Duitschland. Oostenrijk. Italië. Engeland. Amerika. BINNENLAND. daarachter heeft het publiek zich opgestopt te voetop licht opgeslagen stellages, in rijtuigen; voor en op de Oratoire-kerk, voor elk venster en op de dakgoten en de li sten van het Hotel Dieu, tot tusschen de breede rij beelden toe welke boven den ingang de Notre Dame siert, staan en hangen en zitten kijkers. Honderdduizenden waren samenge stroomd op de straten en in de woningen waarlangs de eindelooze stoet zijn weg nam; velen hebben daar gestaan van den vroegen ochtend af met boven zich den stalen blauwen hemel en eene gloeiende zon; uren en uren moesten zij geduld oefenen voor eindelijk tegen elf de lijkwagen zich van het Elysée in beweging zette; en die menigte stond daar als de soldaten welke de haag vormden Nergens een gedrang en overal eene eerbie dige houding. Geen kreet werd uit die honderdduizenden gehoord, nauw een zwak rumoer steeg er uit op. En natuurlijk zoodra de lijkwagen zich vertoondewerden alle hoofden ontbloot. Dat is eene hulde, welke men hier eiken doode brengt, maar van die dichte en ein delooze menigte komende gaf deze laatste groet der levenden eene zeldzame wijding aan het geheele schouwspel. Statig en zwaar rolde de lijkwagen, met aan de vier hoeken een draperie van driekleuren, met op het zilveren dak de fraaie rouwpluimen, langs de zwijgende duizenden. Zes paarden met de zilver gesterde rouwkleeden behangen trokken den wagen. Vier kapiteins van verschillende wapens gingen aan weerszijden. Links en rechts marcheerden, twee aan twee gaande de leerlingen der polytechnische school met getrokken degen. Op dien langen tocht van het Elysée door de Rue Rivoli naar de Notre Dame, welken ik meemaaktegaande achter het vaandel van het 5e regiment genietroepen en voor de generaals en admiraalssteeds dezelfde be wonderenswaardige houding van het volk Door velen werd het vaandel gegroet; dames maakten bij het voorbijgaan eene neiging. Het zien van Gallifet die met het breede roode lint van het Legioen van Eer omhan gen den stoet der opperofficieren van leger en marine opende wekte op verschillende puuten eenige beweging. Een gegons van stemmeneen paaf kreten begroette zijn voorbijgaan. Sympathiek wareu deze betoo gingen niet, maar op dit oogenblik, terwijl een vijfhonderd meter verder nog de lijk wagen te zien was, hield zelfs het manifes- teerende publiek zich in bedwang. Van acht uur 's ochtends tot twee a drie uur, na het verlaten van de Notre Dame, heb ik alles gezien, overal een uitstekende plaats gehad hebbende. Ik had trouwens evenals de meeste collega's de voorzorg ge nomen om in rok te gaan en van het plaatsje dat een collega en ik op het binnenplein van het Elysée innamen, viel het in die kleedij gemakkelijk om vooraan in den stoet te komen, er te blijven en later ook in de Notre Dame in het middenschip onder de autori teiten een stoel te vinden. Maar ik kan niet alles beschrijven. Daarom nog een paar momenten gegeven, welke op mij een sterken indruk hebben gemaakt. Kwart over tien hoorden wij in de rue Saint Honoré een detachement kavalerie op rijden, de trompetten schetterden, de groote middendeuren van het Paleis werden open gegooid en in gesloten rijtuig met drie hoofd officieren van zijn militair huis kwam de nieuwe president der republiek het geheel met rouwkleeden en emblemen behangen binnenplein oprijden. Hij stapte uit recht tegenover de prachtige katafalk, aan weers zijden waarvan de kransen waren geplaatst der gekroonde hoofden (die van onze koning in-regentes en van den koning van Italië op één baar dadelijk links) stak blootshoofds het plein over en, na den groet te hebben ontvangen van den minister-president, bleef hij eenige oogenblikken stilstaan voor de katafalk, maakte eene diepe buiging en ging door naar de salons. Eenvoudig en zeer waardig was hier de houding van Casimir Perier. En dat is