BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Italië. Amerika. UITVOERINGEN. BINNENLAND. Burgerlijke stand. Handelsberichten. Te Antwerpen en te Brussel zijn groote toebereidselen gemaakt voor de feestelijke ontvangst van luitenant Baron Dhanis, die als aanvoerder der troepen van den Congo-Staat, menige schitterende overwinning op de Ara bische slavenhandelaars bevocht en thans naar Belgie is teruggekeerd. Woensdagochtend werd hij met het stoom schip Koningin Wilhelmina te Vlissingeu verwacht; maar dat vaartuig ondervond ver traging door het mistige wederen men wachtte hem te Antwerpen den geheelen dag te vergeefs, 's Avonds kwam hij aan, Aan de N. R. Ct. schrijft men over de aankomst van baron Dhanis Den geheelen dag is het druk gebleven in Antwerpen. Er waren heel wat menschen overgekomen uit Brussel en uit de provincie, en al die gemoedelijke Belgen patrouilleerden gearmd door de stad in groote clubs, en zelfs de politieke liedjes-zangers trokken partij van Dhanis' komst. In de tavernes werd lustig aangestooten, voor het huis waar Dhanis bij zijn schoonbroer logeerdewerden telkens ovaties gebracht en ook de tentoonstelling voer er niet slecht bij. Daar trokken de meesten later heen, om te luisteren naar de muziek of de jolen in Oud Antwerpen. De berichten van den brand toch bleken wel een beetje overdreven te zijn. Als men de poort binnenkomt, ziet men rechts op den hoek de ravage. Van een huis of vijf is het bovendeel der gevels als weggesmolten; het zwarte gruis ligt er op een hoop voor. Na tuurlijk trekt dat buurtje thans nog meer menschen dan vroeger, vooral nu bekend was geworden dat vandaag het herstellen zou beginnen. Die moderne werklui zagen er wel een beetje anachronistisch uit tusschen die goede poorters uit de zestiende eeuw. Hoe ze 't zaakje op zullen knappen valt moeilijk te begrijpen. Er zal toch wel geen lap zijn te zetten in het broze stuff. Meteen vernam ik de oorzaak van het ongeval. „Hebbe *t gij al gehoord, zulle Het vuur is ontstaan door een petroolvuur in 't Voske." Maar gesproken over de tentoonstelling. Er wordt erg geklaagd door de exposanten en vooral door de restaurateurs. En nu nog een paar bijzonderheden over Dhanis. Het banket werd uitgesteld tot Don derdag, om het Woensdag de sterfdag was van de moeder des konings. In het stadhuis zal aan den held van Nyangoue en Kassongo een medalje worden aangeboden namens de gemeente. Er zijn drie afdrukken gemaakt, één in zilver, één in goud en één in brons; de vorm is onmid dellijk vernietigd. Zooals men weet heeft de handel een prijsvraag uitgeschreven voor een eeresabel. Dit wapen is een proeve van goudsmeedkunst. Het gevest is van gebeeldhouwd ivoor. Aan één kant vindt men het zinnebeeld van den slavenhandeleen moeder die haar kind verdedigt tegen de slagen van een Arabier. Daartegenover is de godin der vrijheid af gebeeld, wijzende op een neger wiens kete nen verbroken zijn. Het middenstuk is een ornament, samengesteld uit een wassende maan, het teeken van den Islam, en de ster van den Kongo. Het ivoor wordt gekroond door een leeuwenkop in massief goud. Het lemmet is van gedamasceerd staal. De sabel draagt de inscriptieLe commerce d'Anvers au baron Dhanis, inspecteur de l'Etat Indé- pendant du Congo. Het is een bekend feit, dat het aantal Elzas-Lotharingers, die in het Fransche leger invloedrijke betrekkingen bekleeden,van ouds her zeer groot geweest is. Blijkens een onlangs publiek gemaakt rapport zijn er thans in het Fransche leger nog 5 corpscommandanten, die in den Elzas of Lotharingen geboren