Nummer 98. Zaterdag 8 December 1894. 17° Jaargau Toegewijd aan Handel, industrie en Gemeentebelangen, Gemeenteraad van Waalwijk. UITGEVER: ANTOON TIELEN, O De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woetisdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00. frauco per post door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Waalwijk. Advertentiën 17 regels f 0,60 daarboven 8 cent per regeJ groote letters naarplaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscb- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. OPENBARE VERGADEP.ING op 4 December 1894, nam. 7 uur. Tegenwoordig alle leden, uitgezonderd de heeren Van Tilburg en Gragtmans. Voorzitter de burgemeester. De voorzitter opent de vergadering. De notulen der vorige worden voorgelezeu. De voorzitter„Heeft een van de heeren aanmerking op de notulen De heer Baijens „naar aanleiding ran het in de notulen opgeuomene over de straat lantaarns, veroorloof ik mij de opmerking, dat de toestand nog even slecht is; de ruiten die toen mankeerden, ontbreken nu nog alle; men zie slechts bij de kerk, bij den heer Timmermans-Van Turenhout, bij de Putsteeg; de ruiten zijn nog steeds kapot. Plet geringe voordeel, dat de voorzitter meent te behalen met het glas van elders te betrekken, gaat ruim schoots verloren, door het wegblazen van het gas. Het licht zelf is onmetelijk slecht nachtpitjes gelijk. Ik heb toen verzocht, dat hierin verbetering zou komen en er op gelet of 't gebeurde. Maar er is niets gedaan; zelfs geen glas is er schoon gemaakt." De voorzitter: »de heer Baijens weet zeer goed, dat de gasfabriek nog niet gereed is, en dat het licht niet is zooals 't behoort, zal niemand tegenspreken. Nu zie ik echter niet in, welk verband er bestaat tusschen het licht en het inzetten van glazen. Integendeel, 't geldt hier het algemeen belang. Toen het inzetten geschiedde door particulieren, kostte het 20 cent per stuk; nu het van elders wordt betrokken en door Van Dijck ingezet, slechts 4 cent. Dat de glazen, waarover de heer Baijens spreekt, nog niet zijn ingezet, ligt alweer aan 't groote werk, dat onderhanden is, en ik blijt er bij, dat cr geen personeel genoeg is; een weinig geduld is zeker in 't belang der gemeente en zoodra mogelijk zul len de lantaarns in orde gemaakt worden." De heer Baijens „het schoonmaken van de lantaarns en het inzetten van de glazen staat in 't geheel niet in verband met de exploitatie der gasfabriek, en als 't waar is, wat u gelieft te zeggen, dat het nu maar 4 cent kostdan verklaar ik u dat het een prulleboel is. Wat nu verder aangaat het leveren door ingezetenen ten behoeve der gemeente, dan is 't mijn oordeel, dat de be lastingschuldigen, die aan de gemeentelasten bijdragen moeten in staat gesteld worden iets aan de gemeente te verdienen. Gebeurt dit nietmaar gaat het geld der belasting betalende ingezetenen naar elders wonenden, die niets aan de gemeentelasten betalen, dan kunnen de ingezetenen niet belastingbetalen- den blijven. En dit geldt niet alleen voor de gasfabriek. Ingezetenen die de lasten dragen, moeten ook de baten hebben. In andere gemeenten begrijpt men dit zeer goed. Zoo was vroeger te Nijmegen de gas fabriek eene particuliere onderneming en ik leverde vele benoodigdheden voor die fabriek, welker directeur, de heer Paijens, een vriend van mij is. Toen echter de fabriek in ei gendom en exploitatie was overgegaan aan de gemeente, gaf de directeur mij te kennen dat ik nu niet langer kon blijven leveren omdat de leveranties nu moesten worden opgedragen aan de ingezetenen ik stemde hiermede in; vrienden zijn wij gebleven, maar de leveranties geschieden door ingezetenen