Engeland. Duitschland. Italië. Oostenrijk, Rusland. Korea. Amerika. BINNENLAND. Portonovo. Het nieuwe tractaat verzekert aan Frankrijk het bezit van het gebied achter Dahomey. Engeland had reeds pogingen gedaan om daar door zendelingen vasten voet te krijgen maar Frankrijk heeft achter de zaak zulk een spoed gezet, dat het zijn me dedinger voor is geweest. PARIJS18 December. Brisson is tot voorzitter der kamer gekozen. Een Kaapsch berichtgever van The Times bericht een geval, waarbij de geschie denis van de boa in den Londensche dieren tuin, die een andere groote slang geheel verzwolg, nog niets is. In den omdrek van Ceres werd onlangs een zwarte slang gedood, die zoo groot en dik was, dat men ging onderzoeken wat de oorzaak daarvan was. Toen men haar het lichaam had opengesneden bevond men, dat zij een gele slang, bijna even zoo groot als zij, had ingezwolgen; in die gele slang was weer een zwarte slang en in deze vond men 30 eieren ieder met een levend slangetje. Dat waren dus 32 slangen in die ééne. Reeds werd melding gemaakt van het voornemen der Duitsche studenten om aan Bismarck bij zijnen tachtigsten veriaardag een huldeblijk aan te bieden. Ter bespreking dezer plannen kwamen de afgevaardigden van 21 universiteiten te Berlijn bijeen, en besloten tot het aanbieden van een toepas selijk kunstvoorwerp, waarvoor prof. Lessing de teekeningen heeft ontworpen. Het stelt voor de huldiging van Bismarck door de studeerende jongelingschap. Op eene door de wapenschilden der Universiteiten gedra- gene marmeren plaat verheft zich eene door den rijksadelaar gekroonde zuil, waaromheen allegorische figuren, de vier faculteiten voor stellende, en studenten die het wapen en het borstbeeld van Bismarck dragen, gegroepeerd zijn. r- Te Hannover zijn door eene geweldige ontploffing in eene fabriek van slaghoedjes zes fabrieksmeisjes en een werkman zwaar gewond. De ministerieele Riforma verzekert dat zoowel Giolitti als de gearresteerde directeur van de Banca Romana, Tanlongo voor den rechter van instructie in de bankprocessen niet minder dan vijfmaal onder eede hadden verklaard, dat Crispi al zijn wissels, die hij als particulier bij de Banca Romana had stipt voor vervaltijd had betaald. Hij was nu het slachtoffer van gemeene bedriegers afzetters en straatroovers. Evenzoo verzekert de grootmeester van de vrijmetselaars Adriano Lemmi, dat hij nooit een centiem van de bank heeft geleend. Giolitti heeft intusschen Italië verlaten en is, naar het heet, een gehuwde dochter in Berlijn gaan opzoeken, in de Kerstdagen. Veertien jonge meisjes van Romaansche nationaliteit te Hermannstadt, in Zevenbergen, Hongarije.worden gerechtelijk vervolgd, omdat zij gedurende het bekende proces van Klau- senburg cocardes van de Rumaansche kleuren (rood, geel en blauw) gedragen hebben. Die kleuren, welke tevens de Zevenbergsche Achttiende Hoofdstkk. Toen Amanda des Zondags in den vroegen morgen den trein nam naar Bois le-Roi ora Raoul een bezoek te brengen, sloeg Lueien Labroue den weg in naar de Assasstraat, waar de schilder Stephaan Gastel woonde. Daags te voren had deze een woordje aan Jules Labroue's zoon geschreven om den jongman te verzoeken in gezelschap van Georges Darier den dag' bij hem te komen doorbrengen. Toen de jonge advokaat den avond te voren van Tours was teruggekeerd, waar, zooals wij weten, hij een belangrijke zaak was gaan pleiter;, had hij de uitnoodiging van zijnen vroegeren voogd ontvangen. Lucien was het eerst bij den schilder, die hem in zijne kleine zaal ontving neven het atelier. /Heb dank, dat gij mijne uitnoodiging hebt aangenomen," sprak hij met een warmen hand druk. /Laat ons wat over u praten, totdat onze vriend Georges hier is. Ik heb gedaan wat gij mij omtrent Jeanne Fortier gevraagd hebt." ,En z/Er volgt uit de inlichtingen, die ik aan eene goede bron heb ingewonnen, dat Jeanne Fortier nog niet naar de gevangenis is teruggebracht Zij is nergens te vinden