BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Duitschland. Italië. Oostenrijk-Hongarije. Rusland. Korea. Amerika. UITVOERINGEN. BINNENLAND. 3 issie om op Zondag le werken de zaak van urgemeester is, weet ik heel goed en dat hij ich niet zal storen aan 't geen ik daarover gezegd heb, was te wachten maaar ik heb dan toch de voldoening dat ik er mijne meening over gezegd heb. Reeds heb ik aangetoond, dat de verhuurders van de loco mobiel niets met burgemeester en wethouders te maken hadden en dus geen aanleiding vonden om zich tot hen te wenden. De voorzitter„wat de jalousie schrubbers aangaat ook dat zal onderzocht worden; ver der sluit ik de discussie over dit onderwerp." De heer Verbunt wijst op den toestand der haven; de stoomboot Koophandel heeft vastgezeten op dezelfde plaats, waar verleden jaar een schip bijna is doorgebroken." De voorzitter„er is verleden jaar veel geld uitgegeven (f 700) voor het baggeren; maar dat helpt alles niets, als net aan de booten geoorloofd blijf: malende de haven binnen te komen. Overigens is het dage- lijk^ch bestuur steeds waakzaam. Verlangt nog een van de heeren het woord? Niet dan stel ik voor den heer Knotten belt te laten binnenkomen en de bespreking met hem te doen plaats hebben met gesloten deuren. Niemand er tegen Dan sluit ik de openbare vergadering." Een tweede brand te Antwerpen. Nauwelijks is de brand in de kaarsenfa briek gebluscht of een tweede niet minder ernstige brand, breekt in de Scheldestad uit. Woensdagavond om 6 uur werd de meel fabriek der firma Vanderstecken en Vreede te Dam door het vuur aangetast. Een vrij hevige wind deed het ergste vreezen. Per telefoon gewaarschuwd verschenen de pom piers weldra met hun geheele materieel op het terrein. Ook de autoriteiten, waarbij de burgemeester en de procureur des konings waren ter plaatse. De fabriek ligt in de na bijheid van het station Stuyvenberg en wordt begrensd door loodsen, waarin licht brand bare goederen geborgen waren. Aan de fabriek zelt had men een petroleummagazijn verbonden, maar gelukkig was dit nog niet in gebruik. Een sterk voedsel vond 't vuur daarentegen in twintig duizend balen zemelen, die allen zijn verbrand. Ten 10 ure des avonds had de brand zich aan de vijf ver diepingen meegedeeld en Donderdagmorgen om 6 uur stortte het dak in. Het schouwspel was op dat oogenblik tooverachtig. Een regen van vonken sportte neer, na eerst hoog in de lucht te zijn opgespat. Men kan zich geen schooner vuurwerk voorstellen. Er is slechts een persoonlijk ongeluk le vermelden en gelukkig van geringen aard Een spoor wegbeambte heeft bij het bluschwerk den linkervoet gebroken. De fabriek was voor 900,000 francs verzekerd bij verschillende maatschappijen. Men twijfelt of er iets be houden zal blijven. De laatste dag van Oud Antwerpen. Thans is de Antwerpsche tentoonstelling werkelijk gesloten. Zondagmiddag eindelijk, heeft de feeste lijke sluiting plaats gehad van Oud Antwerpen, dat nog een maand na de sluiting der nij verheids- en machinale-hallen geopend is gebleven. Men heeft van deze gelegenheid gebruik gemaakt om een schitterende hulde te brengen aan den ontwerper van dit bewonderenswaardig kunstwerk, den heer Frans van Kuyk en zijne medewerkers, de heeren Possemiers, Rooses, De Wolf, Donners, Adriaenssens, Gelfs en Merckx. Om half drie gingen de wijkcommissie en de magistraat in optocht naar de kantoren van de helden van het feest, om hen in optocht naar den schouwburg op het Groote Plein te geleiden. Daar overhandigde de heer De Beuckelaar, eerste burgemeester, den heer Van Kuyck een stoffelijk bewijs van waar deering, waarna de heer Van de Haerschot een redevoering hield en hulde bracht aan allen, die met den heer Van