Engeland. Duitschland. Oostenrijk. Rij kspostspaarbank. UITVOERINGEN. BINNENLAND. Ingezonden stukken. voeren (langdurig gedruisch). Met een groot cynisme gaf hij een verhaal van zijne mis daad. Op de vraagof hij erkende niet a'leen een staatshoofd, maar ook een huis vader te hebben gedood, antwoordde hij: „De president liet ook anarchisten ter dood bren gen, die huisvader waren." De commissaris van politie Cousin en de generaal Voisin, gouverneur van Lyon, legden verklaringen of. Generaal Borius zeide, dat hij aan de officieren te paard, die ter zijde van het rijtuig reden, had aangeraden zich een weinig op een afstand te houden. Revaud, prefect van de Rhóne, scheen het te betreuren, dat men aan de officieren, die het rijtuig vergezelden, last gegeven had van plaats te veranderen. Hij was evenwel over tuigd, dat men den moordaanslag niet had kunnen beletten. Caserio, een getuige in de rede vallende, betreurde het, dat hij zijn wapen in de wond had laten zitten, want hij zou er zich van hebben kunnen bedienen tegen de personen, die hem wilden arresteeren. Ook de geneesheeren, die president Carnot behandelden, legden getuigenis af. Dr. Poucet verklaardedat Carnot te 12 uren 18 min. overleden was. De zitting werd te 6 uren opgeheven. In de zitting van Vrijdag is Caserio ter dood veroordeeld. Volgens the Times zijn te Londen berich ten uit Britsch Centraal Afrika ontvangen volgens welke men daar zeer verontwaardigd is over de faciliteiten om wapenen en am munitie te verkrijgen, die de Duitsche amb tenaren aan het Nyassa-meer verleenen aan de Arabische slavenhandelaars aan het Tan- ganyikameer en in den Britschen invloeds sfeer. Men noemt de namen der leiders van 5 karavanen, die groote hoeveelheden kruit medebrachten, dat met de Duitsche stoomboot Hermann von Wissmann naar de Britsche grens aan de rivier Songwe vervoerd werd. Dit is nl. dezelfde stoomboot, die door het Duitsche genootschap tot wering der slavernij met hulp van Britsche ambtenaren op het meer gebracht werd. Het schijnt alsof de Arabieren, die door de troepen van den Congo-Staat verslagen zijnvan plan zijn zich aan de Britsche grenzen te vestigen, en met de ammunitie, die zij met Duitsche hulp verkrijgen, in eene positie gebracht worden, die gevaarlijk voor Britsche, zoowel als Duit sche belangen kon worden. Van Britsche zijde ziet men hierin een inbreuk op artikel IX en artikel X der Brus- selsche Congo-akte, waarbij ook Duitschland zich aansloot. Over de stand der cholera in West-Pruisen zal de West-Pruisische opper-president Von Gossler, na het eindigen der cholera-confe- rentie te Berlijn, rapport uitbrengen aan den keizer. Hiervan zal de heslissing over het al dan niet houden van groote hertsmanoeuvres in het Oosten des lands afhankelijk gemaakt worden. Vóór eenigen tijd werd melding ge maakt van eene vrouw, die te Bocholt (Prui sen) aan de klink der deur van hare woning opgehangen was gevonden. Woensdag nu werden aldaar sterk geboeid van Dortmund 3 personen waaronder de echtgenoot der vrouw, binnengebracht om geconfronteerd te worden. De politie had moeiteom deze drie van den moord verdachte personen tegen het volk te beschermen. De begrafenis van aartshertog Wilhelm heeft Donderdag met grooten praal plaats gehadbijgewoond door eene aanmerkelijke volksmenigte. Het stoffelijk overschot werd neergelaten in den grafkelder van de kerk der paters Capucijners en werd opgewacht door den keizer, den prins van Hohenzollern, prins Leopold van Beieren, enz. Aan hel postkantoor te Waalwijk en de daaronder ressorteereude hulpkantoren werd gedurende de maand Juli ingelegd f 3293,65*; terugbetaald f 3599,43. Het laatste, door het kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 1868. WAALWIJK. Zondag 5 dezer, 'smidd. 