„TAXANDRIA/ Notaris RANT, Notaris BINK, Notaris BINK^ Uitgever: Jan A, G, Juten, CARNOT. Wed, C. llollgrefe, "binnenland. Advertentiën, Tiendkwestie. eenig zilvergeld. Engeland. Duitschland. Turkije. publiek verkoopen Handelsberichten. finaal verkoopen EI X A AL VERKOOPEN: in de BOTERMIJN Groote sorteering pijpen. de Derby-wedrennen zou winnen alie ver vuld mocht zien. Maar wat te zeggen dan van eene carrière als die van Casimir Périer, nu deze roemen kan op 46jarigen leeftijd binnen zes weken tijds in zijn vaderland achtereenvolgens de cïrie hoogste posten be kleed te hebben of er toe geroepen te wezen: het minister presidentschap,het voorzitterschap der kamer van afgevaardigden en nu de allerhoogste onderscheiding: het president schap der republiek En het zegel van eerlijkheid en rechtscha penheid werd als het ware van ambtswege reeds vroeger aan Casimir Périer op 't hoofd gedrukttoen men hem in 1893, in plaats van den, bij de Panama zaak gecompromit- teerden Floquet, van vice president tot voor zitter der kamer van afgevaardigden be noemde. GLASGOW, 28 Juni. Slechts vijfhonderd bergwerkers arbeiden in Schotland; 73000 nemen vrijaf. Het is zeer waarschijnlijk, dat men zal voortgaan uit den dienst bij het scheepsverkeer te treden. De staalindustrie wordt zeer gedrukt door het gebrek aan kolen. Meer dan duizend Italiaansche uitgewekenen uit Frankrijk kwamen te Metz aan, waar zij voor een deel in de open lucht moesten kampeeren; de ellende was groot. De Duitsche pers velt over het algemeen een zeer gunstig oordeel omtrent de verkiezing van Perier lot president der Fransche republiek. Naar men verneemt zullen de feestelijkheden ter gele genheid van des keizers verblijt te Kiel op diens bijzonder bevel wegens den aangrij penden dood van president Carnol een be scheiden karakter dragen daar de keizer door dezen moord smartelijk getroffen is." Koning Alexander van Servie liet langs diplomatieken weg polsen, of zijn bezoek aan het Berlijnsche hof in den aanstaanden herfst aangenaam zou zijn. Met betrekking tot het hofschandaal der anonieme smaadbrieven doen geruchten de ronde, volgens welke ontslag van den cere moniemeester ICotze uit de voorloopige hech tenis te verwachten zou zijn, naar aanleiding van redenen tot het vermoedendat de brieven doorgaans van eene vrouwelijke hand afkomstig moeten geweest zijn. In het Turksche rijk hebben ook al hevige onweders en hagelslag .groote verwoesting aangericht, vooral in het district Koniak en den omtrek van Aleppo. Daar zijn vele dorpen verwoest, alle gewassen vernield en een aantal menschen omgekomen. De schade bedraagt millioenen piasters. De regeering heeft terstond het hare gedaan om den nood te lenigen, door het zenden van tenten, voedsel en andere benoodigdhe- den voor de dakloozen. En de sultan gaf, als gewoonlijk, zijn onderdanen weder een goed voorbeeld door een inilde gift uit eigen middelen. Donderdag 5 Juli jaarmarkt te Waalwijk. UITVOERINGEN. WAALWIJK. Zondag 1 Juli, 's middags 12 uur, zal de harmonie l'Espérance, op de zaal bij de erven A. N. van Riel, uitvoeren PROGRAMMA AD LIBITUM. WAALWIJK, 30 Juni 1894. Waalwijk bestaat thans uit 964 huisgezinnen waarvan wonen in Wijk A (zijnde de Noord zijde der Grootestraat 416 Wijk B (Zuidzijde). 282 Wijk C (Stationsstraat van af de gasfabriek tot en met 1ste, 2de en 3de Zeine 266 De gezamenlijke bevolking bedraagt: Mannelijke personen 2314. Vrouwelijke 2412 Totaal 4726 personen. In verschillende gezinnen onzer ge meente komen gevallen van mazelen voor. Bij de Dinsdag in het hoofdkiesdistrict Eist gehouden herstemming voor een lid der tweede kamer verkregen de heeren inr. W. A. van Basten Batenburg, katholiek (tegen) 1435 en mr. E. I). de Meester, liberaal (vóór groote kiesrechtuitbreiding) 1413 stemmen, zoodat gekozen is mr. van Basten Batenburg. Met ingang van 1 Juli is op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer J. Dorrenboom te Sprang, uit zijne