binnenland" BUITENLAND. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Italië. Rusland. UITVOERINGEN. Burgerlijke stand. De Petite République is uitgelaten van woede tegen de kamer, wegens de beslissing die zij genomen heeft ten aanzien van den heer Mirman, zoodat hij zijn diensttijd bij het leger moet volbrengen en mitsdien ge durende de twee eerstvolgende jaren zijn mandaat in de kamer niet kan vervullen. En vooral tegen den minister van oorlog is de woede gericht. De socialist Rouanet (hij is iemand uit het Zuiden, hetgeen genoeg gezegd is) schrijft in dat blad Er is eene misdaad gepleegd door de nationale verte genwoordiging. Verder wordt de minister van oorlog, generaal Mercier, „een pronunciamento-gene- raal genoemd, die wegens de door hem ge voerde onbeschaamde taal eene cel verdient in Cherche-Midi (eene militaire gevangenis) in afwachting der beslissing van het hooge hot van justitie." De kapitein der artillerie Dreyfus heelt zich schuldig gemaakt aan verraad van ge heimen, de verdediging van Frankrijk be treffende. Generaal Mercier moet van plan zijn, den man te laten doodschieten. De zaak is uitgekomen door eene dame, die vroeger handel dreef in snuisterijen enz., doch die een jaar geleden tot drie jaar gevange nisstraf veroordeeld werd wegens spionnage. Zij weigerde steeds te zeggen, aau wien zij de bij haar gevonden documenten wilde ter hand stellen, doch in de gevangenis heeft zij verteld, dat een Italiaansch spion herhaal delijk bijeenkomsten had met een Fransch officier in een café op den boulevard Saiut- Germain. Men heeft toen Dreyfus bespied en een gesprek afgeluisterd, dat allen twijfel aan zijne schuld wegneemt. Casimir Périer heeft het doodsbericht van den tsaar ontvangende, een telegram van rouwbeklag gezonden aan den troonop volger en de keizerin. De minister van marine heeft bevolen dat alle vlaggen halfstok moeten worden geheschen. Vrijdag te 11 ure lijkdienst gehouden in de Russische kapel. Een advokaten-werkstaking is uitge broken in het distiict St. Amand (Fransch dep. Clier.) De president van 't gerechtshof heeft de advokaten verweten, dat zij de partijen tegen elkaar opzetten en misverstanden aan stookten tot gloeienden haat kortom, twist en tweedracht hadden gebracht in het vroeger zoo rustige district. De advokaten zijn toen beleedigd heenge gaan en zij zijn overeengekomen niet te zullen pleiten, voor de rechter die woorden heeft teruggenomen. Het stoomschip Wairarapa, toebehoorende aan de Nieuw Zeelandsche Union Company, varende van Sydney naar Auckland, is Zon dagavond op het Great Barrier eiland nabij Nieuw-Zeeland gestrand. Passagiers en be manning zijn verdronken slechts enkelen werden er gered. Het eerst na 7 uren Donderdagavond be kend geworden betrouwbaar bericht van het overlijden van den tsaar heeft, hoe men er ook door de voorafgaande tijdingen omtrent het gevaarlijke van den toestand, waarin de zieke verkeerde, op voorbereid was, algemeene deelneming gewekt. Honderden menschen stonden voor het gebouw van het Russische gezantschap en vroegen telkens om bevestiging der in omloop gebrachte geruchten. Even over zevenen kwam de minister Von Marschall voor het gebouw van het gezant schap aangereden, waar hij een rouwbezoek De keizer heeft wegens tijdingen uitLivadija de groote najaarsjacht op den 3 November afgezegd. Men zegt, dat de kamer tegen 23 November samengeroepen zal worden. In de eerste vergadering zal de uitsterste linkerzijde de regeering interpelleeren over de ontbinding der sociaal-democratische vereenigingen.Crispi zal van de kamer een votum van vertrouwen vragen en zeker ook verkrijgen. Uit St. Petersburg wórdt van