Staatkundig overzicht. liülïËNLAND^ Belgie. Frankrijk. Engeland. Italië. Turkije. Amerika. UITVOERINGEN. BINNENLAND. De voorzitter,,'t best zal zijn dat men schen, die klachten hebben, deze direct aan B. en W. indienen/' De heer Timmermans van Turenhout: „dit zal niet uithalen. Om 't groot belang der zaak zou ik aan B, en W. durven in over weging geven den toestand eens eenige dagen door een vertrouwd persoon te laten controleeron. De heer Verbunt„zoodra er wat veel wind is, durft men niet overzetten; Woensdag der vorige week gebeurde het zelfs voorm. li1/» ure den ingenieur en verscheidene andere personen." De heer Timmermans van Turenhout: „ik zou die controle ook wenschen uit te strek ken tot gedurende den nacht." De heer Hoffmans„ik heb sedert ge constateerd dat de machine niet bestand is voor dit veer." De heer Verbunt't is een petroleum- motor en die staat stil bij 't minste korreltje zanddat in de vloeistof voorkomt. IS u wordt deze gefiltreerd en nog baat het niet." De heer Timmermans Wz.„sedert ons bezoek heb ook ik heel veel vernomen waaruit blijkt dat de toestand niet is zooals wij recht hebben te verwachten. Ik stel dus voor dat B. en W., naar aanleiding van de reeds geopperde bezwaren en na een nauwkeurig onderzoek, in overeenstemming met burgemeester Boll, zonder den raad verder vooraf te hooren alle maatregelen nemen die zij noodig zullen achten." De heer Verbunt„dan zeker ook met den burgemeester van Capelle." De heer Timmermans Wz.dit ligt in de bedoeling." Conform besloten. De voorzitter sluit de vergadering. (1) Na de raadsvergadering vernamen wij, dat de levering van de zuiveringstoestellen, welke B. en W. voorstelden onderhands te gunnen aan de firma Rogier, en welke de raad met algemeene stemmen besloot in 't openbaar aan te besteden, reeds twee maan den geleden buiten weten van de wethou ders op last van den burgemeester door den directeur van de gasfabriek is opge dragen aan bedoelde firma. Blijkbaar is de burgemeester hier zijne bevoegdheid te buiten gegaan en hoopte hij nu, hierop attent gemaakt, dat de raad de onderhandsche gunning wel weer zou toestaan, even als met den gashouder. Het eenstemmig aannemen van het voorstel T. v. T. haalde echter een streep door de rekening van onzen in deze al te voortvarenden en autocratisch gezinden bur gemeester. Wij zijn nieuwsgierig hoe dat zaakje ver der zal loopen. Vergissen wij ons niet, dan zijn de wethouders direct na de raads vergadering uitgenoodigd tot eene samen komst met den burgemeester. Bij de behandeling in de Fransche kamer van afgevaardigden, van het regeeriugs-ont- werp tot betere beteugeling van de woelingen der anarchisten is zulks, nadat met 253 tegen 194 stemmen tot sluiting der beraadslagingen was besloten, op verlangen van den minister president Dupuy^ urgent, dat is: tot eene spoed- vereischende zaak verklaarddit met 279 stemmen tegen 167. Kamer president Burdeau deed toen stemmen over de vraag of men tot de artikelsgewijze behandeling zou overgaan, en met groote, steeds wassende meerderheid (289 tegen 162 stemmen) werd ook hiertoe besloten. Men kan dus vrijwel aannemen, dat de wet er komt. De particuliere correspondent van de N. R. Ct., dit ontwerp besprekende, zegt De anarchisten zullen worden de „aqua et igni interdicti" uit het oude Rome. Ai wat gij aan eenen anarchist doet, maakt u ver dacht, ja strafbaar, zelfs wanneer van eene verstandhouding niets gebleken is. Maar dat is het omverwerpen van alle beginselen, welke in het strafrecht gelden, merkte Denys Cochin op, een royalist en lid der rechterzijde, die tegenover republikeinen