Bijvoegsel ÖE ECHO VII HET I i ZONDAG 22 Juli 1894. v VAN VERVOLG NIEUWSTIJDINGEN. Prins Carl van Denemarken te Rotterdam. Geen landing van de Denen der negende eeuw kon grooter ontsteltenis gewekt hebben onder het volk, dan de landing Donderdag morgen van de Denen der negentiende eeuw met den prins van den bloede aan het hootd onder de autoriteiten. Zeker, wij wisten dat hij komen zou prins Carl Christiaan Frederik George Valdemar Axel van Denemarken, de 22jarige zoon van den kroonprins van dat rijk, om een bezoek te brengen aan enkele der voornaamste steden van ons land..... maar wij hadden hem eerst na den twintigsten verwacht en toen dus Donderdag morgen te 10 uur het oorlogsschip „Helgoland" voor de stad kwam, waren wij niet thuis De commandant, de heer Wandel, liet zich aan wal brengen en reed naar des burge meesters huis om daar te vernemen dat ZEd. Achtb. afwezig was. Mevrouw s'Jacob ont ving den vreemden officier en liet inmiddels het stedehoofd waarschuwen, die toen per omgaande het verzoek stuurde, tegen twaalf uur aan boord te mogen worden ontvangen, wat natuurlijk zeer gracieuselijk werd toe- geslaan. De consul-generaal, de heer C. M. Viruly, aan wien de commandant toen een bezoek bracht, was voor eenige dagen naar Zand- voort, om hem werd met de meest denkbare snelheid getelegrafeerd en ook zijn antwoord kwam heel spoedig hij zou komen met den eerstvolgenden trein. Gelukkig was de vice consul de heer C. L Kirchheiner wèl thuis, hij liet zich zoo spoe dig doenlijk roeien naar het oorlogsschip, dat hem met saluutschoten begroette, en dank zij zijn onderhandelingen zal nu alles nog wel in orde komen. Het zal wel worden een passend kalm en hoffelijk samenzijn. Tot den 22 van deze maand zal de „Hel goland" aan boei 8 blijven liggen. Prins Carl werd den 31 Augustus 1872 geboren, hij bekleedt den rang van luitenant ter zee, in welke hoedanigheid hij dan ook voorloopig hier wezen zal, geheel incognito dus, hij heeft een kranig militair voorkomen, zijn kalmte en zijn vriendelijke welwillendheid voor zijne ondergeschikten worden zeer ge roemd. Zooals men weet is hij de tweede zoon van kroonprins Christiaan Frederik Guillaume Charles en van prinses Louise van Zweden en Noorwegen. (R. N.) In 1893 werd in de magazijnen van de Bon Marché te Parijs voor een bedrag van 150 millioen francs verkocht en eene winst van 8 millioen francs gemaakt; voor de Louvre bedroegen de cijfers respectievelijk 120 mil lioen en 8.360.000 fr., voor de Belle Jardinière 38 millioen en 2.400.000 fr., de Printemps verkocht voor 35 millioen francs. Een bekend hypnotiseur gaf verleden Zaterdag te Breda eene séance in „Concor dia," waarbij zeer verrassende uitkomsten werden verkregen met eenige personen uit het publiek, o.a. twee sergeanten. Na afloop daarvan beweerden laatstgenoemden, dat zij zich maar voor de aardigheid zoo hadden gehouden, en dat zij volstrekt geen bijzon dere invloeden hadden ondervonden. Maandagavond was voor de tweedemaal een talrijk publiek (uitgelokt door het succes der eerste voorstelling) opgekomen. Ditmaal scheen echter geen enkele proef te willen gelukken. Een deel van het publiek was daarover zichtbaar ontstemd, en gaf dit door gefluit nogal hoorbaar te kennen. Een landbouwer te Charlois heeft aard appelen ingemaakt, die bijna geen waarde hadden en hij althans niet verkoopen kon. Hij heeft ze nu eerst gekookt, daarna met zout vermengd en ze vervolgens in putten stevig geperst, om ze te bewaren. Thans voert hij ze reeds met succes aan zijne varkens, die ze nog liever gebruiken dan versch ge kookte aardappelen. Weder is een moordaanslag gepleegd ditmaal te 's Hertogenbosch, door een be hangersknecht op zijn vrouw, met wie hij niet samenwooude. De vrouw bekwam ernstige verwondingen en werd onmiddellijk in het gasthuis opgenomen. Men meent, dat