zijn;verder 21 divisie-generaals en 37 brigade generaals in actieven dienst, terwijl nog 21 divisie-generaals en 42 brigade-generaals tot de reserve behoor en. De gemeenteraad van Bagneux heeft besloten deu 14 October, den dag vóór den jaardag van den strijd bij Bagneux, waarin de commandant Dampierre gevallen is, een patriottisch feest te houden. Deputaties der strijders, die aldaar meegevochten hebben, zullen aan 't feest deelnemen; de minister van oorlog zal een vertegenwoordiger zenden. Een vreeselijk drama heeft zich voor gedaan in een huisgezin te Parijs in de Rue Henri Regnault, bewoond door zekeren Hoff mann, zijne vrouw en vijf kinderen, waarvan het oudste tien jaar en het jongste een jaar is. De man, een schoenlapper, was sinds zes maanden zonder werk en de vrouw ging bedelen langs de straat, met het jongste kind op den arm en nog een of twee kinderen aan de hand, en haalde nog al wat op. Maar ongelukkiglijk waren man en vrouw beiden aan den drank verslaafd. De buren, hoewel zelf in bekrompen omstandigheden, verleen den dikwijls hulp, maar wat mocht dat baten bij het leven dat de ouders leidden? Het kwam tusschen hen dan ook dikwijls tot heftige tooneelen, zoodat het huis een hel was, inzonderheid voor de kinderen. Twee termijnen huur (de krot kostte 160 fr. 'sjaars) was het huisgezin schuldig. De eigenaar eischte betalingbij nalatigheid hiervan zou het gezin op straat gezet worden. Er volgde opnieuw een hevige twist tusschen man en vrouw. De man ging de deur uit. Toen hij terugkwam en aan de deur klopte, weigerde de vrouw hem binnen te laten en riep hem toe dat zij hem den nek zou breken, indien hij de deur met geweld opende. Hij ging weer weg en begaf zich naar de politie, die hem 'snachts een onderkomen bezorgde. Den volgenden dag was de deur gebarrica deerd. Hij sloeg hierop een venster in en wat zag hij toen De vrouw had zich en de kinderen door kolendamp van het leven be roofd. Woensdagmiddag heeft op het Foreign office (ministerie van buitenlandsche zaken) te Londen een bijzonder tragisch looneel plaats gehad. De Engelsche consul-generaal te Cadix, Patrick Henderson, was voor zaken op het ministerie gekomen. Hij sprak met een der secretarissen, toen hij plotseling een revolver uit zijn zak haalde, ze op zijn slaap zette en voor iemand het hem beletten kon, was het schot gelost en viel Henderson dood neer. Men weet nog niet, wat de oorzaak is van deze handelwijze. Volgens Freeman's Journal moet de beri-beri in het krankzinnigen gesticht te Dublin ontstaan zijn en reeds 14 slachtoffers geeischt hebben. Het schijnt dat bij Hofheim, tijdens de manoeuvres van het Hessische corps, weer een geval van insubordinatie voorgekomen is. Reservisten van het 80e regiment infanterie hebben geweigerd te gehoorzamen aan hun kapitein en hebben hem halfdood geslagen. De soldaten zijn gearresteerd en geboeid naar de vesting Maintz gevoerd. Al de bewoners van Campignani ten getale van 110, hebbeu besloten naar Brazilië te vertrekken, daar de grond, waarop zij leefden en werkten, aan een anderen eigenaar kwam. De vorige eigenaar, met wien zij allen zeer tevreden waren, is door achteruitgang ge noodzaakt geweest, zijn land te verkoopen en liever dan het met een nieuwen heer te be proeven, verlieten de 110 opgewondenen hun vaderland. Dinsdag zijn te Reggio en te Leghorn bijna tegelijk dynamietbommen ontploft, doch zonder schade aan te richten. Een jong werkman is dezer dagen te Louisville (Kentucky) het slachtoffer geworden der gevaren van deu electrischen stroom. Hij kwam in een winkel om een lek