de zaak der vrijheid kwam verdedigen. Gij hebt geen provocatie begaan, geen misdrijf verheerlijkt, noch helpen beramen of uitvoeren; maar gij zijt anarchist! In de gevangenis met u, en als gij voor de tweede maal met den rechter in aanraking komt wacht u de deportatie! Het was eene schitterende redevoeriog, die waarin Denys Cochin den republikeinen de les las. Wanneer gij republikeinen geen liberalen ziit, wat zijt gij dan Wat is het beginsel der republiek, wanneer het niet is de vrijheid van spreken en beraadslagen Rechter- en linkerzijde juichten den spreker toe en het centrum zat neer in stilte. Niemand heeft zelfs eene onderbreking gewaagd, niemand den handschoen durven oprapenwelken Denys Cochin met zijn indrukwekkend plei dooi den leden van het centrum voor de voeten wierp En ais de thans ingediende wetsvoorstellen wet zullen zijn geworden, zal dan voortaan een aanslag onmogelijk ot ook maar onwaar schijnlijk worden Men behoeft zich maar at te vragen in welk opzicht die voorstellen eenen Emile Henry, eenen Pauwels, eenen Caserio, zouden belet hebben hunne misdaden te volvoeren, en ge weet het antwoord! Trou wens zelfs de Temps erkent in zijn nummer van Maandagin een artikel, getiteld „La Police"dat zonder reorganisatie van de politie geen enkele nieuwe wet de gevolgen zal hebben, welke men er van verwacht. Als de republiek dan eens daarmede be gonnen was Het Britsche huis der lords heeft bij tweede Jezing met 89 tegen 37 stemmen het bekende wetsvoorstel van den vroegeren conservatieven premier, den markies van Salisbury, goedge keurd strekkende om de immigratie van verschillende minder gewenschte soorten van vreemdelingen te beperken. In zooverre was dit een échec voor de regeering te noemen, als de minister president lord Rosebery het voorstel had bestreden, als niet gerechtvaardigd door den tegenwoordigen staat van zaken. De regeering is bereid tot eene trouwhartige gedachtenwisseling met de vreemde regeeringen over de beste middelen om het gruwelijk kwaad van het anarchisme te bestrijden, maar nieuwe wetten zijn daartoe in het geheel niet noodig. Het lagerhuis zal zonder twijfel zich bij dat gevoelen aansluiten. Het huis van afgevaardigden der Unie heeft alle amendementen, door den senaat in het tariefontwerp gebrachtverworpen en het ontwerp zooals het daar lag naar eene inter parlementaire commissie verwezen. In den loop der beraadslagingen werd voorlezing gedaan van eenen brief van Cleveland aan Wilson, waarin deze bezworen werd bij de democratische partij aan te dringen, dat zij hare belofte, in haar program afgelegd, hou den mocht. Cleveland handhaaft zijne ta- rievenhervormingalle grondstoffen moeten vrij van rechten zijnsuiker moet belast worden maar binnen redelijke grenzen. De brief verwerpt de inkomstenbelasting en bezweert de democratische partij hare taak snel te volbrengeu. Uit Shanghai verneemt men, dat de Brit sche consul-generaal op Korea terwijl hij een uitstapje maakte met eenige vrienden, door Japansche soldaten aangevallen, over den grond gesleurd en geslagen werd, ofschoon hij zijnen naam en titel opgaf. De draagstoel, waarop de vrouw des consuls gezeten was werd in eene sloot geduwd. De Japansche gezant beantwoordde de klacht van den consul koeltjes, zonder leedbetuiging of aan bieding van verontschuldiginghij schreef eenvoudigde zaak wordt onderzocht. Mevrouw Joniaux is Woensdagmorgen om negen uur verschenen voor de kamer van inbeschuldigingstelling van het hof van appel te Brussel, dat een beslissing moest geven over het appel door de beklaagde aangetee- kend tegen de bevestiging van het