binnenland" Italië. Rusland. Handelsberichten. keizer, die zich thans te Kiel bevindt, en het Duitsche gezantschap te Parijs een directe telegraafdienst ingesteld, met het oog op het belang dat de vermoording van den president der republiek voor de politiek zou kunnen hebben. De pers in Duitschland geett natuur lijkerwijze uiting a n de algemeene gevoelens van verontwaardiging en medelijden en aan die van sympathie voor het vermoorde hoofd van den Franschen staat, en verder houdt de pers, even als de politieke kringen het doen, zich vooral bezig met bespiegelingen, welke niet in allen deele rooskleurig kunnen genoemd wordeu. Niet geheel zonder zorg vraagt men zich af, of Frankrijk en Italië thans niet eens door nationale hartstochten bevangen zouden kunnen worden en tot welke uitersten zij dan zouden kunnen komen. Het zou een politieke maalstroom kunnen worden. Wilhelm heeft, bij het opnemen van den tieniarigen prins Adelbert in d<; Duitsche marine, eene redevoering gehouden, die ta melijk uitdagend klonk. Aan het slot herin nerde hij aan Waterloo, waar de Pruisische en Engelsche strijders, zij aan zij, den erf vijand verwonnen. „Óp een later tijdstip," voegde hij er bij, „was het Wilhelm I, die het zwaard moest hanteeren, om den aan valler terug te dringen. Uw taak is het, het zwaard geslepen te houden, opdat gij, als ik u op mijn beurt oproep, wat God verhoede, niet alleen met eere weerstand bieden, maar ook als overwinnaar uit den strijd treden kunt." De kamer van afgevaardigden was zeer talrijk opgekomen. De president en Crispi spraken staande met tranen in de stem eenige woorden, waarmee door de kamer levendig werd ingestemd. De kamer besluit een tele gram van rouwbeklag aan de Fransche kamer te zenden en heft de zitting op. Onder de bevolking heerscht hevige opgewondenheid. In de regeeringskringen bestaat eenige ongerustheid; men vreest voor verwikkelingen. De regeering heeft last gegeven de vlag op alle openbare gebouwen in het rijk half stok te laten waaien. De koning heeft aan den voorzitter van den Franschen ministerraad een van de meest welgezinde gevoelens blijk dragend telegram gezonden, waarin gezegd wordt dat de beide natiën als vroeger in den gemeenschap- pelijken strijd, thans vereenigd zijn in den gemeenschappelijken rouw. Uit alle provinciën komen berichten van rouwbetoon. Te Venetie en te Genua is het volk voor de Fransche consulaten uiting komen geven aan gevoelens van sympathie voor Frankrijk. Scharen half verhongerde menschen op Sicilië trachten zich met wortels, boomschors enz. te voeden. De afgevaardigde Imbriani heeft in de kamer verklaard, dat de houding der regeering, die majoor Tassoni wegens zijn militaire verdiensten op Sicilië, tegen over de ongelukkigen, een ridderorde ver leende, hoogst ongepast is, Eene vreeselijke ramp heeft plaats gehad te Boegoelma, in het gouvernement Samara. Eene pont, met zeventig van een feest terug- keerende jongelingen en meisjes te zwaar belast, is midden in de rivier gezonken. Slechts 35 der opvarenden zijn gered. Weekmarkt en botermijn te Waal wijk op Donderdag 28 Juni a.s. WAALWIJK, 27 Juni 1894. Niettegenstaande er over het algemeen nog veel oud hooi voorhanden is blijft de handel in de Langstraat slap, enkele partijtjes werden deze week voor f 15 per 500 Kg. afgeleverd, 't Nieuwe hooi wordt reeds druk binnenge haald, waartoe het prachtige weer der laatste dagen gunstig meewerkt. De opbrengst der weilanden is groot en bedraagt bijna twee maal zooveel als verleden jaar. De handel in oude aardappelen kan als afgeloopen beschouwd worden. In nieuwe is de handel zeer vlug, terwijl de prijs bij de kleine maat 22 H 35 ct. per 5 liter