Notaris RANT, Het Kantoor lifcULOEFF en P, H. LOEFF, Waalwijksche Snelpersdrukkerij Advertentiën, AANBESTEDING. Snellestraat B. 300, Drukwerken Oostenrijk. Amerika. BINNENLAND. Handelsberichten Zaterdag 11 Augustus a.s AANBESTEDEN is verplaatst Antoon Tielen* ongetwijfeld gevolgd is op grond, dat Tan- longo en zijn medeplichtigen niet de eenige schuldigen zijn, dat er geheel andere personen uit de staatkundige wereld op de bank der aangeklaagden behoorden te zitten. De indruk, die deze uitspraak op de ontwikkelde massa zal maken, is natuurlijk zeer verderfelijk. Volgens een bericht in de Don Chisciotte zal onmiddellijk een nieuw proces begonnen worden wegens verduistering der op de Banca Romana betrekking hebbende documenten. O.a. zal daarin betrokken worden de oud premier Giolitti. Dit bericht vereischt bevestiging, daar zulk een proces aanleiding zou geven tot zooveel schandalen, dat de regeering zeker haar best zou doen, om het te verhinderen. Overigens weet men reeds zeker, dat de documenten, die verduisterd zijn, nog andere personen aangaan dan Giolitti. De officieuse bladen maken met geer. enkel woord melding van de opheffing van den staat van beleg op Sicilië. Generaal Morra di Lavriano, de gouverneur van het eiland, is dezer dagen te Rome gekomen, heeft verscheidene conferenties met Crispi gehad en is bij den koning genoodigd, om te lunchen. Uit goede bron wordt gemeld, dat de toestand op Sicilië nog niet van dien aard is, dat de staat van beleg kan opge heven worden. Generaal Morra meent, dat dit eerst kan gebeuren, wanneer men de Sicilianen bewezen heeft, dat men hun wer kelijk te hulp wil komen. Tot nog toe is er zoogoed als niets te hunnen behoeve gedaan. Koning Umberto en diens gemalin moeten zeer onder den indruk zijn geweest en nog zijn van het gebeurde op Sicilië, het daarbij vooral betreurend, dat nog zoo weinig kon geschieden om in den nood te voorzien. „Het is zoo smartelijk," zei de koning on langs op een avondpartij in het Quirinaal, „met geweld onlusten te moeten onderdruk ken, die te wijten zijn aan honger en ellende. Ik ben er diep door terneergeslagen, en ik verwijt mij zelvedat ik tot nog toe niets heb kunnen doen voor dat volk, dat over 't geheel genomen, goed en mijn huis welge zind is." Nu de financieele regeling is afgedaan, komt misschien ook daarvoor nu eindelijk wel tijd. Te Weenen heerschte verleden week een tropische hitte; reeds zijn verscheidene ge vallen van zonnesteek voorgekomen. De hitte is ook in Hongarije vreeselijk.Te Temesvar was het Woensdag 42° C. in de schaduw en 50° in de zon. Te Budapest zijn veel menschen door de gloeiende hitte be zweken. In de straat waar de volksbaden zijn, ontstond een oploop, daar men het groote aantal baadlustigen niet kon toelaten. De soldaten moesten te hulp komen om de orde te herstellen. Zestien personen raakten onder den voet. De Oostenrijksche aartshertog Wilhelm is te Baden, bij Weenen waar hij verblijf hield op een wandelrit van zijn paard gevallen. Het dier schrikte van een electri- schen tramwagen en wierp zijn berijder af, die zwaar gewond naar zijn kasteel werd gedragen, waar hij ten halfzes overleed. De aartshertog, een neef des keizers was 67 jaren oud. In den Amerikaanschen Staat Wisconsin hebben zware boschbranden groote verwoes tingen aangericht. De stad Phillips is voor een deel vernield500 menschen zijn er zonder onderkomen. Het dorp Shore's Cros - sing is geheel in de asch gelegd. Ook Mason City werd, volgens de laatste