Frankrijk. Engeland. Duitschland. Italië. Amerika. - BINNENLAND. Josephine Godeau tot 14 gevangenisstraffen van 8 maanden en Delsart tot 7 gevangenis straffen van 8 maanden. De commissie van onderzoek, door de Fransche regeering benoemd om na te gaan wat de waarde is van des heeren Turpin veel (meest door hemzelven) besproken uit vinding van een vernielend oorlogsmiddel heeft gerapporteerd, dat het hier geen zaak geldt van overwegend belang voor de lands verdediging, ot dat aan het land, 't welk het geheim kochtbijzondere voordeelen zou verschaffen boven de andere. De commissie acht het dan ook niet noodig, dat Frankrijk het geheim koope; wel wenschelijk evenwel, dat de staat Turpin steune bij het nemen van proeven. „Eene begrafenis eerste klasse" noemt een der bladen dit rapport. Maandag is voor het hof van assises het proces begonnen tegen de anarchisten die vervolgd worden wegens het behooren tot een vereeniging van misdadigers. De beschuldigden zijn ten getale van dertig waarvan er vijf de vlucht hebben genomen. Er zijn tachtig getuigen gedagvaard. Uiterst gestrenge maatregelen van orde zijn genomen. In de akte van beschuldiging wordt er naar gestreefd de banden aan te toonen, welke er tusschen al de beschuldigden bestonden. De Italiaansche revolutionair en volks menner Amilcare Cipriani die te Parijs zijn hoofdkwartier had opgeslagen om er werk zaam te zijn voor zijne leer, gaat, evenals vele anarchistenzijne biezen pakken uit vrees voor de anarchistenwet. Waarheen hij zich begeven zal, is nog niet bekend. Te Marseille is in een hotel een individu gearresteerd, die verklaarde Fran$ois Auguste te heeten, 40 jaar oud, en handelsvertegen- tvoordiger te zijn en van Beaucaire te komen. Onder dien naam zou zich een der gevaar lijkste anarchisten, reeds lang door de politie gezocht, verbergen. De sub-commissie, die zich te Parijs heeft gevormd tot het ontvangen van inschrij vingen ten behoeve der ongelukkigen te Kon- stantinopeldie door de aardbevingen te gronde zijn gericht, heeft van haren penning meester, den heer Berger, mededeeling ont vangen van het bedrag, dat tot nu is ont vangen. Het cijfer is ruim 205.000 fr. Hiertoe heeft de Ottomaunische bank alleen 125.000 fr. bijgedragen. Sir E. Grey deelde in het lagerhuis mede, dat Japan beloofd heeft niets te zullen on dernemen tegen Shanghai en omgeving; op deze voorwaarde stemde de Chineesche re geering erin toe zich niet te verzetten tegen het naderen van Shanghai. In het algemeen gesproken hebben oorlog voerende mogendheden geen recht tegen onzijdige schepen op te treden, behalve in het geval van een werkelijke, behoorlijk aan gekondigde blokkade of in het geval van oorlogscontrabande. Het is gevaarlijk en weinig gebruikelijk door een algemeene ver klaring te omschrijven wat al of niet oorlogs contrabande is, maar spreker was van meening dat de oorlogvoerende mogendheid dit vraag stuk niet kon beslissen zonder rekening ie houden met de deugdelijk vastgestelde rechten van onzijdige mogendheden. Amanda verbleekte op in 't oog loopende wiize. Doch spoedig weer had zij een onverschillig uiterlijk aangenomen. „Zoo, zijt gij te Joigny geweest?' vroeg zij. „Is dat eene schoone streek „Eene zeer schoone,' antwoordde Ovidius met een nieuwen glimlach. „Het plaatsje is amphithe- atersgewijze gebouwd op eenen heuvel, aan welks voet de heldere wateren der Yonne zeer iustig heenvlieten. 