Spanje. Engeland. BINNENLAND. Duitschland. Italië. Oostenrijk. Dan weken zij achteruit. Maar weldra kwamen zij terug, en zij volgden den geestelijke met fonkelende oogen en de tong uit den bek. Hij kwam echter, door zijn licht beschermd, behouden thuis. Tengevolge van een onderzoek naar knoeie rijen bij de inning der belastingen, zijn ver scheidene hooggeplaatste en mindere ambte naren bij de administratie der financien te Madrid gevangen gezetverscheidenen per sonen in andere plaatsen wacht hetzelfde lot. De verduisteringen dateeren reeds van 1884. Onder de gearresteerden is de neef van een oud-minister. De energie en de eerlijkheid van den minister hebben een uitstekenden indruk gemaakt op de publieke opinie. Uit Barcelona wordt gemeld, dat een dynamietpatroondie op een vensterkozijn van de woning van den administrateur der Bergenmijnen gelegd wasontploft is, één persoon licht wondende. Drie van de misdaad verdachte mijnwerkers zijn gearresteerd. het eerelidmaatschap uit Amerika een lau werkrans van vijftig zilveren bladen, elk met den naam van een zijner composition een geschenk waartoe alle voorname musici in de Vereenigde Staten bijgedragen hebben. Een eigenaardigheid van bijzonderen aard is de verschijning op dezen feestdag van een feestnummer van de Gartenlaube met een „Gartenlaubenwalzer'1 voor deze gelegenheid gecomponeerd door den jubilaris, die daar voor als feestgave de ronde som van 3000 mark ontving. Hiermede zal stellig de lijst der geschenken en onderscheidingen nog niet gesloten zijn, gelijk wel uit latere berichten zal blijken. Jaarmarkt te Waalwijk op Woens dag 24 October 1894. De mijnwerkers uit Durham en Northum berland, die tegen de invoering bij de wet waren van den werkdag van acht uurdaar zij zelf door eigen kracht slechts 7 uur ar beiden willen thans trachten het lot der kinderen te verbeteren. Al is dat niet meer zoo treurig als in het begin dezer eeuw, toen stumperds van zes jaar en hooger 18 uur onder den grond moesten zwoegen voor een loon van 25 cent, toch is de toestand nog niet gezond. Thans begint een kind op zijn twaalfde jaar als trapper, dan moet hij 10 uur per dag deuren open en dicht doen voor de karren verder de rail van de tramways schoon houden. Hij verdient daarmee 60 cent per dag. Na twee jaar wordt hij flatter: gedurende 10 uur achtereenzonder een oogenblik om te eten, moet hij karren aan elkaar verbinden en ze losmaken; verdienste 771/3cent. Op zijn 15e jaar wordt het kind koetsier, waardoor zijn loon met 6 cent ver hoogd wordt: eindelijk tusschen 17 cn 20 jaar putterdan vervoert hij de steenkolen door de verschillende mijngalerijen en ontvangt daarvoor f 1.85 per dag. Er zullen pogingen aangewend worden om de noodige hervormingen ingevoerd te krijgen zonder de tusschenkomst van het parlement, slechts door de pressie, die de syndicaten op de mijneigenaars uitoefenen. 5000 soldaten op 200U inwoners. Het in verhouding tot de bevolking sterkste garnizoen in het Duitsche rijk heeft liet Lotharingsrhe stadje Mörchingen. De bevolking bedroeg volgens de telling op 1 December 1890 slechts 1100 zielen en is sedert tot 2000 gestegen. Daartegenover staat een garnizoen, dat twee regimenten infanterie telt, een afdeeling veld artillerie en een escadron ulanen, te zamen 5000 man. Aan hen worden de hoogste onderhoudskosten uitbetaald omdat alles er moeielijk te verkrijgen is. Een stafofficier krijgt per dag 13, een officier f 1.80 een adjudant fl.20 en ieder gehuwd onderofficier f 0.48 toelage. Het kleine Mörchingen is voor Duitschland de duurste stad, ontvangen wordt er door het rijk zoo goed als niemendal. Volgens de Italië stijgt het tekort op de volgende begrooting tot 60 millioen. De ministers van financiën en van de schatkist stellen zich voor het