ECHO IT ZUIDEN. NDAG 12 Aug. 1894. BINNENLAND. •'JSX-'r 42 Hf »-■' 'p 1 r 1/ w c >""- Sf6s V Ja ÜUWSTIJDINGEN. WAALWIJK, 11 Augustus 1894. Wanneer dit nummer in 't bezit komt onzer ezers, wordt de laatste hand gelegd aan de toebereidselen voor de plechtige viering van net jubilé der eerwaarde zusters in Waalwijk. Dit feest, waarvoor alle inwoners der ge meente, zonder onderscheid van rang of stand of van godsdienstige gezindheid, zoo spontaan en zoo vrijgevig bijdroegenbelooft zeer schitterend te zijn. Wij vertrouwen, dat allen er nog meer luister aan zullen bijzetten door het ontplooien ran de nationale driekleur opdat heel Waalwijk er feestelijk uitzie. Ingevolge gedane toezegging laten wij hier de regeling der feestelijkheden volgen, zooals ons die welwillend namens het comité is verstrekt Zondag 12 Augustus 1894: 9 ure v.m. Plechtige H. Mis in de kapel der eerw. zusters, waaronder de zangeressen van het gesticht (17 jonge dames van Waal wijk) de driestemmige mis van Piel zullen uitvoeren en de zeereerw. heer Jos. van Gils een kort woord van gelukwensching tot de eerw. zusters zal richten. Tot bijwoning van die H. Mis zijn ver schillende Waalwijksche corporaties uitgenoo- digd. 108/4 uur. Aanbieding aan de eerw. zusters van het geschenk, door Mevr. Helena Zcegers Van Gils; Toespraak van den burgemeester, Jhr. Au gust van Grotenhuis, uit naam der gemeente; Aanbieding van de oorkonde door de jonge juffrouwen Josephina Zeegers jonkvrouw Louise van GrotenhuisMaria van Loon en Wilhelmina Lambermont; Uitvoering door de zangeressen van eene feestcantategecomponeerd door den zeer eerw. heer J. Smolders. 111Ji uur. Aubade door de harmonie St. Crispijn. li3/* uur. Uitvoering door het parochiaal zangerskoor van de cantate, gecomponeerd door den Zeereerw. heer J. Smolders. 12 uur. Aubade door de harmonie l'Espé- rance. 121/a uur. Uitvoering van de feestcantate van den weleerw. heer Van Besouwen door het zangerskoorde liedertafel Oefening en en Vermaak en de zangvereeniging Cecilia. 4 uur nam. Plechtig lof in de parochiekerk, waaronder feestrede door den zeereerw. heer Jos. van Gils en Te Deum. Na het lof cantate door het zangerskoor in de kerk. N.B. De tekst der cantate zal aan den ingang der kerk aan bezoekers van het lof gratis worden uitgedeeld. Na het lof voortzetting der feestelijkheden op het marktplein door zangvereenigingen en harmonieën. Op het landbouwcongres te Oisterwijk ter gelegenheid van de algem. vergadering der Noordbrab. Maatschappij van Landbouw, og 20 Augustus a. s. zullen o. a. aan de orde komen Een verzoek van de afdeeling Rozendaal »om bij adres aan de regeering aan te drin gen op eene belasting op den invoer van buitenlandsche granen.* (Bespreking van de landbouwproducten en middelen totverbete- ring.) Een program (in te leiden door den Rijks- landbouwleeraar P. van Hoek, te 's Bosch.) De licht- en schaduwzijde van coöperatieve roomboterfabrieken (in te leiden door den heer H. Prinsen, te Haarsteeg.) Het hoofdbestuur der Noordbrabantsche Maatschappij van Landbouw heeft de heeren: W. A. Coolen, te Heivoort, A. Borrenbergen, te Stratum, en dr. G. W. Bruinsma, te Steen bergen, benoemd tot eene commissie van onderzoek naar den toestand van het pacht wezen in Noordbrabaut en de verbeteringen die wenschelijk en mogelijk zouden kunnen zijn. De commissie heeft, om aan die opdracht naar behooren te kunnen voldoen, de mede werking ingeroepen van de leden der maat schappij, door middel van eene circulaire aan de afdelingsbesturen met eene vragenlijst, waarop de antwoorden vóór 1 October bij den heer L. G. P. Max, secretaris der maat schappij, te 's Bosch, worden