Sinds hare ontvluchting uit de centrale gevangenis te Clermont is zij spoorloos verdwenen en de politie zoekt haar vruchtelocs. Op het oogenblik rekenen de agen ten der openbare veiligheid nog slechts op een toeval om de vluchtelinge in handen te krijgen." „Dan blijft mij geen hoop over een onderzoek bij die vrouw te kunnen instellen." „Maar toch weet gij wel dat alles mogelijk is, zelfs het onmogelijk gewaandeEn Iioe gaat het bij den heer Paul Harmant?" /Het is alles hetzelfde." „Hebt gij geen poging gedaan bij juffrouw Alary, zooals ik het u aanbevolen had „De moed heeft er mij toe ontbroken." „Dat is verkeerd." „Waartoe zou dat dienen?» „Misschien zou dit u meer baten dan gij wel denkt," antwoordde Stephaan op ernstigen toon. Lucien staarde den schilder niet zonder ver wondering aan. „Ik begrijp u niet," sprak hij dan. „Kan er in het verledene eenig verband liggen tusschen kleuren zijn, werden vroeger straffeloos door alle patriotten gedragen; maar in de hatste jaren zijn zij door de regeering verboden. De meisjes verschenen voor de rechtbank, ieder met een rood, geel en blauwe cocarde aan haar ceintuur, en zij verklaarden, voor de heeren van het gerecht van hunne verba zing bekomen warendat zij de plechtige gelofte hadden afgelegd, die kleuren van haar vaderland te blijven dragen, haar leven lang.. Die verklaring werd door het talrijke publiek luide toegejuicht. De president wist niet wat te doen en de verdere behandeling van de zaak werd uitgesteld, in afwachting van de beslissing der regeering te Pest. Ook in andere Zevenbergsche plaatsen heeft de overheid in dit opzicht heel wat te stellen met de meisjes. St. PETERSBURG, 13 December. Bij ge- legenheid van den naamdag des keizers (St. Nicolaas) zijn o.a. de volgende onderschei dingen uitgedeeld: Generaal Goerko wordt, om zijne belang rijke diensten aan troon en vaderland, inzon derheid in den laatsten oorlog met de Turken, bevorderd tot generaal-veldmaarschalk. Op zijn verzoek wordt hem wegens den zwakken staat zijner gezondheid ontslag verleend uit de waardigheid van gouverneur van de pro vincie Warschau en van commandant over het militair district Warschau. Aan den chef van den generalen staf Obroetsjef, wordt de Wladimir orde eerste klasse verleend, wegens het talent en den ijver, waarmee hij de strijdkrachten van Rus land heeft volmaakt en het rijk in slaat ge steld om oorlog tevoeren. Grootvorst Sérgij blijft gouverneur van Mos kou en wordt benoemd tot lid van den raad van state. Volgens bericht ontwaarde de Japansche ruiterij te Tenghoeangtjeng op 12 dezer eene groote Chineesche macht, welke van uit het westen daarheen rukte. De Japanners grepen de Chineezen den 13den aan, maar trokken zich terug naar eene versterkte stelling, welke de Chineezen vruchteloos poogden te nemen. De Japanners ontvingen naderhand verster kingen, waarmede zij den 14den weder aan vallend optraden. De Chineezen, meerendeels Kirinische keurtroepen, vochten dapper, maar hun linkervleugel week terug, hetgeen hun centrum verwarde zoodat het einde weder was eene overhaaste vlucht der Chineezen door de Japanners achtervolgd. I)e laatst genoemden verloren honderd dooden en ge wonden de Chineezen 250, benevens vier stukken geschut, vele wapenen en ammunitie, alsook een dertigtal gevangenen. Naar de Times uit Tientsin van den 17 verneemt, dreigt de Japansche kolonne, die te Haitsjing, dicht bij Nioetsjoean, is aan gekomen, het leger van generaal Soeng met een aanval. Dit leger is 20,000 man sterk en heeft zijn hoofdkwartier te Kraitsjon. Het is samengesteld uit de overblijfselen der ver dreven garnizoenen, waaronder 6000 man uit Port Arthur. Een bericht uit Sjanghai deelt mede, dat de vreemdelingen te Peking in werkelijk ge vaar verkeeren, ondanks de verklaring der keizerlijke regeering, dat zij hen zou weten te beschermen. Volgens bericht uit Antung bezetteden de Japanners op 13 dezer Haitjeng, waar de familie Harmant en