Italië. Servie. BINNENLAND. Ingezonden stukken. Burgerlijke stand. Handelsberichten. Uit Sicilië worden weer nieuwe rooverijen vermeld. Te Gibilrossa bij Palermo zijn 20 boeren beroofd, in Cerdo werden 2 kooplieden bijna naakt uitgeschud; te Bogheria kwam het tot een gevecht tusschen de gendarmen en de roovers, waarin drie der laatsten gewond en gearresteerd werden. De Moniteur de Rome bevat een ver klaring, dat niets veranderd is en niets ver anderd zal worden in de politiek des Pausen en dat de commentaren op de rede van Crispi, door de liberalen bladen meegedeeld, slechts een manoeuvre zijn. Volgens de Gazette di Torino zou Arton, de bekende medeplichtige aan de Panama knoeierijen thans te Turijn zijn, waar hij zaken doet onder een aangenomen naam. Sinds zes maanden, zegt het blad, was de Fransche politie Arton's spoor bijster geraakt. Zij doet echter niets dan, wanneer zij weet waar hij is, de autoriteiten waarschuwen en hen, zonder zijn naam te noemen, aansporen hem goed in het oog te houden. Volgens een nader bericht uit Parijs, is van daar een ambtenaar der geheime politie naar Turijn gezonden om Arton in hechtenis te nemen. Arton was echter alweer uit die stad vertrokken toen zijn vervolger daar kwam. Het proces wegens hoogverraad tegen Tchebinatch neemt veortdurend grooter ver houdingen aan. Een oogenblik had men gehoopt, dat de regeering de zaak niet zou door drijven, doch het blijkt thans, dat ^zij integendeel er alle radicalen, die haar verdacht of onaangenaam zijn, in wil betrekken. Den 9en October zal koning Alexander Belgrado verlaten öm zich naar Budapest, Weenen en Berlijn te begeven. WAALWIJK, 22 September 1894. Mr. J. G. Gleichman is benoemd tot voor zitter van de Tweede Kamervoor het tijdperk der tegenwoordige zitting. De heer Van der Schrieck heett Donderdag het voorzitterschap overgedragen aan den heer Gleichman, met eene door de leden toege juichte hulde aan diens beleid en hoogge schatte leiding bij de vervulling van zijne veelomvattende betrekking. De heer Gleichman zeide, dat de liefde voor vaderland en vorstenhuis, welke allen, ondanks uiteenloopende meeningen, vereenigt, hoop geeft bij de hervatting van de gewichtige werkzaamheden. Hij hoopte, dat de kamer aan het einde van het zittingjaar met vol doening zou terugzien op hare beraadslagin gen en verrichtingen. De kamer is daarna in de afdeelingen gegaan tot onderzoek van het ontwerp-adres op de Troonrede. Bij de heropening van de openbare zitting hield de minister van financien zijne rede. Te 's Gravenhage wordt opgericht eene vakschool voor de schoenmakerij. Vergissen wij ons niet, dan is deze oprichting grooten- de'els te danken aan de bemoeiingen van den heer N. van Es, bankier aldaar, die in der tijd in ons blad eene reeks artikelen schreef over eene dergelijke vakschool te Waalwijk. HH. MM. de koninginnen zullen Dins dag a. s. des voormiddags 11 uur (spoortijd) te Breda aankomen. Den volgenden weg zal de stoet nemen Station, Willemstraat (tram zijde), Sophiastraat (niet tramzijde), Bosch- straat, VeemarktVeemarktstraat, Groote Markt, Kasteelplein, Academie. HH. MM. zullen aldaar verblijven tot 3 uur; alsdan wordt een bezoek gebracht aan het Begijnhof en daarna door de St. Janstraat en over de Groote Markt naar de Groote Kerk gereden, ter bezichtiging der graven van Engelbert van Nassau en zijne gemalin. Uit de kerk komende gaat de tocht langs de Reigerstraat, VischmarktstraatHaven (oostzijde Brug straten, Karresiraat, Eindstraat, Ginneken- straat naar de Ambachtsschool, om vervolgens naar het stadhuis te rijden langs de Ginneken- straat, Ridderstraat en Groote Markt. Na eenigen tijd toevens aldaar gedu rende welken tijd de raadsleden zullen worden voorgesteld en door ruim 1000 kinderen de volksliederen en een gelegenheids-gedicht zullen gezongen worden