Donderdag geseind Hedenavond te 71/* uur werd door de kanonschoten uit de St. Petrus- en Paulus- vesting de dood des tsaren den volke ver kondigd. De tsaar ontving te tien uren in den ochtend, geheel bij bewustzijn, het laatste oliesel. Alhier is het doodsbericht tegen zeven uren in de straten aangeplakt. Ofschoon niet onverwacht, verwekte het onder de bevolking diepe verslagenheid en rouw. Op de straten bekruiste zich het volk ootmoedig bij het aanhooren van de tijding. Te tien uren in den avond werd door den rijksraad eene plechtige zielemis aangekondigd. Naar men verhtemt, zal de proclamatie, waarbij de troonopvolger verklaart de regee ring te aanvaarden, over enkele dagen per post hier ontvangen worden. Alle schouwburgen en plaatsen van openbaar vermaak zijn gesloten, evenzoo de koffiehuizen en dergelijke inrichtingen. Een telegram uit Livadija behelst over de laatste oogenblikken van den tsaar het volgende De keizer was bij het volle be wustzijn. De keizerin bleef steeds bij hem. De keizer blies zacht den laatsten adem uit, omringd door zijn geheel gezin. Van het lijk namen de kinderen en bloedverwanten des tsaren afscheid, gevolgd door de hofbeambten, de leden van het keizerlijk gevolg en de paleisbedienden. De keizerlijke vlag werd op het paleis haltstok geheschen, onder het gebulder der kanonnen. Kort na 4 uren des namiddags werd aan keizer Nicolai Alexan- drowitsj op het plein voor het paleis de eed van trouw gezworen, eerst door de hofbe ambten en bedienden, militairebeambten enz. - Aan eene uit volkomen vertrouwbare particuliere bron afkomstige karakteristiek van Nicolaas II outleeuen wij het volgende Alles wat over zijne persoonlijkheid en zijn karakter tot dusver openbaar is gemaakt, is voor een deel louter gewauwel, voor een deel slechts vermoedens. Zelfs, dengenen die het dichtst nabij hem staan, hebben zich er nog geen duidelijk beeld van kunnen vormen of hij al dan niet een vast karakter heeft. Op politiek gebied heeft hij nog geen enkele opvatting aan den dag gelegd; alles wat hier over gezegd is, behoort tot het rijk der fabelen. Hij is tot op den allerlaatsten tijd zoo zorg vuldig mogelijk buiten alle zaken gehouden en heeft feitelijk tot nu toe noch in staats- aangelegenheden, noch in eenigen tak van bestuur medegewerkt. Zelfs de postdien hij in den tijd van de groote nooden (tengevolge yau deu mislukten oogst, enz.) bij de commissie voor het verleenen van hulp bekleedde, was slechts een ambt pro forma. Te St. Petersburg is geen mensch, die het in ernst zou kunnen wagen over de poli tieke opvatting van den nieuwen tsaar, al was het alleen bij benadering, iets te voor spellen. In één opzicht kan met grond eenige verwachting worden gekoesterd: de tot nu op godsdienstig gebied tegenover andersden kenden heerschende onverdraagzaamheid zal vermoedelijk wat verminderen, omdat de tot dusver almachtige voorzitter van de H. Synode zich bij het nieuwe hof zoo goed als onmo gelijk heeft gemaakt door zijnen misplaatsten bekeeringsijver tegenover de aanstaande ge malin van Nicolaas, en hij bovendien reeds van vroeger bij dezen jeugdigen tsaar niet in een al te best blaadje stond, evenmin als bij de andere leden der keizerlijke familie met uitzondering van tsaar Alexander. Deze inlichtingen zijn afkomstig van iemand die, tengevolge van jarenlange persoonlijke bekendheid met de keizerlijke familie, tot oordeelen bevoegd is. (N. R. Ct.) WAALWIJK. Zondag 4 dezer, 'smidd. 