Advertentiën, Notaris RANT, De Nederlanden Oostenrijk. Rusland. Azie. BINNENLAND. Handelsberichten. publiek verkoopen Reggio5000 naar Messina en 2000 naar Catanzaro. Sicilië en vooral Calabrie zijn door de aardbeving zwaar geteisterd. De heftigste schokken deden zich den 17 gevoelen, den 18 nog een paar lichtere, maar toen begon gelukkig de Stromboli te werken, waardoor het onderaardsche vuur een uitweg vond. De ellende is niet te beschrijven. Overal woont de bevolking in de open lucht, waar boven dien storm, regen en koude haar kwellen. Geheele stadjes en dorpen verdwenen, de inwoners onder de bouwvallen levend be gravend. In woeste vaart, uitzinnig van schrik, renden de landlieden naar kerken en kapellen om der Madonna hulp af te smeeken, doch de kerk stortte boven hen in. Have en goed, alles verloren zij, en ook hun kapitaal, de akker ging verloren, want vruchtbare streken zijn in woestenijen herschapen. De vuurtoren te Messina stortte om; in de zeeêngte doet nu eene torpedoboot dienst, waarschijnlijk om te waarschuwen. Zulk eene verwoesting herinnert men zich niet, althans wat den om vang der ramp betreft; in heftigheid' laten de aardbevingen op Ischia iu 1883 en die aan de Riviera van 1887 zich hiermee ver gelijken. Bij het bouwen van het paleis van den gouverneur te Fiurae is een vreeselijk ongeluk gebeurd. Twee zuilen vielen om en sleepten de binnenmuren in hun val mee. Een groot aantal werklieden werd eronder bedolven. Met ontzaglijke moeite moest men ze van onder de puinhoopen te voorschijn halen. Volgens het eerste bericht waren er reeds vier dooden en twaall gewonden. Hoeveel ongelukkigen er nog onder het puin lagen, wist men niet. De bevolking is hevig ontsteld. De rouwversieringen zijn weggenomen en verscheidene aanzienlijke gasten hebben Pe tersburg reeds verlaten. De jonge keizer en zijn vrouw zullen het winterpaleis bewonen wanneer zij te Petersburg vertoeven. Men zegt, dat zij hun wittebroodsweken te Tsars- koe-Selo zullen doorbrengen. Zondag heeft de keizer een bewijs kunnen geven, dat niet iedere beweging hem bang maakt. Plij reed met den grootvorst Michael in een rijtuig door de stad, toen een moejik op het rijtuig toe snelde, in zijn linkerhand een voorwerp houdende, dat hij voor de voeten van den czaar wierp. Men had den boer onmiddellijk gevangen genomen, daar men met een aan slag meende te doen te hebben op het leven van den vorst. Nicolaas II raapte echter bedaard het voorwerp op, dat niets was dan een verzoekschritt en beloofde den boer het te zullen inzien. De Japansche regeering heeft op de nota van den Amerikaanschen gezant te Tokio waarin deze gevraagd had of eene bemidde ling van Cleveland Japan aangenaam zou wezen, geantwoord, dat, ofschoon Japan de vriendschappelijke gevoelens, welke de Ame- rikaansche regeering bezielden, waardeerde, het wapengeluk van Japan van dien aard was, dat, naar Japan's oordeel, China zich met zijne voorstellen rechtstreeks tot Japan wenden moet. Volgens berichten uit Sjanghai stieten de Japanners Zondag op sterke stellingen welke de Chineezen ten noorden van Port Arthur hadden opgeworpen. Na eene ver kenning trokken de Japanners terug. Maandag herhaalden zij echter den aanval. De Chi neezen werden toen op Port Arthur terugge worpen, ofschoon zij zeer dapper vochten. Aan beide zijden waren de verliezen dan ook zwaar. Vier leden van het Roode Kruis, onder wie een paar vrouwen, vertrokken onlangs naar het oorlogstooneel. De vrouwelijke leden zijn nu echter te Sjanghai teruggekeerd aangezien de Chineezen weigerden haar toe te laten. De opperbevelhebber zou verklaard hebben: «Wij willen onze gewonden niet redden. Een Chinees berust opgeruimd in het hem beschoren noodlot." Een officieel telegram uit Tokio, geda teerd 20 November, luidt: Eene afdeeling van het eerste Japansche leger begon op 18 dezer des morgens vroeg llsinajen waarvan de Chineesche bezetting op 20000 man aangegeven was, aan te tasten en nam de plaats om 9 uur 's morgens in. De vijand vlood noordwestelijk. Er werden drie kanonnen veroverd. UITVOERINGEN. WAALWIJK. Zondag 25 dezer, 's middags 12 uur, zal de harmonie l'Espérance, op de zaal bij de erven A. N. van Riel, uitvoeren 1. Koninginnen-Parade, marche militaire. Eilenberg. 