Notaris LOEFF, Notaris RANT, Advertentiën, Bericht van ïnzei. BINK, te Waalwijk, LOEFF, te Drunen, Ingezonden stukken. Verkoopen Toeslag Woensdag 3 October 1894, finaal verkoopen een katholiek en protestantsch weesmeisje verder werden alle bouquetten, die men zou willen aanbiedenwelwillend in ontvangst genomen. De koninklijke stoet was samen gesteld als volgt een peloton bereden artil lerie, de burgemeester, de opper-ceremonie- meester, H.H. M.M. met gevolg, en tot sluiting een peloton artillerie. Het was de wensch van H.H. M.M., dat, bij haar bezoek aan de ambachtsschool alle ambachten aan het werk waren. Het bezoek aan deze prachtige instelling van wijlen Dr. Van Cooth wordt hier op den hoogst en prijs gesteld. Ook Ginneken doet zijn best. Behalve f500 door de gemeente toegestaan, hebben ook de ingezetenen nog eenige hon derden guldens bijeen gebracht, ten einde door eene gepaste versiering H.H. M.M. waardig te kunnen ontvangen. De versiering, .bestaande uit eerepoorten, sparre- en denne- boompjes, guirlandes, vlaggen enz. is aange bracht in de Dorpsstraat, markt en Brugstraat, waar de koninklijke stoet passeert. In eene Zaterdag gehouden vergadering der feest commissie is besloten Woensdag een groot volksconcert te geven, waarna een grootscht optocht met muziek en fakkellicht zal worden gehouden. Dit geschiedt Woensdag omdat Dinsdag Breda het glanspunt der teestviering is. A Toen HEI. MM. na in het station begroet te zijn door den burgemee^er, buiten verschenen, ging er uit de opeengepakte menigte een donderend gejuich op, dat de salutschoten overstemde. In de Willemstraat stonden de plaatselijke cor- poratien opgesteld met haar vaandels. Daar waren ook de acht oud-strijders, die met groote onder scheiding door de koninginnen werden toegeknikt. Nadat de linie van vereenigingen was gepasseerd, sloten al die heeren zich aan met hun vaandels achter den stoet, een muziekkorps voorop. Het breede stationsplein, met zijn tooi van groen en bloemenmet een fraaie eerepoort op den achtergrond, was geheel omzoomd door een dichte menschenmassa, waarboven handen en hoeden en doeken wuifden in een wilde warreling. En stapvoets ging het langs de rijen onder eerebogen door en tusschen een haie van hooge masten, alle aan elkander verbonden met slingers, waarin levende bloemen prijkten. Het is onmogelijkzegt de corr. van de N. li. Ct., zoo vliegend in een rijtuig achter den konink lijken stoet in woorden op te krabbelen den indruk, die dat alles maakte. Die duizenden en duizenden een kleurige beweeglijke menigte met veel uniformen, met groote stoeten boeren en boerinnen, wier witte kappen, van achteren keurig geplooid, sprekend uitkwamen tegen al dat zwart, die menigte geestdriftige gezichten voor alle vens ters, tusschen 't vlaggendoek dat onafgebroken hoerageroep, en in de verte als statig achterdoek, de koepels en torens afgcteekend tegen den licht- blauwen hemel.... Alles was op de been; op de meeste kantoren en op de winkeldeuren prijken bordjes met „gesloten-*. Heel Breda jubelde om haar koninginnen De orde was onverbeterlijkdaartoe werkte allereerst mee het taktvol optreden van mare chaussee en politie, maar ook de prettige geest die er heerschte onder de duizenden. Voor de groote sociëteit stonden tal van offi cieren met hun dames op het balko geschaard waarvan een sierlijke draperie al hing van rood fluweel met hangplanten. üp de Markt was het wel het drukste, die Markt met haar mooie gevels, aan weerszijden van het stadhuis, dat smaakvol versierd was met groepen planten langs de breede stoep, door loo- pers bedekt. De fontein wierp hare stralen hoog op boven het bassinen de druppels vielen glinsterend neer in de nieuw aangelegde perken. In het midden stond de slanke muziektent, omgeven do n hoog opgaande palmen, en daaromheen weer die woelende menschenzee. De glinsterende stoet zwenkte en de koninginnen reden met gevolg door de poort van de militaire academie langs de gelederen terwijl de cadets de geweren presenteerden. Daarna stapten HH.MM. uit en toen werden een voor een alle officieren en