bedraagt. Zooals wij vroeger mededeelden, had de heer Oreglio zijne medewerking toegezegd voor de inatinée, op kermis-Maandag door de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooien te geven. Tot groote teleurstelling voorzeker van het bestuur heeft genoemde heer later goedge vonden zijn woord in te trekken. Thans echter is het er in geslaagd voor gezegde feestuitvoering te engageeren Mevrouw C. Engelen Sewing, sopraan, en den heer Johan Schmier, baszanger aan de Amsterdamsche opera. Wij hebben dus een genotvollen ochtend te wachten. Het doet ons genoegen te kunnen melden dat de harmonie St. Crispijn, die het laatste jaar zoo weinig teekenen van leven mocht geven, onder haren tegenwoordigen directeur den heer Mahieu eenen grooten stap is vooruit gekomen. Wij twijfelen dan ook niet of St. Crispijn, het oudste muziek gezelschap onzer gemeente, zal spoedig gunstig beoordeeld kunnen worden, vooral wanneer de goede geest onder de leden en hunne ambitie voor de kunst blijft bestaan. Tevens vernemen wij dat het bestuur in onderhandeling is met een zeer gunstig be kend staand artistengezelschap,ter opluistering van het kermis concert. Na een kort debat in de tweede kamer is het lid Pijnacker Hordijk als zoodanig toegelaten met 63 tegen 5 stemmen. Naar men verneemt zal Donderdag 5 Juli voor de rechtbank te 's Bosch behandeld worden de zaak van het O. M. contra P. en J. de Bie, beiden beschuldigd van in de be ruchte Ossche moordzaak onder eede eene valsche getuigenis te hebben atgelegd, lui dende in hoofdzaak dat zij, op den avond waarop de heer Hoekman vermoord werd, den als diens moordenaar aangewezen persoon G. van Gelderen omstreeks half twaalf uur het tijdstip waarop de moord moet zijn ge schied, op weg tusschen Osch en de Ooijen- sche hut zijn tegengekomen, waaruit na tuurlijk diens onschuld aan hem ten laste gelegde zou moeten blijken. Als raadsman is beklaagden toegevoegd mr. v. Zinnicq Bergmann. Uit Nijmegen schrijft men Wijl door den rijksbouwmeester ran het nieuwe station der staatsspoorwegen te Nij megen aan de straatzijde en aan de zijde der vestibule de deuren aan de wachtkamers zijn vergeten, zoodat men eerst de vestibule zal moeten doorgaan en een omweg over het perron zal moeten maken om de wachtkamer te kunnen bereiken, zoo zal het perronkaar- tenstelsel voor het eerste perron niet in toe passing gebracht worden. Alleen zij, die zich naar het tweede perron willen begeven, zullen bij den ingang voor de tunnel een plaats- of perronkaart hebben te vertoonen. „Bij ernstige ongevallen in of voor de wachtkamers op het station, welke toch elk oogenblik door het springen van een stoom ketel, botsingen van treinen enz. kunnen ontstaan zullen dus de aanwezigen in de wachtkamers door de ramen moeten springen om de straat te bereiken en het gevaar te ontsnappen, wanneer hun eventueel de uitgang over het perron en door de vestibule is af gesneden De rijkspolitie te Rozendaal is er in geslaagd, den dader van de bij gelegenheid der statie-kermis te Esschen gepleegden moordaanslag, zekeren H. N. te Rozendaal, op te sporen en tet bekentenis te brengen. Tot nu toe had men zijnen broeder voor den dader gehouden. De gekwetste neemt in beterschap toe. Uit Amsterdam wordt gemeld Tijdens de godsdienstoefening in de Nieuwe kerk heett Zondagmorgen een vreemd voorval plaats gehad, dat ernstiger gevolg na zich had kunnen sleepen dan thans gelukkig het geval is geweest. Ds. Geselschap had zijne leerrede juist voleindigd en zou het „amen" uitspreken toen uit het ruim der kerk een der toehoor ders snel en ruw opstond, over het koorhek sprong en met een geopend zakmes in de hand op den predikant toestormde. Reeds