Notaris RANT, Advertentiën, Handelsberichten. Burgerlijke stand. OM OOHfAlf fiSË3>, publiek verkoopen: Wisselruiterij Dat verscheidene personen er peen gewe tensbezwaar uit maken zich tijdelijk uit gelde lijke verlegenheid te redden, door het afgeven van wissels op firma's, waarop zij niets te goed hebben, is van algemeene bekendheiden meestal staat de strafrechter hiertegenover zoo goed als machteloos. Nu is er echter in onze gemeente iets op dit gebied voorgekomen dat wel aanleiding zou kunnen geven tot strafrechterlijke ver volging en daarom vermelding verdient. Een schoenmaker had volgens accoord met verschillende leveranciers bij hen een gelimiteerd crediet; bij den een kon hij koo- pen tot f 150, bij een ander tot f 400 en bij een derde tot f500. Had hij eenmaal die bedragen bereikt, dan kon hij bij hen niets meer krijgen alvorens af te betalen; of die atbetaling nu al gedurende korteren of lange- ren tijd geregeld geschied is, weten wij op 't oogenblik niet maar dit doet ook niets ter zake; genoeg, dat hij ten slotte, toen zijn crediet was aangeloopen wissels op solide firma's, van wie hij wist niets te vorderen te hebben, aan zijn schuldeischers in betaling gaf. Dezen, hierdoor misleid, gaven hem opnieuw goederen op crediet, meenende dat de door hen gestelde limiet niet bereikt was. Toen de wissels niet gehonoreerd werden merkten zij dat zij bedrogen waren, en riepen de hulp der politie in. Proces-verbaal is opgemaakt. De officier van justitie schijnt het gevoelen der politie te deelen, dat hier op lichterij gepleegd isten minste de zaak komt in instructie. Den afloop deelen wij later mede. De Nieuwe Gorinchemsche Courant schrijit over het muziekfeest van verleden Woensdag Op het festival, waar door alle vereenigin- gen 2 nummers werden gespeeld, kwam aan l'Espérance van Waalwijk ongetwijfeld de meeste hulde toe. Die vereeniging was ge lukkig vooreerst behaalde zij de zilveren medaille, wegens het grootst aantal werkende leden en ten tweede viel haar bij loting een prachtige cornet pistons ten deel. Voorts bekwam, als het verstkomende gezelschap „de Repelaer" van Spijkenissemede een zilveren medaille, en verwierf nog bij loting „de Eendracht" van Herpt een fraaie trom bone. Een concertdat 's avonds werd gegeven door l'Espérance van Waalwijk, verdient in het bijzonder vermelding. Keurig werd door dit gezelschap gespeeld, zooclat het aan toe juichingen niet ontbrak. Een zeer geanimeerd bal besloot den eersten feestdag. Het concert werd gegeven in den tuin; het weder was dien avond zeer goed en bracht niet weinig bij tot het genoegen van de vele bezoekers. Het mag in onze republiek der letteren wel een uiterst zeldzaam verschijnsel genoemd worden, dat een letterkundig tijdschrift zijn 28en jaargang haalt, en een nog zeldzamer, dat het dien bereikt, zonder teekenen van verval te toonen. Bij de Katholieke Illustratie nemen wij dit dubbel verschijnsel waar. Ster ker nog, bij haar bespeurt men niet enkel geen teekenen van verval, maar ze wordt zelfs met de jaren degelijker en aantrekkelijkerzij blijft onverzwakt de leus „Excelsior" huldigen en in practijk brengen. Het beste bewijs hiervoor vinden wij in de eerste maandelijksche aflevering van den nieuwen jaargang, die wij met het meeste genoegen hebben doorbladerd, neen bekeken en gelezen. Want onwillekeurig wordt men geboeid door dien rijken schat van platen, nu eens vervaardigd naar een beroemd schil derij, dan weer de geschiedenis van den dag in beeld brengend, zooals de wereldtentoon stelling te Antwerpenof