2. Réveil du Lion, fantaisie. Konsky. 3. Soldatenlebeu. Kéler Béla. 4. Lombok Marsch (als hulde aan Neerlands Leger 1ste uitvoering. Zondag 25 Nov. CONCERT door de zangvereeniging „Cecilia" van Waalwijk en Bezooien, in de zaal bij den heer H. F. van Kregten. Aanvang 71/3 ure (Zie programma's). BAARDWIJK. Zondag 25 Nov., CONCERT der lieder tafel „Tot bloei der Toonkunst," in de zaal van den heer L. van Cromvoirt. Aanvang 7 uur. (Zie programma's). WAALWIJK, 24 November 1894. In eene gisterenavond gehouden vergade ring van de kamer van koophandel en fabrie ken alhier, is een uitgebreid en zaakrijk adres vastgesteld aan Z. E. den heer minister van waterstaat, handel en nijverheid, omtrent den toestand van het veer te Drongelen. Na opsomming van tal van grieven verzoekt de kamer den minister „het daarheen te willen leiden, dat in den onhoudbaren toestand thans heerschende aan het veer te Drongelen, afdoende maatregelen worden genomen door het bouwen eener vaste brug en. indien on verhoopt daartegen bezwaren mochten be staan, daar te stellen eene flinke en naar de eischen des tijds ingerichte schipbrug." Voor heden bepalen wij ons tot deze me- dedeeling; in ons volgend nummer zullen wij den tekst van het adres opnemen met verdere bijzonderheden. In verband hiermede vernemen wij nog iets, dat bewijst hoe lichtvaardig de belangen eener gansche streek soms in hoogere kringen be handeld worden. Men weet, dat het gemeentebestuur van Waalwijk zich reeds meermalen gewend heeft tot ged. staten, met klachten over het overzetveer te Drongelen. Ged. staten hebben daaromtrent inlichting gevraagd aan een in genieur. En wat antwoordde die Dat de motor in de pont aanvankelijk niet goed werkte, maar dat dit toe te schrijven was aan ongeoefendheid van het personeel; maar dat nu de toestand heel voldoende was en de motor goed werkte. En dat, terwijl de motor als 't ware voor oud vuil in de pont staat, en deze door een bootje met veel oponthoud wordt overgebracht! 't Gemeentebestuur, we houden ons er van overtuigd, zal die bewering wel beantwoor den zooals zij het verdient. Men meldt uit Eindhoven Een Duitscher die Disdagavoud zijn intrek nam in het hotel Hof van Holland, en bij het naar bed gaan last had gegeven, hem te 5Vs ure fe wekken, heeft zich Woensdagnacht door een pistoolschot van het leven beroofd. Doordien hij al zijne papieren heeft verbrand, weet men niet wie de man is. Naar de Belgische Réforme mededeelt, is den inspecteur van het loodswezencte Ant werpen opgedragen een onderzoek in te stel len naar de oorzaak van het ongeluk op de reede van Vlissingen, dat o. a. aan twee in woners van Antwerpen het leven kostte. Indien door de enquête wordt vastgesteld dat de verantwoordelijkheid voor de ramp rust op den gezagvoerder van het st. Seagull, dan zullen de bloedverwanten der slachtoffers een eisch tot schadevergoeding instellen. Op de Vreeburg te Utrecht had Dins dagavond een volksoploop plaats, veroorzaakt doordien een als heer gekleed persoon twee aldaar loopende dames onverwachts aanviel en daarna met zijn wandelstok zoodanig mis handelde, dat beiden het bloed weldra langs het aangezicht liep. Een politieagent