deficit te bestrijden door een besparing van 20 millioen en een ver hooging der belastingen van 40 millioen. In den volgenden ministerraad zal het rapport der commissie van generaals onderzocht worden die bestudeerd hebbenwelke be sparingen op de oorlogsbegrooting kunnen gemaakt worden. Volgens die commissie is besparing niet mogelijk tenzij door ernstige verzwakking van het legen Zondag is te Weenen een grootsch feest gevierd ter eere van Johann Strauss, den componist van de onvergelijkelijke walzen An der schónen blauen Donau, G'schichten aus dera Wiener WaldMorgenblatter en honderden anderen meer, maar ook componist van de allerliefste operetten Fledermaus Carneval in Rom enz. enz. enz. Strauss is op het oogenblik de populairste man in Wee nen, degeen die het best den Weener volks aard vroolijk, gemoedelijk, lichtdweepend, vertegenwoordigt, en daarom is er niemand die aarzelt in dezen „Walzerkönig" een van de meestbeteekenende mannen te zien een man als Brahms is de eerste om Strauss als een muzikale grootheid te huldigen. De feestdag van Strauss werd Zondag ge vierd, hoewel 't Maandag de eigenlijke dag is. Vijftig jaren geleden den 15n October 1844, trad hij voor het eerst, op 19jarigen leeftijd, als componist en dirigent in het openbaar op. De onderscheidingen, welke hem wachtten, waren talrijk en grootsch. Vanwege den keizer wachtten hem de ordeteekenen van de IJzeren Kroon, aan welke orde een erfelijke adellijke titel verbonden isvanwege den „Verein tür Musikfreunde" de aanbieding van WAALWIJK, 17 October 1894. De Nederlandsche Bank heeft het verzoek gericht tot hare agenten en correspondenten om de voorradige en nog inkomende munt- billetten van 1879 niet meer uit te geven en die aan de bank in te zenden. De kamer van koophandel heeft het volgende adres opgezonden Aan Zijne Excellentie den Heer Minister van W. H. en N. De veelvoudige klachten van het reizend publiek over de slechte verlichting van het station aan den staatsspoorweg, alhier, hebben een onderwerp van ernstige bespreking bij onze kamer uitgemaakt. Reeds voor eenige maanden vervoegde zich de kamer bij adres tot de exploitatie - maatschappij der S. S., met dringend verzoek, daarin verbetering te brengen, door het sta tions emplacement enz., door gas te doen verlichten het antwoord hetwelk de kamer daarop ontving was afwijzend, met de op merking dat de verlichting voldoende is. In hoever dat beweren der exploitatie-maat schappij juist is, zal de kamer in het midden laten, doch zeker is hetdat het reizend publiek den ellendigen toestand der verlichting aan het stationsemplaceraent enz. beter kan beoordeelen. De verlichting, die tot dusver geschiedt met petroleum, is inderdaad, excellentie, zoo slecht, zoowel op het perron, als aan de voorzijde van het stations gebouw, dat, wordt in dien toestand geen verbetering gebracht ongelukken onvermijdelijk zijn, temeer nog wijl de meeste treinen van 's Bosch naar Zwaluwe en omgekeerd, en vooral de laatste trein van 8.24 's avonds, hier kruisen; nood zakelijker wijze moet één der beide treinen op het midden perron aankomen op dat smalle pad moeten de aankomende en ver trekkende reizigers onvermijdelijk elkander ontmoetende posten hunne zakken enz. lossen en laden, zoodat bij de geringste drukte op dat half duistere perron vooral in den winter, bij sneeuw, naten vriezend weer, ongelukken moeten gebeuren. Zou dit eerst moeten plaats hebben alvorens de exploitatie Mij. aan het billijk verzoek van het reizend publiek en de kamer van koophandel gehoor verleent, om het station enz. door gas te verlichten? De kamer vraagt zich af welke toch de redenen kunnen zijn dat de exploitatie-Mij. pertinent blijft wei geren, om eene zoozeer gewenschte en nood zakelijke verbetering als de onderhavige