hetgeen mij en Je mijnen raakt?" Stephaan Castel wilde op dit oogenblik zijne gedachten nog niet geheel ontsluieren. Daarom antwoordde hij „Ik sprak van 't tegenwoordigeniet van 't verleden, beste vriend. Ik geloof dat het goed zou zijn den heer Harmant te laten gelooven, dat gij bereid zijt zijne dochter te huwen en vooral juffrouw Mary te overtuigendat gij Lu cia Fortier geheel vergeten hebt en uw hart thans vrij gewordeneens onverdeeld het hare zal zij"." ,Maar dat arme kind worstelt nu reeds met den dood. Elk uur brengt haar nader tot het graf." „Reden te meer om haar in den waan van een ingebeeld geluk te laten sterven, want gij schijnt toch niet in staut te zijn haar het ware geluk te schenken." „Neen, dat ben ik nietl' „Gij kondt haar dit toch doen gelooven.* „Maar waarom zou ik veinzen?" hernam Lu cien, meer en meer verbaasd over de raadgevin gen van zijn vriend. /Gij schijnt op de hoogte te zijn van eene menigte zaken, waarvan ik niets weet. Gij moet wel door ernstige redenen geleid worden, daar gij mij durft aanraden een valsche rol tegenover Paul Harmant en zijne dochter te spelen. Dat druischt tegen mij» karakter in.' Stephaan bracht de hand aan zijn geironst voorhoofd. /Mijnheer Lucien,* sprak hij eensklaps, „gij vergist u, wanneer gij denkt dat ik veel weet, waarvan gij niet op de hoogte zijt. Ik weet niets en kan u dan ook niets verklaren. Daarop geef ik u mijn eerewoord; doch in het leven heeft men vaak eenig voorgevoel, dat men niet in staat is te verjagen. Een voorgevoel van dien aard zegt mij, dat wij spoedig den moordenaar uws vaders zullen kennen en dat door den heer Paul Harmant het licht in de duisternis zal schitteren. Tevens houd ik mij overtuigd dat Lucia Fortier uwe vrouw zal worden... Hoe zal dit geschieden? Ik weet er niets van.... Waarom? Vraag het mij niet, want ik zou niet in staat zijn te antwoorden." /Zoo houdt gij u dan overtuigd, dat Lucia mijne vrouw zal worden, en gij raadt mij aan juffrouw Harmant te doen gelooven, dat zij nog op mijne lielde rekenen kan 1* #Dat schijnt zeer dwaas, ik erken het, en toch 3000 Chineezen haast geen verzet boden doch naar Liaojang vloden achterlatende eenen rijken buit aan de Japanners, die een civiel bestuur aldaar vestigden en er een krachtig garnizoen achterlieten. De Japanners, onder generaal Katsoera, moeten sedert Ni- oetsjoeang vermeesterd hebben. Volgens over Sjanghai ontvangen berichten uit Peking neemt de paniek in de hoofdstad toe, waar de re geering eindelijk heet te beseffen, dat de Japanners naar Peking en Tientsin oprukken. De vreemdelingen te Peking heeten gevaar te loopen. De legatiën beramen zelfdefensie, ondanks de geruststellende verklaringen en decreten der Chineesche regeering, wier te genstand verlamd wordt door de rivaliteiten der hofpartijen. Volgens bericht uit Sjanghai heerscht er in Mantsloerie strenge koude met sneeuw, waaronder ook de Japanners ten zeerste lijden. De Chineesche regeering moet den hoofd inspecteur der belastingen Tjangjoekoeang opgedragen hebben naar Tokio te gaan ten behoeve van vredesonderhandelingen. Prins Koeng confereert dagelijks met den gezant der Unie. Eerstgenoemde wil in schier elke vredesvoorwaarde berusten, mits de dynastie behouden blijve. De Times verneemt uit Hirosjima dat het derde legerkorps wacht op dadelijke instruction bij de inscheping. Volgens een bericht aan de Herald be sloten de mogendheden om de eerewachten voor de legaties toch naar Peking te zenden, ondanks de protesten der Chineesche regee ring. Vierhonderd mariniers en zeelieden van verschillende nationaliteit marscheerden van Tientsin naar Peking tot het bewaken van de gezantschappen aldaar. Een Chineesch beambte liep voorop, om aan de bevolking te vertellen dal de oprukkenden geen Japan ners waren. Onder de politie te New York die toch al in den laatsten tijd geen al te goeden naam had zijn gevallen van omkooping en andere knoeierijen ontdekt. Een politie