Duitschland. Italië. Amerika. BINNENLAND. Ingezonden stukken. Handelsberichten. Op eene meer of m>n afgelegen plaats in de wijk St. Honoré werd Dinsdag het vol gende biljet aangeslagen gevonden Périer komt om het leren evenals Carnot om het leven gekomen is. Alles wordt voorbereid. Weldra zullen wij den dag opgeven gelijk wij den dag van Carnot's moord opgegeven hebbeu. Volgens een geruchtwas kort vóór den moord van Carnot op dezelfde' plaats een biljet met deze woorden aangeslagen „Den 25sten Juni zal Frankrijk weenen." De politie echter houdt het nu aangeslagen biljet voor een kwajongensstreek. Te Valence is een man gevangen geno men die verklaard hèett dat Casimir Périer er ook aan zal moeten gelooven. Voorts heeft de man oproerige kreten aangeheven en eene revolver op een soldaat gelostdoch zonder hem te raken. Het blijkt daL het gerechtelijk onderzoek in de zaak tegen den wegens de opzienba rende plamflstten in hechtenis genomen kei zerlijken ceremoniemeerster Hotze geen vol doende redenen heeft opgeleverd om hem voor de rechtbank te brengen. Kotze is dan ook weder op vrije voeten gesteld. De rijke leerlooier, die te Turijn door de anarchisten vermoord is, had openlijk ver klaard, dat het ieders plicht was, wanneer hij een anarchist tegenkwam, hem neer te schieten.Twee uur later was de man dood. Te Genua heeft de politie twee gevaar lijke Fransche anarchisten die men voor medeplichtigen van Caserio aanziet, gevangen genomen. In afwachting van het slagen der pogingen tot eene minnelijke schikking schijnen de deelnemers aan de groote werkstaking te Chicago hun hart nog eens te willen ophalen aan allerlei baldadigheden. Het is waar, dat men van de andere zijde de uiterste pogingeu aanwendde om treinen te doen loopen, waarin men hier en daar dan ook slaagde. Te Bloomington evenwel werden 14 treinen met te zamen 2000 passagiers aangehouden en belet verder te gaan. Om 't verkeer voor goed te stremmen, stak men verscheidene bruggen van den Atlantic- en Pacific spoor weg in braud, niet ver van Needles, in het district San Bernardino. Op Blue Island werd een twaalftal waggons in brand gestoken. De pogingen om ook te Indianapolis eene werkstaking te verwekken zijn mislukt. De mijnen in het district Gogebie, Michi gan, worden door 4000 werkstakers bezet gehouden. Er is daar hevig gevochten en verscheidene personen zijn gedood. Troepen zijn afgezonden om de lieden in bedwang te houden. Volgens een bericht van Donderdagmiddag is de hoop op eene schikking weder ver vlogen, daar de directeuren der spoorweg maatschappijen in eene gezamenlijke bijeen komst verklaard hebben geenerlei concessie te zullen doen en besloten hebben heden de treinen wederom te doen loopen met be hulp van nieuw personeel. De regeering harerzijds besloot eene ge rechtelijke vervolging in te stellen tegen de leiders der beweging, wegens samenspanning met een misdadig doel. Daaronder wordt in de eerste plaats ver staan het beletten van het postverkeer. De bierbrouwerijen te Chicago hebben op gehouden te werken, bij gebrek aan kolen. De havens in het Oosten beginnen gebrek te lijden aan vleesch; de prijzen zijn belang rijk gerezen, ook te New-York, Boston, Philadelphia en Washington. WAALWIJK, 7 Juli 1894. De Waalwijksche Kermis is weer daar, en, in weerwil dat velen, niet zonder eenigen schijn van waarheid, beweren dat die kermis al minder en minder wordt, doet toch ieder een zijn best om er zooveel mogelijk van te profiteeren en om zijne familieleden en vrien den van buiten de gemeente op gulle en hartelijke wijze te ontvangen. Als 't nu waar mag zijn, dat de Waal wijksche kermis niet meer zooveel te zien en te genieten aanbiedt als vroeger, clan heeft dit toch zeker alleen betrekking op de tenten en kramen op het kermisterrein, en hieraan kunnen de ingezetenen niets doen. Muziekuitvoeringen en bals zijn er center even veel, zoo niet meer dan vroeger; men raadplege slechts de advertenties in ons blad en de talrijke programma's, die dezer dagen aan de huizen bezorgd wórden. Wij aarzelen niet te verklaren, dat tot nog toe nimmer op dit gebied zooveel en zooveel goeds gegeven werd als van 't jaar. 