bevel tot inhechtenishouding, Maandag door de recht bank van Antwerpen in raadkamer besloten. De advocaat generaal Servais concludeerde tot weigering van het verzoek, op grond dat zich geen enkel nieuw incident had voorge daan, waardoor de invrijheidstelling van be klaagde was te rechtvaardigen. De verde diger van mevrouw Joniaux deed uitkomen dat het verslag der deskundigen de aanklacht volkomen vernietigde. Het hof wisselde telegrammen met het parket te Antwerpen en heeft, na beraadslagingen van een half uur, het appèl verworpen en het bevel tot in hechtenishouding bekrachtigd. Woensdagnacht tegen half twee is te Daelhem, bij Luik, dynamiet ontploft in het huis bewoond door den advocaat Francotte, clericaal lid der provinciale raden. De stoffelijke schade is vrij belangrijk: een deur en vensters zijn gebroken, een plafond ingestort. Menschen zijn niet getroffen. Den 6en Augustus zal te Parijs het proces der anarchistenwaarin 30 beschuldigden betrokken zijn, beginnen. De acte van be schuldiging luidt als volgt: „De beschuldigden behooren tot een secte, die tusschen haar aanhangers banden van vriendschap legt, ten doel hebbende de verwoesting van de gansche maatschappij, en die als middelen gebruikt diefstal, plundering, brandstichting en sluip moord. In deze secte werkt ieder mee overeenkomstig zijn temperament en zijn be kwaamheden, sommigen door de misdaad te begaan, anderen door er toe aan te sporen en de behulpzame hand te bieden; de mis dadiger vindt zoowel het een als het ander bij de partijgenootendiemet elkaar in verbinding staandegroepen vormendie onder den invloed staan van een gemeen schappelijke inspiratie. Die groepen vormen middelpunten van propaganda, wijkplaatsen voor de buitenlandsche partijgenooten steunpunten voor het individudat ge schikt of besloten is tot de misdaad. Con ferenties lezingenbrochuresstoffelijke middelen, het individu vindt er alle aanspo ringen en alle hulpmiddelen, die hem in staat stellen door een misdaad het doel te verwe zenlijken, waarnaar alle streven." Verscheidene beschuldigden hebben reeds met den rechter kennis gemaakt, öf wegens diefstal, óf wegens aansporing tot moord, öf wegens plundering, in vereeniging ondernomen, öf wegens aan randing van de goede zeden. Het Journal officiel behelst een besluit der regeering, waarbij de Fransche bezittingen aan den Congo voorshands gesplitst worden in twee koloniën, de eene van de Beneden Oebangi, de tweede van de Boven Oebangi. De eerste zal onder bevel staan van den heer de Brazzade andere onder den majoor Monteel. Te Clairvaux zijn de militaire gevan genen in opstand gekomen, omdat zij oordee- len, dat de gedeeltelijke ontheffing van straf, ter gelegenheid van den nationalen feestdag op 14 Juli verleend, niet ver genoeg reikt en dat de geheele ontheffing tot een te beperkt aantal is uitgestrekt. Er zijn troepen ontboden om de orde te handhaven. De scheuring in den sociaal democrati- schen gemeenteraad van Marseille in een gematigde partij met den burgemeester aan het hoofd en een revolutionaire, gewelddadige, die alle middelen goed vindt, om haar doel te bereiken, is door een twist tijdens een openbare zitting een feit geworden. Te Parijs is een gevaarlijk anarchist, Jules Hersart, 25 jaar oud en beeldhouwer van beroep, gearresteerd. Vele compromit- teerende documenten zijn te zijnen huizen gevonden. Te St. Dié heeft men een her bergier en een arbeider, die den sluipmoord op Carnot gepleegd, goedkeurden, gevangen genomen. Te Cavaillon bij Avignon heeft men een ware drijfjacht gehouden, met het gevolg, dat 12 anarchisten per omnibus