leeraren voorgesteld. Steeds buigend liepen de vorstinnen langs deze lange rij. Vervolgens werd door de cadetten geëxerceerd onder bevel van den kapt. der in fanterie van der Garde. De verschillende hand grepen werden uitgevoerd met een juistheid en een kracht, zoo dat H.H. M.M. herhaaldelijk aan den gouverneur hare bewondering te kennen gaven. Daarna werd in kolonnes gemarcheerd met merkwaardig gelijken veerkrachtigen pas, de muziek ging voorop. Tot slot werd door de troep gedefileerd. De jonge koningin scheen bij zonder ingenomen met ait kranig schouwspel. Telkens weer neigde zij de officieren vriendelijk toe. Alles was daar in het gewone doen. De lunch had plaats in de receptiezaal, die eenvoudig met planten en vlaggen was getooid. De tafel, rijk met kristal, zilver en bloemen ver sierd, was 'hoefijzervormig. Bij haar binnentreden boden de jonge dames De Wilde en Van Pesch H.H. M.M. bouquetten aan. De koninginnen zaten natuurlijk aan het hoofd van den disch. Verder zaten aan: van de Academie: de gouverneur, de adjudant van den gouverneur, de eerste officier, de majoor-kwartiermeester, de kapitein-admini strateur van kleeding, de eerstaanwezende officier van gezondheid, de vijf hoofden van onderwijs (drie kapiteins, een ritmeester en een hoogleeraar), en de kapitein-commandant der compagnie cadets, voorts twee cadets. Daarnevens namen plaats de bevelhebber in de militaire afdeeling, de divisie-commandantde plaatselijke commandant, de commandant van het zesde reg. infanterie, de commandant van het derde reg. veldartillerie, de commandant ir. het genie-Cbmmandement, de provinciale adjudant, de militie-commissaris,de commandant der schutterij, de escorte-commandant en de kapitein der ma rechaussee. Van de gemeentelijke autoriteiten waren aan wezig de burgemeester, de drie wethouders, de secretaris, voorts de president van de rechtbank, de officier van justitie en de griffier. Aan tafel werd door H. M. de koningin-regentes eene redevoering uitgesproken, waarop de gou verneur der Academie antwoordde met een korten heildrank. Na het déjeuner begaven de koninginnen zich met haar gevolg naar de manége, die met vlaggen en tropeeën was versierd. De vorstinnen namen met den gouverneur plaats op een tribune. Daar werd een zeer merkwaardig programma uitge voerd. Allereerst voltigeerden ae cadets te paard, onder leiding van den le luitenant De Bruin. Het jeu de roses, die wilde jacht om een strik te be machtigen van een der rijders, wekte vooral veel belangstelling bij de jonge koningin. Zij volgde het spel onafgebroken, en herhaaldelijk gaven de majesteiten door gejuich haar ingenomenheid te kennen. Ten slotte kwam het schermen te paard, waarbij de jonkers zich uitstekende ruiters toonden. De laatste nummers werden geleid door de luitenants Verwijk en Piepers. In de ruime exercilieloods wachtte HH. MM een schitterend assaut. Die groote halle was recht feestelijk getooid met fantasievlaggen, met wa penen en kanonnen. De koninginnen zaten links aan den ingang. Onmiddellijk daarachter waren de genoodigden aan het déjeuner geschaard, terwijl de laatste rijen werden gevormd door vele dames en andere invités. 'In het midden was het krijt. Daar werden fraaie standen uitgevoerd door vijl tig cadets, daar werd geschermd met degen en geweer, en eindelijk ook geturnd aan de barren. De jonkers in wit tricot met een zwarten gordel zagen er kranig uit, en hun spierkracht gal goeden moed voor de toekomst. Tot slot kwam een apotheose. Voor de bustes van de koninginnen werd met de degens een afwerende beweging gemaakt Toen schaarden allen zich „en haie* en onder het zingen van het Wilhelmus, begeleid door de stafkapel van het 6e reg. infanterie, verlieten HH. MM. door de rijen het gebouw. Daarna maakten HH. MM. een rijtoer om de gebouwen naar het bekende Spanjaardsgat, waar 't „Turfschip" is geland. Vervolgens ging het weerover het Kasteelplein door de St. Catharinastraat naar het Begijnhof. Nog nimmer heeft een Oranjevorst verzuimd, deze merkwaardige instelling te bezoeken bij een ver blijf te Breda. Dat hof is blijven