betrekking van brievengaarder, welke gedurende ru:m 33 jaren door hem was waargenomen. In zijne plaats is benoemd mej. C. A. Dorren- boom. Het verlof naar Nederland van den kapitein der inf. O. I. leger A. C. Dorrenboom is met zes maanden verlengd. Vee-uitvoer. De invoer van rundvee naar Duitschland wordt met 30 Juni gesloten. Omtrent den heer Johan Schmier, die J Ivermis-Maandag bij de matinée der lieder- ij tafel zal optreden, lezen wij het volgende in J het Zondagsblad van de Kleine Courant van j Rotterdam Johan Schmier, de eerste bas van de Ne- derlandsche Opera, is genoegzaam bij ieder als zanger hekend. Het is dus niet noodig hem bij onze lezers te introduceeren. Minder algemeen bekend zijn evenwel zijne „Proeven van Naturalistische muziek," die hij, zichzelf op de pianoforte accompagnee- rende, zingt en die hij dus teruggeeft, zooals hij ze zichzelf heeft gedacht, ze zelf heeft gevoeld. Rotterdam heeft reeds een paar keeren gelegenheid gehad, ze hem te hooren zingen en wie de beide concerten, waarop hij ze liet hooren, hebben bijgewoond,waren eenstemmig in hunnen lof over de muziek zoowel als over den zang en de wijze van voordracht van Schmier. Als men hem zijne proeven van naturalisti sche muziek hoort voordragenwaarvan de tekst aan den bekenden kinderdichter Van Alphen is ontleend, is men geneigd om het ontstaan van zijne compositien toe te schrijven aan zijn vroolijk humeur en zijne bonhommie want ze wekken, ook door de voordracht den lachlust. Toch geven ze ook ernstige indrukken, zooals meest elke compositie, waaraan eenige zorg is besteed en die een ander doel heeft, ian de voeten tot dansen te animeeren. De ernst van deze composities van Schmier schuilt, gelooven wij, vooral in den eenvoud. Wie veel muziek gehoord heeft, ook al bezit hij geene grondige kennis van muziek, weet, dat enkele maten van weinig afwisselende noten zacht droefgeestig stemmen. Zulke maten komen in de naturalistische muziek van Schmier voor en evenals het langzame monotone aanslaan van een zuiver klinkende klok een geheimzinnig ernstigen invloed op ons gemoed uitoetent, zoo doen dat ook de bedoelde noten in de muziek van Schmier als hij die met zijne stem als een klok zingt. Het tempo brengt ook verschillend genot. Nu eens wekt het levendigheid, dan weder ook in verband met de muziek en de woorden, stemt het tot nadenken. Om ons tot ons voorbeeld van de klok te bepalen herinneren wij er aan, dat snel en vroolijk luiden van feestklokken ook levendig stemt, terwijl het vroolijke gevoel overgaat in nadenken, zoodra de klokluider de tonen langzamer op elkander laat volgen. Het herhalen van dezelfde noten is iets wat, zooals gezegd is, ernstig stemt en is de begeleiding er van, zooals bij de composities van Schmier, zuiver harmonisch en in over eenstemming met het geluid van den zanger, dan roept het een zeker weemoedig gevoel wakker vooral bij de maten van weinig af wisselende noten, die aan het slot van enkele stukken voorkomen. Het schijnt ons dan toe, of de muziek ons een laatsten groet toeroept. Laatste groeten stemmen, zooals ieder bij ondervinding weet, altijd weemoedig. Wie uit den schat van vroolijke muziek met hare ernstige invoegsels van Johan Schmier deze onze gedachten bevestigd wil zien hij ga Schmier zijne naturalistische muziek hooren zingen, als hij met kermis in Musis optreedt. Met genoegen vernemen wij dat de harmonie l'Espérance haren leden wederom kermisdinsdag eene matinée zal aanbieden en dat zij zich daarbij de medewerking heeft verzekerd van den heer H. Culp en mevrouw Culp-Stoéte uit Groningen. Dit echtpaar heeft met de Januari-uitvoe ring een enorm succes gehadzoodat we niet anders dan dankbaar kunnen zijn aan het bestuur der harmonie voor deze gelukkige keuze. Kan het zijn, zoo zouden wij gaarne een herhaling genieten van Sichard en Mathilde. Keurig uitgevoerde muzieknummers, afge wisseld door opérettes van de heer en me vrouw Culp voorwaar, óns wacht