ingewacht. Daar de pereboomen ook in het land van Altena buitengewoon overvloedig zijn beladen, en dientengevolge de voorraad peren enorm groot is, zijn de prijzen bijna van geen beteekenis. De vorige week werden door de fruithandelaars de z.g. Dirkjesperen gekocht tegen den prijs van nauwelijks f 1 per Hl. De appelboomen geven tegenover de pere boomen een sterk contrast te aanschouwen. Behoudens eene enkele uitzondering, zal de oogst van appelen over het algemeen zeer gering zijn; men verwacht dan ook, dat deze tamelijk zullen gelden. De voorraad steen vruchten, als: abrikozen, perziken en pruimen is aanmerkelijk minder dan verleden jaar. De khedive van Egypte, is in den Haag aangekomen en heeft in het hotel des Indes zijn intrek genomen. Zijn gevolg bestaat uit een tiental hooggeplaatste ambtenaren. Hij maakte een rijtoer door de stad en bezich tigde het paleis ten Bosch. Wegens het plegen van onzedelijke handelingen met kinderen werd door de maréchaussee aangehoudenen ter beschikking der justitie te 's Bosch gesteld een persoon uit Kaatsheuvel. Zondag avond heeft te Kaatsheuvel een snijpartij plaats gehad, waarbij deze en gene nog al goed getroffen werdde dader is bekend. Leonie Notelaar is door het gerechtshof te 's Gravenhage vrijgesproken van het haar ten laste gelegde in de moord-zaak van Lam- pier. Te 'sGravenhage was van sociaal de mocratische zijde vergunning gevraagd om den dezer dagen in het Volkszeebad te Sche- veningen omgekomen geestverwant met een roode banier grafwaarts te dragen. Deze vergunning werd geweigerd. Een detachement politie agenten had zich geposteerd aan de Loosduinsche brug, waar de stoet passeerde. Uit eene woning aldaar werd de roode vlag uitgehangen, waarop ook in den lijkstoet roode banieren werden ont plooid. Aan den last der politie om deze banieren op te bergen, werd niet voldaan, waarop een charge volgde,waarbij een persoon ernstig aan het hoofd werd gewond. De banier, waaraan twee vrouwen zich vast klampten, werd door de politie met geweld ontrukt. Van het gebeurde werd procesverbaal opgemaakt. Aan het graf werd o. a. gesproken door Dommela Nieuwenhuis, die daarbij op het incident zinspeelde. Bij de schermutseling om de roode vlaggen met de politie werd de lijkstoet in het West- einde geheel verbroken, en werden handtas telijkheden tegenover de politie gepleegd. Woensdagavond is in de Nes een poging tot moord gepleegd, waarvan de beweegre denen niet erg duidelijk zijn. Twee mannen waarvan de eene logeerde in een hotel op het Damrak, de ander een bewoner van de Van Woustraat, liepen door de Nes ter hoogte van de Lombardsteeg, toen op den eerste werd geschoten met een revolver. De dader was een jongen, naar het uiterlijk een schip persknecht, die uitriep »Zie zoo, dat heb ie aan mij verdiend!* en zich daarna uit de voeten maakte. De man was getroffen in den rechterarm; hij ging een café binnen, waar een politieagent hem een kleine revolverkogel uit de arm drukte, en vervolgens naar het Binnengasthuis waar de vrij onbeteekenende wond verder werd behandeld. Als de ver moedelijke dader wordt een jongen beschouwd, die bij zijn moeder in de Kleine Katten burgerstraat een briefje had laten bezorgen met de mededeelingdat hij zoo even een student in den rug had geschoten, dat hij nog niet in handen van de politie was, en dat hij niet thuis kwam. Te 's-Hertogenbosch is de milicien- soldaat H. Leenders, die den 2en dezer uit Maastricht daarheen was overgebracht om aldaar voor den krijgsraad terecht te staan wegens desertie uit het hospitaal, waarin hij gedurende vijf dagen quarantaine moest houden alvorens in het huis van bewaring te worden