bestaan, de eeuwen door, trots vervolgingen, belegering en verwoesting van kloosters en kerken. Onder daverende ovaties gingen de koninginnen te kwart voor vieren weer langs de Catharina- straat, de Veemarkt, de St. Janstraat, Kidderstruat, Karrestraat, Torenstraat en Kerkplein naar de Groote Kerk, wier schcone gotische toren overal in den omtrek te zien is. Te 4 uur 20 verlieten HH. MM. de Kerk, om een bezoek te brengen aan de ambachtschool. Reeds stonden de ruim duizend schoolkinderen in een halven cirkel opgesteld voor het stadhuis op de markt, en duizenden waren er saam ge stroomd uit de straten, om dat voorname deel van het programma toch niet te missen. Te ruim half vijf verscheen de stoet en dadelijk gingen IIH. MM. binnen het statig gebouw. De koninginnen wandelden, voorgegaan door het dagelijksch be stuur, de verschillende zalen door, alle recht smaakvol versierd. Twee boudoirs gaven toegang tot de tot salon ingerichte voorzaal, waar ge schilderde portretten hangen van Adolphus, roomsch koning, graaf van Nassau, van René de Chalons, graaf Willem van Nassau, prins Willem van Oranje, prins Mauri te en prins Frederik, terwijl de buste van de jongste telg der Oranjes, met die van hare moeder, daarbij waren gezet tusschen het groen In de trouwzaal werden de leden van den raad aan de koninginnen voorge steld. Na een poosje kwamen H1I. M.M. weer op het bordes, en zij namen plaats op twee zetels, onder, liet baldakijn, te midden van fraaie plantengroepen De koninginnen gebruikten hier, op de stoep van het gemeentehuis, een tweede lunch. Met daverend gejuich werden de majesteiten begroet, uit alle vensters werd gewuifd met hoeden en zakdoekenalle kinderen van het koor wap- Derden met hun rood, wit, blauw en oranjeli nljes. bat maakte een machtig aardigen indruk. Terstond daarop gaf ae dirigent, de heer Govert Dórreboom, het teeken tot den aanvang, en fitatig en blij klonk door die duizend kinderstemmen met de kapel der schutterij de oude wijs van het Wilhelmus. Toen ontblootten allen eerbiedig het hoofd de generaals in de omgeving van de koninginnen maakten het militair saluut, de eerewacht presen teerde het geweer. Het was een treffend moment. Vervolgens werd het koninginnelied gezongen, getoonzet door den heer Dorreboom, op woorden van den gemeente-secretaris, den heer Vermeulen. En tot slot gaf de schutterijkapel feesttonen door den luitenant-kapelmeester der d.d. schutterij Louis P. Kriens, gecomponeerd ter eere van HH. M.M. Nog eenigen tijd vertoefden de koninginnen in het gemeentehuis voor de mooie schilderij van Krabbé, die voorstelt in levendige kleuren een scène in de Boterhalle en de groote markt. Het is een recht druk tooneel, en de groote verdienste is, dat al die vrouwtjes en mannen portretten zijn, dat de Bredanaars kunnen aanwijzen met den vinger: „da's die en da's die." Ook de ver schillende kleederdrachten der Brabantsche boe rinnen komen er goed op uit. Al die vriende lijke gezichten lachten de majesteiten tegen. 't Was ruim vijf uur toen de groote tocht werd Ondernomen naar het citadel-monument te Gin neken. Langs heel dien mooien weg waren slin gers van groen en draperieën en eerepoorten aan gebracht, en overal stonden demenscnen. Merk waardig was het dat die eenvoudige lieden bu.iten de stad te verbaasd schenen om te juichen alls de stoet passeerde. Dan bogen zij diep, dan zwaai den ze met de hoeden, en zachtkens fluisterden zij elkander toe: „Wat een schoon koninginneke, wat een pracht." Op de grens van Teteringen, waar men van den straatweg de wijde heide ziet liggen, werden H.H. M.M. begroet door den burgemeester Ver daasdonk en boden de meisjes Van Minkelen en Drossaers bouquetten aan. Het hoofd der ge meente reed voor in den stoet tot aan de grens van Ginneken. Daar had dezelfde ceremonie plaats. Burgemeester baron y. d. Borch verving zijn ambtgenoot en frl. v. d. Borch gaf de bloem ruikers. Eén eind verder hield de stoet weer stil, waar door twaalf frissche boerendeerns, de Brabantsche muts met bloemen versierd, aan de koninginnen de hulde werd gebracht van den