Waalwfjtscke ra Laaislriatsrar Courant Nummer 99. Donderdag 13 December 1894. 17e Jaargang. ill; BltOtlIMÜSSm Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. UITGEVER: ANTOON TIELEN, Staatkundig overzicht. FEUILLETON. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. De Echo van het Dit biad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00. frauco per post doo* i<et geheeie rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Waalwijk. Advertentiën 17 regels J 0,60 daarboven 8 cent per regel* groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscb- land worden alleen aangnomen ioorhet advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Eindelijk is de beslissing gevallen, waar naar met zooveel belangstelling is uitgezien; de president van den Hongaarschen minister raad heeft in de kamer medegedeeld, dat de geestelijke wetten met de sanctie des keizers zijn teruggekomen. Deze mededeeling is door de liberalen met enthousiaste toejuiching ontvangen. In de Spaans :he Cortes hebben ook weer zeer rumoerige tooneelen plaats gehad, ver oorzaakt door eene redevoering van den re publikein Marengo over de ondeugdelijkheid van het monarchale stelsel. Zeker, in een land met een koning en voor eene vergadering, welker meerderheid uit trouwe aanhangers der monarchie bestaat, nog al een stekelig onderwerp. De presidentniet bij machte orde en stilte te verkrijgen, verliet zijn zetel onder verklaring, dat hij zal aftreden zoodra weer tot dergelijke tooneelen aanleiding wordt gegeven. Keizer Wilhelm heeft het nieuw gekozen bestuur van den rijksdag waarin ten slotte toch geen lid der sociaal democratische partij is opgenomen bij zich ten gehoore gehad en zich toen met de heeren een half uur lang onderhouden. Z. M. gat er zijne tevredenheid over te kennen, dat het oude bestuur zoo goed als in zijn geheel werd herbenoemd, en kwam vervolgens te spreken over de rumoerige in cidenten, die de eerste zitting in het nieuwe gebouw hebben ontsierd. Hij had zich die dingen, dat verklaarde Z. M., niet persoonlijk aangetrokken maar beschouwt ze meer als een aanval op de grondwet, waarvan het keizerschap een der belangrijkste onderdeden is. Nu, voor het verhoeden van dergelijke aanvallen moest juist ook de Umsturz-Vorlage dienen. Dit wetsplan interesseert de verschillende Naar het Fransch door W. v. R. Overgenomen uit de Meierijsche Courant Vijftiende Hoofdstuk. Een somber licht glinsterde onder de wenk brauwen der brooddraagster, wier bleek gelaat thant purperrood was geworden. In eene verschrikkelijke ontsteltenis riep zij uit: „Wat een woede in 't \ervolgen van dit ar me kind? Wat heeft zij hun toch gedaan om op dergelijke wijze gemarteld te worden De vader is wreed en onbarmhartig tegenover u en de dochter brengt u den doodslag toe. O, 't zijn eerlooze lieden, en de rechtvaardige God zal hen straffen Kom, lieve, kom Lucia, vertel mij eens alles. Hoe is dat gebeurd Met zwakke, nauwelijks verstaanbare stem deed Lucia het verhaal van hetgeen er in de zaal van Madame Augustine was voorgevallen. Jeanne luisterde aandachtig. Hare vuisten wa ren gebald en hare neusvleugels trilden. „En zouden die lieden niet gestraft worden sprak zij, toen het meisje geëindigd had. //Zouden die ellendelingen het recht hebben een dierbaar leven te breken, een onschuldig kind te belaste ren, een braaf meisje tot wanhoop en ellende te brengen? Neen, neen, dat is niet mogelijk! Dat zal niet gebeurenGij hadt niemand bij u om uwen moed te schragen en met u te strijden, doch thans ben ik hier om u te beschermen I Las tertaal en eerroof zijn misdaden, waartegen de wet straffen bedreigt. Tot de rechtbank zullen wij ons wenden „Tot de rechtbank herhaalde Lucia. „Ja." „En hoe zullen wij dat aanleggen „Eerstens moeten wij een advokaat raadplegen, hem met de zaak belasten, opstaan en met