een ochtend vol genot. De clas. vergadering te Heusden werd bijgewoond door 28 predikanten en ouder lingen. Benoemd werd de heer D. E. Hupkes, te Sprang tot secundus van het lid ds. Meischke. Tot scriba de heer D. Wielandt, te Heusden en tot diens secundus de heer B. Van Meer, pred. te Wijk. Tot secundus van het lid ds. Prins, werd benoemd ds. IC. Havinga, te Op en Neder-Andel. Herkozen werd tot lid ds. P. F. v. d. Nieuwenhuizen te Woudrichem en tot diens secundus de heer J. W. F. Roth te Bezooien. Tot lid ouderling de heer A. B. v. d. Koppel te Dussen en tot diens secundus benoemd de heer A. Naaijen te Op- en Neder-Andel. Eindelijk werd nog tot class, quaestor benoemd de heer D. Nie- landt en tot zijn secundus de heer A. M. Bloem, pred. te Dussen. De tweede kamer telt nu op 100 leden 57 liberalen, 25 katholieken, 14 antirevolu tionairen, 3 radicalen en 1 conservatief. Van deze behooren 46 tot de voorstanders der kiesrechtuitbreiding volgen de beginselen der vorige regeering. Onze koningin-regentes zond mevrouw Carnot het volgend telegram Vulpera, 25 Juni. Mevrouw Carnot, Parijs. Ik verneem zooeven, welk wreed verlies gij geleden hebt. Het is mij eene behoefte, u de verzekering te geven van het levendig aandeel, dat ik neem in het verschrikkelijk ongeluk, dat u treft, en bied u mijn oprecht rouwbeklag aan. Emma. Koningin-Regentes der Nederlanden Door de directie der Belgische Staats spoorwegen is bepaald, dat reizigers naar Antwerpen, tijdens de tentoonstelling, zoowel bij de heen- als bij de terugreis, met hetzelfde plaatsbewijs gebruik kunnen maken van de Statie-Oost als Statie-Zuid, hoewel de plaats bewijzen, in Nederland genomen, alleen ver melden Antwerpen Statie-Oost. Tot nu toe moest men voor Statie-Zuid een afzonderlijk biljet nemen. Als een bijzonderheid meldt men uit Wormerveer, dat een ingezetene aldaar dezer dagen zijn 35jarige echtvereeniging viert met zijn vierde vrouw. Een geacht Leidenaar, de heer P. van Romburgh, is 29 dezer 69 jaar getrouwd met zijn derde vrouw. De heer V., goudsmid en juwelier te Breda, kwam Donderdagmorgen tot de zeer onaangename ontdekking, dat de bewoner van het bovenkwartier verzuimd had de kraan der waterleiding te sluiten, met het gevolg dat de zeer traaie winkel geheel onder water gezet en daardoor groote schade aangericht was, deze wordt hem in dit geval gaarne vergoed. Te Rozendaal is de bouwhoeve van J. van Meel totaal afgebrand. Inboedel, land bouwgereedschap en twee varkens zijn mede verbrand. Alles was verzekerd. De oorzaak is onbekend. Toevallig bracht juist het bestuur der Ro- zendaalsche brandweer een bezoek aan de Antwerpsche tentoonstelling, zoodat geen enkele brandmeester aanwezig was. Uit Amsterdam schrijft men In zake Tuinenburg schijnt eindelijk de zekerheid te zijn verkregen, dat de behande ling dier zaak bij de Amsterdamsche justitie thuis behoort en niet bij de Utrechtsche. Eenige dagen geleden althans zijn de diensten van den inspecteur rechercheur Batelt inge- roepen ter opsporing van den voortvluchtige. Deze onderzoekt du vooral, op welke data Tuinenburg fondsen ter markt heeft gebracht, op welke data hij te Amsterdam, op welke te Utrecht en op welke elders is gezien. Maar intusschen is T. reeds acht dagen geleden te Monte Carlo gezien, de plaats, waarop vroeger werd gezinspeeld, toen men meldde, dat zoowel hij als zijne reisgezellin daar vroeger reeds waren geweest.Tuinenburg heeft dus al den tijd gehad om van Monte Carlo naar eene meer veilige wijkplaats te vertrekken. Het onderzoek heeft tot heden geleid tot het vermoeden, dat Tuinenburg in Febr. jl. voor liet eerst tot verkoop van effecten uit de brandkast is overgegaan. Men schrijft uit Utrecht In den loop van den dag zijn weder een tiental der ontslagen arbeiders bij de stations- kap aan het werk gesteld. Zij hebben allen met lust den arbeid hervat en het is te ver wachten dat zij, voorgegaan door het goede voorbeeld der Belgische werklieden, thans