BUITENLAND. Belgie. Engeland. Duitschland. Italië. Korea. Rij kspostspaarbank BINNENLAND. de klimmende beweging der nationale pro ductie te belemmeren. De regeering zal een ontwerp indienen tot verbetering van den toestand van het crediet. Voorts wordt de hoop geuit, dat Italië de crisis zal te boven komen, en wordt geëindigd met de verklaring dat Europa volkomen rust geniet en dat nie mand er aan denkt om dit te storen of dit wagen durft. De gevoelens bij het overlijden van den Tsaar uitgedrukt, duiden aan dat eene stroo ming van sympathie de natiën vereenigt. De vrede van Europa is voor langen tijd ver zekerd. Voor het gerechtshof te Luik staat zekere Dufourny terecht, onder beschuldiging van moord op een beeldschoon meisje Amelie Falla, wier lijk met wonden overdekt in een hollen weg bij Beyne Pausay gevonden werd. De voornaamste getuige in dit proces is een kleine jongen, een neefje van Amelie. Men vond hem gewond en in diepen slaap op het lichaam zijner tante liggen. Hij ver klaart dat Dufourny, een dronkaard en licht mis, die Amelie het hof maakte, zijn tante en hem vergezeld heeft toen zij van een feest te Beyne-Heusxy naar huis gingen en dat hij na een heftigen twist den moord gepleegd heeft. Dufourny blijft schuld ontkennen, maar er zijn neg allerlei omstandigdeden die tegen hem pleiten. Een stoomtram van Brussel naar Schep- dael is Woensdagavond in botsing gekomen met een wagen, welke zonder brandende lan tarens, op de rails reed en door den machinist niet gezien werd. Een der twee bestuurders van den 'wagen, aan wier onvoorzichtigheid het ongeluk te wijten is, geraakte onder de wielen, van zijn voertuig, waardoor zijn beide beenen verbrijzeld werden. De ander werd door den schok een paar meter ver wegge slingerd, maar bekwam geen letsel. De passagiers van den tram kwamen met den schrik vrij. Te Caulille, in Limburg, is Vrijdag middag een buskruitmagazijn in de lucht ge sprongen. De slag was zoo hevig, dat de in woners van de omliggende gemeenten dach ten, dat er een aardbeving was, terwijl op een uur afstands de ruiten sprongen. Drie werklieden zijn gedood en tal van andere ernstig gewond. De fabriek is zoowat geheel vernield. In den geheelen omtrek heerscht groote verslagenheid. Maandag begon 't tweede proces tegen de beruchte Zwarte Bende, die zoo lang een groot gedeelte van Henegouwen onveilig heeft gemaakt. Boven aan de lijst prijkt weer Van ham. Er zijn dezen keer 23 beklaagden, be ticht van 28 misdaden. De zoogenaamde bommendie aan de verschillende ministeries te Londen bezorgd zijn, waren waarschijnlijk niets dan een mid del om reclame te maken: althans zij bevatten tijdschriftjes. Een blikslagersbaas en zijn knecht zijn gearresteerd, beschuldigd die „aardighe den» gemaakt te hebben. De mijnbeziters hebben den eisch der mijnwerkers een loonsverhooging van 30 cent per dag afgeslagen. Desniettemin zal het niet tot een staking komen. Men zal trachten een raad van verzoening op te richten Het ontwerp eener nieuwe tabaksbelasting is volgens de Post vastgesteld en zal dezer dagen bij den bondsraad ingediend worden. Voor sigaren en cigaretten is een belasting van 25 pCt., voor pruimtabak en snuif van 40 pCt, en voor rooktabak van 50 pCt. voor gesteld. De suikerraffinadeurs in Duitschland zijn met hun 7 millioen gulden aan uitvoer-premi- en niet tevreden; zij willen dus verhooging vragen. Crispi schijnt Giolitti niet aan te durven, wijl deze een aantal tot nog toe onbekende stukken bezit over de verhouding van Crispi tot Herz. Het schijnt echter den Italiaanschen premier niet veel te zullen helpen, dat hij Giolitti genadig behandelt, daar een Mila- neesch blad beloofd