Geopend WONDERZEEP, Looiersknecht, ile firma P, M. F, SMOLDERS Notaris RANT, Antoon Tielen, Waalwijk, A. C. van TILBURG, Gf EBAK, Bevraagd Meesterknecht, Gevraagd: ANT00N TIELEN, NooiÉi Scheurkalenders. Het Sigarendépöt Advertentiën. NIEUW! NIEUW! Handelsberichten. A. C. van Tilburg. J. A. le BLANC, Voorhanden publiek verkoopen: FRANS DE CORTIE GRÜNO'S van lof toe voor de flinke komieke mede werking. Na afloop van het program kwamen de danslustigen aan de beurt, die, (alhoewel het sluitingsuur veel vervroegd was) toch nog eeu genoeglijk half nachtje doorbrachten met dansen, te meer nog daar er voor goede muziek gezorgd was uit Waalwijk. De alhier gehouden najaarsmarktj was weinig van beteekeniseen 30 tal beesten waren aan de lijn, waarvan er l/s verkocht werden. Door de hevige storm zijn alhier vele boomen uit den grond gerukt en afgebroken. Ook verscheiden huizen hebben rele schade geleden. Weder hebben eenige lafaards bij een ingezeten onzer gemeente een zevental ruiteu ingeslagen. Naar wij uit goede bron verne men is men de daders op 't spoor. Zeker zullen zij dan hunne straf niet ontgaan. Dat de mazelen in hooge mate alhier regeeren, blijkt hier uit, dat er slechts vijftien leerlingen de school bezoeker,. Een moordaanslag op den Stationsweg. De bewoners van den Stationsweg te Rotterdam werden Maandag avond omstreeks kwart voor elven opgeschrikt door een schot, gevolgd door een hevig gillen, en toen zij naar buiten snelden, zagen zij voor perceel no 70, bewoond door de familie W., de 17-jarige dienstbode C. B. meteen lievig bloedende wonde liggen. Het meisje werd onmiddellijk in het huis waar zij diende binnen gedragen. Onmiddellijk daarop klonken opnieuw twee pistoolschoten. De pleger van den aanslag, de 20-jarige J. C.,schoenmaker van beroep, was ge vlucht in de Kruisstraat en schuin tegenover de Diergaarde had hij zich zelf door twee kogels in den mond getroffen. Stervend viel hij neer, en dadelijk daarna overleed hij in een koffiehuis waar hij was binnengebracht. Inmiddels waren twee geneesheerenaangekomen. Zij constateerden den dood. Het pistool, waarop nog drie scherpe patronen, werd in de straat ge vonden met bloed bevlekt. Het lijk van den jongen man werd naar het drenkelingenhuisje op de begraafplaats te Crooswijk gebracht. De geneesheeren begaven zich vervolgens naar den Stationsweg 70. Het dienstmeisje bleek niet ernstig gewond door een kogel in het achterhoofd. Door het wasschen werd het voorwerp uit de wonde verwijderd. De doctoren adviseerden de patiente terstond naar het ziekenhuis aan den Coolsingel te bren gen. Dit geschiedde. Onder het vervoer raakte het meisje bewusteloos, doch spoedig kreeg zij haar bewustzijn terug. Op de eerste vragen kon zij antwoorden. Zij verklaarde met C. verkeerd te hebben. Deze verhouding was echter afge broken, toen zij bemerkte den jongeling .onver schillig' te zijn. Ook haar vader stond zij te woord. Haar toe stand was bevredigend. Het meisje woonde bij haar ouders in de Van Oldenbarneveltstraat 131. J. C. was, .in de kost* in de Tuindersstaaat no. 8. Het vermoeden be staat, dat hij reeds eenige dagen getracht heeft den aanslag te plegen. Thans gelukte dit toen hij het dienstmeisje, van een boodschap terugge keerd, voor het huis waar zij diende ontmoette. Na het schot schijnt de dienstbode onmiddellijk ineen te zijn gezakt. Op het gezicht daarvan vluchtte C. en in zijn wanhoop beroofde hij zich zelf van het leven. Op het lijk werden nog 7 losse patronen gevonden. Het voorloopig onderzoek ging uit van het politiebureau aan de Meermansstraat. Inbraakverzekering. Bij de vele berichten omtrent inbraken heeft men in den laatsten tijd meermalen kunnen lezen, dat de bewoner van het door de inbrekers bezochte perceel tegen schade door inbraak was verzekerd bij de Verzeke ring-maatschappij „Mercurius", te Amsterdam. Natuurlijk zullen velen zich daarbij de vraag gesteld hebben op welken voet deze nieuwe verzekering ingericht is en hoe zij werkt. Eenige bijzonderheden daaromtrent