Notaris BINK, Advertentiën, Italië. Turkije. Rusland. UITVOERINGEN. BINNENLAND. LOMBOK. Burgerlijke stand. Handelsberichten. le. Donderdag 22 Nov. 1894, 2e. Zaterdag 24 Nov. 1894, voorm. precies om 9 ure te GENDEREN aan de Molen steeg Een geamoyeerde directie—keet en daarna te DRONGELEN bij de Sluis: Geamoveerde keeten geheel van hout en onafgebroken kee ten van planken <jn stroo. Dinsdagavond waren bij juffrouw Bender een vriendin en twee heeren. Het gezelschap was tamelijk luidruchtigzooals de buren vertellen. Toen men het huis verliet, wierp een van de heeren in den winkel een braiir dende lucifer weg, daarop sloot juffrouw B. den winkel en ging met haar gezelschap naar een koffiehuis. Een vrouw op de derde verdieping werd het vuur het eerst gewaar en snelde de trap af om haar man te roeperv De overige bewoners lagen in diepen slaap en zijn in den dikken rook, die zich snel ontwikkelde, gestikt. De roovers op Sardinië hebben een zeld zaam brutale daad verricht. Honderd van die schavuiten trokken Dinsdag in militaire orde op het stadje Tortoli, een plaats van tweeduizend inwoners in 't district van Za- nusei, op. De inwoners hadden echter lucht gekregen van hun nadering, en gingen hen met de gendarmes tegemoet. De roovers waren beter gewapend en werden beter aan gevoerd, en joegen hun tegenstanders uit elkaar. Daarop drongen ze de stad binnen, plunderden en namen een rijken buit mee. Twee gendarmes waren dood, een gioot aan tal' stedelingen gewond. Uit Cagliari heeft de gouverneur-generaal van 't eiland troepen gezonden. Groote ontsteltenis heerscht op Sardinië. Volgens bericht uit Constantinopel heeft over her onder Britsch bestuur staand eiland Cyprus een hevige cycloon of wervelstorm gewoed, waardoor 40 personen zijn gedood, lOü huizen zijn vernield en voor een millioen schade is aangericht. Te Samoum, in Klein-Azie, moeten door Bashi-bozouks of ongeregelde Turksche troepen gruwelijke wreedheden zijn gepleegd. Niet minder dan zesduizend menschen zou den door hen vermoord zijn. De Engelsche gezant te Constantinopel is bezig de zaak te onderzoeken. De Kreuzzeitung meent uit zekere bron te kunnen mededeelen, dat het huwelijk van den tsaar den 26 November voltrokken zal worden. De tsaar heeft den prins van Wales benoemd tot kolonel van het dragonder regiment van Kief. De Neue freie Presse verneemt uit goede bron dat Nikolaas heeft bevolen bij zijn reizen voortaan de bewaking van de spoor- weglijnen door troepen na te laten. Keizer Nikolaas heeft aan professor Zacharjin een kostbare tabaksdoos met het portret van zijn overleden vader ten geschenke gegeven. Een advocaat te Joerjef (Dorpal) Saag- Wulffius genaamd, is gevlucht naar New-York, et pour cause Hij had 300,000 roebel ver donkermaand, ten nadeele van verscheidene particulieren. Op de Petrus-Paulusvesting is de zwarte vlag geheschen, die eerst sa de begrafenis des keizers op den 19 dezer neergehaald wordt. Tot dien dag worden in de Petrus- Paulus-kathedraal dagelijks twee lijkmissen gevierd, een 's middags om twee uur, waarbij de czaar, en een andere, om zeven uur 'sa- vonds, waarbij de gansche keizerlijke familie tegenwoordig is. Op negen plaatsen der stad Petersburg worden ongeveer 50,000 menschen gespijzigd. Volgens oude zede nemen zij tot aandenken iets van het tafelgerei mee, b.v. de kruiken, waaruit bier en mee geschonken is. Een verbazend aantal grootendeels zilveren kransen, ook enkele gouden, zal op het graf van den overledene neergelegd worden. WAALWIJK. Zondag 18 dezer, 'smidd. 