moed den strijd aanbinden.... Een advokaat," herhaalde Jeanne dan weer, eensklaps aan de enveloppe partijen veel meer dan al de voorstellen en interpellatien van sociaaldemocraten, natio naal liberalen en conservatieven te zamen uit welke omstandigheid natuurlijk volgt een overvloedige rijkdom van beschouwingen en voorspellingen, 't Wekt reeds een zekere verbazing dat de „Umsturz Vorlage» niet voor alles (dus ook voor de begrooting) gaat, men schrijft deze beslissing van het presidium toe aan de duidelijk gebleken noodzakelijkheid, dat een zoo lang mogelijke periode van onderzoek aan de beraadslagingen voorafga. Volgens de nieuwe regeling zal met geld boete van ten hoogste 600 mark of gevan genisstraf tot ten hoogste 2 jaar worden ge stratt al wie in een openbare samenkomst verschillende klassen der bevolking tegen elkaar tot geweldadigheden aanzet, zoo, dat de vrede gevaar loopt verstoord te worden; de officieren en onderofficieren met verlof kunnen disciplinair worden gestraft en een voorloopige inbeslagneming van gedrukte stukken kan volgen zonder gerechtelijk bevel. De bestraffing van genoemde militairen met verlof, zal wel geen groote bestrijding uitlokken, ten minste niet zoo, dat het geheeie wetsvoorstel er door in gevaar komt. Geheel anders is 't met de verscherping van para graat 130 van het strafwetboek. Deze para graaf stelt het regeeringsplan voor aldus te wijzigen „Wie den godsdienst, de monarchie, de familie, de eer en den eigendom, zoodanig beschimpt, dat daardoor gevaar kan ontstaan voor den vrede enz." Deze lezing is vatbaar voor vele en velerlei uitleggingen en daarmee overeenstemmende toepassingenmen kan onverdacht zijn van alle anarchistische en zelfs van sociaal-democratische aanvechtingen en toch vallen onder den arm der wet, be schikkend over zulk een rekbaar wapen. Met de uitbreiding van de bevoegdheid der politie betrekkelijk de inbeslagneming van geschrif ten, is 't al evenzoo gesteld, 't Kost langs dezen weg heel weinig moeite een blad finan cieel ten gronde te richten. Dat is eigenlijk een soort vernietiging langs administratieven weg en de rehabilitatie later, door de recht- denkend, die zij op de kade bij het Instituut gevonden had„heet de vriend van Lucien La- brone niet Georges Darier „Ja, goede mama Lison." „Kent gij zijn adres?* „Ja, hij woont in de Bonapartestraat, 27.* „Welnu, tot hem zal ik gaan." „Doe dat niet, mama Lison, ga niet tot hem!* „En waarom niet?" „Juist omdat liij Lucien Labrouè's vriend is, zal hij u met een kluitje in 't riet zenden." „Wie weet integendeel of hij zijn ouden school makker niet tot betere gevoelens zal brengen „Hij is advokaat en raadsman van den heer Paul Harraant." „Wat kan mij dat schelen? Wat gij mij daar zegt zou mij bepaald tot hem doen gaan, indien ik eerst geaarzeld had. De heer Darier kan den heer Harraant aanmanen zijne schandelijke prak tijken te staken, hem doen verstaan dat eerroof eene strafbare daad is, en zoo noodige schade loosstelling van hem eischen voor het kwaad dat hij tegenover u bedreven heeft. Ik zal hem op zoeken, zeg ik. Ik heb een goed voorwendsel om tot hem te gaan. Hij zal mij raadgeven, mij den weg aanwijzen dien ik te volgen heb. Neen, neen, ik aarzel niet langer. Onmiddellijk ga ik tot den lieer Darier." Zonder zelfs Lucia's antwoord af te wachten, verliet Jeanne de kamer van het meisje, ging in hare kamer de enveloppe halen, waarvan we reeds meermalen spraken en haastte zich r.aar de Bonapartestraat. In zeer korten tijd was zij in die straat. „Advokaat Darier vroeg zij den portier, die haar dan den weg wees. Jeanne spoedde zich de trappen op en schelde. De oude dienstmeid opende. „Advokaat Darier?" herhaalde Jeanne. „Mijnheer is niet thuis," antwoordde de meid. „Komt madame voor zaken „Ja." „Dan zal het mijnheer spijten." „Zal hij lang wegblijven „Eenige dagen.