BUITENLAND. Belgie. Duitschland. Italië. Rusland. Korea. UITVOERINGEN. BINNENLAND. lijn 'sBosch—Helmond; in den Bosch heeft men een paardentram, daar buiten stoom; nergens ook zal men een stoomtram door de stad viuden. De heer Gragtmans„ik houd mij aan de opgaaf van de concessionarissen zeiven; als 't juist is, dat er niet meer dan 2 M. over blijft, kan er van concessie geen sprake zijn." De heer Van Dooren „ik blijf den heer Gragtmans bij; als die opgaaf geen vergissing is, dan kan er niets van komen." De heer Van Schijndel,,'t moet een ver gissing zijn, dat blijkt duidelijk bij opmeting.» De heer Hoffmans »'t is geen abuis; de tram moet minstens U.75 M. van de trottoir blijven voor de riolen-buizen; dan 2 M. voor de breedte van den tram, dat is al 2.75 M., dan blijft er al niet veel meer over dan ruim 2 M." De heer Gragtmans „als wij de concessie verleenen, zooals die in 't adres gevraagd wordt, hebben wij later niets meer te zeggen." De heer Van Schijndel„wij zitten toch hier ook niet voor niets. Het moet een vergissing zijn.« De heer Gragtmans„en dit is een ver beterde opgaaf.» De voorzitter: „ik zal in stemming brengen of de raad concessie zal verleenen voor een stoomtram, volgens teekening en memorie van toelichting.» De heer Timmermans Bz.„zou 't niet al zoo goed zijn eerst de voorwaarden vast te stellen, waaronder die concessie zou verleend worden. Ik acht dit den aangewezen weg omdat, zooals de zaken nu staan, afstemmiug wel zou kunnen volgen en dit later wel zou kunnen blijken niet te zijn geweest in 't be lang der gemeente." De voorzitter„ik wensch, alvorens voor waarden te maken, te weten of de raad con cessie wil verleenen; weten wij dit niet, dan zouden wij nutteloos werk verrichten; want ik meen dat vele lui er tegen zijn." De heer Timmermans Bz.„onder de be staande voorwaarden, ja. Maar laat het da- gelijksch bestuur met een flink plan voor den dag komen, dan zal dit wel anders zijn. Als de raad nu concessie verleent, waar blijven dan de voorwaarden Ik wensch daarom burgemeester en wet houders in overweging te geven alle bezwaren samen te vatten en daartegen afdoende maatregelen te beramen en die tot een flink geheel vereenigd op papier te stellen." De voorzitter: »dit ligt niet in de bedoe ling; op 't oogenblik hebben we alleen te maken met het gedaan verzoek; is dit in princiep toegestaan, dan kan de raad aau burgemeester en wethouders opdragen voor waarden te maken en daartoe zijn zij ook bereid; maar eerst moeten ze weten cf er een stoomtram komt ja of neen." De heer Timmermans Bz.„de gemeente wet zegt dat alle zaken door burgemeester en wethouders moeten worden voorbereid en juist die voorbereiding heeft hier niet plaats gehad; als de raad eerst de condities kent kan hij veel beter met kennis van zaken omtrent de concessie beslissen. In alle geval is 't veel beter de condities te bepalen vóór dan na het verleenen van concessie.» De voorzitter *'t verwondert mij dat geen enkel lid in dien geest gesproken heeft in de vorige vergadering." De heer Mombers „ik had gedacht dat het dagelijksch bestuur eerst vergaderen zou en de condities bespfeken. De voorzitter „over de politieverordening, ja; maar daarover gaat het thans niet." De heer Mombers: »ik meen dat eerst de voorwaarden in eene bijeenkomst der leden, buiten een openbare vergadering, zouden behandeld worden." De voorzitter „Mij welWe zijn dan met ons twaalven en we kunnen dan samen veel beter de voorwaarden vast stellen dan B. eu W. alleen.