Kuyck samen werkten. In hun naam antwoordde Max Rooses, waarna tot de uitreiking der diploma's werd overgegaan. Een bal besloot den laatsten dag van Oud Antwerpen. Maandag begon de afbraak. Verschillende meubelen en porse leinen,alles gediend hebbend tot versiering van de inrichtingen in Oud-Antwerpen zal publiek verkocht worden. Een FranschmanOudard genaamd die in een hotel te Brussel een eind aan zijn leven maakte, heeft brieven nagelaten, waarin hij bekende, dat hij verscheidene diefstallen gepleegd had, o. a. een te St. Jean les Deux Jumeaux, waar hij voor 150,0u0 francs aan diamanten stal. In zijne kamer vond men, op een door hem aangeduide plaats, gestolen effecten, ter waarde van 32,500 fr. In zijne bekentenissen werd ook gesproken van een medeplichtige, wiens naam vermeld stond in een brief, dien Oudard's zuster in bewaring had en welken zij, zoodra zij bericht had van zijn dood, aan de justitie te Parijs zond. Die medeplichtige, Vandenbril genaamd, houdt zich vermoedelijk te Brussel schuil. De Frausche en de Belgische politie nemen nu maatregelen, om hem op te sporen. Een pas met groot verlof ontslagen infan terist, die te Nancy in garnizoen gelegen had, is gearresteerd, omdat hij voor zijn ver trek 60 patronen van het Lebelgeweer mee genomen had. Ten bewijze haalde hij een patroon uit zijn zak, schudde het poeder op de tafel en stak het aan. Ongelukkig zat er aan een andere tafel een inspecteur van po litie die hem toen hij de herberg verliet naar de politiewacht voerde. Toen hij door zocht werd, vond men geen patronen, doch hij bekende waar hij ze verborgen had. Het is hiermee bewezen, dat in Frankrijk met de munitie zeer zorgeloos omgesprongen wordt. In de omstreken van Meluu is het tot een bloedigen twist gekomen tusschen Bel gische werklieden en Franschen. Een Belg werd gedood en van weerskanten waren er heel wat gewonden acht Belgen werden gearresteerd. Eenige dagen geleden werd te Parijs een diefstal met moordaanslag gepleegd in een goudsmidswinkel in het Palais Royal Het misdrijf werd ontdekt voor het tot alge- heele uitvoering was gekomen. De daders waren twee jongelieden, broeders uit eene welgestelde burgerfamilie. Eene eerste huis zoeking had niets bijzonders aan den dag gebracht; eene tweede doorsnuffeling heett geleid tot de ontdekking van allerlei inbre kingsmateriaal, maar tevens tot het vinden van verschillende voorwerpen en chemische stoffen, blijkbaar tot de vervaardiging van bommen bestemd. Eene belangrijke verza meling van anarchistische geschriften, door de broeders voorzien van tal van aanteeke- ningen, met scherpe uitvallen tegen de be staande maatschappij, leverde het nadere be wijs, dat men hier de hand heeft gelegd op een paar propagandisten door de daad. Begunstigd door heerlijk weer en onder een verbazenaen toeloop van menschen is het nieuwe rijksdaggebouw te Berlijn ingewijd. In de groote koepelruimte van de breede couloirs was een baldakijn uit roode stof op gericht, waarop natuurlijk op de voorzijde „W II" stond. Ook de voor den baldakijn staande stoelen waren met de initialen des keizers versierd. Reeds voor 12 uur kwamen tal van hooggeplaatste personen aan, einde lijk verscheen ook Simson, de president van den rijksdag. Ongeveer 300 veitegenwoordi- gers van alle partijen, uitgezonderd die der sociaal democraten, waren aanwezig. Even na één uur verscheen de keizer en de keizerin, voorafgegaan door den rijkskanselier, vorst Hoheuhole en den staatssecretaris Von Böt- ticher met een gevolg van tal van vorstelijke personen. Zoodra de keizer gezeten was, gaf hij het teeken, dat de plechtigheid kon be ginnen. Met luide stem, op duidelijken toon las daarop de kanselier de oorkonde, die in den