't Is een zeer schilderachtig stadje, doch zeer vermoeiend voor den wandelaar. Ik had daar verscheidene personen te ontmoeten." „Bloedverwanten „Neen „Vrienden dan?' „Ook niet. Personen uit die stadwelke mij volkomen vreemd zijn.' Niettegenstaande haar gewone stoutmoedig heid gevoelde Amanda zich niet op haar gemak. De zonderlingemin of meer spottende wijze waarop Ovidius sprak, verontrustte haar zeer. Soliveau ging voort, terwijl hij een goeden teug nam uit zijn glas Cortoneene wijnsoort waarvan hij bijzonder veel hield. „Joigny is rijk in handschriften. Ik wist er eenige te vinden bij particulieren, die men mij had aangewezen, doch ik verwachtte niet zooveel bijzonders daar aan te treffen. Maar ik moest duur betalen; de houders er van waren bijzonder veeleischend." Juffrouw Amanda gevoelde zich vanoogenblik tot oogenblik minder op haar gemak. „Ik verveel u misschien vroeg Ovidius eens klaps op naïven toon. „In 't geheel nietmijn vriendin 't geheel niet. Integendeel,' antwoordde het jonge meisje haastig. „Alles wat u eenigszins raakt boezemt mij belang in.' „Ik ga dan voort. Er waren bij voorbeeld t wee zeer interessante stukken door een genaamden Raoul Duchemin geteekend,een zeer duisteren naam, zooals gij ziet." Thans was Amanda op 't punt in onmacht te vallen. Toch trachtte zij de ontsteltenis te verbergen die zich van haar meester maakte, en herhaalde „Een genaamde Duchemin „Ja, een klerk op 't stadhuis, een vrij net jong man, dien ik gelukkig genoeg was aan het assi senhof te kunnen onttrekken, waarvoor hij we- LONDEN, 7 Augustus. De stoomboot der Castle-lijn Lismore Castle die Zaterdag uit Southampton naar de Kaap vertrok, is gis teren te Plymouth weder binnengevallen. Bij Quessant was zij in een dikken nevel in aan varing gekomen met eene onbekende stoom boot, vermoedelijk de Duitsche Porto Alegre, die van Brazilië naar Hamburg terugkeerde. Het onbekende schip werd midscheeps aangevaren en verdween spoorloos.Men vreest, dat het met man en muis is vergaan. De hoofdambtenaren der oostelijke provin ciën van Pruisen zijn naar Berlijn opge roepen, om minister Von Bosse nauwkeurige inlichtingen te geven van de cholera-epidemie. De opperpresident Von Gossler zal vervolgens een rapport aan den keizer indienen die beslissen zal of de groote manoeuvres zullen plaats hebben. Een majoor van den grooten staf, belast met het overbrengen van een valies, belang rijke documenten bevattende, naar Munchen, liet aan het station te Anhalt zijn valies een oogenblik onbeheerd; toen hij terugkwam was het verdwenen. Het disciplinair onderzoek tegen den kanselier Leist en zijn raadsman Wehlou, die de inboorlingen van Camerum zoo wreed behaudeld hebben, heeft er toe geleid, dat die twee personen voor de rechtbank zullen ge bracht worden. Te Emmerik heeft een diefstal plaats gehad bij een zilversmid, wonende tegenover het postkantoor. De groote spiegelruit werd met de handen verbrijzeld. Bloedvlekken, die op het glas zichtbaar waien, bewijzen dit. De dieven werden door een postbeambte ontdekt en namen met het gestolene de vlucht. Er werden 200 horloges en een aantal kettingen ontvreemd. Aan den gemeente veldwachter Dalers, van 's Heerenberg (Ne derland) mocht het gelukken 3 der daders in hechtenis te nemen. Zij werden in het bezit gevonden van 80 horloges. Ook een vierde is later gepakt Bij voortduring worden in Italië, en vooral te Rome, tal van anarchisten gearresteerd. Dezer dagen weer een veertig. De gevan genissen te Rome zijn zoo overvuld, dat men een deel der gevangenen heeft overgebracht naar Civita Vecchia en Napels. Bij EurekaIllinois, is een bom ontploft onder een trein. Het doel der misdadigers schijnt geweest te zijn, den trein te vernielen en zich meester te maken van de voorwerpen van waarde, die hij bevatte. De ontploffing had plaats dicht bij een wagen, waarin dy namiet vervoerd werd. Was deze in brand geraakt, dan zouden de 183 passagiers onge twijfeld allen omgekomen zijn; de misdadiger is nog niet gevangen. Bij den senaat der Vereenigde Staten is thans een regeerings ontwerp aanhangig ge maakt strekkende om in de voornaamste havens van Europa bijzondere commissarissen van toezicht op de landverhuizers aan te stellen, zonder wier certificaat geen landver huizer voortaan in Noord Amerika zou mogen landen. De regeering der Vereenigde Staten zal op staatskosten alle anarchisten en andetfe min welkome gasten terugzenden. Beproeven dezen daarna opnieuw binnen te gens valschheid in geschrifte op 't punt stond geroepen