berichten, door de vlammen bedreigd. De Omaha-spoorweg leed een millioen dollars schade door het verbranden van bruggen, enz. Voor zoover bekend is kwamen geen men schen om. Jaarmarkt WaalwijkDonderdag 2 Augustus. WAALWIJK, 1 Augustus 1894. In de vorige week zijn geslaagd voor het notarieel staatsexamen, voor het tweede gedeelte, de heeren P. A. van Buuren, te Middelharnis en P. L. W. H. Verliuden, te Utrecht. De Noordbrabantsche Maatschappij van Landbouw zal in eene op 20 Augustus te Oisterwijk te houden vergadering moeten voorzien in de keuze van een voorzitter. De heer A. van Rijckevorsel, die zoovele bewijzen gaf van zijn ijverig streven in 't belang van den bloei dier Maatschappij, heeft ontslag genomen als voorzitter. De besmette kring. De minister van binnenlandsche zaken heeft het vervoer van herkauwende dieren en varkens verboden uit den kring in de ge meenten Kethel, Overschie, Schiedam, Rotter dam, Hillegersberg en Schiebroek, waarvan de grens nader is omschreven. De komst der koninginnen in Limburg is wegens het heerschen van cholera te Luik uitgesteld tot het volgend jaar. Onder het schoonste veder, dat men zich kan voorstellen, hebben de wedrennen bij Bussum plaats gehad. Zij werden voor het grootste gedeelte bijgewoond door HH. MM. de koninginnen, voor wie in het midden der tribune een ruime loge zeer doelmatig en fraai was ingericht. Na den afloop reikte H. M. de koningin, mede namens hare moeder, den koninginnen- prijs („Rejected" van D. Vermaas en Ph. J. Verop) en eveneens den door haar zelve uit geloofden Oranjeprijs („Olga Kemprus" van D. J. Wolterbeek, te Oosterbeek) en den prijs voor den militairen jachtrit („Courtney" van majoor Van Raden en „Dairy" van luit. Van Kinschot) aan de winners uit. Daarna ver trokken de vorstinnen onder luid gejuich van de talrijke menigte om 4.40 weder naar Soestdijk. De winner van den door de gemeente Bussum uitgeloofden prijs, majoor Van Raden, kwam voor de hofloge, waar de koninginnen hem geluk wenschten, het paard streelende. Te Nijmegen hebben de heeren Ter- windt en Wiegerink, de bekende aannemers van groote werken, een aanvang gemaakt met den aanleg van de door hen ontworpen scheepswerf en machine fabriek met daaraan verbonden ijzergieterij aan den Ooijdijk, zoo dat deze zaak, welke aan velen arbeid en brood belooft, eerlang tot stand zal komen. Het prachtige weder lokte Zondag tien duizenden naar Scheveningen. Bij 't Kurhaus werden genomen 1159, bij het Noordzeebad 740 zeebaden. Voor Kurzaal werden afge geven 2089 dagkaarten; het getal abonne mentskaarten steeg tot 4858, waarvan 1754 hoofdkaarten. De passage tusschen den Bosch en Vucht voor rij- en voertuigen is gestremd. Nadat Zondag in den vroegen morgen nog een zwaar voertuig de brug passeerde, viel onmiddellijk een gat midden in den rijweg juist achter het landhoofd (aan de zijde der stad) van de groote brug over de rivier de Dommel. Dat landhoofd, benevens de eerste en tweede pijler, zijn tevens ingericht als keersluis om wanneer de waterstand lager is dan 2.80 M. -f- A. P., het Dommelwater door de stad te leiden. Ten gevolge dier keering schijnt allengs achter gezegd landhoofd ontgronding te zijn ontstaan, die eindelijk tot eene groote ver zakking heeft geleid. Intusschen is het land hoofd op zich zelf nog ongeschonden; noch van verzakking, noch van scheuring is iets te bespeuren. Maandag middag werd ter plaatse een onderzoek ingesteld door den rijks- en door den provincialen hoofdingenieur van