12 uur zal door de liedertalel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooienop de zaal Musis Sacrum worden uitgevoerd Still ruht der See Pfeil. Frühlings Netz (op verzoek) Goldmark. De Rots in zee Hol. Eerste Winterconcert, te geven door de harmonie l'Espérance van Waalwijk, op Maan dag 5 dezer, op de harmoniezaal der Erven A. N. van Riel. Aanvang ten 7 ure. WAALWIJK, 3 November 1894. Aan de door den gemeenteraad goedge keurde begrooting van inkomsten en uitgaven voor den dienst van 1895 outleenen wij de volgende bijzonderheden De hoofdelijke omslag wordt geheven tot een bedrag van f 6000 Ten behoeve der gemeente worden geheven: 40 opcenten op de hoofdsom der be lasting op de geb. eigendommen f 1560 10 opcenten op de geb. eigendommen 300 40 op het personeel 3350 Het vergunningsrecht brengt op 1275 De hondenbelasting f 280 Het marktgeld 1300 Haven- en kaaigeld „2100 Schoolgeld 900 Huur van huizen en gebouwen 1425 landerijen M 721 Opbrengst der gasfabriek „9233 Hier tegenover staan de kosten van onderhoud en exploitatie, geraamd op een bedrag van tf 8540 De gemeente heeft op 't oogenblik wegens aangegane geldleeningen eene schuld van f 126850.aan rente en aflossing moet daar van in 1895 betaald worden f7065. Het onderwijs en het armwezen kosten aan de gemeente 12538.65. Gelden voor buitengewone werken zijn op deze begrooting niet uitgetrokken. Uit ons verstrekte inlichtingen blijkt dat de fameuze motor in de pont aan het Drongelsche veer, die nu eens heel flink den dienst zou verrichten en die zelfs van een rem voorzien is om te hard loopen te be letten, Woensdag ochtend defect is geraakt. Oponthoud was hiervan 't natuurlijk gevolg. De opzichter moest naar den ingeneur schrij ven (mijnheer de hoofddirectie was er toe vallig niet) en in afwachting dat die een stoomsloep afzond moest de zoogenaamde Zweet!nachine» dienstdoen. De klachten over lang wachten zijn talrijk. Een prachtige inrichting dat veer te Dron- gelen Wereldtentoonstelling Amsterdam Door den Nederlandscheu Hotelhouders- bond zal van 1 Mei tot 1 November 1895 op de terreinen achter het Rijks-Museum te Amsterdam eene wereldtentoonstelling van het hotel- en reiswezen georganiseerd worden. Het bestuur pakt de zaak flink aan, het heeft een comité-generaal en een commissie van bijstand weten te vormen, waarin de élite van den lande zitting heeft. Gedurende den tijd, waarop de tentoon stelling is geopend, zullen verschillende con gressen worden gehoudeu over belangrijke vragen, het hotel- en reiswezen betreffende; terwijl het uitvoerend comité tevens zal zorg dragen, dat door het arrangeeren van ver schillende feesten de aantrekkelijkheid van de tentoonstelling worde verhoogd. Bekroningen zullen door eene internationale jury worden toegekendvolgens een nader vast te stellen reglement. Zij bestaan uit eerekruisengoudenzilveren en bronzen medailles en diploma's. Na verkregen vergunning der regeering zal er eene verloting plaats hebben van uitslui tend, tot een bedrag van minstens f 250.000, op de tentoonstelling gekochte voorwerpen. De volgende groepen zullen vertegenwoor digd zijnbouwkunstvervoermiddelen te land, te water en behoorend tot de luchtvaart; algemeene nijverheidnijverheid der voe dingsmiddelen; rivier- en zeevisscherij; hygië ne; machinerieën; verlichting; kunstnijverheid; verwarming; geografie; volledige inrichtingen; veiligheidsmiddelen; tuinbouw en assurantie. EEN VORSTELIJKE GIFT. De Deli-Maatschappij vierde Donderdag haar 25jarig bestaan. De maatschappij werd op betrekkelijk kleine schaal opgericht door de heeren J. Nienhuijs en P. W. Jansen, met een oorspronkelijk kapitaal van 300000. Dit werd echter spoedig verhoogd, toen de onderneming weldra een hooge vlucht nam- In 1876zeven jaar na de oprichting, bedroeg het dividend reeds 113 pCt.; in de 24 oogstjaren, die de maat schappij nu heeft gehad, werd