* „O," hernam Jeanne teleurgesteld, „Mijnheer is naar Tours, waar hij in eene belangrijke zaak te pleiten heeft. Aanstaanden Woensdag komt hij terug." „Nog zes dagenriep de brooddraagster uit. bank, kan 't aangerichte kwaad onmogelijk weer goedmaken. Daardoor wordt de vrijheid der drukpers, waarmee men 't in Duitschland toch reeds zoo heel ernstig niet moet nemen, een holle klank. Zoo staan we dus aan den aanvang van levendige debatten en gepassioneerde beraad slagingen in Duitschlands rijksdag en het einde daarvan kan. zooals de zaken nu staan, moeielijk zijn een ongewijzigde goedkeuring van den tekst der regeering. Het schandaal, door de sociaal democraten bij de opening van den rijksdag gemaakt schijnt nog een opzienbarend naspel te moeten hebben. De rijkskanselier heeft aan den pre sident van den rijksdag eene voordracht ter hand gesteld van den eersten ambtenaar van het O. M. bij het Berlijnsche Landgericht waarin wordt verzocht dat de rijksdag moge toestaan, dat eene strafrechtelijke vervolging worde ingesteld tegen de sociaal democrati sche leden van den rijksdag, die bij het Hoch op den keizer zijn blijven zitten. Van po litiek belang zou het al dadelijk zijn, te weten of het idee van deze vervolging is opgekomen in het brein van den genoemden ambtenair, dan wel aan eene hoogcre aanstichting het aanzijn dankt. Volgens artikel 30 van de grondwet »mag geen lid van den rijksdag op eenig oogenblik wegens bet uitbrengen van zijn stem of wegens bij de uitoefening van zijn beroep gedane uitiugen gerechtelijk of disciplinair vervolgd of op andere wijze buiten de vergadering ter verantwoording geroepen worden.» In een zeer gewrongen en juridisch- spitsvondig hoofdartikel tracht nu de Nord- deutsche Allgemeine Zeitung dadelijk aan te toonen. dat het demonstratieve zitten-blijven bij het Hoch op den keizer niet tot de „in de uitoelening van zijn beroep" niet-stratbaar gestelde „uittingen" van een afgevaardigde kan worden gerekend; en dat het prestige van den rijksdag slechts eene „onbeperkte vrijheid van spreken" toestaat niets meer of minder. Volgens de wet kan majesteit schennis gestraft worden met een tuchthuis- „Nog zes dagen te wachten „Ja, dat zal wel noodig blijken, madame." „Welaan dan, ik zal na zes dagen terugko men," mompelde Jeanne zeer ontmoedigd, en dan keerde zij weer naar de Bourbonkade terug. Lucia, ter prooi aan een hevige koortswas genoodzaakt geweest zich naar bed te begeven. De brooddraagster rilde van angst en schrik. De gedachte, dat de ongelukkige het slacht offer van eene licht te begrijpen ziekte zou kun nen worden, deed haar beven van het hoofd tot de voeten. „Welnu, mama Lison?" vroeg de werkster op zwakken toon. „Gaorges Darier is op reis, lieve. Ik zal hem gaan opzoeken, zoodra hij terug is. Op het oogen blik echter moeten wij niet aan hem denken, maar aan u aan u, mijn lief kindGij schijnt zwaar te lijden." „Ik ben koortsachtig." „Ik ga onmiddellijk een dokter halen." „Waartoe zou dat goed zijn „Waartoe? Wel, omdat ik niet wil dat gij ziek wordt. De geringste ongesteldheid kan gevaarlijk worden, wanneer men die verwaarloost.... O gij kunt zeggen wat gij wilt, nu luister ik toch niet naar uwe woorden." En de brooddraagster haastte zich naar buiten. Weldra was er een dokter aan 't ziekbed. Na het jonge meisje aandachtig te hebben on derzocht schudde de doktor het hoofd, beet zich op de lippen en rimpelde de wenkbrauwen. Het geval was ernstig, of kon althans ernstig worden. Elk oogenblik was er hersenkoorts te duchten. De dokter schreef een drankje voor en vertrok met de verzekering dat hij des anderendaags zou terugkeeren. Jeanne ging naar den apotheker, liet het recept des dokters gereedmaken nam dan hare plaats in aan het ziekbed harer dochter en bleef daar zoolang als hare bezigheden dit veroorloofden. Wij