heeft, de onthullingen te doen, waarmee Giolitti gedreigd heeft. De door aardbeving geteisterde streken in Italië: Bagnara, Pellegrima, Santé Eusemia, Sinopoli en San Procopio zijn door den koninklijken commissaris Galli bezocht. De geheele landstreek is een en al puinhoop. Om epidemiën te voorkomenmoeten op verscheidene plaatsen de dooden nogmaals worden begravendaar de aardbeving de lijken uit hun graven heeft geworpen. De commissaris gaf overal ruime geldelijke on dersteuning en zond militaire artsen tot het verplegen van de gewonden. De ramp, waar van men nu eerst de ontzettende afmeting kan overzien, laat meer dan 50000 noodlij denden achter zich. Men meldt uit Rome dat zware stort regens boven de plaatsen, die door de aard bevingen geteisterd zijn de schade nog aanzienlijk vermeerderd hebben. Bij koninklijk besluit is aan 20 gemeen ten in Calabrie voor de betaling ran den zesden termijn van de belasting op den grond, de gebouwen en roerende goederen, aan 34 gemeenten voor de betaling der belasting op gebouwde eigendommen voor onbepaalden tijd uitstel verleend. De Italiaansche Staatscourant (Gazetta Uflïziale) maakt nu weer besluiten openbaar, waarbij de leger-organisatie derwijze wordt hervormd, dat eene bezuiniging van 7% mil lioen lire wordt verkregen. Italie's weerkracht zal daardoor in geen enkel opzicht lijden. Men verwacht er infegendeel heilzame vruch ten van, wat sterkte en snel mobilisatie-ver mogen betreft. Er komen volgens deze besluiten, niet minder dan 900 officiersplaatsen te vervallen en 300 van beambten aan het ministerie van oorlog. Door Japan moet aan den Amerikaanschen gezant een gunstig antwoord zijn gegeven op de namens China gelormuleerde vredes voorwaarden; maar het verlangt nu allereerst waarborgen, dat China zal kunnen nakomen wat het voorstelt. Zijnerzijds heeft nu de Japansche minister van buitenlandsche zaken aan den Ameri kaanschen gezant te Tokio, den heer Dun Japans tegenvoorstellen doen toekomen, en deze zal die nu opzenden aan zijn collega te Peking, den heer Denby. Het diepst geheim wordt bij de onderhandelingen bewaard, maar men vermoedt, dat de Japansche en Chinee- sche voorstellen nog al verschillen zullen vooral wat het bedrag betreft der te betalen oorlogsschatting. Door China moet het aanbod van een Britsch bankiershuis zijn aanvaard, om het 1 200.000 pond sterling in goud te leenen 41/3 percenteene aanvaarding, die te be grijpen is, wanneer men weet, dat de vorige Chineesche leening onder vrij wat beter om standigheden aan de markt werd gebracht tegen 7 percent rente. De val van Port Arthur deed deze schuldbrieven reeds vijf percent beneden den prijs van uitgifte dalen. Japan kocht van Chili den kruiser Esme ralda, die op het oogenblik derwaarts onder weg is, zijn reis nemende over Tahiti. Het bericht als zou de Amerikaansche gezant te Peking aan zijne regeering hebben geseind, dat het grauw de ambassade be dreigde, blijkt uit de lucht gegrepen te zijn. Het klonk al dadelijk wat vreemd, dat het mikpunt juist de ambassade wezen zou der mogendheidwelke op het oogenblik door haar bemiddelend optreden China zoo groo- telijks aan zich verplicht. Uit Hiroshima, het Japansche hoofdkwar tier, wordt aan The Times treurige bevestiging gezonden van de wijze, waarop de Japanners te Port Arthur hebben huisgehouden. Zij hebben de stad geplunderd en bijkans de geheele mannelijke bevolking ter dood ge bracht. Chineesche soldatendie hun in handen vielenwerden naakt uitgekleed gebonden, doodgeschoten, of, nog erger, men sneed hun het lichaam open of verminkte ze. Als reden tot al deze wreedheden geven ze op eerstens het bekende dat de Chineezen hun wreedelijk