een gemiddeld dividend uitgekeerd van 58 pCt., terwijl de reserve ruim 4 millioen bedraagt. Deze schitterende uitkomsten kwamen ech ter niet alleen ten goede aan aandeelhouders. De bloei van de Deli-Maatschappij gaf den stoot tot de welgeslaagde tabakscultuur op Sumatra's oostkust en tot een uitgebreiden tabakshandel en was oorzaak dat ons land thans behoort tot de voornaamste tabaks- markten van de wereld. Er was dus alle reden om het 25jarig be staan der Deli-Maatschappij te herdenken en de wijze, waarop de directeur en commis sarissen dit zilveren feest vieren, toont weder voor de zooveelste maal aan, hoe gaarne zij ook anderen deelgenoot maken van hun voorspoed. Van den directeur en commissarissen is nl. bij den voorzitter van het Amsterdamsch comité, Mr. N. P. van den Berg, een gift .van f50000 ingekomen voor het Nationaal Fonds tot ondersteuning van de nagelaten betrekkingen van in Indie gevallen militairen, „als een hulde aau het Nederlandsch Indische leger, dat ook op Sumatra zooveel heeft ge streden en geleden, ten bate van rust en orde op dat eiland." Omtrent de windhoos, die over Zuid en Noord-Beveland woedde, deelt de Midd. Ct. mede Op een hoefje onder Nisse hield zij bui tengewoon hevig huis. Vele vruchtboomen werden van hunne kruinen beroofd. Canada populieren werden met wortel en tak uitge gooid, jonge fruitboomen plat op den grond gelegd. Twee korenhoopen gingen gedeeltelijk de lucht in. Een wel wat bouwvallig wagen huis stortte in elkaar. Het boerenerf bood een tooneel aan van de schrikbarendste wanorde: overal schoven, los stroo, dakpannen, boomtakken. De moestuin was er letterlijk mede bezaaid, ook nog omliggende stukken land. Los stroo dreef vrij wat mede. Van een in de nabijheid ploegenden boerenzoon ging de hoed mede de hoogte in en is nog niet gevonden. Op Noord Beveland ging die hoos gepaard met een korte onweersbui, hevigen regen en zwaren hagel. Daar bewoog zij zich in O. N. Oostelijke richting van ongeveer den Z. Westelijken hoek des eilands uit. Op haar weg wierp zij boomen omver, brak knotwil gen afrukte van wagenhuis en een schuur 200 pannen weg, verstrooide een paar graan stapels, brak een weihek door midden, draaide een los staanden wagen eenigen malen rond en wierp hem gebroken neer, sloeg een paard met wagen omver, zoodat de jeugdige voer man eenige schreden ver werd weggeslingerd, en deed een gedeelte van een andere schuur in elkaar zakken. Van het eerste tot het laatstgenoemde punt is de afstand ongeveer 5 K. M. De breedte der baan is naar schatting 100. De voerman van den los- staanden wagen, die zich in de nabijheid van i zijn voertuig bevond, zegt zelf niets van den winddruk gevoeld te hebben. Sedert korten tijd is bij de stedelijke politie te Amsterdam een nieuwe klasse van personen ingesteld tot vermeerdering der veiligheid gedurende den nacht. Het zijn wandelende agenten, die niet aan een be paalden post gebonden zijn maar gedurende eeuige uren in eene gansche wijk surveilleeren en te dien einde in burgerkleeding zijn ge stoken. De boeven schijnen dit echter ook al gemerkt te hebben; men is ten minste al gewaar geworden dat bedoelde agenten zoodra zij het bureau verlaten, gespionneerd en zeker ook wel aan „de broederen" ge signaleerd worden. Maar tegenover straat schenders kan deze nieuwe maatregel toch zeer heilzaam zijn. (Hbl.) Te Breukelen heeft een doodslag plaats gehad. Twee schuiten, varende in tegenovergestelde richting, werden getrokken, de eene door een man, de andere door twee opgeschoten jon gens. Men wilde voor elkander niet wijken, de schuiten bonsden tegen elkaar, eene woor denwisseling ontstond, er werd met steenen