de dader den moordaanslag pleegde, na vergeef- sche pogingen te hebben aangewend om haar te bewegen in de echtelijke woning weer te keeren. De dader, die wegens drankmisbruik on gunstig bekend staat, heeft zich uit de voeten gemaakt, doch werd door de ijverige nasporing van den heer Remmelinginspecteur der gemeente politie te 's Hertogenbosch, binnen enkele uren te Tilburg opgespoord en gevan gen genomen. Uit he'c door de gemeente politie te 's Bosch ingestelde onderzoek is gebleken dat B. met voorbedachten rade heeft gehandeld en al sinds dagen op zijne vrouw had geloerd. B. heeft alles bekend en is naar het huis van arrest overgebracht en ter beschikking gesteld van de justitie. De toestand van de vrouw was Donderdag morgen nogal gunstig. De justitie te Dordrecht zoekt een persoon, zich noemende J. Tuch Sherman reiziger in wijnen, wonende te Brussel, val- schelijk voorgevende te reizen voor de firma Koopmans en Bruinier te Amsterdam. Hij moet ter zake van oplichting door den rechter commissaris worden gehoord. Op 12 Juli jl. heeft een 22jarig zwer vend man, laatst wonende te Arasterdam, zijne drie kinderen (allen minderjarig) kwaadwillig verlaten, door ze in het portaal van het politie bureau in de Ferdinand Bolstraat aldaar neder te zetten en zich te verwijderen. Men schrijft uit Amsterdam Zijn Speers en Pont der Londensche bars het eerst op het denkbeeld gekomen hun vrouwelijk personeel in uniform te steken Of, om dichter bij huis te blijven, heeft ons reizend publiek wel opgemerkt, dat de Hebe's der Nederlandsche Buffetmaatschappij E plu- ribus Unum zich allen in éénvormige kleedij aan den reizenden man vertoonen Door beiden, Speers Pont en E Pluribus, is het stemmig zwart voorgeschreven. In een van Amsterdam's grootste manufac turen magazijnen kan men sinds eenige dagen dit uniform systeem nagevolgd vinden, maar met vroolijker, meer pakkender kleur. De winkelmeisjes zijn er allen in een donkergrijs japonnetje gestoken, met zwart kraagje, losse pofmouwen en zwarte ondermouwen en. eene hemelsblauwe kokarde op den rechter schouder, voorzien van een volgnummer. De nummering dient tot vergemakkelijking van controle en onderzoek in geval van klachten; het bevallig gesneden grijze japonnetje den kelijk meer als reclame Terwijl een sleepboot de Waal afvoer, brak, ter hoogte van het Bovenveer te Her wijnen, een kabel, waaraan een schip was vastgemaakt; dit vaartuig gierde met een ge weldige kracht tegen de medeslepende tjalk Geertje, waardoor laatstgenoemde een gat in den voorsteven kreeg en even buiten het vaarwater, op den rand van een zandbank zonk. Het schip is geladen met aardappelen; vaartuig noch lading zijn verzekerd. Op de Waal tusschen Zalt-Bommel en Opijnen heeft Donderdgg voormiddag het ijzeren schip van schipper J. Wijtmans, ge naamd Opelinz, groot 5220 centenaar, geladen met gascoaks, door het stooten op eene krib een lek bekomen, waardoor het is gezonken en omgeslagen. Het schip dat van Pruisen kwamwerd gesleept door de stoomboot Risco. De lading was bestemd voor Niel in Belgie. De schipper en zijn knechts werden gered. Van het schip, dat midden iu de vaargeul ligt, is de kiel geheel zichtbaar. Aan de arbeiders Van Griensven te St. Michiels Gestel en Van Mierlo te Utrecht de vinders der gouden munten op het terrein der gevangenissen te 's Bosch, zal elk f220.875 worden uitgekeerd, als het hun van rijkswege toegezegde aandeel iu de vondst. Naar de Ax. Ct. meldt had Zondag op de hofstede, bewoond door E. Boënne te Grauw, eene ware verwoesting plaats tenge volge van een windhoos, komende uit een noordwestelijke richting en gaande in een zuidoostelijke richting. De schuur werd het eerst gevat, waarvan dak, balken en gordingen vernield werden. Van daar vatte zij een aan grenzend varkenshok, waar al de pannen het moesten ontgelden. Verder