landbouwenden stand. Eindelijk bereikte men onder een eerepoort door het citadel-monument, waaraan, als eenige versiering, de verdroogde krans hing, die koning Willem III er op lag toon hij het kwam inwijden. Dat was op 30 November 1874. De jonge koningin hechtte een versche krans onder dien van haren vader. Over Prinsenhage, langs het statig mastboseh, werd de terugtocht genomen. Steeds uitingen van geestdrift waar de rijtuigen passeerden, naieve huldebetuigingen van de landelijke bevolking. En toen de stoet het versierde Breda weer had bereikt, brandden daar de meeste illuminaties. Dat gaf een zeldzamen gloed nan de menigte van kleuren. Op den hoogen kerktoren schitterden een VV. en E. In sterrenschrift langs de huizen waren overal vetpotjes aangebracht en sierlijk kwamen zoo de lijnen uit. De koniuginnen waren nu bijna bigraven on der den schat van bloemen in haar rijtuigen. De geestdrift van het volk nam steeds toe. Even voor half zeven kwamen de koninginnen weer aan het station. Zij inspecteerden de eere- wacht van cadets, opgesteld langs het perron, zij drukten den burgemeester de hand en dankten hem voor de ontvangst, en slechts een paar mi nuten over den tijd reed de trein weg, terwijl de kapel van het Ge reg. inf. het Wilhelmus speelde, onder gejuich der menigte en het gebulder der kanonnen. En 's avonds Toen was het dringen altijd maar door aan het station om weg te komen, en al waren de treinen ook nog zoo lang, al kwamen er nog zooveel wagens voor en achter, telkens weer bleven er passagiers achter. De Bredanaars zelf vierden dapper het feest voort in de g(•illumineerde straten. Daar waren muzikale ronde gangen en een gondeloptocht, tin telend van licïit, daar werden patertjes gedanst op de pleinen, door vroolijke straten. Toen kwam de vroolijke Brabantsche geest weer goed boven. En zeker zal het zoo dol blijven voortgaan een heel groot stick van den nacht. De koffiehuizen mogen openblijven en de verlichting is geduldig. LOMBOK. De correspondent te Batavia van de N. R. Ct. seint onder dagteekeening van Maan dag Honderd en vijftig" vaten kruit werden te Ajnpenan gevonden. Een gelukkig schotr van Pegasangan uit ve:roorzaakte eene ontploffing te Tjakra Ne gara, waarschijnlijk van het kruitmagazijn van den vijand. Een bulletin van het Nieuws van .den Dag meldt Te Tjakra Negara is een kruitmagazijn des vijands door een granaat getroffen e'U ontplofte. In het huis van een voortvluchtigen Chinees is eene groote, hoeveelheid kruit met slaghoedjes gevonden. Volgens geruchten is Malaram nagenoeg vernield. Duizenden pikols rijst zijn verbrand. Ook te Tjakra is gebrek aan rijst. De secretaris Valette gaat naar Lombok. Uit dit telegram blijkt, dat de vijandelijke stellingen door onze artillerie nog voortdurend worden bestookt als voorbereiding van een beslissend treffen. De heer A. G. Vaiette, van wier boven sprake moet zijn, is secretaris der residentie Batavia. üe heer E. Kempe, die meent dat de slaat voor zijn krjjgers fortiori voor de gevallenen en hun nagelaten betrekkingen onbekrompen behoort te zorgen, komt in het Vaderland op tegen te overdreven edelmoe digheid inzake Lombok. Hij voegt daaraan het volgende toe „Wanneer wij den schatrijken vorst van Lombok ten onder brengen, kan de regeering, door rechtens ongemakkelijk te laten betalen, daaruit met glans oprichten lo. een prachtig monument voor de zoo jammerlijk gevallenen 2o. een fonds voor hun nagelaten betrek kingen 3o. een idem voor het Indische leger tegen alle eventualiteiten die nog komen zullen en waarvoor men gelden wil atzondereu; 4o. een meer dan voldoende oorlogsschat ting. De huid verkoopen vóór de beer is dood geschoten? Toch niet. Het is niet denkbaar', dat we het kleine eiland Lombok, dat van alle kanten geblokkeerd kan worden en waar we een ons bevriende bevolking van honderd duizend Sasaks tegen een 40 a 50,000 Baliers hebben, dat we dat niet ouder de knie zouden krijgen. Als dat niet mogelijk is, kunnen we gerust als Koloniale Mogendheid abdiceeren." (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) Mijnheer