bracht de beide dames maar het politiebureau om te worden verbonden, en vervolgens naar hare woningmaar noch de politenoch iemand uit het publiek hield den dader aan. In den nacht van Maandag op Dinsdag is te Ouddorp een hevige brand uitgebroken op de zoogenaamde „Brakken" even buiten de kom der gemeente. De schuur, waarin een aanzienlijke partij onbewerkt vlas was geborgen, stond in een oogenblik in lichte laaie en is met alles wat er in was geheel verbrand. Het belendende woonhuis heeft men kunnen behouden. Alles was tegen brandschade verzekerd. Het bewerken van het vlas, had aan menigen arbeider in dezen winter werk kunnen verschaffen. Moord te Bussum. De instructie in deze zaak zal weldra worden gesloten, zoodat de behandeling in openbare terechtzitting niet zoo lang meer zal uitblijven. In het geheel zijn reeds 90 getuigen ge hoord en zijn er nog acht gedagvaard. Het moet thans geblekeu zijn, dat op den avond van den moord tweemalen poging tot inbraak heeft plaats gehad; kwart over achten en ongeveer kwart over negen, waarop de misdaad is gevolgd. In de kazerne van de marechaussee te Raalte is Dinsdagnacht door een Duitscher ingebrokennadat zijne pogingen op den huize de Hofstedevan mevrouw Vos de Wael, aldaar, öt mislukt öf verijdeld waren. Er waren sporen van inbraak aanwezig. De brutale dief was doorgedrongen 'cot aan het slaapvertrek van een der manschappen, en hij zou zich juist met een horloge ver wijderen, toen de marechaussee, die inmid dels wakker was geworden, hem inrekende. Blijkbaar heeft hij zich in den aard der bewoners vergist, wijl voor korten tijd de rijksontvanger het huis bewoonde, dat thans door de maréchaussee is betrokken. Te Helmond werd Donderdag avond een diefstal van effecten gepleegd. Daarom trent deelt men het volgende medé A. d. K.f slijter te Amsterdam, vroeger te Helmond, is Donderdagavond met den trein van 5.52 aldaar aangekomen. Na zich geheel te hebben verkleed als St. Nicolaas, is hij bij verschillende winkeliers geweest om het een en ander te koopen. Geen van hen bleek den vermomde hun oude stadgenoot te herkennen. Hierop heeft onze Sint zich naar de bakker i van de wed Van N. bege ven en bestelde daar St. Nicolaasgebak, onder voorgeven dat hij voor de kinderen van een geacht ingezetene voor St. Nicolaas moest spelen. Daar de reeds bejaarde winkelierster van hel in betaling gegeven bankbiljet van f 25 niet terug kon geven, verzocht zij St. Nicolaas even in de huiskamer te willen komen. Nadat de man hieraan gevolg had gegeven, heeft hij de oude vrouw op het bed geworpen en zich meester gemaakt van on geveer f 500U0 aan effecten en andere papieren van waarde. Nauwelijks had de dief zich met zijn buit verwijderd, of de krasse weduwe was reeds opgestaan en deelde aan een paar voorbij gangers het voorgevallene mede. De politie werd onmiddellijk gewaarschuwd. Deze vatte post aan het station. En gelukkig. Want juist op het oogenblik dat de laatste trein naar Amsterdam tot vertrekken gereed stond, komt er op eens iemand te voorschijn, die nog met den trein wilde vertrekken.Maar de politie legde nog juist bijtijds de hand op hem. In de wachtkamer onderzocht, werd behalve het gestolene, nog bij hem gevonden een valsche baardtouwen een lang mes en een fleschje met vloeistof, dat nog nader onderzocht moet worden. Hoe de man tot zulk eene daad is kunnen overgaan, begrijpt hier niemand. Zoolang hij te dezer stede gewoond heeft, was hij een braaf en oppassend jongeling, op wien niets viel aan te merken. (N. R. Ct.) VERSLAG der algemeene vergadering der Afdeeling „Langstraat" van de Noord- brabantsche Maatschappij van Landbouw, gehouden te Waalwijk in het Hotel Ver- wiel, op 17 November jl. De voorzitter