Nummer 97. Donderdag- 6 December 1894. I7e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen* ill BR00DDR4A6STEH UITGEVER: ANTOON TIELEN, Staatkundig overzicht. FEUILLETON. De Echo van het Zuiden, Waalwijksdie cd Langslraalsclie Courant, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00. Franco per post door het gekeele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden 6tukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Waalwijk. Advertentiën 17 regels ƒ0,60 daarboven 8 cent per regeJ- groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden Smaal berekend. Advertentiën voor Duitscb- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van A.DOL? Steinbr, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Parijsdat Frankrijk heet te z'jn levert weer eens een rijken overvloed culinarisch genot voor de gastronomen op 't gebied van schandaal en sensatie 't is, als'wilde men er met inspanning van alle krachten naar streven de heerlijke Seinestad inderdaad te maken tot wat ze reeds lang is in 't oog van brave oude jufters en dito oude heeren: de kweekplaats van al wat laag is en ge meen, de zetel van het zedenbederf onzer dagen! Eerlijkheid en onomkoopbaarheid,recht vaardigheid, vastheid van karakter words alles wordswie kennis neemt van wat in Franknjks hoofdstad nu weder allen in be roering houdt, behoeft niet te duchten daar door de verdenking op zich te laden, dat 't zijn zucht naar schandaal is, welke hem aldus doet handelen, 't Zijn geen enkele op zich zelf staande gevallen meer, welke spreken van den moreelen achteruitgang van het in dividu van enkelen uit velen 't is een kanker der gemeenschap, die zijn vernielenden arbeid niet is begonnen van onder af, doch zijn oorsprong heeft in de toongevende krin gen. 't Is op het oogenblik eene heele reeks schandalen en schandaaltjeswaarvan de voornaamstede meest opzienbarendehier volgen. De zaak Dreyfuszeen officier van den generalen staf, die beschuldigd wordt geheime documenten uit de archieven van den staf te hebben afgeschreven en die copieên te hebben verkocht aan een of meer vreemde mo gendheden. Veel is er eigenlijk over dit op zienbarende geval niet bekend, daar de zoo zwaar betichte gedurende de weken van zijn voorarrest heel streng afgezonderd is gehou den. Alleen weet men, dat de man alles loo chent, doch zijn schrift brengt hem in een zeer moeilijk parket. De zaak Portalisbaron Portalis (klein zoon van Napoleons bekenden minister van Naar het Fransch door W. v. R. Overgenomen uit de MeierijscJie Courant 130 Mary toonde een zegevierend lachje. Jeanne Fortier's dochter zag het. „O, dat verheugt u niet waar?* hernam zij, har vijandin strak in de oogen starend. Niet te vreden mij hem ontstolen te hebben, dien ik be minde, niet tevreden mij het hart gebroken te hebben, doet gij mij bovendien nog wegjagen Na mijne rust, mijne vreugde vernietigd te nebben, ontneemt gij mij het dagelijksch brood I overal waar ik mij thans zal aanbieden, zal men mij vragen waar ik gewerkt heb. Dan zal ik madame Augustine noemen, en madame zal antwoorden, wanneer haar iets gevraagd wordt: Neem dat meisje niet. Hare moeder werd veroordeeld wegens diefstal, brandstichting en moord 1' „Lucia 1" sprak madame. «O, madame," hernam Lucia onder het storten van bittere tranen, A-gij zijt wreed geweest voor mij, die het niet verdiendeMaar ik vergeef 't uIk vergeef het u van ganscher harte 1 Wat u aangaat, voegde zij er bij, zich tot Mary wendend: God zal zich met uwe straf belasten!