de Redacteur, 't Is ons e ne aangename taak u een en ander te melden aangaande het bezoek verleden Zondag door de liedertafel Oefening en Vermaak van Waalwijk en Bezooien aan Geertruidenberg gebracht. Groot was de verwachting waarmede dit op muzikaal gebied zoo hoog aangeschreven gezelschap werd; te geraoet gezien en iedereen verheugde zich reeds van te voren in het te smaken kunstgenot. De zangers werden aan het station ont vangen door het bestuur van dc harmonie van Geertruidenberg en geleid naar het kótel Santbergen, waar het concert ten 5 ure een aanvang nam. De verschillende nummers van het met zorg gekozen program werden voor een talrijk en uitgelezen publiek uitgevoerd met eene zekerheid en kracht, met eene zuiverheid van iutonatie en nuanceering, zooals men alleen bij enkele van de best geoefende zang verenigingen kan aantreffen. Het auditorium geraakte dan ook zoo onder den indruk van den heerlijke zang, dat aan de toejuichingen geen einde scheen te kunnen komen en nog een extranummer gegeven werd. De solisten de heeren P. Snijders en P." van Ree, droegen door hunne schoone voor dracht en prachtige stem zeker veel bij om dit concert te maken tot een der schoonste, die wij hier ooit gehad hebben. In een woord „Oefening en Vermaak" heeft in alle opzichten aan de hoog gespannen verwachting voldaan en ons buitengewoon doen genieten. Maar hoe kan dit anders onder een directeur als de heer Frans de Cortie Een kapelmeester, die zijne phalanx zoo weet te leiden en te inspireeren, die zi'ne mannen zoo onder commando heeft en dan nog wel zulke mannen, kan men niet anders dan meesterlijk zingen. Hulde dus in de eerste plaats aan hem, en dan even groote hulde aan zijne onovertroffene zangers. Maar hulde ook aan den jeugdigen pianist den heer W. Timmermans, die zich op zoo uitstekende wijze kwijt van zijne moeilijke taak als accompagnateur. Op spoedig weder zien. Vele kunstliefhebbers. Gee> truidenberg, 24 Sept. '94. ONDERTROUWD G. D. VAN BA VEL EN E. H. C. LEDEL. Waalwijk, i9 Sept. 1894. Leeuwarden, 1 Algemeene kennisgeving. te Drimen, zal ingevolge art. 1223 B.W. voor zijn principaal ia liet koffiehuis „De Twee Kolommen' van Mej, de Wed. GERRIS te Waalwijk, bij inzet: Woensdag 3 October en bij to°slag: Woensdag 17 October 1894, telkerfs nam'ddags 6 ure, ONDtWAALWIJK: Een Huis, Erf erf Tnuj,n' aan de„ Sta_ tionsstraat, sectie B no T|r0,'l! aien 25 cent., toebehoorende aan r JKMANS te Waalwijk. te "Waalwijk, maakt bekend, dat voor den heer DIRK BRANDERHORST Gzoon, thans in Amerika, zijn ingezet KOOP 1. Weiland, te Eethen in de Hoeven, groot 3,26,40 heet. op f4700. en KOOP 2. Weiland, te Genderen, in de Rukens, groot 1,99,70 hectaren op f 3400. ter herberge van A. van Wijck te Gende ren, 's voormiddags 10 uur. Dagelijks kan gehoogd worden. DE NOTARISSEN EN zullen 4 October 1894, nam. 6 ure, bij de kinderen N. Dekkers, te Baardwijk, ONDER BAARDWIJK. Koop I. Voorweidegroot 0,85,10 heet. ingezet en gehoogd op f1570 Koop H. Voorweide, groot 0,62.70 hectaren, op f 1010 Koop III. Idem, groot 1,45,10 'neet. op f3000 Koop IV. Hooigracht, groot 0,76,35 hectaren, op f1800 Koop V. Idemgroot 0,67,95 heet. op f1800 Koop VI, Idem, groot 0,61,95 heet. op f1200 Koop VIL Dries, voor de Loint, groot 0,47.80 hectaren. f 850 Koop VIII. Driesachter koop 7 groot 0,54,30 hectaren, op f1000 Koop IX. Dries, achter Willem Pul lens groot 0,99,hectaren op f2300 Koop X. Bouwland over 't spoor groot 0,44,10 hectaren op f 500 Koop XI. Bouwland over 't spoor groot 0,76,70 hectaren op f 900 Koop XII. Massa van koopen 10 en 11 groot 1,20, 0 hectaren op l 1500 Koop XIII. Bouwland over le Zeine, groot 1,02,20 hectaren, op f1200 Koop XIV. Bouwland over le Zeine, groot 1,01,30 heet. op f1340 Koop XV. Dries- en Bouwland, groot 0,7&J0hect. op f 820 Koop XVI. Dries-en tierg 0^yid,.grt. 0,76,50 hectaren,]ven Koop XVII. Dries- eiT Bouwland groot 1,26,40 hectaren, op f 700 Koop XVIII. Bouwland 2e Zeine groot 0,66,90 hectaren, op Koop XIX, Bouwland, 2e Zeine, grt 1,36,10 heet., op f 900 f 860 f 300

Echo van het Zuiden | 1894 | | pagina 3