in de electrische geleiding te herstellen. Na een kort onderzoek bevond hij dat een draad welke door een groote ijskast liep, gescheurd was. Hij ging in die kast om het gebrek te .verhelpen en tien minuten later kwam er een zeer onaangename reuk uit de kast, en toen men ging zien vond men den armen jongen dood op den grond liggen met den gelei dingsdraad in de beide handen. Zijn handen en voeten waren geheel verbrand en uit verscheidene deelen van het lichaam schoten vonken. De sterke electrische stroom was hem door het lichaam gegaan. Men sloot den stroom af en haalde den werkman uit de kast; maar alle pogingen om hem weer tot leven te brengen bleven, gelijk te verwachten was, vruchteloos. Uit New-York wordt van 11 dezer gemeld Tengevolge van een orkaan is een in aan bouw zijnd huis van 7 verdiepingen ingestort; andere huizen zijn vernield, een vijftigtal personen onder het puin begraven; men heeft reeds 4 lijken en 9 gekwetsten gevonden. WAALWIJK. Zondag 14 dezer, 's middags 12 uur, zal de harmonie l'Espérance, op de zaal bij de erven A. N. van Riel, uitvoeren 1. Le Petit Mineur. Marche, Canivez. 2. Dichter und Bauer. Ouverture. Suppé. 3. Czarine. Mazurka Russe. Ledowsky. 4. Fantaisie de Donizetti. Donizetti. WAALWIJK, 13 October 1894. In de gisterenavond gehouden vergadering der K. v. K. is besloten, om op de meest gepaste wijze de Hooge Regeering, heeren gedeputeerde staten en andere autoriteiten, in kennis te stellen met den gebrekkigen toestand van het veer te Drongelen, aan den Nieuwen Maasmond. Alle mogelijke bezwaren zullen onderzocht en gemotiveerd aan het daglicht gesteld wot den. Niet alleen in adressen maar ook persoon lijke audientien zullen de bezwaren worden blootgelegd, in de hoop dat de onhoudbare toestand door gepaste en afdoende middelen worde verbeterd. Dit kunnen wij voorloopig onzen belang stellenden lezers mededeelen,in de overtuiging dat de Kamer al het mogelijke zal doen, wat in deze hoogst belangrijke aangelegenheid voor de Langstraat en het Land van Heusden en Altena gewenscht is. Ons is toegezegd dat wij daarvan op de hoogte zullen worden gehouden. Een meer uitvoerig verslag der verga dering in ons volgend nummer. In het laatst der vorige week werd iemand op een eenzamen weg onder Capelle door zijn medemakker bedreigd met geweld en den dood, terwijl deze reeds een begin van uitvoering maakte, als zijn makker hem zijn geld niet wilde afgeven. Uit vrees werd hem eenig geld ter hand gesteld onder be tuiging niets meer te hebben. De aanrander echter dwong hem onder dezelfde bedreiging terug te gaan en geld voor hem te leenen. De dader is aangehouden en ter beschik king der justitie gesteld. Door de marech. alhier is procesverbaal opgemaakt tegen zekere K. en R. te Sprang, die er behagen in schepten om personen, die des avonds door Sprang gaan, met zand en vuil te werpen, aan de jas te rukken en de pet af te slaan; het is te hopen dat derge lijke baldadigheden, dikwijls zeer moeielijk voor de politie te constateeren, gestreng wor den gestraft. Door de marech. alhier is tegen een paar lui procesverbaal opgemaakt, die op het veld een blikken melktijl hadden wegge nomen. Het hoofdbestuur der posterijen heeft in de kleur der Nederlandsche postzegels eenige verandering gebrachtwaarvan de bedoeling is het poststempel tot vernietiging dier zegels duidelijker te doen uitkomen. De teekening der zegels is onveranderd gebleven. De kleur van het lichtgele 3 cents postzegel is olijfkleurig geworden die van het licht blauwe 5 cents zegel korenblauw die van het rose 10 cents