12 uur, zal door de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooien op de zaal Musis Sacrum worden uitgevoerd PROGRAMMA AD LIBITUM. Zoodag 5 Aug.'s middags 12 uur zal de harmonie l'Espérance, op de zaal bij de erven A. N. van Riel, uitvoeren 1. Hochzeits Marsch. Mendel ..or. 2. Ouverture Fantastique. Govaert. 3. Freuet euch des Lebens Walzer. Strauss. 4. Le reveil du Lion. Kontsky. WAALWIJK, 4 Augustus 1894. Retourbiljetten, aan de lijn Den Bosch Zwaluwe voor een locaaltrein genomenzijn voortaan op de terugreis ook geldig op treinen met groot materiöel. Deze gunstige bepaling strekt zich ook nog uit voor reizigers naar en van Rosmalen. De juryleden der Antwerpsche tentoon stelling onder welke, zooals men weet, de heer J. B. Timmermans alhier, zijn tegen Maandag 81/8 ure genoodigd op een avond feest door Z. M. koning Leopold van Belgie. Donderdag, den verjaardag van hare majesteit Adelheid-Emma-Wihelmina-The- resia, koningin-regentes wapperden van de openbare en van verscheidene bijzondere gebouwen de vlaggen in onze gemeente. De minister van buitenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, blijkens bericht van den Franschen gezant de invoer van rundvee uit Nederland in Frankrijk bij ministerieele beschikking van 30 Juli 11. is verboden. De heer J. J. Van Tienhoven van den Bogaard heeft tegen 1 Sept. a. s. eervol ontslag aangevraagd als burgemeester van Werkendam. Bij kon. besluit is met ingang van 10 Augustus 1894, aan A. M. J. Th. van Rijcke- vorsel. op zijn verzoekeervol ontslag ver leend als burgemeester van Vucht. Door burgemeester en wethouders van Tilburg is bij den raad een rapport inge diend tot oprichting eener ambachts- en in dustrieschool in plaats van de bestaande weetschool. Als gevolg van het onlangs gehouden congres voor binnenlandsche scheepvaaart werd eene tocht ondernomen met een groot aantal ingenieursom het werk van den Nieuwen Maasmond te bezichtigen van af den Amer tot aan den Aalburgschen dijk nabij Heusden. Met dat doel arriveerden Dinsdag namid dag om kwart voor drieën, aldaar door de pas geopende vaart, de raderstoomboot „Mer- wede II" met een 80-tal heeren en enkele dames, gevolgd door de stoomboot van den Waterstaat „Kraaijenhof" en de stoompont van het Keizersveer. Het gunstige weder werkte mede, dat een aantal nieuwsgierigen de landing op dit vreem de terrein kwamen aanschouwen. Een echt paar uit Heesbeen, dat samen den eerbied waardige» leeftijd van 165 jaar bereikt had, kwam zelfs met hen beiden op drie stokken geleund, aangestrompeld, om het óngewone geval te aanschouwen. De Aalburgsche dijk, op die plaats nog niet weggebroken, verhinderde de voortzetting der reis met genoemde stoomboot, waarom, nadat het gezelschap het werk der draaibrug nabij Nederhemert en der vaart in de rich ting naar Hedikhuizen van af die hoogte had opgenomen, de reis door het Heusdens kanaal met de Arnhemsche boot Concordia IV werd voortgezet in de richting Gorinchem. En passant zou door hen nog 't fort Loevesteijn worden bezocht. In verband met bovenstaande deelt men ons mede, dat de ponten te Capelle en te Drongelen tijdens het bezoek dier heeren door een stoomboot werden overgesleept, welke boot onmiddellijk weder verdween, toen zij uit 't gezicht waren. Een stilzwijgende erkenning, o. i. dat de toestand niet is zoo het behoort. Hoe het trouwens met het overzetten onder de tegenwoordige omstandigheden gesteld is kan nog blijken uit het teit, dat verleden Zondag ochtend een gezelschap, dat op het eerste spoor te Waalwijk moest zijn, te Dron gelen een uur heeft moeten wachten voordat het overgezet was. De reizigers misten den trein en moesten