ging zij over het pas voltooide woonhuis, waarvan al de dak pannen werden afgeslagen. Nu baande zij zich een weg door de zoo genaamde Grauwsche kreek, waar het water te hoogte van 5 6 meter opgehoopt werd. Ten laatste vertoonde zij zich op de hofstede van J. Bauweus in den Alsteinpolderwaar omstreeks 5 k 600 pannen vernield werden. Vrijdag ochtend is de gewezen burge meester der gemeente Engelen bij 's-Herto- genbosch die door het gerechtshof aldaar tot 18 maanden celstraf is veroordeeld, naar de gevangenis te Breda overgebrachtten einde zijne straf aldaar te ondergaan. Lampier, de moordenaar van 3 vrouwen te Marolleput, is Vrijdag ochtend, stevig ge boeid en onder geleide van twee rijksveld wachters van 's-Gravenhage naar de strafge vangenis te Leeuwarden overgebrachtten einde zijne misdaad met levenslange gevan genisstraf te boeten. De 2e bottelier v. k. G. Dijkstra die behoorde tot de bemanning van Hr. Ms. stoomschip De Ruijter, is niet met dien bodem te Nieuwediep binnengekomen. Volgens be komen informatie werd genoemde onder officier aan boord vermist sedert het schip zich in de Spaansche zee bevond zoodat hij vermoedelijk is verdronken. Diiardwijk. De gisteren avond door het bestuur van den Binnen- .en Buitenpolder van Baardwijk gehouden tiendverpachting is zon der stoornis afgeloopen. Ze heeft opgebracht f920.— wat met het oog op de lage graan prijzen een goede waarde is. Capelle. Naar alle waarschijnlijkheid zal zich hier een tweede dokter vestigen, en wel den WelEdele Z.Gel. heer Knaap, van Raams- donksveer. Aanstaanden Woensdag 25 Juli zal de verkiezing plaats hebben voor een gemeente raadslid, vacature de Bruijn. Tot brandmeester bij spuit A in de kom, is benoemd den heer A. L. Sneep, stoomgrutter alhier. Groote oneenigheid is ontstaan, tusschen de inwoners der kom van 's Grevelduin- Capelle en de Wijk Nieuwevaart, louter om de benaming van het gesubsidieerd station alhier. Beiderzijds wordt gerequesteerd naar zijne excellentie den minister van waterstaat, handel en nijverheidde eene om de bena ming van 's Grevelduin-Capelle, de andere om het te laten zoo als het nu is. De gemeenteraad heeft met 3 tegen 2 stemmen besloten te steunen hen, die ver andering van den naam wenschen. Drongelen. Dat de lijkswaterstaat alle po gingen in 't werk stelt om het overzetveer alhier zoo geriefelijk mogelijk te maken, moge daaruit blijken dat men aan de Noordzijde eene zoogenaamde stoomheikar heeft gereed staan voor het geval, dat de petroleummotor niet kan werken of herstel noodig heeft. Bovendien is voor voetgangeisindien zij zulks verlangensteeds eene roeiboot be schikbaar, zoodat men maar zelden hoeft te wachten. Jammerdat men in dit laatste geval aan weer en wind blootgesteld is en ner gens eene beschutting vindt. Brieven uit de Maasstad. lil. Rotterdam, 19 Juli 1894. Men zal in onze stad aan vrouwenkiesrecht gaan doen Dat is het groote feit van den dag in de heerenkoffiehuizenmen spreekt er heel druk over berekent de kansen voor en de kansen tege^ en eindigt gewoonlijk met heel vroolijk nog een halfje te bestellen en uit te roepen ,,'k Ben benieuwd hoe ze dat er af zullen brengen Mevrouw Rutgers-Hoitsema, een dame uit onze eerste standen, heeft er zich voorge spannen zij is opgetreden als presidente van een afdeeling voor vrouwenkiesrecht en aanvankelijk telt deze afdeeling, naar luid der geruchten, want alles gaat voorloopig in 't geheimbuiten de pers omreeds vier leden. Nu en daar zal 't wel bij blijven! Wij willen ons voor heden niet verdiepen in beschouwingen over het gemotiveerde der vrouwenbeweging in deze richting, als feit alleen kan aangenomen worden dat zij in Rotterdam geen geschikt arbeidsterrein vin den zal. Wie goed bekend is met den toestand in de Maasstad glimlacht en verbaast zich over een naiven moed, die een zóó grootsch