* De heer Baijens„Er is genoeg over de zaak gesproken; laat eerst B. en W. de zaak in orde maken." De voorzitter „Ik zal er verder niets meer over zeggen; alleen wil ik constateeren, dat dit in 't geheel niet is, wat men zich aan vankelijk voorstelde." De heer Gragtmans „In alle geval is de overblijvende ruimte nu te smal; zoo kan 't niet; is er een abuis in de opgaaf, dan kun nen we dat later bespreken." De heer Van Dooren „Ik geloof dat het beste is, dat het dag. best. de zaak voor bereidt; op de overgelegde gegevens kan de raad niet toestemmen. Het dag best. kan eerst de concessionarissen nog hooren en dan de plannen opmaken." De heer Hoffmans»Maar de raad kan toch de concessie voorwaardelijk verleenen De voorzitter: „juist zoo; want ik veron derstel dat wij condities zullen maken, geheel voor niets. Ik heb ook daarom tegen verder traineeren, omdat ik weet dat de tijd bijna verstreken is; als wij talmen loopen wij ge vaar, dat niet komt, hetgeen sommigen gaarne zouden zien." De heer Van Schijndel„we zijn allen genoeg op de hoogte. Verder praten is ge heel overbodig; naar mijn oordeel kunt ge gerust alle condities stellen, die ge wilt en gerust afwerken; ze zullen ze best aannemen; zooveel heb ik wel gemerkt." De heer Timmermans Wz.„ik zie niet ic dat er zooveel haast bij is; en al liep de tijd der concessie ten einde, dan nog zouden concessionarissen wel verlenging krijgen, als zij zeggen de zaak nog hangende is bij den raad van Waalwijk. Gesteld verder dat de raad voorwaardelijk concessie verleent, dan moet hij toch weer vergaderen over de voor waarden." De voorzitter „samenvattende al het ge hoorde, dan meen ik dat het verlangen van sommigen is dat burgemeester en wethouders de zaak nog eens onderzoeken en voorwaar den maken en die met concessionarissen bespreken. De heer Baijens: zullen de condities dan vooraf voor de leden ter visie liggen." De voorzitter„de leden kunnen altijd in zage van de stukken nemen. Ik zal nu in omvraag brengen of thans zal worden beslist omtrent de concessie, of dat de zaak zal worden gerenvoyeerd aan bur gemeester en wethouders. Bij stemming staakten de stemmen: 5 voor het eene en 5 voor het andere voorstel. Voor directe beslissing stemden de heereü: GraptinansHoffmansVan Tilburg, Van Schijndel en Baijens. In eene volgende vergadering moet dus nogmaals over deze voorstellen gestemd worden. Nadat de heer Verbunt nogmaals gesproken had over den toestand der haven, alsook dien in den Kerkpad aan de goede zorgen van burgemeester en wethouders had aanbevolen, sloot de voorzitter de vergadering. Te Antwerpen is aangehouden Eduard Krakau, een der personen, die te Winschoten uit den woonwagen van den luchtschommel- houder Feij eene geldkist met f 1500 ont vreemdden. Te St. Anneken bij Antwerpen zijn dezer dagen door de douanen vier smokke laars aangehouden, waarvan cr twee te l ulst en twee te Ossendrecht thuis behoorden. Twee paarden en rijtuigen, 700 Kg. tabak en 150 Kg. rozijnen vielen den ambtenaren in handen. De vier smokkelaars, die bij hun arrestatie weerstand boden, zijn gevankelijk naar Dendermonde gebracht. Voor de regeering breekt het Kerstreces aan na eene voorloopige nederlaag. De commissie voor de regeling der werkzaam heden heeft met 9 stemmen tegen 4 (van de conservatieven) na korte beraadslaging geweigerd hare goedkeuring te hechten aan het verleenen van machtiging tot het straf rechterlijk vervolgen van de sociaal-demo cratische leden wegens majestëitsbeleediging. De meerderheid droeg den rapporteur, die aan den vollen, rijksdag verslag zal hebben uit te brengen over het besluit der commissie, op, daarbij uitdrukkelijk te verwijzen naar de grondwetsartikelendie niet alleen de be voegdheid der rechtbanken om te oordeelen over iedere in den rijksdag uitgesproken meening uitsluiten, maar ook de handhaving van de orde in den rijksdag uitdrukkelijk aan dezen zeiven overlaten. De meerderheid der commissie verwierp eveneens