Notaris BINK, WAALWIJKSCHE IJSCLUB Brandverzekering-Maatschappij luun. NIEUW. te mmw i Arrenslede Advertentiën, Wegens sterfgeval ter overname aangeboden Hotel VER WIEL. De Haarlemsehe W. Timmermans Zonen. Winter Cheer MAX GOVAERTS, met dito TUIG. Moeders LEVERTRAAN KALFPÖEDER, Burgerlijke stand. Handelsberichten. VERKOOPEN RANT te Waalwijk. seizoen 1893-94 Zondag 13 Januari e.k., voor 12 Jan. e.k. P. Ver wiel. M. A. van Loon. Een prachtige N. G. Orie-Dumoulin, verder: Droespoeder, Zaai- groenGlycerin en Me- thylspiritus voor gasme ters. 555 19 11 30 33 44 77 17 5 22 94 92 186 MARIETJE. te WAALWIJKzal voor de erven van Mej. dewed. C. Couwenberg, op 17 Jan. 1895 bij TOESLAG, Belangstellende contribueercnde leden der worden opgeroepen ter vergade ring op Houders van aandeelen der worden verzocht zich aan te mel den bij een der ondergeteekenden Vorderingen vóór dien zelfden datum in te zenden bij den twee den ondergeteekende. OPGERICHT in 1846. CORRESPONDENTEN gevraagd, Een verwarmende winterdrank. VERKRIJGBAAR a 15 cent per kogelflesch bij WAALWIJK. Aan hetzelfde adres aan den wal, met het zoogenaamd karrewiel heeft men zijn bekomst, dus zal men iets anders beproeven. Het grillig vaaituig, de pont, wordt in letterlijken zin op zij gezet de overtocht voor rijtuigen dus gesloten. Die niet over kan, wat nood, moet zich maar den omweg over Heusden getroosten. En te voet dan Ja weleen stoomboot van den wa terstaat lag in de haven gereed, maar deed geen dieast, ten gevolge van het drijfijs, dat met den vloed kwam opzetten. De eenigste toevlucht om over te komen, na zeer lang wachten, bleef dus de roeiboot. Ziedaar den toestand van een der drukste veeren in deze provincie. Kan dat zoo blijven In het afgeloopen jaar hadden in het kanton Waalwijk, Vlijmen en Nieuwkuik niet meegerekend, slechts 5 branden plaats. De gezamenlijke waarde der assurantie daarvan bedraagt f 15195, terwijl de schade begroot wordt op f 19535. Een begin van brand had bovendien plaats dat, als zeer verdacht, bij herhaling gerech telijk werd onderzocht. Het kan als bijzonderheid worden aange merkt, dat er zoo weinig branden plaats vonden, daar vroeger in bedoeld kanton dit soms 2 soms 3 maal per maand gebeurde als zeker mag worden aangenomen dat de assurantie maatschappijen, door beter toezicht op de verzekeringen, het hare bijdroegen, tot dit resultaat. De liedertafel Oefening en Vermaak van Waalwijk en Bezooien zal Woensdag 16 Januari a.s. haar tweede concert geven van dit seizoen. Uitgevoerd zullen o.m. worden: „Leidens ontzet" en Vrede» van R. Hol. De solo's zullen gezongen worden door de heeren Willem C. Deckers, baryton, en Jos. Defaïs, tenor, beiden van 's Bosch. De enkele vermelding hiervan zal gewis voldoende zijn, om alle liefhebbers te doen opkomenom gebruik te maken van deze wellicht eenige gelegenheidom den dezer dagen zoo bijzonder gevierden baryton nog in Waalwijk te hooren. Wij ontvingen het rapport over den aanleg van een stóomtram in het land van Heusden en Altena, opgemaakt door den ingenieur P. J. van Voorst Vader. Wij ontleenen daaraan het volgende c. Van Sleeuwijk en Werkendam langs Dussen over de brug bij Heesbeen naar 't station Drunen. Deze lijn vereenigt de meest bewoonde streken van 't land van Altena. Een tram langs dezen weg brengt de bevolking naar de voer haar meest belangrijke steden: eener zij ds Heusden en 's Hertogenbosch en ander zijds Gorcum, Dordrecht en Rotterdam. Door het snelle en goedkoope vervoer naar deze plaatsen zal men dagelijks landbouw producten tegen lage tarieven daarheen kunnen verzenden en van de hoogere prijzen in die steden kunnen profiteeren, terwijl ook het gemakkelijke marktbezoek voordeelen