vertrekken HH. MM. naar Ginneken om, na het brengen van een kort bezoek aan het monument aldaar, over Prinsenhage naar Breda terug te keereu; noch te Ginneken, noch te Prinsenhage, zullen officieele betoogingen plaats hebben. Van Prinsenhage komende wordt de volgende weg genomen: Haagdijk, Leuvenaarstraat, Midden laan, Station, vanwaar HH. MM. om 6 uur naar 's Gravenhage terugkeeren. Br. Ct. Ten behoeve van het fonds ter tege moetkoming in de opvoeding van de wettig erkende kinderen van officieren en onder officieren van het Indische leger, wier vader voor den vijand is gesneuveld, of tengevolge van bekomen wonden overleden, ontving de voorloopige commissie te 's Hage reeds vele bijdragen tot een gezamenlijk bedrag van ruim f 3400. Even buiten het station Velsen bevinden zich de sluilbooraen voor den overweg van Velsen naar de buurtschap de Heide. Toen nu Donderdagavond de locaaltrein no. 517 van Haarlem naar Uitgeest, het station Velsen verlaten had en reeds een tamelijk snelle vaart had, ontdekte het stationspersoneel en gelukkig ook de machinist van den trein, tot hunne groote ontsteltenis, dat zich midden op de rails een voerman met paard en wagen bevond. Nog op slechts 20 meter afstand wist de machinist met kracht te remmen, zoodat de trein tot staan kwam. Hij voorkwam dus ernstige onheilen. De voerman, die de sluit- boomen open vond, was doorgereden en had den trein niet zien aankomen. Te Tilburg is een brutale diefstal ge pleegd. Eenige personen wisten zich door inbraak toegang te verschafFen tot het woon huis van den slager H. de Rooij, waar zij zich van al het aanwezige goud en zilver meester maakten. Alle nasporingen der politie zijn tot nu toe vruchteloos gebleven. Moord te Nijmegen. In eene woning in de beruchte Vildersgas heeft de politie Woensdag avond gevonden een lijk, blijkens daarbij aanwezige stukken van J. K., vader in het gereformeerd wees huis te Scheveningen (Keizerstraat.) Aan den hals werden sporen van gepleegd geweld waargenomen. Uit Nijmegen wordt dienaangaande nader gemeldDe in de Vildersgas (eene steeg) waar de vermoe rde vader van 't gereformeerde weeshuis te Scheveningen, J. Kotist, ontdekt is, vertoefde hier sedert Dinsdag, toen hij een jongen van het gesticht, die bij het In disch leger in dienst zou treden, aan het gebouw der koloniale reserve afleverde. Eenmaal hier heeft hij waarschijnlijk van een en ander een kijkje willen nemen. Het fraaie echter zocht hij blijkbaar niet, althans aan den Voerweg, waar hij een paar kroegen bezocht, is dat niet te vinden. Daar xou hij half buiten westen, kennis hebben gemaakt met Wilhemina Schellekens en door deze zijn gelokt naar de woning van Jacobus Stelbrink en diens bijzit Maria Hiddegaal in de Vildersgas, een buurt, waar aanhoudend toezicht noodig is. Woensdagavond werden twee politieagenten door bewoners van die steeg er op gewezen, dat bedoelde woning tot hunne bevreemding den geheelen dag gesloten was gebleven. Besloten werd het huis te onderzoeken, men vond niemand dan op het bed het half onl kleede lijk van een onbekende, dat, uit het geen daarbij werd gevonden, herkend werd. Dat er eene misdaad was gepleegd,was aan geen twijfel onderhevig. Dadelijk werd in en om de stad naar de vermoedelijke daders, ge noemd drietal gezocht, en diep in den nacht mocht de ijverige politie er in slagen hen buiten de stad, op den Berg en Dalscheu weg nabij café Rust, te snappen. Zij werden aan het hootdbureau van politie op de Groote Markt in verzekerde bewaring gesteld en zullen vermoedelijk van avond naar Arnhem worden overgebracht. Van middag kwamen de officier van justitie, de rechter commissaris en den grffier der rechtbank uit Arnhem over om het drietal te verhooren en het lijk, dat werd gebracht naar het huis van besmettelijke ziekten aan den Graafschen weg, te schouwen; doctoren