had hij de derde trede van de kanseltrap bereikt, toen hij gegrepen werd. Men voerde hem voorloopig naar de kosters kamer, hield hem onder bewaking en waar schuwde de politie. Bij zijne ontwapening gedroeg de onbekende zich vrij gedwee. Voor den politie commissaris aan de Pietershal gebracht, deelde hij mede, Van der Zwaan te heeten en vroeger bode van een zieken fonds, later colporteur van Recht voor Allen te zijn geweest. Meer en meer scheen het ondertusschen dat de man aan verstands verbijstering lijdt. Tegen het einde der preek was hij onrustig geworden in de kerk; eerst had hij om een glas water gevraagd, daarna wierp hij eenige kleedingstukken uit, en ein delijk sprong hij, het mes te voorschijn ha- leud, uit de bank. Ds. Geselschap ondervond in den loop van den dag vele blijken van belangstelling en gelukwenschen wegens den goeden afloop der gebeurtenis. De toestand der artilleristen, die jl. Vrijdag door het springen van een projectiel op de batterij Kaaphoofd te Helder levens gevaarlijk werden gewond en die nu in het hospitaal aldaar worden verpleegd, is naar omstandigheden niet onbevredigend. De amputatie der verminkte lichaamsdeelen heeft met goed gevolg plaats gehad, terwijl tot heden bij geen der drie ongelukkigen wond koorts is ingetreden. De korporaal Engels is afkomstig uit 's Gra- venhage, de milicien Van Nugteren uit Ro- kanje en de milicien Koster uit Charlois, Hunne naaste familieleden zijn te Helder aangekomen. Zooals bekend werd verleden jaar door de Société Anonyme de Construction de Malines de overkapping van het centraalstation te Utrecht aangenomen. In de fabriek van genoemde maatschappij werd het ijzerwerk daartoe benoodigd, vervaardigd. Het stellen van de nieuwe kap werd weder uitbesteed aan een Hollandschen aannemer. Door de Société de Construction werd echter ingezien dat, wanneer de werkzaamheden niet vlugger werden uitgevoerd dan tot nog toede kap niet op den bepaalden tijd, zijnde 1 October a. s., gereed zou zijn. De Hollandsche aan nemer schijnt voor vluggere uitvoering niet te kunnen zorg dragen, althans hij werd be dankt en het werk zou door de Belgische maatschappij zelf worden voortgezet. Vandaar dat ook de werklieden hieraan werkzaam, zonder werk kwamen. Bovengenoemde maat schappij zou het werk door haar eigen werk lieden laten uitvoeren. Deze Belgische werk lieden zijn Maandag ochtend aan het werk gegaan, doch konden den arbeid niet voort zetten daar zij werden gehinderd door de ontslagen werklieden. Nader schrijft men dienaangaande: Den geheelen morgen hadden de ontslagen werklui, die voornamelijk bestaan uit grond werkers en polderjongensreeds over het stationsplein gedwaald doch de toegangen tot het stationsterrein waren door de politie afgezet. Reeds in den vroegen morgen hadden zich verscheidene hunner van perronkaartjes voorzien en waren daarmede op het terrein gegaan en hadden zich tot den uitvoerder van het werk gewend met het verzoek om weder aan het werk te mogen. Toen hun dit geweigerd werd, gingen zij tamelijk rustig heen en kregen van den stationschef het geld hunner perronkaartjes terug. Daarna werd natuurlijkin de nabijgelegen kroegen gedron ken, en toen zij eindelijk door den drank waren opgewonden, togen zij tegen li1/» uur naar den toegang tot het emplacement op den Leidschen weg, die door twee agenten van politie werd bewaakt, en drongen dien vergezeld van een grooten troep nieuwsgie rigen, binnen, kennelijk met het doel om de Belgische werklieden, die door de Société de Malines zijn aangenomen om het werk voort te zetten en die reeds druk aan den arbeid waren, dit met geweld te beletten. De nieuwsgierigen, onder welke vele vrou wen met