omdat de fabriek thans is eene zaak der gemeente." De voorzitter: alles wat kan, wordt door ingezetenen geleverd; maar wanneer bij die levering 't financieel belang der gemeente betrokken is, mag men de ingezetenen niet begunstigen want dan zou dit komen ten biste van anderen, die niet leveren, en dat raakt het algemeen belang." De heer Baijens: „al wat ik zeg, zeg ik uit eigen ondervinding; ik ben gewoon door mijn eigen oogen te kijken en ik vrees dat de voorzitter in deze aangelegenheid geheel ziet door de oogen van Van Dijck.» De heer Hoffmans: „mijuheer de voorzitter, zijn de notulen al goedgekeurd De voorzitter „neen nog niet De heer Hoffmans „dan zou ik die laten vaststellen, dan kunnen we verder gaan." De heer Timmermans Wz.»en ik zou voorstellen daarna de discussie over deze zaak te staken en over te gaan tot de dagorde." De heer Baijens „heel goed, maar ik stel mij voor er verder op terug te komen.» De voorzitter: „heeft iemand aanmerkingen op de notulen? Niemand? Dan zijn ze De voorzitter „ingekomen is een besluit van gedeputeerde staten, houdende goedkeu ring van de begrooting voor 1895;* „een ander, houdende goedkeuring van het raadsbesluit tot wijziging van de begrooting voor 1894." „Naar aanleiding van 's raads verlangen heeft het dagelijksch bestuur de schoolcom missie gehoord over het adres van de onder wijzers der school alhier; die commissie heeft geadviseerd niet op het verzoek in te gaan, omdat dit zou zijn een gevaarlijk precedent. Zij stelt dus voor afwijzend te beschikken. Het dagelijksch bestuur vereenigt zich daarmede en doet dat voorstel aan den raad." De heer Timmermans Wz. vraagt iets aan den voorzitter, dat wij niet konden verstaan. De voorzitter „Ja zeker want de heer Hoffmans was er bij." De heer Timmermans Wz.„ik ben dan bij het nemen van dat besluit niet tegenwoor dig geweest en wensch niet geacht te worden te behooren tot de leden van het dagelijksch bestuur, die zich aansluiten bij de zienswijze van de schoolcommissie; als 't voorstel in stemming gebracht wordtzal ik tegen stemmen." Het voorstel van het dagelijksch bestuur, om afwijzend te beschikken op het adres der onderwijzers, werd bij stemming aange nomen met algemeene stemmen behalve die van den heer Timmermans Wz. De voorzitter: »ingekomen is verder een adres van mej. Wed. C. Verwiel. De secre taris zal het even voorlezen." Adressante wijst er op, dat bij de vroegere regeling van den gasprijs, deze was bepaald op 9 ct. per M3. met 10 pCr. korting voor verbruikers van minstens 3000 M3. per jaar. Thans is de prijs 8 cent, maar zonder de korting, zoodat zij, de grootste verbruikster dat voordeel mist. Zij verzoekt dat dit alsnog worde opgenomen. De voorzitter „ik stel voor dit adres te renvoyeeren aan burgemeester en wethouders, die nog geeu gelegenheid hebben gehad om er over te spreken, daar 't pas gisteren is ingekomen De heer Quirijns „zou 't niet beter zijn het te renvoyeeren aan de gascommissie?" De voorzitter: ,,'t zal vrij wel 't zelfde zijn: B. en W. kunnen de gascommissie hooren en als 't aan hen gerenvoyeerd wordt is 't ineer regelmatig.* Gesteld in handen van B. en W. De voorzitter: „Ingevolge het genomen raadsbesluit hebben B. en W. aanbesteed de levering van drukwerken, schoolbehoefien en schoolboeken voor 1895. De laagste inschrij ver was Baijens. B. en W. stellen voor aan dezen de levering toe te wijzen." De heer Mombers „Zal nu, bij de prijzen waarvoor is ingeschreven, de levering minder kosten dan vroeger want anders is aanbe steden nutteloos.