zal aanbrengen. Evenzeer zal de veehandel door deze lijn aanzienlijk gebaat worden, en het vervoer van suikerbieten zal gemakkelijk en goedkoop naar den nieuwen loswal bij Dussen en naar de suikerfabriek bij Werkendam plaats vinden. Eene betere verbinding met de hoofdplaats der provincie den zetel der rechtbank, en dien van het kantongerecht te Heusden, mag ook als belangrijk voordeel aan deze richting verbonden, beschouwd worden. In 't algemeen kan men aannemen, dat een tram op verschillende wijzen voor de bevolking groote voordeelen zal afwerpen. Dit laatste is dan ook de reden, dat in alle streken var, ons vaderland stoomtrams zijn aangelegd of zullen worden aangelegd en dat op vele plaatsen de bevolking groote geldelijke offers brengt om dit zoozeer gewenschte vervoer middel te bekomen en zijne voordeelen deel achtig te worden. Door eene doelmatige richting te kiezen kan worden bereiktdat alle dorpen van 't land van Altena met den tram gebaat zijn terwijl tevens de gemeenschap met de Lang straat hierdoor aanmerkelijk verbeterd en omgekeerd aan de Langstraat eene verbinding met Gorcum aangeboden kan worden. Een tram in deze richting voldoet daarom het best aan de bestaande behoeften en is tegelijk de eenige lijnwaarvan men met grond kan verwachten, dat zij bij eene zuinige en oordeelkundige exploitatie winstgevend zal blijken en dus levensvatbaar zal zijn. De provinciale weg van Werkendam tot Drunen is echter niet overal breed genoeg en ook niet breed genoeg te maken voor tramaanleg. De dijk van Werkendam tot 't fort Altena, aau den Uppelschen dijk is voor een stoomtram te smaleene ver breeding is te duur. Onderlangs den dijk stuit men evenzeer op groote bezwaren. Deze moeielijkheden worden overwonnen, als men een paardentram (zijlijn) maakt van 't fort naar Werkendam, over den dijk, welke dan tot den steiger aan de rivier de Merwede kan doorloopeu. De prov. weg van 't fort naar Almkerk is eveneens te smal. Doch ook de belangen der streek wijzen eene andere lijn aan en wel om den rijksweg te volgen van Sleeuwijk tot den Nieuwendijk en van daar over de buitenkade langs de zuidzijde der Alm naar de sluis (het verlaat) bij Almkerk. Dit is de eenige wijze, waarop men bijna zonder ont eigening te Almkerk kan komen. Van daar tot ongeveer bij de katholieke kerk te Dussen kan de prov. weg gevolgd worden, die dan, overal waar geen huizen dit beletten, tot op 8 meter verbreed moet worden. De wegen noordelijk en zuidelijk langs den waterloop «de Dussen» zijn beide tot Meeuwen te smal. Het is echter verkieslijk ongeveer bij de katholieke kerk den prov. dijk te ver laten en zuidwaarts naar den nieuwen rivier dijk te gaan, omdat dan tevens 't Capelsche veer aangedaan en verbinding met de Lang straat verkregen wordt. Deze dijk kan dan tot bij Hagoort gevolgd worden. Van Hagoort af kan men dan naar Meeuwen gaan, waar voor onteigening noodig is, en verder over den prov. weg naar Eethen, over de Klei- bergsche straat naar Genderen en over de Meerstraat en de Polstraat even vóór Aalburg rechtsaf naar den hoogen Maasdijk en over den nieuwen Bandijk naar de brug. Alleen de de Meerstraat zal dan verbreed moeten worden. Na de brug gepasseerd te zijn, komt men over den Zuiderbandijk en langs den hoogen Maasdijk binnen Heusden, dat men door de Oudheusdensche poort verlaat om verder over den prov. weg 't station Drunen te bereiken. Wordt déze lijn gekozen, dan heeft men te bouwen eenen stoomtramweg lang 36 kilome ter met eenen paardentram lang 4 kilometer, dus samen 40 kilometer. De kosten daarvan met inbegrip van ont eigeningen, bruggen, duikers, grondwerken, gebouwen en alle materieel bereken ik globaal op 7Va ton- Naar