gedetineerdontvlucht. Een persoonzich noemende W. van der Vijver, zoon van Frans van der Vijver, groothandelaar in koloniale waren te Rotter dam kantoor Koestraat(welke opgave is gebleken onjuist te zijn), heeft door bedrieg lijke voorgevens getracht, bij een tweetal winkeliers te Hulst geld in ontvangst te nemen. Deze persoon was zeer goed bekend met de zaken van de firma F. van der Vijver en Co. te Rotterdamhij kende de namen der af nemerswist het bedrag te noemen van door dat huis gegeven quitanties en wekte daardoor het vertrouwen op. Zoodoende ontving hij van den winkelier A. de Witte uit Hulst een bedrag van ƒ203, en heeft daartoe twee quitanties valschelijk gequiteerd met den naam W. v. d. Vijver. In den avond van 4 Aug. j.l. is hij van Hulst gereisd naar Antwerpen; hij gaf voor naar Rotterdam terug te keeren. De luite nant-district-commandant der koninklijke ma- chaussée te Sas van Gent verzoekt opsporing, aanhouding en overbrenging naar den brigade commandant der marechaussee van Hulst. Uit Den Bosch wordt gemeld Nadat Donderdag middag de dammen voor en achter de brug bij den Vuchteruit gang zoo goed als gereed waren en reeds voor de brug een verval was waar te nemen van een twintigtal centimeters en daardoor de watertoestand in de stad reeds veel ver beterd was, tegen den grooten aandrang en sterken stroom van het water schenen de dammen toch niet bestand te zijn. Eerst brak de dam voor de brug door en vervolgens door den onverhoedschen water- aandrang werd ook die achter de brug stuk geslagen. Spoedig is daarin verbetering aangebracht en Vrijdag was men weer druk bezig de gaten te stoppen, en denkt men heden kant en klaar te komen om daarop ten spoedigste met het droogmalen te beginnen ten einde een onderzoek naar de brug te kunnen in stellen. De jury-leden van klasse 37 (huiden en leder op de Antwerpsche tentoonstelling zijn de volgende heeren P. M. Grunwaldt, St. Petersburg en Parijs, president; Charles Pouliain Beurier Parijs vice president; J. M. Prévot, Parijs, secretaris; A. Bouvy, Luik, rapporteur; Alphonse Combe, Parijs, Achille Denant, Parijs, G. Latrique, Parijs, B. Coupienne, Mulheim a/Ruhr, N. Lo- patine, St. Petersburg, Alfred von Gutmann, Belisce, J. B. Timmermans, Waalwijk, Gorin- Dubar, Tournai, J. Fétu, Brussel, Louis Cols, Antwerpen, leden. Drunen. Bij kon. besl. zijn benoemd in het waterschap Hei- of Meerdijk en polder van Drunen, tot voorzitter C. Peterzoon van Huiten, en tot lid H. G. van Loon. Capcllc. Bij de herstemming voor een lid van den gemeenteraad hadden 142 van de 182 stemgerechtigden hun biljet ingeleverd. Gekozen is de heer M. J. Rijken Az. met 74 stemmentegen 67, uitgebracht op den heer J. van den Hoeven Bz. Een biljet was blanco. Eindhoven7 Aug. De Looiersbeurs van heden was druk bezocht, er werden echter weinig zaken gedaan. De lederprijzen zijn vast, zooileder 65 ct., bijsoorten 50 ct. Traan f20 per ton. Schors f3.25. De prijzen van de buitenlandsche schors bleven onveranderd. Drongelen9 Augustus. Naar men ver neemt zal de gemeenschap tusschen het ge deelte van het Oude Maasje, gelegen ten noorden van de nieuwe rivier, bij Hagoort eerstdaags worden opgeheven. De loswal alhier is in verband daarmede voor het pu bliek opengesteld. Werkendam 8 Augustus. De heer J. J. v. Tienhoven v. d. Bogaard, sedert meer dan 32 jaar burgemeester onzer gemeente, heeft eene aanvrage om eervol ontslag uit deze betrekking ingediend. Een tweetal requesten, het eene van de voornaamste burgers, en het andere van de leden van de werkliedenver- eeniging, is reeds ingekomen, met het doel den burgemeester te bewegen zijne aanvrage in te trekken. Men