* De voorzitter „Dat is nu nog niet uit te maken, dat zal blijken bij de rekening over 1895." De heer Mombers „ik begrijp niet waarom ge dit niet kunt uitmaken, als ge weet wat men vroeger betaalde en men de inschrij vingssom kent voor 1895." De voorzitter ,,'t zal wel wat minder zijn niet waar, secretaris De secretaris „ja wel.» De voorzitter„ja, 't zal wel minder zijn maar hoeveel, zal eerst blijken bij de reke ning over 1895. Eene noodig gebleken wijziging van de begrooting voor 1894 werd goedgekeurd.» De voorzitter „Het dag. bestuur stelt voor hel raadsbesluit van 3 Nov. 1893, betreffende den gasprijs te wijzigen; toen is besloten dien voor ingezetenen van Waalwijk te verminde ren van 9 tot 8 cent. Voor inwoners van Bezooien bleef hij echter 9 cent. Hiertegen komt Bezooien op, omdat bij vroeger contract bepaald isdat het gas aan inwoners van Bezooien zou worden geleverd voor den zelfden prijs als aan die van Waalwijk." De heer Timmermans van Turenhout: „ik zou in overweging willen geven, als dat oor spronkelijke contract niet ter tafel kan ge bracht wordende zaak aan te houden. Bezooien profiteert van alles zonder betalen. Maar als er een contract bestaat, dan houdt natuurlijk alles op." De secretaris verwijdert zich om het con tract te halen en leest, teruggekomen, daaruit bovenaangehaalde bepaling voor. De heer Baijens: „dat ziet op de oude fa briek. Nu hebben we een nieuwe; 't is te hopen dat die goed uitvalt maar, als er onverhoopt een te kort komt, wie zal dan betalen: Waalwijk of Bezooien Er moet een nieuw contract gemaakt worden.» De voorzitter: „dan moet het oude jaar te voren worden opgezegd." De heer Baijens„goedbeter een jaar te voren dan nooit.» De heer Timmermans Wz.: „op 't oogenblik zijn wij gehouden aan 't contract. Verder stel ik voor deze aangelegenheid te stellen in handen der gascommissie om rapport uit te brengen.» De heer Hoffmans„Bezooien krijgt dus restitutie van het te veel betaalde.» Het voorstel Timmermans zonder stemming aangenomen.» De voorzitter„het dag. best. heeft een bespreking gehad met de concessionarissen van den tram Waalwijk's Bosch. Daar de belanghebbenden zeker het best in staat zijn die zaak toe te lichten, stel ik voor een der concessionarissen, den heer Knottenbelt, ter vergadering toe te laten.» De heer Baijens„alvorens over te gaan tot behandeling van deze particuliere zaak, wensch ik nog te spreken over een zaak van algemeen belang, namelijk de gasfabriek. Ik doe dat, niet als lid der gascommissie, maar als lid van den gemeenteraad. Als ik mij niet vergis, is de gashouder aangenomen om te leveren op een druk van 68. Nu blijkt die druk grooter; om daarin te voorzien zijn tegenwichten aangebracht; in hoeverre de aannemer hiertoe recht heeft zal ik niet uitmaken. Maar m. i. zijn die tegenwichten heel misplaatst en werken niet naar behooren. Zij werken nu tusschen de kuip en de klok; als ze nu, door eene of andere oorzaak los raken en vallen, dan loopt men gevaar dat er groote defecten komen en men stukken krijgt.*) Dit is zeker niet naar den eisch en in overeenstemming met den aannemingsprijs. Nu dient wel degelijk te worden toegezien bij de finale oplevering, dat die tegenwichten buiten de kolommen komen te hangen. Want, zooals 't nu is, is 't nie: zooals 't behoort. Ik geef deze zaak in ernstige overweging aan 't dagelijksch bestuur. Ten tweede wensch ik te spreken over het werken op Zondag. Dit was reeds vroeger geschied, maar, wat erger is en niet passend in eene katholieke gemeente als Waalwijk is, dat ook op Allerheiligendag in de gasfa briek gewerkt is aan het zuiverhuis; de nood zakelijkheid om op 1 November te werken De heer Baijens gebruikte eigenlijkna vooraf excuus te hebben gevraagd, de meer krasse uitdrukking: //als de boel iu mekaar