aanleiding van bovenstaand rapport zal eene vergadering van belangstellenden worden gehouden te Dussen aan de Sluis, ter herberge van den heer Heessels, op Donderdag den 24 Januari 1895 des voor- middags elf ure, waarin het rapport zal wor den besproken en nadere voorstellen ter behandeling worden gedaan. Men meldt uit Groningen Er wordt hier reeds druk schaats gereden. Gelukkig is er op niet te grooten afstand vau de stad, bij Haren, veel landijs, want niet als elders kan men hier na enkele nach ten vorst op een ijsbaan rijden. Er is wel eene ijsbaan, maar met vuil water, dat niet spoedig bevriest; het bestuur van het water schap staat aan de ijsclub niet toe, het water op hare baan gestaag te verfrisschen. Maar al was de baan open geweest en al was er nog tienmaal zooveel veldijs als thans, even goed als nu zouden er schaatsrijders of zooals ze in het Groninger dialect heeten, „skeuvelloopers" op uit zijn ge gaan, vaarten en wijken over, om te trachten eene worst te bemachtigen. Het is namelijk in deze provincie de gewoonte, dat aan hen, die in een winter het eerst per schaats eene herberg bezoeken, die door schaatsenrijders druk bezocht pleegt te worden, door den kastelein eene worst wordt vereerd. Zoo'n worst eene premie op waaghalzerij wordt aan een stok mee naar huis genomen, als een bravourteeken. In Friesland bestaat eene soortgelijke ge woonte; daar hebben de eerste bezoekers van eene ijsherberg vrij gelag en met krijt worden op een balk hunne namen geschreven, die den geheelen winter onuitgewischt blijven. Dat is de eer, weet u, de eer van waag halzen. Er zijn reeds eenige worsten gehaald, maar cr zijn ook twee boerenknechts en een boerenmeisje uit Haren, tusschen Haren en Patersvvolde in eene veenwijk verdronken. Onder Helden is door de maréchaussée aangehouden en naar Roermond overge bracht F. S., uit Caulille Belgie. Reeds eenigen tijd werd hij gezocht, daar men hem voor den dader hield der diefstallen, te Meijel en Nederweert gepleegd. Op hem werden nog vele gouden en zilveren sieraden gevonden, alle afkomstig van diefstal. S. is al meermalen met de justitie in aan- rakiug geweest. Drongeleu. Bevolking der gemeente over het jaar 1894 Primo Januari 315 m. en 284 v. tot. 599 Geboren Ingek. van eldeas Overleden Vertrokken Bevolking op 31 December 1894 256 m. en 242 v. totaal 498 inwoners. Gesloten huwelijken 4. Herbenoemd tot ouderling Jac. Treffers cn benoemd tot diaken Joh. Millenaar Gz., in plaats van J. Burghout, die voor die be noeming had bedankt. Capelle, 3 Januari. Heden avond gaf de Rederijkerskamer „Vriendentrouw" alhier, hare eerste winteruitvoering. Opgevoerd wer den „Wie is 't blijspel in drie bedrijven, wat best geslaagd mag heeten, alleen het laatste bedrijf had wat vlugger afgespeeld kunnen worden. Het tweede of laatste stukje Photograaf- telefonist vond vooral veel bijval, echter was het meer tot zijn recht gekomen, indien een paar hoofdrollen wat beter in het ge heugen hadden gezeten. Een zeer geanimeerd bal duurde tot laat in den nacht gezellig voort. Voor de levering van 200 M3 grint waren de onderstaande inschrijvers A. Konings, te Capelle voor f 1.74 per M3. D. Lesage, 173 H. Hompus, Dussen 1.70 Aan den laagsten inschrijver is de levering gegund. j) n r> De liedertafel „Oefening kweekt Kunst" werd verleden week verrast met eene gift van f35.geschonken dooreen zestal heeren van de Nieuwevaart. (Vriendentrouw zou ook |i wel eens op schoppen loeren Wanneer de financiën het toelaten, en het ijs nog bekwaam is, zal de volgende week wederom als vorige jaren een wed strijd op schaatsen gehouden worden voor kinderen. 