zij op den geheelen tocht geweest. Omringd door vier paleiswachters en gevolgd door het militaire huis is Casimir Perier met ontbloot hootd achter de tamilie aangegaan. Bij deze begralenis heeft hij zich niet willen laten vertegenwoordigen en kranig, en niet weerhouden door het gevaar van een aanslag, heeft hij den geheelen tocht door de hoofdstad medegemaakt. Zoo iets impressioneert de menigte. Zij zal er haren nieuwen president dankbaar voor zijn Het andere oogenblik was het binnenkomen van de Notre Dame van het onder de mid dagzon gloeiende kerkplein af. Van de torens viel in zware galmen het klokgelui neer; uit het geheimzinnig duister van het kerkgebouw kwam als een zacht weeklagen het orgelspel tot ons; en terwijl wij onder het hooge portaal doorgingen rees het machtige schip op de pijlers, verborgen onder het zwart met zilver der draperieën, welke de letters C. en R. F. sierden en in de diepte de reusachtige ka tafalk, waarboven een baldakijn vier rouw sluiers liet neerhangen. Duizend lichtjes van groote vergulde luchters, van monumentale kandelabers, waarvan er vier aan eiken kant stonden van het middenschip op evenveel kandelabers brandde bovendien eene open vlam doorfonkelden met hun gouden sterretjes de donkere ruimte. Orgelklank en dan weer een solo van Faure, welke een koor overnam, ruischte boven allen heen, taal van smart en van overgave. En beneden verza melden zich in hunne kleurige uniformen de officieren van Frankrijk's regimenten en vloten; de onsterfelijken; de hoogleeraren der hoo- geschool in hunne tabbaarden met geel en paars en verschillend rood de leden der vele rechterlijke colleges, het hof van Cassatie in vuurroode toga's; de leden van den Pa- rijschen gemeenteraad met hun blauw rood lint boven het overhemd, de maires enz. enz. Om en in het koor waren de ambassadeurs en het corps diplomatique gezeten, de mi nisters en senatoren en afgevaardigden en de familiewaaronder de drie zoons van Carnot. In tegenwoordigheid van die allen verrichtte de aartsbisschop, door het geheele kapittel omgeven, de kerkelijke plechtigheden. Evenals het binnenkomen was het heen gaan mooi. Die lange rij van geestelijken in hun- verschillend gekleurde gewaden; elk met eene brandende kaars, tusschen hen de aarts bisschop, een eerwaardig grijsaard, de handen gevouwen en steeds biddendeen toen de zware lijkkistzwart met zilver, en daarna weer de rouwdragenden, allen zich voortbe wegende naar buiten in de volle zon, was wonder mooi van kleur en teekening en stem ming. Ik heb den stoet verder niet gevolgd. De vier officieele redevoeringen in het Pantheon konden den grootschen indruk, welken ik van deze plechtigheid ontvangen heb, slechts ver zwakken. Bij de begrafenis was Nederland vertegen woordigd door zijn gevolmachtigd minister jhr. De Stuers, die aan het hoofd ging van het corps diplomatique de ambassadeurs der groote mogendheden gingen afzonderlijk door den gezantschapsattaché jhr. Van Weede en door den kolonel commandant van het regiment grenadiers en jagers, jhr. Laman Trip. De invrijheidstelling door Wilhelm II van de Fransche zee-officieren, die wegens spionnage te Glatz gevangen zaten, heeft hier een buitengewoon gunstigen indruk ge maakt. Voor deze daad op een dag als Zondag is ieder den Duitschen keizer erkentelijk. St. Cère in den Figaro spreekt van een hoog geplaatste persoonlijkheid, die op het verne men van dit keizerlijk besluit zou hebben uitgeroepen „Décidement c'est un monsieur trés chic." Degouy in de Justice, die altijd bang is van niet voor vaderlandslievend ge noeg te worden gehouden, erkent ditmaal toch dat het onmogelijk is om geen acte te nemen van de moeite, welke de Duitsche keizer zich geeft om de bitterheid van Frankrijk te verzachten, en in de Petite République stelt Viani onder het opschrift„Une Legon," de daad van Wilhelm aan de Fransche regeering ten voorbeeld. In