't Schijnt een wezenlijke wedstrijd te zijn geweest tusschen de verschil lende vereenigingen. Volgens gewoonte zullen Zondag voormid dag op de lokalen der verschillende muziek gezelschappen matinées gegeven worden. Op het kermisterrein vinden wij de volgende gelegenheden Het circus nationaal van Schuitenvoerder; de doolhof van Zonderhuis; een groote schom mel vanThaghentrager; carroussel van Janvier, een photografie - inrichting van A. Coster, poffertjeskramen van Hoefnagel en vau Bon- gers, koekkramen van Jansen-Van Sas en anderen; galanteriekramen, oliebollenkramen enz. enz. Een vroolijke kermis zij allen, maar vooral aan de lezeressen en lezers van ons blad toegewenscht Wij vestigen bij deze de aandacht van belanghebbenden op Taxandria, tijdschrift voor Noordbrabantsche geschiedenis en volks kunde, onder redactie van W. J. F. Juten, uitgegeven door Jan A. G. Juten te Bergen- opzoora. Onder veel andere wetenswaardigheden bevat het verschillende artikelen over de tiendquaestie; in No. 13 vinden wij er een over de tienden te Besoijen, dat wel de moeite der kennismaking loont, vooral voor de betrokken tiendplichtigen. De prijs van f 3 per jaargang kan daartegen geen belet sel zijn. Wij ontvingen ter kennismaking een exemplaar van Marca Legeria, een militaire marsen van Lathan, voor piano, uitgegeven door J. H Kessels, te Tilburg. Dit nummer, dat alom door harmonie en fanfare korpsen, ook door l'Espérance, wordt gespeeld, en een der meest geliefde marschen is van het Waahvijksch publiek, is een echt populair muziekstuk geworden. De prijs is 50 ct. per exemplaar. In de Woensdag namiddag gehouden vergadering der staten werd met algemeene stemmen benoemd tot ingenieur van den provincialen waterstaat de neer P. H. A. van Wamel, thans adjunct-ingenieur. Tot buitengewoon lid van ged. staten werd gekozen de heer J. Bluijssen te Asten. Door den heer rnr. J. van den Biesen werd voorts ingetrokken liet door hem in de jongste najaarszitting gedaan voorstel tot het benoe men van een hoofdopziener van den prov. waterstaat en daarna besloten ook de be trekking van adjunct-ingenieur niet meer aan te vullen. Verder werden vastgesteld eenige wijzigin gen van de bijzondere reglementen van de waterschappende Nieuwe Moerdijk, het Boeimeer, het stoomgemaal onder Dieden c.a., en Megen c. a. en de Aa en Weerijs. Hoe warm het is geweest Onderstaand bericht, aan de N. Gron. Ct. ontleend, dient aan de vergetelheid ontrukt, opdat eenmaal de nazaat wete, welke tio- pische hitte de eerste Julidagen van 1894 heeft geheerscht „Tengevolge van de ondragelijke hitte zijn Donderdagavond in eene boot, liggende in het Boterdiep te Groningen, eenig schapen gestikt. Bij onderzoek bleek, dat het vet dezer Hooglandster schapen gesmolten was." Na den drukkend heeten dag van Maan dag jl. zóó drukkend, dat vele menschen hunne bezigheden moesten laten rusten en anderen die bezwijmden van hitte en uit putting, ontlastte zich, eenige uren na mid dernacht boven het Oldambt, een zeer hevig onweder. Ratelende donderslagen en bliksem schichten, die in het Oosten en in hetWesten de wolken zonder ophouden deden scheuren, verjoegen den siaap, zelfs uit de oogen van den meest vasten slaper. Gelukkig evenwel dreven de buien zonder noemenswaardige ongelukken te veroorzaken, 'nóg al spoedig zeewaarts. Te Oostv/old werd de boerderij van den heer Kunst