kinderen, weiden eerst door de politie, die inmiddels, na telephonisch bericht, versterking ontvangen had, van het terrein verdreven, en daarna werden de weerspan nige werklieden gesommeerd het terrein te verlaten. Een twintigtal belhamels weigerden dit echter ten stelligste, zoodat de politie niets anders overbleef dan van den harts vanger gebruik te maken. Toen dit geschiedde, stoven de zich verzettende werklieden weldra uiteen, niet echter dan nadat verscheidene hunner bloedende wonden aan het hoofd hadden ontvangen. Aan het politiebureau werd een viertal van deze verbonden. Geen hunner schijnt echter gevaarlijk gekwetst te zijn, ofschoon men er een zag loopen met eene groote gapende wonde aan den slaap van het hoofd. Op het Stationsplein bleef intusschen eene groote menigte volks verzameld. De Belgische arbeiders verlieten het werk niet, doch bleven rustig aan den arbeid. Moord te Steenwijkerwold. De echtelieden Wicherson vierden hun 25 jarig huwelijksfeest. Na afloop der pret, die vrij laat in den nacht was geëindigd, deden eenige jongelui, waaronder ook de 26jarige J. B., stiefzoon van Wicherson, de voor dit feest genoodigde keunissen uit Steenwijk een weegs uitgeleide. Op den terugtocht kreeg genoemde J. B. op den Oldemarker grind weg woordentwist met den 16 jarigen H. Dedden, waarbij deze een messteek in de rechterlong ontving die den dood tengevolge had, althans dr. Middendorp uit Steenwijk moest bij zijne komst, ongeveer een uur na dat het feit werd gepleegd, constateeren, dat de levensgeesten reeds waren geweken. De dader die heeft bekend en overigens niet ongunstig bekend staat, zegt het feit in drift te hebben bedreven en had niet gedacht dat het zoo erg was aangekomen. Hij is ter be schikking van de justitie gesteld. Een vreeselijk ongeluk had Zondag te Nieuwesluis plaats als gevolg van het spelen door kinderen met vuurwapenen. Het 15jarige zoontje van den metselaar v. d. K. namelijk had het ongeluk zijn lOjarig zusje met een buks dood te schieten. Zondag namiddag circa 3 uur is de boerenhofstede van den heer H. ter Kuile, gelegen in de Horssteeg te Enschede en bewoond door den landbouwer J. H. Wege- rink, geheel afgebrand. Het vee werd gelukkig gered, doch de hooioogst en inboedel gingen geheel verloren. De inboedel was laag ver zekerd. Niets kon gered worden, zelfs het aanwezige geld ging nog in de vlammen op. Het huis was mede verzekerd. Wegens het flink handelend optreden der brandweer mocht het haar gelukken de belendende boeren hofstede te bewaren, ofschoon er een hevige wind woei uit het Zuidwesten en de vonken naar de andere gebouwen vlogen. Te Waspik brak Maandag bij J. de B. de hond van den ketting los en beet een dienstmeid zoodauig in beenen, schouder en arm, dat men voor haar leven vreest. Capellc, 26 Juni 1894. Door onzen ijrerigen gemeente-veldwachter alhier is Vrijdagavond proces verbaal opgemaakt tegen de heeren P. d. R. en L. H.wegens het hanteeren van verboden wapens op den publieken weg. Door den visscher G. Rozenbrand is gisteren in het Oude Maasje onder de ge meente Bezooien in de zegen een steur ge vangen, die een gewicht had van 200 halve kilo's. Terstond werd hij verkocht aan den vischhandelaar v. d. Pluim te Geertruiden- berg voor 30.