dit land verhaalt men en wij gelooven het gaarne, schrijtt Viani, heeft het besluit van Duitschlands keizer een diepe emotie teweeggebracht; aan de Fransche re geering de taak om dat voorbeeld door eene politieke amnestie te volgen. De moordenaar Caserio Santo begint spraakzamer te worden en heeft al half erkend, dat men hier met een complot te doen heeft. Het schijnt dat uit een achttal nihilisten, die den dood van Vaillant enz. wilden wreken, hij door het lot werd aangewezen, wat hij met blijdschap aanvaardde. Het is hem, dus verklaart hij, ook erg medegevallen, dat het volk hem na zijn daad slechts mishandel ie, niet doodsloeg. PARIJS, 3 Juli. In zijne boodschap aan de kamer zegt Casimir Perier, dat hij geen man is van eene partij, maar Frankrijk en der republiek behoort. Hij hoopt, dat de herinnering van Carnot hem bezielen zal, en dat hij in hoofd en hart de noodige kracht zal vinden om Frankrijk waardiglijk te dienen. De snelheidwaarmede het gezag overge dragen is, is eene nieuwe wijding der repu- blikeinsc'ne inste lingen geweest. Hij wijst op de moreele tucht en de politieke fierheid van het land. Hij is besloten mede te wer ken tot verspreiding van zulke zeden, als eene republikeinsche democratie behoeft. In andere handen zegt hij, zal hij na zeven jaren het gezag overdragen, maar hij zal tot zoolang niet toelaten dat zijne conslitutioneele rechten miskend of hem voorgeschreven wor den. Tot zijn geluk en fierheid heett hij de bewijzen van genegenheid van alle volken voor zijn land gezien. Frankrijk kan met opgerichten hoofde gaan, ook waar het zijne liefde voor den vrede verkondigt. Senaat en kamer beantwoorden aan de wenschen des lands, daar zij alle aangelegenheden, welke tot Frankrijks goede faam kunnen strekken, onderzoeken. Het parlement zal bewijzen dat het altijd door zoekt naar wat stoffelijk en zedelijk het beste is. Het zal welen te bewijzen, dat de republiek geen door afgunst met onvruchtbaarheid geslagen instelling is. Zij is integendeel de ontplooiing van vrucht bare gedachten. Het is naar den dienst van deze denkbeelden, dat de regeering u oproept. Het verleden geett zijne lessen, maar het is naar de toekomst, dat Frankrijk zijne blikken richt. Zijnen tijd begrijpen, in vooruitgang gelooven en vooruitgang willen, dat is de openbare orde en den socialen vrede be vestigen. t leden van het vorstelijk huis vergezeld, de j nieuwe brug over de Theems geopend, welke de Tower-brug heeten zal en van welker hoogst merkwaardige constructie de Engelsche geiliustreerde bladen in den laats!en tijd tal van afbeeldingen hebben gegeven. Het ge schiedde door een vingerdruk op een electri- schen knop, waardoor de kleppen der brug, die voor groote schepen kan geopend worden, omlaag gingen. Militaire muziek en de noodige kanonschoten luisterden de plechtigheid op. Het publiek toonde op eigenaardige wijze zijne vreugde over de jongste blijde gebeur tenis in de koninklijke familie door den troonopvolger te begroeten met den groet „Grootvader van Wales De kwijtschelding van straf, door den keizer verleend aan de beide Fransche officieren, wekt hier veel voldoening, maar geeft den bladen tot het uiten van politieke illusien geen aanleiding. Slechts wordt opgemerkt dat men in Frankrijk voor een beroep op ridder lijke daden nog nooit doof is geweest, en dus des keizers daad aldaar met waardeering zal worden begroet. De Nationale-Zeitung zegt droogweg „Wij zien in de kwijtschelding slechts de vrucht van de edele aandrift des keizers, en wij wenschen dat men in Frankrijk hare juiste beteekenis zal inzien." BERLIJN, 3 Juli. Gisteren maakte het reeds den indruk, als of de begenadiging der twee Fransche officieren, die als spionnen gevangen zaten bij enkele hooge heeren geen onbe paalde instemming vond. Eenige bladen, die anders niet uit beginsel tot de oppositie be- hooren, lieten zich tamelijk