welke met ongekende woede Donderdagochtend om 7 uur bij 16° warmte over de Oostenrijksche hoofdstad losbrak. De hagelsteenen waren veelal dubbel zoo groot als hazelnoten. Geheel Weenen werd gealarmeerd. De straten werden in korten tijd met eene voethooge laag hagel steenen bedekt. Overal hoorde men angst kreten uit de huizen, daar de heftige slagen, waarmee de korrels tegen de vensters aan vlogen, door velen voor dynamiet ontploffingen werden gehouden. Ten slotte bleken in bijna eike straat duizenden vensterruiten verbrijzeld. In den Hofburg alleen zijn er 600 ingeslagen. Vele huizen in de Ringstrasse zitn er uit ais beschoten vestingwerken. Daar de Alsbach buiten zijne oevers trad, werden ook nog vele straten overstroomd. In de westelijke omstreken zijn boomgaarden en wijnbergen totaal vernield. Daarentegen bleef het zuiden door den hagel geheel verschoond. De hagel slag duurde tien minuten. Onderwijl heerschte er eene benauwde en nog klimmende warmte. Op het Noorderstation stortte de glazen kap in. De met den morgeutrein aankomende reizigers moesten tot aan de knieën door het water. Een ernstig ongeluk gebeurde er op de Simmeringer heide. Bij eene artillerie- oefening werden door den hagel de paarden schichtig, zoodat twee batterijen in elkander verward geraakten en er eene vreeselijke consternatie ontstond, nog verergerd door de plotseling vallende duisternis, die zóó zwart was, dat de kolonel, naar hij later verklaarde, den kop van zijn eigen paard niet meer kon zien. Vele artilleristen werden van de paarden geworpen en 13 hunner zwaar, vele andere licht gekwetst. Ook elders kwamen ongelukken voor. Bij de Votivkirche werd een huurkoet sier van den bok geworpen en gedood, en in den Prater verpletterde een omgeworpen boom eenen voorbijganger. Onder de patiënten in het algemeen ziekenhuis brak eene paniek uit, toen de vensters verbrijzeld werden en hagelsteenen zoo groot als duiveneieren met donderend geraas in de zalen kletterden. De patiënten vluchtten al schreeuwend, terwijl de meer hulploozen slechts met de grootste inspanning geborgen konden worden. Ook in het rijks krankzinnigen gesticht, waar even eens eene paniek uitbrak en de verpleegden aan het razen sloegen, vielen verschrikkelijke tooneelen voor. Beide inrichtingen zijn deerlijk gehavend. Voorts komen er elk oogenblik nog jobstijdingen in. Plet verkeer is bemoei lijkt. Vele telegraaf- en telephoondraden zijn gebroken en hangen aan flarden over de straten. Een geheele lading misdadigers acht honderd elf is onlangs weder uil Odessa vertrokken naar het eiland Saghalien, aan de verre Oostkust van Azie. Daaronder waren 397 moordenaars, 186 dieven en roovers, 63 brandstichters, 24 ple gersvan diefstal met heiligschennis (in kerken), 14 die hun vrouw vermoordden, 23 falsarissen en 27 ontvluchte veroordeelden. Onder deze laatsten is er een, die al viermalen ontsnapte en thans tot levenslangen dwangarbeid op Saghalien veroordeeld is. In Amerika schijnt de kolen-strike en de daaruit voortgekomen crisis thans haar top punt te hebben bereikt. De houding der werk stakers is zoo dreigend, dat in verschillende staten troepen tegen hen gezonden worden, zoo o. a. in Ohio, waar de werkstakers bezig zijn de spoorwegbruggen te verbranden, ten einde het vervoer van steenkolen te beletten. Daarentegen melden dépeches van Clip— plecreek, in Colorado, dat aldaar de werk staking geëindigd is. Juist was zij bedenkelijker geworden, daar de mijnwerkers zoowel als de patroons versterkte kampeu met geschut betrokken hadden. De werkstakers beloven het werk te hervatten op de volgende grond slagen: achturige werkdag en 3 dollars dagloon. De gouverneur van Colorado vaardigde eene proclamatie uit, waarin beide partijen worden uitgenoodigd de wapenen neder te leggen. UITVOERINGEN. WAALWIJK. Zondag 10 dezer, 'smidd. 