sluitsteen zou gevoegd worden. Deze oorkonde was „allerhoogsteigenhanclig" door Wilhelm II geteekend, evenals eer» tweede, die gedeponeerd zou worden in het keizerlijk archief. Na de voorlezing zette de keizer zijn helm op en trad naar voren, om den sluitsteen le leggen. De Beiersche gevolmachtigde, graaf Von Lerchenfeld reikte hem den troffel toe met een toespraak, waarna de keizer zorg vuldig de kalk naar alle kanten streek, waarop weer een toespraak volgde. Vervolgens nam Wilhelm II den hem toegereikten hamer en deed met de woorden: „Pro gloria et patria" de gebruikelijk slagen. Insgelijks deden nog tal van andere vorstelijke perronen en ten slotte ook de bouwmeester Wallot. Gedu rende die slagen speelde muziek en toen werd een »leve de keizer" aangeheven, waarmee de aanwezigen vol geestdrift instemden; ten slotte liet het corps het eil dir im Sieger- kranz" hoorenwaarna de keizer genadig buigend het gebouw verliet. De eerste zitting van den rijksdag in het nieuwe gebouwis een verschrikkelijk schandaal geweest. De sociaal democraten bleve»i bij het Hoch op den keizer zitten hetgeen de president scherp afkeurde. Daarop antwoordt Singer dat het niet met de waar digheid en de eer van zijn partij strookt op te staan voor iemand, die van de soldaten vordert dat ze op hunne broeders zullen schieten eu wiens naam staat onder de Um- sturz-wet, die tegen de socialisten is gericht. Het huis verkeerde in de vreeselijkste opge wondenheid. Het heeft de aandacht getrokken, dat bij de feestelijke inwijding van het gebouw door den keizer met geen enkel woord van den bouwmeester Wallot is gewaagd en dat Z. M. dien kunstenaar ook niet aan zich heeft doen voorstellen. Z. M. moet men weten, verbeeldt zich, dat het huis niet goed gebouwd is, en heeft zich bij verschillende gelegenheden, o. a. bij zijn jongste bezoek aan het Italiaansche hot, zeer kras in dien geest uitgelaten. Van elders evenwel ontving de heer Wallot vele bewijzen van waardee ring, o. a. het eeredoctoraat in de wijsbe geerte van de Universiteitsstad, waar hij ge boren werd. Men moet nog weten, dat het oorspronke lijke plan van Wallot, waarbij o. a. een nog grootschere koepel voorkwam, dan er thans een is aangebracht, .vegens te groote kosten en plaatsgebrek niet is gevolgd. Het gebouw echter is buiten kijf een werk van groote beteekenis. Het beslaat een op pervlakte van 12,000 vierk. meter en maakt volgens de beschrijvingen, welke men er van leest, met zijn koepel en zijn vier vrij in de hoogte zwevende hoektorens, een grootschen indruk. De hoofdidee is een verheerlijking van het herboren Duitsche rijk. Het is, naar een der beoordeelaars zegt, een grootsche lofzang in steen op Duitschland's nieuw ver worven glorie. In het westelijk front van het gebouw, aan den kant van den Thiergarten, is de hoofd ingang, welke slechts bij feestelijke gelegen heden gebruikt zal worden. Die zijde is het rijkst met beeldhouwwerk versierdop het „gevelveld" een allegorisch basreliëf van Schaper; boven de deur der voorhal een St. George (met de geïdealiseerde trekken van Bismarck), die den draak (de tweedracht) doodc het werk van Siemering en boven voor den koepel, een groote, in koper gedre ven groep van Begas, voorstellende Germania te paard. Boven den zuidingang tot hoofdingang voor de afgevaardigden bestemd is een groote groep van Klein, voorstellende een leeuw met een zijner klauwen op een kogel, welke het opschrift „Elzas" draagt. Aan de no irdzijde, waar het publiek en de journa listen toegang vinden, is een groep van BrlJtt, „de Waarheid, voorstellende. De oostkant als achterzijde, is het minst versierd. Ook om de hoektorens zijn beelden ge plaatst voorstellende kunst, letterkunde, hau