eene resolutie, ten doel hebbende aan te dringen op „eene versterking vau het disciplinaire gezag in den rijksdag." De commissie van enquête naar de bank schandalen heeft haar rapport bij de kamer ingediend. Zij stelt haar voor, hare toestem ming te geven tot het openbaar maken van de documenten, zich bevindende in 4 enve- loppes, welke betrekking hebben op de Banca Romana en voorts bestaan uit brieven, in de gevangenis door Tanlongo geschreven aan Giolitti, den toenmaligen minister president met uitzondering evenwel van de stukken welke betrekking hebben op overleden sena toren en andere politieke mannen. De com missie stelt verder voor dat de kamer besluite geen rekening te houden met de documenten, vervat in de 5e enveloppe betrekking heb bende op de onderhandelingen tusschen de Nationale Bank en de Banca Romana. Dan: dat de kamer er in toestemmedat aan Frangois Crispi en aan mevrouw Crispi de brieven worden teruggegeven, bijeengevoegd in de 6e enveloppeomdat deze brieven geheel eu al een particulier karakter dragen. De kamer heeft het geheele rapport der commissie goedgekeurd. Omtrent de hervormingsplannen van keizer Nicolaas II van Rusland wordt aan de Lon- densche Standard uit Berlijn geschreven, dat Z. M. daarvan onlangs in groote trekken mededeeling heeft gedaan aan eene verga dering van grootvorsten en andere hoogge- plaatsten. Z. M. zou willen beginnen met een hoogen raad samen te stellen uit voorname staats lieden en provinciale notabelen, die toezicht zou oefenen op de admistratie in al haar onderdeelen rechtspraak, financien, belastin gen, invoerrechten, enz. Verder dan lot deze zeer groote trekken schijnt hel geschetst hervormingsbeeld echter niet te zijn gekomen. Volgens bericht uit Sjanghai hebben de onderscheiden landingen der Japanners op de Chineesche kust eenvoudig ten doel hunne beweging naar Weihaiwei te maskeeren, waar dientengevolge de paniek hand over hand toeneemt. De Chineesche soldaten zouden bij hoopeu tegelijk aan het deserteeren zijn, zoodat het den Japanners gemakkelijk zou vallen Weihaiwei te bemachtigen. De belangrijke Chineesche havenplaats Foo-Chow, op de kaarten ook wel enkel Fou of Foutschou geheeten en ten noorden van het reeds vroeger vermeesterde Port-Arthur aan de golf van Liao-Tong (de Noortwaart- sche voortzetting der Petschili-golf) gelegen, werd, naar uit Yokohama bericht wordt, door eene afdeeling van het „tweede Japansche leger" zonder slag of stoot bezet. Tegelijkertijd vernemen we, dat twee Ja pansche divisiën, te zarnen 25000 man sterk, ontscheept zijn te Shan-Hai-Kwan, niet ver van Taku met zijn bekende fortificatiën, met het kennelijk voornemen een coup de main te ondernemen tegen de Chineesche hoofdstad Peking. Reeds vindt men in de Chineesche hoofd stad aan de muren plakkaten aangeslagen, waarin de Japanners de bevolking op hunne komst voorbereiden en haar tot kalmte aan sporen. Welk eene bewonderenswaardige brutaliteit toch weer van de Japanners of van hunne geheime agenten die daarvoor hun leven waagden. Op Korea hebben de Japanners nog steeds veel last van de in hunnen vreemde lingenhaat tot fanatieke woede overgeslagen Tongshaks, aan wie ze nu evenwel bij Koshiu weer eens een gevoelige nederlaag hebben toegebracht, waarbij twee der hoofden gedood werden. De dubbelhartige houding der Ko- reaansche regeering tegenover deze en der gelijke tegenwerking van Japan's bemoeiingen op het schiereiland gaven dezer dagen den Japanschen zaakgelastigde aanleiding tot eene even onomwonden als krachtige uiteenzetting van zaken in tegenwoordigheid des konings, waarop deze aan zijn ministers een andere gedragslijn heeft voorgeschreven. WAALWIJK. Zondag 16 dezer, 'smidd. 