tot stand te brengen alleen bezwaar van eenig finantieel belang zoude oorzaak van die volharde weigering kunnen zijn, maar dit excellentie, mag toch bij een lichaam als dit, niet voor zulk een klein verschil van uitgaven voorstaan, en om zoo meer nog, daar door het geheele gebouw, alsook op het perron, de gasleidingen reeds zijn aangebracht. De kamer vermeent dan ook, dat zij aan hare roeping zou te kort schietenindien zij hare stem niet bijtijds tegen dien onhoud- baren toestand verhefte. Naar wij vernemen is ook alreeds door het gemeentebestuur alhiereene poging gedaan bij de directie maatschappij tot ex ploitatie van staatsspoorwegen om de zeer gebrekkige petroleum verlichting te vervangen door eene verlichting met gasdoch ook alweder zonder gunstig gevolg, en zulks niet tegenstaande, dat het gemeentebestuur erop gewezen heeft, dat de gemeente eigenaresse is van de gasfabriek alhier, en alzoo gemak kelijk ter zake zou zijn te contracteeren. Naar aanleiding van het vorenstaande neemt de kamer de vrijheid zich tot uwe excellentie te wenden met beleefd, doch dringend verzoek, te willen bevorderen, dat de verlichting met petroleum aan het station, enz. alhier, worde vervangen door verlichting met gas. De kamer van koophandel en fabrieken te Waalwijk. Waalwijk, 17 October 1894. De handel in hoornvee in de Langstraat, was bij grooten aanvoer vrij vlug, verschei dene kooplieden waren aauwezig. Prijzen als volgtkaltkoeien f 140 a 240, dito vaaren f 180 a 180, melkkoeien f 120 a 200, biggen f 10 a 12 (berekend naar f 1.50 a 2.per week); slachtvee le qual. 70 a 72 ct., 2e qual. 60 a 65 ct., vette varkens 48 a 49 ct. alles per Kg. (schoon.) Hooi. De handel is op 't oogenblik vrij levendig, verscheidene partijen werden ver kocht. De prijs was f 11 a 12.50 p. 500 Kg. De handel in koolsoorten, bestaande uit roode, witte en savooie kool, in de Boven- Langstraat, was bij grooten aanvoer zeer vlug, de prijs bedroeg 4 a 6 ct. per stuk. In aard appelen wordt de handel steeds levendiger. De prijs bedraagt bij de kleine maat naar qualiteit 15 a 20 ct. per 5 liter, terwijl zij per Hl. f 3 a 3.50 afdoen. Ten huize van Gebrs. De Graaff te Meeuwen, zal op Zaterdag 10 November, des voormiddags 11 uur, eene openbare verga dering worden gehouden van belangstellenden in het tot stand komen van een stoomtram Sleeuwijk Dussen—Keizersveer—Geertrui- denberg; DussenMeeuwen-Eethen Heus- den—Drunen. Ook de overbrugging der Maas aan het Keizersveer zal ter sprake worden gebracht. Een allerbrutaalste diefstal had Vrijdag nacht plaats in het huis van den heer, Noote- boom te Tilburg. Door een klein raam wist de dief zich toegang te verschaffen tot de keuken, begaf zich vervolgens naar de slaap kamer, waar hij zich meester maakte van een gouden horloge, eene portemonnaie met f 25 en een paar gouden oorbellen. Zelfs had hij uit de pantalon van den heer N. de sleutels genomen en zou het hem zeker gelukt zijn zich van eene aanzienlijke sora geld, in de brandkast verborgen, meester te maken, indien hij niet in zijn werk gestoord was geworden door het ontwaken der vrouw des huizes. Deze maakte haren man op het onraad opmerkzaam, waarop deze ijlings naar zijn revolver greep. Het wapen ging echter niet af, doordien de pin waarmee de revolver in rust stond, vast zat. Men vermoedde al dadelijk dat de dief een Belgisch werkman was, daar hij achter gelaten had een nommer vaneen Antwerpsch blad, een doosje lucifers van Belgisch fabri kaat en een roode katoenen zakdoek, zooals sommige Belgische werklieden om den hals dragen. Hij is Zaterdag gevat, maar later weer ontslagen. Vrijdag waren te Tilburg eenige per sonen bezig met het plagen van een voor een wagen gespannen ezel. Toen de eigenaar hen dit trachtte te beletten, trok een der