den waterstaat in dit gewest, benevens door den ingenieur-architect der gemeente. Krachtige maatregelen worden door de ge meente genomen om de passage te herstellen. Het nadeel, dat daardoor geleden wordt, is vooral voor neringdoenden groot. Daarbij komt nog, dat menten einde de stroo ming der Dommel aan de brug te vermin deren, de sluizen aan het benedeneinde der stad heeft moeten trekken, waardoor de Dieze in de stad nagenoeg geen water meer bevat. Het behoeft geen betoog, dat hieruit, vooral bij de tegenwoordige warmte, een groot gevaar voor de volksgezondheid kan ontstaan. Reeds is op dit bezwaar door geneeskundigen de aandacht van het gemeentebestuur gevestigd. De doofstomme wielrijder Jaroslaw Barta, uit Praag, wiens aankomst te Groningen wij onlangs hebben gemeldkwam Zaterdag te Gorinchem aan. Hij is den 9n Mei vertrokken uit Praag en heeft zijn wieltocht tot dusver gemaakt over Teplitz, Dresden, Berlijn, Brandenburg, Friedrichsruh, Hamburg, Ltlbeck, Kiel, Glück- stadt, Cuxhaven, Bremerhaven, Winschoten, Groningen Zwolle Amsterdam Jutfaas en Gorinchem. Denzelfden middag is hij met de veerboot naar Woudrichem vertrokkenom vandaar den terugtocht te aanvaarden over Breda Antwerpen, Brussel, Parijs, over de Pyreneeen naar Madrid, Gibraltar, Barcelona naar Mi laan, Rome, Venetie, Bern, Weenen en Brünn. Met eene tot dat doel van de stoom boot-onderneming Concordia te Arnhem ge huurde boot, was op Zondag een pleiziertochtje van Arnhem naar Rotterdam en terug geor ganiseerd. Met een 250tal personen aan boord vertrok men 's morgens vroeg van Arnhem. Op den terugtocht passeerde men te halftien het fort Everdingen, toen, naar men meedeelt, de sleepboot Simson, zonder het voorgeschre ven aantal lichten op, van den tegenoverge- stelden kant kwam aanstooraen. De sleepboot, die aan den verkeerden oever voer,wilde nog te elfder ure oversteken, waardoor een aanvaring onvermijdelijk was en de Concordia de sleep boot aan den achterkant inliep. De pleizierboot kreeg daardoor zelve een groot gat in den voorsteven. Het schip maakte daardoor water, doch door de waterdichte beschotten was er van gevaar voor zinken geen sprakeen de kapitein wilde naar Arnhem doorstoomen. De passagiers dachten er in hun angst anders over en eischten, zelfs onder bedreiging met messen, dat het schip naar wal zou stoomen. De kapitein bracht daarop de boot aan een kribnaar den oever. De paniek was toen zoo grootdat eenigen te water sprongen die behouden aan wal kwamen. Het grootste gedeelte der passagiers verliet de booteen vijftigtal bleven aan boordwaarmede naar Kuilenburg werd gestoomd. Aldaar gelastte de burgemeerster dat het schip tot 4 uur zou blijven wachten. Toen het bleek dat het water niet in het schip doordrong en de reis zonder gevaar kon worden voortgezet, gaf hij verlof tot voortvaren. Te 4 uren vertrokken, kwam de boot geheel met eigen stoommid- delen gedreven te haltnegen te Arnhem aan. De giftmenger P. J. van der Linde, uit de Palmdwarsstraat te Amsterdam, die zijn moeder en zijn oom met vergif om het leven trachtte te brengen, zal de volgende week voor dit feit terecht staan voor de arrondis- sements rechtbank aldaar. In de zaak zullen 14 getuigen optreden. De rechtbank heeft ambtshalve tot verde diger benoemd Mr. Rud. B. Benjamins advocaat aldaar. De jeugdige misdadiger heeft nog geen spoor van berouw over zijn misdrijf aan den dag gelegd. Zondagavond zijn nabij het Veer te Driel (O. B.) twee jongelieden, 18 en 16 jaren oud, bij