naar Avignon overgebracht en daar ter beschikking van den rechter gesteld zijn. De prefect der Rhone heeft den minister van binnenlandsche zaken een lijst toegezon den van schadeloosstellingen, door de Itali anen, slachtoffers van de woede van het volk bij den dood van Carnot, geëischt. De ge zamenlijke sommen bedragen ongeveer een millioen gulden. Een commissie van des kundigen zal benoemd worden, om de aan vragen te onderzoeken. Mgr. Couillé, aartsbisschop van Lyon is ziek en heeft de laatste dagen het bed niet kunnen verlaten. Het schijnt, dab de plotselinge dood van Carnot hem geweldig aangegrepen heeft. Op Corsika is een dubbele moord ge pleegd, waarvan twee jonge landbouwers de slachtoffers geworden zijn. Toen zij zich van het dorp Prunelli naar Migliaccaro be gaven, knalden er eensklaps uit een hinderlaag twee schoten, die den een in de borst, den ander aan het hoofd troffen en waardoor beiden onmiddellijk werden gedood. Men staat hier weder tegenover een geval der op dit eiland zoo veelvuldig voorkomende bloed wraak (vendelta). De bedrijvers dezer misdaad zijn vermoedelijk leden eener bandietenbende, die den omtrek aldaar reeds sedert lang on veilig maakten. De slachtoffers hadden kort geleden getuigenis afgelegd tegen bloedver wanten der vermoedelijke moordenaars. Bij den ingang van het parlementsgebouw te Londen is Dinsdag de vrouw var» dr. Sandys, die daar met haar echtgenoot uit een rijtuig stapte aangevallen door een man die met luiden kreet op haar toesnelde en haar met een zakmes wilde steken. Men wist hem echter nog tijdig te grijpen en hem zijn mes af te nemen en de dame kwam met den schrik vrij. Men gelooft dat de man krankzinnig is. Ook de afgevaardigde James is bij den ingang van het parlementsgebouw aangevallen door een man met een mes, die ook nog intijds gevat werd. Er is in Engeland altoos nog een baantje vacantdat van Poet Laureate. In het lagerhuis heeft een lid gevraagd, waarom het toch niet vervuld werd, een paar andere leden vonden dat ook zonde en jammer zekere heer Shaw vond het zelfs gruwelijk onrechtvaardig, maar de minister antwoordde eenvoudig Poeta nascitur, non fit. Men maakte er toen een grapje van een van de leden stelde een vergelijkend examen in beperkten kring voor, het huis lachte, en no answer was given. Behalve Swinburne noemt de Pall Mall als mogelijke candidaten Henley, Kipling en William Morris, de laatste zou zeker bedanken voor de eer. De uitlevering van Oreste Luchessiden vermoedelijken moordenaar van Bandi, is door de Italiaansche regeering aan de Fran sche gevraagd en door deze toegestaan. Zoodra de man te Livorno aangekomen is wordt hij geconfronteerd met den koetsier van Bandi, die herhaaldelijk verklaard heelt, dat hij den moordenaar van zijn meester herkennen zou, wanneer hij hem zag. Uit Florence, Lucca en andere plaatsen begint reeds de exodus der anarchisten, die, om de uitzonderingswetten en een gedwongen ver- blij fphats te ontgaan zich naar Brazilië inschepen. Het schijnt, dat reeds een lijst van 2000 personen opgemaakt is, die door de uitzonderingswetten getroffen zullen worden. Op grond van diezelfde wetten zijn ook reeds twee soehal-democratische redacteurs uit Rome verbmnen. Pwintig oer bekwaamste detectives, goed bekend met vreemde talen, zijn belast met het toezicht cp de Italiaansche anarchisten in frankrijk, Zwitserland en Engeland. Crispi moet dagelijks anarchistische dreigbrieven ontvangen. Davr men gedreigd heeft, zijn dochter te doodë^ is een groot aantal politie agenten belast me de bewaking zijner villa te Napels. v00r drafzaken heeft den anar chist