zullen daarom zeker niet onwelkom zijn. Het denkbeeld, zich tegen inbraak te ver zekeren, is nog nieuw; op het zoo veelzijdig gebied der verzekering heeft zich deze tak eerst in de laatste jaren ontwikkeld. De inbraakverzekering vindt haren oorsprong in Engeland; daar bestaan sinds enkele jaren eenige verzekering-maatschappijen, die zich wijden aan de inbraakverzekering en zich reeds in een niet onbelangrijken werkkring mogen verheugen. In ons land is „Mercu rius" in den aanvang van dit jaar opgericht; zij is de eerste maatschappij van dien aard. Uit vele gevallen van inbraak is gebleken, dat de verzekering in korten tijd reeds vele voorstanders heeft verworven. En dat kan haast niet anders. Herhaaldelijk ziet men melding gemaakt van inbraken, nu eens in onbewoonde perceelenwaar de inbrekers door verbreking van een glasruit, door middel van een valschen sleutel of door het torceeren van het slot wisten binnen te dringen en ongestoord konden rooven al wat van hun gading was, dan weer zelfs in bewoonde huizen, waar de beste afsluitingen niet in staat bleken te zijn de^inbrekers buiten te houden en de aanwezigheid der bewoners hun geen beletsel was tot zelfs in de slaap kamers hunne onderzoekingen uit te strekken. Niet alleen onbewoonde perceelen en afge legen buitenwoningen, maar ook bewoonde hnizen, midden in de drukke gedeelten van de stad, bleken niet veilig voor de stoutmoe digheid der dieven. Geen wonder, dat men gaandeweg de gelegenheid tot verzekering aangrijpt. De premie voor deze verzekering is niet hoog: voor inboedels bedraagt zij 1 per mille, terwijl men zich bij inboedels van eenigszins hooge waarde nog tegen lager condition kau verzekeren. De oorzaak der schade is bij deze verze kering niet altijd even gemakkelijk te consta- teeren. Wel natuurlijk bij eigenlijke inbraak, waar uitwendige teekenen (een geforceerd sloteen gebroken glasruit en dergel ke) steeds aan te wijzen zijn. Moeielijker echter zijn de gevallen, waar de toegang is verkregen door middel van een valschen sleutel (dit wordt door „Meicurius" met inbraak geliik gesteld). Rechtstreeksch bewijs is hier niet altijd te leveren zoodat men dan zijn toevlucht zal moeten nemen tot aanwijzingen, b. v. de omstandigheid, dat de voordeur niet op het Dachtslot was geslotenterwijl dit bij het verlaten van het perceel door de bewoners wèl het geval was, of wel in een ander geval de bepaalde onmogelijkheid (blijkende uit het onbeschadigd zijn van alle andere afsluitingen), dat de toegang tot het huis op andere wijze zou kunnen zijn verkregen. Dergelijke aan wijzingen nu zullen in den regel wel bij te brengen zijn. Trouwenselk voorkomend geval vertoont zijne bijzondere eigenaardig heden, en 't is dus ondoenlijk de vraag welke bij deze verzekering zoo op den voor grond treedt„Hoe bewijst men de oorzaak der schade in eens afdoende te beant woorden. Wel echter kan men de overtuiging hebben, dat voor elk bijzonder geval middelen zullen te vinden zijn, om de gestelde oorzaak der schade voor den verzekeraar aannemelijk te maken. Een gewichtig punt daarbij is dat de verzekerde vertrouwen in den assura deur mag stellen, dat 't in het belang is van de verzekeringmaatschappij in de behandeling harer schadegevallen zoo coulant mogelijk te werk te gaan en al wat naar chicane zweemt te vermijden. Wat het bewijs van het schadebedrag aan gaat, hierbij gaat men in de eerste plaats af op de door den verzekerde verstrekte opgave. Op den voorgrond staat dus mede het ver trouwen jn den verzekerde. In dat verband verdient t aandacht, dat geen verzekeringen van inboedels van minder waarde dan f2500 aangenomen worden en dat dan de mini mumpremie op f 5 bepaald is. Overigens zijn steeds middelen ter controle van de door den verzekerde verstrekte schadeopgave aan wezig. Zoo zal b. v. de waarde van gestolen of vernielde voorwerpen kunnen worden be vestigd door verklaringen van de leve ranciers dier voorwerpen. In een ander geval zal de inventarisatie van een boedel, waaruit die voorwerpen