getroffen. Het ledikant werd gedeeltelijk vernield kort te voren hadden de echtelieden dit verlaten. Zonder brand te veroorzaken baande de bliksem zich weer een plaats naar buiten. Evenzoo werden nog in de naaste omgeving de boerderij van den heer Muntinga, eenige arbeiderswoningen en een molen getroffen, echter zonder veel schrde te veroorzaken. Te Eenigenburg, gemeente St. Maarten (N.H.,) sloeg de bliksem in den toren en het kerkgebouw, zonder dat er brand ontstond. De toren zelfs werd slechts weinig bescha digd, des te meer echter het kerkgebouw en het orgel; door het geheele gebouw, waarvan de binnendeuren waren ontwricht, lagen de atgeslageu houtsplinters, kalk en steengruis verspreid, terwijl docr den bliksem gaten waren geslagen in de orgelkast, verscheidene pijpen daarin door elkander geworpen en eenige frontpijpen waren uitgelicht. Te Den Ham zijn twee veldarbeiders, K. Beukema, en M. Bunrsma, werkzaam in een grasland, doodelijk door den bliksem getroffen. Capclle6 Juli 1894. Gepasseerde week had alhier de tiend verpachting plaats; enkele tienden zijn van de hand gegaan, tegen een minnen prijs. De collecte voor de fonds tot aanmoe- van den gewapnden diëtist heeft opgebracht 6.80. Sedert 1 Juli is het slation alhier op genomen in het rechtstreeks goederenverkeer. «wHMKWiiiMumwimn asgwEgaaexgw*? (Buiten verantwoordelijkheid der redactie) Oudheusden en Els hout2 Juli 1894. Als een bewijs hoe onze vroede mannen van dei gemeenteraad de belangen] van deze gemeente welen te apprecieeren kan het volgende als een staaltje wel voor andere gemeenten van dien t zijn. Sedert 9 Juni is de plaats van secretaris alhier vacant en tot nog toe is men van een zoodanig ambtenaar verstoken. Burgemeester en wethouders hadden wel is waar zoodra het hun bekend was dat deze betrekking vacant zoude zijntijdig eene aanbeveling voor de benoeming van een waarnemend secretaris opgemaak maar de raad weigerde op voorstel van een der wethouderseen waarnemend secretaris te benoemen. Als zoodoende is de secretarie op 9 Juni alhier gesloten. Vijf onzer wakkeie raadsleden dezen on- houdbaren toestand inziendehebben naar aanleiding van art. 40 gemeentewetzich schriftelijk tot den burgenmeester gewend tot het beleggen van eene vergadering, waarin definitief een gemeente secretaris zoude wor den benoemd. Op 27 Juni werd door den burgemeester aan het verlangen der vijf heeren die het voorstel hadden gericht, voldaan. Allen nu in de veronderstelling zijnde, dat de zaak tot een goed einde zoude komen zoodat bereids de alhier gevestigde liedertafel reeds bij elkander geroepen wasom den benoemde eene serenade te brengen werd men in onze verwachting al wederom te leur gesteld. Onze heeren besluiten nu nogmaals tot geene benoeming van een gemeente-secretaris over te gaan, zoodat de secretarie nog altijd gesloten blijft. Mij dunkt, dat ons gemeente-wapen steeds niet meer ten onrchte zoude prijken met het rondschrift „Incertum quo fata ferunt" (het is onzeker, waar liet noodlot ons voeren zal.) U mijnheer de redacteur dank zeggende voor de opname dezer regelen heb ik de eer te zijn UE. Dw. dienaar vp:ritas. Brieven uit de Maasstad. I. Rotterdam, 5 Juli 1894. Als iemand iets te vertellen heeft en er zijn tegenwoordig heel veel menschen, die iets te vertellen hebben, al is het vaak niet veel zaaks valt hij natuurlijk niet met de deur in huis, hij betoogt, bewijst, oreert, slaat door, en toch is zijn hoorder, als hij reeds lang klaar is, geneigd te vragen „Man, wat wil je eigenlijk?" dat hadt je ons wel eerst eens mogen vertellen. De iemand, die iets te vertellen heeft staat dan verbluft, hij dacht zijn zaakje zoo mooi te hebben verklaard en ziedaar, men weet nóg niet wat hij wil! Wij wenschen een zoodanige terechtwijzing