strekkende tot illustratie van een leerzaam en onderhoudend opstel, als over de smokkelaars en havenpo litie te New-York. Wat voor de platen waar is, geldt in niet mindere mate voor den tekst. In de eerste nummers reeds maken wij kennis met novellen van Mathilde en Yesters, die juist door het verschil van onderwerp en bewerking voldoen aan den eisch van verscheidenheid, die be haagt. Beminnaars der poëzie zullen hun hart ophalen aan een paar keurige verzen van den hoofdredacteur Van der Lans, terwijl verder het oude devies der Illustratie„Elk wat wils" op uitstekende wijze tot zijn recht komt door een schets van de Antwerpsche tentoonstelling, een opstel over smokkelaars te New-York en zaakrijke bijschriften bij de platen. Ook de omslagen geven, behalve de rebus sen, waaraan fraaie prijzen zijn verbonden, nog een schat van onderhoudend allerlei, als dam- en schaakproblemen, raadsels, logo grieten, enz. Kortom, in ieder gezin vindt elk lid ongetwijfeld iets van zi'n gading. Zulk een rijke en afwisselende inhoud voor slechts f 3.60 is zeker de beste aanbeveling. Wij voegen er dan ook onzerzijds geen bij, maar wel de aansporing tot onze lezers, met de Katholieke Illustratie kennis te maken, als zij het tot dusver verzuimden. Wie er mee kennis maakt, wordt van zelf abonné. De minister van financiën heeft ter kennis gebracht van de directeurs der registra tie en domeinen, dat de oorspronkelijke één- jaarlijksche alphabetische tafels op de registers van den burgerlijken stand niet aan zegelrecht zijn onderworpenomdat zij niet bestemd zijn om tot eenig bewijs te dienen en zij in ieder geval gerangschikt moeten worden onder de stukken betrekkelijk zaken van orde en beheer, die bij art. 27 A No. 3 der zegelwet zijn vrijgesteld. Tot dusver begreep de praktijk dit anders Op grond eener ministeri- eele aanschrijving van 25 Juni 1863 werden deze tafels steeds op gezegeld papier opge maakt. VEE UITVOER NAAR BELGIE. In het afgeloopen halfjaar werden uit Ne derland langs het grensstation Rozendaal naar Belgie verzonden: 4728 stieren, waarvoor te Esschen aan inkomende rechten werd betaald 80.458.44 francs; 16714 ossen, inkomende rechten 385.234.55 francs; kalveren 10852, frs. 52.320.50; koeien 7621, trs. 112.752.60; vaarzen 30703, frs. 301.026.57; schapen 16429, frs. 32.858; lammeren 4331, frs. 4331. Het gezamenlijk inkomend recht bedroeg 968.981.66 francs. Een zeer droevig voorval had te Akker- woude (bij Dokkum) plaats. De vrouw van zekeren Annema zag, dat het hoedje van haar kind twee jaar oud in het water dreef. Wijl het kind in de nabijheid gespeeld had, sprong de motder onmiddellijk te water, ten einde haar kind te zoeken, doch met het noodlottig gevolg, dat zij weinige oogenblikken later met haar kind levenloos door de buren werd opgehaald. De vader, die naar de markt te Leeuwarden was, van vrouw en kind beroofd, is, als te denken valt, schier radeloos. Omtrent den aanslag, gepleegd op de woning van den bankier Philips, te Maastricht, wordt vandaar nader gemeld De bom bestond uit eene champagneflesch, die gevuld was met 45 gram buskruit en met spijkers, schroeven, enz. Met het onderzoek is belast een deskundige van den construc tiewinkel te Delft. De flesch, die in eene courant was gewik keld, werd het eerst ontdekt door zekeren Pietersdie een nachtwacht waarschuwde. Beiden zagen de lont branden; zij ging echter uit, toen zij tot aan het huisje, dat in de flesch was bevestigd, opgebrand was. Men houdt dezen aanslag voor eene per soonlijke wraakneming. De Bred, Ct. verneemt, dat