verkregen zijn, een zeer doel treffende controle kunnen leveren. Voor be schadigde of vernielde voorwerpen heeft men daarbij het middel van taxatie door deskun digen. Mogelijk is de tijd niet verre, dat een ieder zich tegen inbraak zal verzekeren. liever eerst een poosje naar Mataram sturen. (Zooals uit het jongste regeeringstelegram blijktzijn thans werkelijk 2 bataljons naar Lombok gezonden, wel niet voor Mataram dat reeds veroverd ismaar voor Tjakra Negara. Red. Echo). D&ar kunnen ze zéér zeker dadelijk groot nut doen en op Karang Asem is dat minstens twijfelachtig. In alle gevalle eerst het een en dan het ander. En vooral geen onderhandelingen Dat is het allerzwakste punt van de tegen woordige positie. Geheel Lombok moet aan onze voeten liggen, verpletterd, vernietigd De directeur van het binnenlandsch bestuur leze daar voor mijn part romannetjes. De chef van den staf dirigeere daar de operaties. En de troep, zij schiete, storme, houwe.... steke, verwoeste vooral ook Muren, huizen, tempels, paleizen, alles worde vernield, zoo veel mogelijk vijanden er in of er bij. Ook de boomen bovenal, die al te talrijke ver dekte plaatsen voor verraderlijke geweren En al wat achter ons ligt, het zij of worde geraseerd. Geen dan zeer enkele posten noodig voor de onzen, geen noodelooze ver snipperingen van den troep. Vooruit, steeds er op los, maar met beleid, en niet voordat het achterliggende gevaar voor goed is uit den weg geruimd. Maar dan ook er op los gestormd. D4t is de weg. En geen beschaafde natie gewawel, geen filantropie Geen oorlog met glacé hand schoentjes maar met ijzer en staal, met bloed en vuur! Niels worde gespaard, de vijand worde verpletterd, en voor goed En daarna naar Karang Asem, als het d&n nog noodig mocht zijn ten minste. DE LOMBOK. Van den gouverneur generaal van Nederl. Indie is Vrijdagnamiddag aan het departe ment van koloniën het volgende telegram ontvangen Generaal Vetter vraagt twee bataljons ter deelneming vermeestering Tjakra Negara, omdat de aanwezige troepen wegens vast- houden posten te gering, indien vijand mas saal stand houdt en Tjakra stuksgewijs moet vermeesterd worden. Alleen deze maand nog kan goed weder voor operatien. Twee ba taljons moeten daarna terug. Raad met com mandanten land- en zeemacht worden nog gehoord. In aansluiting met dit bericht is Zaterdag ochtend van den gouverneur het volgende telegram ontvangen Commandant en admiraal besloten twee bataljons te zenden. Die kunnen 17 dezer reede Ampenan zijn. De beslissing naar aanleiding van de aan vraag van generaal Vetter (zie hiervoren) door de Indische regeering genomen kan niet anders dan met groote ingenomenheid worden begroet. De uitzending van twee bataljons kwam vroeger reeds ter sprake, blijkens een telegram dat wij ontvingen op 22 October, en waarin toen bepaaldelijk werd gesproken van het 5e bataljon (Semarang) en het 11e (Meester- Cornehs). Vermoedelijk zullen die beide dus nu ook wel worden gezonden. Uit het voorstel van den opperbevelhebber spreekt de ernstige wil om er een eind aan te makenzoo spoedig mogelijk, opdat de regentijd met voor langen tijd alle bewegingen belemmert. Zeker zal deze opvatting alge meen worden toegejuicht, want beter deze krachtsinspanning van korten tijd, dan dat wij de operatien gingen staken om bij den terug keer ni den natten tijd den vijand nog beter versterkt te vinden. Men denke aan de le Atjeh-expeditie. (N. v. d. D.) Hoe men in Indie zelf over de afreke- mng met Lombok denkt, kan blijken uit het volgende Aan den Java-Bode was gemeld, dat twee Bataljons naar Karang Asem (op Bali) zouden gaan om met Goesti Djilantik af tc rekenen waarbij echter de Deli Ct. onmiddellijk me dedeelde, dat daarvan officieel niets bekend was. Ik hoop en ik reken er wel een beetje op ook (zoo wordt aan de Soer. Ct. ge schreven), dat het niet waar is, dat bericht van de Java Bode, alsot we nu nog eventjes twee bataljons tegen Djilantik naar Karang Asem zouden zenden Laat ons die twee bataljons maar veel GORINCHEM, 12 Nov. De prijzen der Granen waren als volgt Ristarwe f6,50 a 6,75, roode dito f6,— a 6 20 witte dito f6,15 6.30, inl. rogge f5,a 5 15 fo o?" odiA° ff704 4>80> gefst f4,75 a 4,85, haver ld,2d a 3,o0duiveboonen f6,50 a 6.75, blauwe erwten f0,a 0,alles per hectoliter. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 3784 runderen. Ie qua], Kalfkoeien f200 b. 220 Kalfvaarzen f 150 i 170 Melkkoeien i 140 4 160 Hokkeling ossen f D/s jarige ossen f 100 k 120 Guiste vaarzen f 10o no ?nk,en. f 70 a 80 graskalveren f 40 50 Nuchtere kalv. f 10 a 14 £a,n?,evo®rd 23 'arkens van 16 a 20 c., per half kilo, 328 biggen van f5,— all.— per stuk Eieren f 1.80 a 1.90 per 26 stuks. Boter a ct. per '/2 kilo. ROTTERDAM, 12 Nov. Tarwe Vlaamsehe, Zeeuwsche, Flakk en Overm De beste f 6.— k f 7.—. Mindere en geringe f0.a0, Rogge. Vlaamsehe, Zeeuwsche en Overmaassche de beste f 3.k 4.30 dito mindere f0,è0- fo.5,Jeeuwscl1' Flakk- en Overm. Winter f° 3,75; mindere f0,— 0,— beste Zomei I 2,a ójo mindere f0,a 0. Haver. De beste f 1.50 k 2.75. Mindere f 0.a 0. Paardenboonen. De beste f0.— k 0.00. Duivenboonen van f0.— a 0.—. Bruine boonen de beste flO,— a 14,— ROTTERDAM, 13 Nov. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 76 paarden, 2 veulens, 0 ezel, 300 vette runderen, 610 magere dito, 200 vettp en graskalveren, 41 nuchtere kalveren, 0 schapen of lammeren, - varkens, 270 biggen, 0 bokken. De bestede prijzen liepen als volgt Runderen le kw. 68 a ct. 2e kw. 60 a ct 3 kw. 54 a ct. Kalveren: le kw. - ct., 2de kw. a 00 ct.3de kw. a ct. Schapen: le kw. ct., 2e kw. ct. Boter 55 k 70 cent per half kilo. Bericht van den loop der Traanmarkt in Bergen van A. HOOGENDIJK Jzn. Vlaardingen Heden noteer ik: Puike bruine Berger looiertraan f21,—p. ton. bruinblanke Bergertraan f25,— n blanke Bergertraan f26,t Groenlandsche Robbentraan (smeertraan) in petroleum fusten van pl.m. 190 L. in gewone fusten van pl.m. „1(XÏ L' 130.— p. 100 L. JJlaaslevertraan f25.p. ton Nat. Med. levertr le soort f42.— p! ton si (stroogeel) 2 e f36._ p. ton otoommedicinale levertr. le f48.p. ton. 2e f42.p. ton. VAN WAALWIJK, Groote Straat, nabij de Markt. Ondergeteekende beveelt zich aan voor de levering van alle soorten Belgisch en Hollandsch déjeuners, diners, soupers, en verder alies wat tot eene welingerichte zaak behoort. Den ieder uitnoodigende een kijkje te komen nemen, onder aanbeveling Uw Dr. op een stoomschoenenfabriek te s-HERT OGENBOSCHtegen nader overeen te komen salaris, een flink en net alleszins bekend met de vervaardiging van fijn Heeren- en Kinderschoeisel en het patronen maken volgens hoeksysteem. Eenige administratieve ontwikkeling strekt tot aanbeveling. Zonder bewijzen van eer lijkheid en goed gedrag aanmelding onnoodig. Brieven onder Motto Meesterknecht aan het bureau dezer1 courant. tegen VASTENAVOND, een BEKWAAM voor alle werk. Looikk, WAALWIJK. BIJ WAALWIJK, ENKELE DORDTSCHE ROTTERDAMSCHE Alsook verschillende soorten prachtige van te GEERTRUIDENBERG, te WAALWIJK, zal ten verzoeke van den heer PAULUS VAN VUGT, te Kaatsheuvel, ter herberge van de Weduwe JAN VAN VUGT aldaar aan den Vaartkant, in het te verkoopen huis, bij INZET op Woensdag 28 November 1894 en bij TOESLAG op Woensdag 12 December 1894, telkens 's avonds 7 uur, Een HUIS waarin VERGUNNING, erf en tuin, re Kaatsheuvel, aan den Vaart kant sectie B no 8239, groot 11 aren 45 centiaren. te WAALWIJK. De navolgende merken munten uit door goede kwaliteit en worden den heeren rookers ten zeerste aanbevolen, als PIK FEIN a f 20 per mille. LA MUSICA 25 LA BELLA MARIA - 30 SIMPATICA -40 PINAL DER RIO - 50 SUBLIMES .60 FLOR DE RIVERO „-100 PLANTEROS DE 887 -120 is de beste en fijnste gepar fumeerde Toilet-Zeep der wersld. Munt uit door zachtheid en is van alle bestaande ZEEPEN het Z b INI G S T in gebruik. Staat ouder voortdurende eontrdle. 10 cent per stuk. WEDERVERKOOPERS genieten R A R AI. ALLEENVERKOOP voor W a a 1 w ij k, de Langstraat en omstreken bij

Echo van het Zuiden | 1894 | | pagina 3