te worden." Thans werd Amanda eensklaps purperrood. „Oklonk het uit haren mond. „Uit hetgeen gij mij zooeven gezegd hebt,* hernam Ovidiuseen glas wijn inschenkend „moet ik afleiden, dat gij nooit te Joigny zijt geweest." „Nooit „Zijt gij wel zeker daarvan „Of ik er zeker van ben1" stamelde het meisje. „Waarom zoudt gij aan de waarheid mijner woorden twijfelen Waarom richt gij die zon derlinge vreag tot mij „Waarom?' vroeg Ovidius„Wel, dat is zeer eenvoudig. Ornaat ik voor duizend en vijftig franken van madame Delion een handschrift ge kocht heb, geteekend: Amanda Régamy. Daarom... „Arnold!Arnold!" riep de juffrouw uit bevend en geheel ontsteld„Gij weet alles Die vrouw heeft u alles gezegd! „Zeker heeft zij mij alles gezegd. Gij hebt er het bewijs van. Maar waarom beeft gij zoo Ben ik dan uw vriend r.iet? Ik heb u reeds gezegd, dat ik madame Delion duizend en vijftig iranken betaald heb en dat ik zoo uw handschrift in mijn bezit heb gekregen. Dus hebt gij niets te vreezen, niets, van de gevolgen uwerlicht zinnigheid.' „O. toen ik dat gedaan heb, was ik waanzinnig!" „Dat geloof ik ook. Want eigenlijk zijt gij er veel te eerlijk voor,' antwoordde Soliveau, op zeer overtuigenden toon niettegenstaande zijne oogen een zonderlingen blik op Amanda wierpen. „Dus veracht gij mij niet, allerbeste vriend hernam het meisje met een schijnheilig gelaat. „Ik veracht u in 't geheel niet," antwoordde Soliveau. „Het menschelijk schepsel is niet vrij van zondeDoch lnister naar een goeden raad en volg dien steeds op. Schrijf nooit meer zulke dingen I Amanda kleurde en boog het hoofd. Eenenvijftigste Hoofdstuk. Na eenige oogenblikken ging Ovidius weer voort „'t Is onbehendig en zeer gevaarlijk Ware uw handschrift in andere handen gevallen dan de mijne dan zoudt gij er uwe vrijheid bij inge boet hebben." dringen, dan zal hen gevangenisstraf wachten. In de memorie van toelichting wordt er de aandacht op gevestigd, dat de daden van geweld der anarchisten steeds toenemen en dat daartegen overal bijzondere maatregelen worden beraamd. Noord Amerika, waar alle gevaarlijke personen tot nu een veilig heen komen vonden, moet meedoen in den strijd der maatschappij tegen zulk geweld. Eene inspectie door de consuls in Europa zou on doelmatig zijn en volgens de regeering inter nationale verwikkelingen tengevolge kunnen hebben. WAALWIJK, 8 Augustus 1894. De voorbereidselen tot viering van het 50jarig jubilé der eerw. zusters van het ge zelschap J. M. J. in onze gemeente zijn in vollen gang. Er wordt geconfereerd, gerepe teerd, gearrangeerd en gedecoreerd dat hel een lust is. De dames van het comité zijn als 't ware voortdurend onder de wapens en alles belooft dat het feest schitterend zal zijn: Voor heden zullen wij nog niet in bijzonder heden treden, omdat nog niet alles definitief geregeld is. We hebben echter de welwil lende toezegging gekregen, dat wij in de gelegenheid zullen gesteld worden in het aanstaanden Zaterdag verschijnende nummer alles mede te deelen, wat op de feestviering betrekking heeft. Volgens de dagbladen „De Tijd" en „Het Centrum" heeft deze leeds Zondag 11. plaats gehad. Beiden bevatten namelijk in hun nummer van 7 Augustus de volgende corres pondentie WAALWIJK 5 Aug. Onder algemeene deel neming hebben heden de eerw. Zusters den dag herdacht, dat zij vóór 50 jaren zich hier vestigden. Als onderwijzeressen voor de jeugd, als zusters van liefde en barmhartigheid in het gasthuis, hebben zij zich in deze gemeente hoogst verdienstelijk gemaakt en is haar te genwoordigheid voor de bevolking een ware zegening. Geen wonder dan ook, dat de be wijzen van deelneming in het voor allen zoo heugelijk feest algemeen waren. Van bijna alle huizen wapperde de driekleuren den gangschen dag was het in klooster en gast huis feest, waarbij ook de armen niet vergeten werden. De muziek- en zangvereenigingen luisterden het feest op en hebben niet weinig bijgedragen om de feestelijke stemming te vernoogen. Ons