vreest evenwel, dat de burgemeester in zijn voornemen zal volharden. Brieven uit de Maasstad. VI. Rotterdam, 9 Aug. 1894. Als de lezer deze voor zich heeft is het alweer zoo In de tweede week van Augustus begint de kermis, de tiendaagsche veldtocht van wansmaak en zedeloosheid tegen ver stand en zeden. En hoevele jaren zal die opnieuw weer beginnen Is het verschijnsel niet verschrik kelijk, niet meer dan ellendig, dat zoodanige bestialiteit n o o d i g, dat zoodanige vau re- geeringswege vergunde en geoctrooieerde bandeloosheid behoefte voor ons volk is geworden Afschaffen, per decreet bij voorbeeld, dunkt mij een onmogelijkheid en een dwaasheid. Wat een der grootste denkers onzer natie eens zei: „de afschaffing der kermissen is een onzedelijke domheid" gaat nog altoos, voor Rotterdam althans, op. Deze wijze van zich-plezieren zou hier met een afschaffing der kermis niet verdwijnen, men moest dan in eens ook de oudejaars- en Sint-Nicolaas- en andere z.g. feestavonden afschaffen, dan toont zich de geringe ont wikkeling van het mindere volk, en de be- krompeu kijk op het leven van de wat hooger staanden op minstens even treurige wijze. De fout is deze Het volk wordt over het algemeen te lang gespeend van plezier; zoo dra het dan ook in de gelegenheid gesteld wordt, doet het als kinderen plegen te doen: het eet er zich een indigestie aaneen geeuwhonger naar genoegen moest voorko men worden, het stadsbestuur of de lui van het initiatief behoorden te zorgen voor een gere gelde bevrediging van de behoefte aan genot, die elk individu, ook het minst intellectueel ontwikkelde, voelt. Dan, maar ook niet eerder, zou het volk zelve de kermispret laf, flauw en gemeen gaan vinden Er is reeds een verslapping waar te nemen., de kermis is thans al niet meer wat zij vroeger was, de „spellebazen" klaagden in 't vorig jaar steen en been over de geringe ontvang sten. Hoe het dit jaar wezen zal is natuurlijk nog niet te zeggen, ik hoop hierover in mijn volgenden brief iets te kunnen raededeelen, als ik het genoegen heb gadegeslagen en enkelen der bedoelde spellebazen „geïnter viewd" heb. De geconstateerde verslapping wijst, naar wij hopen, op een naderend einde De jaarlijks terugkeerende beweging vóór de kermisweek is er ook thans weer geweest en als men daarop een oogenblik het oog vestigt, is er wel gelegenheid enkele aardige opmerkingen te maken. Eerstens is het opvallend bij de concerten in de officieren sociëteit en des avonds op de Hoogstraat het groote wandellustige pu bliek voornamelijk te zien bestaan uit jonge dames- En booze tongen fluisteren, Ge moet er niet naar luisteren, dat de zucht tot paren, eigen aan vogels en katten op zekere tijden, dan ook waar te nemen is bij de lieve leden van het Rotter- damsche schoone geslacht. Ik zeg niet dat dit waar is, de hemel beware mij er voor alleen zeker weet ik dat op de genoemde' plaatsen de dames en heeren elkaar leeren kennen, hoogachten en liefhebben...... voor één week. Een tweede bizonderheid, die de kermis voorafgaat en aankondigt,wordt gevormd door de lange lijsten „welgemeende" aanvragen in de couranten voor de volksklasse. Deze kermis- vrijsters- en vrijers vraag- advertentiën verdeel ik in drie afdeelingen, naar tijdsorde. In den beginne de zoodanige, waarbij een jongeheer „met flink gevulde beurs" een lief dametje vraagt oin voor z ij n rekening kermis te houden. Portret zenden vereischte. Dan: een jonge man vraagt een meisje om voor gezamenlijke rekening pret te maken. Portret zenden geweuscht. Ten laatste: een knappe, maar een „ge- sjochte"iongen vraagt een lief kind,dat geneigd is samen en voor haar rekening het al ot