de toekomst van de weduwe Koeter, wier man bij het bekende spoorwegongeluk is omgekomen financieel verzekerd is, dank zij de goede zorgen en loyauteit der Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen. Aan het grenskantoor te Vaals is aan gehouden eene kar met 3000 kilo lythotriet, dat zonder verlof en zonder de noodige voor zorgsmaatregelen uit Verviers ingevoerd en bestemd was voor de mijnen te Kerkrade. Kar en inhoud zijn onder bewaking der ma rechaussee gesteld, in afwachting, dat nader over de vernietiging dezer ontplofbare stof zal zijn beschikt. Men schrijft uit Koewacht aan de M. C.: Hoe een misdrijf aan het licht kan komen leert het volgende. Twee jaar geleden in de maand Juli, verloor Th. Raes alhier bij het werk op het veld zijn zakuurwerk, dat hij niet meer dacht te zullen terugzien. Dezer dagen echter ontving hij een brief van L. de B., thans in het huis van bewaring te Middelburg, wegens het toebrengen van een wond aan zijn vrouwwaarin hem werd medegedeeld dat diens zoon het horloge gevonden en het, gewikkeld in een lap, verborgen had in een koffer. Raes kon daar het uurwerk vinden. De politie, met dit schrijven in kennis gesteld, vond werkelijk hel horloge op de aangewezen plaats. Brief en horloge zijn bij de politie in be waring. Als men weet dat bij vroegere twisten tusschen man en vrouw in het gezin van De B. de zoon nog al eens de partij zijner moeder opnam en dat hij ook in de rechtszaak van zijn vader tegen dezen getuigen moet, is het begrijpelijk, hoe de vader nu er toe overgaat een oneerlijke handeling van den zoon bekend te maken. Een Engelsman, boekbinder van beroep, die van Londen over Rotterdam naar Ame rika wilde emigreerenkwam te Vlissingen in kennis met iemand uit de buurt van Ka- pelle-Biezelinge dien hij bij zijn verblijf al daar gedurende eenige dagen herhaaldelijk ontmoette. Woensdag wenschte hij naar Rotterdam te vertrekken waarbij de Kapellenaar zijn reisgezel was. Aan het station Biezelinge maakte de laatste den Engelschman wijs dat hij te Rotterdam was aangekomen, waarna zij beiden den trein verlieten. Er werd heel wat gedronkenmet het gevolg dat de Engelschman buiten westen geraakte en den volgenden dag zijn geldswaar- dig papier en andere zaken miste. Hij keerde daarop naar Middelburg terug en gaf van een en ander kennis aan de politie en de justitie. Dadelijk werd een onderzoek ingesteld en men vermoedt den dader van den diefstal op het spoor te zijn. De Engelschman, ten einde raad, beproetde Maandag ochtend, ter hoogte van den Abeele, in het kanaal zich door verdrinking van het leven te berooven. Door de bemanning van een voorbijvarende sleepboot werd hij gered. Hij is nu opgenomen in het gasthuis te Middelburg. (M. C.) Bij het onweder, dat Zaterdag middag woedde, is de bliksem ingeslagen in de soda- fabriek van de heeren Korlman en Schulte aan de achterhaven te oud-Delftshaven; hij baande zich eenen uitweg, zonder brand te veroorzaken. Bij den landbouwer S. Poot te Beukelsdijk werd in het iand eene koe door den bliksem gedood. Ook sloeg de bliksem in de twee water molens van den Broekermeerpolder, aan den weg van „het Schouw" naar Broek in Water land. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats en de brand werd intijds gebluscht. Bij den molenaar Schippers waren de tegels uit den schoorsteen geslagen, terwijl in den molen van Butter stukken verkoold hout tot in de bedstede te vinden waren. De ketting der klok is aan stukken geslagen. Bij het onweder van Zaterdagmiddag is een schoorsteen van school 5 in den Hille- polder door den bliksem getroffen. De aan gerichte schade is gering. Te Wamel is de bliksem geslagen in het huis van den herbergier H. Wittekamp, dat oogenblikkelijk in brand stond. Van den inboedel is weinig gered kunnen worden. Te Leeuwen werd eveneens een huis ge troffen. Te Druten en te Puiflijk werden eenige boomen stuk geslagen, terwijl het he melvuur te Winsen een schoorsteen van een huis sloeg, zonder echter verdere schade aan te richten. Men meldt uit Harlingen Sedert menschen geheugen beleefde men hier geen onweder, als Zondagmorgen. Eene wolkbreuk, die de stad onder water zette, zoodat men in sommige straten wel kon schuitje varen en in enkele achterbuurten het water in de woningen stroomde en de be woners naar den zolder vluchtten, deed denken aan eene overstrooming. Volgens den regen meter is er dien nacht 44!/2 cM. water gevallen, terwijl in de laatste twaalf jaren in een etmaal niet hooger dan 37.3 werd ge noteerd. Nog drie uren na het onweder lagen hoopen hagel aan den weg. Hevige bliksem slagen ontlastten zich over de gemeente, en een slag kwam neder op de R. K. kerk terwijl daar dienst was, zonder evenwel schade te veroorzaken, maar minstens de helft der schare ontvluchtte het heiligdom. Van de telephoonpalen aan den Kimswer- derweg zijn drie stuks tegen den grond ge smeten en een zelts uit elkander geslagen; ook werden tal van porseleinen isolatoren verbrijzeld. Zondagnamiddag van 2 tot 3 uur woedde boven Arnhem eene zware onweersbui, die, daar zij vergezeld ging van wolkbreuken en hagel, groote schade toebracht èn aan de moestuinen èn aan de vruchtboomen èn aan de granen, maar ook aan honderden stadge- nooten, die hunne sousterrains zagen onder- loopen. Het was toch niet overal zuiver water, dat daar binnen kwam. Met man en macht zag men op verscheidene plaatsen het water uitscheppen. De heeren des huizes en de dochters werden gerequireerd. Vele gezinnen hebben dien middag slechts ten halve een diner gehad, dat dien naam waard was. An deren bevoordeelden den kok. De hagel was op verscheidene plaatsen des avonds nog niet gesmolten. De hellende straten waren tijdens de bui woeste bergstroomen gelijk. Tijdens het onweder, hetwelk gepaard ging met zware regenssloeg de bliksem in de woning van den voerman Nieuwcnhuis in de Hoven te Zwolle, met het ongelukkig gevolg, dat ziju paard werd gedood. Zijn zoon, die in de woning in de nabijheid van den schoor steen zatwerd eenigzins door den bliksem getroffen en bemerkte later dat het haar van zijn hoofd geschroeid was. Twee varkens, die mede aanwezig waren, bleven ongedeerd. Drunen17 Juli 1894. Heden was 't de dag bestemd voor de feestelijke viering van het 25 jarig jubilé van den heer J. Veltman Jz. als secretaris der gemeente. Zij heeft geheel plaats gehad volgens het reeds vroeger in dit blad aangegeven programma. In eene openbare raadsvergadering werden den jubilaris de gelukwenschen van den ge meenteraad benevens een geschenk aangebo den. Daarna begaf men zich in optocht naar het buitendijks gelegen feestterreinwaar volksspelen plaats hadden, als: mastklimmen, sprietloopen, tonsteken, wedloop met hinder nissen enz. 