del, nijverheid, landbouwwerktuigkunde elcctriciteit, enz. De koepel, betrekkelijk klein en nu van ijzer en glas, is bekroond door een slanke open, door acht vrije zuilen omgeven lantaarn welks bedekking uitloopt in de Keizerskroon, het hoogste punt van het gebouw 74 70 boven den grond. Groote ergenis wekt het, dat van het ge bouw de uitdrukkelijk door de bouw-com missie voorgeschreven opdracht„Aan het Duitsche volk" is weggelaten. Trouwens, het leger speelde bij de inwijding een veel grooter rol dan het volk of zijne vertegenwoordiging. Men beweert, dat Crispi de meerderheid zal bijeenroepen, om te beraadslagen over de agenda en de benoeming van de begroo- tingscommissie. Het yiinisterie schijnt voo- nemens het Kerstreces zoo lang mogelijk te laten durenom rustig de administratieve hervormingen te kunnen uitvoeren, waardoor 20 millioen bespaard moet worden. Men spreekt er van dat het ministerie- Wekerle zal aftreden nadat de kerkelijke wetten door den koning zijn bekrachtigd. De ministers beraadslagen over de te volgen ge dragslijn. Bij Morsjansl (gouvernement Tambof) ont spoorde den 30en November een goederen trein en viel langs den dijk na3r beneden De drie en twintig wagens van den trein waren geladen met petroleum, spiritus, een ook met lucifers. Door den schok van den val raakten de stukken van den trein in brand. Alle beambten, behalve de machinist, vier arbeiders, die in den trein waren, samen acht personen kwamen in de vlammen om. Naar de Times uit Odessa verneemt hebben dtransportschepen van de vrijwillige vloot Orjól Saratof bevel gekregen troepen te vervoeren van Sewastópol en Odessa naar Batóemter versterking van de Russische troepen langs de Turksche grens. De Orjól zal 13545, de Saratof 6019 man overbrengen, Men denkt dat die maatregel in verband staat met de onlusten in Tursch-Armenie. De Chineezen schijnen nu toch alle krach ten te willen inspannen, om te beletten, dat het heilige Mukden, de hoofdstad van Mant- chourije, hun Mekka en de gravenstad hunner dynastie, den Japanners in handen valt. Min der vaderlandsliefde is het natuurlijk, welke hier de drijfveer is, dan wel de overweging der hofpartij, dat met Mukden's val ook de regeerende dynastie gedaan zou hebben. De verkennings-colonnes van veldmaar schalk Yamagata's leger, 't welk, gelijk men weet, naar Mukden oprukt, stieten, na onder scheidene schermutselingen met kleine vijan delijke benden, onverwachts op groote Chi- neesche troepen-massa'szoo sterk, dat ze genoopt werden zich op Antong, het hoofd kwartier van het Yalu-leger, terug te trekken. Behalve de invallende winter komt den Chineezen hier zeer te stade en ten nadeele der Japanners de omstandigheid, dat veld maarschalk Yamagatade held van Ping Yangdoor eene ernstige ongesteldheid is aangetast, gevolg van overmatige inspanning, welke hem nopen zal naar Japan terug te keeren. Luitenant generaal Nodzu, die tot nu toe het bevel voerde te Ping Yang, zal Yamagata vervangen. De kapitein ter zee Miwra is tot gouver neur van Port Arthur benoemd. Majoor Von Hanneken moet op het oogen blik wel ter elfder ure dus! bezig zijn een Chineesch leger van 100000 man bijeen te brengen, dat gehed door Europeanen zal II worden aangevoerd. Een aantal officieren, j! meest Duitschers zijn reeds aangesteld of worden verwacht. De keizer van China is verwoed over het verlies van Port Arthur. Z. M. deed een paar hofdames in de gevangenis werpen omdat zij zich hadden afgegeven met politiek. Al de ministers worden door Z. M. van on bekwaamheid en verraad beschuldigd. Eene vreeselijke dynamietontploffing richtte te Hull, in Canada, groote schade aan. De ramp is te wijten aan onvoorzichtigheid van twee werklieden, die bezig waren 80 pond dynamiet te doen ontdouien. Verscheidene menschenlevens zijn bij deze ramp te betreu ren; vijf werklieden werden gedood en ver scheidene andere gewond. Ook telt men onder de slachtoffers twee kinderen, die juist op weg naar school waren. De schok werd mijlen in den omtrek gevoeld en te Ottawa, eene stad op enkele mijlen afstands van Huil gelegen, sprongen verscheidene vensterruiten. WAALWIJK. Zondag 9 dezer, 's middags 12 uur, zal de harmonie l'Espérance, op de zaal bij de erven A. N. van Riel, uitvoeren 1 Concert-ouverture Leutner. 