woestaards zijn mes en bracht hem vijf wonden aan het hoofd toe. Te Tilburg kwam Zaterdagavond, toen trein 75 van Breda zou binnenloopen, juist een voerman met kar en paard aangereden. Hij bemerkte niet, dat de sluitboom van den overweg gesloten was, zoodat hij met zulk een kracht daar tegenaan reed, dat deze brak en op de rails kwam te leggen. Door het signaal van den binnenkomenden trein op onveilig te zetten, werd een groot onheil voorkomen en was gelukkig slechts eenige vertraging het gevolg. Den zestienjarige H. G. die verleden week te Roermond uit de gevangenis ont snapte, is aldaar weder aangehouden. Men schrijft uit Apeldoorn dd. 13 dezer: Heden morgen omstreeks 11 uur had alhier aan het paleis het Loo eene eigenaardige militaire vertooning plaats. Drie escadrons met den staf der huzaren uit Deventer en twee escadrons uit Zutfen maakten over Apel doorn een militaire marsch, en kwamen langs het paleis. Toen HH. MM. de muziek hoorden, kwa men zij het bassecour af, en plaatsten zich aan den ingang van het hek. De kolonel-commandant voegde zich bij HH. MM. en de jeugdige koningin streelde herhaaldelijk diens paard. Daarna defileerden de troepen eerst in stap, daarna in draf en later in galop, langs HH. MM. en vertrokken later weer naar hun respectievelijke garnizoensplaatsen. Door de stoomtram van Bergenopzoom naar Tolen is, ter hoogte van de herberg „Schoen," in de duisternis een paard met kar aangereden, welke onbeheerd op den weg stonden. Men zegt, dat de voerman in een der herbergen zat, toen het ongeluk voorviel. De kar werd geheel verbrijzeld en het paard kreeg belangrijke wonden aan de bee- nen. De machine van den tram werd be schadigd en een der lantaarns verbrijzeld. Gelukkig zijn bij dit ongeval geen menschen gekwetst. - Zondagavond is ingebroken in het kan toor van den heer R. v. L. op de Koorn- markt te Delft. De inbreker, de 35-jarige M. v. G.die reeds tweemaal wegens diefstal was veroordeeld, was door het bovenschuif- raam geklommen, en was juist bezig de schrijf tafel te openen, toen de eigenaar, door een voorbijganger gewaarschuwd, met een paar politieagenten het kantoor betrad. Toen wilde v. G. nog beweren, dat hij door dat schuifraam, 2Vs M. boven den beganen grond, naar binnen gegooid wasDe dief weegt N.B. een kleine 200 pond. Hij werd onmiddellijk gearresteerd en Maandag naar het huis van bewaring op gezonden Sedert Vrijdag namiddag wordt te Haar lem vermist de heer W. G. W., boekhouder bij de firma gebroeders Figée, fabrikanten aan de Leidschevaart. Zijne administratie is volkomen in orde bevonden, waarom men vermoedt dat hem een ongeluk is overkomen, Zijn signalement isoud 45 jaar, iets kleiner dan middelmatig lang, tamelijk gezet, blozend gelaat, kaalhoofdig, alleen op het achterhoofd een weinig krullend haar, donkerbruine snor; gekleed met donker pak, fantasiehoed, gewoon rond model. De commissaris van politie te Haarlem verzoekt opsporing en bij mogelijke ontdek king, hetzij levend of dood, onmiddellijk be richt. De minister van oorlog, Het wenschelijk achtende, ook in verband met de instelling van het reservekader, de bepalingen betreffende de vrijwillige oefeniu- gen in den wapenhandel te herzien en in ééne beschikking samen te vatten heeft goedgevonden, met intrekking van een aantal ministerieele beschikkingen (in de Stct. genoemd), vast te stellen de navolgende „Regeling van de vrijwillige oefeningen in den wapenhandel" 1. De vrijwillige oefeningen in den wa penhandel hebben ten doel, hen, die hunnen militieplicht persoonlijk willen vervullen, daar toe voor te bereiden en hun het erlangen van eenen graad of van andere voordeelen, welke worden toegekend aan miliciens, die uitmunten in geoefendheid, gemakkelijker te maken; terwijl deze oefeningen ook kunnen dienen om hen, die de verbintnis wenschen aan te gaan als vrijwilliger voor het reserve kader, in de gelegenheid te stellen zich de voor die verbintenis gevorderde bedrevenheid in de behandeling van het geweer eigen te maken. 