paarsachtig rooddie van het grauwe zegel van 121/a cent lichter, on geveer de kleur van een vetvlek. Ook het blauw der verschillende postzegels is meer intensief geworden. De nieuwe zegels worden eerst uitgegeven, wanneer de zegels van de vorige zijn uitverkocht. D. C. De Nederlandsche Financier, Dagelijk- sche Beurscourantgedrukt bij Gebrs. Binger te Amsterdam vertoont iets nieuws op ty- pographisch gebied. Het blad is nl. gezet met een zetmachinereeds in Amerika en Engeland veel in gebruik voor het zetten van couranten, maar hier te lande nog onbekend. De letters en cijfers munten uit door groote duidelijkheid en schepte. Op last van officier van justitie, te Breda, is te Rukfen in arrest genomen zekere J. Simons, een oud bekende van de justitie, die in den laatsten tijd de omstreken van Rozendaal en Nispen zeer onveilig maakte. Hij wordt verdacht bij zes landbouwers inbraak en diefstal te hebben gepleegd waarvan de bewijzen in zijne woning werden gevonden. Men gelooft evenweldat hij medeplichtigen heeft, daar al deze diefstallen niet door een persoon kunnen bedreven zijn. S. is zwaar geboeid naar de gevangenis overgebracht. Met draaien is nog wel geld te ver dienen In navolging van Tiel en andere plaatsen hebben burgemeester en wethouders van Breda dit jaar de standplaatsen voor twee stoomdraaimolens bij inschrijving verpacht. Verleden jaar werd daarvoor f87 ontvangen, thans f1628, dus ruim f 1500 meer! In de machinefabriek „Breda" (Backer Rueb), te Breda, is een twaalfjarige knaap, Visser genaamd, die eerst sinds twee dagen in de fabriek werkzaam was, in aanraking gekomen met een in beweging zijnde ma chine. De ongelukkige knaap werd zwaar verminkt en was terstond dood. Het duistere in de dubbelen moord te Schagen Eindelijk is in de donkere zaak van de vreemde lamp in de woning van de vermoorde weduwe Bute licht gekomen. Een paar glazen van eigenaardigen vorm in eene der kasten van de vermoorde gevonden, die bleken alle op den brander van deze lamp te passen hebben bewezen, dat de lamp aan de ver moorde toebehoorde. Aan de geruchten, dat Klaas Boes de misdaad niet alleen zou be dreven hebben, is door deze ontdekking een einde gemaakt. Op het graf der beide vermoordn vrouwen is thans een fraai monument geplaatst, waarop, behalve hare namen, de volgende woorden zijn gebeiteld: „De beide vrouwen vielen als slachtoffers eener misdaad.» Ruwe carbol in plaats van wijn Naar men verneemt is Zondagjl. dooreen der beambten in de gevangenis te 's Bosch, bij vergissing natuurlijk, ruwe carbol voor wijn geschonken. De ziekenoppasser, belast met de toediening van spijzen en dranken aan de zieke gevangenen, moet daarop van dien drank hebben gebruikt en kort daarop zijn overleden. Omtrent een en ander is reeds een onder zoek door de justitie ingesteld en hebben een drietal doctoren, de heeren Hageus, Hoogveld en Woltering, een sectie op het lijk gehouden. De omstandigheid dat de flesch met carbol niet op de gewone plaats stond, schijnt aan leiding tot deze treurige zaak te hebben gegeven. N.b. Voor het kantongerecht te Berlikum had zich deze week, wegens een vergrijp tegen de publieke orde tijdens een onlangs te St. Anna-parochie gehouden anarchistische mee ting, te verantwoorden de wegens zijn anar chistische gevoelens ontslagen onderwijzer Dijkstra. Zijn ongemanierde houding tegeno ver den kantonrechter had velen der talrijk aanwezigen opgewonden gemaakt en toen nu de gedaagde zijn verdediging eindigde met de woorden „leve de anarchie, leve de so ciale revolutie," was hij eensklaps op den kreet„pakt