ambtenaar met een zeer bescheiden traktement en een gezin van vijf kinderen, is gebleken lOOoO dollars aan grondeigendom en een kapitaal van 7000 dollars bij zijn bankier te bezitten, wat hij voo: namelijk verwierf door „geschenken van onbekende gevers." Een ander beambte heeft verklaard dat iemand hem indertijd door het vooruitzicht op een spoedige promotie te vergeefs heeft trachten over te halen tot helpen bij het omkoopen van kiezers. Voorts is er sprake van een jonge dame, die door een ambtenaar van politie gevan gen genomen werd met het doel, hare familie geld af te persen. Een kind van 20 maanden stond dezer dagen wegens diefstal terecht voor de politie rechtbank van Jefferson Market te New York. De moeder van het kind, een Italiaansche vrouw, had zich als medeplichtige te verant woorden. Zij had volgens de beschuldiging den kleinen een portemonnaie met 60 dollars, welke op een stoel lag, laten wegnemen. De kleine beschuldigde, die slapend voor de rechtbank verscheen, werd echter evenals zijne moeder vri'gesproken wegens gebrek aan voldoende bewijzen. is het noodig.... Twijfel niet aan mij, heb ver trouwen en wacht.' /Wachten met de ziel vol doodangst. /Nog eens: het is noodig. Binnen enkele weken zal ik een heiligen plicht tegenover Georges te vervullen hebben. Heb geduld tot dan toe en volg intusschen mijne raadgevingen, hoe zonder ling ook deze u mogen toeschijnenRedeneer niet, zoek niet. maar gehoorzaam." /Goed, mijnheer, ik heb vertrouwen in u, ik zal blindelings gehoorzamen.» /Gij zult meer en meer toenaderen tot juffrouw Harmant /Ja." »Gij zult haar doen gelooven, dat zij nog op uwe liefde rekenen kan „Ja." „Gij zult den heer Harmant verzekeren, dat het oogenblik uwer echtverbintenis met zijn dochter nadert „Maar dat is mijn leven op 't spel zetten riep Lucien uit, „Wanneer ik hem zeg, dat ik zijn aanbod aanvaard, dan zal hij meer en meer haast maken." „Wat kan u dat schelen, zoo 't huwelijk maar niet plaats heeft „Weet gij wel, dat gij mij grooten angst in 't harte jaagt?" sprak Jules Labrou's zoon. /Welk geheim hebt gij ontdekt?" „Geen enkel. Ik tracht slechts u Lucia terug te schenken. Ziedaar alles 1 En dat zal gebeuren! Gehoorzaam mij zonder nadenken gedurende veer tien dagen a drie weken. Anders vraag ik u niets en het geldt de verzekering van uw gelukBe looft gij het mij Lucien boog het hoofd ten teeken van toe stemming. ,Nu," sprak dan weer de schilder, „zoudt gij mij eenige inlichtingen kunnen verschaffen, die wel van belang zijn." „Waaromtrent?" „Omtrent Lucia Fortier." /Lucia?" /Ja, den laatsten keer, dat wij elkander bij Georges ontmoet hebben, hebt gij mij gezegd een authentiek stuk in handen te hebben, het duide lijk bewijs leverend, dat zij, die gij bemindet, werkelijk Jeanne Fortier's dochter is?" /Ja, mijnheer, en dat stuk heb ik nog.' /Hier bij u?* WAALWIJK, 19 December 1894. Gisteren avond ten 7 ure hield de gemeen teraad van Waalwijk eene urgente openbare vergadering, bijeengeroepen om af te handelen de concessie-aanvraag voor den stoomtram Waalwijk's Bosch. Onder voorzitterschap van den burgemees ter waren alle raadsleden aanwezig en op de tribune bevonden zich weder tal van be- langslellenden. Eerst werdovereenkomstig art. 50 ge meentewet, gestemd over de beide voorstellen, waarover de vorige vergadering de stemmen geslaakt hadden. Toen bepaald was, dat de zaak direct zou afgedaan worden, bracht de voorzitter, die de zaak genoegzaam besproken achtte, in stemming, of de raad in beginsel concessie zou verleenen voor het aanleggen van een stoomtram door de Stiaat. Drie leden de heeren Timmermans Bz. Timmermans Wz. en Quirijns stemden voor, al de andere tegen, zoodat de concessie ge weigerd is. Hierna werd de vergadering gesloten. De heer Van Bokhoven, secretaris der gemeente Hedikhuizen vroeger ambtenaar ter secretarie alhieris met ingang van I Januari 1895 benoemd tot ambtenaar ter provinciale griffie van Noordbrabant. Sedert eenige dagen is de hooihandel in de Langstraat vrij levendig Enkele par tijtjes werden tegeu f 10 11 per 500 Kg. verkocht. De handel in de Boven-Langstraat in groenten was aan de markt bij tamelijken aanvoer vrij vlug. Roode, witte, savoye spruit en boerenkool ging voor betrekkelijk lagen prijs van de hand. In aardappelen gaat op 't oogenblik zeer weinig om, deze gelden naar soort f 3.