12 uur zal door de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooien op de zaal Musis Sacrum worden uitgevoerd 1. Sonntag Morgen. Abt. 2. 1, 2 en 3 uit eine Nacht auf dem Meere. Tschirch. 3. Biergalop. van Paeschen. Eerste winteruitvoering door de tooneelclub „Volharding in den strijd" op Zondag 18 November's avonds 7 uur precies, in de concertzaal van den heer Ant. Gerris, Markt, alhier. Zie programmas. WAALWIJK, 17 November 1894. Punt 3 en 4 van den oproepingsbrief voor de lezing van den heer Claassen, heden avond in het hotel Verwiel, na aankomst van trein 4,48 te houden worden gewijzigd als volgtpunt 3 vervalt. Punt 4 wordt uitge breid tot het behandelen der kamerplanten met aanduiding der foutendie gemaakt worden, en breedvoerige behandeling der bemesting van groenteplanten. Ook niet leden hebben vrijen toegang. Herhaaldelijk reeds is beweerd en ook door de ervaring bewezen, dat de pont aan het veer te Drongelen, bij eenigszins feilen wind en sterken stroom, gevaarlijk, ja geheel onbruikbaar is. Dat dit werkelijk zoo is hebben Dinsdagochtend weder verschillenden tot hun groote schade ondervonden. Vijftien personen uit de Langstraatop weg naar de Gorinchemsche markt, kwamen 's morgens omstreeks half vier aan 't veer om overgezet te worden, 't Ging echter niet: uithoofde van den hevigen wind kon de pont geen dienst doen. De erg teleurgestelde reizigers waren toen genoodzaakt naar Heusden te loopen, om te trachten daar de boot te halen. Of dit hun gelukt is weten wij niet, maar zeker is 't, dat zij, tengevolge van de hoogst gebrekkige in richting van het overzetveer te Drongelen, veel later ter markt waren, dan zj zich had den voorgesteld, en daardoor in hunne zaken schade leden het maken van een omweg over Heusden nog niet medegerekend. Gelukkig dat geen hunner kalfvce bij zich had, anders had zoo iemand gevaar geloopen groot verlies te lijden. Hoe het zij, dit geval toont voor de zoo- veelste maal aan, dat de belangen van de inwoners dezer streek, bij de tegenwoordige inrichting van den overgang te Drongelen, erg geschaad worden. Hierin moet dus verandering komen. De bediening van 't veer is trouwens tegen woordig nu de pont niet meer gedreven wordt door een motormaar overgebracht door een sleepboot, zoo mogelijk nog gebrek kiger dan voor dien tijd; dan ligt het aan de boot en dan aan de pontmaar een feit is 't, dat het overzetten nog veel langzamer gaat dan vroeger en langdurig oponthoud veel vaker voorkomt. De pont schijnt overigens rare nukken te hebben; 't eene oogenblik staakt zij het werk geheel en al, en een ander maal gaat ze op haar eentje, zonder bedienende manschappen den plas op ten minste men verzekert ons dat dit onlangs heeft plaats gehad. Met een stoomboot moest men de vluchtelinge nazetten om haar op haar plaats terug te brengen. Bij kon. besluit is benoemd tot auditeur militair in het tweede militaire arrondissement, standplaats 's Hertogenboschjhr. mr. C. A J. van Sasse van Ysselt, thans kantonrechter plaatsvervanger advocaat en procureur te 's Hertogenbosch. Staatsblad no. 171 bevat het besluit van 31 October 11., tot vaststelling van een bijzonder reglement van politie voor de op haalbrug over het Oude Maasje onder Capelle en de rolbrug onder Besoijen; Staatsblad no. 172 bevat het besluit van 31 October 11. tot vaststelling van een bijzonder reglement van politie voor de beweegbare bruggen over de Mark en Dintel te Standdaarbuiten, te Stampersgat en nabij Dinteloord. De St.