* Na deze woorden vertrok zij. Veertiende Hoofdstuk. Mejuffrouw Harmant, met madame Augustine thans alleen gebleven, hernam thans veel vrijer ademend het woord //Op mijn voord van eer, dat meisje is waan zinnig 1" sprak zij op minachtenden toon. „Zij beschuldigt mij haar den man ontroofd te heb ben, dien zij bemint. Kon die man, kon Lucien Labroue de dochter beminnen van Jeanne Fortier, de ellendige, die zijn vader vermoord heeft P* „Wat zegt gij daar, mejuffrouw?" riep madame Augustine hoogst verbaasd uit. „l)e waarheid, madame 1Maar wij hebben ons thans lang genoeg met die Lucia bezigge- justitïe), hoofdredacteur van de Dix-Neuviè- me Siècle heeft door middel van een pers- pagtie tegen de speelholen (dus onder den schijn van een hoffelijk ondernemen) geld afgedwongen aan eigenaars van zoogenaam de „cercles". Een van deze laalsten, een zekereren Bertrand, wist hij door middel van een zijner handlangers, Hefftler genaamd 60,000 francs af te zetten. Door een anderen vertrouweling (een Belgisch journalist) is 't zaakje uitgekomen. Die Belg (De Clerq ge- heeten) en de directeur der Dix-Neuvième zijn gearresteerd, doch Portalis, die reeds sinds lang in een kwaad boekje stond, is ge vlucht de booze wereld zegt dat hij on gehinderd over de Parijsche boulevards fla neert Hij was candiclaat der regeeiingspar- tij bij de laatste algemeene verkiezingen. De zaak Allez het huis Allez had zich een gerechtelijke vervolging op den hals ge haald, doordien het bij een leverantie aan 't leger, oorspronkelijk afgekeurde veldketels door inzetting van zwaardere bodems op het vereischte gewicht had gebracht en dus bedrog had willen plegen. Nu komt het mooiste een syndicaat van vijf hoofdredacteurs van Parijsche bladen biedt zich aan voor geld en goede woorden (geld natuurlijk in de eerste plaats: 10CK00 francs) 't zaakje te smoren, men zou den minister van oorlog wel tot rede brengen, wel doen afzien van de door hem bevolen enquête ofhij zou door middel van een interpellatie in de kamer ten val worden gebracht. Ongelukkig liep 't mis Portalis had niets gehad; 't zaakje lekte uit en het huis Allez kreeg zijn 100000 francs terug, doch niet de bemiddelingsgelden. Een tweede perssyndicaat probeerde 't eveneens en Allez wilde geen aanklacht indienen we gens pogingen tot omkooperij, omdat daar door de tegen hem ingebrachte beschuldiging, naar hij meende, schijn van waarheid zo hebben gekregen. Zoo blijft dat affairetje ei genlijk ongestrafter kan geen proces plaats vinden zonder aanklacht en zelfs heeft nu Canivet, de hoofredacteur van de Paris, een houden. Het is gelukkig vuor den roep van uw huis, dat zij gehoord heeft wat ik zeide en hier is binnengekomen. Gij weet thans door haar eigen bekentenis, wat gij van haar denken moet. Laat mij nu de stoffen eens zien, waarvan wij zooeven spraken." //Terwijl bij madame Augustine de feiten voor vielen, die wij hierboven verhaald hebben, ver liet Georges Darier met eene groote portefeuille onder den arm, die met processtukken gevuld was, zijne woning, en stapte met vluggen tred de Bonapartestraat door. Hij scheen zeer veel haast te hebben, Aan de kaai gekomen zocht hij naar een rijtuig. Op dat oogenblik stond er geen enkel. Georges raadpleegde zijn horloge. Het was negen uur tien. „En ik moet toch den sneltrein halen van tien uur vijftien," dacht hij. Haastig spoede hij zich voort. Terwijl hij zoosnel zijn weg voortzette, merkte hij niet, dat er een enveloppe uit de portefeuille was gevallen, die blijkbaar verscheidene papieren inhield. Dit geschiedde op het trottoir van 't Instituut. Op dit uur komt daar weinig volk voorbij. Niemand zag het dus, dat de advokaat iets verloren had en kon dan ook niemand zijne aan dacht daarop vestigen. Jeanne Fortier, de brooddraagster, kwam korte oogenblikken daarna uit de Seinestraat en haren weg, die onder het gewelf van het Instituut liep, dat naar de kade leidt, kwam zij daar thans te voorschijn. Zij was blootshoofds en droeg de groote schort met bavet, die te Parijs in zekeren zin het ken merk van haar beroep is. Het pakje door den advokaat verloren, viel haar in het oog. Zij bukte en raapte het op. Het was, zooals wij reeds weten, eene groote enveloppe, en Jeanne las de woorden „Den Heer Georges Darier, Advokaat Parijs." //Georges Darier," dacht zij, „is dat de naam niet van Lucien