Banning en Hoeben fungeerden als deskun digen. Twee regenten van genoemd weeshuis, naar hier afgevaardigd, hebben zich van den dood huns dienaars overtuigd. In den namiddag werden de verdachten elk afzonderlijk onder politiegeleide naar het ziekenhuis vervoerd en daar in het bijzijn der justitie met het lijk van den verslagene geconfronteerd. Stelbrink verloor daarbij zijne kalmte niet, doch op beide vrouwen maakte het lijk een diepen indruk. Eene groote menigte verwijlt den ganschen dag voor het politie bureau; toen de verdachten vervoerd werden naar en van het ziekenhuis, gaf het publiek door luid geschreeuw zijne verontwaardiging te kennen. Omtrent het onderzoek van de justitie valt nog niets mede te deelen; evenmin is bekend wat de sectie, die genoemde deskundigen op het lijk verrichten, aan het licht bracht. Het vermoeden bestaat dat een schedel breuk den dood ten gevolge heeft gehad. Nog wordt nader gemeld De beide vrouwen zijn weer op vrije voeten gesteld (heden nacht om één uur) en is The- odoor Stelbrink Vrijdag morgen gevankelijk naar Arnhem overgebracht. Stelbrink moet den verslagene met een hard voorwerp de wonde aan het achterhoofd hebben toegebracht. Of de dood daarvan het gevolg was, is onbekend; de deskundige doctoren Banning en Hoeben hebben hun visum repertum bij de justitie ingediend. Uit de omstandigheid,dat dr. Hocke Woens dag namiddag door een man (diens naam kent men niet) werd verzocht zich naar be doelde woning te begeven om een daar on verwacht ziek geworden persoon in behan deling te nemen, kan worden opgemaakt, dat de dood bij den verslagene niet dadelijk is ingetreden. Dr. Hocke vond de huisdeur gesloten en vernam van de buren, dat de bewoners afwezig waren, zoodat hij onverrich ter zake terugkeerde. De meening, dat de moord niet met opzet is gepleegd, is wellicht niet van grond ont bloot. Eenige familieleden en regenten van het weeshuis te Scheveningen zullen de begrafenis, op morgen ochtend bepaald, bijwonen. De ongelukkige vrouw van den verslagene is heden hier aangekomen. LOMBOK. Donderdagmorgen ontving het N. v. d. D. het volgende belangrijke telegram uit Batavia: De Sasaks versloegen de Baliers te Pa boetan en verbrandden hun eigendommen. Tjakra Negara wordt door ons gebombar deerd. Te Kaleh zijn drie granaten van den vijand terecht gekomen, waarvan een sprong, zonder iemand te kwetsen. De Baliers zijn voornemens Kaleh aan te vallen. Het is bewezen, dat een deel der Sasaks in verraad waren betrokken. De Sasaks brachten vier afgesneden hoof den, waarbij dat van een invloedrijk verrader. Over de voeding der soldaten wordt ge klaagd; de dienst is zwaar; er komen meer zieken. De bovengenoemde plaats Paboetan komt op de kaarten niet voorwèl ten Z. van Mataram een plaats Pagoetan; zeker ligt het in de buurt van Pasingaban. De granaten, die het door ons bezette Kaleh bereikten, werden natuurlijk geschoten uit de achtergelaten veldstukken. De volgende mededeeling van het telegram is zeer belangrijk omdat hiermede een tweede opheldering wordt gegeven over de toedracht van het verraad. Het is moeilijk denkbaar dat de hoofden ter Oostkust, die in oorlog bleken met de Baliers, hieraan deel zullen hebben gehad; eerder denken we aan kam ponghoofden aan de Westkustdie meer rechtstreeks onder Balischen invloed waren. De Sasaks schijnen op de manier van Dajaks en Alfoeren aan het koppensnellen te gaan om zich te wreken over het verraad en daarbij ons tevens bewijzen te geven van hun goede gezindheid. Met leedwezen zeker zal men de laatste alinea lezen. In dien toestand zal door het legerbestuur zeker wel verbetering gebracht kunnen worden. De manoeuvres der 3e divisie in fanterie in Noordbrabant. Door prachtig najaarsweder begunstigd had Dinsdag de laatste manoeuvre op de Bestsche heide plaats, gevolgd door eene