2. De gelegenheid tot het ontvangen van onderwijs in den wapenhandel wordt kosteloos gegeven aan jongelieden van 16-20 jarigen leeftijd, en gelet op de artikelen 12 en 20 van het koninklijk besluit van 29 Sep tember 1893 no. 5, gewijzigd bij het konink lijk besluit van 3 September 1894 no. 64, tot een leettijd van 24 jaren aan hen, die van voornemen zijn zich als vrijwilliger voor het reservekader te verbinden a. in plaatsen waar infanterie of vesting artillerie in garnizoen ligt, en in die waar ten behoeve van de oefeningen der schutterij instructeurs van het leger beschikbaar worden gesteld, indien minstens tien deelnemers de lessen volgen b. in andere plaatsen dan die sub. a genoemd, indien minstens twintig deelnemers de lessen volgen. 3. De aanmelding tot het ontvangen van onderwijs in 2 bedoeld geschiedt jaar lijks vóór 1 September, in de daar vermelde garnizoenen bij den commandeerenden offi cier der infanterie of der vesting artillerie en in de plaatsen sub b genoemd bij den bur gemeester. Melden zich eene plaats meer deelnemers aan dan met het oog op de beschikbare lo kalen, instructeurs en oefeningsuren kunnen worden geoefend, dan worden de jongstenin leeftijd niet toegelaten. 4. De oefeningen vangen in de onder scheidene gemeenten aan jaarlijks tusschen 7 October en 7 November, zoodra aldaar de loting voor de nationale militie heeft plaats gehad en eindigen op ultimo Februari daar aanvolgende. 5. De uren voor het onderwijs moeten zoo worden gekozen, dat daarbij zooveel mogelijk rekening wordt gehouden met de werkzaamheden der deelnemers. Waar dit kan worden vermeden, moeten jongelieden wier graad van algemeene ontwikkeling of van reeds verkregen geoefendheid veel uit eenloopt, niet in ééne klasse bijeengebracht worden. 6. Tegen het einde der oefeningen kan door den officier, ter plaatse belast met de leiding van de vrijwillige oefeningen in den wapenhandel, aan ieder, die met voldoenden ijver aan de oefeningen heeft deelgenomen, en die voor de militie heeft geloot, een ge tuigschrift worden uitgereikt. LOMBOK. Bij het dapartement van koloniën werd 14 October het volgend telegram van den gouverneur-generaal van Ned-Indie ontvangen: «Slechten van Mataram, ook noordelijk deel, wordt vervolgd; daarbij geen vijandelijkheden ondervonden. Tweehonderd Baliers, waaron der vrouwen en kinderen, hebben met twaalf tal hoofden zich onderworpen; zijn ontwapend en gezonden naar Lembar aan Baai van La bosan Tring. Toestand der gewonden alge meen gunstig. Dit telegram kan bezwaarlijk anders worden opgevat dan een vrij laat komende bevestiging van het draadbericht, dat wij ontvingen Don derdag 11 October 11. Alleen wordt er nu bij vermeld, dat onder die 200 Baliers ook vrouwen en kinderen waren. Van die twaall hoofden is Ida Bagoes Rai dus zeker de voornaamste geweest. De mededeeling omtrent Mataram moet van groot belang worden beschouwd want het kan niet worden ontkend, dat er nog altijd eenige twijfel bestaat omtrent de inne ming van die plaats. Zooals men weet is er nog altijd een verschil tusschen een onzer particuliere telegrammen en een van de drie bladen (Hbl, N. R. Ct. en Telegraaf.) Zij hebben meegedeeld, dat geheel Mataram is veroverd; wij echter staan nog altijd op het standpuntdat alleen Mataram in engeren zin, d. w. z. de vier poeri's geheel in ons bezit is de daarachter liggende kampong met zijne versterkingen echter niet. Wanneer er dus nu sprake is van het slechten van het Noordelijk deel van Mataram, worden daarmee

Echo van het Zuiden | 1894 | | pagina 2