opent de vergaderingen zegt dat, wijl Waalwijk liet grootste ledental heeft, het bestuur besloot aldaar deze vergadering te houden hij stelt aan de orde Het doen van rekening over 1893 door den secretaris-penningmeester. Hij stelt de rekening en bescheiden in handen eener commissie, be staande uit de heeren Dorrenboomen Van Liempt. Intusschen wordt de begrooting voor 1895, arti- kelsgewijze voorgelezen, sluitende met een bedrag van f 339,295 in ontvangst en in uitgaaf. Dezelve wordt onveranderd vastgesteld, alsook de rekening op advies der commissie, met t 247.97® in ont vangst en f 155.68 in uitgaaf, alzoo met een batig slot van f92.295. Daarna werd het woord verleend aan den heer C. H. Claassen, tulnbouwleeraar. Wegens het niet voorhanden zijn van jonge vruchtboomen, om het snoeien aan den stam te kunnen verklaren, moest dit punt vervallen, en zal bij eene volgende lezing in behandeling komen. Spreker zou nu zijne stof verdeelen als volgt: 1. Over de algemeene kweekwijze van groenten; 2. Over de bemestingsleer en 3. Teelt der kamerplanten. De behandeling van het laatste punt moest, nadat ongeveer twee uur besteed was aan punt 1 en 2, wegens gebrek aan tijd voor het vertrek van den laatsten trein, bijna geheel achterwege blijven. Is het bij kweekingzoo begon spreker, van elke plant of vrucht gewenscht, vooral bij de groentenverbouw is het noodzakelijkdat de grond eene goede ligging heeft, m. a. w. moet zijn los, en moet een goede waterstand en de noodige uatercapatiteit hebben. Men make eerst een plan en passé den 3 jarigen wisselbouw toe; met voorbeelden toonde spreker op een bord alles in bijzonderheden aan, was voor het op rijen zaaien., gaf de middelen aan de hand om zelfs in het barre jaargetijde van aller hande groenten voorzien te zijn, 't zij door teelt van erwten, wortelen, cichorij enz. en het bewa ren van andijvie, kool enz. Daarna werden de kassen en bakken besproken, de teelt van aardbeien en aspergies, verder de bemesting der verschillende tuinvruchten. De stoffen, welke nooit aan den grond mogen ontbreken, alsStikstoi, phosphorzuur en kali, kan men, waar ze ontbreken of niet genoegzaam aanwezig zijn, 't best aanbrengen door toevoeging van kunstmeststoffen als: Stikstofhoudende meststoffen: de Chilisalpeter en zwavelzure amo- niak. Phosplurzuurhoudende meststoffen: Het Tho- masphosphaatmeel en superphosphaatgips, en Kali- houdende meststoffen: Het kaïniet, zwavelzure kali, enz. Met een voorbeeld toonde spreker aan, dat die stoffen als hulpmeststoffen onmisbaar zijn, b. v. er zou ontbreken 10 kilo phosphorzuur, daarvoor is noodig 5000 kilo stalmest en nog geen 100 kilo superDhosphaat. Daarna had eene verloting plaats van eenige kleine land- en tuinbouwwerktuigen onder 23 aanwezige leden. Onder de prijzen bevonden zich twee peilijzers met Celcius thermometer voor boringen bij groen- voederinkuiling, waarbij de vereischte warmte graad, welke varieert ongeveer tusschen 50 a 60 graden boven nul, door meerdere of mindere druk king kan verkregen worden. Na eenige verklaringen over gemaakte opmer kingen door aanwezige leden, waarbij spreker werd bijgestaan door den heer Van Hoek, rijks- landbouwleeraar, werd de vergadering door den (voorzitter met een warm woord van dank aan spieker gesloten, waarbij de wensch werd uitge sproken, |gaarne den heer Claassen meermalen voor de afdeeling te mogen zien optreden. De secretaris der afdeeling. LOMBOK De vorst gevangengenomen. Bij het departement van koloniën is Woens dagochtend van den den gouverneur-generaal volgend telegram ontvangen Op het bericht, dat de oude radja zich te Sassari o;) weg naar Lingsar bevond, is gis teren kolonel uitgerukt en de dessa omsingeld. De