-Ct. bevat de gewijzigde statuten der vereeniging „De Noordbrabatsche Maat schappij van Landbouw," te 's Hertogenbosch. Heden morgen is door de maréchaussée aangehouden en gevankelijk overgebracht zekere W. v. d. R., te Kaatsheuvel, die eene gevangenisstraf van 3 maanden moest onder gaan. De invoer van schapen uit Nederland naar Belgie met bestemming naar de slacht plaatsen te Antwerpen, Gent en Luik, is weder toegelaten behalve uit de provinciën Noord- Holland, Zuid Holland en Utrecht. De raad van 'sHertogenbosch, die slechts met kleine meederheid eene alleszins billijke verhooging van salaris toestond aan enkele onderwijzers van de onderwijzeressen, vier in getal, kan dit echter, waarom? is een raadsel, niet gezegd worden voteerde opnieuw een crediet van f 10.000 voor 1895 ten dienste der schutterij-muziek, maar vond f 2000 tot bestrijding van besmettelijke ziekten weer f 600 te veel, terwijl mede het budget voor den publieken reinigingsdienst met f 1000 werd beknibbeld. Wij lezen in het N. v. d. D. De dezer dagen als onbruikbaar verklaarde en daarom publiek geveilde voormalige Tol- brugkazerne te 's Hertogenbosch, zal nu eerlang, na eenigszins opgeknapt te zijn, dienst doen als fabriek. Onze Bossche berichtgever doet opmerken dat de bodem van het terrein, waarop de kazerne staat, en die kazerne zelf als hoogst- nadeelig voor de gezondheid zijn verklaard, en vindt het daarom eenigszins bedenkelijk, dat nu de ongeveer 300 arbeiders der schoe nenfabriek van den heer M. van den Bergh aldaar aan den arbeid zullen gezet worden en voor een groot deel ook zullen wonen. De heer Van den Bergh zelf heeft aan de Groote Markt een woning gehuurd. De eerst onlangs in gebruik genomen noodkerk te Loonopzand van de aldaar nieuw gestichte parochie is geheel ingestort, waar door zoowel aan altaar als aan de overige kerkmeubelen aanmerkelijke schade is ver oorzaakt. Üp het station Bokstel is Donderdag door de locomotief van den sneltrein van 9.15 n.m. een wisselstang opengereden en gebrokenwaardoor verschillende treinen eenige vertraging ondervonden. Men meldt uit Vlissingen Bij het aan boord zetten van een binnen loods op het Engelsch stoomschip Spindrift, van Londen naar Gent, is ter reede een Belgische loodssloep, bemand met den schip per, zes roeiers en drie loodsen, stuk geslagen. Een rivierloods werd gered door een Neder- landsche loodssloep, de vier roeiers werden opgenomen door de Spindrift. De schipper, twee rivierloodsen en twee roeiers verdronken. Door de justitie wordt een onderzoek ingesteld naar het gebeurde te Vlissingen met de loodsboot. Volgens geruchten zou van de zijde van het Engelsche stoomschip Seagull (niet Spindrift, zooals gemeld werd), niet de minste poging zijn aangewend om de drenkelingen te redden doch dit stoomschip onmiddellijk zijn doorgestoomd. De Seagull, van dezelfde lijn als de Spin drift, stond onder het gezag van kapitein Sheriff. Een droevig ongeluk had te Werkendam plaats. Terwijl de vrouw van schipper H. even op het dek kwam, kreeg zij een tros die op den wal werd vastgemaakt, om het been, welk lichaamsdeel bijna geheel werd afgekneld. Na voorloopig door dr. Van IJzeren bebaudeld te zijn, werd de ongeluk kige naar het gasthuis te Dordrecht vervoerd. Bij iemand te Heinenoord werd door den jongsten storm een schoorsteen van het dak geslagen, die door het nederstorten veel schade veroorzaakte; ongeveer 300 dakpannen werden vernield. Twee broeders te Tilburg hebben el kander Zondagnacht