— 3.50 a 3.75 per Hl. Zooals bekend is, wordt van 1 Mei tot 1 November 1895 in onze hoofdstad eene wereldtentoonstelling gehouden, een geheel origineele, daar zij vooral het hotel- en reis- wezen op den voorgrond stelt en alles wat daarmede annex is. De belangstelling in het buitenland is het grootst. De inzendingentoegezegd uit Frankrijk Engeland Belgie Duitschland Oostenrijk, Rusland en ook van overzeesche gewesten zijn talrijk en belangrijk tevens. Nederland, dat de toon zou moeten aan geven, komt met trage schreden, 't Gebouw staat er nog niet, zoo redeneert men. Wel is men thans met man en macht aan het heien voor de groote zalen, wel is het geheele terrein achter het rijksmuseum, behalve dat door de ijsclub is ingenomen, dat eerst 1 Februari a.s. kan worden in gebruik genomen, geheel afgezet en ziet men alle ernstige voorbereidingen voor deze grootsche onder neming, maar toch denken velen zekerik kom in Januari nog vroeg genoeg. Dit zou kunnen tegenvallen, daar de ge bouwen in tegenstelling met de expositie van Antwerpen, niet grooter zijn ontworpen dan voor de ruimte, die het comité zeker is te kunnen verhuren. Toch zoude het uitvoerend comité hoogst ongaarne het »te laat" uitspreken en besloot het dan ook, dat de centra der provinciën zouden worden bezocht door een zijner leden, den commissaris voor de exploitatie, den heer N. Le Grand, tevens van het uitvoerend comité, om aan belanghebbenden die inlich tingen te verschaffen, welke zij wenschen om waar gewenscht, contracten at te sluiten en schetsen en teekeningen van hetgeen zal worden gebouwd te toonen. /Neen thuis." „Heeft de heer Paul Harmant u dat stuk ter hand gesteld vroeg verder de schilder. ,Ja, mijnheer." /Kunt gij mij dat niet toevertrouwen /Zeker! Ik ga het onmiddellijk halen, zoo gij wilt." /Neen, dat is niet noodig; doch het zal mij aangenaam zijn, zoo gij mij dit morgen wilt toezenden." /Gij zult het morgen hebben, mijnheer," ant woordde Lucien, die zeer verwonderd was door al de vragen van den schilder. Deze was al te zeer op de hoogte der gelaat kunde om dat niet te merken. /Gij begrijpt niets van alles wat ik u zeg,' sprak hij, /doch dat moet u niet verwonderen. Even als gij, zoek ik de waarheid in de schuil hoeken, waar zij zich verbergt. Ik heb u leeren achten en hoogschatten en thans stel ik ook het grootste belang in u. Zij, die gij bemint, zijn mij ook dierbaar. Ik heb veel nagedacht, veel overwogen, en tal van opsporingen gedaan. Nog niets bepaalds heb )k wel is waar ontdekt, en misschien zal alles ook eene groote ijdelheid blijken; doch zoo ik thans niet voortging, zou ik mij onvoorzichtig en schuldig achtenIk ken overigens tal van personen, ik zeide het u reeds vroeger, die een langen arm hebben en volkomen bereid zijn hunnen invloed ten mijnen dienste te stellen. Daarvan zal ik gebruik makeri, niet voor mij, maar voor u." /Ik dank u, mijnheer, uit den grond mijner ziel." /Bewaar dien dank totdat ik op eenig succes kan wijzen. Weet gij of de heer Paul Harmant op reis is geweest, enkele dagen, alvorens gij het be wijs onder de oogen kreegt, dat Lucia de dochter is van Jeanne Fortier, wegens moord op uw vader gepleegd, veroordeeld?" »Neen, mijnheer, ik weet zeker, dat hij Parijs niet verlaten heett.' „Weet gij niet hoe het bewuste stuk in zijn bezit gekomen is?" „In het geheel niet. Toen hij het mij toonde, verzekerde de man, dat hij zich alleen door de belangstelling had laten leiden, die hij in mijn persoon stelt Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1894 | | pagina 2