het zwemmen in den Rijn verdronken Te Roermond is van eene rondreizende menagerie de olifant uit de tent ontsnapt. Na eene wandeling in eenige tuinen gemaakt te hebben, waar hij veel vernield heeft, werd hij weder opgevangen. Zondag werd door eene dame van 20 jaren, aan het Groot Badhotel te Katwijk aan Zee, een zeebad genomen. Hoewel zij nimmer in zee was geweestging zij hiertoe over zonder eene badvrouw mede te nemen. Zij waagde zich daarbij te ver in zee, ze'fs zoover, dat haar broeder haar toeriep terug te keeren. Plotseling echter verdween zij als werd zij door een duizeling overvallen. Spoedig werd z j op het strand gebracht, doch, hoewel er zes doctoren tegenwoordig waren, haar le vensgeesten konden niet worden opgewekt. Trein 27 der H. S. M. ondervond te Esschen 10 minuten vertraging, doordien eene dame, reizigster le klasse, en vergezeld van hare twee dochters, door een zakkeuroller van hare geldbeurs ontroofd was. inhoudende eene som van f 170, drie plaatsbewijzen en een ontvangbewijs van haren koffer. De dame ontving die som van haren echtgenoot te Rozendaal, hetgeen waarschijnlijk door den dief gezien is. Te Leiden is Zondagnachtna het eindigen van de kermis, brand uitgebroken in het koffiehuis „Ephraim", in de Haarlem merstraat op den hoek der Sionsteeg; den vorigen avond was aldaar café-chantant ge houden. De brand werd spoedig ontdekt, en vele voorbijgangers haastten zich om hulp te verleenen. Een van hen, een jong huisschilder De Graaf, kreeg eeD stuk van een oravallenden muur op het lichaam en stortte neder op de binnenplaats van het Sionshofje. Zwaar gewond werd hij naar het Academisch zie kenhuis overgebracht. De brandweer slaagde er in den brand tot het achtergedeelte van het huis te beperken het tooneel met de kleedkamers enz. werden geheel vernield. Zoowel de zakkenrollers als de inbrekers maken te Leiden van de kermisdrukte gebruik. Donderdagavond heeft men ingebroken bij zekeren Martijn, wonende aan den Vliet aldaar en met succes. Naar men mededeelt, heeft men door verbreking van de afsluitblinden, waarvan de pin was afgelaten, en het raam der woning, aan de straatzijde, zich toegang verschaft tot de woning, een kast geopend êti daaruit, behalve eenige klinkende specie en bankbiljetten, ook gouden sieraden ont vreemd. De bejaarde bewoners waren niet thuis en bij hunne terugkomst vonden zij hunne woning overhoop, terwijl de politie reeds aan het onderzoeken |was of er zich hier of daar nog iemand in huis verborgen had, maar tevergeefs. De vogels waren ge vlogen en hebben zich uit de voeten weten te maken. Men schatte het ontvreemde te zamen op een waarde van ongeveer t 400. De politie te Amsterdam heeft een veertigjarig timmerman aangehouden, die in zijne woning op de Ruijsdaelkade zijn vrouw zoo zeer had mishandeld, dat zij zich in het Binnen Gasthuis moest laten verbinden. In de Blankenstraat was Zaterdag de tus- schenkomst der politie noodig bij het tot orde brengen van een auderen vrouwebeul, die den broeder van zijne vrouw, toen deze zijn zuster tegen hem wilde beschermen, met een mes drie wonden in het hoofd toebracht. Vele plattelandsbewoners op Zuid Be veland (misschien ook in andere streken) hebben de verkeerde gewoonte, wanneer de geheele familie uitgaat, ter kerke of naar het veld, den sleutel der woning te verbergen hetzij in de dakgoot of onder eene dakpan, wanneer het een schamel hutje is, hetzij door opschuiving van een raam in het vensterkozijn of op eenige andere bepaalde