12 uur, zal door de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooienop de zaal Musis Sacrum worden uitgevoerd 1Hymne an die Musik. Lachner. 2. Omhoog. Heinze. 3. 4. Neerlands taal. Stille. Zondag 10 dezer, des nam. uur, con cert, te geven door de harmonie l'Espérance, in den tuin van mej. dewed. V. J. Gerris Musis Sacrum. (Zie programma's). BAARDWIJK. Zondag 10 dezer, 's avonds half negen buitengenwoon concertte geven door de liedertafel »Tot Bloei der Toonkunst", met zeer vereerende medewerking der liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooien, in de nieuwe zaal van den heer L. van Cromvoirt. (Zie programma's). SPRANG. Maandag II dezer, 's avonds 6y2 uur, uitvoering, te geven door de zangvereeniging „Excelsior", in het kerkgebouw der Ned. Herv. Kerk. (Zie programma's). WAALWIJK, 9 Juni 1894. UITSLAG der aanvullingsverkiezingen voor de tweede kamer. (Reeds gedeeltelijk opgenomen in ons vorig nummer). 4749 ALKMAAR. 3100 (V.) Mr. H. J. Smidt, L. (oud - minister van justitie) 1075 Gekozen: (T.) Mr. A. P. de Lange, L. 1961 4246 UTRECHT. 2204 (V.) A. L. W. Seyffardt, L. (oud minister van oorlog) 617 Gekozen (T.) Jhr. mr. A. P. C. van Karnebeek, L. 1284 (V.) J. H. de Waal Malefijt, A. 274 Donderdagavond gaf de heer G. G. C. Ruijs, declamator te Amsterdam, de in ons vorig nummer aangekondigde soirée decla- matoire op Musis Sacrum. Was de verwachting omtrent zijne humo ristische voordrachten hoog gespannen door de recensies in verschillende couranten over zijn optreden in andere plaatsen, ze werd in geenen deele beschaamd. Ook hier voldeed de heer Ruijs uitstekend en het niet overtal- rijke maargrootendeels tot oordeelen bevoegde publiek, gaf hem luide zijnen bijval te kennen na elke voordracht. Wij kunnen gerust iedereen, wien de ge legenheid wordt gebodenaanbevelen de voordrachten van den heer Ruijs te gaan hooren. Men is zeker, eenige oogenblikken van waar kunstgenot te smaken en daarbij... eens recht hartelijk te lachen. De Looiersbeurs te Eindhoven was Dinsdag niet druk bezocht en er ging weinig om. Besteed werd voor zoolleer 65 ets. bijsoorten 45 k 55 ets.binnenzoolleer 35 40 ets.grauw overleer 75 ets. a 1 gld.; zwart overl. 60 a 85 ets.; traan 22 gld. per ton; schors 29 gld. per hoed en f 3.90 per mud; paardenhuiden f7,50 a 8.runderhuiden 11 cent en kalfshuiden 15 cent per pond. Uit Bokstel wordt gemeld Het schillen van eikeboomen heeft dit jaar verscheiden handen werk verschaft. Wel zijn er niet zooveel eikeboomen geveld als an dere jaren, maar de hoeveelheid schors is nogal aanzienlijk. De prijs bedraagt van f 30 tot f 33 per 800 kg. De vraag overtreft het aanbod. De pluk der aardbeziën belooft in de omstreken van Breda bijzonder groot te zijn. De markt is reeds begonnen; zij wordt op de werkdagen tweemaal, des Zondags een maal gehouden, en de hoveniers van Prin- senhage, Ginneken en 'Beteringen, Etten Leur en Rijsbergen komen des morgens vóór dag en dauw en des namiddags te 4 uur, om daar hunne aardbeziën te koop aan te bieden. De markt wordt gehouden in de onmiddelijke nabijheid der stad, bij het Duitenhuis aan den weg naar Prinsenhage. Nadat het in Oosterwijk na de laatste ongeregeldheden eenigen tijd rustig is ge weest, heeft men in den nacht van Zondag op Maandag jl. de