te ontkomen en zullen u daartoe het wat wij willen iu het kort, maar zoo duidelijk mo gelijk mededee'en Van tijd tot tijd zouden wij in deze courant iets schrijven over Rotterdam, over al wat daarin leeft, denkt, werkt en luiert. Droog Neen toch niet; de Maasstad is een o zoo lieve stad, er wonen zulke goede menschen in. en het leven is er zoo gezellig mogelijk, als men ten minste over goede oogen, goede ooren en een goed gevulde beurs te beschik ken heeft. Dan is er waarlijk heel veel moois te genieten; want denk eens aan, wij hebben hier drie schouwburgen, vijf contcertzalen, een circus, twee café concertzalen voor de élite en een half dozijn dito's voor de niet-élite. Verder een massa verpoozingslokalen, waar onder wij natuurlijk niet de melkkiosken rekenenen, daar „verpoost" men zich niet. Wij hebben hier speciaal het oog op die lokalen, waar de nijvere bevolking na haar beurs- en kantoortijd lustig zit :e „hijschen" en waar wel eens een aardige „brom in" gedronken wordt. Dan mogen wij ons verheugen in het bezit van gebouwen, die de usance noodzakelijk heden voor een groote stad maakt, als een vischmarkt, een groot postkantoor, een over dekte passage en een winkelgalerij; ook een naar den eisch des tijds welingerichte cellu laire gevangenis hebbeu we. Wij kuunen pronken met mooie tuinen, „voorzien" van, om hun romantische avondjes, befaamde prieeltjes, met leelijke achterbuurten, met stadstypen, met hoofdstraten, waarop Zondagsavond troepen dienstmeisjes „hangen de" in haar vrijers armen de belangrijke tijding uitgillen, dat het zóó goed gaat, maar zoo nog beter, met een uitgebreid tramnet, dat den gemakzuchtigen Rotterdammer voor een bespottelijk lagen prijs overal heenvoert en met nog veel meer, dat aan dien genot zucht dienstbaar wordt gemaakt. Ten slotte hebben wij nog typige en niet- typige gemeenteraadsvergaderingen, belang rijke en onbelangrijke rechtszittingen enz. En de menschen die verschillen in geen enkel opzicht van andere groote stadmenschen, d. w. z. elk blijft in den stand, waarin hij geboren werd, daalt nooit af tot een lageren, en heeft weinig vooruitzichten ooit te kunnen klimmen tot een hoogeren. O, dat kastenstelselHeel veel lezers van deze courant, die een plaats bewonen... niet zoo erg groot, zoo tusschen mal en dwaas in, te klein voor een tafellaken en te groot voor een servet, zullen zich misschien geen voor stelling kunnen maken van het standenverschil, dat hier domineert. Daar heb je eerstens de heel-groote lui, die doen als de keizer van China en houden zich schuil voor de oogen des volks, ze wonen in huizen die zóó akelig deftig zijn, zóó somber, zóó vervelend, dat het een lust is er niet naar te kijken. Vervolgens de groote lui, een kaste, die gevormd is uit voorname kooplieden, ban kiers, hooge ambtenaren en drie officieren. Zij houden er hun eigen sociëteiten op na Unitas en Amicitia, waar ieder braaf meusch, die niet het voorrecht heeft jonkheer, graaf of iels dergelijks vóór, of „in granen," „in krenten" etc. achter zijn naam te mogen zetten, wordt gedeballoteerd, en waar, naar luid der geruchten om, formidahele sommetjes „gegokt" wordt, zoo avant- diné 01 's nachts. Dan de vermakelijke groote luirijk ge worden kruideniers, mindere ambtenaren enz., vermakelijk door hun wroeten en tobben om toch maar met „de hoogen" mêe te kunnen doen en anderen „de oogen uit te steken." Kijk, vroeger „gongen" zij naar de „kroeg," nu „bezoeken zij het café;" vroeger „namen ze 'n prop," nu gebruiken zij een „konjakje;" vroeger „atte ze d'r boot'ram met een kom koffie", nu lunchen zij met een kopje kofje." Ze spreken mee over politiek en vraagstuk ken van den dag, vinden dat het ministerie wel „op kon doeken," dat de 'socialen ge- meene oproermakers zijn