plaats. Dit levert het groote gevaar op, dat een al te deelnemende dorpsgenoot, die deze berg plaats kentsoms de verzoeking niet kan weerstaan eens een kijkje in de woning te gaan nemen. Zoo kwam jl. Zondag een winkelier te Heinkenszand tot de min aan gename ontdekking, dat hem eenige winkel waren ontvreemd waren, terwijl hij met zijn gezin naar de kerk was. De sleutel lag bij zijne thuiskomst op dezelfde plaats, waar hij door de bewoners geborgen was, maar het vermoeden ligt voor de hand, dat men zich toch daarmede toegang heeft verschaft, want er was niets van braak te bespeuren. De dader is nog niet ontdekt. GORINCHEM, 30Juli. De prijzen der Granen waren als volgt: Ristarwe f 6,75 a 7,roode dito f 6,a 6,25 witte dito f6,4 6.20, inl. rogge f5,— a 5,10, buiten 1. dito f4,80 a 4,90, gerst f4,50 a 4,75, haver f3,50 a 3,75, dniveboonen f6,25 4 6.50, blauwe erwten f0,a 0,alles per hectoliter. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 127 runderen. le qual. Kalfkoeien f220 4 240 Kalfvaarzen f130 4 150 Melkkoeien i 140 4 160 Hokkeling ossen f k P/a jarige ossen f 100 êk. 120 Guiste vaarzen f110 k 130 Pinken f 60 a 80 Graskalveren f 40 a 50 Nuchtere kalv. f 8 a 10 Aangevoerd 2 varkens van 18 a 22 c., per half kilo, 422 biggen van f 6,a 10.per stuk Eieren f 0.90 a 1.00 per 26 stuks. Boter 65 70 ct. per '/j kilo. ROETERDAM, 30 Juli. Tarwe Vlaamsche, Zeeuwsche, Flakk enOverm De beste f 5.25 k f6.75. Mindere en geringe f 0.a 0,—. Rogge. Vlaamsche, Zeeuwsche en Overmaassche de beste f 4.70 4 5.30 dito mindere f 0,k 0. Gerst. ZeeuwschFlakk. en Overm. Winter f 0.a 0,mindere f 0,a 0,beste Zomei f 0,a 0.mindere f 0,a 0. Haver. De beste f2.— k 3.80. Mindere f0.a 0. Koolzaad. Puik Zeeuwsch en Overmaasch zak- goed tot f6,75 a f7.50 Zomerzaad f0,totfO. Kanariezaad f8.50 tot f10. ROTTERDAM, 31 Juli. Op de veemarkt waren heden aangevoerd40 paarden, - veulen, - ezels, 416 vette runderen, 700 magere dito, 466 vette en graskalveren41 nuchtere kalveren, 3 schapen of lammeren, - varkens, 167 biggen, 0 bokken. De bestede prijzen liepen als volgt Runderenle kw. 78 a ct. 2e kw. 72 4 ct. 3e kw. 64 4 ct. Kalverenle kw. 85 ct., 2de kw. 75 00 ct.8de kw. 65 k ct. Schapen: le kw. ct., 2e kw. ct. Boter 55 4 65 cent per half kilo. Bericht van den loop der Traanmarkt in Bergen van A. HOOGENDIJK Jzn. Vlaardingen Heden noteer ik: Puike bruine Berger looiertraan f22,p. ton. bruinblanke Bergertraan f29,— blanke Bergertraan f32, Groenlandsche Robbentraan (smeertraan) in petroleum lusten van pl.m. 190 L. in Ïewone fusten van pl.m. 00 L. f30.—p. 100 L. Maaslevertraan f25.p. ton. Nat. Med. levertr le soort f42.p. ton. r u h (stroogeel) 2e f36.p. ton Stoommedicinale levertr. le f48.p. ton. a r 2e f42.p. ton. te Waalwijk, MAAKT BEKEND, dat het VAST GOED van de KINDEEEN FRANCISCUS DE VRIES, te Baardwijk, (zie advertentie 4de pagina)thans staat op f1500. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Waalwijk zullen, op voormiddags ELF ure, ten raadhuize aldaar Het dempen van de sloot in de Nieuws traat met zand, en het ter plaatse aanleggen van een AFWATERINGSRIOOL. Bestek ter inzage ten kantore van den directeur der gasfabriek. Waalwijk, SI Juli 1894. VAN Advocaten-Procureurs te 's Bosch, van MARKT C 8 naar hoek Kruisstraat. voor KantoorWinkel- en Particulier gébruik worden vlug, zeer net en tot de minst mogelijke en met die van alle andere in richtingen concurreerende prijzen, ge leverd door de VAN

Echo van het Zuiden | 1894 | | pagina 3