't Zij den heer Veltman gegeven nog lange jaren in gezondheid werkzaam te zijn tot welzijn der gemeente. HUWELIJKS-AANGIFTE: WouterOatharinusvan dei Schans 23 j. en Cornelia Timmermans 20 jaar. HUWELIJKS-AFKONDIGING Martinus Rosen- brand 30 jaar en Antje Anna Ros teLoon- opzand 26 jaar. CORRESPONDENTIE. Argus Uw ingezonden stuk plaatsen wij niet. Het voorgevallene op eene particuliere partijal is 't daar nog zoo luidruchtig toe gegaan, kan geen onderwerp van bespreking in ons blad uitmaken. REDACTIE. CAPELLE. Van 115 Juli. GEBORENChristiaan z. van Justinus Wouter Roelofs en Hendrika Antonia van Rooij Martinus Jacobus z. van Adrianus de Roon en Huiberdina Koenen Jacoba Arnolda d. van Martinus Faro en Geertrui van Seist. OVERLEDEN Sijke Roubos 86 j. weduwe van Dirk van der Leij Helena Johanna Mes 3 maanden. GOR1NCHE.M, 16 Juli. De prijzen der Granen waren als volgt: Ristarwe !'6,25 a (5,50, roode dito f6,a 6,10 witte dito f6,a 6.15, inl. rogge f5,a 5,10, buitenl. dito f4,70a 4,80, gerst 1'4,50 a 4,60, haver f3,50 a 3,70, dniveboonen f6,25 a 6.50, blauwe erwten f0,a 0,alles per hectoliter. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 157 runderen. Ie qual. Kalfkoeien f240 270 Kalfvaarzen f130 a 170 Melkkoeien 1140 180 Hokkeling ossen f h IV» .i81'ige ossen f 100 130 Guiste vaarzen f100 120 Pinken f 70 a 90 Graskalveren f 40 a 50 Nuchtere kalv. f 8 a 10 Aangevoerd 4 varkens van 17 a 19 c., per half kilo, 388 biggen van f 7,a 10.per stuk Eieren f 0.95 a 1.00 per 26 stuks. Boter 70 a 75 ct. per ï/i kilo. ROTTERDAM, 16 Juli. Tarwe Vlaamsche, Zeeuwsche, Flakk enOverm De beste f 5.k f 6.30. Mindere en geringe f 0.a 0, Rogge. Vlaamsche, Zeeuwsche en Overmaassclie de beste f 5.k 5.50 dito mindere f 0,a 0. Gerst. ZeeuwschFlakk. en Overm. Winter f0.a 0,mindere f0,a 0,beste Zomei f 0,a 0.mindere f0,a 0. Haver. De beste f2.— k 3.80. Mindere f0.a 0. Paardenboonen. De beste f0.k 0.00. Duivenboonen van f0.a 0. Bruine boonen de beste f0,a Mindere f 0.0. Witte boonen. De beste f0. Mindere f0.0. Koolzaad. Puik Zeeuwsch en Overmaasch zak- goed tot f0,afO.Zomerzaad f0,totfO. Xanariezaad f8.tot f9.50 Blauwe erwten. De beste f5.90 a 6.10 Mindere f 0.a 0. Kookerwtende beste partijtjes van f 7.50 k 8.25 mindere van f0.a 0. ROTTERDAM, 17 Juli. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 53 paarden, 1 veulen, - ezels, 801 vette runderen, 600 magere dito, 259 vette en graskalveren71 nuchtere kalveren, schapen of lammeren, - varkens, 177 biggen, - bokken. De bestede prijzen liepen als volgt Runderenle kw. 78 a ct. 2e lew. 72 a ct. 3e kw. 62 h ct. Kalverenle kw. Sll/2 ct., 2de kw. 75 a 00 ct.3de kw. 65 a ct. Schapen: le kw. ct., 2e kw. ct. Boter 55 65 cent per half kilo. Bericht van den loop der Traanmarkt in Bergen van A. HOOGENDIJK Jzn. Vlaardingen Heden noteer ik: Puike bruine Berger looiertraan f22,p. ton. u bruinblanke Bergertraan f29, t, blanke Bergertraan f 32, r Groenlandsche Robbentraan (smeertraan) in petroleum fusten van pl.m. 190 L. in fewone fusten van pl.m. 00 L. f30.—p. 100 L. 0 Maaslevertraan f25.p. ton. Nat. Med. levertr le soort f42.p. ton. 0 n v (stroogeel) 2e f36.p. ton Stoommedicinale levertr. le f48.p. ton. u 0 2e h f 42.p. ton. ALLEN, die iets te vorderen hebben van- of verschuldigd zijn aan Mevrouw wedu we J. Leijer-Reepmakeroverleden te Waalwijk 6 Juli 1894, gelieven daarvan opgaaf of betaling te doen, ten kantore van Notaris RANTte WAALWIJK. te Waalwijkzal voor Mej. de weduwe ADR. N. KUIJS- TEN, te WAALWIJK, op DINSDAG 31 JULI 1894, 's morgens 10 ureten haren huize, wegens sterfgeval en quiteering van zaken Eene groote partij houtwaren, van verschillende afmeting en soort, voor timmerlieden en aanne mers. Timmermansgereedschap pen en een groote hoeveelheid nieuwe winkel- en ijzerwaren. NB. De gewone WINKELZAAK echter wordt door de weduwe aangehouden en op denzelfden voet voortgezet.

Echo van het Zuiden | 1894 | | pagina 3