en gelooven stellig dat voor het algemeen kies- en stemrecht liet volk nog niet „rijp" is. Zij wèl natuurlijk. Zij leeren quadrilleeren en whisten, laten zich door eenige „deftige" vrienden voorhangen in de „Harmonie" (een paar honderd pop hebben zij er voor over en zij worden dus waarschijnlijk niet gedeballoteerd) en van nu üS negeeren zij vroegere vrienden en kennissen om te gaan leven in een stand, waarin ze niet op hun plaats zijn en brengen zoo hun rust en geluk ten ofier aan hun dwaas-persé- deftig-willen-wezen. De burgerstand wordt hier gevormd door flinke verstandige respectabele menschen waarvan heel veel goeds maar heel weinig niet-goeds te vertellen valt. Een vijfde apart „standje" (in dubbelen zin) dat der schoolmeesters en kantoorbe dienden telt vele goede onder zijn leden maar de overigen en die vormen niet het kleinste gedeelte zijn heel onaardige menschen ook parvenu's trachtend door uiterlijk vertoon zich boven hun bloedver wanten, eerlijke brave arbeiders te verheffen. Ze probeeren met de groote lui mee te doen, rooken vierduitsigaartjes of sigaretjes, Irequen- teeren rijkeluis koffiehuizen, waar ze iu ge regelde middagbezoeken hun half appointe- ment verteeren. Ze pakken 's middags hun Blaakje begluren tamiljaar en onbescheiden de dames, vinden dat een „sjermant koppie" dit een „niet leelijk bakkesie"gene een „leuk bekkie" en stallen daarbij een wereld van brutalen overmoed op hun gelaat uit. De laatste klasse, die van „den minderen man" bestaat bijna uitsluitend uit degelijke arbeiders, degelijk zoolang ze van den „kanker aan ons volksbestaan" niet meer dan de door Dr. Schaepman voorgeschreven hoeveelheid gebruiken. In 't andere geval verliezen ze natuurlijk alle aanspraak op de waardeering, die hun werkzaamheid, hun vredelievende geest, hun waarlijk oorspronkelijke opvatting, bij den weldenkende bezorgen. Van de de klasse der straa'.jongens be hoeven wij alleen te vermelden, dat ze geen haartje beter of slechter is dan die in andere steden en dat ze natuurlijk volstrekt niet gelijken op de kranige Hollandsche jongens van Hildebrand Ziezoo nu zult ge u in de Massstad wel iets gezelliger gevoelen dan een kat in een vreemd pakhuis en ons wel willen veroor loven later met u over een en ander eens een gezellig woordje te wisselen. P. WAALWIJK, 5 Juli. Niettegenstaande de groote drukte van den hooibouw werd de jaarmarkt van heden goed bezocht. In hoornvee was de aanvoer echter niet ruim voor eene zoogenaamde groote markt. De handel was vlug zoowel voor kalfkoeien als voor vet vee. Kalfkoeien golden f 130.f240.af Dito vaarzen f 110.175,f Jonge varkens aangevoerd 130 stuks verkocht van f7.50 tot f13.— Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 381 kg. van fl,08 fl,24 per kg. Eieren f 3, a 4,per 100 stuks. De handel in granen bepaalde zich enkel bij buitenlandsch graan. De voorraad |inlandsch is opgeruimd. Buitenl. rogge f130 a f145 per 2250 KG. v gerst f0.a f3.25 per 65 KG. Voeder erwten f5.60 a 6.per 80 KG. Zeeuwsche vette tarwe f6.50 a f7.— per 80Kg. Ristarwe f6.75 a f7.25 per80 Kg. Roode tarwe f 5.50 a f 6.per 80 Kg. Voor prima gezouten huiden blijft de markt voortdurend hoog. Tweede soort en inférieure qualiteit daarentegen flauw. Inlandsche huiden en vellen bij grooten voorraad in de zoute- rijen en bij zeer geringe afdoening laag ge stemd. Er is veel vraag naar zwaar leder zooals meestal in dit seizoen. Dit jaar schijnt echter de voorraad vroeger opgeruimd te zijn dan vorige jaren. De prijzen zijn dientenge volge gestegen en het laat zich aanzien dat ze nog hooger gaan tot dat de trektijd voor nieuwen voorraad weer daar is. Veel handel bestaat in nieuwe schors. Ver schillende ladingen zijn reeds hier in de

Echo van het Zuiden | 1894 | | pagina 2