welgemeend compliment aan den Waalwijkschen correspondent van .,De Tijd" en „het Centrum." Ook de Prov. N. Br. Ct. van heden bevat hetzelfde bericht. Door de kamer van koophandel en fa brieken te 's Bosch is het adres onzer kamer bij den directeur-generaal der maatschappij tot expl. van staatsspoorwegen gesteund. Ook nog op andere wijze ia de kamer met succes werkzaam geweestzoodat eene gunstige wijziging in de winterdienstregeling op de staatsspoorwegen voor deze streek hoogst waarschijnlijk te wachten is. Maandag gaf de koning van Belgie eene zeer geanimeerde soirée ten paleize, ter eere der bestuurders van de tentoonstelling te Antwerpen. Nederland was op waardige wijze vertegenwoordigd door de commissie- en jury leden, met wie Z. M. zich minzaam onderhield. De koning liet zich gunstig uit over de Nederl. industriëele en koloniale aldeelingen. De gezant en de commissaris-generaal stelden de Nederlandsche vertegenwoordigers voor. De Lord Mayor en Mayoresse van Londen waren tegenwoordig. Eerst omtrent midder nacht trok Z. M. de koning zich terug in „Hebt gij dat papier gelezen stamelde Amanda „Kon ik 't koopen zonder't gelezen te hebben?" „Wat hebt gij er mede gedaan „Eerstens heb ik 't in mijn portefeuille gebor gen en dan in een goed gesloten lade. Wees verzekerd, dat het goed bewaard is." „Maar gij zult mij die schuldbekentenis terug geven „Neen, ik ben van plan die met zorg te be waren, mijn kind." Amanda voelde een huivering over haar leden. „Waartoe zoudt gij die bewaren?' vroeg zij. „Ik houd van verzamelingenVooral hand schriften van dien aard bekoren mij zeer." „Ik ben op het oogenblik niet genegen naar spotternijen te luisteren, mijn vriend. Geef mij dat papier terug. Gij toch hebt er niets aan." ,Ja wel. Het kan mij ooit zeer goed van dienst zijn." „Hebt gij dan plan er eenig gebruik van te maken tegen mij?" „O, liefsteGij weet toch wel dat ik daartoe niet in staat ben.' „Maar wat zijt gij dan van plan Gij houdt u bepaald met iets bijzonders bezig.' „Ja, ik heb een eenvoudig, een galant idéé Ik wil u aan mij vastketenen. Ik koester zeer teedere gevoelens voor u en gij schijnt mij weder liefde te schenken. Doch ik weet maar al te goed hoe wispelturig de vrouwen zijn, vooral wanneer zij jong en schoon zijn. Liefste, ik hoop met u in eenigen tijd een huwelijk aan te gaan. Met dit schrift gewapend houd ik u aan mijne zijde, tot dat wij in het huwelijksbootje stappen. Nu kan ik des avonds gerust het hoofd nederleggen, zonder vrees dat gij mij des anderendaags alleen laat staan." „Zoodat ik van af dit oogenblik volkomen in uwe macht ben.' „Mijn God, ja, dat is zooDoch die afhan kelijkheid zal licht te dragen zijn. Gij zult u over mij niet te beklagen hebben, indien gij mij redenen tot tevredenheid geeft." Amanda begreep, dat Arnold de Reiss haar thans in handen had en dat haar niet anders te doen overbleef dan, wat haar zoo zeer griefde, althans oogenschijnlijk voor lief te nemen. .Maar hoe hebt gij vernomen, wat er vroeger te Joigny is voorgevallen vroeg zij. „Het toeval is zoo grootIk heb het vernomen zijn appartementen, waarna het feest, opge luisterd door de liefelijke muziek der guides, nog geruimen tijd voortduurde. De cholera Het Handelsblad herinnert aan den raad, welken het geneeskundig staatstoezicht een vorig jaar gaf: ieder, die met besmet water in aanraking komt, wassche de handen ter dege met zeep en liefst met creoline, vóórdat hij met de handen eten naar den mond brengt ot den mond aanraakt. Melk, die met verdacht water aangelengd of behandeld kan zijn, worde in deze dagen altijd gekookt. Vruchten van de markt kan men eten als men ze tien seconden in kokend water dom pelt. Dit gaat zeer goed met appelen, peren, druiven en pruimen. Spijzen en dranken moeten goed gedekt bewaard worden om te beletten dat ze door vliegen besmet worden. De kans om op deze w.jze besmet te worden is zeer gering, maar met weinig moeite kan men ook deze kans wegnemen, en