vorst, diens zoon en de zoon van IC'Toek gaven zich over. Inmiddels onderwierpen zich te Tjakra- Negara verscheidene voorname Baliers. Het verzet is gebroken. Geen schot is meer gelost. Het laatste bergkanon terug. Generaal Vetter adviseert tot terugzending van twee bataljons. Hij vergat gisteren te melden, dat de poeri geheel verlaten was. Kóninginnen en U eerbiedig gelukgewenscht. Het aantal minderen, gesneuveld en over leden aan wonden, is gebleken 46 te bedragen. Op mededeeling der namen is aangedron gen. Ook is gevonden 3389 KG. zilver, benevens vele preciosa (kostbaarheden), Het Nieuws ontving Woensdag volgend telegram Te Sasari omringden het 6de en het 11de bataljon den radja, zijn zoon en zijn klein zoon, die zich overgaven aan generaal Segov en naar Ampenan gebracht werden. De radja was aan de dij gewond. Vele poenggawa's boden ook hunne onder ping aan. Schatten aan edelgesteenten, goud en zil ver werden opnieuw gevonden. Geen enkel schot werd heden gelost Al onze verloren kanonnen zijn teru<L De Nederlandschen Leeuw heeft zijn kracht getoond. De smaad, ons aangedaan, is schitterend gewroken. De verovering van Tjakra-Negara en de gevangenneming van den vorst moge men beschouwen als de voorboden van het her stel van den vrede Schatten aan goud, zilver en edelgesteen ten ziju gevonden, misschien ter waarde van enkele millioenen die, krachtens het oorlogs recht van den overwinnaar. Nederland ten deel vallen. Na de verguizing, waaraan hij heeft bloot gestaan onder den eersten indruk van het geleden échec, heeft generaal Vetter nu waar lijk het vooruitzicht, dat zijn naam, als win ner van den schat van Lombok, zal worden geprezen als in de zeventiende eeuw die van Piet Hein. den overwinnaar der Zilvervloot. WAALWIJK, 23 Nov. De handel was vlug ter veemarkt bij Hinken aanvoer, Kalfkoeien golden f 135.— f215.—f 225 Dito vaarzen f 1.30— h 1.95,— f210.— Jonge varkens aangevoerd stuks, verkocht van 1 2.25 af 8,50 f 11.25. Ter botermarkt ^geslagen en verkocht 1309kir. van i 0,6b fl,per kg. Eieren f 5,75 a 6,75 per 100 stuks. Iu huiden wordt de voorraad, hoofdzakelijk in gezouten koe-, buitengewoon groot. Zware huiden blijven hoog in prijs. De looierij koopt weinig nademaal zij voor winterbe- hoefte tamelijk goed voorzien is. Verder wordt eene afwachtende houding aangenomen legen de 28 dezer invallende veiling te Ant werpen, alwaar pl. m. 70000 stuks onder den hamer worden gebracht. De prijzen van iulandsche huiden worden er ook nog niet beter op. Voor iulandsche koe- en ossehui- den van de slagers wordt hier besteed 20 cent en voor vette veilen 28 cents per kilo. De markt is thans goed voorzien van zooi- leder voor de schoenmakerijen. In zwaar prima zoolleder blijft een manko bestaan van daar dat er bij goede vraag ferme prijzen worden bedongen. Voor schors betaalt men reeds hoogere prijzen. Er schijnt nog al be hoefte te bestaan. Over 't algemeen wordt er meer gelooid dan verleden jaar, zoodat waarschijnlijk, ais er niet meer aanbod komt, de prijzen alsnog vooruit zullen gaan. Voor Veluwer schors werd eene lading afgedaan tegen f 4.80 per mud (65 K.G.) vrij hier in de haven. Vreemde looimiddelen zijn ook iets stijver. te WAALWIJK, zal ten verzoeke van den heer PAULUS VAN VUGT, te Kaatsheuvel, ter herberge van de Weduwe JAN VAN VllGT aldaar aan den Vaartkatit, in het te vei koopen huis, bij INZET op Woensdag 28 November 1894 en bij TOESLAG op Woensdag 12 December 1894, telkens 's avonds 7 uur, Een HUIS waarin VERGUNNING, erf en tuin, te Kaatsheuvel, aan den Vaart kant sectie B no 3239groot 11 aren 45 centiaren. V erzekeringbank Maatschappij van Levensverzekering gevestigd te ROTTERDAM.

Echo van het Zuiden | 1894 | | pagina 2