revue. Omstreeks 10 uur voormiddag waren de vereenigde troepen der 3e divisie infanterie daartoe opgesteld aan den straatweg Best Oirschottusschen mijlpaal 10 en 12. De oorlogstoestand had opgehouden, de witte banden waren bij de le brigade afgenomen en eendrachtelijk rukte de 3e divisie tegen den door 1 bataljon infanterie en 1 batterij veld-artillerie (met de noodige vlaggen) ge- markeerden vijand op. Er werd ondersteld, dat de 3e divisie in last had van Tilburg over Moergestel en Oirschot naar Eindhoven te marcheeren. Op de Bestsche heide aangekomen, be richtte de vooruitgeschoven cavaleriedat eene vijandelijke troepenmacht stelling had genomen, teneinde deu opmarsch te verhin deren. De divisiecommandant besluit hierop tot den aanval op de vijandelijke stelling, die in noordoostelijke richting was aangeleund aan den spoorweg Boxtel—Eindhoven en de Ek- kersrijt als terreinafscheiding voor zich had. Deze manoeuvre, bijgewoond door de ge- neraals-majoor Hennus en Kool, respectieve lijk inspecteur der infanterie en chef van den generalen stafbenevens de officieren van enkele vreemde mogendheden, droeg eigenlijk het karakter van eene gevechtsexercitie op groote schaal. De verdedigende stelling was versterkt door den aanleg van zigzag opgeworpen gevechts dekkingen voor infanterie en artillerie. Na een hevig repeteervuur werd zij in front bestormdterwijl inmiddels de niet aangeleunde vleugel werd bedreigd door 4 bataljons. Na afloop der manoeuvre, revue over de vereenigde troepen door den generaal- majoor Lanzing, commandant der 3e divisie infanterie. Door het uitreiken van schets kaartjes waarop in duidelijke trekken de plaatsen der verschillende wapensoorten en onderdeelen waren aangegeven, werd eene spoedige opstelling in hooge mate bevorderd. De revue bood een prachtig en indrukwek kend militair schouwspel aan; in gesloten bataljonscolonne werd door de infanterie in den gewonen pas gedefileerd, door de bereden wapens in draf. Honderden toeschouwers waaronder zeer vele in rijtuigen en te paard, woonden dit eigenaardig schouwspel bij. Na de revue betrokken de troepen hunne kwartieren in en om Bokstel, Best, Oirschot en St. Oedenrode. Zitting kantongerecht Waalwijk. UITSPRAKEN 21 Sept. 1891. C. v. E. te Waalwijk, overtr. openbare orde, vrijgesproken; A. W. J. z. b. woonpl., overtr. voerwezen f 3 boete of 2 dagen hechtenis; L. W. te Capelle, overtreding brandw. regiem., f 0.50 of 1 dag hechtenis; J. E. T. te Capelle, alsvoor f 0.50 boete of 1 dag hechtenis; C. v. Z. te Sprang, dronkenschap, f 3 boete of 2 dagen hechtenisA. v. E. te Waalwijk, alsvoor f2 boete of 2 dagen hechtenis; H. M. te Waalwijk, alsvoor f2 boete of 2 dagen hechtenis M. T. te Capelle, alsvoor f 10 boete of 6 dagen hechtenis; J. R. v. H. te Tilburg, jachtdelict, f 20 boete of 8 dagen hechtenis; J. II. K. te Waalwijk, voerwezen, f 0.50 boete of 1 dag hechtenis; M. P. te Vlijmen, nachtgerucht, f 15 boete of 3 dagen hechtenis; P. v. D. te Loonopzand, overtred. gem. verord. f 0,50 boete of 1 dag hechtenis; A. v. d. W. te Tilburg, voerwezen, f 1 boete of 1 dag hechtenis; A. M. v. d. W. te Waal wijk, overtr. artikel 459 str., f 2 boete of 2 dagen hechtenis; G. D. te Loonopzand, dron kenschap, f 2 boete of 2 dagen hechtenis; J. K. te Vlijmen, overtr. artikel 459 str., f 0,50 boete of 1 dag hechtenis; C. v. V. te Waal wijk, straatschenderij, f3 boete of 2 dagen hechtenis; J. v. I. te Capelle, dronkenschap, f 15 boete of 3 dagen hechtenis; A. de K. te Waalwijk, overtr. vogelwet, f 1 boete of 1 dag hechtenis; P. F. te Raamsdonk, dron kenschap, f2 boete of 2 dagen hechtenis; P. F. te Raamsdonk, alsvoor f 2 boete of 2 da gen hechtenis; J. F. te Raamsdonk, alsvoor f 2 boete of 2 dagen hechtenis; J. S. te Veen, overtr. prov. regiem., f 1 boete of 1 dag hechtenis; A. de L. cs. te Vlijmen, straat