gewone baldadigheden weer hervat. Bij verschillende ingezetenen n.l. werden ruiten ingeworpen, zonder daar voor eenige aanleiding bestond. Woensdagmiddag omstreeks vier uur brak te De Werken, bij Werkendam, een brand uit. Aanstonds waren tal van menschen tegenwoordig en gaf een brandspuit water. Toch kon zelfs het belendend gebouw niet geheel behouden worden. De inboedel werd slechts gedeeltelijk gered. Alles was verzekerd. Tusschen Laren en Hilversum is op de hei, aan den voet van den voormaligen observatiepost bij wedrennen, een man in bewusteloozen toestand en zwaar gewond gevonden, bloedende uit neus en ooren. Men vermoedt, dat hij de hooge stellage heeft beklommen en toen bij ongeluk is neerge vallen. Het bleek dat een schouder en pols alsook een rib gebroken waren. Hij werd herkend als te zijn de heer v. K., te Bussum, en is toen terstond naar zijne woning vervoerd geworden. Zijn toestand is zeer ernstig, doch er bestaat hoop op zijn behoud. Maandagavond ongeveer half tien moest een uit zee komende Russische driemast schoener, met bestemming naar Gent, op de reede te Vlissingen van een rivierloods vo >r- zien worden. De daartoe bestemde loods A. Quist, zich aan boord willende begeven, had het ongeluk door het slippen van de trap in de hoogstaande zee neder te storten. Zeer zeker zou hij daarbij het leven hebben in geschoten, ware het niet dat hij als een er varen zwemmer zich zoo lang boven water wist te houden, totdat schipper Websterde zeeloods L. van der Eijk en verdere beman ning van de loodssloep den wakkeren Quist uit zijn neteligen toestand konden redden en behouden aan wal te brengen. Er loopen te Roermond onrustbarende geruchten over de afwezigheid, sedert 24 Mei, van den heer S., wethouder, lid de prov. staten en medebestuurder in een tal van vereenigingen. Men weet niet, waar de heer S. zich bevindt, en hij laat zaken achter, die ter geldelijke regeling dringend zijn terugkomst vorderen, daar hij de spaarpenningen van van velen onder zijn berusting, en vele dag- loonen uit te betalen heett. De heer S. is voorzitter der R. K. Kies- vereeniging, en heeft of had grooten invloed op staatkundig gebied. Nog onlangs gaf hij een grooten maaltijd, waaraan alle geestelijke en burgerlijke auto riteiten genoodigd waren bij gelegenheid van het eerste officieele bezoek van jhr. Ruys van Beerenbroek, commissaris der koningin in Limburg. Tel. Men weet nog niet waar de sedert 24 Mei gevluchte oud griffier Schreuers hij is 76 jaar oud verblijf houdt, doch daar de familie hieromtrent niet ongerust is en geen opsporingen laat doen, veronderstelt men dat hij zich in het missie-huis te Steyl (bij Venlo) schuil houdt, waar men vermeent hem ge zien te hebben. Op verzoek der familie werd door de rechtbank te Roermond als bewindvoerder in zijn boedel aangesteld de notaris De Bruin te Roermond. Volgens het gerucht zou het passief be dragen drie ton tegen een zeer klein actief. Er zal dus voor de luidie hem hun spaar penningen toevertrouwden, weinig overschie ten. Tel. Eeten. Op de jl. Dinsdag gehouden ver gadering van stemgerechtigde ingelanden van het waterschap den polder van Eeten zijn herkozen tot voorzitter de heer M. Smits en tot lid van het bestuur de heer A. Nieuwen- huizen. Drongelen. Een der metselaars, werkzaam aan de veerhuizen alhier, kreeg Maandag morgen jl. zulk eene hevige bloedspuwing dat hij op zijn werk inéén zakte en door zijn kameraden naar zijn kosthuis moest worden gedragenwaar onmiddellijk uit Waalwijk geneeskundige hulp werd ingeroepen. Sedert den eersten