12 uur, zal door de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooien op de zaal Musis Sacrum worden uitgevoerd 1 De Hemel De Vliegh. 2 Sakrische Bas Koschat. 8 De Rots in zee. Hol. WAALWIJK, 15 December 1894. Bij kon. besluit is benoemd tot ontvan ger der registratie en domeinen te Apeldoorn, H. C. Rant, thans in gelijke betrekking te Rozendaal. Aau het ministerie van waterstaat is aan besteed het bouwen en stellen van den ijzeren bovenbouw voor de brug over de verlegde ri vier de Maas onder de gem. Heesbeen c.a., provincie Noordbrabant, behoorende tot de wei ken voor den bouw van een brug bij Heusden. Begrooting f 614.000. Ingekomen waren 12 billetten, waaronder 3 van Neder- landsche firma's. Minst was ingeschreven door de „Société Anonyme de Construction la Métallurgique" te Brussel voor f 397,935. Hel hoogste biljet was van de „Société Ano nyme de Construction et des Ateliers de Willebroek" te Brussel, voor f 637,UOO. Het gerechtshof te 's Bosch heeft uit spraak gedaan in de zaak van J. P., ge - meenteveldwachter te Boksmeer, appelant van een vonnis der rechtbank aldaar, dat vonnis bevestigdhem schuldig verklaard aan lo. mishandeling, 2o. poging tot opzettelijke wederrechtelijke vrijheidsberooving, waarbij het voornemen des daders zich door een begin van uitvoering heeft geopenbaard en de uitvoering alleen tengevolge van zijnen wil onafhankelijk niet is voltooid, gepleegd door een ambtenaar, die bij het begaan daarvan gebruik maakt van macht, hem door zijn ambt geschonken, veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf en drie jaren ontzet uit zijn ambt van veldwachter te Boksmeer, met bepaling dat het voorloopig arrest bij de uitvoering der straf geheel in mindering zal worden gebracht. Men schrijft uit 'sllertogenbosch Onze watermeters blijken steeds meer en meer de onvertrouwbaarste prullen ter wereld te zijn en toch gaat het gemeentebestuur nog maar steeds voort met de plaatsing er van, terwijl het onverbiddelijk blijft in het innen der gelden, berekend naar het door genoemde meters aangegeven waterverbruik. Wil men de aanwijzing van de hier in ge bruik gestelde en door den directeur der waterleiding met hand en tand verdedigde- meters gelooven, dan gebruikt een gewoon burgergezin 20 M3 :=z 20000 Liter zr 2000 emmers water in 60 dagen; dus ruim 30 emmers per dag Eu dat is bij lange na niet 't meest dwaze voorbeeld; ik zou andere staaltjes kunnen noemen. (R. N.) Door de rijkspolitie te Oudenbosch is in arrest genomen zekere M. v. G., te Bos- schenhoofd. Hij wordt verdacht Zaterdag avond onder Oudenbosch eene poging tot moord te hebben gepleegd op M. du Pon, gegageerd Oostindisch militair, die in het gasthuis gevaarlijk ziek ligt. Na een verhoor te hebben ondergaan is v. G. zwaar geboeid naar de gevangenis te Breda overgebracht. Men meldt uit Moerdijk Woensdag werden door de marechaussee alhier M. v. D. en D. v. d. F., arbeiders te Lage Zwaluwe, gevankelijk en geboeid naar de gevangenis te Breda overgebracht, als zijnde verdacht van den diefstal van geld van zekeren A. van Dijk, met wien zij Zondag avond te Lage Zwaluwe waren uitgeweest en van wien zij wisten dat hij geld bij zich had. Bij het huiswaartskeeren zouden zij, na hem eerst mishandeld te hebben, dat geld uit zijn jaszak hebben ontvreemd. Yan het voorge vallene werd door den bestolene aangifte bij de marechaussee gedaan, die bij onderzoek nog een gedeelte van het gestolen geld, hoofdzakelijk bestaande uit rijksdaalders, in hun bezit vonden. Henri Miezerius, die den 23 November op zoo sluwe wijze de gevangenis te Rotter dam ontsnapte, is naar de Rott. bladen melden, weer in handen der justitie. Woens dagmorgen 8 uur, zegt het Rott. Nieuwsblad werd op den Coolsingel een agent