hem", omringd en ontstond er een woest tooneel van verwarring. Het sloeg en schreeuwde alles dooreen, voorwaarts, langs de trap naar beneden. Velen herinneren zich niet hoe ze daar zijn aangekomen; ge lukkig echter ging alles zonder ongelukken. Dijkstra's bovenkleeren waren echter deels aan flarden. Beneden was door de politie weldra de orde hersteld. De gemeenteraad van Menaldumadeel, die den anarchist als onderwijzer ontsloeg, wordt hierdoor schitterend gerechtvaardigd. (Dgb.) De Nbr. meldt dat iemand zich bij een der collecteurs van de staatslotterij te 's Her- tohenbosch kwam informeeren of zijn broer, die in Rotterdam aan de loting voor de nationale militie had deelgenomen en daarbij no. 1326 had getrokken, door dat nummer vrij dan wel dienstplichtig was. LOMBOK. Het N. v. d. D. ontving Donderdagmorgen het volgend telegram „Ida Bagoes Rai (een Balisch hoofd) heelt zich met tweehonderd volgelingen onder worpen. „De bevolking van Tjakra-Negara geeft teekenen van onderwerping." Uit den titel Ida, welke ook dikwijls met „Bagoes" samengaat (Als Raden Mas opjava,) blijkt dat hier sprake is van een Balineesch hoofd, vermoedelijk een der vroeger be doelde Poenggawa's. Het geheel telegram wijst er op dat de Baliers meer en meer tot vrede neigen. BAARDWIJK. GEBORENMichael z. van Hendrik Maas en Ni- colasina Maas Hubertus Maria z. van Ma- rinus Dollekens en Johanna van der Wens Jacobus Adrianus z. van Peter Balthazar de Beer en Johanna de Wit. OVERLEDENAntonetta Adr. Petronella Maas 11 m. Cornelia Huberdina Burmanje 26 j. Gerardus Pijnenborg echtgenoot van An tonetta van der Aa 75 j. Johannes Ber- nardus van Eijk 1 dag Petronella Hop penbrouwers echtgenoote van Franciscus van Iersel 57 jaar Anna Maria van Beijnen, 3 maanden. Adriana Anna Joanna Ver- wiel 5 maanden Adriana Theodora van Heesbeen 13 m. Maria van Beijnen weduwe van Cornelis Roeven 90 jaar Adrianus Stokkermans weduwnaar van Johanna Baijens 80 jaar. WAALWIJK, 12 Oct. Er was heden een groot aantal hoornvee aan de marktruim 400 stuks waren aangevoerd. De handel buiten verwachting zelfs zeer vlug. Vele veehouders en veehandelaars schijnen op speculatie te koopen met het oog wellicht op eene spoedige openstelling van enkele binnen- en bui tenlandsche markten. De gevreesde ziekte mond en klauwzeer, neemt gelukkig sterk af in deze environs. Kalfkoeien golden f 155.f225.af 000. Dito vaarzen f 130.195,f 000. Jonge varkens aangevoerd stuks, verkocht van f5.25 tot f12.— Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 481 kg. van f0,94 h f 1,11 per kg. Eieren f 5,00 a 6,per 100 stuks. De huidenmarkt blijft voortdurend vast gestemd. Voor prima zwaar gezouten zijn de prijzen sedert een paar maanden steeds rijzende. Dientengevolge en ook om rede van geringen voorraad wordt zwaar mooi beleerd zooileder dagelijks tegen min of meer hoogere prijzen vlug van de markt genomeni Licht binnenzool- en contrefort leder tegen vorige prijzen gevraagd. Van die soorten is de voorraad voortdurend voldoende. In binnenlandsche schors en vreemde looiraid- delen is den handel tamelijk levendig tegen onveranderde prijzen. AMSTERDAM, 11 Oct. 1894. Bericht van den makelaar BROUWER ANCHER. De velleninschrijving is NIET op Dinsdag 17 October maar op Woensdag 17 Oct. 12 Oct. Inschrijving te Amsterdam op Vrijdag 19 October 1894, 'snamid. ten half een ure, ten kantore van de heeren Mirandolle Voüte Co. Pakhuis /yPrins Hendrik*. per jLawoe* van Soerabaya. 4000 O.-I. bokken en geiten vellen, wegen de ca. 40 k. per 100 stuks.

Echo van het Zuiden | 1894 | | pagina 2