2 Fantaisie: Guillaume Tell Rossini. 3 Air concertante, duo pour clarinettes Madlener. 4 lm schónen grtlnen Wald, Maisch Van Hemert. KAATSHEUVEL. Concert door de harmonie Apolloten vooideele der armen van de vereeniging van deu H. Vincentius Paulo, op Zaterdag 8 Dec. 1894, in de zaal der harmonie, bij den heer C. Mombers. Aanvang 's avonds 6 ure. Zie programmas. Concert door de harmonie De Eendracht, van Drunen op Maandag 10 December, in het hotel van den heer C. G. van Huiten aanvang 6 uur. Zie programmas. WAALWIJK, 7 December 1894. Woensdag 12 December, 's avonds half vijf. in het lokaal van den heer J. Teunen, te Waspik, zal eene algemeene vergadering gehouden worden van de 14e afdeeling der Noordbrabanlsche Maatschappij van Land bouw. De heer Van Hoekrijkslandbouw- leeraar, te 's Bosch, zal spreken over zuivel bereiding. Daarna komt aan de orde de verkiezing van twee leden in het bestuur, waartoe wor den voorgedragen de heeren Th. Hofifmans en Jac. Gragtmans beiden te Waalwijk, M. J. Bink te Waspik en C. Meijer te Sprang. Wij ontvingen van de uitgevers de le aflevering van „De Lombok Expeditie" door W. Cool kapitein der genie, met illustra ties van G. B. Hooijer, luitenant-kolonel. Dit boek zal in 10 afleveringen van gelijken omvang als deze compleet zijn en slechts 45 cents per aflevering kosten De prijs is zoo laag gesteld in de verwachting van een groot debiet, daar dit werk, zoowel voor den vak man als voor den niet militairen lezer ge schikt is en met pen en stift een trouw beeld zal geven van alles wat op Lombok is voor gevallen. De le afl. bevat eene kaart van Arapeuan, Mataram en Tjakranegara met aangrenzend terrein op de schaal van 1 30U0u, portretten van generaal Vetter en Goesti Djilantik en tal van goed geslaagde illustraties. I-Ioofdstuk I handelt over: de naaste aan leiding tot de expeditiehoofdstuk II over de samenstelling en het vertrek der expeditie. De le aflevering ligt bij onzen uitgever voor belangstellenden ter inzage. De rangeerder IC. te 's Bosch had het ongeluk, onder een rangeerende locomotief te geraken. Gelukkig lag de man midden in het spoor, zoodat hij er betrekkelijk goed afkwam; zijn hoofd was gewond en klaagde hij over erge pijn in den rug. Op 't nippertje Te Hedikhuizen staat een huis, dat seder eenige jaren als bouwvallig werd beschouwd. Nu besloten de bewoners D. v. d. Wal c. s. het huis te verlaten. Men had reeds de meubels enz. overgebracht, toen men nog wat stroo en andere zaken uit 't achterhuis moest gaan halen, maar men had reeds te lang op de sterkte gebouwd. Ineens stortte het achterhuis in. De zoon des huizes en het paard vielen onder het puin. Met eenige moeite slaagde men er in den zoon er onder uit te halen. Hij had zich niet ernstig be zeerd. Het paard waren echter de achter- pooten gebroken. Dinsdagmorgen wilde de stationchef te Voorschoten als naar gewoonte de sleutels nemen van de gekllade en kwam toen tot de ontdekking, dat zij verdwenen waren. Hulp was spoedig ontboden, men brak de lade open en nu bleek dat eene som van f 118, welke daarin aanwezig moest zijn, verdwenen was. De kantoordeur was met een valschen

Echo van het Zuiden | 1894 | | pagina 2