van politie door een burger gewezen op een net gekleed heer met een pince-nez op, die daar liep te wandelen en waarin de burger Miezerius meende te herkenuen. Het bleek reeds terstond, dat de wande laar geen al te zuiver geweten had, want nauwelijks zag hij dat de agent op hem af kwam, of hij zette het op een loopen. Na hem eenige straten door te hebben vervolgd, kreeg de agent hem in de Weste Wagenstraat te pakken en bracht hem naar het bureau in de Pauwensteeg. Daar vond men bij fouil leering, op hem verschillende pruiken en daarbij passende baarden, en voorts vertelde Miezerius aan den commissaris, dat hij sedert zijn ontsnapping zich bijna voortdurend te Rotterdam had opgehouden en den kost verdiend had, door in de omstreken in boeren herbergen liedjes te zingen en goocheltoeren met de kaart te verrichten. Eenige dagen was hij te Utrecht gelogeerd geweest in de toevlucht der dakloozen van het Leger des Heils en had daar getracht, op valsche pa pieren ten name van Nieuwenhuizen, kellner ook Miezerius is kellner geweest dienst te nemen voor het O. I. leger, doch toen dat niet lukte, was hij Dinsdagavond met een veetrein teruggekomen. Ook had hij nog een uitstapje naar Antwerpen gemaakt op een rijwiel dat hij te Delft gehuurd en in eerst genoemde plaats verkocht heeft. Te 10 uur werd hij geboeid en onder sterk geleide naar de gevangenis overgebracht, ter beschikking van den heer officier van justitie. Over een tramongeval dat Woendag te Oudehaske (Fr.) heeft plaats gehad, wordt gemeld Daar de machine vlak voor de brug dé railleerde, zonder dat de machinist vooraf iets bemerkte, kon hij met den besten wil niet remmen, en het is hem ten eenenmale onmogelijk te vermoeden, waaraan het dérail lement te wijten is; de locomotief stoomde in volle vaart tegen een der ijzereu pijlers, waardoor deze in tweeën brak, de geheele ijzeren bovenbouw op de machine en bagage wagen stortte. Het voorschot van den bagage wagen werd geheel verbrijzeld en de wagen vernield, het balkon van den daarop volgenden passagierswagen, waarop de conducteur Agter stond, die door de glasruiten in het rijtuig werd geslingerd, geheel ingedrukt en vernield. De conducteur lag bewusteloos in den passa gierswagen en men vreesde, dat hi* doodelijk gekwetst was. Met den meesten spoed waren de doctoren Rinkts en Schouwen aanwezig, wien het gelukte, hem weder tot bewustzijn te brengen. Het bleek nu dat hij aan beide beenen gewond was, terwijl hij klaagde over inwendige pijn. In den avond werd hij, vergezeld van zijne vrouw, die inmiddels was aangekomen, naar Sneek vervoerd, om daar verder onder geneeskundige behandeling gesteld te worden. De passagierswagen zat vol menschen, van wie enkelen wonden bekwamen door glas scherven. De tramweg en het kanaal, waar over de ijzeren brug ligt, die aan de Nederl. tramweg maatschappij toebehoort, zijn door dit ongeval versperd, doch men is dadelijk begonnen, om ze beide weer vrij te krijgen. Door reservetrammen wordt in den dienst voorzien. De officier van justitie en de directeur der Nederl. tramweg maatschappij waren spoedig op het terrein aanwezig. De hoofdonderwijzer V., te Tilburg wordt verdacht zich te hebben schuldig ge maakt aan het plegen van onzedelijke hau- deiingen met eenige zijner leerlingen. Aan gezocht zoo spoedig mogelijk zijn ontslag te nemen, werd hem dit in een opzettelijk daar toe belegde vergadering van den gemeente raad verleend. Gelijk eenmaal het kapitool door ganzen werd gered, zoo werd dezer dagen de vee handelaar M., te VVijk-Maastncht door eene gans gewaarschuwd, dat er onraad in aantocht was. Toen er nl. 's nachts pogingen tot inbraak bij hem werden gedaan, was het eene

Echo van het Zuiden | 1894 | | pagina 2