terughoudend uit. Nu heeft heden de Schlesische Zeitung, een zeer bedachtzaam en invloedrijk blad, een opvallend hoofdartikelwaarin onder vele strijkages voor 's keizers edelmoedige opwelling tot de daad, de nuchtere vraag gedaan wordt, of het wel raadzaam was de juist onschadelijk gemaakte Fransche spionnen met hunne versch opgedane kennis van de allernieuwste Duitsche kustversterkingen reeds nu los te laten. Het zeer geziene blad eindigt op deze krasse wijze„De raadslieden der kroon hadden beter gedaan den vorst voor deze daad van genade te waarschuwen." Ook andere bladen vinden het noodig, den Fran- schen voor te houdendat die daad van keizerlijke genade alleen voortkwam uit 's keizers edelemoedigen wensch den diep getroffen nabuur eene ridderlijke vriendelijk heid te bewijzen, en geenszins de beteekenis had eener zwakkelijke politiek, welke Frank rijks welwillendheid naliep. Blijkbaar heerscht hier in menigen kring de bezorgdheid, dat na de eerste opwinding het Fransche chau vinisme de edelmoedigheid des keizers ver keerd mocht opvatten, hetgeen aan weerskan ten een onaangenamen terugslag zou kunnen hebben. Te Neupest (voorstad van Pest) heeft een groote braud '25 gebouwen van de lederfabriek van Julius Wolfner in de asch gelegd20 andere gebouwen, waaronder het raadhuis en eene school, verbrandden eveneens. Een aantal menschen vonden den dood in de vlammen, o. a. de stedelijke commandant Ambos, terwijl twintig personen gekwetst werden. De schade wordt op anderhalt mil- lioen florijnen begroot. Uit Rome wordt dd. 1 dezer geseind, dat Crispi in de kamer verscheidene wetsont werpen heeft ingediend, met name op de aanhitsing tot misdaden en het verheerlijken van misdaden. Crispi vroeg voor deze ont werpen de urgentie en verkreeg haar tegen het verzet der uiterste linkerzijde in. De minister deelde nog mede, dat de journalist Baudi, een oud-strijder van Marsala, in den morgen door eenen anarchist doorstoken was, uit wraak over een artikel tegen de anarchisten. Baudi is aan zijne wonden gestorven. De dagbladen melden dat de politie te Rome en elders 150 anarchisten gevangen genomen heeft, onder welke de photograaf Floreani, die in betrekking stond met de anarchisten in de Romagna. Bij prachtig weder en onder toeloop van duizenden heelt Zaterdag te Londen de prins van Wales, door zijne gemalin en vorscheidene Te Chicago begint men de gevolgen te ondervinden van de groote, tegen de Pull manwagen-maatschappij gerichte werkstaking, waardoor thans 32 spoorweg maatschappijen zijn getroffen. Op verschillende lijnen is het verkeer geheel gestaakt. Een extratrein deden de werkstakers ontsporen; levensmiddelen be ginnen aanmerkelijk in prijs te stijgen. WAALWIJK, 4 Juli 1894. Bij het eindexamen van het gymnasium te Maastricht is o. a. geslaagd voor A. de heer I. I. J. D. Bink. Bij kon. besluit is aan J. P. Pulles, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als bur gemeester van Oudheusden. De officier van justitie bij de rechtbank te 's Hertogenbosch, door wien hooger be roep was aangeteekend tegen de vonnissen dier rechtbank, waarbij W. v. W. te Besoijen, W. S Kaatsheuvel en H. v. W. te Sprang, allen betrokken in de zaak van J. v. d. K., beklaagd van bedrieglijke bankbreuk, waren vrijgesproken, heeft, voor wat de laatste twee beklaagden betreft, van dat beroep afstand gedaan, zoodat deze zaak alléén ten aanzien van W. v. W. te Besoijen in hooger beroep zal behandeld worden. De luitenant generaal, adjudant in bui tengewonen dienst van H. M. de koningin, F. M. B. ridder Alewijn, chef van den gene- ralen staf, is op zijne aanvrage op pensioen gesteld (f 3000) en zulks met dankbetuiging voor de zeer goede diensten, door hem ge durende zijne veeljarige militaire loopbaan aan den lande en aan het leger bewezen. Benoemd tot chef van den generalen staf de generaal majoor A. Kool, thans sous chef van dien