waren voorgegaan, en ten tweede, dat ook de niet militaire bevolking van Port Arthur aan den strijd had deelge nomen, door uit dn huizen op de Japanners te schieten, weshalve het »noodig werd hen te verdelgen.» De Japansche minister van buitenlandsche zaken is over het gedrag der soldalen echter zeer ontsticht en gaf openlijk zijne verwondering en verontwaardiging over de gepleegde wreedheden te kennen, zoozeer in strijd met het Japansch karakter. De regeering zou dan ook zorgen, dat voortaan meer in den geest van menschelijkheid en beschaving werd gehandeld. Het „derde" Japansche leger, dat onlangs te Tokio werd ingescheept, schijnt bestemd te wezen om het eiland Formosa te bezetten. Gelijk men weet is reeds dadelijk gezegd, dat het overbevolkt Japan dit eiland, 't welk als een voorzetting van zijn insulair rijk te beschouwen is, begeerde en behoorde in te lijven. Reeds vroeger, in 1872, heeft Japan tijdelijk een gedeelte van Formosa bezet, omdat Japansche schipbreukelingen er waren mishandelddoch twee jaren later, nadat China een schadeloosstelling betaald had, werd het weder ontruimd. Het onlangs voor Wei hai Wei gezonken Chineesche oorlogsschip CheuYuen is met behulp van duikers weder vlot gebracht. Aan bet postkantoor te Waalwijk en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand November ingelegd f 2400,385; terugbetaald f 2808,04. Het laatste, door het kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 1921, »svga WAALWIJK, 5 December 1894. Gisteren avond hield de gemeenteraad een openbare vergadering. De voorzitter deelde mede, dat is ingeko men goedkeuring van gedeputeerde staten op begrooting 1895 en wijziging begrooting 1894. Het verzoekschrift van onderwijzers aan de openbare school alhier om betere regeling van jaarwedde is op advies van de school commissie en voorstel van B. eu W., gewezen van de hand. Een verzoek van mej. Wed. Verwiel om trent den gasprijs is gesteld in handen van B. en W. Eene wijziging der begrooting 1894 is goedgekeurd. Een voorstel van het dagelijksch bestuur om het raadbesluit van 3 Nov. 1893, betref fende den gasprijs, te wijzigen, is op voorstel van den heer Timmermans Wz. gesteld in handen der gascommissie om rapport. De heer Baijens behandelde een viertal punten rakende de gasfabriek en werd door den voorzitter beantwoord. Hierna werd de openbare vergadering ge sloten; met gesloten deuren is eene bespreking gehouden met een der cessionarissen van den tram Waalwijk's Bosch. Natuurlijk is door den raad geen besluit genomen. Binnen 14 dagen zal het onderwerp in een raadsvergadering verder worden be handeld. De heer Knottenbelt, een der con cessionarissen heeft zich bepaald tot het geven van antwoorden op de hem gestelde vragen en alle faciliteiten toegezegd wat de veiligheid betrett. Van rente-garantie van onze gemeente heeft hij geheel afgezien. Uitvoerig verslag in 't volgend nummer. De minister van financien is, naar wij vernemen, voornemens een belangrijke ver hooging voor te dragen van de zegelbelasting op binnen- en buitenlandsche effecten. Hbl. Remonte Hoezeer ook in het belang van de natio nale veeteelt geneigd nog meer paarden in het binnenland te doen aankoopen, kan de minister van oorlog vooralsnog geen vrijheid vinden verder te gaan dan in de laatste jaren is geschied; slagen de pogingen om het fokken hier te lande van voor den krijgs dienst geschikte paarden te bevorderen, dan zal gelegenheid bestaan om de remonteering voor een groot gëdeelte met inlandsche paarden te doen plaats hebben. Op grond van de dit jaar opgedane ondervinding zijn maatregelen in voorbereiding om tot eene andere wijze van paardeukeuring te