zoo deerlijk mishandeld met een mes, dat de 28jarige van zijn 21- jarigen bioeder 3 messteken in het hoofd ontving. Nog dienzelfdeu nacht werd de dader gearresteerd. Op de Kapelsbrug te 's Gravenhage kantelde Woensdagavond een rijtuig, waarin een heer en dame zaten die naar het Cecilia- concert gingen. Zij kwamen er zonder letsel af. Door den val brak echter het lemoen van den wagen, en ging het paard op hol. Het dier liep in woeste vaart op het Spui een ouden bijzienden man omver, die zulke kneuzingen bekwam dat hij naar het zie kenhuis moest worden overgebracht, alwaar de ongelukkige een trouwe loopknecht in een kruidenierszaak Donderdag aan de gevolgen is overleden. Het paard rende aan den Z. O. Buiten singel in het water, doch werd er uitgehaald. Door de politie te 's Gravenhage is proces-verbaal opgemaakt tegen eene dienst bode in een hotel, verdacht van diefstal van sigaren. Om het bewijs tegen haar in handen te krijgen, werden de sigaren bestrooid met jeukpoeder, en toen den volgenden ochlend weder eenige waren verdwenen en men het dieustmeisje zich gedurig de handen zag krabbenwas het niet moeilijk meer de dievegge aan te wijzen, en de ontvreemde sigaren kwamen ook weldra voor den dag. Tengevolge van een noodlottig toeval is de heer J. C. A., apotheker te Amersfoort, in eene sloot geraakt, en, hoezeer nog levend op het droge gebracht, weldra aan de ge volgen overleden. De stadhuisklok te Gennep, het eenig openbaar uurwerk, dat men daar bezit, kon digde Maandag het middaguur aan met 52 slagen. Dinsdagnacht tijdens den storm, maak te zij het nog erger en arrangeerde een con cert voor elf uur met 42, voor middernacht met 103, te zamen 145 slagen. Dat het Gen- nep's grijsje 't ditmaal in de bovenkamer mankeerde, hieraan twijfelde niemand meer, toen eenige oogenblikken later de kroon het weerhaantje die haren eerbiedwaardi- gen schedel sinds eeuwen sierde, niet donde rend geraas naar beneden stortte. Aan de politie te Harderwijk is het mogen gelukken de daders (twee gepensio neerde militairen van het O. I. leger) op te sporen, die de desertie bevorderd hebben van den soldaat A. J. Niemeijer (Duitscher) van het koloniaal werfdepot, die echter j. 1. Donderdagavond bij aankomst van den laat- sten trein te Zwolle werd gearresteerd. Ook zijn de vermiste militaire kleeding- stukken van dien soldaat door haar in beslag genomen. Druncn. Woensdag namiddag werd in de zoogenaamde „Munnekensteeg" in den Baard wijkschen Overlaat, door een voorbijganger het lijk ontdekt van L. T., laatst te Sprang woonachtig. Aanvankelijk liep het gerucht, dat de man door een schot hagel in het aangezicht ge troffen was; het ingestelde geneeskundig onderzoek heeft echter de ongegrondheid hiervan aangetoond. Men vermoedt dat de ongelukkige van den weg at in eene sloot is geraakt, waaruit hij zich zelf heeft trachten te redden; bij zijne pogingen hiertoe moet hij echter in eene andere zijn terecht gekomen, waar hij den dood vond. Er stond op de plaats des onheils heel weinig water, zoodat de veronderstelling voor de hand ligt, dat nog bijkomende omstandig heden tot zijn dood hebben medegewerkt. Capelle. De begrooting van plaatselijke inkomsten en uitgaven voor het jaar 1895, is voor deze gemeente door gedeputeerde staten goedgekeurd, bij besluit dd. 8 November 1894, G. no. 77, in ontvangst op f 16,813.24 en in uitgaaf op hetzelfde bedrag. Er wordt in ons dorp bij de straatver lichting wel wat te veel gelet op den stand der maan, die zeer