zich per rijtuig naar Zwaluwe laten brengen. De autoriteiten kunnen geen zorg genoeg besteden om nauwkeurig op de hoogte te blijven van al de gebreken, die de overzet- veeren te Drongelen en te Capelle aankleven en daartegen uit alle macht te protesteeren. Vooral voor Waalwijk en Capelle is 't een levensquaestie, om de communicatie met het Overland op goeden voet geregeld te zien. De heer Bertels van het landgoed „De Biezen" onder Barneveld vindt, vooral nu het weder den laatsten tijd zoo tegenloopt, in de Groninger en aangrenzende Drentsche veenkoloniën, wat zijn persvoeder - systeem betreft, reeds vele navolgers. De bekende hoopen geperst groenvoeder ziet men reeds bij verscheidene landbouwers voor den winter klaar staan. Enkele boeren gebruiken ook voor stalvoedering hetzelfde mengsel van zaden, als de heer Bertels en hebben daar mee zulke goede uitkomsten, dat verwacht mag worden, dat nog velen hun voorbeeld zullen volgen en de veeteelt in de veenko loniën, verbonden aan zomerstalvoeder, zich allengs zal uitbreiden. In het belang der land bouwers zelve zal dit zeker wèl zijn. Een andere vraag is echter, of ook het algemeen, of ook de arbeidende klasse er goed bij varen zal, vooral met het oog hierop, dat veeteelt veel minder handen werks vordert dan land bouw. Voor wie naar Antwerpen gaat De bezoekers van de Antwerpsche tentoon stelling kunnen niet genoeg gewaarschuwd worden vooral zorg te dragen hunne porte- monnaies goed weg te steken.Niettegenstaande de stationschef te Esschen in de visitatiezaal en in de wachtkamers twee geheime politie agenten laat surveilleeren en op verschillende plaatsen„Past op de dieven" heeft laten aanplakken, gaat er geen week voorbij, of personen meestal dames komen tot de treurige onderviuding, dat zij de dupe zijn geworden van sluwe, reizende „pickpockets." Woensdag zoo meldt de berichtgever was ik te Esschen ook getuige, dat twee dames met tranen in de oogen haar wedervaren mededeelden. Uit het gedrang der visitatie zaal in de wachtkamer komende, misten bei den haar portemonnaie, waarvan de eene f 26 de andere f 180, benevens sleuteltjes en spoorwegkaartje bevatte. Hoewel men te 's Hertogenbosch met alle macht aan het werk is om de schade aan de brug te herstellen, laat het zich toch voorzien, dat de passage voor rijtuigen nog een geruimen tijd zal gestremd blijven, en daarom wordt de weg thans voor voertuigen aangewezen, loopende van den uitgang naar de Pettelaar dcor het weiland naar deVucht- sche poort (het terrein in 1629 doorFrederik Hendrik berend) van petroleumlampen voor zien, terwijl men ook alweer zijn best doet om die route althans eenigszins berijdbaar te maken. De Dieze verspreidt ondertusschen een on- dragelijken reuk. Woensdag namiddag heeft te Rozen- daal een duel plaats gehad tusschen den redacteur Drumont van de „Libre Parole" en den Franschen afgevaardigde, graaf d'Elva. Het gevecht liep als steeds a Ta Frangaise af, d. w. z., men deed elkaar geen pijn. Zoodra Drumont licht gekwetst was aan de linkerdij, werd het gevecht gestaaktaan de eer was voldaan. Toen de Nederlandsche politie op de plaats van het gevecht aankwam, sprongen de heeren in de rijtuigen, waarmee zij geko men waren, en reden zoo snel mogelijk weg in de richting van de Belgische grens. Te Berchem, (N.B.) is het huis en de inboedel van P. Rijsselberg afgebrand. Tijdens den brand werden de vruchtboomen in den tuin geplunderd. Toen de eigenaar dit met geweld wilde keeren, werden hem door zekeren Aalst drie messteken aan het hoofd toege bracht. Rijsselberg is nu nog niet buiten gevaar. De dader is Woensdag naar 'sBosch overgebracht. Er heeft zich gisteren ook te Dordrecht een geval van cholera asiatica voorgedaan