geworpen, geschermd met duwboomen en haken, totdat plotseliug de schipper De Br(ee) uit Vinkeveen, die zich bevond op de schuit door zijn zoon getrokken, op het dek in elkaar zakte en eenige oogenblikken daarna overleed. De burgemeester deed de beide trekkers en den schipper van de andere schuit achter slot zetten en het lijk in bewaring nemen. Laat in den avond werden door den subst. officier van justitie, die middelerwijl was aangekomen, de beide jongens in vrijheid gestelddoch de schipper der schuit, bleet in arrest. Donderdagmorgen is hij naar Utrecht over gebracht, terwijl het lijk naar het academisch ziekenhuis is vervoerd. Een geneeskundig onderzoek zal nu moeten uitmaken aan welke oorzaak de dood van den ouden De Br(ee) moet worden toege schreven. Thans zijn te 's Hertogenbosch, op het terrein alwaar het nieuwe post- en telegraaf kantoor zal verrijzen, oude zilveren munten gevonden, 51 in getal, waarvan 37 ter grootte van ongeveer een rijksdaalder en 14 ongeveer als een gulden. Gedeeltelijk zijn zij voorzien van het opschrift: Phil IIII Hisp et India Rex en uit de jaren 1635 en 1666, gedeeltelijk treft men er den naam Carol II op aan. Eenigen dragen een manneubeeld met vollen baard en grooten kraag, op andere wordt de kraag niet aangetroffen. Te zamen zijn ze besloten geweest in een koperen doos of bus, die echter zoozeer door den tand des tijds heeft geleden, dat zij uit elkaar viel bij de ontdekking. Waarschijnlijk is de plaats, alwaar een en ander gevonden is, een gedeelte (ongeveer het midden) van de gang van het huis eertijds bewoond door den heer M. van den Bergh of wel is de schat begraven geweest in de* grond van de alcove grenzende aan de kleine voorkamer van dat pand. De diepte, waarop zij gevonden zijn is zóó gering, dat bij het herstellen van den vloer de munten onge twijfeld voor den dag zouden gekomen zijn. Ze zijn naar Den Haag opgezonden, zoomede een koperen muntstukje, dat enkele dagen geleden op hetzelfde terrein werd gevonden en op hoogen ouderdom schijnt te wijzen. Uit Raamsdonk wordt gemeld Gisteren ochtend werd in de Spoorweg haven verdronken gevonden zekere B. van Made. Op het lijk werd ongeveer 200 aan geld bevonden. Men vermoedt dat de man door de duisternis in het water is geloopen. LOMBOK. Aan de Telegraaf wordt uit Batavia ge seind, dat te Tjakra-Negara een tweede kruit magazijn in de lucht is geslagen. SPRANG. Over de maand October. GEBORENGilia d. van Christoffel Molengraaf en Maria de Bie Hui'oert Hendrik z. van Bastiaan Verschuren en Ardina Wijgers Adriaan Antonie z. van Bastiaan van Oos terhout en Larabertha Antonia de Jong Aart Johannes z. van Janus van Thielen en Johanna Nieuwenhuizen Frans Jozef z. van Gerrit van der Schans en Adrian* Dank. OVERLEDENWillem Antonie Chabot 4 ra. Cornelia Johanna Vos 9 jaren Catharina Hendnka Verschuren 15 maanden Jan Hendrik Scholt echtgenoot van Helena Cor nelia van Ballegooien 29 jaren Maria Soeters 76 jaren Lucia Antonia van der Schans 7 jaren Johannes Versteeg 7 jaren Josina Molegraaf 8 jaren. HUWELIJKS AANGIFTE en AFKONDIGING- Antonie de Bie jm. 29 j. met Maria Ros jd. 29 jaren. CAPELLE. Van 1 31 October. GEBORENLeonardus Hendrik z. van Tennis Waarts en Magritha Jenneke van der Moo- ren Philippus z. van Philippus van Til- borgh en Elisabeth Klootwijk Elisabeth Philippina d. van Arie Leendert Sneep en Geertruida Cornelia Uijthoven Johannes z. van Adriaan Timmermans en Wouterina Boeser Cornelis z. van Arie Peter Snij ders en Jenneke Cornelia Soeters Antonia d. van Pieter Quirijns en Huiberdina Ver- duijn Huiberdina d. van Johannes van den Hoek en Geertruida Wagemakers

Echo van het Zuiden | 1894 | | pagina 2