Lega, die den lanslag op het leven van Crispi gepleegd heeft, \eroordeeld tot 20 jaren gevangenisstraf. Uit Milaan word gemeld, dat er te Noventa Vincentina voor eenige dagen een reusachtige olifant, wegenie 40 centenaars ter bezichtiging was gastele Den 12 dezer viel de olifant, door woede ingegrepen, zijn meester aan, een Wurtember&r> paui Brauer geheeten, en havende hem zoodanig, dat de man weldra een vormloos liji was'. Eene groote menigte was getuige van dit ijselijke schouwspel, maar door schrik bevangen, kon zij geen hulp bieden. Ook de oppasser durfde niet tusschenbeide te komen uit vrees dat de olifant, die niet te houden vaS) ook hem zou aanvallen. Er werd raad gehouden wat te doen Hem afmaken met geweerkogels durfde men niet, daar men vreesde dat het lood, eer het \em gedood had, hem nog woedender zou ma^n en aldus nog meer ongelukken zou veroo-. zaken. Er is toen besloten hem met strych nine te vergiftigen. Na vier dagen stilstand is Woensdagmiddag te Constantinopel weer een nieuwe korte maar zeer sterke schok vau aardbeving be voeld. Of daardoor ook nieuwe schade werd aangericht, wat wel waarschijnlijk is, wordt niet gemeld. De nood onder de bevolking is zeer groot. Te Londen is door den lord mayor eene inschrijving geopend voor de slachtoffers van de ramp. Debs, Howard, Keliher en Rogers, leiders der werkstakingen, tegen wie een bevel van gevangenneming was uitgevaardigd, zijn, toen de borgtocht van 6090 dollar (of 3000 volgens een ander bericht), waarvoor elk hunner op vrije voeten zou worden gesteld, niet betaald werd, in hechtenis gezet. Debs, wien in de gevangenis gevraagd werd waarom hij geenen borgtocht gesteld had, antwoordde: „Wij willen demonstreeren en bewijzen hoe ver de haat van ons vereenigingsleven kan gaan. Wij willen aantoonen wat het lot van een slachtoffer zonder geld en invloed is. Wij wenschen niet als martelaars beschouwd te worden, maar wij handhaven het recht om de menschen aan te sporen aan vernedering en verdrukkig het hoofd te bieden. Liever dan van dit recht afstand te doen, zou ik voor mij in deze cel willen verrotten." Uit verschillende plaatsen komen weder berichten van werkstakingen en geweldple gingen. Weer heeft men getracht een trein met dynamiet te vernielen; gelukkig werd alleen de locomotief beschadigd. In de mijnen van Pratt, bij Birmingham in Alabama, schoten de werkstakers op de negers, met wie de arbeid in de mijnen werd voortgezet. In een gevecht met de politie, dat volgde, werden zes mannen gedood en velen gewond. WAALWIJK. Zondag 22 dezer, 'smidd. 12 uur, zal door de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooienop de zaal Musis Sacrum worden uitgevoerd 1. Still ruht der See Pfeil. 2. Lentelied Giessen. 3. Römischer Triumphgesang Max Bruch. WAALWIJK, 21 Juli 1894. In de vestibule van het raadhuis is aan geplakt de herziene inkwartieringslijst in de gemeente Waalwijk, bedoeld bij art. 17 der wet van 14 September 1866 (Stbl. No 138.) In die aanplakking hebben velen aanleiding gevonden tot de veronderstelling, dat zij dezer dagen inkwartiering zouden krijgen. Tot dezer geruststelling kunnen wij mededeelen, dat er voor 't oogenblik nog geen de minste sprake is van inkwartiering in onze gemeente. De herziening en aanplakking van die lijst is eene gewone formaliteit bij de wet voorge schreven. Uit een overzicht van de de manoeuvres, welke in 1894 zullen plaats hebben, blijkt verder, dat er dezen zomer geene gehouden zullen worden in de Langstraat of omstreken, zoo dat hier bijna zeker geen inkwartiering te wachten is.

Echo van het Zuiden | 1894 | | pagina 2