stuk als het in beweging zetten onzer vrou wenwereld aandurfde. O, wij Rotterdammers zijn nog zoo kleinsteedsch een groot dorp heb ik de Maasstad wel eens hooren noemen, en die 't zeitoonde door dat zeggen een goede kijk op de dingen te hebben. Zeker een groot dorp. Mevrouw A kent mevrouw B, hoewel ze haar nooit gesproken heeft van A tot Z, ze weet precies waarin dier ouders „deden" dat de grootvader een vuil zaakje aan de hand heeft gehad toen ie pas in't vak wasen dat een der tantes, een juf frouw hm, hm, enz; mevrouw C weet precies welk kostuum mevrouw D van middag op den Blaak heeft aangehad en met vol komen zekerheid op haar eer en geweten, in tegenwoordigheid van alle goede men- schen, kan ze verklaren, dat het zomerhoedje 't welk bewuste mevrouw D ophadprecies hetzelfde is van verleden jaaralleen is er een nieuwe veer en wat nieuw lint op, mevrouw E. betuigt met innig zelfbewustzijn dat mevrouw F vreeselijk veel geur maakt, die haar volstrekt niet toekomtwant zóó goed gaan de zaken van haar man, de graan handelaar, ook niet en ze mocht zich wel een beetje „down" houden, 't kwam niet te pas, neenEn onder de heeren is 't precies eenderwij zullen die later in hun typig beursleven eens beschouwen om de waarheid dezer bewering te doen blijken. De lezer zal mij voor heden wel willen gelooven. Heuschwij zijn precies dorpelingenwe weten eikaars heele „hebben en zijn" en de minste issigheid in de handelingen van een onzer mededorpelingen wordt onmiddellijk door verscheidene monden en mondjes ter algemeene kennisse gebracht. En in zoo'n stad zou men een vereeniging voor vrouwen kiesrecht willen oprichten, men zou de dames, waarvan de meesten bij haar dorpsheid nog een onbeschrijfelijk zich-hoog-voelen paren door één band één zusterhand willen ver binden, men zou deze door jaloezie en trots heterogeen geworden bestanddeelen tot één willen maken, 't Is onmogelijk. Nooit zal de vrouw van een advocaat zich encanail» leeren met de vrouw van een deurwaarder deze op haar beurt wil niets weten van de vrouw van een groothandelaar en voor die staat de vrouw van een kruidenier weer te laag. 't Is altijd het standenverschil. De moedige mevrouw Rutgers zal lang moeten zoeken eer ze voldoende medewerking ge vonden heeft en ze zal daarbij alle beginselen van standengelijkheid overboord moeten gooi en, slechts met één klasse der vijf zou iets te beginnen zijn en dan blijft de mogelijkheid op malle incidenten bij vergaderingen vol strekt niet uitgesloten. Wij zullen er wel meer van hooren. De vacantiekamer der arrondissements rechtbank had de vorige week een treurige zaak te behandelen, treurig niet zoozeer om de ernst en de grootte van het gepleegde misdrijf op zichzelf, maar treurig om de om standigheden waaronder dat misdrijf gepleegd is, treurig omdat er weder het bewijs door geleverd werd hoe verderfelijk voor vele longelui het stadsleven met al zijn verleidin gen in velerlei richting, het weinige toezicht somtijds van ouders het onder den invloed van slechte kameraden begane misbruik van sterken drank wezen kan. Twee jongens 17 en 19 jaren oud, zoons van brave fatsoenlijke ouders en zelfs ook tot heden volgens ver klaringen vau hun patroons zeer oppassend hadden zich te verautwoorden wegens dief stal met braak en inklimmingze hadden het raampje van een bierkelder op de Maas kade opengebroken, waren toen in huis ge klommen en stalen met een overleg dat, volgens het O. M. doortrapte spitsboeven waardig zijn zou, uit een gesloten lessenaar enkele dingen van waarde, die ze later voor ongeveer zes gulden aan burgers verkochten. Met tranen in de oogen bekenden zij het hun ten laste gelegde„Ja snikte de een we hadden ieder een glaasje bier te veel op en hoe gaat het dan, je weet niet meer wat je doeten dan hadden we nog afspraakjes met kameraads om een lollig