schenderij, 115 boete of 3 dagen hechtenis iederC. v. E. te Waalwijk, nachtgerucht f 1 boete of 1 dag hechtenis; A. de R. te Genderen, overtr. voerwezen, f0.50 boete of 1 dag hechtenis; A. S. te Bezooien, dron kenschap, f 5 boete of 3 dagen hechtenis; H. de B. te Waalwijk, nachlgerucht, f 5 boete of 3 dagen hechtenis; P. B. te 's Gravemoer, overtr. wapenwet, f 2 boete of 2 dagen hech tenis; J. S. te 's Gravemoervoerwezen, fl boete of 1 dag hechtenis; J. A. de B. te Capelle, dronkenschap, f 2 boete of 2 dagen hechtenis; C. v. L. te Raamsdonk, alsvoor f 2 boete of 2 dagen hechtenis; J. V. te Waspik, overtr. politie verord. f 1.50 of 1 dag hechtenis; W. A. P. te Waspik, alsvoor f 1.50 boete ot 1 dag hechtenis; C. v. L. te Raams donk, overtr. artikel 460 str. f 2 boete of 2 dagen hechtenis; H. v. T. te Capelle, overtr. voerwezen, f 1 boete of 1 dag hechtenis; D. V. te Veendronkenschap, ree. 3 weken hechtenis; A. D. cs. te Waspik, overtr. gem. verord. f 0.50 boete of 1 dag hechtenis ieder; F. v. D. te Waspik, alsvoor f 0.50 boete of I dag hechtenis; J. v. E. te Nieuwkuik, overtr. artikel 459 str. f 0.50 boete of 1 dag hech tenis; G. C. te Vlijmen, overtr. spoorw. wet, II boete of 1 dag hechtenis; B. K. te Hooge Zwaluwe, alsvoor f 2 boete of 1 dag hechtenis. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) Mijnheer de Redacteur, Met groote bereidwilligheid stelt u de ko lommen van uw veelgelezen blad open om publiciteit te geven aan de vele klachten over het veer te Drougelen; dit geeft mij aanleiding om u ook een plaatsje te vragen voor het volgende In de Buitenpolder van Bezooienten Noorden van den Maasmond, bestaat reeds eenigen tijd gebrek aan water, zoodat het in de weilanden grazende vee dorst moet lijden, als de eigenaars daarin niet op de eene of andere wijze voorzien. Dat die toestand niet houdbaar is zal wel geen betoog behoeven. Reeds is hierop de aandacht gevestigd van het Polderbestuur maar tot nog toe zonder gevolg. Wij hopen dat spoedig afdoende maatre gelen zullen genomen worden, om in de be hoefte te voorzien. VEEHOUDERS. SPRANG. Van 1 15 September. GEBOREN: DominicusJan z. van Jan Johannes de Roon en Jozijna van der Hammen Maria Wilhelmina d. van Adriaan van Esch en PieternellaNieuwenhuizen Willem z. van Johannes V09 en Jozijna van Dongen, NeeltjeAdriana d. van Adriaan Timmermans en Jacoba Pruijssers Johanna Christina d, van Adriaan Geenen en Maria Vos. OVERLEDENHuibert Bastiaan Verschuren 7 jaren Pieternella Johanna Haverhals 6 maanden -r Gerrit de Bie 17 jaren. HUWELIJKS-AANGIFTENAFKONDIGINGEN en HUWELIJKEN Marinas van Baardwijk jm. 30 jaren van Waalwijk met DinavanHam jd. 27 jaren Jan Krol jm. 27 jaren met Johanna Klootwijk jd. 29 jaren. WAALW IJK 7 21~Sept~ Op de paarden- en beestenmarkt waren slechts enkele paarden aangevoerd, waarvan een ver kocht werd a f 525.De andere brachten min dere prijzen op, of bleven onverkocht. Buitenge woon veel hoornvee was aangevoerd, liuim a50 stuks waren aan de lijn. De handel was uiterst 8lap en lusteloos. Er waren bijna geen kooplieden en dit nog steed9 tengevolge van de sluiting op vele binnenlandsche en buitenlandsche markten. De gezondheidstoestand van het vee laat evenwel hier en in de onmiddelijke veerijke omgeving niets te wenschen over. De stremming van den uitvoer oefent op den veehandel een zeer nadee- ligen invloed uil, waarvan de naweeën nog lang zullen gevoeld worden. Kalfkoeien golden f 130.f145.if 220. Dito vaarzen f110.120,f212.50 Jonge varkens aangevoerd 130 stuks, verkocht van f6.tot f 11.50. Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 490 kg. van f0,98 fl,10 per kg. Eiereu f 4,a 5,00 per 100 stuk9. Tengevolge van beduidenden aanvoer van winter- en tusschenseizoenhuiden, uit La Plata cn andere productieplaatsen, op de voor-

Echo van het Zuiden | 1894 | | pagina 2