Labroue's vriend? Wellicht heeft hij dit hier verloren." De enveloppe was niet verzegeld. Steeds haren weg voortzettend, onderzocht Jeanne den inhoud. Er waren nota's ingezegeld papier, en de grosse van een vonni9. aanklacht ingediend tegen den voortvluchtigen Portalis, een redactenr der Soir, wegens be- leediging, doordien ze hem als lid van het beruchte syndicaat hadden genoemd een goedkoope en weinig gevaarlijke comedie. Zoo kunnen dus de lui, die 't zaakje aan 't licht hebben gebracht, er nog inloopen De zaak politie-acten de prefectuur van politie houdt, naar de mededeelingen van den premier zeiven, aanteekeningen bij aangaan de solicitaten naar verschillende staats-be trekkingen, aangaande de politieke persoon lijkheden en de voornaamste leden der vreem den-kolonie. Daaraan weiken mede politie spionnen, „mouchards" enz. In elke redactie zit zóó'n wezeu De Clerq, Portalis hand langer, Avas er zoo een en verschafte dezen alle geheime documenten over de directie en de redactie van het „Petit Journal", met welk blad de hoofdredacteur der „Dix-Neu vième" op gespannen voet is. Een onderge schikt beambte is outslagen, doch overigens blijtt alles bij 't oude! De zaak der rechters van Aix-les-Bains de meeste rechters van Aix-les-Bains hebben tijdens het badseizoen in deze plaats, vrij entrée gehad in het casino, de schouwbur gen enz. en dat casino is een speelhol van de gemeenste soort, terwijl de houder ervan een wegens diefstal gestraft individu is en hij telkens processen heeft, waarbij dan die zelfde door hem begunstigde heeren de wet op hem moeteu toepassen De regeering heeft den rechters alleen verboden in het vervolg 's mans faveurs aan te nemen. De schandalen te Toulousede radicale gemeenteraad had onder medeweten van den prefect, sinds jaren de kiezerslijsten ver- valscht, partijgenooten tot twintigmaal toe doen kiezeu en zelfs dooden ingeschreven als kiezers, opportunisten evenwel had men doodeenvoudig van de lijsten afgevoerd. De regeering heeft den raad ontbonden, den prefect verplaatst en de schuldigen staan nu terecht. „Dat schijnen belangrijke stukken te zijn," dacht de ontsnapte van Clermont, de papieren weder in de enveloppe stekend. „Waar mag die Georges Darier wonen Het adres staat niet op het cou vert, doch dat zal gemakkelijk genoeg te vinden zijn. Ik zal hem alles thuisbrengen." Jeanne borg het kleine pakje op de borst achter de bavet van hare schort en spoedde zich dan de Bourbonkade op. Toen zij dien morgen Lucia haar brood had bezorgdhad het jonge meisje haar gezegd dat zij na wat gebruikt te hebben naar het atelier zou gaan. Zij was dan ook in 't geheel niet verwonderd het meisje niet thuis te vinden. Jeanne wachtte en regelde haar huishouden. 't Was elf uur, toen Lucia terugkeerde. Wij weien in welken toestand het arme kind verkeerde, toen het madame Augustine verliet. Door verontwaardiging en woede voortgesleept, had zij aan eene beweging van ontembaar geweld toegegeven. Dit was trouwens gemakkelijk te begrijpen. Doch toen zij honderd passen op straat gedaan had, was er reeds reactie. Er volgde thans kalmte, en^ Lucia kon koelbloedig haren toestand nagaan. Zij was uit het atelier van madame Augustine verwijderdzij Avas zonder werk en bijgevolg zonder middelen van bestaan. Dit nieuwe ongeluk was haar op den hals geladen door den wil van het meisje, dat haar van haren verloofde had be roofd, en wier vader door 't onderzoeken van het velleden op haar de schande harer moeder ge worpen haa. Eene knagende smart verteerde haar hat hart. Eene eindelooze Avanhoop had zich van hare ziel meester gemaakt. Alles werkte samen om haar te verpletteren, al hare verwachtingen stortten als een kaarten huis in. Zij kwam te voet terug, langzaam, moeilijk hare beenen voortsleepend, met een bitteren Avan- smaak in het leven. „Ik had geenë andere hulpmiddelen dan mijn werk/ dacht het ongelukkige meisje, „en het werk zal mij thans ontbreken Weldra zal men in alle ateliers weten, dat ik de dociiter eener vrouw ben, Avegens diefstal, brandstichting en moord ver oordeeld, en alle deuren zullen voor mij gesloten worden 1* Toen Lucia de Bourbonkade bereikte was zij Dat is dus schandalen allerwegen in de pers, in 't leger, in het politie-corps, in de rechterlijke macht en in het stadsbestuur. 