niet genotvol zijn der jaarmarkt te onderzoeken. Portret zenden volstrekt niet n o o d i g! O, die kermis advertentiën zijn soms zoo grappig naif. Het niet gemeend-zijn ligt er ook heel vaak zoo boven op. En maar al te vaak worden zij dan ook een voor-den-gek- houderijtjes. Meisjes van naaiwinkels en jon gens van kantoren nemen ze te baat om eens jool te hebben. Zij plaatsen een advertentie, beantwoorden serieus de ingekomen brieven, verzoeken hier of daar op een bepaald uur een ontmoeting, een witte roos in het knoops gat zal ter herkenning dienen. De voorbijganger geniet dan vaak het _.-• schouwspel dat een oude heer met kaal hoofd, „geroosd" rondkuiert en op een afstand uit gelachen wordt door vroolijke jonge meisjes Nog een bizonderheid is het in het open baar instudeeren van het zoogenaamde ker misbed. Daar zorgt in Rotterdam tegenwoordig een zesderangs komiek, zekere meneer Soes man, voor. Dat vernuft is die taak wel opgedragen. Dit jaar heeft zijn lied het vol gende refrein, dat dienen kan als proeve van zijn dichtgenie Met de kermispret bom! Gaan we laat naar bed bom En mijn lieve zwartkop, Voel eens hoe mijn hart klopt!!! Ach, waar is de tijd van het behoorlijker straatgezang gebleven, de tijd waarin men de thans domineerende viezigheid niet kende en liedjes zong als „Zouden wij als brave Hollandsche heldenen Ver in het Zuiden ligt mijn Spanje.... enz., naive goede liedekens, die men zich thans niet meer herinneren kan zonder te blozen over de vulgariteit van die, welke er nu gezongen worden. Heden Zaterdag wordt de kermis geopend met het traditioneele klokgelui, een feit dat de jeugd reeds weken te voren kond deed met een Hop hop hop, tingelingeling Morgen luidt de kermis in Hopen we nu dat alles zonder ongelukkeu afloopen zal en dat, wijl we toch eenmaal zoo ver zijn, de menschen zich behoorlijk amuseeren zullen. Mijn uitwijding over de kermispret, die naar ik hoop den lezer niet vervelen zal, is wat lang geworden, zoo lang, dat ik voor de gebeurtenissen van den dag niet veel plaats ruimte meer vragen mag. Verschillende groote en kleine diefstallen hier in den laatsten tijd bedreven, wettigen de algemeene vraag: Hebben wij hier politie of niet En als men nu ouder „politie" verstaat een korps beambten, die tegen misdrijven waken, die dus dieven en boosdoeners af schrikken of vangeD, dan kan het antwoord zijn „Neen in de Maasstad is geen'pöl' Wel zijn er op verschillende plaatsen bu reaux, waar eenige achtbare heeren zitten te schrijven en er zijn ook lieden, die in uniform langs de straten kuieren, af en toe ^ens vloeken tegen spelende jongens, dat eerzame oude dames er een kleur van krijgen, die van tijd tot tijd een dronken man oprapen, en het alleen laten staan van een wagen of iets dergelijks verbalizeeren, die 's nachts twee aan twee in voor weer en wind be schutte plaatsen een dutje doen, lieden wier uiterlijk bewijst dat ze geen vlieg kwaad zouden doen, laat staan een inbreker, maar politie naar eerstgeschreven definitie hebben wij hier niet. Inbraken zijn dan ook aan de orde van den nacht en als de zich noemende politiemannen er des morgens bijgehaald worden, schokschouderen zij en troosten den bestolene met een >We zullen maar weer proces-verbaal opmaken!" Iemand, die komt klagen, wordt beschouwd als een lastig, sujet, wien dat klagen behoorde te worden ver boden. Waarom passen die lui dan ook zelf niet goed op't Is prachtig, wat Dezer dagen is een man veroordeeld omdat hij een Rotterdamschen diender voor „dieven vanger" gescholden hadDe verkeerde we reld, het was waarachtig een vriendelijk, compliment. v' j D.

Echo van het Zuiden | 1894 | | pagina 5