geraken. Men schrijft uit het land van Altena: Toen in het begin van den zomer de landbouwers in deze streken hunne landerijen aanschouwden, waarop de verschillende pro ducten naar wensch waren te voorschijn gekomen, en zich veelbelovend ontwikkelden, gaf hun dit de verwachting eenmaal hun onvermoeiden arbeid met een rijken oogst beloond te zien. Nu de oogst als geëindigd kan beschouwd worden is de uitslag voor menigeen, die aanvankelijk zulke gunstige verwachtingen koesterde, in vele opzichten teleurgesteld. Gelijk bekend is, was de uit komst der aardappelen dit jaar zeer gering. Door de vrij hooge prijzen wordt dit gelukkig eenigszins vergoed. Mer. besteedt thans voor de blauwe f 3.25 per Hlde laatste weken wordt echter bijzonder weinig handel daarin gevonden. De beetwortelen of suikerpeeën, waarvan de verzending reeds geheel is afge- loopen, zetten thans de kroon op der boeren slechten zomer. Want veler verwachting is daardoor beschaamd en menig plan den bodem ingeslagen. Het bijna verrotte loof op de velden, benevens de morsige en dik bemodderde wegen geven nog slechts een vage herinnering van deze schier mislukte bietencampagne. Wat het graan betreft, dit levert nog al een ruim beschot op, doch de zeer lage prijzen zijn oorzaak dat ook daar aan voor de boeren weinig te verdienen is. De bewerking van het vlas binnenshuis is reeds begonnenmenig arbeider verdient daarmede in den winter een stuk brood. Voor de vlasboeren zal er niet veel over schieten of de lage prijzen van het vlas en het zaad moeten verwisseld worden door hoogere. Met de bewerking van het land is men druk bezig; het ploegen is bijna af- geloopen en met het spitten dat in deze streken velen werk verschaft, is men begonnen. Het vee is voor het meerendeel opgestald en vergast zich aan het hooi dat dezen zomer in overvloed gewonnen is. Men meldt uit Amsterdam: Het blijkt, dat vooral in Belgie de lust tot exposeeren op de tentoonstelling voor hotel- en reiswezen zeer groot is. Een vijfde deel, der geheele overdekte ruimte is reeds door Belgische industrieelen besproken. Ook de „Wereld-Bazaar," ruim honderd winkels bevattende, is zoo goed als geheel verhuurd, dit alles echter uitsluitend aan buitenlanders, bij wie zelfs China niet achter blijft. Om nu de belangstelling in Nederland zelf ietwat te verhoogen, zal in het begin der volgende week een vertegenwoordiger der ondernemers naar Groningen, Leeuwarden en Zwolle vertrekken om daar gelegenheid tot mondelinge inlichting voor de belang hebbenden te openen. Voorts kan nog medegedeeld worden dat in de maand Januari reeds abonnements kaarten voor het publiek verkrijgbaar zullen gesteld worden en dat de ontworpen restau raties, buffetten en dergelijken reeds alle verpacht zijn. Zondag had te Breda de jaarlijksche ommegang van St. Nicolaas door de straten plaats. Het zachte weder lokte duizenden buiten, waarvan de lieve jeugd het leeuwen deel uitmaakte. De stoet bestond uit de koninkl. harmonie Cecilia, verder St. Nicolaas, zijn zwarten knecht (in de volkstaal Sindere Klaas en Asjepan geheeten) en een vaandel drager, allen te paard, benevens een ver sierden wagen. Op deze laatsten weiden aan de huizen verschillende geschenken in ontvangst geno men, terwijl bestuursleden collecteerden, een en ander voor het lofwaardig doel, om min- gegoede kinderen met St. Nicolaas een fees- telijken dag te verschaffen. Bij het ontbinden van den optocht was de wagen zwaar beladen en bleek ook het gecollecteerde geldelijk bedrag niet onbelangrijk te zijn. De jeugd wisselde de vroolijke muzieknummers af met het keur der gerennomeerde Bredasche straat deunen en luide hoera's weerklonken bij de