ook met ijver aan het werk zullen blijven. V. anneer zij toonen den noodigen lust en geschiktheid voor het moeilijke werk dat van hen geëischt wordt te bezitten, dan zal er bij de Belgische maatschappij zeker geen bezwaar bestaan om hen weer in dienst te nemen, daar het werk wel zoo ver ten ach teren is, dat om nog eenigszins bijtijds gereed te. komen, stellig een groot aantal arbeiders noodig is. te WAALWIJK, zal voor de Weduwe en Erven PETRUS VAN REE, te Waalwijk, Twee HUIZEN aaneengebouwd met Er ven en Tuinen, te Waalwijk, Stations straat, kadaster sectie B. nos 991 en 992, groot 2 aren 42 centiaren. INZET Woensdag 4 Juli 1894 ter herberge van BESIER, te Waalwijk. TOESLAG, Woensdag 18 Juli 1894 ill het hötel Weduwe GERRIS, te Waalwijk, telkens 8 uur 's avonds. Baardwijk. De oudste inwoonster onzer gemeente Maria van Beijnenweduwe C. Rokven, vierde verleden Woensdag haar 90- sten verjaardag. 't Is eene nog krasse oude vrouw, in 't bezit van al hare zintuigen. WAALWIJK, 28 Juni. Tengevolge van den hooibouw, die in vollen gang is, was er weinig rundvee ter veemarkt. Het aangevoerde ruimde echter aan flinke prijzen vlug op. Vet vee werd dezer dagen in de weide zooveel mogelijk aan hooger prijzen verkocht. Kalfkoeien golden f 115.— f230.—, af Dito vaarzen f f Jonge varkens aangevoerd stuks verkocht van f8.tot f13. Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 291 ke. van fl,16 11,29 per kg. Eieren f 3, a 4,per 100 stuks. De huidenmarkt blijft voor prima zware zomerossen hoog gestemd. Secundaire waar verlaten. Voor zoolleder houdt de vraag in alle soorten aan, maar bijzonder worden prima beleerde van 38/40 en zwaarder ge zocht. Prijzen zijn ferm met neiging naar hooger. Overigens is voor alle soorten goede vraag, doch de tusschenwichten zijn goedkoop en gemakkelijk te verkrijgen. Het gunstige weder op de schorscultuur begunstigt den handel in dit artikel. Men verwacht in onze haven verschillende ladingen Geldersche tegen 3.50 tot 4.50 per 65 Kg. Fran sche schors wordt veel aangevoerd per schip en tram aan vorige prijzen. te Waalwijk, zal Maandag den 9 Juli 1894, des namiddags 7 ure, bij A. MULDERS, te Baardwijk, RUIS en TUIN te Baardwijk aan den Dijk, groot 9,20 aren. Ingezet op f400.— te Waalwijk, zal lo. Dinsdag 10 Juli 1894, nam. 7 ure, bij Dewed. W. VAN PALIER, te Vlijmen, ONDER VLIJMEN: Bouwland, Groote Kaveling, gr. 78,80 aren ingezet en gehoogd op f 2540. Bouwland, Akkers, groot 39,78 aren, ingezet en gehoogd op f1240. Bouwland, Hooge Heide, groot 19,90 aren, ingezet en gehoogd op f 400, BouwlaDd, Hooge Heide, groot 60,40 aren, ingezet en gehoogd op f1400,— Hooiland, Jan Priemenhoef, gr. 68,90 aren, ingezet en gehoogd op f1435,— ONDER ENGELEN Hooiland, Donderput, groot 72,40 aren, ingezet en gehoogd op f1500,— 2e. Woensdag 11 Juli 1894,' voorm. 10 ure, bij Gbbr. DE GRAAFF te Meeuwen. O Ni) mi Meeuwen, Hilschenpoldek. Bouwland, groot 2,18,50 heet op f 2000 ,Ir 0,95,40 f1200 Weiland, 3,18,70 f2700 Tijdschrift voor Noordbrabantsche Geschie denis enz,, (24 nummers per jaar, f3., franco per post f3,25) behandelt in no 13, De Tienden te Bezooien, in no 4, De Tiendrechten te Prinsenhage; zr.l bevatten een artikel over De Tienden te Osch. BERGENOPZOOM. Er is in de vensterbank alhier GEVONDEN, De rechthebbende ban dit tegen betaling der advertentiekosten bij den gemeente-yeldwach- ter terug bekomen. Le Président est mort Vive le Président! Zoo is het in de laatste dagen in Frank rijk gegaan en zoo gaat het ook betrekkelijk met hetgeen ik in mijn winkel heb. Als het op is, komt er weer wat anders, maar of het altijd beter is, wat mij betreft ik zal steeds trachten te verbeteren, doch laat de beslissing gaarne aan mijne geachte cliëntèle. Seating rink (knakjes) 5 et 10 cent. Velada (panatella) 5 a 10 cent: Verschillende soorten TABAK, als- RICHMOND, OBOURG, HEERENBAAI GOLDEN SHAG enz. enz. Aanbevelend WAALWIJK.

Echo van het Zuiden | 1894 | | pagina 2