de lijder, een schippersknecht (komende van Maastricht)is opgenomen in de barak van het ziekenhuis. Het schip is ontsmet en onder quarantaine gelegd op de rivier beneden de spoorwegbrug over de Oude Maas. Blijkens de officieele mededeeliugen be draagt het totaal der te Maastricht door cholera aangetasten sedert 29 Juli 32van welke er 14 zijn overleden. Ook te Heer heeft zich gisteren een geval van cholera voorgedaan. Men schrijft uit Maastricht Uit een door het Pathologisch Instituut te Utrecht ingesteld onderzoek naar het water uit de leiding der stad is gebleken, dat dit niets bevatte, evenmin als het water uit den centralen vergaderbak der leiding van de fabrieken der firma Petrus Regout Co. Daarentegen werd het water uit de kom der Zuid-Willemsvaart zeer besmet bevonden. Brieven uit de Maasstad. v. Rotterdam, 2 Aug. 1894. In loop van jaren zijn de omstandigheden voor den hier tijdelijk verblijvenden zeeman heel gunstig geworden, dank zij het ijverig ingespannen pogen van eenige oud-kapiteins, die, als deskundigen in staat te oordeelen het leven, dat Jan-maat hier aan wal geboden werd voor hem demoraliseerend en in 't al gemeen voor den zeemansstand onteerend oordeelden, en geheel daarvan doordrongen alles op haren en snaren zetten om verbete ring te krijgen. En 't is in onze dagen een bijna ideaal-toestand geworden, op bijna alle wijzen wordt voor 's zeemans lichamelijk en geestelijk welzijn zorg gedragen. Voor een halve eeuw was de toestand meer dan slecht't was toen de bloeitijd voor slaapbazen en makelaars der zeevaart, de vettejarenreeks voor wisselkantoren en zee manslogementen. Als er een schip binnenviel 't was uit den aard der zaak altijd na een lange reis was dat dadelijk omgeven door een zwerm sloepen en jollen, waarin genoemde betrokkenen gezeten waren, die allen te gelijk den kapitein verlof verzochten aan boord te mogen gaan. In den regel was zoo'n kapitein geen Johan de Wit, dat wil zeggen de deugd der onomkoopbaarheid was niet zijn eigendom en wie der makelaars het meest bood, die werd aan boord toegelaten. In de hand een mand goed gevulde jenever kruiken vasthoudend, steeg hij den touwlad der op en, geholpen door zijn „hartverster kende" bagage, was hij al gauw bij het zeevolk populair, den een na de ander beloofde hem zich van het noodige door zijn tusschenkomst te zullen voorzien, de slaapbazen en geld wisselaars op te zoeken die hij hen op zijn woord van eerlijk man," met een „gerust geweten" aanbeval en de kapitein beloofde hem bovendien nog nieuwe matrozen alleen door zijn tusrehenkomst te zullen monsteren en ten zijne kantore te zullen uitbetalen. En dan begon de matrozentragedie, waarin afzetterijen, afpersing de hoofdhandelingen waren. Het ontvangen geld, twintig dertig pond soms, moest eerst gewisseld worden dat geschiedde bij den aanbevolen geldwis selaar, die zich een waardeberekening op z'n eigen houtje permitteerde, buitensporig com missieloon eischte en die er verder volstrekt geen gewetensbezwaren tegen had om eens één of twee pondjes onder de hand weg in de ld te strijken. Van den wisselaar ging het naar den kleeren en schoenenkoopman, ook al door den makelaar aanbevolen, welke hoogst eerlijke handelaar met slechts twee honderd procent winst tevreden was, waarvan hij de tobbert nog vijftig procent aan den makelaar uit moest keeren. De slaapbaas kwam nu aan de beurt, deze was ook een zeer vertrouwd man, hij nam met genoegen geld ter bewaring aan, hij zorgde voor vrou welijke bediening, hij inspecteerde met va derlijke zorg eiken nacht de beurs van zijn gasthij, de schurk, maakte zich door be dreiging meester van al wat de arme zeeman bezat en zond hem dan, naakt als het ware, de straat