grappige zetten van Asjepan. Deze feeste lijkheid heeft zeer spoedig burgerrecht ver kregen en vindt veel steun bij de bevolking. Baardwijk. Het gemeentebestuur alhier heeft bij den minister van waterstaat zijne adhsesie betuigd aan het adres der kamer van koophandel te Waalwijk, over den toestand van het Drongelsche veer aan den Maasmond. De leden der onderlinge veeverzekering hebben voor hunne rekening een waggon raap- en lijnkoeken ontboden, natuurlijk van een handelaar, die onder controle van de rijkslandbouwproefstations staat. De uitslag van het onderzoek van het ge trokken monster der raapkoeken is zeer be vredigend, (voor lijnkoek nog niet bekend) er wordt verkregen o. a. 33% eiwitachtige stoffen. Als men weet dat het gemiddeld gehalte 31% en het minimum gehalte 24% bedraagt en bij een onderzoek voor een paar jaren van een niet gegarandeerd handelaar slechts 25.1 werd verkregenterwijl daarbij de zuiverheid onvoldoende was dan blijkt het nut der coöperatie. Men koopt goedkoop degelijke waar en, daar geen winsten behaald worden, kan zeer goedkoop worden verkocht. Niettegenstaande dat alles stopt men bij sommige wederverkoopers de menschen die waren nog goedkooper in de maag. Natuurlijk is die waar afkomstig van niet gegarandeerde handelaren, die aan geen ge halte noch zuiverheid gebonden zijn. Wanneer zullen alle landbouwers begrijpen, dat zij nooit meststoffen voederwaren enz., waarmede grof geknoeid kan worden, moeten koopen, tenzij aikomstig van handelaren, die ouder controle staan. Elk landbouwer, die daarvan koopt, heeft recht op kosteloos on derzoek der deugdelijkheid van het gekochte, dat men tegen vooraf opgegeven gehalte en prijs koopt, met inachtneming der algemeene en bijzondere bepalingenvastgesteld bij koninklijk besluit van 22 April 1892, (Staats- blod no 93.) Capclle. De gemeenteraad heeft in zijue laatste zitting met algemeene stemmen goed gekeurd het beschikbaar stellen van een der schoollokalen, tot het houden van zangoefe ningen der nieuw opgerichte dames-zangschool. Als directeur zal optreden den heer A. van Beek en als 2e directeur de heer W. van Doorn, beiden alhier. Deze v/eek is door den schippersknecht G. R. aan de Kromme-Vaart eene lamp met den werpzak opgehaald; toen hiervan kennis was gegeven aan den veldwachter, herkende deze ze direct als dezelfde, die voor eenige maanden terug gemist werd uit den brug- lantaarn. Een geval van mazelen met doodelijken afloop heeft zich alhier voorgedaan. Het te vroeg naar buiten loopen heeft hier veel kwaad aangedaan. Eene goede les voor anderen. Droiigeicn, 5 December. Gisteren namiddag omstreeks 4 uur, is Z. E. de heer commissaris der koningin het veer alhier gepasseerd, komende van Heusden. Alles ging voorspoe dig. Ware Z. E. den vorigen dag gekomen, dan zou het anders geweest zijn; toen was, wegens het lage water, een half uur wachten een kleinigheid. Land van Altena, 30 Nov. Iu zake de stoomtram zijn thans door den ingenier Van Voorst Vader de voorloopige opnemingen gedaan en wordt als beste richting voorgesteld: Sleeuwijk langs den Keizersweg tot Nieuwen- dijk, vandaar naar de Korp en over Dussen naar het Capelsche veer, door welke richting de verbinding wordt verkregen tusschen de bewoners der Langstraat en die van het Land van Altena. Van het Capelsche veer gaat het dan verder naar Heusden en Drunen, Een paardetram van af het fort Uppelschen- dijk tot het stoombootenveer te Werkendam zal in de behoeften van die plaats voorzien. De richting Keizersveer wordt geheel los gelaten. Op eene eerlang te houden vergadering zullen deze plannen uitgewerkt worden ter tafel gebracht.

Echo van het Zuiden | 1894 | | pagina 2