1'''J"-1' turn iiwMummijii SPRANG. Van 1 31 December. GEBOREN Neeltje d. van J. F. van Thielen en A. van Oosterhout Teuntje d. van W. van Dronge.l.en en F. C. ltos Johanna d. W. van Drongelen en F. C. Vos Marinus Johannes z. van W. J. van Duist en C. van E9ch Wouterina Maria d. vanJ.deRoon en Y. J. J. van der Poel Maria Antonia d. van J. J. Dalmaijer en J. Vos Iiendri- kus z. van J. Bogers en El. Timmermans. OVERLEDENJohannes van Beek echtgenoot van Neeltje van der Schans 51 jaren Aantje van Klootwijk, weduwe van Corne lls Vos 77 jaren. CAPELLE. Van 15 31 December GEBOREN: Adriana d. van Cornelis van Peer en Jacoba Nerings Adrianus Johannes, z. van Antonius Verwijmeren en Adriana van den VVijngaartMarijnusz. van Adria nus Johannes Roomer en Martina Tactor Willem Jan z. van Cornelis van Oosterhout en Pitternella Nieuwenhuizen Joost Willem z. van Hendrik Molegraaf en Maria Faro. OVERLEDEN: Wilhclmina Jacoba Adriana Tref fers 5 jaar Levenloos aangegeven kind van Hendrik Wijnands en Geertruida Oer- lemans. HUWELIJKS-AFKONDIGING: Johannes Gerardus Treffers 29 j. te Loonopzand en Anua Bras penning 34 jaar. DRONGELEN. Over de maand December. OVERLEDEN: Maaike de Haan 33 j. echtgenoot van Chr. Millenaar Willem Schoonder- raark 4 jaar. GEHUWD J. van der Mooren 29 j. en Elizabeth van der Beek 23 jaar. GORINCHEM, 7 Jan. De prijzen der Granen waren als volgt Ristarwe <'6,25 a 6,50, roode dito f6,a 6,25 witte dito f6,10 k 6.25, inl. rogge f4,80 a 5, buitenl. dito f4,70 a 4,80, gerst 14,25 a 4,40, haver f2,90 a 3,10, dniveboonen f6,25 a 6.50, blauwe erwten f0,a 0,alles per hectoliter. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 59 runderen. Ie qual. Kalfkoeien Kalfvaarzen Melkkoeien Hokkeling ossen P/s jarige ossen Guiste vaarzen Pinken Graskalveren Nuchtere kalv. f200 èT 220 f150. a 170 1140 160 f k f 90 k 100 f100 a 110 f 60 a 70 f 35 a 50 f 10 a 14 Aangevoerd 7 varkens van 17 a 19 c., per half kilo, 21 biggen van f4,all.per stuk Eieren f 1.30 a 1.50 per 26 stuks. Boter 60 a 65 ct. per 1J3 kilo. Tot onze diepe droefheid overleed 'heden ons jongste kindje H. WITLOX. M. WITLOX-Bressers. Waalwijk, 3i December 1894. Eenige en algemeene kennisgeving. ter herberge van Jan de Groot, te BE- ZOOIEN des avonds om 7 ure, Een dubbel buis met looierij en tuin, groot 29.52 aren te BEZOOIEN, aan de Zuidzijde van de groote straat. Ingezet op f 2810. eene BLOEIENDE en WINSTGEVENDE ZAAK in ijzerwaren en ijzeren huis houdelijke artikelen. Het HUIS, waarin bijna dertig jaren de zaak met suc ces gedreve- isop uitmuntenden stand, is naar verkiezing te II U U R of te K O O F, en dadelijk te aanvaarden. Te BEVRAGEN ten kantore van Notaris Directeuren S. J. Graaf van Limburg Stirum en Mr. N. G. Cnoop Koopmans verzekert tegen vaste en billijke premiën alle onroerende en roerende goederen, binnen het koninkrijk der Nederlanden, tegen schade ontstaan door brand, het inslaan van den bliksem en het ontploffen van gasook al heeft dit inslaan of dit ontploffen geen brand ten gevolge gehad. Bij het sluiten der verzekeringen zijn noch inleggelden noch adminisiratiekosten ver schuldigd. KANTOOR te Haarlem: Jansweg No. 50. adres bij de AGENTEN voor WAAL WIJK en OMSTREKEN, de heeren Gebruikt voor uwe kinderen alleen de door mij in den handel gebracht. Zij geeft u door mijn persoonlijk onderzoek bewijs van zuiverheid. Wederverkoopers worden GEVRAAGD tegen billijk conditiën. Verkrijgbaar bij de- heeren H. VAN ERPWaalwijk. J. B. VERWIELWaalwijk. VAN DELFT-Hoppenbrouwers, Bezoo en HENDRIK VERWIEL, Baardwijk. A. THIELE, Vrij hoe ven-Cappel. Men eische ZEGEL en ETIQUET, APOTHEKER,, bureau voor Scheikundige O en Microscopische onderzoekingen. Tevens verkrijgbaar de gunstig werkende

Echo van het Zuiden | 1895 | | pagina 3