het is in elk geval een zindelijke gewoonte. En er is eene andere gewoonte, welke menigeen zich in dagen als deze^an aan wennen. Men zij matig met alcohol, matig in drinken, maar ook matig met eten. Maar ieder houde dan ook dit in gedachte: het gevaar dreigt bijna uitsluitend van vaarten en openbare wateren die besmet zijn.... alle wateren staan met elkander in verbinding en daarom zijn ze thans minstens verdacht. Als voorzorgsmaatregel wegens de heer- schende cholera is door den burgemeester van Emmerik de aandacht gevestigd op eene vastgestelde politie-verordening, waarbij o.a. bepaald wordt, dat verkoopers van levens middelen zooals bakkers en slagers, hun brood en vleesch niet mogen laten weg brengen, of de daarmede belaste personen moeten eerst hun handen gewasschen hebben, en de laatsten niet mogen toelaten, dat het vleesch of brood door de klanten bevoeld wordt. lederen dag moeten bedoelde winkels en logementen gedesinfecteerd worden. Men meldt uit Dordrecht Met het oog op het dreigend choleragevaar is van gemeentewege weder kosteloos water uit de hoogdrukwaterleiding ter beschikking gesteld voor equipage enz. van schepen en voor de ingezetenen wier woningen niet aan de waterleiding zijn aangesloten. Op 9 verschillende plaatsen in de stad is gelegen heid tot het bekomen van water. Ook is door het gemeentebestuur aanbevolen melk en drinkwater te koken en gewaarschuwd tegen gebruik van onrijp ooft. Van Dameskleeding, practische handleiding bij het vervaardigen van boven- en ondergoed voor dames", onder redactie van Alida Verhoop, is bij de uitgevers.Nijgh en Van Ditmar het eerste nummer verschenen. Zaak De Jong Het openbaar ministerie bij den hoogen raad concludeerde tot verwerping van het beroep in cassatie van Hendrik de Jong, decoratie- en natuurschilder, laatst wonende te Haarlem, door het gerechtshof te Amster dam tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens de bekende oplichting ten nadeele van de hotelhouder Kramer te Amsterdam. Uit Den Haag wordt gemeld Na een dag van drukkende warmte ont lastte zich Maandag na 5 uur in den namid dag weder een vrij hevig en langdurig on- weder boven deze stad, hetwelk, nadat de zonder er naar te zoeken, dat verzeker ik u.« „Even als het een groot toeval was, dat het mes, waarmede Lucia gestoken werd, daags voor de misdaad op de Bourbonkade werd gekocht,' antwoordde het meisje, Ovidius in ae oogen starend. Deze had veel lust Amanda de keel toe te wringen, doch hield zich in en antwoordde zeer kalm en bedaard „De keuze der vergelijking schijnt mij zeer ongelukkig; doch aangenomen dat de moorde naar van juffrouw Lucia eene onvoorzichtigheid begaan heeft en dat iemand in staat zij ze te baat te nemen om hem te beschuldigen, dan zou deze zeker bijzonder op zijne hoede zijn en wel een middel weten uit te denken om alle gevaar van zich af te werenDoch nu is het meer dan genoeg over dit onderwerpWij zijn vrien den, niet waar? Wij zullen goede vrienden blijven en alles zal goed gaanGebruikt gij koffie. liefste?" J „Als het u belieft, vriend, met een scheutje groene chartreuse." De koffie werd opgediend met likeuren. Aman da deed wat in hare macht was om zich vroolijk en opgewekt te toonen, maar mocht daarin niet slagen. „Gaan wij naar het theater van avond vroeg Ovidius, toen zij de restauratie verlieten. „Neen, ik ga liever naar huis. Ik gevoel mij r.iet bijzonder prettig." „Goed. Ik ben ook moede. Ik zal u naar huis brengen en dan gi ik ook rusten.' „Gij hebt nog nooit gezegd, waar gij woont, vriend.' „Waartoe zou dat dienen?' „Het kan ooit noodig zijn, dat ik u soms een briefje te schrijven had." „Neen, dat niet, ik woon te zaraen met mijno zuster, en ik wil niet, dat die iets van onzen omgang verneme." Amanda drong niet verder aan, maar dacht: „Gij kunt zoo eeheimzinnig zijn als gij wilt. ventje. Ik zal wel weten uit te vinden, wat gij mij verbergt Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1894 | | pagina 2