't Kan heel goed zijn dat Ave eerst aan 't begm staan der onthullingen, dat al het hier boven gereleveerde nog maar een voorproefje is; in de zaak-Portalis zijn Zaterdag 22 di recteuren van kranten gehoord door den rechter vun instructie, onder Avie Barrés, Ca- nivet en Montet en heden volgen er meer. De zaak-Allez, waarin vijf personen betrok ken zijn, komt heden Zaterdag voor wegens „Délits de fournisseur" (art. 433 der code pénal) Telkens weer loopen er geruchten van nieuwe onthullingen en arrestaties op groote schaal. De nieuwe Duitsche rijkskanselier Von Hohenlohe en de nieuwe minister Von Köller zullen den officieusen pers-dienst eens duchtig reorganiseeren, opdat tegenstrijdigheden wor den vermeden, als onlangs voorkwamen over het ontslag van Graaf Caprivi en Von Eulen- burg. Er zalnaar het voorbeeld van wat Von Köller te Straatsburg invoerde, een afzonderlijk „literarisch bureau" Avorden op gericht waar een speciale correspondentie zal Avorden geredigeerd, die aan de officieuse of misschien wel aan al de dagbladen zal worden toegezonden. Wat te Straatsburg goed ging, gelukt even wel misschien niet in eene groote stad als Berlijn. Maandag werd het Italiaansche parlement in tegemvoordigheid van den koning en de koninklijke familie geopend. De koning dankte het parlement voor zijne pogingen, om de openbare wel vaart te herstellen, en betoogde de noodzakelijkheid oin dit oogmerk spoedig te bereiken door het bereiken en bevestigen van het evenAvicht op de begrooting. In de troonrede Avorden aangekondigd maatregelen tot vermindering der uitgaven en verhooging der belastingen, zonder den toestand van den landbouAv te bezwaren of uitgeput. Weenen deed zij niet. Een zonderling licht schitterde in hare droge oogen, een vurige koorts verhitte haar bloed. Jeanne Fortier hoorde het meisje haar kamer binnengaan en snelde onmiddellijk toe. Toen zij het ontstelde gelaat van het meisje zag en de uitdrukkiug van ontsteltenis ontwaarde, die op hare trekken lag, begreep de brooddraag ster zeer goed, dat er iets ongewoons moest zijn voorgevallen. „Mijn God 1" riep zij uit. „Mijn kind, wat is er toch gebeurd „Ik heb den genadeslag gekregen, mama LisonI* stamelde Lucia, „den slag die voor goed doodt!' Jeanne's hart kroop ineen van angst. „Spreek!" zeide zij. „Spreek spoedigI Wat heel t men u gedaan „Ik ben weggejaagd!' //Weggejaagd?" herhaalde de ontvluchte van Clermont, de handen vouwend. „Ja." „Door wien „Door madame Augustine. Weggejaagd als eene ellcndelinge, als eene onwaardige! Nu ben ik voor goed zonder werk 1 Na zooveel lijden na de wreedste smarten, ben ik thans ook zonder brood!.... Ik zeg het u, mama Lison, er blijft mij thans niets meer over dan de dood 1" Jeanne wist niet wat te zeggen; er heerschte eene zonderlinge verAvarring in hare gedachten. „Uwe woorden heb ik gehoord," zegde zij ein delijk, „maar ik begrijp er niets van. Waarom heeft madame u weggejaagd „Waarom?" hernam Lucia, die thans in een luid snikken uitbrak, en tevens door hevige stuip trekkingen werd aangegrepen. „Omdat ik Jeanne Fortier's dochter ben." Jeanne stikte bijna. Zij bracht de handen aan de keel en verscheur de zich het vleesch met hare nagels. „En Avie heeft haar dat gezegd kreet zij od sissenden toon. J p „Wie?.... Baadt gij dat niet?.... Mijne vijan din. De dochter van den man, die het verleden mijner moeder doorsnuffeld heeft, om mij van hem te berooven, dien ik zoozeer beminde. De doch ter van Paul Harmant, den millionnair Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1894 | | pagina 1