dikwijls bij bewolkten hemel te vergeefs op haar licht laat wachten. Een weinig meer verlichting ook bij maneschijn zoude vooral in de kom der gemeente geen kwaad doen en aan orde, rust en goede zeden zeer bevorderlijk zijn. Pastoor Voogrel. Geheel afgescheiden van de Roomsch-Ka- tholieke godsdienstrichting van pastoorVoogel, aldus schrijft het B. N. moet erkend worden, dat hij zich van zijn taak kwijt op een wijze, die boven alle lot verheven is. 1 e Mataram bleef hij moedig in het zwaar beschoten bivak om de stervenden te helpen. oor de Katholieken doet hij zulk volgens de Roomsche leer, maar ook de andersge- zinden snelt hij te hulp, zonder hun godsdien stige gevoelens te kwetsen. Ook na het terugtrekken in de dewa en gedurende den terugtocht naar Ampenan, be moeide hij zich steeds met de gewonden en stervenden. Bij de verovering van Mata ram was het alweer pastoor Voogel, die zijn leven waagde om hulp te verleenen, waar die verlangd werd. En als men dan zulk een geestelijke hoort zeggen, dat niets hem aangenamer zou zijn dan te vallen als offer van den godsdienstplicht, dan krijgt men eer bied voor zoo iemaud en vraagt men zich af, of zulk een gedrag onbeloond mag blijven. CAPELLE. Van 115 November. GEBORENJohanna, d. van Cornelis van Til- borgh en Maria van Cain pen. OVERLEDEN: Ardina Maria Timmermans, 18 j- Rieternella Catharina Roomer, 73 j., weduwe van Adriaan van Vuuren. HUWELIJKS-AANGIFTE: Willem van Dee, 28 j. te Sprang, en Adriana van Vuuren' 23 jaren. HUWELIJKS-AFKONDIGING: Arien van dei- Kolk, 56 j., weduwnaar van Antonia Bran derhorst, te Doeveren, en Anna van Esch, 37 j., te Sprang, laatst te Capelle. WAALWIJK, 15 Nov. De jaarmarkt werd ondanks het ongunstig weder goed bezocht. De handel was tamelijk vlug in hoornvee en vooral voor vaarkoeien werden hooge prijzen besteed. Nagenoeg rijpe kalfbeesten daarentegen zijn nog altijd ingevolge van on voldoende vraag voor het buitenland laag in prijs met flauwen handel; ook met weinig handel voor het binnenland. De aanvoer bedroeg over het geheel 519 stuks. Kalfkoeien golden f 130.— 1"215.—, af Dito vaarzen fl.20— 1.90,— f Jonge varkens aangevoerd stuks, verkocht van f4.50 tot f 11.25. Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 763 kff. van f 0,90 f 1,per kg b Eieren 1 5,50 a 6,50 per 100 stuks. De handel in granen was ferm. Prijzen zijn iets hooger bij meer vraag voor consumptie. De iooiersbeurs was redelijk druk bezocht. In den huidenhandel is het stil, daar de looierij meestal voorzien is. Er is veel aan bod van ruwe huiden, zoowel in buiten- als binnenlandsche artikelen. De prijzen zijn algemeen weer lager. In alle soorten zoolleder is de markt thans redelijk goed voorzien; vooral is dit het geval in licht zoolleder en middenwichten. Prima zwaar schaarsch bij voortdurende vraag aan ferme prijzen. Paardenleder is mede veel gevraagd. De paardenlederfabrieken werken druk. De najaarsbestellingen overtreffen verre die van verleden jaar. Het fabrikaat schijnt ook voor 't buitenland begeerd te zijn, vooral voor Duitschland. De inkomeude rechten, die daar geheven worden, houden grootere uit voeren tegen. In schors en vreemde looimiddelen is de handel stil. Prijzen stationnair. te Waalwijk, zal voor de Heeren Wie- gerink en Terwindt, aannemers, voorm. 10 ure, in het Hotel „de Twee Kolommen» te WAALWIJK Meubelen en huisraad als KastenStoelenTafelsSpiegels VloerkleedenBedden met toebe- hooren, Ledikanten en Keukengerief.

Echo van het Zuiden | 1894 | | pagina 2