hebben onzen lezers nog mede te deelen waarom Raoul Duchemin de stadhuisklerk van Joigny, in den trein was, die te Bois-le-Roi ten gevolge eener verkeerde manoeuvre werd aan gereden. Niettegenstaande de groote wijnkoopman, wien straf van vijf jaar maximum en met verlies van openbare ambten en burgerschapsrechten; dus ook met het verlies van het mandaat voor den rijksdag. In eene uiteenzetting van den financieelen toestand heeft Sonnino in de Italiaansche kamer verklaard, dat er o. a door bezuiniging maar toch niet uitsluitend daardoor gestreefd zal worden om de begrooting te d >en sluiten. Er zal daarvoor 72.740 000 lire noodig zijn. De gewone uitgaven zullen met 24.60u.000 worden verminderd; die voor spoorwegen met 16.500.000, op de administratien zal 11600000 worden bezuinigd, op oorlog en marine 20 millioen; maar het zou onmogelijk zijn nog verder te gaan. Hevig was in en om Aalst de strijd met vergaderingen en strooibiljetten geweest in de dagen, die de herstemming tusschen Woeste en Van Wambeke en abbé Daens en De Backer voorafgingen. Zondag is de beslissing gevallen. Gekozen zijn de twee aanvoerders: Woeste, clericaal. met 27,1)49 stemmen, en abbé Daeus, christelijk-democraat, met 26832. Van Wambeke had een 300 stemmen min der dan Daens. Eerlijker kon het al niet, ieder een. Fcrdiuand de Lesseps. Ferdinand de Lesseps is overleden. Een rijk leven, een armzalige dood. Welk een verval van grootheid, dat hij echter niet gevoeld heeft, daar het noodlot hem reeds sinds lang met kindsheid had geslagen. Ferdinand de Lesseps was den 19 Novem ber 1805 te Versailles geboren uit eene familie, die verscheidene diplomaten en reizigers in de jonge man valsche wissels eeteekend had geheel betaald was, ontzag bij zich niet aan ieder, aie 't hooren wilde, te vertellen, hoe hij eensklaps op zeer onverwachte wijze door een onbekenden beschermer van den klerk werd schadeloos ge steld. Spoedig wist men te Joigny dat Raoul Duche min, die gewoonlijk geen cent op zak had, thans kwistig met zijn geld speelde en natuurlijk vroeg men zich af door welken samenloop van zonder linge omstandigheden hij nu in staat was gesteld zijne schalden te betalen. Men had Duchemin zien spreken met een vreem deling, ontbijten en direeren in gezelschap van dienzelfden vreemdeling. Dat scheen verdacht, evenals al hetgeen niet duidelijk te begrijpen is, en leverde stof voor zoovele gesprekkendie dikwijls van niet veel welwillendheid getuigden. Al die praatjes, die met den dag, met het uur aangroeidenkwamen aan de ooren van den burgemeester van Joigny. Deze ambtenaar vroeg uitleggingen aan zijn klerk, die niet in staat was eenige verklaring te geven, daar hij zeil niets begreep van al hetgeen er gebeurd was. Het besluit van dit onderhoud was het volgende: „'tls onmogelijk dat gij nog langer aan de gemeente-administratie blijftNeem dan uw ontslag, of ik zal verplicht zijn het u te geven." Duchemin, door dit vonnis zonder appel zeer terneergeslagen vroeg zijn ontslag, en zag zich zoo zonder betrekking en door iedereen met min achting bejegend. Toch was er nog niets bekend van zijn ge heimzinnig bezoek aan het archief en van den koop, dien hij met baron de Reiss gesloten had doch de jongman beefde bij de gedachte, dat men ook dit mocht ontdekken. Het ontvreemden van een authenthiek stuk, eene ontvreemdingwaaraan hij eerst slechts weinig belang hechttebegon hem thans zeer ernstig in de oogen te schijnen, en in stede van den man te zegenen, die hem voor een oogenblik uit een zeer moeilijken toestand verlost had betreurde hij het thans dien persoon op zijn weg ontmoet te hebben. Eerst dacht Raoul er aan zich naar Parijs te begeven, waar hij wel eene betrekking zou kunnen vindeD en in de raeuigte verdwijnen. Hij had nog tal van goudstukken in zijn bezit,

Echo van het Zuiden | 1894 | | pagina 1