staf. Treurig sprekende cijfers! Millioenen bij millioenen, en nogmaals mil- lioenen, zijn in ons land, voor een zeer groot deel door kleine kapitalisten, verloren aan Amerikaansche spoorwegwaarden.Toch is deze droevige ondervinding niet voldoende geweest om af te schrikken. Nog steeds spelen die effecten op onze markt een hoofdrol, duizenden in den val lokkend. En nu in den laatsten tijd weder is dientengevolge ons volk zooveel armer geworden. Ziehier een veelzeggend vergelijkend staatje van koersen Juni 1893: Juni 1894: Atchison Topeka aandeelen 233/4 51/" 4% Atlantic 63 40 Central Pacific aandeelen 26 11 5 o/0 Central 97 82 Denver Rio Grande aandeelen 141/4 T^/2 idem prioriteiten idem 48 237/s Louisville Nashville idem 67 43 4°/0 St. Louis St. Francisco 571/" 481/2 5% Norfolk 771/2 591/2 Union Pacific aandeelen. 293/4 91/0 5Origon Short 723/g 33 Waarlijk, voor menigeen ware het beter, naar oud gebruik zijn schijven in een kous te stoppen en te bergen in de linnenkast, dan op deze wijze, uit zucht naar hooge reute, zijn kapitaal goeddeels te verspelen Ned. Uit Vlijmen wordt van 30 Juni gemeld: Bij de heden aangekondigde tiendverpach ting waren maar enkele landbouwers opge komen. Niemand echter wilde een bod doen, zoodat men onverrichterzake weer huiswaarts moest keeren. Ongeregeldheden hadden er niet plaats. Zondag ochtend werd door trein 251 nabij station Best (N.-B.) een wisselwachter overreden doordien hij een kind dat over de rails liep, wilde grijpen. De dood volgde onmiddellijk. Het kind bekwam geen letsel. Men schrijft uit Den Haag Op den warmen zomerdag van Zondag stroomden duizenden naar Scheveningen om zich aan het frissche zeestrand aan de hitte te onttrekken. Ter hoogte van het Kurhaus was op het strand geen plekje onbezet en al de windstoelen waren in gebruik genomen. Op het Kurhaus gaven de meeste bezoekers de voorkeur aan een zitje op het terras in in de buitenlucht. Na het invallen van de duisterniswerden de gaslichtlijnen langs de verandah en den gevel ontstoken. Als een bewijs van den grooten toevloed van bezoekers te Scheveningen zij alleen ver meld, dat de beide stoomtrarnlijnen een dienst om de 3 minuten hadden ingesteld en ver voerden de stoomtram staatsspoor 15,000 en die van de Holl. IJzeren maatschappij 17,000 personen, laatsgenoemde grootendeels op het gedeelte ScheveningenAnna Pau- lownastraat. De naar het Holl. station vertrokken stoom trammen liepen Zondag, op eene enkele uit zondering na, nog in correspondentie 'met de vertrekuren van de spoortreinen, doch daarin zalblijft eene drukte als die van Zondag aanhouden, zeker verandering komen, zoodat ook de passagiers die verder willen gaan dan de halte Anna Paulownastraatmet kleiner tusschenpoozeu kunnen vertrekken. Die zullen er ongemakkelijk afkomen Door de maréchaussée van de brigade te Boxtel zijn gevankelijk te 's Bosch binnenge bracht de gebr. H. en P. H. uit Gemonde. Beiden zijn verdacht in den nacht van 24 op 25 Juni een groote boerderij aldaar in brand te hebben gestoken, waardoor deze totaal is vernield. Verder zouden beide ver dachten eveneens niet vreerad zijn aan drie andere branden, die aldaar hebben plaats gehad. Beiden zijn oude bekenden der justitie. Zoo kost verhuizen niet veel bedstroo Een vrachtrijder te Beets heeft een echt Amerikaansche wijze van verhuizen in praktijk gebracht. Zijn woning werd, zooals zij er stond, in een praam geheschen, toen naar de nieuwe plaats vervoerd en daar weer kant en klaar neergelaten. De vrouw van den arbeider J. d. B. te Streefkerk viel Zondagnacht van den zolder harer woning, met het gevolg dat zij bijna onmiddellijk dood was. Te Beets bij Nijmegen ontstond in den nacht tusschen Vrijdag en Zaterdag brand in het huis van T. Cremers. De brandspuit spoedig ter plaatse aanwezig, vermocht weinig tegen het geweld der vlammen en binnen

Echo van het Zuiden | 1894 | | pagina 2