op. En dat stelsel van liederlijke afpersing werd volgehoudenjaren lang, spijt alle politie maatregelen. De justitie stond machteloos de geheele schaar afzetters hing als een klit aan elkaar, 't was een onmogelijkheid voor een of ander aangegeven misdrijf voldoende bewijzen te vinden. Bovendien ging de arme matroos niet licht tot een aanklacht over want de makelaar bracht hem heel duidelijk aan het verstand, dat bij 't geringste pogen daartoe, alle kans op een nieuwe monstering verloren was, hij, de makelaar, had de macht er voor te zorgendat een kapitein den „rebel" niet meer aan boord nam Daarin is een geheele verandering gekomen na '57, in welk jaar Prins Hendrik der Ne derlanden met enkele invloedrijke Rotter dammers een „Zeemanshuis» liet bouwen. Het Zeemanshuis wij moeten kort zijn staat onder leiding van een oud zeekapi tein, een strikt eerlijk, paedagogisch ontwik keld man, die de achting van al wat ter koopvaardij vaart wist te verwerven. Hij neemt geld in bewaring en de „maatschappij tot nut der zeevaart" verzekert den matroos drie a vier procent rente, zij is steeds bereid een deel van de afrekeningssom naar de familie van den zeeman te zenden. In het huis vindt deze een goed logies en goede verpleging voor slechts één gulden per dag, hij vindt er een bibliotheek, een biljartzaal hij vindt er kameraden, hij vindt er geeste lijken, die hem een hartelijk woord van sym pathie toespreken, hij vindt er den toestand zooals die in de tweede koopstad des rijks behoort. Maar er is toch nog veel te verbeteren, er zijn nog altijd slaapbazen en commissionairs in Rotterdam, die den uitgevasten zeeman met genoegen een leventje van plezier aan bieden, dat leven in 't Zeemanshuis, wel foei, 't is zoo saai en zoo droog, ga met ons mee, dan zulje 't anders hebben Dat slag menschen is niet te verdrijven met geweld, dat zal verdwijnen langzamer hand, naarmate het zedelijk peil der zeeva rende klasse stijgt. En tot bevordering der zedelijke ontwik keling van den matroos is nog heel veel te doen, van uit Rotterdam dat een der eerste handelssteden van Europa is, kan zeer goed een beweging in die richting uitgaan. Be kwame eerlijke menschen moeten er zich voorspannende anderen zullen dan wel volgen. Tot zoolang zijn maatregelen als die welke de „vereeniging tot afschaffing van sterken drank" nemen wil: „het niet meer verstrekken van den oorlam" van nul en geener waarde, ja zelfs belachelijk en kleingeestig. Ik schenk genoemde vereeniging mijn volle sympathie, mits ze blijft op het terrein, waar nog altijd zoo veel te doen is, mits ze zich bepaalt tot de arbeiders klasse in onze groote steden. De één of twee borrels daags zal geen wel denkende den zeeman misgunnen, zij zullen hem werkelijk niet slechter maken. Men late hem die behouden en span inmiddels alle krachten in om hem zedelijk, door onderwijs aan wal, door amusementen van edeler aard, dan die welke hij thans bij gebrek aan beter verplicht is te genieten, op een hooger trap van ontwikkeling te brengen. Dat gaat vóór. Slot in het volgend nommer. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie). Geachte Redactie Naar ik met genoegen verneem, zullen de liedertafels „Oefening en Vermaak", en „Ce cilia" vereenigd een aubade of serenade aanbieden aan de Eerw. Zusters alhier, bij gelegenheid van haar gouden gedenkfeest dusdanig plan moet ten zeerste worden toe gejuicht. Ware het nu evenwel niet loffelijk en gewenscht, dat ook onze beide harmonieën thans toon en, dat hare verstandhouding van dien aard isdat ook zij door uitvoering van een gezamelijke feestmarsch luister willen brzetten aan dat jubelfeest, waarmede geheel Waalwijk instemt???

Echo van het Zuiden | 1894 | | pagina 2