avondje te hebben en toen zeiden we tegen elkaar,eigenlijk met nog niks geen idéé aan oneerlijkheid, we mossen Krauwel dat is de herbergier, eens een poets bakken. Nou en toen wij er eenmaal io waren kwam de rest van zelf Met nadruk wees de president hen op de ernst van het gepleegde feit, op de schande die zij over zichzelt en over hunne ouders hadden gebracht. De arme jongens beloofden huilend beterschap eu het O. M., dat terecht meende met een jeugdige onbezonnenheid te doen te hebben, vroeg slechts twee maanden gevangenisstraf't zou een les zijn voor de toekomst. Op stelligen toon werden de beste voornemens uitgesproken als zij nu maar woord houden. Men dient hulde te brengen aan de groote menschenkennis, die de officier van justitie bij het motiveeren van zijn eisch toonde te bezitten;voor misdrijven als het hier gepleegde, zoo zei hij ongeveerdient de rechtbank in het belang der beklaagden, maar ook in het belang van de maatschappij, die nog rechten op deze jonge menschen bezit, die nog reden heeft iets van hen te hopen, de meest ver zachtende omstandigheden in aanmerking te nemen. Zeker, en aan die woorden zou men nog willen toevoegen, dat die rechtbank dan ook voor misdrijvendie er helaas in ons wetboek al heel zachtjes afkomen, niet de minste verzachtende omstandigheden in aan merking neme, dat zij de wet toepasse met volle gestrengheid voor zoover daarvan sprake kan zijn. Een dezer misdrijven reken ik de kinderexploitatie, die hier in Rotterdam helaas nog te veel voorkomt. Alweer moet ik het bewijs daarvan iu de naaste toekomst beloven, voor heden wil ik even in 't kort melding maken van een geval van 't gemeenste soort, een exploitatie namenlijk van een kind door den vader, waaraan de Rotterdammers zich al geruimen tijd gefirgerd hebben, zonder dat de politie tusschenbeide geliefde te komen, 't Was een klein allerliefst ventje, dat algemeen, maar vooral onder de dames belangstelling wekte, zes zeven jaar oudmet glinsterende blauwe oogjes in een iraai rond gelaatdat altijd gesierd was door een lachje, vriendelijk vleiendsmeekend. Den geheelen middag kon men het kereltje, eerst voor de Beurs en later op den Blaak zien rondloopen, met een enkele brief spelden in de handenvragend aan ieder die hem „goed" dunkt en dat ziet hij met routine vlugheid om een centje foor brood asieblief". Ik heb het joggie gevraagd waarom hij bedelde, waar hij woonde en wie zijn ouders waren en nog veel meer. Natuurlijk, want den jongen was zijn lesje geleerdvolgde toen een praatje van een blinde moeder, een lammen vader en nog iets van geen-brood-in-huis, vijf-dagen zonder-eten, van zolderkamertjes zonder-bed en zonder-kachel; maar bijzonderheden die ik weten wilde vernam ik niet, de jongen had reeds alle allures van een volleerd be delaarhij kende reeds door en door de macht van zijn glimlachje, hij zou opgegroeid zijn voorja wie weet waarvoor De vent, die de vader of wat ook van den jongen was, een vieze gore kerel, met verward hoofdhaar en een paar woeste bakkebaarden, stond intusschen om den hoek van een steegje te gluren en zoodra hij berekenen kon dat er genoeg bijeen was, wenkte hij den kleine tot zich, buiten het raenschengeloop, ledigde diens zakken en verdween onmiddellijk in de dichtstbijzijnde kroeg om wat later voller en vroolijker tot hetzelfde doel nieuwe specie te gaan halen.... Die vent is verleden week in de jenever gestikt en de kleine jongen, die geen moeder meer had, wordt nu naar Frederiksoord ge stuurd, waar hij een ambacht leeren zal.... Maar niet alle geëxploiteerde kinderen treffen het zoo gelukkig voor velen is het reeds in de jeugd een snellen naar het verderf Kijk op kinderexploitatie geweldig zware straften en die steeds met ijzeren gestrengheid toegepast.... helaas, zoover zijn we nog niet.

Echo van het Zuiden | 1894 | | pagina 5