dondert." Verslaggever. zie ik in 't geheel niet in, daar de hulpstukken tot aansluiting eerst 12 November zijn aan gekomen. De minister van oorlog stelde een garnizoensverwisseling van Bergenopzoom naar Breda om het Allerheiligenfeest een dag later, en in Waalwijk had men op dien dag niet moeten werken omdatzooals ik heb aan getoond, dit niet noodig was. Ten derde: Men heeft aangeschaft een jalousie-schrubber, maar die wordt nooit ge bruikt, omdat men geen drijfkracht heeft waartoe wel een paardekracht zou noodig zijn. Wat heeft men nu aan dat ding, dat een honderd gulden vier, vijf kost Ten vierde: Ik heb bij mij gehad de aanne mers v. d. Maasmond; die kwamen mij spreken over de betaling van den huurprijs voor de locomobiel, welke gediend heeft om den gas houder met water te vullen. Van Dijck had, vermoedelijk op last van den burgemeester of van B. en W., met hen gecontracteerd tegen f 100 voor 8 dagen. Toen echter bleek, dat de gevulde houder lekte als een mandje, heeft men hem eerst moeten ledigen en later weer vullen met behulp van dezelfde loco mobiel. In plaats van 8 was ze nu 2 maal 8 dagen hier geweest, zoodat de eigenaars f 200 huur eischen. De door hen afgegeven kwitantie is door Van Dijck geweigerd; de verhuurders hebben nu geen pleizier om het er bij te laten en zullen de quitantie laten protesteereu; het optreden van Van Dijck in deze heeft de zaak nog verergerd. Als er nu tengevolge daarvan groote kosten komen, wie zal die dan moeten betalen Toen de houder ten tweede male gevuld was, lekte hij nog als een benneke. Om hem ten derde male te vullen is een loco mobiel ontboden uit Dordrecht. Al die zaken doen zeker het geringe voor deel te niet, dat de burgemeester denkt te halen uit de eukele centen op hout en glas, van elders aangevoerd." De voorzitter „ik zal bij de beantwoording van den heer Baijens van achter af beginnen, 't Verbaast mij zeer, dat die heeren bij hem komen ora over die zaak te spreken en niet bij het dagelijksch bestuur. Verder moet ik opmerken, dat alle nadee- lige gevolgen staan ten laste van de aanne mers van den houder, de firma Rogier. Wat het werken op Zondag aangaat, dat is de zaak van den burgemeester; geeft die permissie dan is de zaak uit eu niemand heeft er iets mede te maken. Wat' de tegenwichten aangaat, dit zal on derzocht worden." De heer Baijens„mag ik den voorzitter even antwoorden Dat de aannemers van den Maasmond bij mij kwamen ligt daarin, dat een vriend gaat bij een vriend. Met burge gemeester en wethouders hadden zij niets te maken; Van Dijck heeft het contract ge- teekend (zooals ik zeide vermoedelijk wel met voorkennis van den burgemeester ot van bur gemeester en wethouders) hem is ook de quitantie gepresenteerd en hij heeft geweigerd; dat die heeren nu inij als raadslid op de hoogte stellen en ik als raadslid die zaak in 't algemeen belang ter sprake breng, is toch zeker niet af te keuren. Wat nu aangaat de jalousie-schrubbers, hierop heeft de voorzitter in 't geheel niet geautwoord. Het werken op Allerheiligen was, zooals ik gezegd heb, geheel onnoodig; men had tijd genoeg tot 12 November, toen de hulp stukken pas kwamen. De voorzitter„ik meende ook Zondags niet te laten werken; maar toen de architect mij verklaarde dat het noodig was, heb ik, permissie gegeven. Overigens, zooals ik ge zegd heb, is dit de zaak van den burgemees ter en die zal zich er niet aan storen of daarover gesproken wordt. Dan spreekt u dat de vriend gaat tot den vriend. Maar burgemeester en wethouders zijn de vrienden van iedereen, die hen op beleefde wijze nadert." De heer Baijens: »dat het geven van per-

Echo van het Zuiden | 1894 | | pagina 1