— Zoo juist vernemen wij, dat onze veld wachter J. de Visser gesolliciteerd heeft naar gelijke betrekking te Zwijndrecht. Onlangs vond den heer P. v. A. een nest met patrijseieren en beproefde die te laten uitbroeden door een kip. Van de twaalf eieren, die zich in het nest bevonden zijn er tien uitgebroed. De zoogenaamde patrijs kuikens bekommeren zich nergens over en luisteren allen goed, wanneer moeder de kip hen ten eten noodigt. Druiien 26 Juni. De gemeenteraad heeft eene subsidie toegestaan van 100tot viering van het 25jarig jubilé van den heer J. Veltman Jz. als gemeente-secretaris, en eene commissie benoemd voor de voorbe reiding en regeling der feestelijkheden. Deze bestaat uit de heeren C. Van Huiten als voorzitter, Jos. J. F. Nieuvvenhuijs als secre taris-penningmeester verder uit de heeren J. J. van Loon, J. van Dal, M. Canters, H. G. Clerckx en M. Klerks, als commissarissen. Deze commissie hield gisteren avond eene vergadering. Besloten werd om den dag zijnde Dinsdag 17 Juli (niet 10 Juli, zooals abusief in een andere courant is gemeld) op te luisteren met volksfeesten, terwijl de har monie „de Eendracht," waarvan de jubilaris voorzitter is, zeker alles in het werk zal stellen om het feest zoo schitterend mogelijk te doen slagen. Voorloopig is het feest gearrangeerd als volgt 3 uur bijeenkomst op het raadhuis, waar eene openbare raadsvergadering zal plaats hebben, waarin den jubilaris de gelukwenschen der gemeente zullen worden aangeboden. Daarna in optocht naar het feestterrein waar onder meer zal worden uitgevoerd Mastklimmen. Sprietloopen. Driebeenswedstrijd. Tonsteken. Wedloop met hindernissen. Mandschuiven enz. GORINCHEM, 25 Juni. De prijzen der Granen waren als volgt: Ristarwe f6,25 a 6,50, roode dito f6,— a 6,10 witte dito f5,90 k 6.15, inl. rogge f5,— a 5,10, buitenl. dito f4,80 a 4,90, gerst f4,75 a 4,85, haver f3,50 3,75, duiveboonen f6,25 a 6.50, blauwe erwten f0,a 0,alles per hectoliter. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 178 runderen. Ie qual. Kalfkoeien f230 260 Kalfvaarzen f140 170 Melkkoeien 170 k 190 Hokkeling ossen f k l'/a jarige ossen f no k 120 Guiste vaarzen f120 k 130 Pinken f 60 a 80 Graskalveren f 30 40 Nuchtere kalv. f 8 a 11 Aangevoerd 4 varkens van 18 a 22 c., per half kilo, 268 biggen van f 7,— a, 13.— per stuk Eieren f 0.85 a 0.95 per 26 stuks. Boter 55 a 60 ct. per Va kilo. ROrTERDAM, 25 Juni. Tarwe Vlaamsche, Zeeuwsche, Flakk en Overm De beste f 4.75 k f6.30. Mindere en geringe f 0.a 0, Rogge. Vlaamsche, Zeeuwsche en Overmaassclie de beste f 4.70 k 5.25 dito mindere f 0,k 0. Gerst. ZeeuwschFlakk. en Overm. Winter f0.— a 0,— mindere f0,— a 0,— beste Zomei f 0,a 0.mindere f 0,a 0. Haver. De beste f2.— k 3.80. Mindere f0.a 0. Paardenboonen. De beste f5.k 5.60. Duivenboonen van f0.— a 0. Bruine boonen de beste f4,— all,— Mindere f 0.k 0. Witte boonen. De beste f0.— k Mindere f0.k 0. Koolzaad. Puik Zeeuwsch en Overmaasch zak- goed tot f 0,a f 0.Zomerzaad f 0,tot fO.— Xanariezaad f7 tot f8.75 Blauwe erwten. De beste f0.a 0. Mindere f 0.a 0. Kookerwtende beste partijtjes van f 7.75 k 8.55 mindere van f0.a 0 ROTTERDAM, 26 Juni. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 42 paarden, - veulen, - ezels, 430 vette runderen, 830 magere dito, 245 vetteen graskalveren, 119 nuchtere kalveren, schapen of lammeren, - varkens, 202 biggen, - bokken. De bestede prijzen liepen als volgt Runderen le kw. 78 a ct. 2e kw. 72 a ct. 3e kw. 64 a ct. Kalveren: le kw. 90a ct., 2dekw. 80 a 70 ct.3de kw. a ct. Schapen: le kw. ct., 2e kw. ct. Boter 55 k 65 cent per half kilo. Bericht van den loop der Traanmarkt in Bergen van A. HOOGENDIJK Jzn. Vlaardingen Hedep noteer ik: Puike bruine Berger looiertraan f22,p. ton. bruinblanke Bergertraan f29,0 blanke Bergertraan f32, Groenlandsche Robbentraan (smeertraan) in petroleum fusten van pl.m. 190 L. in fewone fusten van pl.m. 00 L. f30.—p. 100 L. Maaslevertraan f25.p. ton. Nat. Med. levertr le soort f42.— p. ton. *- (stroogeel) 2e f36.— p. ton Stoommedicinale levertr. le f48.— p. ton. n h 2e f42.p. ton.

Echo van het Zuiden | 1894 | | pagina 3