dezer heeft de laatste der excavateurs op het werk van de H. H. Wiegerink en Terwindt zijn werk geëindigd. De verdere voltooiing zal nu door bagger molens enz. geschieden. Naar men met zekerheid verneemt zal de nieuwe pontbestemd voor het veer alhier in de volgende week te Hagoort arri- veeren om daarna zoo spoedig mogelijk op zijne bestemming te worden gebracht en in dienst gesteld. De verpachting van het hooigras voor de gemeente bracht de som op van 550 d. i. 33 minder voor het zelfde perceel in 1892 Daarentegen zijn voor het hooigras, verpacht ten overstaan van notaris Verberne te Dussen, weder belagrijke sommen besteedvooral het goede gewas voor dit jaar daarbij in aan merking nemende. DRONGELEN. Over de maand Mei. GEBORENHenrica Maria, dochter van G. Bruijs- tens en C. van Vlijmen. Willemke Cor nelia, d. van G. J. W. Kramer en W. van Honk Govert, zoon Yan C. van Dijk en G. in 't Veld. OVERLEDEN: Antonia Branderhost 65 j. echtge noot van A. van der Kolk. EETHEN. c. a. Over de maand Mei. GEBOREN: Cornelis z. van H. Rijken en B. Dek ker. Arie z. van H. de Waal en T. Kamerman. Anna d. van A. Haase en M. Bax Antonie z. van L. van der Kolken W. van der Kolk. Daatje Cornelia Maria d. van F. W. Colet en J. H. Iileinloog. GETROUWDJ. C. van den Heuvel 39 j. en A. A. van Wijk 26 j. J. Branderhorst 36j. en <J. Bouman 27 j. J. van Beusekom 24 j. en M. P. van der Mooren 25 j. B. Treffers 26 j. en C. Dekker 22 j. WAALWIJK, 8 Juni. De handel was ook heden weer vlug bij ta melijk ruimen aanvoer. Kalfkoeien golden f 125.f245.af Dito vaarzen f 110 175,f Weilammeren 60 stuks aangevoerd, meestal verkocht van f4.tot 6.75. Jonge varkens aangevoerd 90 stuks verkocht van f7.25 tot f 14.75. Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 386 kg. van fö,88 ft 1'0,99 per kg. Eieren f 3,50 a 4,50 per 100 stuks. De huidenmarkt blijft flauw gestemd. Voor leder is nog al vraag aan vorige prijzen. Dezer dagen ruimden enkele partijen zoowel zwaar als licht zooileder op aan prijzen van f 0,55 tot f 0,65. Uitgezochte waar prima zwaar zoolleder geldt f 0,67y2 tot f 0.721/2 per h. k. Nieuwe inl. schors wordt aangeboden naar kwaliteit tot prijzen van f 3,10 tot f 4,15 vrij stroom te leveren. De schors wordt tot dusver goed gewonnen. GETROUWD E. W. KLIJBERG M. I. J. PERNOT, dieook namens wederzijdsche familie har telijk dank betuigen voor de belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. 5 Juni 1894. s-Bosch II jaar. j un, I iïBN. Heden morgen om 11 uur ontsliepL te Baardwijk zacht en kalm, onze ge- liefde Vader, A. KUIJSTEN, in den ouderdom vau ruim 81 Uit aller naam A. N. KUIJSTEN. Waalwijk, 8 Juni 1894. IÜBM1—1^8 te DRÜNEN, bericht dat het huis van Mej. Dalleil, te BEZOOIEN is ingezet en gehoogd tot de zeer lage som van f 5950. TOESLAG: Dinsdag 12 Juni 1894, nam. 7 ure, bij A. V. d. Zaken, te BEZOOIEN. INLICHTINGEN en SLEUTEL te beto men bij den heer A. Verbuntte WAALWIJK. OPGERICHT in 1846. Directeuren S. J. Graaf van Limburg Stirum en Mr. N. G. Cnoop Koopmans, verzekert tegen vaste en billijke premiëo alle onroerende en roerende goederen, binnen het koninkrijk der Nederlanden, tegen schade ontstaan door brand, het inslaan van den bliksem en het ontploffen van gasook al heeft dit inslaan of dit ontploffen geen brand ten gevolge gehad. Bij het sluiten der verzekeringen zijn noch inleggelden noch administratiekosten ver schuldigd. KANTOOR te Haarlem: Jansweg No. 50. CORRESPONDENTEN gevraagd, adres bij de AGENTEN voor WAAL WIJK en OMSTREKENde heeren

Echo van het Zuiden | 1894 | | pagina 2